| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Číst či nečíst?

 Celkem 10 názorů.
 Dagmar 
  • 

Čtení na dobrou noc 

(3.4.2001 10:59:29)
Čtu dětem od té doby, co se narodili. Dceři je devět let a ještě pořád ji to nepřestalo bavit. Už se přidává i náš nejmladší jednoroční syn. Sedne si k sourozencům a vypadá to někdy, že poslouchá. Čtu ráda a tak je to i pro mě potěšení. Nějak jsem si díky své tchýni a mamince uvědomila, že ty chvíle, kdy děti jsou malé, rychle utečou a nikdo Vám je nikdy nevrátí.Že zbudou jenom vzpomínky.
 Simona, dcery 3 a13 let 
  • 

Kdy dát děti spát 

(4.4.2001 8:12:22)
Velice mne zaujal názor pana doktora Matějíčka a ráda bych se tedy dověděla, kdy je správné . nebo kdy vy považujete, že je správné - aby šly děti spát. Je jasné, že to je podle věku, takže vezměme jedno dítě okolo tří let, které ještě spí po obědě v MŠ a jednak dítě lehce pubertální. Moje dcery musí do postele asi takto: mladší v 19:30 - 19:45 (po Večerníčku se vykoupe, uloží, povíme pohádku, zazpíváme) a potom jí pustím kazetu buď s písničkami nebo vyprávěním. To končí okolo 20 hodiny a to už bývá v pokojíčku klid (také ne vždy!!!).
Starší dcera jde do koupelny před osmou a potom máme ještě cca půl hodiny na to, abychom si v klidu - bez té malé všetečky - popovídali, nebo se koukne na Milionáře a pod. do postele jde v cca 20:30 - 20:45 a pouští si hudbu z diskmenu. Takže usíná okolo daváté. V pátek a sobotu se to o cca 1 hodinu posouvá, o prázdninách jí do toho, kdy jde spát naprosto nemluvím, až tak poslední týden před začátkem školy. Podotýkám, že vstává do školy dost brzy - v 5:45, jelikož dojíždí do gymnázia 20 km.
A teď by mne zajímal názor těch okolo - je to podle vás tak akorát?
 Kateřina (Markétka 3,5 roku) 
  • 

Re: Kdy dát děti spát 

(4.4.2001 8:49:42)
Ahoj Simono, také jsem si ten článek přečetla se zájmem a musím říct, že jsem se vcelku uklidnila, že dítě do postýlky "nezahazuji" dřív, než je čas. S Markétkou je to u nás ÚPLNĚ STEJNÉ jako s Tvojí mladší dcerou. Po pohádce a písničce poslouchá ještě pohádky z kazety a v 8 večer spí jako andělíček. Zatím se nám nikdy nestalo, že by na konci pohádky (námi čtené) nebo kapitoly z Brouka Pytlíka či Míčka Flíčka už spala. Ale nemyslím si, že by to bylo proto, že chodí spát moc brzy. Kolem 18.30 už "kouká do blba", zívá a je očividně "zralá". Možná, že ještě před tím než usne, potřebuje trochu soukromíčka, nevím. Zdravím Tě K.
 Jarka (Tomík-1r.) 
  • 

Re: Re: Kdy dát děti spát 

(4.4.2001 11:21:59)
Ahoj maminy,
v kolik jste dávaly děti spát, když byly mladší? My jsme dřív dávyli Tomíka spát kolem 19-19:30 a většinou usínal bez problémů.
Poslední dobou (asi 2 měsíce) už se Tomča dívá na večerníčka, takže jde do postýlky už automaticky kolem 20h.
Je pravda, že kolem 17h. mívá útlum a vypadá, že musí jít spát, ale zpravidla mu stačí nějaká klidnější zábava místo lítání - třeba prohlížení knížky nebo skládání kostek a za chvilku je zase čilý jako rybička.
S pozdravem, Jarka
 Zuzana,32 let,syn 8 let 
  • 

Re: Kdy dát děti spát 

(4.4.2001 13:41:08)
Ahoj Simono,
když byl můj syn menší(3-5 let) chodil do postele okolo 19,15hod.Než se přečetla pohádka a než ještě něco poslechl z kazety či desky bylo 8 hod.večer a to už většinou spal.Teď když je trochu větší,chodí do postele v 8 hod.večer,než usne je tak 8,20.V úterý chce koukat milionáře,tak to jde do postele až potom,no a o víkendu mu povolíme být vzhůru delší dobu.Většinou je ale v 9 hod.už unavenej a jde do postele dobrovolně.O prázdninách to nechávám ještě volnější,do 11 večer to ale ještě nikdy nevydržel.Týden před školním rokem se vracíme pomalu do normálu.Pořád ale čteme nebo vyprávíme pohádky,na závěr si poslechne kazetu nebo desku.Myslím si,že pohádky pro děti na dobrou noc jsou jak pro děti tak pro rodiče velice důležité.
 Anna 
  • 

