| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Co hradit v MŠ?

 Celkem 26 názorů.
 Pawlla 


Téma: Co hradit v MŠ? 

(30.8.2023 11:41:34)
Možná se někomu bude hodit tato informace:

Zákonný zástupce dítěte je mateřské škole povinen hradit pouze úplatu za vzdělávání a stravné. Další jiné výdaje spojené s předškolním vzděláváním není povinen hradit. Rovněž je na jeho dobrovolném rozhodnutí, zda věnuje mateřské škole dar. Pokud tak neučiní, nesmí být on ani jeho dítě nijak znevýhodněni. V darovací smlouvě si zákonný zástupce může vyhradit vyúčtování tohoto daru, případně do ní lze zahrnout účelové určení daru. Provozní výdaje (jako např. papírové kapesníky, hygienické ubrousky, lůžkoviny apod.) se hradí z rozpočtu mateřské školy, a to z příspěvku na provoz od zřizovatele. Zákonný zástupce dítěte není povinen se na tomto podílet. Jestliže má zákonný zástupce zájem o účast dítěte na akci pořádané mateřskou školou, uhradí výdaje s tímto související. Úhradu je možné sjednat předem nebo následně po uskutečnění akce. Možná je i zálohová platba na začátku školního roku, pak mateřská škola použití této platby vyúčtuje.

 Pawlla 


Re: Co hradit v MŠ 

(30.8.2023 11:42:18)
https://www.msmt.cz/vzdelavani/predskolni-vzdelavani/nejcastejsi-dotazy-k-predskolnimu-vzdelavani-aktualizace-k
 Lenka Pražanda 


Re: Co hradit v MŠ 

(30.8.2023 11:48:58)
Nebylo to tu už jednou kdysi dávno v souvislosti s tématem, že KRPŠ není povinné a platit se nemusí? ~;)
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: Co hradit v MŠ 

(30.8.2023 11:53:42)
Jo jo, to je takovej evergreen.
Já to vždycky na rodičáku říkám spolurodičům neutrálním tónem, když tlumočím informace od vedení, takže tuhle převratnou informaci vyfouknu nějakýmu koumesovi, co nám to tam chce triumfálně sdělit :-)
Je to celkem funkční strategie.
 Lenka Pražanda 


Re: Co hradit v MŠ 

(30.8.2023 12:02:24)
Mě by zajímalo, jak by se ten koumák tvářil, kdyby mu bylo naznačeno, že účast jeho dítěte na akcích a aktivitách dotovaných z KRPŠ není vítána když se jako rodič nechce podílet. Vím, něco takového je nepřípustné. Jenom nechápu svědomí těch lidí.
 neznámá 


Re: Co hradit v MŠ 

(30.8.2023 12:05:58)
Jo, kdyby to byl alespoň někdo, kdo počítá každou korunu, všichni koumáci, které jsem na školních a školkových schůzkách zažila byli akorát ukřičení vyčůránci.~a~
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: Co hradit v MŠ 

(30.8.2023 13:19:34)
Já jsem zažila jenom koumese, co ty prachy dali. Ale až poté, co všem řekli, že to dělají sami a dobrovolně, protože JE k tomu nikdo nutit NEBUDE :-)

A ne, nikdo z nich neměl vysoko do žlabu.
 Fern 


Re: Co hradit v MŠ 

(30.8.2023 14:31:07)
KRPS? To je neco jak driv srps anebo jen preklep?
 Pawlla 


Re: Co hradit v MŠ 

(30.8.2023 13:58:45)
"tuhle převratnou informaci vyfouknu nějakýmu koumesovi, co nám to tam chce triumfálně sdělit "

Kopřivo a nemůže tu informaci prostě někdo normálně sdělit v dobrém úmyslu. Proč hned ty hanlivé přívlastky? Je to oficiální stanovisko MŠMT, ale všichni to vědět nemusí.
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: Co hradit v MŠ 

