| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku V Česku se rodí o třetinu méně dětí než před 10 lety

 Celkem 50 názorů.
 lenka 
  • 

- 

(22.10.2000 18:22:29)
bila jsem těhotná
 Jana 
  • 

Re: - 

(23.10.2000 14:13:37)
Leni,
zkus se z toho "vypovídat". Když nic jiného, alespoň trošku se Ti uleví. A ostatní holčiny Tě určitě slovně rádi povzbudí.
Hodně sil Ti přeje Jana.
 Jana Kilbergerová studentka 
  • 

žádné překvapení 

(16.11.2000 16:49:48)
Odpovídám na Váš příspěvek.Těch duvodu je několik:
1.mladí chtějí studovat a nějak se finančně zajistit.
2.není bydlení
3.mladí mají spoustu jiných zájmu
 Evelína, svobodná 
  • 

Chci dítě, ale.... 

(18.12.2000 10:59:44)
Pořád se mluví o tom, že se rodí čím dál míň dětí, ale proč se tak děje?
Myslím si, že jeden z hlavních důvodů je současná špatná ekonomická situace. Především je to hlavně otázka bydlení, platy v naší republice jsou nízké, což nedovoluje mladým lidem po zkončení studia založit hned rodinu. Nejdřív si musí založit stavební spoření, což představuje 5 let, pak se zadluží a musí splácet dalších 10 let. Já (25 let) a můj přítel (24 let) se chceme vzít a mít miminko, ale zatím nemáme kde bydlet. Bojím se, že až našetříme dost peněz bude nám 30 let. Nechci mít první dítě až ve třiceti. Zvažujeme i koupit nově postavený byt se státní dotací, ale i takový je pro nás zatím drahý. Cena takových bytů se u nás v Brně pohybuje od 500 tisíc až 800 tisíc za 2+1 a to ještě musíte zbytek ceny splácet 20 let nájmem. Když si pak představíte, že budte na mateřské a tudíž všecno budete platit z jednoho platu bude vaše dítě chudák. Nebudete mít dost peněz, aby mohlo navštěvovat zájmové kroužky, jezdit lyžovat na hory apodobně.
Myslím si, že bez větší podpory státu mladým lidem zakládajícím rodinu je vzrůst porodnosti nemožný.
Evelína.


 Marcela 
  • 

Re: Chci dítě, ale.... 

(19.12.2000 8:39:16)
Přesnější název by asi byl Mám dítě ale...
Ono se nejedná jen o ekonomické problémy, ale s těmi cenami bytů souhlasím. Dále je tu další problém, na který jsme přišli nedávno. Protože jsme chtěli rodinu a měli malý byt, prodali jsme ho a koupili nový. Teď žijeme z jednoho platu a mateřské a zažádali a příspěvky. Protože poněkud nesmyslně posuzují příjmy za roky dávno před otěhotněním, povedlo se že nyši nynější situaci posuzují zrovna za rok našeho stěhování. Tudíž posuzují i příjmy za prodej bytu (už nikoho nezajímá že nebydlíme pod stanem a za nový byt jsme platili 2x tolik) a proto nemáme nárok na žádný příspěvek :) Bezva.
Scestná politika státu, který přidává důchody ale nijak nepreferuje mladé rodiny se opět projevuje. Nechci říci, že by se měl starat stát, ale na druhou stranu mě štve, že si každý stěžuje na nízkou porodnost atd., když mladá rodina nemá žádnou výhodu. Jo - zapoměla bych - dostala jsem porodné. Sláva.
Omlouvám se za tento výlev dušičky, ale zase se mi trochu ulevilo...:))
 Martina 
  • 

Re: Re: Chci dítě, ale.... 

(27.8.2003 20:57:12)
Musim se vzdy pozastavit nad jistymi nazory. Rada bych jen podotkla, ze ve vetsine vyspelych zemich, kam se i my chceme zaradit, predpokladam, neexistuji zadne prispevky v materstvi ci materska jako takova nebo porodne apod. Napr. v USA, kde momentalne pobyvam, jde zena tri mesice po porodu do prace a dite jde do jesli. Nerikam, ze toto zastavam, ale jak je videt, kdyz se hodne chce, tak to jde.
M.
 Potápěč 


Re: Re: Re: Chci dítě, ale.... 

(28.8.2003 6:43:46)
Já mám informace zcela jiné. Na západě chodí do práce muž a ženy zůstávají doma. Možná v USA je to jiné, ale v západní Evropě se nechávají ženy více vydržovat partnery než u nás. A po 3 měsících do práce, to je dobrý vtip.
 .Berunda 


Re: Re: Re: Re: Chci dítě, ale.... 

(29.8.2003 13:12:30)
Neziju sice v zahranici, ale mam tam kamaradky s detmi, od nich vim, ze napr. v Nemecku je problem sehnat skolku na cely den (jen dopo., bez jidla)-takze jit do prace asi neni jednoduche. A konkretne tam kamaradka prispevky dostava a nemale.
V USA je to snad oficialne 6 tydnu a pak do prace. Zalezi na dohode se zamestnavatelem. Napr. nasi zname nabidl zamestnaatel, ze kdyz se vrati uz po 4 tydnech, dostane mesic dovolene navic, aby mohla sem za rodici.
A znam taky pribeh lekarky zijici v Australii, matky 3 deti, ktera bez milosti v 6 tydnech dite odstavila a sup do nemocnice na plny uvazek.

