| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Zdravotní pojištění

 Celkem 10 názorů.
 Marcela 
  • 

Zdravotní pojištění 

(12.4.2001 13:22:24)
Potřebuji poradit, protože hlava mi jde kolem. Skončila jsem mateřskou dovolenou po oněch 28 týdnech. Pak zůstal s dcerou doma manžel. Problém je že to bylo koncem měsíce. Ten měsíc tedy už neměl nárok na rodičovský příspěvek. Zažádali jsme tedy o něj na radu paní na sociálce až od prvního dne následujícího měsíce - a tím si asi zadělali na problém. Protože manžel zároveň podniká (ale nemá příjmy aby neměl na rodičovský příspěvek nárok). Nyní nám na zdravotní pojišťovňě sdělili že na onen týden kdy byl sice s dcerou doma, ale nikde to nemá dokladováno má zaplatit zdravotní pojištění. Přitom podle daňového přiznání neměl žádné příjmy. Spočítali to na 608 korun, ale podle čeho netuším. Vím že to není moc ale jak mám vědět, že už je to všechno? Nejdřív nám na VZP dají potvrzení že k 11.4.2001 u nich nemáme žádný nedoplatek a pak chtějí 600 korun. Není to zcestné?

Nevím jestli jsem to nenapsala zmateně :) Rozumíte tomu?
Díky, jsem ráda že si takhle můžeme radit navzájem...
Díky
 Jitka (2 kluci) 
  • 

Re: Zdravotní pojištění 

(12.4.2001 15:03:57)
Ahoj Marcelo,
udáváš málo informací, ale pokusím se to rozebrat. V zásadě je možné toto:
1. Tvůj muž zůstal doma ze zaměstnání (nástup na rodičovskou dovolenou), pak jej v zaměstnání měli nahlásit zdrav. pojišťovně jako na rodičovské dovolené, podnikání má jako vedlejší činnost ( v případě nízkých příjmů neplatí zálohy na ZP ). V tomto případě je chybou zažádání o rodičovský příspěvek později než vznikl nárok (osoba pobírající rod. příspěvek patří do kategorie, za kterou platí ZP stát). Tady doporučuji opravit žádost o přiznání rod. příspěvku na správné datum (je jedno, že výplata v měsíci bude nulová, rozhodné je datum přiznání příspěvku) a rozhodnutí pak předložit zdravotní pojišťovně.

2. Tvůj muž má podnikání jako činnost hlavní, platí si pravidelně zálohy na ZP aspoň z minima (nyní 675,- Kč), pak není vůbec žádný důvod doměřovat ZP za dny, kdy zůstal s dítětem doma a nepobíral rod. příspěvek, protože pojištěn byl.

Jestli jsou ve hře jiné okolnosti, napiš je. Zdraví Jitka
 Marcela 
  • 

Re: Re: Zdravotní pojištění 

(13.4.2001 7:22:51)
Díky - platí varianta 1)

Je tedy možné zažádat na okrese zpětně o tu změnu datumu? Manžel má od svého zaměstnavatele že skončil k 25.9.2000 a nastoupil na rodičovský příspěvek. Na sociálce nám však vysvětlili že u nich musíme zažádat až od 1.10. - takže nám udělali problém.
Je pravda že se mi to moc nezdálo, ale říkala jsem si že vědí co dělají...
Nebude problém když budeme chtít zpětně změnu datumu?
Ještě jednou dík
 Jitka (2 kluci) 
  • 

Re: Re: Re: Zdravotní pojištění 

(13.4.2001 8:38:04)
Ahoj,
upřímně řečeno, vzhledem k půlroční časové prodlevě, přelomu kalendářního roku a proběhlému zúčtování u ZP, to už moc nadějně nevidím. Ale za zkoušku nic nedáte. Jitka
 Marcela 
  • 

Re: Re: Re: Re: Zdravotní pojištění 

(18.4.2001 11:17:26)
Jitko, prosím ještě o radu:

Manžel zkusil na sociálce požádat o to zpětné posunutí termínu. Vysvětlil jim proč to potřebuje a oni se prý ošívali, netušili až mu řekli že to nejde, když za ten měsíc nemá nárok na příspěvek. Děsně mě naštvali asi tím jednáním, takže se chystám je požádat písemně, ať se musí snažit.
Je něco, na co bych se měla odvolat (paragraf nebo tak), nebo jak bych to měla celé formulovat?

