| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jak snížit počet odkladů školní docházky

 Celkem 5 názorů.
 Hanka 
  • 

Móda 

(30.9.2022 8:50:07)
Odklady se svého času staly velkou módou, která měla umožnit dětem lepší prospěch, protože byly prostě starší. Jenže se ukázalo, že tomu tak není, akorát řada rodičů si odmítá přiznat, že to dětem zrovna moc neprospívá.
 vakat 


Re: Móda 

(1.10.2022 14:52:19)
Souhlasím, že to je móda. A u nás tedy u obou dětí platí, že žáci s odkladem jsou opravdu zralejší a tím pádem se může zdát, že jsou nadanější.
Moje děti šli v řádném termínu a patří mezi nejmladší ve třídě.
Starší dcera má dokonce ve třídě děti, které jsou o rok a půl starší než ona a to je hodně znát.
A bohužel musím konstatovat, že ne každá učitelka si uvědomuje, že by se měla řídit především podle těch dětí, které odklad neměly a ne, aby se jelo jen podle těch starších, u nich je ten rok, rok a půl opravdu velice znát hlavně v první a druhé třídě, pak už se ty rozdíly pomalu srovnávají.
 Hanka 
  • 

Re: Móda 

(2.10.2022 11:27:48)
Měla jsem možnost mluvit s dětmi, které odklad měly, ale nepotřebovaly ho. Všechny se shodly na tom, že jim tu uškodilo. Se spolužáky si nerozuměly, přece jen rok a víc je u těchto dětí hodně znát. Měly kamarády o třídu nebo o dvě výše. Jenže to ve věku zahájení školní docházky nemohly ovlivnit. Uškodilo jim to i později, protože hranice podpory např. pro studenta VŠ je 26 let.
 Lenka 
  • 

Proti odkladu 

(2.10.2022 20:22:44)
V některých případech je odklad vhodný, ale někdy zničí touhu dítěte se dovídat nové věci a i trošku zabojovat. Mám případ, kdy si dítě řeklo, že je prostě hloupé, a prestalo se snažit. Za ten rok navíc ve školce se nic nového nenaučilo. Anebo případ, kdy pak šlo učení samo a tak se prostě nemuselo učit a v pozdejsim věku mu chyběla výdrž při učení. Nemusí to být jen odkladem, ale určitě by se nemělo přistupovat k tomu, že odklad je vždy výhoda.
 Aninabe 


Odklad může prospět 

(9.10.2022 11:19:28)
V našem školství je možnost odkladu důležitá věc. Škola někdy není v přístupu k dětem příliš flexibilní.
Na rozdíl od předchozích hlasů jsem se setkala spíš s dětmi, kterým odklad výrazně pomohl. Šlo o chlapce, narozené v období červen - srpen daného roku, často o děti narozené předčasně, které by za normálního data narození šly do školy právě až o rok později.
Odklad jim umožnil využít lépe potenciál, dozrát i psychicky. Mezi spolužáky se to jako nevýhoda neprojevuje, právě proto, že ten rozdíl je dost malý.
Škola má být radostí, místem poznávání. Zralost ve smyslu schopnosti vyhovět školním požadavkům BEZ NADMĚRNÉ ZÁTĚŽE dítěte je v prvních letech velice důležitá. Otazníky lze klást tam, kde se dítě nechá ve školce čistě pro prodloužení dětství. Ale značný počet dodatečných odkladů (dítě se nuceně vrací do školky před prvním vysvědčením) ukazuje, že stále jsou děti, které nastupují - pro ně - předčasně. Obecně je tento návrat do školky více poškozující než nástup opožděný. Každý by tedy měl zodpovědně a individuálně uvážit, čím dítěti prospěje, případně čím ho může poškodit.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.