Takze : jak k smichu?
 tangerine 


Pro Berundu a jí podobné 

(12.2.2004 22:49:23)
Jak může normální máma souhlasit s mateřskou v USA? (Jedině ta,co se tam narodila a moc jí to nemyslí).Odstavit miminko v šesti týdnech je smutné,šoupnout k němu cizí chůvu je kruté a necitlivé,a ještě k tomu odejít do práce? Takové ženě bud chybí mateřský cit anebo rodina umírá hlady,jiné vysvětlení těžko hledám.A že je to tak v USA zařízeno? K jejich vlastní škodě,stačí se podívat na jejich stoupající kriminalitu mladých a počet sebevražd.
Snad my,milující české mámy,nedopustíme,aby nám takový stát šel příkladem.
 sally 


Re: Pro Berundu a jí podobné 

(13.2.2004 4:43:10)
Tangerine,
tak ještě jednou - v USA je federálním zákonem stanoveno, že zaměstanvatel musí 12 týdnů držet místo. Jednotlivé státy z toho nějakou část proplácejí (Kalifornie konkrétně 6 týdnů). Takže nemáš pravdu, mateřská dovolená v USA NENÍ šest týdnů... :-)))

Ale abychom se nedohadovaly o maličkostech. Co mně osobně vyhovuje na tomto systému - s dítětem můžu být v pohodě doma bez ohledu na to, jak bezvýznamnou částku mi stát vyplácí, protože z jedné výplaty utáhneme hypotéku a základní živobytí. Není to na luxusní dovolené a mercedesy, ale na pohodlný život, kdy nemusím počítat každou plínku, to stačí. A oproti ČR se mě žádný zaměstnavatel nebál zaměstnat, přestože mi bylo přes třicet, byla jsem čerstvě vdaná a dalo se předpokládat, že budu chtít otěhotnět. Proč? PRotože mu to může být jedno, není za moje zaměstnání "trestán" tím, že mi bude muset tři roky držet místo (a když si mezitím pořídám druhé dítě, tak ještě tři) - prostě do tří měsíců bude jasno, jestli může zaměstnat řádně někoho jiného, nebo jestli se vrátím.
Podobně, až si budu hledat místo za pár let - nikoho nebude zajímat kolik mám dětí a počet mých dětí nebude na překáž ku tomu, abych sehnala dobré místo. CHápeš? Ona ta sociální politika je vždycky dvousečná. Obvykle se na ní jen spousta lidí přiživuje a těm, kterým má pomoc nijak výrazně nepomůže. Myslím, že právě české zákony hodně mamin vlastně poškozují - to je ta odvrácená mince velkorysé (i když teda na těch třech tisících mi nic velkorysého nepřijde) sociální politiky. Kdyby ta česká mateřská alespoň stála za to.... tohle je takové polovičaté řešení, nemyslíš????
 sally 


Re: Re: Pro Berundu a jí podobné 

(13.2.2004 4:50:03)
Ještě k té "stoupající kriminalitě" - když jdu v poledne s prckem na procházku, tak vypnu doma topení a otevřu všechna okna, aby se dům vyvětral. Během procházky nechávám v autě "zbytečnosti" které nechci sebou vláčet do lesa - třeba oblečení, autosedačku, peněženku... nemusím vyndavat a schovávat rádio. Jo, a okýnka nechávám na prst pootevřená, aby mi auto nezatuchlo....
Předloni na horách můj muž báječně zamknul auto centralním zamykáním a nevšimnul si, že jsou dveře u spolujezdce otevřené a odešel za mnou do restaurace na večeři. Na sedačce spolujezdce byla moje peněženka, nový digitální foťák a vysílačky (to nemluvím o tom, že na střeše jsme měli lyže). Po hodině a půl tam všechno bylo (restaurace byla vzdálená asi deset minut pěšky, rozhodně tam odtud nebylo na auta vidět).....
 tangerine 


Pro Sally 

(13.2.2004 11:35:10)
o.k.souhlasím,za sebe píšu,že tři měsíce s miminkem by mi nestačily.Co dítě dostane od maminky v prvních třech letech,to v něm zůstane celý život,a žádná hlídací paní to nenahradí.Kriminalita je u nás všude,u vás se braly v potaz asi jen ta větší města.
 Věra. 


Re: Pro Sally 

(13.2.2004 11:49:58)
Sally, tos napsala moc hezky, doopravdy, česká politika "ochrany" zaměstnanců způsobuje akorát to, že si každý zaměstnavatel strašně rozmyslí
jestli někoho vůbec vezme a za jakých podmínek...mladá žena s dětmi v tomto
státě je zaměstnatelná velmi velmi těžce..sice to na papíře vypadá s tím držením místa pro ženu na mateřské krásně...praxi známe všechny.. :-((

Jinak tangerine máš kus pravdy v tom, že máma - nebo jiná blízká stálá pečující osoba do jednoho roku věku je pro dítě nenahraditelná.
Do roka se utváří základ psychiky, a střídání pečujících osob může v něm nadělat paseku..vezme mu základní jistotu..v dospělosti deprese..úzkosti..

Bohužel stav, kdy z jednoho platu muž rodinu dobře uživí u nás ještě dlouho nebude..příčin je hodně, tou hlavní je dědictví minulých 40 let a trvající všeob.nastavení život. podmínek na dva příjmy.. holt splácet to bude právě
naše generace "Husákových dětí"...tedy naroz. od konce šedesátých do konce 70 let...
 sally 


Re: Pro Sally 

(13.2.2004 18:10:10)
tangerine,
mě by taky tři měsíce s miminkem nestačily a souhlasím, že by máma měla být s mimčem alespoň ten první rok, rok a půl doma. Jenomže ono to není o tom, že na jedné straně jsou "milující české mámy" a na druhé "blbé američanky". Je to o tom, v jaké situaci ten člověk zrovna je. Moje máma určitě spadá do kategorie "milující česká" - ale do práce musela když mi bylo osm měsíců - byla čerstvě po VŠ, táta na vojně, bydlení nikde..... Moje gynekoložka v USA zase spadá do kategorie "blbá američanka" - x let studovala svůj obor, pak x let dřela jako resident doktor v nemocnici (šílené směny, málo peněz), pak sehnala slušné místo na prestižní klinice a protože jí táhlo na čtyřicet, tak otěhotněla. Kdyby teď to místo opustila, tak se už nikdy na něj nevrátí. Kvůli pár letům s dítětem by zahodila všechen čas a peníze, které investovala do svého vzdělání a vlastně by pak začínala znovu, aby v konečně v padesáti všechno zúročila? Když může dítěti zaplatit dobrou chůvu, může zaplatit, aby se jí někdo postaral o domácnost (čili žádné jako moje máma, která v pět pro mě letěla do jeslí, pak ještě nakoupit a nakonec noční směna doma - vyprat, uvařit, uklidit - kolik času myslíš, že měla na to, aby ho trávila se mnou?). Naši známí - ona také lékařka - ona pracuje přes den, on je doma s dítětem, v šest večer se vystřídají, on má různé noční práce (číšník, rozvoz pizzy atd.). Tím neříkám, že tu nejsou rodiny, kde se každého půl roku zjeví jiná vyjevená osmnáctiletá au-pair a kde děti vyrůstají absolutně bez systému a bez "jistoty" že je ráno bude oblíkat a vypravovat do školy ta stejná osoba jako včera a předevčírem. Ale zrovna tak v ČR existují maminky na mateřské, které dny tráví u vínečka a kafíčka se sousedkama, mezitím co děti jsou ponechány více méně napospas ulici.

