| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku WHO: závislost na počítačových hrách je duševní nemocí

 Celkem 6 názorů.
 Sadia 
  • 

Pěkné, opravdu pěkné... 

(10.1.2018 20:32:20)
Takže jsme si opět vzali na mušky ty hrozné počítače a počítačové hry. Pročpak hovořit jenom o tom co se nám zrovna hodí do krámu, že? Zrovna nedávno jsem četla dost zajímavý článek o tom, že máme prakticky všichni vlivem povinné školní docházky defakto doživotně zmrzačený mozek (což se dost těžko dokazuje, když jsme si tím museli projít všichni a navíc poslušný občánek je přeci správným cílem celého státního stému)

A co si máme myslet o "nemocech" jak takových, když jejich jedinou definicí je rozhodnutí o tom, jestli budou nebo nebudou zapsány do jistého seznamu, který si vymysleli naše politické autority a to přesně podle toho co je podle nic v dané době žádoucí nebo ne. Musíme si ukázat na dalšího viníka, tentokrát na počítačové hry, místo toho aby nás zajímalo jaká deprivace vede člověka vede k tomu, že u něj vznikají závislosti jako takové.

Že jsou tím narušeny jiné funkce života? No takže tu opět máme někoho, kdo určuje které věci jsou v životě důležitější a které ne. Pročpak se nikdo nezmíní o tom, jak moc narušuje rodinný i osobní život člověka, jeho budoucí směřování a hlavně skutečné vzdělání třeba taková povinná školní docházka, která je ve skutečnosti jedním z největších zabijáků lidského sebevědomí a touhy se učit?
 Filip Tesař 


Re: Pěkné, opravdu pěkné... 

(11.1.2018 14:33:31)
Mezinárodní klasifikaci nemocí nevymejšlej žádný politický autority. Vychází z lékařskejch zkušeností a odbornýho výzkumu. Dokonce ani neslouží k tomu, k čemu si laici často myslej, že slouží - k vypíchnutí něčeho jako nemoci. Slouží k utřídění toho, co je podle převažujícího pohled léčitelný, toho, na co se dá aplikovat nějaká medicínská terapie. Smyslem je pomáhat v orientaci a ve vzájemný komunikaci (doktorovi na jednom konci zeměkoule stačí napsat F 20.2 a doktor na opačným konci ví, o co jde).
 Sadia 
  • 

Re: Pěkné, opravdu pěkné... 

(11.1.2018 16:15:43)
Promiň ale i ty, jak říkáš "lékařské zkušenosti" a "odborný výzkum" se vždycky budou řídit podle toho co si přeje soudobé politické a společenské přesvědčení o tom co podle nich zrovna je a co není ok. Není to tak dávno, co byla třeba taková homosexualita taky klasifikována jako duševní nemoc, pak začal sílit odpor proti tomuto názoru a nakonec byly i vlády nuceny to z toho seznamu nemocí vyškrtnout. Samozřejmě, že si vždycky můžeme udělat "odborný výzkum" podle toho co je zrovna v dané společnosti žádoucí (jiné takové, jak už jsem psala se nedělají pokud se to státu nehodí) a pak např. zkoumat jestli odpovídají symptomy tomu co bylo za nemoc definováno a mít to tzv. odborně podložené. Je naivní domnívat se, že existuje něco jako objektivní pravda.
 Filip Tesař 


Re: Pěkné, opravdu pěkné... 

(12.1.2018 8:14:15)
Ale to je pitomost, homosexualita byla vyškrtnutá coby neléčitelná záležitost, napřed to začali tvrdit lékaři a až od nich to převzali politici. Homosexualita je zrovna typická věc, která byla za nemoc považovaná ze společensko-politickejch důvodů. Ty o tom prd víš, proto si můžeš představovat cokoli.
 Sadia 
  • 

Re: Pěkné, opravdu pěkné... 

(12.1.2018 21:39:54)
No měla jsem tě za poněkud méně arogantního člověka, ale když už, tak ti teda taky řeknu, že jsi napsal naprostou pitomost

"Homosexualita je zrovna typická věc, která byla za nemoc považovaná ze společensko-politickejch důvodů."

Říká někdo v době, kdy se ta celospolečensko-politická situace dávno změnila. Zato dneska tady zřejmě žádná celospolečensko-politická situace není co? KAŽDÁ věc může bejt považovaná za nemoc z celospolečenských důvodů. Jenom ten největší naivec bude věřit tomu, že zrovna dneska víme všechno nejlíp a máme ty "správný" názory. To je tak neuvěřitelně k smíchu myslet si, že ty lidé v minulosti se mýlili a dělali to špatně a že zrovna teď to dělá stát správně.
 Filip Tesař 


Re: Pěkné, opravdu pěkné... 

(13.1.2018 10:06:27)
Omlouvám se za svou aroganci.

Ano, je možný na věc koukat tak, jak to předkládáš, tj. že závislost na počítačovejch hrách vychází ze společenskýho přesvědčení, který se promítá i do postojů lékařů. Já si to nemyslím, ale nevylučuju to. Nemyslím si to proto, že zařazení do mezinárodní klasifikace nemocí prochází několika stupni, je předmětem fakt hodně rozsáhlý diskuse odborníků z mnoha různejch zemí a ta diskuse probíhá na základě publikovanejch výsledků odbornejch výzkumů, a ty výsledky by měly bejt ze svý podstaty měřitelný. Je to proces nezávislej na politice, i když se politickej kurs může promítat i do postojů lékařů (napadá mě hypoteticky třeba přístup ruskejch lékařů k homosexualitě? - vymyšlenej příklad).

Dějiny homosexuality jsou celkem známý, je vidět, jak a kdy začala bejt považovaná za nemoc a v zásadě i proč. Rozhodně nebyla považovaná za nemoc nebo za něco špatnýho vždy a všude (možná spíš naopak).

Vyřazení homosexuality z klasifikace navíc neznamená, že by byla považovaná za normální. Každej, kdo chce, jí může pokládat za odchylku od normy (a kdekdo pokládá). Ale je (většinově) pokládaná za vrozenou záležitost, na kterou nelze aplikovat žádnou terapii vedoucí ke změně stavu. Seznam zahrnuje stavy, na který lze podle dostupnejch poznatků nějakou terapii aplikovat (i když ji třeba ještě neznáme) - je to pragmatická pomůcka sloužící k orientaci lékařů, ne společenskej postoj.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.