| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Pohádky pro nejmenší

 Celkem 7 názorů.
 Jana (Kubík 3,5, Zuzka 1 rok) 
  • 

Pohádky pro nejmenší 

(20.3.2000 12:15:39)
Milí rodičové,
ráda bych se s Vámi poradila o tom, co čtete svým nejmenším.
Doporučte pohádky, které bavily Vaše ratolesti v různém věku (mě osobně zajímají především knížky pro batolata a předškoláky, ale jiné maminky třeba uvítají i něco pro děti větší). Já mohu ze zkušenosti s Kubíkem doporučit pro úplně nejmenší (cca 2 roky) hlavně Krtečka ve formě leporel - ty byly u nás opravdu velmi oblíbené, pak jsme četli knížku Povídej pohádku od Adolfa Dudka (asi od 2 a půl, všechny pohádky už máme přečtené asi stokrát), nyní opět vítězí Krteček, tentokrát už ve formě knížek. Poraďte, co čtete Vy.
Jana
 babička z Prahy 7 
  • 

Re: Pohádky pro nejmenší 

(20.3.2000 15:48:04)
Mám dvě vnoučátka - 2,5 a 3,5 roku. Pohádky, které jim vyprávím (obvykle před odpoledním a před večerním spaním)si vymýšlím a rozvíjím podle okamžité situace a nápadů. Ze začátku vyprávění zapojím i maličké. Pohádka musí být krátká a hlavní kostru si musím pamatovat, protože pohádku děti chtějí opakovat skoro každý den. Nyní např. vyprávím o maličkém autíčku, na které si velká auta na silnici dovolovala, ale nakonec si ho vážila, protože se jako jediné dokázalo rychle vymotat z veliké bouračky a přivolat pomoc policie, sanitek a odtahové služby.
Nebo pohádku o princezně, která byla smutná a rozveselil ji až mládenec, který jí přinesl slunečnici s beruškou.
Děti si pokaždé k ději něco přimyslí, upřesní oblečení postav nebo barvy, krajinu a těší se na další vyprávění.
Dětem také zpívám a říkám krátké rýmovačky, které doprovázím příhodnou gestikulací. Jsou přímo nadšeny a jejich prožitek je okouzlující.
Chce to spadnout do děje s nimi, ale nakonec vždycky nezapomeňte říci: "A zazvonil zvonec a pohádky je konec".
 Stáňa (39)+Ondra(6) 
  • 

Re: Pohádky pro nejmenší 

(25.3.2000 15:39:23)
Musím se přiznat, že obdivuji babičku, která se ozvala na Janin příspěvek. Já takovou fantazii (alespoň většinou) nemám (to spíš tatínek), a tak ráda sahnu po nějaké knížce.
Do našeho "zlatého fondu" patří stejně jako u Jany Krteček. Stejně oblíbený je i Rumcajs a Cipísek a Cesty formana Šejtročka (vše V. Čtvrtek). Když byl Ondra menší, přečetli jsme mockrát knížku říkadel Skákal pes přes oves (Dufek, tuším, že nakl. Librex) - ideální knížka na oživení paměti a doplnění říkanek z dětství, po kterých zbyly v paměti jen trosky. Ondrovi se líbily také Pohádky se zvířátky (Librex), knížka Řekni proč? (Knižní klub), Robinové (M.Drijverová), Martínkova čítanka (Petiška, Knižní klub), Tuláček liška (Chaloupek), Neználkovy příhody (Nosov). Docela dobrá je taky Encyklopedie pro nejmenší (V.Babinová, Albatros, některé části byly pro Ondru zajímavé už kolem 4 let, něco je spíš až pro starší). Oblíbení jsou také "Bráškové" (sešity s jednotlivými příběhy, nakl. MOBA). A abych nezapomněla, stálicí je Mach a Šebestová, které ovšem máme na kazetě, takže ty si Ondra pouští před spaním jako přídavek po čtené pohádce (máme 3 kazety, všechny už přehrál asi stokrát). (To, že se Ondrovi nějaká knížka líbila znamená, že jsme ji už četli aspoň třikrát, většinou spíš víckrát).
Jako menší Ondra moc nestál o klasické pohádky, měl radši spíš povídání o zvířátkách, o dětech ap.
Klasiku (pohádky s princeznami, čerty ap.) začíná brát na milost teprve teď.
Stejně jako Jana si tady ráda přečtu typ na knížku, která zaujala děti jiných rodičů.
 Hanka, 2 dcery 3,5roku a 5 týdnů 
  • 