Ještě k těm "levným jeslím a školkám" - když jsme to my počítali, tka nám vyšlo, že když budu doma s dítětem, vyjde nás to levněji, než kdybychom ho někam dávali. To je ovšem způsobeno do jisté míry tím, že nemám VŠ a tudíž bych měla maximálně průměrné zaměstnání (sekretářka atd.). To bych také musela mít proto, že můj muž nemá pracovní dobu, tudíž já bych musela mít něco, kde pravidelně v určitou hodinu zamknu šuplík a jdu domů vystřídat chůvu - a to nejsou moc kreativní nebo zajímavá zaměstnání.

K bezpečnosti - myslím, že je to tu víc vyhraněné. Slušné čtvrti jsou velmi OK, špatné čtvrti jsou hodně špatné. Nevím, jak jsi to myslela s těmi velkými městy. Město, v kterém žiji má 970 tisíc obyvatel a je součástí šestimilionové aglomerace. V rámci této aglomerace máme všechno - nóbl města, kde jsou několikamilionové domy; města, v kterých žijí normální lidé (učitelé, prodavači, účetní, inženýři); města, kam není radno chodit ani za bílého dne a kde jsou mříže i na psí boudě.... Města volně přechází jedno v druhé. Kupodivu to nejšerdnější městečko v okolí postavilo IKeu, objevilo se tam pět tisíc džobů, a velmi se vylepšilo....
 tangerine 


pro Sally 

(13.2.2004 14:23:51)
Ano,každá mince má dvě strany,já se na to dívala spíše z toho psychologického než materiálního hlediska,i když finační zabezpečení rodiny stojí na prvním místě samozřejmě. přesto si nemyslím,že by sociální politika ve Státech byla ta nejlepší.
 Věra. 


Re: pro Sally 

(13.2.2004 16:52:08)
nedokážu hodnotit, co je nejlepší sociální politika - příklad z reálné praxe z Čech: VELKÁ firma - výroba PC - 150 000 PC měsíčně, má připravenou strategii zaměstnávání postižených a začíná vybírat zájemce...do toho přichází změna zákona a spřísnění podmínek jejích zaměstnávání, s praktickou nemožností propustit je.
Firma ukončuje nábor, nezaměstná nikoho, aby si nekomplikovala situaci.
Zákon který chtěl postiženým pomoct jim v konečném důsledku poškodil - a tak je to u nás bohužel v hodně oblastech.

ve státech není taková spousta ochranářských opatření co je u nás , a pracovní trh tam funguje lépe, pružněji, Sally o tom ví nakonec nejlépe , myslím..psala to hezky níže...
 moona 


Re: Re: Pro Berundu a jí podobné 

(13.2.2004 21:57:58)
Děkuji Sally za pohled zvenčí na pokřivený systém sociální péče v ČR, netušila jsem jak to chodí, třeba v americe, ale systém držby zaměstnání 3roky se mi zdál jako nesmysl vždycky. Je velký problém se vracet po letech na stejné místo, ať s ohledem na zaměstnavatele, kolegy, každá pracovní pozice projde určitým vývojem...
Jen by mě zajímalo, jestli tam u vás máte něco jako přídavky na děti?
A teď trošku odbočím. Fakt vám tak strašně vadí, že ta Janet ukázala to prso? Opravdu jste tak prudérní?
Ahoj Monika
 sally 


Re: Re: Re: Pro Berundu a jí podobné 

(13.2.2004 22:47:59)
Přídavky na děti se tu nevedou. Ale za to se děti poměrně podstatně odečítají z daní. Janet je mi lhostejná - přijde mi ,že neví, jak na sebe upozornit. Tyhle trosky jako ona nebo Britney mě opravdu nezajímají. Ale ano, jsou tu státy, tkeré jsou neuvěřitelně prudérní... Obzvláště tzv. Bible Belt. To pozdvižení bylo především proto, že se to stalo při jednom z nejsledovanějších pořadů v roce (nějaký baseball tuším??? my na telku moc nekoukáme - a na sporty vůbec - tak nevím) - takže na to koukaly i malé děti. Osobně si myslím, že malé dítě by naopak mělo vědět, že žena má prsa (aby pak v šestnácti nebylo zbytečně vyvalený), ale zase si myslím, že tohle je věc volby rodičů - a je spousta jiných kanálů (a nemusí to být porno - MTV bohatě stačí) kde je možno prsa publikovat a kde si můžou ti, co to vidět nechtějí, zvolit jiný program.
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Pro Berundu a jí podobné 

(15.2.2004 7:41:18)
Sally, no jo, ale teď se budou děti divit, že některý prsa mají bradavky a některý hvězdičky, či co to bylo :-)))
 Radka 
  • 

Re: Re: Re: Chci dítě, ale.... 

(13.2.2004 13:05:24)
Asi nemají tak drahé jeslem popř. si najmou chůvy. Jenže v Čechách když se dá dítě do jeslí nebo by sis chtěla najmout chůvu, tak musíš mít zatraceně dobrý plat, aby Ti pak vůbec něco zbylo na běžné životní náklady. Asi nejde srovnávat různé země a různé životní podmínky.
 Věra. 


Re: Re: Re: Re: Chci dítě, ale.... 

