| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Kapesné

 Celkem 19 názorů.
 Stáňa(40)+Ondra(6,5) 
  • 

Kapesné 

(7.7.2000 14:36:44)
Ráda bych znala názor ostatních rodičů na kapesné - od kdy, kolik, co si z toho děti kupují (tedy na co už jim nedáte peníze s tím, že si to mají koupit z kapesného) atd.
Setkala jsem se v tomto směru s různými názory - např. moje kolegyně prý pravidelné kapesné dětem nikdy nedávala (má dnes 19tiletého syna a 15tiletou dceru), jen peníze podle momentální potřeby a možností rodiny.
My jsme asi začali zase hodně brzy. Ondra dostává kapesné (dvacetikorunu týdně) od loňska - když začal chodit do předškolní třídy v MŠ (to mu bylo necelých 6) jako potrvzení toho, že už je "velký" předškolák (podotýkám, že v té době uměl čísla a rozlišil tedy jednotlivé mince a uměl sčítal do 10 a postupně se během roku naučil, ikdyž s občasnou chybou, sčítat do 20). Z mého pohledu se to docela osvědčilo. Kapesné má na drobné "zbytečnosti" (z mého pohledu) - sladkosti, různé cetky a drobné hračky (balónky, přívěsky) a pak z něj také kupuje drobné dárky (Vánoce, popř. narozeniny, ikdyž tady spíš preferujeme vlastní výrobu). Přínos vidím v tom, že Ondra už dneska nechce úplně všechno,co vidí. Pochopitelně zkouší, jestli bych mu to nekoupila já, ale když řeknu, že na to má kapesné, už přemýšlí o tom, kolik to stojí a jestli to opravdu chce. Když jdeme třeba na pouť, předem se domluvíme, že utratíme určitou sumu, a pokud bude chtít třeba ještě jezdit na autíčkách, vezme si na to peníze z kapesného (docela to funguje a Ondra to respektuje). Snažím se respektovat, že jsou to jeho peníze, a moc mu nemluvit (až na vyjímky) do toho, co si vybere (ikdyž bych mu to někdy, bylo-li by to na mně, já sama nekoupila) Ještě máme trochu problémy s pravidelností - my občas zapomeneme kapesné "přidělit" a Ondra si na to zatím sám nemyslí, jeho kapesné zajímá zatím až v situaci, kdy by si chtěl něco koupit.
A jak to je nebo bylo u Vás?
 Šárka 44, syn 9 let 
  • 

Re: Kapesné 

(11.7.2000 11:02:05)
Milá Stáňo,
mám pocit, jako bych Vás už trochu znala, neboť jsem četla Vaše příspěvky na více místech této stránky a vždy mi Vaše názory byly blízké. I v případě kapesného je uspořádání u nás dost podobné tomu Vašemu. David dostává kapesné od začátku 1. třídy. Ten první rok dostával dvacet korun měsíčně, teď ve druhé třídě dostával 30 korun. (Narodil se v dubnu, do školy šel s ročním odkladem, takže do první třídy nastupoval v 7 letech a téměř pěti měsících.)
S pravidelností jsme zpočátku také měli potíže - Davídek mne občas "obvinil": Mami, a dala jsi mi vůbec kapesné za tenhle měsíc? A tak jsme zavedli "účetnictví", sešítek, kam si David zapisuje všechny příjmy a výdaje. Moc se to osvědčilo a i leccos nového se při tom naučil (např.důležitost psaní číslic pořádně pod sebe). Myslím, že vlastní kapesné opravdu učí děti dívat se na peníze jinak, než když vše kupuje máma. Do toho, za co peníze utratí, Davídkovi nemluvím. Spíše jsem jej musela učit utrácet, tj. vysvětlovala, že kapesné má na to, aby si mohl některé drobnosti koupit, když já je koupit odmítnu.
I u dražších věcí lze kapesné použít k ověření, jak moc dítě o danou věc stojí: chceš další (třetí) dětskou židličku - dobře,zaplatíš -li si polovinu ze 42 korun, koupíme ji; chceš tenhle vláček, ano je moc hezký ale hodně drahý (260 korun), když přispěješ 40 korunami, koupím Ti jej.
Pokud jde o příjmy, kromě kapesného dostává občas David peníze i za nějakou činnost. Ne běžnou pomoc v domácnosti (např. vynesení koše nebo pomoc při utírání prachu), ale za vyjímečné práce, které zvládá tak říkajíc nad rámec svého věku (např. celý den pomáhal tatínkovi při vyklízení sklepa a vyhazování již nepotřebných tatínkových "pokladů" do kontejneru, nebo poseká větší či menší část zahrady, a pod. Jsou to práce užitečné, Davídka baví a ještě si při nich připadá velmi důležitý, takže finanční odměna je jen jaksi na zdůraznění toho, jak takovou pomoc oceňuji a jak si ji vážím. Za hezké známky a dobrá vysvědčení peníze nedáváme.
Nic nového a extra přínosného jsem Vám asi nesdělila, ale ráda si s Vámi popovídám podrobněji a třeba nejen o kapesném, budete-li chtít.
S pozdravem
Šárka
 Stáňa(40)+Ondra(6,5) 
  • 