(30.8.2023 16:16:13)
Však já to normálně sděluju v dobrém úmyslu. Aby to padlo, aby měli lidi informace.
A holt to zčasta zklame někoho, kdo to chtěl vyhlásit nikoli normálně, ale triumfálně.
 Pawlla 


Re: Co hradit v MŠ 

(30.8.2023 13:55:44)
Pokud už tady to téma bylo, tak se omlouvám. Jinak nevím proč jste tak útočné. Jsou lidi, kterým tahle informace může pomoci a nemusí to být jen vychcánci.
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: Co hradit v MŠ 

(30.8.2023 17:00:02)
Jinak nemyslím, že bysme byly útočný. Mně osobně přijde komický vyúčtovávat dvoustovkovou zálohu, co se skládá předem na výtvarku. Nebo určovat písemně, na jaký účel se další velkoryse darovaný kilo použije. Takovej mindset mě naprosto uchvacuje.

Proti tomu, že někdo nedá, protože nemá, nemám vůbec nic. Ten ať se klidně dozví, že nemusí.
 Pawlla 


Re: Co hradit v MŠ 

(30.8.2023 17:15:13)
Kopřivo, jde o to, že jsou rodiny a opravdu jsou, pro které můžou být tyhle výdaje problém. A právě těmhle rodinám většinou chybí informace. Školy nebo školky to často podávají stylem "musíš" a opravdu si každý nepůjde studovat stránky MŠMT. Dala jsem to tu čistě proto, že někdo může takovou rodinu znát.
 vlad. 


Re: Co hradit v MŠ 

(31.8.2023 9:30:18)
"Mně osobně přijde komický vyúčtovávat dvoustovkovou zálohu, co se skládá předem na výtvarku. Nebo určovat písemně, na jaký účel se další velkoryse darovaný kilopoužije."

Asi tak
 Cimbur 


Re: Co hradit v MŠ 

(30.8.2023 18:12:27)
No u nás už celá léta ve všech školkách i základních školách a družinách rodiče nosí mýdla, toaletní papír, kapesníčky, sirupy atd. Když to nedonesu, budou moje děti používat materiál od ostatních. Když donesu hnusný zelený levný sirup, budou to pít všechny děti. Takže jsem se snažila donést kvalitní proviant a pokud někdo z rodičů nemohl přinést, tak mi to nevadilo.

Jinak je to podobný princip, jako když prosíme rodiny o úhradu plen. Při dvou tisicovkach úhrady pojišťovny za luzkoden, které nám musí pokrýt náklady na provoz budovy, úklid, prádlo, platy, jídlo, veškerý materiál a hlavně léky, nemáme rezervy. Pojišťovna počítá s nějakými 70kc denně na léky... Takže většina lidí to uhradí a někdo je prostě asertivní a zná svoje práva, akorát nevím, co mu pak ten vítězný pocit přinese.
 Pawlla 


Re: Co hradit v MŠ 

(31.8.2023 7:48:59)
"Takže většina lidí to uhradí a někdo je prostě asertivní a zná svoje práva, akorát nevím, co mu pak ten vítězný pocit přinese."

Ale to je zase nepochopení tématu, nejde o asertivitu ani o vítězný pocit, ale o rodiny pro které je to velký výdaj ~a~
 Cimbur 


Re: Co hradit v MŠ 

(31.8.2023 7:52:04)
Někdo právě přinese prostě nejlevnější toaleťák, ubrousky, sirup (tenkrát) za dvacku, tenkrát by se to vlezlo do stovky, kdyby člověk chtěl. U toho sirupu mi to i vadilo, protože jsem nebyla odvázaná z toho, že to pak budou pít i moje děti. Ale velký náklad to není.
 Pawlla 


Re: Co hradit v MŠ 

(31.8.2023 8:49:14)
Tak nevím, mě když děti chodily do školky a že je to už let, tak jsem se do stovky nevešla nikdy a to byly úplně jiné ceny než dneska.

