| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Materiální x finanční pomoc Ukrajině

 Celkem 52 názorů.
 čajka 


Téma: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 7:31:15)
Překvapuje mě, kolik organizací, třeba i škol a malých obcí, posílá materiální pomoc na Ukrajinu. Těší mě ta vlna solidarity, jen si ale říkám, nakolik ta materiální pomoc pomůže, jestli není praktičtější pomoc finanční. Jestli se třeba někde nekupí karimatky a spacáky a jinde dětské plenky. Představuju si, že situace je spíš živelná, že musí být těžké to zvládat a jestli valící se autobusy s věcmi nemůžou být někdy až přítěží. Máte někdo zkušenosti, třeba i z jiných humanitárních akcí?
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 7:43:07)
https://www.facebook.com/PlzenskaDrbna.cz/photos/a.437035517096568/1123082985158481/

stačí takto?
 čajka 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 7:52:53)
Cairo, moc nevím, jak si to mám přebrat... má cenu to tam nosit? Přijdou? Nepřijdou? Když nepřijdou, co pak se spoustou krámů? Samozřejmě, když přijdou, je otázkou chvíle vše potřebné obstarat - si myslím.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 8:30:14)
Manžel je hasič profi, pomáhali budovat centrum v Plzni. Říkal, že spacáků málo pořád.
A tuší, že ostatního také. Ta hlavní vlna terpve přijde. Jsme na začátku.
 anemon 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 8:34:25)
Třeba i kočárky poptávají často. To mi připadá logické.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 8:32:50)
Víš, ty fotky jsou NEŽ přišli... teď už nikdo nefotí, nemají na to MAGI (jak říká syn) .
Ráno jsme a přechodu u Hl.Nádraží poštěli snad 40 matek s dětmi, co šli do centra v bývalém prioru v Plzni. Oni mají děti v náručích a malé batůžky. Je to fakt sci-fi
 77kraska 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 7:45:33)
driv jsem zaslechla, ze neziskovky preferovaly penize, protoze dokazi nakoupit material levneji nez jednotlivec...a taky lepe vedi, jaky material je treba

na druhou stranu si myslim, ze kdyz se o vikendu nekdo sebral a dovezl na polske hranice spacaky a deky, tak je proste dal potrebnym a ti se zahrali hned

jakakoliv pomoc je vitana
 anemon 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 7:45:42)
Zkušenost nemám, jen z vyjádření léty prověřených organizací - ideálně peníze, ty utracené v místě konfliktu pomůžou i ekonomice. A organizace mají svoje dodavatele, berou velké objemy potřebného zboží, tím to mají levnější.

Můžu si vybrat humanitární pomoc, zdravotnickou (já poslala MSF, jejich pomoc směřuje k poraněným na obou stranách konfliktu - vždycky, ne jen na UA + jejich válečná svědectví)

Kdo by trval na materiální pomoci, ať jukne na báječnou Noru Fridrichovou a její spolupráci s Šatníkem.
 čajka 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 7:54:22)
Mě právě taky při přemítání vychází účelněji ta finanční pomoc. A tak mě zaráží, že se ke mě dostávají hlavně nabídky té materiální.
 Košík_růží 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 11:04:48)
Protože peníze potřebuje i dárce. Proto třeba radši přinese věci, třeba jen málo onošené po dětech, hračky atd. On to už nepotřebuje, tak předpokládá, že někdo jiný by je třeba potřeboval. Ale pokud ten, kdo by je potřeboval, si radši vezme peníze a koupí si nové, tak to dárce příště radši vyhodí do popelnice a má klid. Nikdo ho nepomlouvá, že dal někomu něco, co obdarovaný považuje za fuj. A kdo je fakt v průšvihu, je vděčný i za onošený kabát. Ve válce jde móda stranou, tam jde o holé přežití.