Jinak na VZP zjistili celý problém a nedoplatek až teď v dubnu, takže si myslím že by šance být mohla...

moc děkuju za pomoc
 Jitka (2 kluci) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Zdravotní pojištění 

(18.4.2001 13:41:47)
Ahoj Marcelo,
takže: postup OÚ je v souladu se zákonem 117/1995 Sb., ve znění pozdějších předpisů, neboť i na přiznání rodičovského příspěvku jistě figuruje věta o termínu pro podání námitek proti rozhodnutí v délce 30 dnů od první výplaty příspěvku. Museli by být ochotni své rozhodnutí změnit a to, jak píšeš, zjevně nejsou. (A jejich radu, abyste žádost podali později asi písemně nemáte, že?). Z jejich strany vše proběhlo v právních mezích: požádali jste o příspěvek od 1.10. 2000, oni Vám vyhověli´a příspěvek přiznali, vy jste nepodali námitky proti rozhodnutí v řádném termínu. Právní cestou zde už nic nezmůžete.
Ale poradím Ti něco jiného. Ještě je možnost uplatnit u zdravotní pojišťovny §7 odst. 1 písmeno l, zákona 48/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů, podle kterého je pojištěncem, za kterého hradí zdr. pojištění stát i osoba celodenně a řádně pečující aspoň o jedno dítě do 7 let věku. Zde je ovšem podmínkou, že nesmí být žádné příjmy a tedy ani z podnikání (průměrný výdělek z podnikání za rok 2000, by musel být menší nebo roven 0).

Pro zajímavost, žena na rodičovské dovolené patří do kategorie za kterou platí ZP stát automaticky (Z48/1997 Sb, ve znění pozdějších předpisů, §7 odst. 1, písm.d). Na muže se buď vztahuje výše uvedený §7, odst.1 písm. l, nebo písm.c stejného paragrafu (příjemce rodičovského příspěvku). Myslím, že dle tohoto zákona je poněkud diskriminační, že se na ženu a muže na rodičovské dovolené nepohlíží stejně. Ale to bude oříšek pro právně vzdělané a mající možnosti to změnit.

Jitka
 Marcela 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zdravotní pojištění 

(18.4.2001 13:49:52)
Jitko, promiň že ještě otravuju, jsem moc ráda že mi radíš, ale na paragrafy jsem fakt tupá:
Když tedy použiju tvoji radu - VZP určitě bude chtít nějak doložit že se manžel o dceru v onen inkriminovaný týden staral. A my vlastně v ruce nemáme nic...
Příjmy z podnikání byly opravdu menší než nula.
Bude stačit nějaké čestné prohlášení, potvrzení od mého zaměstnavatele kdy mi skončila mateřská nebo jak jim to doložíme?

I kdyby jsi mi třeba už neporadila, moc ti děkuju :)
 Jitka (2 kluci) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zdravotní pojištění 

(18.4.2001 18:39:05)
Ahoj,
stačí potvrzení zaměstnavatele o nástupu na rodičovskou dovolenou (což měli učinit už ohlášením za měsíc zaří 2000 na formuláři ZP - prověř si, zda tak udělali, případně si nech u zaměstnavatele udělat kopii a vem ji s sebou) a čestné prohlášení, že dítě nenavštěvuje žádné zařízení (jesle, školka) na dobu delší než čtyři hodiny denně.
Přeju hodně štěstí a pevné nervy
Jitka

PS: Pokud bys potřebovala plné znění citovaného zákona, mohu je zaslat e-mailem.
 Marcela s Vandou, 1 rok 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zdravotní pojištění - pro Jitku 

(22.5.2001 12:59:57)
Ahoj,
mám pocit, že bych měla říct, jak jsme dopadli. Po tvé radě bylo vše na dlouhé lokte, ale teď už víme, že máme smůlu.
Zdravotní pojišťovna pořád argumentuje s celými měsíci (copak my jsme jediný případ?), zaměstnavatel manželův nástup na rod. příspěvek samozřejmě nenahlásil atd.
Každopádně nemám sílu dál bojovat s větrnými mlýny. A to i když jsem přesvědčená že máme pravdu. Štve mě, že v onom měsíci manžel platil zdravotní pojištění jako zaměstnanec z platu a nyní ho chce VZP ještě jednou a vůbec jí to nepřipadá divné. Štve mě, že se musíme o všechno doprošovat a nikdy žádný příspěvek nedostaneme až nás stát dohnal tam kam chtěl - už o nic nežádáme.
Tak teď holt státu přispějeme 608,- Kč a doufáme že je nacpe do něčeho fakt důležitého, jak je ostatně v Čechách zvykem...
(A tady doufám, že nebudeme muset dlouho s žádným úřadem nic řešit.)
Mějte se pěkně a stejně děkuji za rady
 Jitka (2 kluci) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zdravotní pojištění - pro Jitku 

(22.5.2001 21:52:41)
Ahoj Marcelo,
je mi líto, že to tak dopadlo. Nebudu Tě přemlouvat, aby sis stěžovala na ústředí VZP, i když bys mohla. Nejspíše by to stejně nepomohlo - také jsem nepochodila a také jsem to vzdala, ač jsem byla 100% v právu. Bohužel se tohle stává až příliš často - úředníci neúřadují pro lidi, ale pro sebe a své pohodlí.
Mějte se hezky Jitka

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.