Ale v pokynech MŠMT je jasně dané, že tyto věci hradí zřizovatel, tak proč se to staví tak, že dítě, které kapesníky nedoneslo smrká do kapesníků, co donesou ostatní. Proč se tlačí na rodiče a ne na zřizovatele? je to jednodušší, to je jasné, protože většina rodičů to samozřejmě dá, protože to pro ně není žádný výdaj. Ale pak jsou rodiny, pro které to výdaj je, tak proč je (nejen ty) stavíš do role vyžírků, kteří parazitují na ostatních,
 Lenka Pražanda 


Re: Co hradit v MŠ 

(31.8.2023 12:55:46)
Pawlo, ty jsi nepochopila, že učitelky ví že to není povinné a po rodinách, kde by to znamenalo citelný zásah do rozpočtu, to nepožadují. Právě proto je to prezentované jako nepovinné.
Myslíš, že by bylo vhodnější zvýšit měsíční úhradu za vzdělávání, kde by se tato drobná částka schovala? Pak by jí zaplatila i rodina, která teď nemusí ~;)
Vítr správně napsala, že jde opravdu u malou sumu, která zase tak velký zásah do rozpočtu neudělá. Mnohem větší výdaj jsou obědy, družina, kroužky nebo papírnictví.
 Vítr z hor 


Proč řešit kapesníky, když lze odpustit měsíční platby? 

(31.8.2023 9:15:55)
Diskuze i info z MŠMT je tak trochu zavádějící a rodinám, pro které je to zásadní výdaj, to moc nepomůže. Jen to zbytečně napne vztahy. Hlavní informaci o tom, kde mohou rodiny v nouzi ušetřit, a to zásadně víc než na kapesnících, totiž nepřináší.

Proč:
Diskuze ani MŠMT neinformuje o zásadní úspoře ve výši mnohonásobku ceny dotyčných toaletních potřeb pro potřebné rodiny.
Ředitel(ka) školy totiž může v odůvodněných případech osvobodit zákonné zástupce od úplaty za vzdělávání, což může činit úsporu například 12.000 ročně při měsíční úplatě 1000 Kč.
Školy, které v této nesystémové době podaly dobrovolně uprostřed léta žádosti o dotaci na obědy zdarma pro potřebné děti, případně organizace WFW a i některé další mohou poskytnou obědy zdarma, což dotyčným rodinám může ušetřit další tisíce korun ročně.

Školky si rozhodně neusnadňují situaci výběrem hygienických potřeb, naopak. Původně ji usnadňovaly rodičům, protože třeba kapesníky si starší dítě přinese a ohlídá samo, dítě ve školce to ještě nedokáže. Učitelka tedy vydává kapesníky z centrálního zdroje všem.

Mimochodem, dokážete si představit, co se stane, když do školky přivalí 100 rodičů hromady toaletních potřeb? Nakoupili jste si to někdo někdy doma na rok dopředu? A kam jste to dali? Školky v září praskají ve švech a zaměstnanci furt jen hledají místo, kam to všechno uskladnit. (Taky se na to mnohé školky už dávno vykašlaly.)

Je pravda, že ČŠI začala vyžadovat, aby toaletní potřeby školky nevybíraly, patrně si někdo stěžoval a ČŠI zatím razí cestu ústupu před stížnostmi. Pleny pro neodplínkované děti však zatím školky od zákonných zástupců žádat můžou ~:-D

Osobně mi řešení výběru toaletních potřeb školkami připadá jako zbytečná ztráta času a energie, nikomu to zásadně nepomůže (ve srovnání se skutečnými možnými úsporami je to nicotné), pouze případné vášně se příhodně kanalizují někam stranou.
 Pawlla 


Re: Proč řešit kapesníky, když lze odpustit měsíční platby? 

(31.8.2023 9:39:15)
"Školky si rozhodně neusnadňují situaci výběrem hygienických potřeb, naopak. Původně ji usnadňovaly rodičům, protože třeba kapesníky si starší dítě přinese a ohlídá samo, dítě ve školce to ještě nedokáže. Učitelka tedy vydává kapesníky z centrálního zdroje všem."