No a za druhé: kde se scházejí peníze, je větší možnost je "odklonit".
Nebo se najdou vykukové, co pod rouškou "pomoci Ukrajině" naberou auto potravin a jiné pomoci, odjedou 50 km dál a tam se o všechno šábnou. I to už tu bylo. Falešní tři králové (proto mají průkazky a zapečetěné pokladničky) atd.
 Monika 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 8:04:31)
Nemám zkušenost,ale poslali jsme peníze.Mame jich víc,než věci na rozdávání.A abych něco kupovala,to mi přijde lepší,ať to nakoupí neziskovka...Nějakými věcmi bychom třeba mohli přispět konkrétním lidem,až budou tady.
 neznámá 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 8:09:23)
Také jsme zvažovali, nakonec jsme poslali peníze. Mnoho lidí nechce posílat peníze, protože by mohly sloužit k nákupu zbraní, to nám nevadí, musí nějak bránit.
JEětě chceme poslat dar nějakému ukrajinskému útulku, tam možná spíš materiální, nevím.
 anemon 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 8:14:16)
Útulek, vidíš, chtěla jsem dohledat něco o zoologických zahradách 👍
 neznámá 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 8:34:38)
Zoo mě nenapadla.~R^
 Paulis 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 9:54:27)
Zoo momentálně má stopku. Věci tam nemají jak dodat a peníze jim tam nefungují.
Vyjádření pana Bobka na fcb ohledně pomoci.
 neznámá 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 18:23:55)
Tak ZOO ne, bohužel.
Možná spíš nějakým lidem ,kteří vozí zvířata přes hranice. Musím se odhodlat a něco vyhledat. Manžel se zbláznil a sleduje válku od rána do večera. Ráno zapne televizi a jede pouze informační programy, občas to přepne na dokument o druhé světové. Neskutečně depresivní a náročné.
Nějak nemám po takto stráveném dnu a to prchám ven, co to jde, ještě hledat něco k tématu.


 kosatka2 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 8:33:36)
My poslali peníze ověřené organizaci.
V mé obci se zařizují bytečky - kumbálky pro desítky rodin, donesla jsem jim věci, o které konkrétně požádali, že pro ty rodiny potřebují před příjezdem. (Jo a taky ty nepoužité nevhodné sprcháče od Vánoc).

Jinak všechny organizace prosí, že sbírka není vyklízení bordelu - fakt se nehodí svatební šaty, bunda s utrženým rukávem, trenky s mapou mezi nohama, atd.