Re: Re: Kapesné 

(18.7.2000 14:48:01)
Šárko,
i já si občas ráda "popovídám" prostřednictvím mailu, už proto, že možná budeme mít některé zkušenosti nebo problémy společné - jsme zhruba ve stejné věku a i naší kluci od sebe nejsou věkově daleko. Asi je nesmysl s tím zahlcovat tenhle server, takže - moje mailová adresa domů je v nadpise (stačí kliknout na jméno).
S pozdravem Stáňa
 Jiří Krofta,2 synové 
  • 

Re: Kapesné 

(23.7.2000 18:43:49)
Oba synové budou studovat.Kapesné dostávají od 5.třídy.Jeho výši určujeme podle výsledků vysvědčení.Rozděleno je to podle průměru známek(bez chování),a také od 5.do 9.třídy.Kapesné se vyplácí měsíčně,za vyznamenání je 10Kč.
 Helena,synové 11 a 10 let 
  • 

Re: Kapesné 

(24.8.2000 14:37:35)
U nas to funguje podobne jako u vás. Mame ten system jen trochu slozitejsi. Od babicek dostavaji penize i treba za prani kdyz poprejou tchyni k narozeninam dostanou treba i stovnku./ To nesnasim ,ale jsem bezmocna to zmenit./takze kdyz poprejou pribuzenstvu sejdou se jim docela slusne penize. Chodím si k nim pujcovat./System jsem okoukala v casopise Deti a my a jsem s nim nadmiru spokojena.
A tak mame kapesne rozdelene na tri hromadky.Kazdy kluk dostava mesicne padesat korun s tim, ze dvacet korun smi utrati jak je libo.Vubec me nezajima co s nima provede.At je treba ztrati, nebo daruje. Zbylych tricet je na vetsi nakupy,na nakoupeni darku a na prusvihy.Na tyto nakupy uz potrebuji souhlas muj nebo taty. Kdyz treba chteji koupit peknou baterku na tabor, a ja jsem ochotna koupit jen tu obycejnou - rozdil v cene si financuji sami. Pokud ztrati kartu na obedy, je to zase jejich problem a plati si ji z tohodle šupličku.Treti hromadka / ty stovky od babicek/ - to jsou " dlouhodobe " investice do budoucna, a to jsou treba podil na novem kole, lepsi zidle ke stolu, pocitacove hry plakaty na zed ...neverili by jste, jak si na kartu na obed davaji pozor.A jak rychle zjistili, ze maminka je zapominava, a ze je lepsi s ni sepsat vzdy dluhopis.Rikala jsem , ze si od deti pujcuju ?kdyz prijde opravar na pracku a ja mam platit o petset vic nez je v MEM suplicku, jdu si pujcit ke klukum.
Ale mam hodne deti, zatim nechteji uroky...
Za znamky a vasvedceni nedostavaji nic. Jen je doma svatecni den , a uvarim jim co si kdo preje.
Zadne provineni netrestame zarazenim kapesneho, mam dojem,ze bych sama sebe osidila o jeden ucinny zdroj vychovy. Potreboval jsi tkanicky jako laso ? Nevydrzely ? Kup si tedy nove.
 Dita,2 synové 11 a 9 let 
  • 