A pokud by to hradil zřizovatel, tak jak má, tak by to učitelka nevydávala z centrálního zdroje?
 Vítr z hor 


Re: Proč řešit kapesníky, když lze odpustit měsíční platby? 

(31.8.2023 9:55:53)
Opět tady je otázka, proč řešit kapesníky.

Taky by třeba mohl zřizovatel (tedy do 31. 12. 2023 stále ještě ředitelka školy) zvýšit úplatu za vzdělávání a z vybraných peněz zcela legálně hradit kapesníky. ~;) Cenu za kapesníky by tedy rodiče neplatili v obchodě, ale normálně školce, a protože se úplata za vzdělávání obvykle zaokrouhluje, tak by velmi pravděpodobně nakonec zaplatili mnohem víc.

(Peníze od zřizovatele mají stejné určení jako platby rodičů na vzdělávání a v účetnictví se nerozlišuje, zda ty kapesníky šly ze zdrojů zřizovatele či ze školkovného. Pokud by kapesníky stály cca 200 Kč a rodič platí 10-12 měsíčních plateb, školka by patrně nezvýšila úplatu o 20 Kč měsíčně, ale o mnohem víc.)


Čili opět je nesmyslné bouřit se proti kapesníkům, naopak má smysl poradit rodinám v nouzi, aby požádaly o odpuštění úplaty za vzdělávání.


"Vítězem" této žabomyší války by totiž byli rodiče, kteří by nemuseli nosit kapesníky, ale zaplatili by za ně mnohem víc a učitelka by je i nadále vydávala centrálně.
(Navíc by měla ve skříni všechny krabičky stejné, líp by se to tam rovnalo, nemusela by se s nikým dohadovat a dostávala by menší množství najednou třeba každé čtvrtletí.)

Ostatně si myslím, že válka o kapesníky stejně skončí tak, že rodiče zaplatí víc, školka bude mít klid a ČŠI si odškrtne další vyřešený problém.
 Pawlla 


Re: Proč řešit kapesníky, když lze odpustit měsíční platby? 

(31.8.2023 13:53:48)
Větře, rodiny, které jsou na hmotné nouzi úplatu za vzdělání nehradí a potřetí opakuji, že o takových rodinách píšu.
 susu. 


Re: Co hradit v MŠ 

(31.8.2023 12:23:13)
Taky mi přijde, že je jednodušší donést toaleťák a kapesníky než platit víc za školku.~d~
 Vážný2 


Re: Co hradit v MŠ 

(31.8.2023 14:05:06)
Vím, že to bylo na gymplu, ale byl jsem ve výboru KPRKG a rodiče si tam tohle vybírání organizovali sami. Navíc jsem revidoval účetnictví KRPKG.

A existence těchto paraškolních spolků na dofinancovávání škol mi přijde trochu zoufalá Zvlášť když to musí dělat učitelka a kdyby do toho někdo zašťoural z berňáku, tak by mohl chtít všechny doklady, příjmové doklady od rodičů, vedení účta atd., daňové přiznání atd. A rozdávat tvrdé pokuty.

MŠMT by mělo stanovit odkazem v zákoně a detailní vyhláškou, které věci hradí škola, existenci školních a třídních fondů, na co lze vybírat, co když dítě nemá, jak vybírat na větší akce atd.

 monam 


Re: Co hradit v MŠ 

(31.8.2023 14:09:54)
Jak by to mělo být je jedna věc, realita obvykle druhá. U dětí ve školce se platilo docela dost pololetně do takového toho fondu, z nějž se platily výlety, divadla apod. A pak byl covid a nám z původně zaplacených 1500 na dané pololetí vrátili asi stovku (dítě chodilo do školky asi ten měsíc, než se školky uzavřely a pak už tam až do konce roku nebylo) a podobně to dopadlo s kroužkem keramiky, kde mám z nějaké podobné částky vrátili asi dvě stovky. Vedlo to k tomu, že jsem na jinak vcelku dobrou školku změnila dost názor a doteď mám pocit, že nejednali fér.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.