Re: Re: Pohádky pro nejmenší 

(26.3.2000 15:44:16)
U nás je v oblibě ještě Povídání o pejskovi a kočičce od Čapka a pak ještě jedna stařičká, po nás, vhodná pro dost malé děti: V.Sutějev: Pohádky a obrázky. Uvedu zde úvodní pohádku Kuřátko a Kachňátko (ilustrace zhruba co dvě věty). Vylíhlo se z vejce kachňátko. "Vylíhlo jsem se!" řeklo. "Já také!" řeklo kuřátko. "Kopu jamku!" řeklo kachňátko. "Já také!" řeklo kuřátko. "Našlo jsem červíka!" řeklo kachňátko. "Já také!" řeklo kuřátko. "Chytilo jsem motýlka!" řeklo kachňátko. "Já také!" řeklo kuřátko. "Jdu se koupat!" řeklo kachňátko. "Já také!" řeklo kuřátko. "Já plavu!" řeklo kachňátko. "Já také!" zakřičelo kuřátko. "POMÓC!" Kachňátko vytáhlo kuřátko z vody ven. "Já se jdu ještě koupat," řeklo kachňátko. "A já ne," řeklo kuřátko.
Uznejte, to nemá chybu. Jsou tam i složitější pohádky, ale tahle je prostě skvělá.
 Stáňa(39)+Ondra(6) 
  • 

Re: Re: Re: Pohádky pro nejmenší 

(26.3.2000 17:08:42)
Podle pohádky, kterou uvedla Hanka, jsou jejich Pohádky a obrázky totéž co naše Pohádky se zvířátky, které vydalo nakl. Librex (bez uvedení autora). To na doplnění pro ty, kteří by si jimi chtěli obohatit knihovničku (možná budou ještě někde k dostání, já je kupuvala asi před dvěma, možná třemi roky). A pokud jde Povídání o pejskovi a kočičce, to se u nás líbilo taky.
 babička z Prahy 7 - 55 let 
  • 

Re: Re: Re: Pohádky pro nejmenší 

(27.3.2000 9:08:01)
Mohu jen potvrdit, že "Pohádky a obrázky" od Sutějeva jsou nádhernou knížkou. Koupila jsem ji před 25 lety, mým dvěma tehdy malým dětem se nesmírně líbila a má nynější vnoučátka (2,5 s 3,5 roku) ji rovněž velmi milují. Ilustrace jsou kouzelné a povídání pro tak malé děti je srozumitelné a snadno zapamatovatelné.
A z jiné knížky (už nevím z jaké) moc hezkou říkánku:
Co to bylo, co to buchlo?
Byl to hrom!
Komár pravil, že porazil někdo strom.
Muška zase hádala se ze všech sil, kdos prý z děla blízko zcela vystřelil.
Mraveneček na bobeček sed a řek, že je celý koprnělý, jak se lek.
A pavouček, co na souček táhl nit, hned povídal, že potrhal celou síť.
Jen veverky, ty čiperky věděly, z jedle vršku, dolů šišku shodily.
 Zuzka + kluci 6 a 4 roky 
  • 

Re: Pohádky pro nejmenší 

(31.3.2000 6:56:55)
Naši kluci si moc oblíbili knížku "Repetilka", kterou měla jejich babička jako prvňáček. Především je zaujala úvodní pohádka "Co si stroje vypravují". Jsou tam veršovánky, co "říkají" stroje, např.:
Koušu jako blecha,
koušu jako pila,
ham ham ham,
hladu mám!

nebo:
Na cukr, na kafe,
na cukr, na kafe,...

A když kluci žadoní o pohádku, když ja málo času, tak jim říkám tuhle, kterou jsem měla v jedné omalovánce:
Byl jednou jeden král a ten měl tři syny. První se jmenoval Jak, druhý Jaksidrak a třetí Jaksidraksidron. A byl druhý král a ten měl tři dcery. Jedna se jmenovala Cína, druhá Cincidrína a třetí Cincidrínalapapom. A Jak si vzal Cínu, Jaksidrak Cincidrínu a Jaksidraksidron Cincidrínulapapom.

Ahoj a těším se na další tipy!

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.