| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Video: Digitální zařízení vezme dětem třetinu dětství

 Celkem 20 názorů.
 Eva 
  • 

Perfektni 

(20.11.2015 10:03:27)
Perfektni, po dlouhe dobe jsem videla neco, co srozumitelne a vtipne objasnuje. Chtela bych panu doktorovi podekovat. Syn (11) hraje hry asi tak ty 2 hodiny denne. Ale me jde na nervy prave to hrozne mrhani casem a taky to, ze po hrani je cely takovy rozhozeny. Dcera (14) nehraje, ale chatuje. A tam me zase stve, ze kdyz dela ukoly, ze kazde 2 minuta kouka, co kdo napsal. Kdyz ji to chci vzit, tak zacne silene jecet a ja vzdycky vymeknu. Ale po tehle prednasce nastavime nova pravidla.

Takze dneska vecer se moje deti povinne budou divat na tuto prednasku, ktera mi prijde genialni.
 Benyam 


Souhlas... 

(20.11.2015 17:05:10)
A promrhaný čas není jediné zlo, snad ještě horší jsou pak takové zploštělé zájmy. Protože cokoli jiného přece není tak přitažlivé jako mastit hry, a tudíž se tomu děti nevěnují naplno, moc to v nich nezanechá a snaží se to přetrpět, jen aby zas mohly usednout k elektronice.

My jsme teď nastavili s klukem pravidlo, že tablet ano (a ne každý den), ale napřed přečte aspoň dvě stránky v jakékoli knížce, kterou si vybere. Probral jsem to s ním i v tom smyslu, že to nemá znamenat, aby si čtení kvůli tomu zprotivil jako nějaké nutné zlo, a zdá se, že to chápe. Tak uvidíme, jak se to osvědčí :)
 katka+synek2007 


fantastická přednáška 

(20.11.2015 23:36:27)
Teda, že to bude až takhle fantasticky podané, to jsem nečekala. Je to docela omílané téma, ale tato přednáška je nejen vtipná, ale i obsahově zajímavá.
 Heffy 
  • 

Zoufalství doby 

(21.11.2015 16:54:07)
Upřímně řečeno, být dnes dítětem, nevím, jak bych si vedl. Jedinou inspirací pro má dobrodružství byly knihy, kterých jsem přečetl už ve 4. třídě klidně pět týdně. A následně jsem šel a pokusi se dobrodružství hlavních hrdinů prožít na vlastní kůži. Jenže co dnes? Zábava je organizovanější než za socializmu, všechno, co není placené je nebezpečné a tudíž zazděné, zrušené nebo zakázané. Copak se dnes parta dětí může vypravit někam do jeskyně nebo po švihadlech slézat lom, jako Rychlé šípy? Druhý problém je, že média všechno servírují vyjádřené tak do detailů že neponechávají žádný prostor pro rozvoj fantazie. A bez té není žádná dětská hra zábavná. Vylézt na haldu za městem bylo jako zdolat sopku. Obzvláště, když se z ní ještě kouřilo. Dnes se tam nesmí protože je to a) soukromý majetek, b) nebezpečné, c) umazaly by se drahé značkové oblečky. A proč bych se škrábal na imitaci sopky, když se na Playstationu mohu nad ní proletět vrtulníkem, že? Ach jo...
 Analfabeta 
  • 

Re: Zoufalství doby 

(21.11.2015 18:42:30)
Souhlas, ale jak kde a taky záleží na rodičích. Moje dcera (* 1984) lítala ss stejně starými dětmi venku bez dohledu už jako předškolačka. Na ven měla staré oblečení, po někom nebo třeba i z bazaru, měly jsme dohodu, že když to roztrhne nebo zatlape tak, že to bude nepratelné, vyhodím to. To bylo oblečení které bylo možno zcela beztrestně zničit. Když za námi vyměňovali pražce, hrála si děcka na hromadě nových, čerstvě napuštěných thérem. Dítě jsem doma ve sprše drhla Solvínou, oblečení letělo do kotle, protože tak zatlapaný nebyl ani montér Tolja po dvojité mimořádné šichtě. Zatímco moje dítko nafasovalo další oblečení na zničení a dál se nic nedělo, ostatní děti byly doma bity a ještě jim podobné výpravy maminky zatrhly, protože přišly domů špinavé (a že od čerstvého théru to hned tak nepustí, a z oblečení vůbec ne). Moje dítko se pak ve školce chlubilo, že bylo jediné, které nebylo bito a že se doma nic nedělo. Ostatní děti záviděly, maminky nechápaly. Cožpak jsem se mohla zlobit, když pro ty děti to bylo ohromné dobrodružství?
 Monika 


Re: Zoufalství doby 

(21.11.2015 20:09:46)
Do velké míry souhlasím, ale co mě zaujalo u syna: Bude mu 8, na TV se (i s mladší sestrou) dívá, většinou cca hodinu večer, o víkendu i ráno (a nás nechají spát, hurá!:-)), v zimě třeba i trochu víc. Má tablet, ale hraje na něm celkem málo, některé dny vůbec, někdy tak do hodiny. Dává přednost hraní s jinými dětmi a naštěstí má těch možností hodně (družina, se sousedy na zahradě atd.). Ale o elektronických hrách se rozhodně hodně baví s klukama ve škole a v družině a kupodivu - hrají vlastní reálné hry na témata z těch elektronických, malují si k tomu různé plánky, vymýšlejí pravidla ... S jedním spolužákem pak jezdí společně na sportovní tréninky, zatím je jako rodiče na střídačku doprovázíme a co mě zaujalo, že kluci si vyprávějí na pokračování takové fantazijní příběhy na téma z těch her (tuším, že hlavně z minecraftu?), ten synův spolužák tomu říká "dračáky", netuším, jestli to je nějaký oficiální termín, v každém případě mi to přijde jako celkem pěkná zábava do MHD i na pěší cestu :-) Takže samozřejmě četbě knih bych dala rovněž přednost (už proto, že takové jsou i moje životní zkušenosti), ale mám obavu, že syn by ani v "naší době" nebyl typ čtenáře beletrie, takže mi ta popsaná zábava inspirovaná elektronikou přijde taky celkem fajn ...
 M + 4 
  • 

