| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

epidurální analgezie

 Celkem 21 názorů.
 Šárka, čekáme v zimě 
  • 

epidurální analgezie 

(20.10.1999 12:07:51)
Zanedlouho se budu rozhodovat, zda epidurální analgezii ano nebo ne. A tak bych se chtěla zeptat maminek na jejich názor a zkušenosti. Děkuji za odpovědi.

Šárka
 Gabriela, skoro roční syn 
  • 

Re: epidurální analgezie 

(21.10.1999 23:29:33)
Já jsem si epidurál zavést nechala, aplikace byla bezbolestná a porod byl pak naprosto nebolestivý. Rodila jsem velmi těžko a velmi dlouho a epidurál mi tedy moc pomohl. Byla jsem daleko trpělivější, když jsem se nemusela soustředit na bolest, ale na mého muže a miminko. A díky tomu jsme si mohli s manželem vyprávět o tom, jak to bude fajn až se malý narodí, jak se bude učit mluvit a chodit a co mu všechno řekneme a ukážeme a byli to neopakovatelné chvíle, byli jsme si všichni moc blízko a dodnes na to vzpomínáme. Díky tomu si porodní bolesti moc nepamatuji a přeji si ještě další dítě. Osobně si myslím, že pokud jsem byla při porodu já v pohodě, bylo v pohodě i naše dítě. A nikdo mě nepřesvědčí o tom, že bych mu nějak škodila. I když jedna sestřička tam pronesla něco jako, že hysterky má nejradši, ty si vydupou i protekční epidurál, je to prý drahé a nedostane ho každy. Tak nevím, já měla štěstí na zlatého doktora a pokud máte možnost necítit žádnou bolest tak ji přijměte, u zubaře taky dáte přednost bezbolestnému ošetření než bolestivému, ne? Nenechala bych se zmást řečmi, o škodlivosti anestetik na dítě. Nejdůležitější je ale Váš názor. Mějte se moc hezky a napište, co se narodilo. Nashledanou Gabriela.
 Jana, dcera tříletá, opět těhotná 11.týden - dvojčata 
  • 

Re: epidurální analgezie 

(6.3.2000 0:20:48)
Rodila jsem s epidurálem, pro který jsem se rozhodla na "poslední chvíli". Dlouho však ještě trvalo, než jsem svůj názor prosadila u přítomných sester a lékařů. Porod byl vyvolávaný, dcera byla přenášená, narodila se kleštěmi. Nedovedu si tento porod bez epidurálu představit. Můj epidurál však nebyl zcela neproblematický, píchali mi ho dvakrát, pravděpodobně poprvé špatně (Mám křivou páteř, ale nevěděla jsem tehdy o tom, ukázal to až rentgen o několik let později). Následovaly nepříjemné bolesti hlavy a horní poloviny těla, nepohyblivost a trvalo to týden, než jsem se dostala do normálu. (Tyto bolesti však byly méně intenzivní, než porodní bolesti - rodila jsem 9 hodin 40 minut.) Nikde v reakcích na epidurál se neozývá, že je rizikový. Později jsem se dozvěděla, že následkem špatně píchnutého epidurálu se dá i ochrnout - podrobněji jsem si to však nezjišťovala, předávám to tedy jako neověřenou informaci. Nyní jsem opět těhotná a stále ještě nejsem úplně rozhodnutá, jak se zachovám, zda budu "tentokrát statečnější". Moc zdravím a přeji to správné rozhodnutí.

Jana
 Eva, 31 let, syn 3 roky, 11.týden 
  • 

Re: Re: epidurální analgezie 

(21.3.2000 13:34:43)
Jani,
koukám, že jsme na tom s konstelací dětí a přípravou na další porod celkem podobně. Já jsem epidurál neměla, nikdo mi ho nenutil a taky jsem už věděla o tom možném riziku ochrnutí. Samotný porod mi díky přetechnizovanému prostředí nepřipadal nic moc, takže teď se snažím obezřetněji vybírat. Stala se mi však taková zvlášní věc: když jsem čekala první dítě, tak jsem se nijak zvlášť nebála, ale teď, když vím, do čeho jdu, mám mnohem větší strach.
Je to běžné, nebo mi jenom z té hromady nových hormonů šplouchá na maják?
 Magda, 2 děti 
  • 