(13.2.2004 13:09:10)
Přesně tak, u nás jsou nízké platy, a chůvě odevzdáš svojí mzdu, pokud tedy nejseš "vysokopříjmová",právě o tom to je, KUPNÍ síla je u nás mnohem nižší.
A málokdo uživí rodinu v pohodě z jedné mzdy...
 Hanka, 23. týden 
  • 

člověk by brečel 

(26.1.2005 16:10:45)
člověk by z toho někdy fakt brečel, chápu, že najedné straně má stát strach z toho, že jim dávky rozkradou naše národnostní menšiny, ale bohužel lidi, co jsou docela bez peněz nemají téměř, co jíst, visím na svých rodičích, co by se dělo, kdyby oni nebyli...nevím....zatím stát má pocit, že je vše ok, "lidi přece vždycky chtěj peníze", nic není tak hrozné jak se zdá
(Manžela vyhodili ÚP, jo jeho chyba, "na všechno má dost času".....ale nechápu, proč kvůli tomu nedostanu životní minimum já...)
....ach jo....pojďme se vycpat.....
 Pavla (vdaná, zatím bezdětná) 
  • 

Re: Chci dítě, ale.... 

(19.12.2000 12:52:38)
Naprosto souhlasím s Evelínou. Je mi 27 let, vdávala jsem se letos v září a plánujeme co nejdříve miminko. Kdyby to bylo možné (finančně) tak jako dříve, pořídila bych si ho už dávno, našla jsem totiž skvělého partnera. Teprve loni jsme ale dostali do pronájmu byt, stavební spoření také máme, ale stále to nestačí na koupi bytu. Nejsem lehkomyslná (možná i bohužel) a tak jsme se rozhodli teprve teď, že si miminko pořídíme. Byt je sice malý a neumím si představit, že budeme žít z jednoho platu, ale kdybych měla čekat, až na dítě budeme opravdu mít, tak bych se dočkala nejdříve ve 40. Doufám, že se ho brzy dočkám a budu ho mít dříve než ve 30. Říká se, že dříve si mladé dívky nemohli vybrat co budou dělat po škole a tak se hned vdaly a měly děti. Dnes si vybrat také moc nemůžou. Já bych si například vybrala také rodinu a dítě. Tzv. výhody jako studovat, cestovat a dělat kariéru totiž nejsou pro všechny, jen pro některé vyvolené. Politika našeho státu je opravdu otřesná a nejvíc mě rozčilují úvahy proč klesla porodnost.
 Monika 25 let 
  • 

Re: Re: Chci dítě, ale.... 

(26.10.2001 4:14:25)
Je pravda, ze finanční problematika je ta nejzávažnějsi, proč si lidé vice rozmýšlejí, zda budou mit ditě. Např. můj manžel je drobný živnostnik a jeho přijem je závislý na zajmu jiných lidí, tedy i na jejich finanční situaci. V této situaci je tedy jeho příjem značně nejistý a k tomu bych já pobírala pouze mateřskou. To si nedokážu představit. Bydleni máme, jen potřebuje upravit, sice dost, ale dá se to zvládnout. Dobu, kdy já se chystám jít na mateřskou, jsme vyřešili tak, že proste skončí manželovo stavební spoření, aby byly našetřené peníze na dobu manželova případného nezdárného období. Bude tedz v případě potřeby kam sáhnout. Ale to je právě ono. 5 let stavební spoření pro případné bydlení, když není, no a dalších 5 let stav. spoř. pro naspoření záložného fondu. No a je tu druhý důvod nízké porodnosti. Lidé tedy nemohou mít díte ve 20 letech, ale až ve 30. Dobře tedy, deti nejsou teď, ale budou pozdeji. Čeho se tedy naši páni poslanci bojí. Děti budou, ale až to bude možné. A navíc, není to lepší mít dítě později. Co nám uteče? Otevřeli se hranice, můžeme cestovat. Jak bychom cestovali s miminem v náručí? Nejdřív je lepší se někam podívat. Jak říkávala moje babička. "Na starosti je času dost a radosti nám neutečou."
Řekla bych, že problém tzv. nízké porodnosti je v tom, že naopak v dobách minulých všichni pospíchali mít dítě, a tak jsme se více méně přemnožili. Rodilo se nás hodně najenou. Nepamatujete si ty narvané školní třídy, nástupy do základních škol v 7 letech, v tanečních jsme si šlapali na nohy. Prostě tehdejší kapacity nedostačovali příliš velkého přílivu dětí najednou. Je logické, že až budeme staří, bude nás také nejvíce. 70. léta - to bývaly nejsilnější ročníky. Nemůžeme si teď přeci dovolit pořizovat si každý třeba 4 děti, jen proto, aby nám jejich budoucí výdělky pokryly důchody. Nebylo by to spíše vypočítavé? Notabene, za této finanční situace, kdy bychom jim ani nebyli schopni poskytnout takové vzdělaní, aby dosahovali slušných výdělků, od kterých se důchody odvíjí. Je snadné říci "Milujte se a množte se, ať máte penzi." , ale není to snadné udělat. Jednak kvůli financím, a jednak to není ten správný zdravý důvod, proč by si člověk měl pořídit dítě. Nejlépe by asi tuto svízelnou situaci mohl vyřešit pouze a jenom stát nějakou propolučaní politikou, aby ale tato situace pouze mírně zlepšila, protože kopie 70. let 20. století, by opět zkomplikovala životy dalším generacím. Tedy myslím, snažit se ne aby se populace dorovnala, ale aby lidí ubývalo pomalejlším a pomalejším tempem, až by nakonec ani neubývalo, ani nepřibývalo - smozřejmě extrémně výrazně.
 radka 
  • 

Re: Re: Re: Chci dítě, ale.... 

(18.4.2003 7:44:15)
no celkem me fascinuje,jak si kazda mysli,ze si dite poridi tehdy a tehdy,az udela to a to.Dite bud prijde anebo taky ne. S touto moznosti tady nikdo nepocita??? Dite prece neni zbozi, ktere si koupim, az si na nej nasetrim!!!
 Čápa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Chci dítě, ale.... 

