| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Polovina dětí má stejné vzdělání jako rodiče

 Celkem 7 názorů.
 nordica 


příklady táhnou 

(21.4.2015 17:39:01)
Tady se zase začíná národu podsouvat, že děti z rodin s nižším vzděláním nemohou dosáhnout na vzdělání vyšší. Co takhle vzít třeba v úvahu, že i rodiče s nižším vzděláním mohou své dítě motivovat k dalšímu studiu? To, že rodič nemá VŠ snad paušálně neznamená, že je hloupý a nevidí si na špičku nosu. Další generalizace - peníze jsou určující. Ne tak úplně a ne vždy. Jako matka samoživitelka jsem bez problémů zvládla syna na VŠ - tedy on to zvládl sám, protože byl už od 16 zvyklý chodit na brigády a při VŠ měl práci už velmi výdělečnou. Nemám ráda generalizace a takový ten pocit viny, který snad mají cítit rodiče s vyšším vzděláním, v jejichž stopách pokračují jejich děti. Protože oni ano a ty ostatní ne?? To at´si snad rozhodne každá rodina, ke dalšímu studiu nelze nikoho nutit a zavádět pomalu kvóty na vše je nesmysl.
 Lída+4 


Re: příklady táhnou 

(22.4.2015 13:37:13)
Jojo, rodiče jsou oba středoškoláci. My tři děti máme dohromady 4 magisterský tituly a jedno PhD. ~;)
 jentak 
  • 

Re: příklady táhnou 

(22.4.2015 14:28:26)
Je to složitý - mí kamarádi, manželé - oba lékaři, oba jejich synové mají SŠ s maturitou - dál jít nechtěli, protože neviděli perspektivu.
Jiní kamarádi - oba středoškoláci, oba jejich kluci VŠ. Spíš vidím v okolí snahu, aby jejich dítě mělo co nejvyšší vzdělání je možné bez ohledu na to, jaké vzdělání mají rodiče. Že mají stejné či nižší - někdy na to nemají a někdy odmítají samy děti dál studovat, protože v tom nevidí smysl.
 Lvice+lvíčata 


Re: příklady táhnou 

(26.4.2015 20:51:30)
příklady táhnou...to je, ale blbost

taky neodpovídáme
rodiče jeden bez vzdělání a druhý vyučení
a my děti, postupně všichni 4 VŠ

v manželově rodině podobné
rodiče jeden vyučen, jeden maturita
tři děti jedno základní, jedno vyučen, jedno má VŠ


my s manželem VŠ
jedno dítě základní (střední nedokončil, chtěl pracovat a vydělávat...)
jedno dítě studuje VŠ
třetí dítě se teprve časem uvidí

kam se v rodině podívám, mají rodiče buď nižší nebo vyšší nebo stejné vzdělání s dětmi....rozhodně polovina nemá shodné vzdělání...to jsou ty jejich průměry, jenže nevztažené na konkrétní rodiny~j~

 Xylofon 
  • 

Je to i opačně 

(21.4.2015 18:08:45)
Je to i opačně. Znám rodinu, kde otec je VŠ, matka vyučená. Z 8 dětí mají 4 základní školu (nedokončili/y střední školu nebo učňák. Protože ten, kdo skončí se školou ve čtvrťáku před maturitou, případně maturitu nesloží, má bohužel jen základní vzdělání), 4 děti mají výuční list. Rodiče už jsou v důchodu, z dětí je na střídačku vždycky nekteré bez práce, občas pracují na dohodu, občas - když už je Úřad práce vyřadí z evidence - je živí rodiče. Občas jsou některé holčiny na mateřské, prostě střídavě oblačno. JEN MÁLOKDO z nich má dlouhodobou práci (s výjimkou jedné, ale té zkrachoval zaměstnavatel).
 Eva 
  • 

Re: Je to i opačně 

(21.4.2015 21:51:15)
Manžel je ze 4 dětí, matka má základní vzdělání, otec je tuším vyučen. Z těch 4 dětí mají 3 vysokou školu, takže tady naštěstí příklady netáhly....
 withep 


To je ovšem pozoruhodně bezobsažný "článek"  

(21.4.2015 22:46:08)
A co, že je to zrovna polovina? A ta druhá polovina co? Kolik z dětí má vzdělání nižší, a kolik vyšší než rodiče? Těch druhých bude víc, na SŠ i VŠ studuje čím dál více dětí a mladých lidí; více než bylo obvyklé v předchozích generacích. Ale zase je otázka, jakou váhu který stupeň má, řekla bych, že dřív mělo i vyučení i vysoká větší váhu.

Podle mě není nic divného na tom, když VŠ studují děti rodičů, kteří mají "jen" SŠ vzdělání nebo ani to ne. Ale s opačnými případy (rodiče VŠ, dítě maturita nebo výuční list) jsem se setkala jen výjimečně. Vlastně si vybavuju jen jednoho mladého muže; prostě asi nebyl studijní typ, dělá řemeslo, práce má dost a vypadá spokojeně (zatímco jeho bratru s VŠ se daří tak nějak střídavě).

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.