Re: Re: Re: epidurální analgezie 

(21.6.2000 22:53:42)
Milá Evo, prožila jsem totéž co ty, pred prvním porodem jsem se vůbec nebála, těšila jsem se na něj, jako na nádherný zážitek. Výsledek byl tristní, nechci to pitvat, je to už 5 let. Klasická porodní mašinérie, cca 10 hodin trvající silné bolesti po 5ti minutách, rozhodně nic, co by se "s trochou odvahy dalo docela dobře vydržet". Nedalo se to vydržet, tak mi dali dolzin (vcelku silný opiát, u nás používaný rutinně, aniž by se matek ptali na souhlas). Pak to bylo ještě horší. Připočtu-li to, jak zacházeli s dítětem, manželem a mnou po porodu, výsledkem byl strach, který mě sužoval celé druhé těhotenství.
Druhý porod jsem absolvovala v Krči s epidurálem, neměla jsem nižádné komplikace a porodila jsem snadno a rychle. Byl to nádherný zážitek, napsala jsem to už do rubriky o krčské porodnici.
Nakonec bych chtěla váhajícím maminkám zodpovědně říct, že po epidurální analgezii n e m ů ž e t e o ch r n o u t. Je to pověra, šířená některými porodními asistentkami. Vím to jistě, mám v tomhle směru určité vzdělání.
Co se týče následných komplikací, to záleží spíš na tom, jak zručný lékař na tobě zapracuje, osobně bych volila spíš zkušeného profíka, nenechala bych nikoho, aby se na mně zaučoval. Dítě epidurál neovlivňuje vůbec, taktéž již prokázáno. Dítě může být ovlivněno jen nepřímo a to spíš kladně, pokud i matka prožívá porod lépe. Zkoušku na srážlivost krve mi kvůli epidurálu nikdo nedělal.
Pokud by Tě to zajímalo ráda Ti napíšu víc. Držím palce.
 Lucie, zatim bez miminek (snad uz ne dlouho) 
  • 

Re: Re: Re: Re: epidurální analgezie 

(29.6.2000 13:52:42)
Ahoj Magdo,

vim, ze uz je to pro spoustu z vas uz asi banalni pojem, ale mohla bys mi prosim rict (jsem absolutni laik), co presne je "epidurální analgezie" ???

Diky moc!!

Lucie
 Dana , 29 let , dvojčata 16 měsíců 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: epidurální analgezie 

(29.6.2000 22:45:56)
Předem se omlouvám, že Vám vstupuji do diskuze, psala jste Magdě, navíc jsem laik, takže Vám asi úplně přesně všecho nevysvětlím, ale jedná se o aplikaci anestetika tenkou jehličkou někam vedle bederních obratlů do nervových center, které způsobí lokální znecitlivění od pasu dolů (přibližně), takže cítíte jenom určité tlaky, ale v podstatě žádnou bolest. Rodila jsem takhle císařským řezem dvojčata a opravdu to nebolelo. Navíc prý bolesti a Vaše vypětí mohou ohrožovat při porodu miminka, alespoň mi lékaři v porodnici vysvětlovali, že je to lepší i pro ně.
 Mgda, 2 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: epidurální analgezie 

(3.7.2000 14:25:43)
Ahoj Lucie,
pokud jsi z Prahy, popros si v prenatální poradně v Krči o leták "Aby porod nebolel", nebo zavolej na č. 61082642, je to kontakt přímo na anesteziology, kteří v Krči pracují, určitě Ti ochotně odpoví a dají vyčerpávající 100% odborné odpovědi. Materiály o epidurálu ale mají i v jiných porodnicích (Apolinářská, Motol, atd..), určitě i v mimopražských.
Stručně: epidurální anestetikum dočasně znecitlivuje nervy v dolní polovině těla. Aplikuje se do dolní části zad (lumbální obratle).
Mezi obratli se do míšního kanálu zavede dutá jehla, kterou prochází tenká kanyla. Kanyla přivádí anestetikum. Kanyla umožňuje průběžné dávkování anestetika, podle toho, jak porod postupuje.
Obávané "poranění míchy", kterým někteří odpůrci této metody straší, nemůže nastat, protože tou částí páteře, kde se epidurál aplikuje, již mícha neprochází.
Není to žádná magie, ale účinná metoda tlumení porodních bolestí.
Upřímně Ti přeju, aby tvůj porod byl krásný zážitek a miminko hned od narození spokojený, zdravý človíček.
Držím palce, Magda.
 Jana, 27 l. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: epidurální analgezie 

