| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Puberťák, který rezignoval na studium

 Celkem 78 názorů.
 Ještěrka + děti 05,11,11,15 


Téma: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 13:05:34)
Máme syna - 16 let, který dospěl k názoru, že nepotřebuje žádné vzdělání. Chce se živit jako programátor a všechno, co potřebuje vědět, si najde sám (na internetu) - jeho slova. Na školu začal kašlat někdy během uzávěry škol, ale na známkách se to tehdy moc neprojevilo, protože online asi ani nešlo dostat špatné známky. K dokonalosti to dotáhl v tomto pololetí (je v kvintě), kdy dokáže nosit pětky nejen z předmětů, které je potřeba se učit (dějepis, přírodopis), ale i např. z matematiky, kde získat pětku je od něj vyloženě truc (ještě v roce 2020 vyhrával matematické olympiády). Co s ním? Setkaly jste se někdy s něčím podobným? Připouští, že nejspíš bude muset jít v létě do práce (se základním vzděláním to nebude žádná hitparáda). Je vyloženě smutný, ztratil zájem i o skoro všechny aktivity, které podnikáme jako rodina. K psychologovi ani psychiatrovi ho nedostaneme.
 77kraska 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 13:25:10)
Jesterko, funguje ve skole nejaky vychovny poradce nebo psycholog (nejaky ucitel, ktery ma funkci skolniho psychologa)? tam by syn nesel?
 Ještěrka + děti 05,11,11,15 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 13:28:34)
77krásko, školní psycholog je teď ve hře, ale puberťák je silně uzavřený a psycholog se obává, že pokud nebude student sám mluvit a vědět o svém problému, psycholog mu nemůže nijak pomoci.
 Yuki 00,03,07 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 17:22:37)
k čemu ten psycholog potom je?

není ve škole aspoň nějaký učitel, se kterým by kluk mluvil? třeba tělocvikář, možná ho ani nemusí učit, nebo učitel informatiky, ten by mohl pomoct, zvlášť ve spolupráci s psychologem - ale to by teda toho psychologa mohlo napadnout i samotnýho, když tak mu to zkus poradit :)
 Ještěrka + děti 05,11,11,15 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 17:25:58)
Yuki, já nevím. Bylo to moje první setkání s psychologem v životě. Když řekl, že pokud syn nevidí problém, nemůže mu pomoci, brala jsem to jako fakt. Taky nevím, jak skorodospělému pomoct proti jeho vůli ~d~. Navíc sama samozřejmě nemám jistotu, že nějaký psychický problém opravdu má.
 Yuki 00,03,07 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 17:31:03)
A tomu psychologovi nevadí, že kluk je smutný a bez nálady?
Že se nechce učit, to bych brala, ale jde spíš o jeho náladu
 Ještěrka + děti 05,11,11,15 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 17:37:41)
Yuki, myslím, že nevadilo (zmiňovala jsem to). Ale upřímně, opravdu je možné zlepšovat náladu někomu, kdo tvrdí, že je v pohodě? Byla bych hrozně ráda, kdyby to šlo. V tuhle chvíli mi na to fantazie nestačí.
 Yuki 00,03,07 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 17:46:30)
Ještěrko, mám zkušenost s pár dětmi v 8. nebo 9. třídě, většinou to začne v 8., a ony tvrdí, že je to v pohodě, přitom na nich vidím, že není, že je něco trápí
Povídáme si, a ono to časem přejde v to, že se začnou svěřovat, většinou začnou mluvit o tom, že je nějaký problém doma, někdy je to málo peněz a hádky rodičů, nebo před pár lety rozvod a ony se s tím nesrovnaly a až teď je to dohání, někdy mají jenom pocit, že jim nikdo nerozumí,
holky se většinou po nějaké době přiznávají k sebepoškozování a nebo zmíní něco o tom, že by bylo asi lepší, kdyby tu ani nebyly

ale na začátku je vždycky to, že si všimnu jejich blbé nálady, která trvá dlouho, nebo toho, že se zhorší prospěch, že si k tomu potom vymyslí dočasnou pohádku, to je taky normální

když se mi povede z děcka dostat, kde je problém a vůbec že ten problém je, pozvu si rodiče, někdy o tom děcko ani neví, protože nechce, nechce je zatěžovat, bojí se jejich reakce, rodiče jsou překvapení,
v lepším případě najdeme psychologa, přesvědčíme nějak děcko, aby k němu šlo, a v horším případě přijde děcko po návštěvě u psychologa s vítězným pohledem, že ono ho úplně zblbnulo, on řekl, že je děcko v pohodě a děcko je dál v depresi - i to se děje
a tak se nám to točí a časem najdeme dalšího psychologa, protože děcku dojde, že na něco samo fakt nestačí, a pak jsou tyto děti na antidepresivech a říkají, že kdyby nebyly hloupý, mohli je mít už dávno a mít klid

neříkám, že je to nutně vývoj, který bude u vás, ale spousta dětí (a myslím, že i dospělých) se brání tomu, aby o svých pocitech řeklo někomu cizímu

ale já nejsem psycholog :)