(2.5.2003 17:33:32)
Promiň, ale dítě opravdu je rozhodnutí obou budoucích rodičů. "Buď přijde nebo ne" - to snad nemyslíte vážně!
 Miška, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Chci dítě, ale.... 

(2.5.2003 18:58:57)
čápo, nebo jak se jmenuješ:-), a ty si opravdu myslíš, že se rozhodnete mít dítě a ono prostě přijde?:-) A nebo naopak - řekneš si - dítě nechci, dělám proto všechno, a hle, je tady na světě, jak se to stalo mě:.-)

To toho asi ještě hoooooodně nevíš....
 čápa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Chci dítě, ale.... 

(4.5.2003 14:41:22)
Asi něco nechápu, ale to ty tvrdíš, že "přijde nebo nepřijde". Já říkám, že samo určitě přijít nemůže;-)

Nepočítám případy, kdy chceme a ono né a né "přijít" , případně opak... Z tvého původního příspěvku mám pocit, že je záměrem to nechat na náhodě. Pokud byl špatně pochopen, omlouvám se...
Čápa
 radka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Chci dítě, ale.... 

(16.2.2004 10:45:19)
Tak tos spatne pochopila, presne tak jsem to totiz myslela, ze vubec nemusi prijit, teda ze si nemuzes rict - ted ho budu mit a do mesice otehotnis.Diky antokoncepci si muzes rict, kdy ho nechces, ale uz to neplati opacne - ted ho chci a tak bude. Tak takhle jsem to myslela.
 Karla 2 děti 
  • 

Re: Re: Re: Chci dítě, ale.... 

(14.8.2004 17:01:43)
Myslím že je to alibismus.......každý je připraven na dítě někdy jindy a nejde říct co je lepší a co ne....u každé mamči je to jinak...já jsem měla dceru v 21 plánovali jsme ji a nelitujeme..proto jsme si pořídili další a problém byl....jen a pouze peníze....dostali jsme byt a auto....tak jsme v klidu........jsem zdravotní sestra a mám 7 sourozenců vím co děti obnáší,dobře to vím věděla jsem do čeho jdu a moc jsem to chtěla.Nemyslím si že současným nastávajícím maminkám dělá dobře když řeší...děti za pět nebo deset let?V porodnici jsem se seznámila se spoustou starších maminek....byla jsem tam nejmladší.Všechno má své pro a proti....budete mít dítě ve 30?Kolik vám bude až bude v pubertě?budete mít jedno?nebo za další dva roky budete řešit pubertu druhého potomka?Jak si můžete být jistá že děti můžete mít?A je sposta jiných otázek které by si měli starší maminky položit navíc se jim dělají AMC proč asi......Každý by měl mít děti když je na to fyzicky i psychicky připraven.....to napsal náš přední psycholog.....
 A 
  • 

Re: Re: Re: Re: Chci dítě, ale.... 

(17.8.2004 14:22:42)
Milá Karlo. Tady se pořád řeší to kdy mít děti a kdy je nemít. Všechny tyhle hovory mi přijdou naprosto zbytečné. Je to individuální a záleží to hlavně na tom, kdy žena potká toho pravého muže kterého si vezme. Může to být třeba už ve 20, ale může to být klidně až ve 40!!!! To si tu opravdu málo kdo uvědomuje. Jistě může mít dítě ve 20 za svobodna, či sbalit toho prvního mít s ním dítě a pak se rozvést - mě to teda přijde strašné, já bych něco takového rozhodně neudělala, ale znám takové (asi dvě bývalé spolužačky) co jsou posedlé mít dítě..., štastné ale ted rozhodně nejdou i když mají dítě!
 Zuzka  
  • 

Re: Chci dítě, ale.... 

(18.8.2004 11:43:00)
Ahoj Evelýno,
souhlasím s tebou, že bydlení je asi největší překážkou mateřství. Bydlíme s přítelem v pronájmu za trojnásobek regulovaného nájmu. Ušetřit si na vlastní byt je s našim příjmem (učitel a knihovnice) a výdaji na bydlení holá utopie (pokud nepomohou rodiče, tak si pár set tisíc v nenašetříš). Na hypotéku nemáme, naše stavební spoření nám nestačí ani na kůlnu a ve městě, kde žijeme se už byty nepřidělují, ale draží (s dopředu placeným nájmem pohybující se v desítkách tisíc korun v hotovosti). Po šesti letech jsme se rozhodli, že už nemá smysl čekat na zázrak a rozhodli jsme se navzdory naší situaci pořídit si miminko. Protože bydlíme v pronájmu (bez trvalého bydliště) nemáme nárok na příspěvek na bydlení, takže budeme muset žít jak se dá. Budeme muset bojovat, no. Asi jsme cvoci a leckdo si to o nás asi bude myslet, ale touha po potomkovi je velká (je nám už oběma 30)a myslíme si, že všechno se dá zvládnout. Zdravím
 robik 
  • 

platy na rodinu jsou velky, ale bydleni je drahe a decka a zensky jsou narocny 

(18.7.2007 20:10:06)
platy jsou vysoke, uzivis z ni i nekolikaclenou rodinu, jidlo slo totiz cenami rapidne dolu za poslednich deset let, vzehledem k minimalni mzde!!!!.
Problem je, ze musis vyzenit dum s tlustymi stenami, kamny i plynem a sehnat nenarocnou zenskou, ktera je ochotna donekonecna spravovat
pleny, radio, auto, hifi, nabytek, strechu, stribrem propletane ponozky. Vse ostatni se da najit v Praze nebo v nemecku u popelnice, vcetne rodinneho auta!!!
Problem je, ze se ti pak decka podekujou, jestli budou stejne neschopny, jako treba ja, postavit dum. Mym rodicum nabizelo mesto, ze nam proda pozemek, pokud tam bude do dvou let stat dum (jejich deticky na to nemaji). Nakonec tam postavila rujinu firma, ktera mezitim zkrachovala a uz dva roky tam zaclani, lidi si uz koupili i nabytek
vse pozitivni preje jendik

A hlavne musis mit praci, kterou zvladas, tj libovolnou takovou.
PS: kdyby to tak delal kazdy, jak navrhuji, tak pujde ekonomika do valky.
 Markéta 
  • 