(4.7.2000 14:09:35)
Ahoj Magdi, prosím Tě, nevíš, jestli je rozdíl mezi děložním čípkem a děložním hrdlem nebo zda je to to samé? A pak mám ještě jednu otázku, jaký se dá předpokládat porod, pokud mi byl děložní čípek odstraněn (rekonizace leden 2000)?
Kdybyste některá věděla, napište prosím.
 Magda, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: epidurální analgezie 

(6.7.2000 21:23:30)
Ahoj Jano,
mezi děložním hrdlem a čípkem je ten rozdíl, že čípek je část hrdla, ktrerá zasahuje do pochvy. Alespoň doufám, že to tak je, nejsem totiž doktor, ale biolog. Takže Ti, bohužel, na druhou otázku nemůžu odpovědět, nemám tůšo..
Snad jen, že sama jsem před druhým těhotenstvím také nějaké zákroky tohohle typu absolvovala a porod probíhal normálně.. ale tyhle věci se moc nedají zobecňovat. Myslím, že je nejlepší se na všecko vyptat v poradně. Měj se a zlo vaz,
Magda
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: epidurální analgezie 

(7.7.2000 10:48:00)
Magdo díky za odpoveď.
 Soňa, 28.týždeň, prvé tehotenstvo, 27 rokov 
  • 

Re: epidurální analgezie 

(11.9.2000 7:54:32)
Milá pani Magda, práve Váš ohlas na epidurálnu anestéziu som hľadala. Ďakujem, že ste ho napísali na stránku a pomohli tak ostatným mamičkám, dozvedieť sa bližšie o tejto metóde a zbaviť sa strachu. Až doposiaľ som túto metódu oadmietala, ale ako sa blíži termín pôrodu nášho drobčeka, začínam pomaly, ale iste uvažovať nad epidurálkou. Asi ako každá prvorodička mám strach z pôrodu, ale na druhej strane si veľmi prajem, aby sa narodilo bábätko zdravé a aby pôrod prebiehal bez komplikácií. Večer mu stále dohováram, ako nám to pôjde fajn a ako sa veľmi naňho tešíme.
Takže ešte raz ďakujem pani Magda.
S pozdravom, Soňa.
 Jana, 6měs. Jakub 
  • 

Re: Re: epidurální analgezie 

(4.10.2000 23:50:44)
Já se připojuji k Sonině otázce.
Moje těhotenství bylo ke konci rizikové, chlapeček byl příliš veliký, příliš nízko a zadečkem napřed, přesto se lékaři (v mé přítomnosti) do poslední chvíle přeli, zda není císařský řez zbytečný nebo zda to přirozeně "zvládnou". Byla jsem vystresovaná, protože jsem byla detailně informována, proč to nelze zvládnout. Na lékařském konziliu rozhodl přednosta kliniky, že velké dítě ani poloha koncem pánevním není důvodem pro císařský řez. Pronásledovaly mě příšerné sny a já se během těch dvou dnů, než doopravdy přišly stahy, definitivně rozhodla pro epidurální analgezii jako malilinkatou, poslední záchranu, abych tak moc necítila, jak mě to trhá. Při přijetí na sál nakonec stejně rozhodl službukonající lékař, že to normálně nepůjde a rodila jsem operativně - v epidurálu, z toho jsem strach neměla. Nebylo to nic příjemného, ale jsem vděčná, že jsem nemusela rodit přirozeně.
Od porodu uběhlo už skoro 6 měsíců a nyní jsme se rozhodli pro druhé miminko. Strach z porodu ve mně však zůstává pořád. Asi jsem se už dopředu "zašprajcovala". Jak mě píchne v podbřišku, jsem rozhodnutá říct si o epidurál. Mezi epidurálem při operaci a při přirozeném porodu je velký rozdíl. Maminky, které máte zkušenosti s epidurálem při porodu, napište prosím.
Jana

Jana@post.cz
 Katka, bezdětná 
  • 

Re: Re: Re: Re: epidurální analgezie 

(18.4.2001 9:21:33)
Zdravím všechny, a chtěla bycj se na něco zeptat. Když už podstoupím epidurál, tak přece nemůžu tlačit. To potom dítě musí doktor vždycky tahat kleštěmi? To je přece pro dítě nebezpečné, ne? Jak je to?
 Magda, 2 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: epidurální analgezie 

(18.4.2001 10:10:12)
Když podstoupíš epidurál, můžeš tlačit. Ale nemusíš ho podstupovat, tak se neboj.
 Zdenka, 28 let, těhotná 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: epidurální analgezie 