další možnost je, spíš teda teď pro tebe, zavolej si pro radu na Linku pro rodiče
https://www.rodicovskalinka.cz/
 Jojona 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 13:26:25)
Muz, drive hlavne programoval, mel par mladsich kamaradu, co nedodelali stredni, protoze dosli k zaveru, ze kdyz se programovanim se da tak lehce privydelavat uz na stredni, tak proc se namahat. O tech, co vim, tak je to casem dohnalo, ze meli jen zakladku. Mozna vliv pritelkyn, mozna nemoznost se posunout v praci dal, protoze je nikdo moc nechtel zamestnat bez maturity apod., takze do 30 si dodelavali vecerne maturitu. Jak uspesne nevim, ale byli to vesmes mimoradne talentovani lide na tento obor.
 babi_ 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 13:44:36)
Až asi do poloviny tvého líčení jsem chtěla odpovědět ANO, znám, přesně tak to říkal syn – nepotřebuji formální vzdělání, najdu si sám, co potřebuji… k maturitě nešel, má tedy základní vzdělání, normálně pracuje, „nedohnalo“ ho to (ještě?), je mu 26 let, má tříleté dítě, ………………….. ALE nikdy nebyl delší období smutný, bez zájmu. Je a byl naopak hodně aktivní, vždy pro něco zapálený (i když to něco se relativně rychle mění). Školu začal fyzicky opouštět až v septimě (sextu tedy strávil na střední v USA) - zařídil si IVP na vrcholový sport, mentálně v průběhu oktávy, formálně až před maturitou, a do té doby neměl hodnocení nijak špatné.
K psychologovi jsme ho dostali, ale nemělo to na jeho názor na formální vzdělávání žádný vliv.

U vás to bude spíš o tom depresivním ladění, než jenom nezájmu o školu.

Pokud se chce živit jako programátor, a má pocit, že školu k tomu nepotřebuje, tak co s ním probrat, zda je schopen se programováním živit již od tohoto léta? Že by si zkusil najít práci, která ho bude bavit i živit dříve, než opustí školu (syn dříve pracoval, než rezignoval na maturitu). Buď se mu to podaří, a budete všichni klidnější, nebo se mu to dařit nebude a zkusí trochu zabrat v té škole, aby postoupil do dalšího ročníku.
 Ještěrka + děti 05,11,11,15 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 14:31:49)
Babi, díky za osobní zkušenost. Syn se bohužel dřív vykašlal na studium, než si nějakou práci vůbec zkusil~d~. Tobě moc přeju, že synovi vzdělání nechybí a je spokojený ~;((.
 máta 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 14:59:29)
Je mi jasný, že s puberťákem je to těžký.
Ale dožene ho to 100%, nejpozději ve 35. Programovat se nedá celý život, IT frčí dopředu šíleným tempem a nikdo ho neudrží. Proto se mladí programátoři později stávají konzultanty, manažery apod. A to bez maturity nepůjde.
Nedala by se škola na rok přerušit? Aby ten krok nebyl definitivní.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 15:08:58)
Přesně tak to je. V 18 je to atraktivní, v 25 to ještě jde, ale ve 30 zastydlouš bez maturity se zúženým obzorem pouze na programování neobstojí.
 Ještěrka + děti 05,11,11,15 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 15:39:14)
Máto, "Nedala by se škola na rok přerušit?"
Nevím, snažím se teď nějak urovnat myšlenky, smířit se se situací a pokusíme se zachránit, co ještě jde.
 Vranice 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 14:01:15)
Jak to vidí učitelky, jak se projevuje ve škole? Dá se s ním promluvit o tom, jestli mu sedí alespoň někdo z pedagogů lidsky (tuším, že spíš ne) anebo jen vidí, že škola po něm chce z jeho pohledu nesmyslné věci? Už si něco vydělal programováním, spolupracuje s někým? Má ve škole kamarády?

Jinak soucítím a mám to doma 2x. Jeden je maturant a modlím se, aby se na školu teď nevykašlal úplně, aby si aspoň tu maturitu dodělal, klidně i na podzim. Po distančce úplně přestal mít chuť studovat a chodit do školy, přijde mu to zbytečný.

Druhý se s nástupem na střední restartnul. Základku dodělal s nejhorším vysvědčením, co kdy měl a s velkou nechutí ke škole. Střední IT mu díky přístupu učitelů dává smysl, jakž-takž ho to baví a novými spolužáky si sedli.

Zvážila bych změnu školy, klidně na IT obor, jestli je tak zaměřený. Je pravdou, že na webu si najde hodně věcí, ale proč trávit čas složitým dohledáváním, jít metodou pokus-omyl, když se to může dozvědět ve škole a využívat výhody studentského života.

Bylo by dobře, kdyby ukončil normálně ročník alespoň se čtyřkami, na léto si našel IT brigádu a pokud mu to půjde, poptat se ve škole na individuální studijní plán, jestli by to pro něj byla přijatelná cesta.
 Ještěrka + děti 05,11,11,15 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 14:34:03)
Vranice, ve škole bohužel prý jen bezduše sedí, vůbec neví, co se kolem něj děje. Hodně uzavřený je od malinka, takže kamarády opravdu nemá vůbec žádné ~n~. Tobě přeju, ať starší zvládne maturitu!
 Vranice 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 15:45:14)
Ještěrko, děkuju. Rodiče jsou pro puberťáka na vedlejší koleji, přesto bych hledala drobné radosti (oblíbené jídlo, pohyb, pejska, oblíbenou muziku), abych dítě dostala z depresivních nálad, když už nechce připustit psychoterapii. Někdy to rodiče dělají tak, že sami dojdou za psychoterapeutem, povykládají problém ze svého pohledu a dítěti řeknou, že si s ním chce terapeut promluvit kvůli mámě. Je pak na tom terapeutovi, jestli dokáže s juniorem navázat komunikaci.

Tyhle ajťácké typy chtějí dělat jen věci, v kterých vidí smysl, všechno ostatní jim přijde zbytečný.

Přeji hodně štěstí a chladnou hlavu.
 babi_ 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 15:54:07)
Nejen ajťácký typy chtějí dělat jen věci, ve kterých vidí smysl.