Té materiální pomoci je strašně moc a samozřejmě to musí někdo třídit, organizovat, předávat, uchovávat. Často to dělají dobrovolníci, pošlu v dalším postu.
 kosatka2 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 8:34:49)
Zdieľajte prosím, musíme niekoho nájsť spomedzi nás, kto sa toho ujme.
Celú noc som opäť nevedela spať, moju zmenu na Vyšnom Nemeckom vystriedala nočná zmena. Funguje sa tam nonstop. Je to perpetum mobile, každých 10 minút prichádzajú noví utečenci a každých 10 minút prichádzajú nové autá so zbierkami vecí. Je ráno a mne je na vracanie z vlastnej bezmocnosti. Keby nebolo Košickej Eparchie a pár kusov dobrovoľníkov, ktorí takmer nespia tak ja neviem, ako by toto dopadlo (jeden pán v stane čo podáva lieky nespí vôbec, trebalo by dobrovoľníkom kúpiť energeťáky, nemáme čas ani jesť ani piť).
Bez nich by prichádzali autá a nákladné vozy z celého okolia a hádzali to tam v mechoch na holú lúku?
Netreba zabúdať pre koho to vlastne robíme. A tie matky tam sú, potrebujú našu pomoc. Potrebujú detské veci, potrebujú pre seba nohavice, legíny, športové nohavice. Deti sa tešia tým hračkám, vtedy vidíte prvý krát úsmev na ich tvári. Sú hladné a smädné, babätká potrebujú tie plienky. Pýtajú aj lieky od kašľu. Domáce zvieratká sa potrebujú napapať, míňajú sa aj miniboxy na králiky, mačky a malé plemená psov.
Včera prišla sama cez hranicu baba s plynulou slovenčinou, že študovala v Prešove, či môže zobrať detské jedlo. Ukazovala mi fotky ukrýtu kam to berie, aby som jej verila (bála sa že jej neuverím). Bolo v ňom mnoho detičiek. Brala najmä plienky a výživy. Poslala auto cez hranicu a fičali späť na Ukrajinu. Spýtala som sa, či sa bojí, povedla, že tam má celú rodinu a všetci muži z jej rodiny sú v boji. “Nemám čas sa báť, snažím sa pomáhať, preto som prišla pešo niekoľko kilometrov k vám, pre pomoc, vedela som že Slovensko pomôže.”
Tých potrieb je skutočne veľa. Ten stánok tam musí byť. Musí tam byť systém, aby si ľudia vedeli rýchlo pobrať veci, keď ich už čaká odvoz. Všetko ale musí byť pod stanom keby začalo pršať. Na nový stan nie je nikde miesto. Ten hraničný prechod je veľmi malý.
Úplne nerozumiem, prečo sme to celé nechali na okolité obce, starostovia v okolí už nemajú kde dávať tieto zbierky, nie je ľudí, čo by to triedili. Fary sú plné. Nerozumiem prečo sme túto situáciu nechali len na východniarov. Že tu nič nie je? Ale keď je treba, tak nech sa východ postará? Je to ich bordel, čo nám po nich v Bratislave?
Nemôžeme odmietať ľudí z Nemecka, čo cestovali 16 hodín so 4mi nákladnými vozmi. Povedať im sorry boys, nemáme to kam dať, odneste si tie nové nakúpené spacáky a iné veci späť do Nemecka. Viete akú hanbu Slovensko z toho bude mať?
Aj darcovia začínajú byť parádne nervózni.
Toto sa musí okamžite zmeniť, je to časovaná bomba.
Tak som si trochu sformulovala, čo by trebalo:
- komunikovať presne a trefne, čo v zbierkach chýba, nie opakovať stále to isté dokola
- vytvoriť (prenajať si) centrálny sklad mimo hraníc, kde sa budú zvážať všetky zbierky, nie v Košiciach ale v bezprostrednej blízkosti hraníc. Pokojne aj vyhrievaný stan uprostred poľa.
- všetkých, čo nosia zbierky, navigovať len do centrálneho skladu
- nahnať desiatky dobrovoľníkov na triedenie do skladu, oblečenie pripraviť na vešiaky podľa veľkostí, druhov a podľa pohlavia (ženy nechcú pánske nohavice)
- urobiť kyvadlovú dopravu a operatívne zásobovať to, čo je potrebné
- mať manažérov skladu a manažérov stanu, ktorí spolu budú kooperovať
- treba viac dobrovoľníkov na pľac
- v prípade potreby v sklade predchystávať balíky, po ktoré si chodia Ukrajinci a nosia ich na Ukrajinu, alebo flexibilne pripraviť to, čo potrebujú
- staré, špinavé šatstvo rovno vyraďovať a posielať do zbierok šatstva
- nabalíčkovať veci, aby sa v prípade potreby mohli rovno nakladať. Myslím tým napríklad 20 ks dámskych nohavíc rovno smer Ukrajina, označiť po slovensky a ukrajinsky
- hneď zvážať veci, čo ľudia zo zahraničia nosia na hranicu rovno do centrálnych skladov, aby to tam nevyzeralo ako na Miletičke po výbuchu
Proste systém. Toto všetko vieme aj my ľudia, nemusíme na nikoho čakať.
Kto sa toho ujme?
Ešte raz pripromínam, stánok prevádzkuje Košická eparchia na nich sa treba obrátiť ak sa chce niekto toho chytiť.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 8:45:09)
momentálně určitě poslat prachy, pokud vyloženě to není že znáš někoho osobně, víš, co potřebuje a pořídíš mu to
a hlavně se bezhlavě nerozjet na hranice "pomáhat". to je jak za syrské uprchlické krize, kdy to na hranicích humanitárky bezvadně zvládaly, vše zorganizované, a do toho pobíhala skupina českých "dobrovolníků" s nezvládnutým egem a emocemi, co se do všeho s prominutím s.ali a dělali akorát problémy
 Koníček mořský 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 9:04:21)
"a hlavně se bezhlavě nerozjet na hranice "pomáhat". to je jak za syrské uprchlické krize, kdy to na hranicích humanitárky bezvadně zvládaly, vše zorganizované, a do toho pobíhala skupina českých "dobrovolníků" s nezvládnutým egem a emocemi, co se do všeho s prominutím s.ali a dělali akorát problémy"