Re: Chci dítě, ale.... - sociální politika versus rodina 

(16.8.2007 1:12:26)
Taky jsem dostudovala a taky si s přítelem plánujeme společnou budoucnost, takže Vám rozumím...ale podle mne je potíž v rodině - jako určitého systému, který by měl fungovat jako celek - sociální politika je dnes taková jaká je, ale přece ji "nemůžeme dovolit" aby nás nutila nemít děti - pak je tady naše rodina, ze které pocházíme, ta nám pomoct může a i když jí to asi sami nevrátíme, vrátíme to zase našim dětem...a oni zase svým...myslím si, že problém toho, že se rodí méně dětí je někde mnohem hlouběji než v našem politicko-ekonomickém systému ( i když nepopírám, že i on má svou důležitou funkci!)...možná je moje myšlenka trochu naivní, a chápu, že někde rodina pomoc nemůže, protože prostě není, nebo není "k dispozici" - přesto to vidím jako jedinou cestu - každý by měl mít nějakou svou rodinu, která by mu měla být na blízku( je to na delší diskusi - problematika současných forem ústavních zařízení, náhradní rodinné péče a pod...)a taky si myslím, že každý si sám v sobě musí vyřešit žebříček svých vlastních hodnot...(jedno indické přísloví říká:"kolik máš dětí - tolik máš domovů")
 Alice, zatím 15.týden -nenarozené 
  • 

reakce na článek 

(5.2.2001 18:32:01)
Ráda reaguji na článek o rození dětí.
V současné době čekám miminko, a mohu říci, že to co mě čeká mě částeně působí radost, a částečně děsí. To co mě děsí je to, že mateřská, je jakási almužna pro maminky. Když se podíváte, jak jsou drahé např. botičky pro dětičky, a vy dostáváme nějaké 2.400,--korun nedivte se tedy, že se dětí rodí málo. Ne každá rodina se dobrovolně dá na cestu šetření za každou cenu. A to nemluvím o tom, chcete-li mít dětí více.
Já sama bych chtěla mít děti 3, ale za současného stavu budu ráda, když ty dvě děti nějak vypipláme s pomocí rodičů.
¨Pání poslanci by se měli nad částkou mateřské zamyslet, a možná by jim došlo, PROČ se rodí dětí málo.
Myslím, že vyjadřuji názor mnoha lidí.
 Zuzana, 32 let,syn 8 let 
  • 

Proč je málo dětí 

(13.2.2001 10:39:12)
Proč je málo dětí?Je to tak jednoduchá otázka a je na ní tak složitá odpověď.Můžeme vyjmenovat x důvodů proč porodnost v Čechách klesá.My máme 8 letého syna.Jenom zimní bunda na něho stojí 1.500,-Kč,zimní boty 1.000,-Kč.Školka Vás měsíčně vyjde na 800,-Kč.Nákup pomůcek do školy na začátku školního roku,to je zásah do peněženky, nehledě na to, že v 2 třídě už nedostanete 1 sešit.Všechno musíte koupit. Připadá mi to jako by vláda říkala:"Chcete mít dítě?Tak si ho zaplaťte"Ať si politici zkusí žít z průměrného výdělku,né z ministerského platu!Mít 2 děti v dnešní době je přepych.A co tá mateřská?Je to už 5let co jsem byla na mateřské,ale výše příspěvku se zvýšila tak o 200,-Kč.A o kolik se zvýšili nájmy, ceny v obchodech atd?Už dnes šetřím synovi peníze na případná studia.Když nebude studovat, bude je mít až si jednou založí vlastní rodinu.Chtěli by jsme mít 2 nebo i 3 děti.Ale prostě si je nemůžeme dovolit.Buď budu mít 1 dítě a dám mu nějaké vzdělání do života a možná i něco našetřím,anebo budu mít víc dětí,vychovám je a pustím je do života bez vzdělání.A protloukej se životem jak chceš.Jsem proto zlá matka,že mi záleží na mém 1 dítěti a nepřispívám k zvýšení populace v Čechách?!
 Zuzana, 32 let, jedno dite 
  • 

Re: Proč je málo dětí 

(13.2.2001 19:54:13)
Mila Zuznano,
jsem taky Zuzana a taky sedesaty osmy rocnik a kdyz zacnu na toto tema, jsou jen povzdechy a narky na pomery.......vsichni mi pratele ze studii ziji vlastne z toho, co podedili od prarodicu nebo dostali od rodicu, at uz je to jen garsonka po babicce nebo v lepsim pripade velky byt po babicce nebo dokonce pozemek a hned dve garsonky po babickach, coz uz je dobry zaklad pro dum atd....a jsem presvedcena o tom, ze je jen velmi malo lidi, kteri jsou schopni se ve veku svych triceti let zmoci na vlastni bydleni primerene pro viceclennou rodinu, coz je v Praze otazka nekolika milionu. Bydleli jsme v dome s majitelem a vsi silou nasporili radove statisice k tomu, abychom naprosto nevyhovujici byt v podkrovi (jedna mistnost, spatne vytapeni) mohli smenit za lepsi statni a jen za podpis jsem byli ochotni dat majiteli sto tisic, za podpis, na ktery mame pravne narok. Vyhovujici vymenu jsme nasli, statni tri plus jedna v prizemi, coz je pro nas dulezite, protoze mame invalidni dite a nas puvodni byt v sestem patre bez vytahu byl skutecne neunosny, ale majitel s vymenou nesouhlasil, po porade s pravnikem nam bylo jasne, ze bychom souhlas urcite vysoudili, ale tak dlouho nas partner ve smene samozrejme nemohl cekat, potreboval penize hned a byt okamzite vymenil s nekym jinym....
nakonec jsme zjistili, ze jednodussi, nez vymenit byt v Praze, je ziskat praci v zahranici a tam, temer kdekoli, uz muzeme pohodlne bydlet i za ctvrinu jednoho platu, takze jsme doslova vyemigrivali....nekdy je mi z toho smutno, protoze mam svou vlast rada a je skoda, ze v ni clovek nemuze zit z vlastni prace a usili primereny zivot. Nechci za vsechno vynit nekoho nebo neco, kazdy se musi snazit, to je jasne, ale i jine demokraticke zeme s volnym hospodarstvim vyhlasuji rozsahle programy na reseni bytove situace...ve Statech napriklad bylo vytyceno heslo, ze kazda rodina by mela mit svuj dum a stat se podili na kryti nutneho pojistneho ...
takze jsem asi nesdelila nic noveho, ze je malo deti me take neudivuje a reseni rozhodne NENI na snade.......srdecne, Zuzana
 Zuzana,32 let,syn 8 let 
  • 