Potíž je, že klasická frontální výuka je opravdu dost opruz.

Kdyby studenti měli dříve možnost řekněme "VŠ přístupu" - tedy výběr oboru a předmětů, kombinace přednášek a jiných aktivit, respektující - partnerský přístup pedagogů... tak by těch svérázů odmaturovalo více :-)
 Ennywan 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 16:01:44)
babi, naprostý souhlas. Je to vidět už i na základkách. Někteří učitelé fakt dokážou děckám předmět svým přístupem tak otrávit, znechutit, že to vede k nezájmu, nedává jim to smysl nebo chodí s břichabolem do školy a navíc učitel se pak stává neoblíbený. Zkrátka začarovaný kruh. U mladšího je to teď aktuálně přírodopis.
 Vranice 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 16:02:05)
Babi, ale ty ajťácký typy nevidí smysl ve většině požadavků ze strany klasické školy (biologii člověka nepotřebuji, mám to nakoukaný z videí - cituju syna). Právě proto jsem psala, jestli by synovi zakladatelky nepomohla změna školy, klidně na soukromou s více respektujícím přístupem anebo individuální studijní plán.
 Konzerva 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 16:22:09)
Ještěrko,to mi nepřipadá jako klasický puberťácký vzdor a/nebo lenost,ale jako deprese nebo jiný psychický problém.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 16:28:30)
no, to zní teda dost blbě. jedna věc je, že prdí na vzdělání a připadá mu, že se dá živit i bez toho, druhá věc je, že podle popisu je dost možná fakt v depresi.
nenech se převálcovat pocitem, že ho nikam na terapii apod. nedostaneš. pořád mu není 18 a máš přece jen ještě nějaký páky, když to teď necháte být, tak to může chronizovat a po 18 už ho opravdu nikam nedostaneš. takže bych trvala na tom, aby někam chodil na terapii. taky bych ho objednala k dětskýmu psychiatrovi. termín dostanete kdoví kdy, když do té doby pomůže terapie, tak to vždycky můžete zrušit.
co se týká toho vzdělávání, tak bych mu naprosto v klidu (nikoliv ve stylu teď ti ukážu, jak jsi blbej) řekla něco ve smyslu ok, tak nemusíš studovat, v tom případě máš práci? aha, nemáš, takže se jde na pracák, musíš si platit zdravotní a sociální, na domácnost budeš přispívat tolik a tolik.
 Konzerva 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 16:34:04)
Ráchel souhlasiim.

Kombinovala bych psychiatrickou a psychologickou péči s mírným tlakem na to, něco dělat musí.

Tak bych zkonzultovala se školní psycholožkou a vedením.skoly moznost individuální výuky do konce roku,aby uzavřel ročníķ, pak přerušení studia
A do práce.

Ale současně řešit psychiku. Psychologů a psychiatrů pro dospívající je jak šafránu notabene ma pojišťovnu. Takže shánět hned. A udělat to tak,jak tu měkdo radil,že problém mám já a doktor potřebuje mluvit i s ním.to by se třeba premluvit dal.
 Vážný2 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 23:09:30)
U nás v širší rodině byl trochu drsnější problém a skončilo to hospitalizací. Tam si drahoušek trochu uvědomil, že bez spolupráce tam může tvrdnout dost dlouho (s omezeným přístupem k online). A nějak si to vnitřně zkorigoval, pochopil, že občas rodiče mají pravdu a hodně se to zlepšilo.

Jinak v běžné firmě se od IŤáka maturita očekává, třeba proto, aby prokázal, že je schopen sesmolit nějakou dokumentaci, třeba i v AJ, vypsat cesťák, vyřešit kvadratickou rovnici, pochopit složitější boolovku, nedejbože zvládnout i nějakou stereometrii kvůli 3D grafice apod. Chápu, že z toho asi dost umí, pokud vyhrával MO (já taky), ale pro HRčku je papír papír.

Jo a musím říci, že za život jsem v IT potkal kde-co, od financí a elektra, přes chemii a právo po lepení krabic z lepenky a genetiku. Takže všeobecné vzdělání není k zahození. Jediné, co jsem asi nepoužil jsou ty různé brukvovité a stejně na rozpoznávání kytek používám aplikace :-).

A v korporaci, kde jsem pracoval (MS) chtěli VŠ vzdělání.
 Stouralek 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(30.3.2022 8:27:15)
Pro meho zamestnavatele neni dulezite reseni kvadraticke rovnice, staci mu ze dokazu napsat seriovou komunikaci v C++ nebo treba WEB Service v C#. Mam zakladni vzdelani a programuju rozhrani k subsystemum.
 Ještěrka + děti 05,11,11,15 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 16:57:58)
Ráchel, OK, zkusím si připustit, že by mohl mít depresi. Píšeš o terapii. Nemám vůbec páru, kde se nějaký dobrý terapeut najde. Nemám absolutně žádnou zkušenost. Neporadíš? Respektive na koho se obrátit? Píšeš, že terapie i psychiatr??
 Konzerva 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 17:03:49)
Ještěrko můžeš zkusit oslovit vaší zdravotní pojištovnu,aby ti dala seznam dětských psychiatrů,psychologů a terapeutů. Dalsí zdroj může být ta školní psycholožka.
 Ještěrka + děti 05,11,11,15 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 17:12:13)
Konzervo, tohle je takové naslepo. Navíc asi není podmínkou, aby to bylo na pojišťovnu. Pokud by to mělo prospět kvalitě, případně urychlit objednací lhůtu, můžeme jít do někoho placeného.
 Konzerva 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 18:09:33)
Ještěrko, byl to tip. Počítej s tím, že to stojí kolem tisícovky na hodinu,každý týden. Takže 5000ěsíčně, neznám tvoje finanční možnosti. Jestli na to máš,tím líp, určitě to rozšíří moznosti.
 Vranice 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(30.3.2022 9:03:03)
Ještěrko, ve starších diskusích Zdraví->Psychologové, psychiatři:
https://www.rodina.cz/diskuse13436.htm
taky najdeš doporučení na terapeuty z různých částí republiky.