(19.4.2001 7:40:48)
Ahojky všem maminám i těm budoucím! Četla jsem vaše příspěvky a chtěla bych se těch, co to už mají za sebou zeptat na šití po porodu. Použíjí doktoři předtím nějaké anestetikum? Nebo, pokud si nechám píchnout epidurál, působí tak, abych necítila bolest ani při šití? Děkuji za odpovědi.
 Katka, bezdětná 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: epidurální analgezie 

(19.4.2001 8:19:14)
Ještě by mě zajímalo, v jaké poloze se rodí, když mám napíchlou v páteři jehlu kvůli epidurální anestezii, to přece nemůžu ležet na zádech???
 Darja, půlroční dcera 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: epidurální analgezie 

(19.4.2001 15:12:25)
Ahoj Zdeno, sice mě samotné se lékařům nepodařilo epidurál zavést, ale když mi vysvětlovali, jak bude účinkovat, řekli mi následující. Je to velmi úzká a pružná kanilka, kterou v zádech vůbec necítíš (není to tedy jehla) a proto se rodí a leží normálně na zádech. Protože ti znecitliví celá spodní část trupu, neměla bys vnímat ani bolest při šití. To je asi tak vše, co mohu k tvému dotazu říci.
 Jitka, , shodou okolností MUDr. 
  • 

Re: Re: epidurální analgezie 

(9.5.2000 12:42:24)
Na epidurál má nárok každá, záleží na rodičce, porodníkovi, anesteziologovi, příp.komplikacích atd., rozhodně to není o "protekčních hysterkách", jak tady zaznělo. Já sama jsem ho neměla, protože můj porod byl fofr -od začátku pořádných bolestí do konce 40min.
Povídačky o ochrnutí jsou TOTÁLNÍ NESMYSL, bohužel k bolestem hlavy může někdy dojít, zvlášť při ne zrovna ideálním zavádění katetru, opak. pokusech atd. Ale rozhodně jsou zvládnutelné během pár dní a nejsou zas tak časté. Rozhodnutí na místě jasně jde, ale epidurál začne působit tak 20 min. po podání a má cenu, když se doba k porodu počítá spíš na hodiny než na minuty. To znamená asi při otevření hrdla na 3-4 cm.
Bohužel jsou skutečně statisticky častější klešťové porody i císařské řezy, takže se k epidurálu porodníci příliš nehrnou. Ovlivnění miminka anestetiky při epidurálu je nulové, spíš ho ovlivní případné prodloužení II. fáze,protože mnoho maminek nedokáže tak silně tlačit, pokud nemá bolesti. I proto je třeba podat včas, aby se vytitrovala dávka, oři kreré maminka cítí tlaky, ale ne bolest. Takže- každá jsme jiná, záleží od konkrétní situace, někdy jsem jasně pro, někdy váhám. To je zatím vše, ráda napíšu víc, bude-li někdo chtít. Ahoj a držím pěsti.
P.S. Nedělají ho všude, to snad víte- musíte se zeptat v porodnici.
Jitka
 Jana, 27 let, bezdětná 
  • 

Re: Re: Re: epidurální analgezie 

(26.6.2000 15:46:14)
Milá Jitko, vzhledem k tomu, že patřím k těm lidem,kteří omdlívají při odběru krve a mají panickou hrůzu z návštěvy jakéhokoliv zdravotnického zařízení, již nyní (ač zatím těhotná nejsem)přemýšlím o porodu a samozřejmě o využití epidurální analgezie. Píšeš.že se zavádí při otevření hrdla 3 - 4 cm. Obracím se na Tebe se spíše odbornou otázkou, jaký se dá předpokládat porod, pokud mi děložní čípek byl odstraněn při rekonizaci. Budu velice ráda, pokud mi odpovíš i na můj e-mail. Děkuji Jana
 Šárka,Lukáš 5 měsíců 
  • 

Re: epidurální analgezie 

(30.6.2000 22:18:06)
V říjnu jsem tady podávala dotaz na "epidurál". Když jsem přijela do Krče k porodu, zeptal se mě pan doktor, zda budu chtít epidurální analgezii. Odpověděla jsem ne. I dneska bych se rozhodla stejně.
Děkuju za vaše názory a zkušenosti.
Všem nastávajícím maminkám přeju hodně stěstí.
Šárka

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.