Re: Kdy dát děti spát 

(4.4.2001 23:26:55)
Naše první miminko bylo zvyklé chodit spát v deset už v prvních týdnech života. Pak si spolu s malým bratříčkem posunuli usínání na jedenáctou a naprosto bez pohnutí spali do devíti ráno, my jsme tedy chodili spát kolem druhé v noci a vstávali jsme všichni zároveň. Teď chodí školní děti spát mezi desátou a jedenáctou /vstávají v půl osmé, protože mají školu od devíti/ a mladší děti tři dny v týdnu vstávají před sedmou do školky a tak chodí spát docela brzy, benjamínek si někdy řekne už po večerníčku. Anna
 jana, jeden syn 
  • 

Re: Kdy dát děti spát 

(10.4.2001 21:24:11)
Docela jsem se po přečtění příspěvku paní Anny sděsila. Dávat děti školou povinné spát po desáté hodině?! Docela by mne zajímalo co do té doby dělají?
Mne docela vadí,když jde náš syn /sedum/ spát a vedle u sousedů ještě ječí děti /mají vedle obývák/. Chodí po osmé hodině.
Nemyslím, že by se to mělo nechat na dětech, kdy oni budou chtít jít spát. Potřebují určitý reži¨m a určitou jistotu.....! Pokud si to paní Anna přečte doufám, že napíše.
 Anna 
  • 

Re: Re: Kdy dát děti spát 

(13.4.2001 20:41:49)
Náhodou jsem se vrátila do této diskuze a tak můžu odpovědět: nemyslím, že by děti kolem deseti let potřebovaly spát deset hodin, našim dětem stačí většinou osm hodin spánku. Takže když usínají v jedenáct a probouzím je v půl osmé /většinou se budí samy v půl sedmé a pak si čtou v posteli/, jsou co se týče dostatku spánku zcela v pohodě. Sousedy neruší, naopak, oni nás ruší věčně běžící televizí, jsme zvyklí si večer povídat, číst, nebo hrát dostihy a k tomu posloucháme hudbu, která musí přehlušit střílečky. Proti TV, ale jinak nic nemám, to ne, ale brutální filmy mít nemusím.
Jinak mám dojem, že časné ukládání dětí do postýlek je taková česká socialistická specialita, všude ve světě /nebo alespoň tam, kde jsme byli/ to bzučí jak v úlu až do půlnoci a považuje se to za normální. Ahoj Anna
 Milada, syn rok a půl 
  • 

Také nic nelámu přes koleno. 

(13.4.2001 21:33:58)
Jsem moc ráda, že se objevují články bez univerzální rady či doporučení, jak se s dětmi má či nemá řešit nějaký problém. Sama mám syna, který se kojil po hodině ve dne a asi do 14 měsíců po 3 hod. i v noci. A to byl po "dřevorubské" večeři. Vyposlechla jsem mnoho rad, neposlechla žádnou a dnes spí malý v klidu celou noc a na kojení si přileze ráno v půl sedmé. Podobně to bylo i s usínáním: měl období trvající asi 4 měsíce, kdy usínal až kolem 22 hodiny. Dříve ani náhodou. Tak jsme si v klidu hráli ve ztemnělém pokoji, povídali si všichni dohromady, až nakonec malý usnul. Myslím, že to bylo lepší, než kdyby plakal sám v postýlce. Ale vím, že naši známí se nám podivovali a své děti vedou trošku autoritativněji. Hold každá rodina je jiná.
Děkuji za pěkný článek.
milada
 Jana V. synové 1,5 a 4,5 roku 
  • 

Čtení před usnutím 

(11.1.2002 23:38:44)
Z vlastní zkušenosti muhu říct, že chvilka čtení před usnutím je to nejbáječnější z celého rušného dne. Stal se z toho návyk, na který se starší syn těší a bere ho jako samozřejmost. Když se nám narodil druhý syn, resp. když jsme ho ve věku jednoho roku přestsěhovali z ložnice do dětského pokoje za starším synem, tak začal lépe usínat. Myslím, že to bylo tím, že kromě písničky na doubrou noc - která je i do dneška jen pro něj, slyšel také čtení pohádky. To ho asi uklidňovalo a naučil se zcela sám usínat. U stašího synka vůbec nenáme problémy s tím, že chce čůrat, pít, atd. co vše si některé děti po uložení do postele vymýšlejí. Jestli si přemýšlí o pohádce, nebo o nečem jiném, jsem zatím nepřemýšlela, ale jisté je, že ji klidný a připravený na spánek. Musím přiznat,že otázka čtení pohádek na dobrou noc byla pro mne jasná, ale manžela jsem musela do této ulohy pracně směřovat. Už se mi to povedlo. I když někdy by to nejraději ošidil a pohádku vypustil. Pak tedy nastupuji já. Přeji všem, kteří to také zkusí, výdrž a výsledky a dobrý pocit se sami dostaví.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.