Ješte bych se zaměřila na spánkový režim juniora, mozek potřebuje čas k regeneraci. Když má můj syn horší dny, tak je pro něj nejjednodušší černé myšlenky zaspat, usne klidně v devět večer a spí do rána, pak normálně funguje.
 Ještěrka + děti 05,11,11,15 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(30.3.2022 10:15:02)
Vranice, díky moc za odkaz, kouknu. Se spánkem máš pravdu, tak to u nás taky funguje. Bohužel syn chodí spát pozdě, to mu neprospívá.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(30.3.2022 8:51:29)
Ještěrko, napiš mi na rachel zavinac samuelcz tecka cz odkud jsi, třeba ti budu umět poradit někoho u vás (nazaručuju).
 Ještěrka + děti 05,11,11,15 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(30.3.2022 10:14:01)
Ráchel, děkuji. Máš mail.
 Ještěrka + děti 05,11,11,15 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(30.3.2022 10:21:50)
Tak mail se mi bohužel vrátil jako nedoručitelný. Můj mail je: 77jesterka zavináč seznam.cz
 anexa 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 14:08:03)
Tak to je průšvih! Zřejmě jste mu zkoušeli domlouvat. Programátor samouk být může, nicméně většinou chtějí při pohovorech alespoň maturitu a tu když nedoloží, tak smolíček a pápá. Předpokládám, že nebude takový samohacker, co umí hacknout vládní budovy tak, aby si ho někdo všiml a zaměstnal. Uvědomuje si to? Nebo žije na obláčku, že si najde se základním vzděláním práci lepší než kopáč a dělník?
Pokud nic z toho nefunguje, tak bych asi zkusila cestu stejnou. OK, úmyslně se neučíš, tak fajn, není důvod, abys pobíral i nadále plusy studentského života, sebrat mobil, kapesné, nekupovat mu věci, k jídlu jen základ a ať si jde rovnou teď na brigádu s tím, že v červnu ho vyhodí ze školy a od 1.7. nástup do práce s tím, že část výplaty půjde vám domů na příspěvek na bydlení a ze zbytku bude moct žít. Jen ať si uvědomí, že není ani plnoletý, takže je totálně v háji s ohledem na práci.
 Vranice 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 14:16:37)
...sebrat mobil, kapesné, nekupovat mu věci, k jídlu jen základ a ať si jde rovnou teď na brigádu...

Anexo, s tímhle bych byla opatrná v případě puberťáka s náznaky deprese, mohl by to zabalit úplně a poznamenalo by to celou rodinu. Ale ta brigáda je dobrý nápad, v šestnácti se o něj IT firmy neporvou. Bude rád, když vůbec dostane šanci, pokud tam nemá kamaráda anebo někoho, kdo by ho doporučil.
 Ještěrka + děti 05,11,11,15 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 14:38:29)
Anexo, bohužel si z pozice svých šestnácti let neuvědomuje asi nic z toho, co píšeš. "Rozhodují skilly, ne certifikace." Jeho ideálem by zřejmě bylo, kdybychom ho nechali na pokoji (žádná práce, žádná škola), živili ho, on by se věnoval tomu, co ho baví a až bude mít dost "skillů", teprve potom si začne vydělávat.
 anexa 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 15:10:30)
Ještěrko, pokud to vnímá tak, jak píšeš, tak bych opravdu volila to, co jsem napsala jako první. Zrušit vše, nedat peníze, konec volného života, ztráta mobilu, nebo dát jen základ, minimum volných dat.
Ono se to krásně žije a plánuje, když má člověk plný břich a všeho dostatek. Ale když o požitky přijde, tak se najednou začne dívat na ten život jinak.
Bez práce mu koláče nepřijdou do pusy samy.
 Vranice 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 15:41:37)
Záleží, syn známých se kvůli škole rozhádal s rodičema, odmítli ho podporovat, když nebude studovat. Pracuje v kavárně, maturita v nedohlednu. Když se musí živit sám, platit si podnájem, nemá na studium čas ani chuť. Psychicky se mu ulevilo, tvrdí, že je spokojený. Otázkou je, jak dlouho mu to vydrží a jak se rodiče cítí, když s nima syn nekomunikuje.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 14:16:56)
Vysvětli mu, že bez maturity ho nikde nezaměstnaj. A shánět si zakázky sám taky nejspíš nezvládne. Kamarádky syn takhle skončil jako příležitostnej řidič a vpodstatě ho živěj rodiče.
 Ještěrka + děti 05,11,11,15 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 14:39:48)
Inko, vysvětlit mu teď bohužel (zvlášť z pozice matky puberťáka) nedokážu nic. Mluvili jsme o tom tisíckrát.
 Dari79 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 15:36:43)
Já bych byla asi fakt striktní.

Náš velký taky kdysi přišel s tím, že po maturitě by si rád dal rok "oraz", nechodil do školy a na vysokou se přihlásil až od dalšího roku...

Tak jsem ho usměrnila s tím, že budu zvědavá, co teda bude ten rok dělat, kam bude chodit do práce a že není důvod, když nebude studovat, aby ho rodiče živili...