Re: Re: Kapesné 

(11.1.2001 0:10:07)
Děkuji za inspiraci.Určitě to vyzkouším.I já jsem začala dávat klukům kapesné,i já si od nich občas půjčuji,ale zatím jsme neměli tak perfektně promyšlená pravidla.Navíc mám s manželem odlišné názory na výchovu,takže se někdy neshodneme v otázce kapesného (jak dalece s ním mohou kluci sami disponovat).Je fakt,že loni se jim sešlo neobvyklé množství peněz - hlavně od babiček, ale koupili si za ně spacáky, aby mohli jet na tábor.Jenže letos by jich mohli mít taky tolik,kdyby je neutratili za kartičky hokejistů,pokémonů a jiné nesmysly.Když jsem nakonec vzala mladšímu Ondrovi peníze k sobě do úschovy,zjistila jsem,že chodí na drobné do mého hrnku.
Myslím,že po takové dohodě jakou máte doma vy,budu spokojená já, tatínek i kluci.
Zatím ahoj Dita
 Lenka 27 (syn 18, dcery 15 let a 3 měsíce) 
  • 

Re: Kapesné 

(27.8.2000 20:05:39)
Ahoj Stáňo, je bezva, že tvůj Ondra zná cenu peněz už v tomhle věku. Můj názor na kapesné je přibližně stejný jako tvůj. I já bych to tak chtěla u mé nejmladší dělat. Ale na to mám dost času. Dvě starší děti jsem nedávno "zdědila". Manžel je má z prvního manželství a v dubnu jim zemřela maminka, takže žijí u nás. Vztahy mezi námi jsou fajn, jen s jejich nároky nesouhlasím. Zřejmě byly vychovávány v domění, že na tátovi peníze rostou. Kapesné mají poměrně velké - 500,- od táty a ještě něco od prarodičů. Peníze mají na svou osobní spotřebu. Vše co si koupí tzv. užitkově (šaty pro radost, jízdy autem po Praze)manžel ochotně financuje. Manželovi do finančních věcí nechci moc mluvit - rodina nestrádá, ale myslím si, že děti tímto přístupem hrozně kazí. Hlavně dcera nezná ve svých 15-ti letech cenu peněz a čím více má, tím chce víc. Já vyrostla v poměrně skromných poměrech a nevím, zda nejsem v tomto ohledu moc přísná. Ale u Šárky budu určitě k řešení otázky kapesného přistupovat podobně jako ty.
Lenka
 Hehe 
  • 

Nic proti, ale nejsi divna? 

(17.9.2001 18:27:34)
Ve 27mi mit 18 a 15tilete deti, to mi nejak nestymuje...
:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
 Miška, 3 děti 
  • 

Re: Nic proti, ale nejsi divna? 

(17.9.2001 18:50:09)
No to vis, my starsi uz si leta semtam ubirame.....:-)))))
Jen ja se vzdycky chlubim, kolik mam deti a jak jsou stare, protoze mi kazdy hada o 10 mene....
 Míša, syn 4,5 roku 
  • 

Re: Nic proti, ale nejsi divna? 

(19.9.2001 11:35:35)
Ahoj Hehe,
kdyby ses obtěžoval(a) přečtením příspěvku, na který jsi reagoval, zjistil bys, že ty nepřiměřeně velké děti Lenka neporodila, ale vyvdala. A na tom nic až tak divného není.
 Zuzana,32 let,syn 8 let 
  • 

Kolik peněz na výlet? 