Re: Re: Proč je málo dětí 

(14.2.2001 7:15:30)
Milá Zuzano,
já jsem ta první Zuzana.
Jsem rada, ze nejsem jediná s tímto názorem.Zatím nemám kamarádku,se kterou bych si mohla dopisovat internetem. Jestli maš zájem najít novou kamaradku, napiš mi na adresu:
krbcova@tix.bf.jcu.cz
Teším se
Ahoj
 Martina (bezdětná, ale zkouší) 
  • 

Můžeme si děti dovolit? 

(1.3.2001 13:00:08)
Je mi 25 let. Jsem 2 roky vdaná a miminko bychom chtěli co nejdříve. Mateřské pudy se ve mě probouzeli už dávno v době, kdy jsme ještě nebyli manželé (to, když jsem poznala, že je to on, s kým chci vychovávat děti), ale v té době jsme bydleli u rodičů a vůbec naše perspektiva nebyla růžová. Dnes jsme podstoupili nekonečné peripetie s úvěry, ale nakonec jsme si malý byt pořídili a stálo to za to. Dnes, když už jsme si odpočinuli psychicky zjišťuji, že je ta pravá doba na miminko, ale zase mě tíží úvěr a horko těžko si dovedu představit, že na mateřské budu pobírat od státu směšných 2500 kč a z manželova platu pokryjeme vše a hlavně úvěr, abychom vůbec měli kde žít. Takže jsme vytvořili podmínky proto, aby naše dítě mělo domov, ale dnes jsme ve stresu z obavy, zda to vůbec budeme schopni zvládnout a ne proto, že bychom neměli odpovědnost nebo nebyli zralí. Zvýšením porodného na 8.000,- Kč mě nijak stát nemotivuje k tomu, abych bezstarotně porodila. Není nic špatného na tom, že se prům. věk matek posunul (je to i dobře), ale dnes jsou mladí lidé s průměrným platem před třicítkou uhnaní a ve stresu ze samotného důstojného přežití, že si dítě pořizují proto, že "by za pár let byli staří"! A TO JE HROZNÉ. Martina
 Gabi Kostková, bezdětná 
  • 

Kde s dítětem bydlet? 

(8.6.2001 15:35:25)
Je mi 24 let (manželovi 26). Odítěti jenom uvažujem, ale numluvíme, protože oba víme, že nemáme kde bydlet. Přestože oba pracujeme a na dnešní poměry vcelku solidně vyděláváme na byt nebo domeček není jednoduché našetřit. Brzdí (a bude brzdit) nás to bydlení se kterým si lámeme hlavu.
A navíc: Vůbec se nedivím i těm, kteří bydlení mají. Na mateřskou chodívají především ty ženy, které buď manžel dostatečně zabezpečí nebo ty, které jsou bez práce a je jim jedno jestli jsou na podpoře nebo na mateřské. V rodině, kde není peněz nazbyt si určitě rozmyslí jestli žena, která např. má plat 8 000,- Kč zůstane doma s tak nízkou mateřskou nebo jestli bude pracovat jak nejdéle to půjde.
To, že zvýšili porodné není až taková výhra. Mnohem důležitější a podporující porodnost) by podle mě bylo zvýšení mateřského příspěvku minimálně na 5000,- měsíčně. Vždyť z těch peněz, co maminky dostávají teď nemůžou uživit ani sebe natož pak své miminko.
Všem maminkám, které miminko čekají, přeju aby bylo zdravé a krásné.

Ahoj Gabi
 Lenka Nova, treba 
  • 

nizka porodnost 

(2.7.2001 21:34:57)
Vzdy jsem si myslela ze duvod nizke porodnosti je " financni stranka", ale u nas je to asi trochu neco jineho.
Napr. Mexico je rozhodne chudsi stat nez CR, ale kazda rodina ma v prumeru (odhaduji) vice nez 5 deti. Muj znamy ma 16 sourozencu (v Mexicu) a sam ma 14 deti v USA, nejstarsi syn - 17 let. Rozhodne se netrapi tim, ze deti maji dohromady 2 pokojiky, deli se o obleceni a hlavne co budou zitra jist. U nas v Cechach preci jenom lide trochu premysli nez privedou deti na svet - premysli o budoucnosti.
 Jitka, syn 7 let 
  • 

Divíte se? 

(9.10.2001 12:02:51)
Tomu se není co divit. Kdo by chtěl mít dítě, když si nemůže být jistý, že dokáže rodinu kvalitně zabezpečit.
My bychom například chtěli druhé dítě, ale pořád váháme. Nejsme na tom nijak špatně - celkem máme kolem 23 000,-, ale dítě stojí spoustu peněz (neumím nakupovat v second handech, u Vietnamců apod). Také bych musela zůstat doma z práce, a o to menší příjem bychom měli. Miminko moc chceme, ale nejsme si stoprocentně jisti, zda bychom pak neměli finanční problémy. Jak se na to dívají ostatní? Mít dítě i za cenu uskrovňování nebo raději ne?
 Hana 
  • 

Re: Divíte se? 

(9.10.2001 21:15:05)
Mít dítě i za cenu uskrovňování nebo raději ne? Na to si musíš odpovědět jen a jen ty.
 Lili, bez dětí 
  • 

Re: Divíte se? 