Víckrát už to nezaopakoval a hned po matuře normálně nastoupil na VŠ. Stejně byl skoro celou dobu fakticky doma, kvůli koroně, většinu přednášek měli on-line atd., takže se mu to vlastně skoro splnilo... Ale učí se, zkoušky dává a už je teda ve druháku...

Čili - nechceš chodit do školy, tak choď do práce. Studovat "skilly" na netu můžeš po pracovní době ve volném čase.

Ale u nás se žádné flákárny nenosí, pochybuju, že známe nějakého nezaměstnaného atd., čili všechny děti od malička vidí, že se chodí buď do školy nebo do práce...

To už bych spíš přijala, že pokud je skutečně IT nadaný a zdatný, že se vyflákne na maturitu, ale do práce by chlapec chodil. Jinak by teda neměl výhody naprosto žádný, žádnou péči a nic. Chápala bych, že se mu nechce učit třeba biologie nebo zeměpis atd., což jestli je na gymplu asi musí, ale jen tak sedět doma na zadku, celý den si surfovat na netu a myslet si, že na to mám právo..., no tak to teda ani omylem.
 Ještěrka + děti 05,11,11,15 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 15:48:04)
Dari, "všechny děti od malička vidí, že se chodí buď do školy nebo do práce"

To naše děti taky vidí. Přemýšlím o tom, že právě proto syn (teď na vrcholu puberty) chce udělat něco, co se naprosto vymyká všemu zažitému v rodině a co ty nemožné rodiče co nejvíc raní.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 15:52:18)
..... všechny děti od malička vidí, že se chodí buď do školy nebo do práce....

U nás taky a dcera se navíc nechce nikdy vdavat~;) a chce si hodně vydělávat, naštěstí nepočítá s tím, že bychom ji živili až do důchodu.
 Dari79 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 17:28:27)
Já si osobně myslím, že spousta mladých dneska poměřuje život nás "starých" a nechtěj takhle skončit.

Což je taky úplně normální. A je otázka, jak žijete a proti čemu se "vymezuje".

Moje máti celý život dělá (maturitně úrovňovou) kancelářskou práci. Já jsem chtěla hodně studovat, abych mohla "žít líp". V 18 (natož v 16) jsem si určitě nedovedla představit, že ve 40 budu v podstatě dělat totéž - (byť vysokoškolsky úrovnňovou) - furt z větší části kancelářskou práci, ale samozřejmě v principu na stejné úrovni - ráno do práce, pak domů, děti, domácnost..., spát... (ano, mám to pestřejší, víc kvalifikované, vydělám si víc..., ale realisticky - ty životy se zas až tak dramaticky neliší...).

Samozřejmě tím pádem je tu riziko, že dítě v tom vymezovacím věku bude chtít být "bez vdělání", protože opak "budu mít lepší vzdělání" těžko může volit, když má oba rodiče vysokoškoláky atd. Ale doufám, že když jsme to zvládli u staršího, tak u mladšího to půjde taky... Velkej syn vypadá velmi etablovaný v námi nastavené sociální skupině a profesních krůčcích... - tak věříme spíš v "nápodobu" než ve "vymezování se".
 Jaatri 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 14:23:50)
Co varianta dálkového studia?
Střední se takhle dělat dá, od gymplu po odborné školy.
tyhle deprese stojí za prd. Sama jsem odešla v 16 ze školy a pak si to těžko dodělávala.
Se základkou si ani neškrtne...
 libik 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 14:25:56)
To spíš nějaký individuální studijní plán.
 libik 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 14:24:30)
Tak oni si ajťáci vydělaj i bez vzdělání, to pravda je.

Snažila bych se mu přátelsky vysvětlit, že je to ale specifická bublina a že je dobrý znát (pro své obveselení ) i jinak zaměřené lidi.

 Senedra 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 14:57:42)
Libik, no, je ajťák a ajťák... Na fakt pořádnou práci, která nese hodně peněz, je potřeba VŠ a to ještě ne jen tak nějaká.