~R^
No právě. Nechme to na lidech, kteří to umějí.
 kosatka2 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 9:16:08)
A nebo nabídnout sebe jako pracovní sílu. Tady celej víkend pracovala půlka radnice a sportovní klub k tomu.

A přesně s tím egem, je třeba organizátora respektovat.

A i se hodí někdo, kdo drží telefon a odpovídá na nekonečné dotazy a píše na weby, co je a co není potřeba. Tady sousedka dává dohromady nějakou tabulku nabídky pomoci s telefonními čísly, protože se vzrůstajícím počtem ochotných pomocníků vzrůstá chaos, když to nikdo neorganizuje.
 K_at 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 9:25:28)
Ráchel, prosím tě, kdybys věděla o spolehlivé organizaci, která bude zastřešovat uprchlické děti z DD, dej mi vědět. Pokusila bych se s kolegyněmi udělat nějakou spolupráci napříč školkami a s rodiči. Ale chceme něco cíleného a spolehlivého. Myslím že budou třeba následně věci do školy, hračky, sportovní potřeby atd.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 13:12:51)
Kat, vyloženě o někom, kdo by cílil na děti z ukrajinských DD, nevím
obecně doporučuji Člověka v tísni, Charitu, Adru, Nehemii, UNICEF, zkrátka zavedené velké humanitárky
 Yuki 00,03,07 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 13:17:50)
kat, nejen pro děti doporučuju tuto stránku

https://www.nasiukrajinci.cz/
 Ráchel, 3 děti 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 19:38:17)
centrum Locika zveřejnilo i nějaké informace o tom, jak mluvit s dětmi o válce, kromě v češtině také v ukrajinštině, kdyby se to hodilo:
https://www.facebook.com/centrumlocika
 Koníček mořský 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 9:02:13)
Hodně hodin denně poslouchám rádio a bylo řečeno, že materiální pomoci je momentálně až moc. Není ji kam dávat a tak. Já osobně s pomocí trochu vyčkávám, protože jsem slyšela, že pomoc bude potřeba dlouhodobě a že humanit.organizace mají zkušenost, že opadne počáteční entuziasmus a pomoci bude potřeba stále. Takže s pomocí času dost. Nebo je dobré se napojit na konkrétní ukrajinskou rodinu a pomáhat jí s tím, s čím zrovna potřebuje.

Myslím také na různá sociální zařízení na Ukrajině, na útulky, na zoo... Jak to tam asi funguje. Jak jsou na tom různí staří, nemocní a postižení lidé, zvířata - kdo a jak se o ně může v této situaci postarat ? ~n~
 Yuki 00,03,07 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 9:09:30)
Na Ukrajinu je potřeba teď hlavně peníze, ale ti lidi, kteří přijdou sem, nic nemají, nemají peníze, potřebují i tu materiální pomoc

a budou ji potřebovat ještě dlouho

co se týká organizace sbírek, pro školy je jednodušší udělat sbírku materiální, to papírování kolem finanční nikdo nechce, my na to nemáme člověka, který by se tomu věnoval

každá pomoc bude dobrá

třeba na škole syna zvažují, jak pomoct potom přímo třeba tím, že se budou věnovat dětem, hrát s nima odpoledne fotbal, deskovky, podle věku a zájmu dětí
 kosatka2 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 9:22:12)
Yuki, a počítá se s tím, že třeba děcka průběžně pak nastoupí do škol - jsou nějaké instrukce MŠMT? Když tu má být děcko víc jak 3 měsíce, musí do školy, jestli se nepletu.