(15.5.2001 13:29:05)
Chtěla bych se zeptat kolik peněz bych měla dát svému 8 letému synovi na výlet.Jede s třídou na celodenní výlet do Prahy do ZOO.Samozřejmě svačinu,pití a nějakou tu mlsku bude mít z domu.Ale určitě si něco taky bude chtít koupit(znám to podle sebe),či už sladkost anebo nějaký malý suvenýrek.Já bych se přiklonila k sumě 200,-Kč,ale manžel si myslí,že 100,-Kč by mu mělo stačit.Když si ale představím,že si v ZOO koupí třeba zmrzlinu a čipsy a zůstane mu třeba 50,-Kč...Mrzelo by mě,kdyby mi potom doma řekl,že si chtěl něco koupit a nedošli mu na to peníze.Co vy na to?
Díky za rady.
 Stáňa(40)+Ondra(7) 
  • 

Re: Kolik peněz na výlet? 

(15.5.2001 13:54:18)
Ahoj Zuzano,
já bych Ondrovi dala 50 Kč s tím, že další peníze si může vzít z ušetřeného kapesného (a pokud by neměl – jeho problém). Ale nevím, jestli u Vás kapesné funguje, takže je otázka, jestli bude moje rada použitelná. Jinak bych se (i když asi budu vypadat jako matka – škrťa) přikláněla spíš k té stovce (předpokládám, že na vstupné se vybíralo zvlášť a jde tedy opravdu jen o peníze „na drobné rozmařilosti“). A problém, jestli mu na něco zbude nebo ne? To si musí vyřešit sám, jestli chce spíš mlsky nebo suvenýr. Stejně si nebude moci určitě koupit všechno, co se mu bude líbit a co by chtěl, tak se učí rozhodnout se, co je pro něj důležitější.
Hlavně, ať se jim ten výlet povede.
 Jarka, dvě dcery 
  • 

Re: Kolik peněz na výlet? 

(15.5.2001 16:09:13)
Ahoj Zuzko, taky si myslím, že 100 na den stačí. Když to přeberu, tak 15-ti leté dceři dávám na 14 dní na tábor 350,-. Kdybys mu dala na jednodenní výlet 200,-, kolik by asi měl představu, že dostane třeba jednou na tábor? A hlavně, ruku na srdce, nakoupí si spoustu mlsek a pak mu bude třeba v autobuse špatně, až pojedou domů. Když mu dáš jídlo, pití, atd s sebou, koupí si zmrzlinu, nebo dvě, nějaký přívešek na klíče s motivem ZOO a bude spokojený. Já myslím, že pro osmileté dítě je 100 dost peněz. Pa, Jarka
 Zuzana,32 let,syn 8 let 
  • 

Re: Kolik peněz na výlet? 

(16.5.2001 9:24:24)
Ahoj Stáňo a Jarko,
moc krát díky za radu.Dám mu na výlet 50,-Kč z našich+50,-Kč ze svého uštřeného kapesného.Jinak kapesné máme taky zavedené,dostává 30,-Kč na týden(5,-Kč na den+5,-Kč jako rezerva).Někdy je utratí v bufete ve škole za den,někdy si je zase ušetří-asi jako každé dítě.Jinak to co jste napsali je pravda,vstupné se už platilo učitelce a nerada bych aby mu bylo v autobuse špatně.Stáňo jako škrt mi vůbec nepřipadáš,taky se snažíme vést ho k tomu,aby si peníze vážil.Na tábor jede v létě na 18 dní,takže jestli se můžu ještě jednou zeptat:"na ten tábor by jste mu dali kolik peněz?"
Ještě jednou díky.Mějte se hezky.
 Jarka, dvě dcery 
  • 

Re: Re: Kolik peněz na výlet? 