Doporučila bych sehnat někoho z oboru, kdo fakt umí, aby zkusil mládenci vysvětlit, co je na opravdu dobrou pozici v IT potřeba. A jen maturita to nebývá.
 Ještěrka + děti 05,11,11,15 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 15:26:05)
Libik, díky. Syn (ve svém současném rozpoložení) tvrdí (nakolik si to opravdu myslí, to nevím), že žádné kamarády nepotřebuje ~n~.
 Cvičenka 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 14:37:31)
ANO, jde o mého syna. Při dvouroční covidové online škole začal makat na startupu, programoval a my mu drželi palce. Trávil s klukama čím dál víc času a pak přišel s tím, že vzdělání je na nic a že nedodělá maturitu, že je to stejně k ničemu. Myslela jsem, že to nedám - kluk 17-18 let, rok a půl do maturity, na gymplu, vyhrával matematické olympiády, fakt chytrej kluk, vždycky byl bedna. O to víc nás to zarazilo.
Snažili jsme se s ním hodně mluvit, probírat možnosti skloubení školy a práce, výhody i nevýhody obého. Nejdříve po dobrém, pak bohužel časté hádky - akorát se stal plnoletým pro mě dost těžký půlrok lavírování, co bude.
Když už jsem se se vším skoro smířila (ne že bych souhlasila, to ne), tak se prostě stalo, že se s klukama ve startupu nepohodl. A protože je syn dost individuál a to programátoři bývají obecně, zasekl se a řekl, že na to kašle a pomalu se začal vracet tam, kde byl. Neuvěřitelný, já vim, ale byla jsem tak šťastná, nic jsem neřešila, jen mu to řekla a bylo. Kluk za měsíc maturuje, je spokojenej, dal si přihlášky na techniku a matfyz a rodiče (my:-)) drží pusu a jsou spokojení.
Myslim si, že u nás tohle všechno vyvolala ta covidová situace - pořád doma, jen na pc (mimo vycházek apod.).
Takže za mě asi s klukem hodně mluvte, co všechno by bylo, kdyby dodělal školu a kdyby ne, že by mu to mohlo chybět tam a tam, že ho máte pořad rádi, nevim... Rozhovory s cizími lidmi - psycholožkami - nemám ráda já ani on, to by u nás nezabralo. Spíš jsme probírali s hodně známými, co třeba jsou šikovní a mají své firmy a nemají třeba dokončené školy - a to bylo hodně dobrý myslim. Docela mě překvapilo, jak i tak šikovní lidé mají své kostlivce ve skříni a jak mu vlastně všichni doporučovali dodělat si min. maturitu. Známí mluvili hodně ze své praxe a to vlastně syna i bavilo, poslouchat je a snad to tak mělo svůj vliv. Tak držim pěsti, ať to dopadne jakkoli, ať je kluk spokojenej.
 Ještěrka + děti 05,11,11,15 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 14:41:58)
Cvičenko, děkuji moc. Dala jsi mi kousek naděje, že třeba jednou přijde k rozumu ~;((.
 Cvičenka 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 14:44:55)
To jsem ráda.
A zkuste ty známé, kteří si třeba kvůli podnikání nedodělali střední nebo vysokou - jak to vidí po letech - a teď jsou šikovní. Fakt to bylo zajímavý (i pro mě) a nebyl to rozhovor s matkou a otcem, kteří jsou samozřejmě úplně vedle https://www.rodina.cz/g/s/2.gif
 ještě mrzutější mrzutá 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 15:20:04)
Setkali. Můj syn. Práskl s vysokou, byly tam i zdravotní důvody. Vše se naučil sám nebo kurzy. Založil si firmu, která je úspěšná, ale všechny peníze investuje do firmy, takže peníze má, ale v oběhu, ne na kontě. Platí si zaměstnance - programátora z Indie, platí mu 80 000/měsíc, levnějšího prý nesežene. Programátoři jsou fakt dobře placení, školu nepotřebují, jen to musí umět. Chybí mu ekonomické znalosti, kvůli daním, smlouvám atd, musí si tedy na to vše platit lidi.
 ještě mrzutější mrzutá 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 15:26:05)
Ještě dodám. Gympl flákal, ale odmaturoval. Chodil na kurzy Cisco. To jediné mu něco přineslo.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 15:45:55)
Dcera měla taky v 16 řeči, že se bude zivit tancem, ale naštěstí to přešlo a studuje jazyky na Karlovce a dost ji to chytlo. Tanec má jako vedlejsak.

Asi nejvíc ji přesvědčilo to, že já jsem se kdysi chtěla zivit zpěvem ~;), ale pro jistotu jsem šla na střední školu.
 Bernardýn 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 16:14:32)
Mě to přijde, že má depresi. Nedivím se. Zaznělo tu hodně rad. Za mě jdi k psychologovi ty jako máma ať ti poradí co dál. Vyslechne tě a lip pořadí než my co o tom víme málo. Já jsem měla obrovský štěstí v tom, že jsem chodila s mladou na psychomotoricka cvičení s paní co se zabývala nejen poruchou učení, ale i celkově psychologií. Poradila mi dobře. Je fakt , že ve 13 jsem se se synem necrcala a zavelela že jde, ale moje děti ze mě mají vítr🤣🤣🤣. Jsem ta zlá. Tudíž ona mluvila s oběma. Nenašel by se někdo jiný v rodině koho by mladý poslechl? Aby šel?
 sally 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 16:54:18)
Ještěrko,
u nás taky proběhlo, kolem sedmnácti... sedli jsme si a synkovi rozhodnutí odsouhlasili - že mu nebudeme bránit- a že sklady (typu Amazon) pořád nabírají a ať se tam dojde zeptat - myslím, že ho to dost zaskočilo, ale upřímně - co víc s nima člověk nadělá... Tenkrát byl v blbý situaci, právě jsme se přestěhovali, poměrně daleko od původních kamarádů, od moře, které on miluje... do místa, kde jsme nikdo nikoho neznali atd.
Nakonec se rozhodl školu dodělat, byl to běh na delší trať, u nás jednodušší o to, že jsme věděli, odkud to pochází - uklidnilo se to, když jsme se i my trochu usadili a zapojili se do různých věcí a činností - od kroužku pro něj (typ "Svazarm"), přes naše kamarády - až po to, že to bylo na začátku zimy a začali jsme jezdit lyžovat (jeden z mála sportů, který je ochotný provozovat).
Co ale bylo hodně znatelné - pohovor s výchovnou poradkyní ve škole - vůbec ne o tom, co se děje, ale o tom, že by se měl přihlásit na univerzitu, že na to má, že se určitě dostane. Takže jsme ho odvlekli na prohlídku univerzity s tím, že než něco zavrhne, tak by to měl vidět... uni ho velmi nadchla, takže na podzim nastupuje - s prospěchovým stipendiem...
Takže možná bych i u vás zkusila - jak tu někdo navrhoval - najít jinou školu / učňák, něco, co by ho zajímalo - a pokud nezájem o nic, tak ho tam vytáhnout a podívat se - on potřebuje nějakou motivaci, vidět smysl toho všeho - a to mu opakování blizen a pestíků a Přemyslovců fakt nedá.