(20.11.2001 7:35:52)
Jestliže máte kde bydlet, myslím, že je lepší se uskrovnit. 23.000 Kč je hodně. Hlad mít určitě nebudete, a druhé dítě může nosit některé oblečení po sourozenci. Vždyť nemusí být vše nové. I své koníčky můžete přehodnotit, některé vynechat a najít si jiné. Vycházky do přírody nic nestojí, dovolená i s dvěma dětmi pod stanem. Nebojte se, že v očích svých přátel klesnete. Myslím, že vám budou závidět co všechno dokážete. Držím palce.
 evelina, bez deti 
  • 

Re: Divíte se? 

(30.9.2002 12:48:18)
Radeji mit jedno a byt v pohode, nez pozdeji pocitat kazdou korunu. Ono se to lehce mluvi, hure cini, ale potkat clvoeka muze ledasco. Mi rodice taky chteli druhe dite, ale nakonec z toho seslo. Muj tata onemocnel a mama najednou musela zivit celou rodinu (tj. dva lidi), kdyby bylo dalsi dite, nevim, jak by to dopadlo!
 Markéta 
  • 

Re: Divíte se? -  

(16.8.2007 1:36:54)
podle mne je lepší být možná chudší, ale štastní...proto toužíte-li po děťátku a Vaše první dítě po sourozenci, mějte ho...držím vám pěsti
 Jitka 27, bez dětí 
  • 

Pomoc! 

(31.10.2001 19:21:52)
Takže dnes sem narazila na tenhle článek, a tak hned reaguju. K onkretně já bych moc chtěla děti, ale nemáme kde bydlet! Ve svém věku stále ještě bydlím na koleji, neumím si představit, že bych prostě přišla na úřad a řekla: chceme děti, dejte nám byt. Bydlet u rodičů v malém bytě? Ne děkuji, to už zkusila sestra. Dnes je rozvedená a nejvíc tím trpí právě můj malý synovec (bydlí po různých příbuzných). Na koupi nemáme a na placení nehorázných nájmů díky tzv. "regulovanému nájemnému" nemáme už vůbec. Zlobí mě názory některých lidí tady, že finance nejsou důvod nemít děti. Je to důvod a velký, přece mi někdo (někdo kdo zaručeně má kde být) nemůže dávat za příklad rozvojové země! Nikdo po mě nemůže chtít, abych se svým vzděláním rodila děti do papundeklových krabic...
A jít mimo Prahu? Přítel tu má firmu a právě ta snad bude za pár let tím, co nám umožní mít děti. Zatím ale prodlužujeme studium, při tom pracujeme a snažíme se udržet nad vodou. Nic jiného nám totiž nezbývá, protože i když stát pořád mluví o snížené porodnosti nic se pro její zvýšení nedělá. Rychlá pomoc by asi opravdu byla odejít na západ protože tam platí: pracuji=bydlím, ale to nemůže pomoci všem. A tak jenom v duchu volám o pomoc, i když vím, že bych se stejně žádné nedovolala, a pracuju a šetřím a zkoumám půjčky a doufám, že za "pár let" nebude pozdě.
 agata 
  • 

Re: Pomoc! 

(18.10.2002 12:09:44)
pomoci Ti neni zas tak těžké, nevím jakou školu si vystudovala, nebo studuješ, ale myslím, že v lecčemž pravdu nemáš. já sem vystudovala ekonomku, tak možná do problematiky financí vidím trochu více a proto ti chci poradit. pokud nejsi příliš finančně a hmotně náročná, předpokládám, že ti stačí tak dvoupokojový byt, ten stojí okolo 300 000Kč (jsem z Ostravy, v jiných městech to možná bude jinak). není ti ještě třicet, tudíž si můžeš vzít hypoteční úvěr dokonce se státním příspěvkem. řekněme, že máš opravdu málo poněz takze ho budes splácet minimálně 10 let (lze i déle), zhruba po 3000Kč měsíčně, na to aby vám ho poskytli vám stačí příjem okolo 8tisic čistého, což při dnešní minimální mzdě zcela jistě splňujete. i kdyby jste žili jenom z podpory, která by dohromady byla pres 8 tisic Kč (nepředpokládám, že bys byla nějak dlouhodobě nezaměstnaná). tak při dalších poplatcích za byt (dostali byste státní příspěvek na bydlení) by ti zhruba 5 tisíc zůstávalo na vyžití, což já vím fakticky není moc, ale znám spoustu lidí, kteří takto žijí. takže si myslím, že není až tak pravdou, že byt sehnat nemužeš jenom možná nevíš o možnostech, které dnes stát nabízí mladým a očekáváš, že se tě někdo ujme bez tvého vlastního přičinění. pomatuj, že doby, kdy jsi přišla na byťák, ukázala těhotenský průkaz a dostala jsou už pryč, když něco opravdu chceš tak dnes se o to musíš přičinit sama. mimochodem znám asi dva páry, které přivedly dítě na svět i na kolejích, jedni ho na kolejích vychvávali dokonce dva roky, ale to už jsou opravdu extrémní případy. takže zkus vzít svůj život do svých rukou a nečekej, že to někdo udělá za tebe - neudělá.
 Adriana 
  • 

Re: Re: Pomoc! 

(21.10.2002 11:52:14)
V Ostravě možná stojí 2+1 300 tisíc, v Praze nejméně milión, spíš ještě o pár set tisíc víc! A těžko někdo opustí Prahu a půjde do Ostravy, když v té Praze má práci, kdežto v Ostravě by mohl jít rovnou na pracovní úřad pro podporu. Ostatně, právě proto tam jsou byty tak levné, víš?
Ano, dneska se člověk musí postarat sám, s tím souhlasím. Ovšem znamená to odložit mateřství až na dobu, kdy se to "starání" podaří. Někdy pak už je pozdě, nebo jsou dluhy za nový byt tak vysoké, že není možné jeden plat prostě oželet. Vím dobře, o čem mluvím, bohužel.. :-(
 Alena Šturmachová 
  • 

Dobré informace o těhotenství 

(3.2.2008 19:33:12)
Ahoj. Jako nastávající maminka hledám informace o těhotenství všude možně. I na vaší stránce (za kterou chci tímto poděkovat), ale narazila jsem na dobré stránky: http://tehotenstvi.flyboy.cz
jsou zde důležíté informace o těhotenství, které by měla každá žena znát.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.