Re: Zoufalství doby 

(22.11.2015 19:58:39)
Dračáky asi budou ze hry Dračí doupě. To je, myslím, něco diametrálně odlišného od Minecraftu.
 Lei 


Re: Zoufalství doby 

(25.11.2015 17:11:32)
Dračák jsem hrála na gymplu před dvaceti lety :-D. Jestli je dračákový, tak se brzy začte do Tolkiena a jiných a beletrie bude taky ;-).

 andy 
  • 

děti a počítače 

(21.11.2015 22:12:47)
Dle mého názoru, je to dobou a nejde to změnit. Počítače jsou s nimi již od narození a budou je užívat i v dospělosti, možná ještě ve větší míře než dnes. Můj syn (8let)např.vůbec nesleduje televizi, nezajímají ho kreslené ani hrané pohádky, večerníček vůbec nic. Pro něj je to ztráta času. S kamarády probírají hry o pohádkách se nebaví, již jsou pro ně nezajímavé a to denně musí číst i já mu čtu večer pohádky. Samozřejmě mají dětství jiné, než jsme měli my,ale to přeci nemůžeme srovnávat co bylo před 40 lety a co je dnes. Nehledě na to, že kdyby byli tenkrát počítače, tak by jsme u nich seděli taky,jako sedíme dnes nebo ne? Dobře si pamatuji, že i mě máma říkávala, že neměla tolik hraček co já a televize nebyla. Také je více uspěchaná doba a rodiče mnohdy nemají kvůli práci čas ani energii se dětem věnovat.
 katka+synek2007 


Re: děti a počítače 

(23.11.2015 22:51:36)
S tou uspěchanou dobou je to částečně pravda, ale hlavně je to výmluva těch, kteří se věnovat nechtějí. Například v osmdesátých letech (které si pamatuji z dětství) museli rodiče vynaložit více času na nakupování věcí denní potřeby, neb nebylo nic k dostání a na to, co bylo, byly fronty, a také na cestování po městě, protože struktura MHD nebyla tak dokonalá jako dnes. Chodili na osm hodin do práce podobně jako velká část lidí dnes.
V dnešní době naopak vidím možnost volby. Kdo chce, honí se za kariérou nebo penězi, kdo se chce věnovat rodině, může. Samozřejmě existují zoufalé matky samoživitelky, které to mají jinak, ale ty přece byly vždycky, já tady mluvím o většině.
 katka+synek2007 


Re: děti a počítače 

(24.11.2015 21:26:13)
Hmm, v okrajových částech malých měst to asi funguje jinak, my jsme tenkrát bydleli v Brně a tam se hned po revoluci začly stavět rychlé tratě pro tramvaje a interval byl ve špičce 4 minuty. jak je to teď, to nevím, dvanáct let tam nebydlím, ale předpokládám, že k horšímu to nešlo.
 Slonisko 


A škola? 

(21.11.2015 22:31:54)
Jakou část dětství vezme dětem škola?
 Analfabeta 
  • 

Re: A škola? 

(22.11.2015 11:08:14)
A jakou část života vezme lidem práce? Pravda, cřív se makalo 16 hodin denně, my už jen 8, ale při pracovní době 8-17, kdy matka přijde domů v 18.00 a kouká vyprat, uklidit, uvařit večeři a udělat další nutné domácí práce - má ještě čas na děti? Otec je na tom podobně.
 Silvie03 


Re: A škola? 

(22.11.2015 11:37:52)
Tak prádlo pere pračka a před úklidem bych dala přednost dětem, které čekají, až se konečně vrátím z práce ~;)
 Analfabeta 
  • 

Re: A škola? 

(22.11.2015 21:58:03)
Jistě, prádlo pere pračka, nádobí myje myčka nebo se použijou jednorázové talíře, večeří se pizza nebo něco od McDonalda, na nedostatek času se vymlouvá jen líný rodič.
 katka+synek2007 


Re: A škola? 

(23.11.2015 22:54:32)
Nevím, proč by měla být teplá večeře, když byl oběd. Chleba s máslem nebo se sýrem a zelenina je taky jídlo. Mně osobně naopak teplá večeře až na výjimky vadí, protože pak skoro nejím pečivo.
 katka+synek2007 


Re: A škola? 

(24.11.2015 21:28:59)
A proč? To je jako nezdravé? Já jím pečivo jen večer, protože nesvačím, snídám jogurt a oběd mám teplý. Takže když se náhodou stane, že mám teplou i večeři (třeba někde na návštěvě nebo na dovolené), tak mi to pečivo chybí.
 katka+synek2007 


Re: A škola? 

(25.11.2015 21:16:05)
Ta diskuze už teda není k tématu, ale nedá mi to a ještě se zeptám proč je sebevražedný jíst pečivo večer? Ještě bych pochopila u bílých rohlíků, ale normální chleba nebo celozrný?
 katka+synek2007 


Re: A škola? 

(26.11.2015 16:00:25)
Aha, tak to se nás netýká. Je nám geneticky dána optimální váha :-)).
 katka+synek2007 


Re: A škola? 

(27.11.2015 0:44:31)
Určitě máš zase jiné přednosti~;((, ale chápu tě (mimochodem, právě se cpu čokoládou~;)

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.