Nicméně vidím tam i tu depresi - u nás to bylo na hraně, ale ty smutky a pocit vykořenění měly svůj důvod (stěhování) a skutečně se to usadilo "samo". U vás, pokud nějaký vnější důvod není, bych fakt zkusila ty doktory...
 Ještěrka + děti 05,11,11,15 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 17:43:19)
Sally, díky moc za zkušenost.
 Stouralek 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 18:58:49)
Asi te nepotesim, ale jsem podobny pripad. Delal jsem obor s maturitou a flakal to tak, ze me ucitel fyziky nepustil k mature, takze mam dokoncene zakladni vzdelani. Jsem programator samouk, programuju uz 30 let a ted delam ve Schweiz za plat lepsi, nez maji kolegove s titulem Ing.
 Stouralek 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 19:07:49)
Jinak dobry programator musi venovat kazdy den nekolik hodin sledovani/studiu novych technologii, k tomu programovat a na ostatni veci (dejepis, mat. rovnice apod.) uz nema kapacitu. Nejdulezitejsi pro ten obor je, aby zvladal logicke mysleni a algoritmizaci. V IT oboru je velky nedostatek lidi, takze vetsina firem nekouka na vzdelani ale na zkusenosti a schopnosti.
 Konzerva 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 19:43:12)
Já bych ještě doplnila,že takový člověk musí mít vnitřní disciplínu,aby to sebevzděláváni zvládal. A to se v pubertě někdy dost těžko odhaduje.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 19:49:45)
Pohybuju se v IT 30 let a programátora bez maturity neznám. Tím nechci říct, že nejsou, ale není to nic masovýho.
 Půlka psa 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 22:53:56)
U nás by to asi ani nešlo. Mám dojem, že firmě nikdo bez maturity vůbec pracovat nesmí.

Ne, že by na tom až tak záleželo, ale bez maturity žádného programátora neznám. Všichni, co znám, mají vysokou nebo aspoň střední.
 Stouralek 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(30.3.2022 8:00:47)
Velke firmy pozaduji vzdelani, male firme staci kdyz clovek umi programovat a papir na to nepotrebuje. Od roku 2014 delam ve firme ktera ma 15 zamestnancu. Muj prijimaci pohovor se sefem probehl tak, ze me pozval jednou odpoledne na pivko a zivotopis ho vubec nezajimal.
 Agatha Ch. 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 19:06:45)
No podobné, ale rezignovat úplně nemohla, protože ještě základní školou povinná. Vždy bývala svá, hloubavá, přemýšlivá, do kolektivu moc nezapadala. Pak nová škola, šikana od spolužaček, nezvládala učební tempo a jiný systém výuky v matematice. Technické předměty byl vůbec ořech. Přišla puberta, období temna (včetně vizáže), temné myšlenky, sebepoškozovaní, nekontrovatelné výbuchy vzteku, agresivní výpady vůči sestře a pak zkoušela i vůči mě. Vyhrožování útěky a sebelikvidací. Mám za sebou příšerný rok. Šikanu sice už řešila dříve se školním etopedem, pomohlo to, ale po kovidu se nevesele vůči ní zase rozbujela. Konec loňského školního roku přišlo doslova peklo. Sice už měla za sebou dvě sezení s psycholožkou z SVP (středisko výchovné péče), ale provedla takový exces, že jsem ji nechala odvezt RZ na dětskou psychiatrii. Protože už jsem měla strach o život její i její sestry. Tam se trochu dala dohromady, minimálně aspoň měla jiný náhled. Ale dokonalé to nebylo. Když to po prázdninách začalo znovu eskalovat, sama přišla s tím, že jí není úplně dobře, že se jí nedaří zvládat svoje emoce a sama přišla s tím, že to chce řešit, a to i psychiatrem a eventuálně i s medikací. Čekal ji i nástup do SVP, což sama říkala, že si tam odpočine od školních problémů i od sestry. I já se vlastně těšila, že si odpočinu, ona bude pod dohledem a já nebudu muset být neustále ve střehu. To bylo pro mě nejhorší, kdy jsem si nemohla doma odpočinout. To vyčerpaní bylo fakt děsné. Jenže její otec byl najednou proti, že nic takového dcera nepotřebuje, ani pobyt, ani léky, ani terapie. Že to je jen tím, že se o ni špatně starám a že si ji vezme do péče. Pak ji po víkendu u něj už domů nedovezl, že zůstává u nich a vlastně ji ke mně domů pouštět nebude, že ji nezvládám a mám na ni špatný vliv. Neměla jsem už ani sílu se nějak bránit, jen jsme si po večerech s dcerkou aspoň psaly a povedlo se mi vydupat aspoň jedno společné adventní odpoledne. No, do tří neděl byla přivezena zpět domů, že ji tam žena jejího táty nechce. A to tam dcerka prý žádné výbuchy nepředvedla, ale prý se chytly, že neuhlídala mladší sourozence. Od té doby se hodně zklidnila, doma vycházíme. K psycholožce stále dochází, pracuje s ní i etoped, děvčata, co ji šikanovaly, mají dost starostí s přijímačkámi. Na přijímačky jsem taky zvědavá, snad se dostane, dala si dost poptávané školy, mimo jiné i IT na průmyslovce, což mě překvapilo. Hodně se mi teď ulevilo, ale celý ten loňský rok jsem bohužel odnesla na zdraví. Uff, jsem se vypovídala, asi jsem to potřebovala.
 Yuki 00,03,07 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 19:09:53)
jj, šikana je další dobrý důvod, proč se úplně přestat učit