(16.5.2001 10:19:43)
Ahoj Zuzko, myslím, že jsi to vyřešila rozumě. Víš jak to dělám já, jako taková ta měkkosrdcatá mamina? Když je vyprovázím k autobusu, tak jim tam třeba přihodím ještě dvacku. S takovým tím maminkovským mrknutím. A holky za to byly vždycky strašně vděčné, protože získaly pocit, že mají něco navíc.
S tím táborem. Když jela dcera /ta mladší, ta starší na tábory nikdy jezdit nechtěla/ v deseti letech prvně na tábor, dala jsem jí 300 kč a + ta přihozená dvacka u autobusu. Teď její 15 a dostává 350. Tvrdí, že jí to stačí. Občas si z toho i něco ušetří. Taky jí dávám sebou telefonní kartu, aby mohla zavolat, když jdou třeba do města. Na některých táborech to vedoucí nevidí rádi, ale my jsme měli docela štěstí, protože ta cestovka, která pořádá ten tábor to dokonce doporučuje. Dokonce i vyzývají rodiče, že se můžou kdykoli za dětmi přijet podívat. Toho jsme nikdy nevyužili, ale druzí rodiče měli jednou cestu kolem, tak tam za holkama zašli, vzali je na zmrzku a pak jim bylo holčičkami naznačeno, aby už jeli.
Jo a mají to tam zařízeno tak, že ty nejmenší - ale klidně i ty starší - děti si můžou dát peníze k vedoucímu a on jim z toho podle jejich přání postupně vydává. Je to z toho důvodu, aby se to neztratilo, nebo aby jim to někdo neukradl.
 Mirka 
  • 

Re: Re: Kolik penìz na tábor? 

(16.5.2001 19:26:05)
Ještì Zuzce - na tábor dáváme 300,-Kè na tøi týdny, na tábory na 14 dní, kam jsem jezdila jako vedoucí, jsme doporuèovali 100,-, obvykle dìti mìli 200,- Kè a peníze mìli u sebe vedoucí, ale je to ošidné - mìla jsem potom stížnost od maminy, že vedoucí dítìti "ukradli aspoò 50,- Kè - ten chudák mìl jen tøi zmrzliny" naštìstí mìla vedoucí úèty, dítìtem podepsané (mì to pøipadalo správnì trhlé) - byly to tøi Algidy, za 36 Kè jedna - 36*3=108, aspoò u vìtšiny lidí v tomto státì...To už dítì ovšem doma neøeklo.
 Zuzana,32 let,syn 8 let 
  • 

Re: Re: Re: Kolik peněz na tábor? 

(18.5.2001 8:55:23)
Ahoj Mirko,
taky ti děkuji za radu ohledně peněz na výlet a tábor.Doufám,že synovi se na výletě bude líbit.
Měj se hezky.
 Mirka 
  • 

Re: Kolik peněz na výlet? 

(16.5.2001 19:18:59)
Ahoj Zuzko,
ze své zkušenosti se musím přidat k Tvému muži - rozhodně je 200,-Kč moc. Dítě si buď koupí nějakou hračku, kterou brzy ztratí, nebo přiveze peníze zpátky, nebo, což je nejhorší, nakoupí mlsky a rozdá je spolužákům. Ti si příjdou zase příště a časem jim to příjde samozřejmé - měla jsem na táboře dívenku, která na začátku měla 5 kg bonbonů a 1000 Kč - na 14 dní - a na konci 200,-Kč dluhů v oddíle, protože denně rozdávala ostatním - aby si šplhla! Nevím, syn má stanovené kapesné 50 Kč na týden - pokud není problém, pak strháváme, na výlety jednodenní 70,- Kč, (tam si ale z části hradí jídlo)trojdenní 100,- Kč, jinak za každé další 3 dny 50 Kč nahoru...(Jezdí už víc jak dva roky s turisťákem). Co mu zbyde z kapesného, to má navíc - jsou to jeho peníze, do kterých mu nemluvíme.
 MartinaDK 


Re: Kolik peněz na výlet? 

(26.5.2004 11:07:11)
Myslím, že 200 je docela dost. Dávám na 1 denní výlet 50,- , ale může si vzít ještě něco z kapesného to je jeho věc. Dělám to tak u všech třech dětí 14,10,8 let. Holky 14, 8 nepřivezou zpátky ani korunu všechno utratí. Vojta naopak spíš přiveze zpáky. A pak si to samozřejmě může nechat.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.