ale i to by měl školní psycholog být schopný vymyslet, odhalit a řešit
 Agatha Ch. 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 19:10:50)
Jo a taky to chtělo jít hodně za hranici tolerance a trpělivosti z mé strany. Vlastně má teď mnohem větší svobodu než její vrstevníci, ale je to po dlouhých hovorech a rozhovorech. Kdy jsem jí vysvětlovala, že nesmí zradit mou důvěru. Funguje to. Věří mi a sem tam se svěří. Takže na jednu stranu koukám, co všechno si myslí či provádí, na druhou stranu si říkám, že jsem ji tak špatně nevychovala.
 Yuki 00,03,07 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 19:23:14)
využiju toho - důvěra je to nejdůležitější, jak jsem tu zahlídla zakázat mobil, nedat peníze, tresty, zákazy, to k ničemu není, naopak to ještě uškodí, takže naopak, dát možnost svěřit se, mít svobodu, i když je to těžký
 Agatha Ch. 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 22:13:38)
Tresty a represe - to neřešilo vůbec nic, ba naopak. Seber, zakaž, kontroluj - tudy to fakt nevede. Ještě "dobrá" rada: povolit počítač jen na půl hodiny denně (tedy krom online výuky). Ještě, že jsem to neudělala a nechala ji aspoň v tom volnost. Takhle si frajerka tak nějak na tajňačku naučila programovat a našla si kamarády, se kterými si rozumí.
 TaJ 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 22:30:08)
Agatho, taky mám vyzkoušeno, že tudy cesta nevede...vlastně od doby, co jsme přestali mobil i PC jakkoli omezovat, tak syn funguje asi úplně nejlíp, co kdy fungoval a máme pohodu všichni.
Tak hodně štěstí~;((
 Ještěrka + děti 05,11,11,15 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 19:33:36)
Agatho, uf. Soucítím. Ať je už jen lépe ~;((.
 Agatha Ch. 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 22:14:36)
V tu chvíli jsem měla jediný cíl: prostě přežít.
 K_at 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 22:16:38)
Aghato ~s~ hodně štěstí. Tobě. I dcerce.
 Agatha Ch. 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 22:35:50)
Snad pomůže přechod na střední školu a to nejhorší už má za sebou. Terapeuti odvedli veliký kus práce a ona na sobě taky. Už má právě dobrý náhled, umí vycítit vyhrocení situace a včas dát vědět nebo odejít. Teď je třeba pracovat i s tou mladší, nese si nehezké vzpomínky. Víc se uzavírá do sebe, jakoby se mi odcizuje. Naštěstí má svého velkého koníčka, který ji do života nasměroval jinam. Možná i proto je doma klid, protože se tolik nevídají, mladší dcerka je mimo sezónu na soustředěních, v sezóně na tréninku a závodech.
 77kraska 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(30.3.2022 8:43:43)
Agatho, velice ti preji, at to zvladnes a at to zvladnou i dcery

myslim, ze s prechodem Tve dcery na stredni skolu se hodne veci zmeni

u nas byly taky velke problemy v dobe distancni vyuky....vidim to ted v porovnani s distanckou, ze dcera (ted 2. rocnik SS) musi hodne brzy vstavat do skoly a po skole je rada, ze je doma, takze pres tyden nema chut nekde litat a ponocovat, zatimco v dobe distancky byla vyuka jednak kratsi nez podle rozvrhu, jednak zacinala pozdeji, takze vsichni byli vyspani doruzova a pripojili se minutu po probuzeni, na nektere hodiny stacilo se pripojit z mobilu, takze klidne byly "deti" nekde ve meste a pripojily se jen formalne z mobilu...obecne mely spoustu energie a pritom jim chybeli vrstevnici, takze chodily tam, kde se vrstevnici vyskytovali (treba nakupni centra) a tam dochazelo k "negativnim jevum"....spousta znamych deti se dostala do problemu, nekolik odeslo ze stredni skoly a chodi do prace atd.

doufam, ze psychologove zacnou analyzovat, jak tuhle generaci poznamenala dlouha distancni vyuka....urcite na to bude spousta zdroju ze statistik, z ordinaci psychologu a psychiatru atd. ...a ze si z toho stat vezme priste ponauceni, ze hlavni je proste nezavrit skoly...koneckoncu to poznamenalo i rodice
 77kraska 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(30.3.2022 8:50:33)
pokud si dobre pamatuju, tak skoly se uzavrely v pulce brezna 2020, u dcery tehdejsi devatacky se obnovila vyuka na asi 6 tydnu na 4 hodiny tydne kvuli prijimackam na SS, pak byly skoly otevrene par tydnu v zari 2020 a potom se zavrely az do 24.kvetna 2021 ...to platilo pro pubertaky, myslim, ze mladsi deti sly do skoly driv, ale to jsem moc nesledovala a nechce se mi to hledat

z dnesniho pohledu je to nepredstavitelne, ze pubertaci nechodili skoro cely skolni rok do skoly a predtim skoro 4 mesice...kdyby to nekdo rekl predem, tak se mu vsichni vysmeji a neprojde to, ale tady to bylo "salamovou metodou", ze se zavreni skol proste porad prodluzovalo a prodluzovalo a takhle to dopadlo :-(
 K_at 


Re: Puberťák, který rezignoval na studium 

(29.3.2022 19:26:43)
Aghato, to je nářez. Nesmírně obdivuji každého rodiče, který ustojí takové trápení, kdy člověk vůbec neví, kudy kam a co je vlastně správně. ~n~

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.