 Yuki 00,03,07 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 9:46:45)
kosatko, mšmt poslalo instrukce, všechno se řeší
 čajka 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 9:55:09)
Díky, to dává smysl, že kolem financí je spousta pravidel a papírování, tak proto tolik materiálních sbírek...
Jak už někdo psal, taky nemám moc co materiálního poskytnout, kupovat to mi přijde jako drbat si levé ucho pravou rukou, takže jdu taky cestou podpory finanční, dokud nebudu znát konkrétní lidi a moct přispět cíleně.
 Val DAMI 


EU 

(3.3.2022 9:28:45)
Máte někdo konkrétní info, jak aktuálně pomáhá a řeší válku EU? Zdá se mi ticho po pěšině, ale třeba je to jen tím, že neumím dohledat konkrétní info.
Děkuji
 Marika Letní 


Re: EU 

(3.3.2022 9:33:32)
EU posílá pomoc od peněz jídla léků oblečení po zbraně a munici.

Denně jsou přes nás přelety naložených letadel. Namátkou z Francie ze Španělska. A nejen EU Turecko posílá přes Rumunsko atd. Atd.

A je jasný že mnoho věcí nevíme. Jsou a musí být tajné.
 Val DAMI 


Re: EU 

(3.3.2022 9:39:41)
Utajení rozumím. A věřím, že konkrétní státy pomáhají jako my.
Ale spíš mám na mysli, jestli se neví něco o tom, co dělá EU jako celek, ne konkrétní státy.
 Marika Letní 


Re: EU 

(3.3.2022 9:46:42)
No tak jasně že EU jako celek. Vždyť jasně deklaruje společný postoj. Ale není někde “sklad zbraní EU”. Je to v jednotlivych zemích tak se to z nich posílá.

Dnes v o půlnoci na twitteru

Pro pražáky: Jestli jste teď (přesně půlnoc) slyšeli zvenku nebo nad hlavou divné hučení, tak to se přes nás vrací domů francouzský vojenský Airbus A-400 po vyložení zbraní pro Ukrajinu v Řešově...
 P.T. Cruiser 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 10:21:21)
Poslala jsem peníze. Hned na začátku říkal Šimon Pánek, že je to nejrychlejší, protože věci nakoupí sami. Asi jsem zaujatá, ale věřím mu už od roku 1988, kdy jako úplně mladý kluk organizoval pomoc pro Arménii po zemětřesení.
 Ropucha + 2 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 11:25:22)
Já jsem doporučení pana Pánka nečetla, ale myslím si totéž.
Než na slepo něco nakupovat po troškách v maloobchodě, podpořím finančně osvědčené organizace, které vědí, co a jak udělat, aby pomoc měla smysl.
Profesionální pomoc lepší než amatérská, řekla bych.
 Marika Letní 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 11:50:24)
Já to tedy vidím tak, že pokud ty věci nemám, je lepší poslat peníze, než jít kupovat. Ale pokud mám doma balík plen, co mi zůstal po dítěti, oblečení, hračky, kočárek apod. tak je lepší poskytnout to a peníze nechat na jiné věci, které se opravdu musí koupit.
 Simeona a 3 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 11:55:46)
Když to máš tak.

Poslali jsme peníze Člověku v tísni a Ukrajinské ambasádě.

Jenže strašně ráda bych pomohla i jinak. Ubytovat nemáme kde, už takhle po sobě šlapeme. Tak asi zajedu nakoupit deky a nějaké hračky a zavezeme aspoň to...
 Marika Letní 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 11:58:01)
Hračky bych nekupovala, radši ty deky, spacáky ty určitě chybí. Myslím, že hraček je všude po dětech spousta, nadbytek. To v minulosti ani charity nebraly.


Rakušan na twitteru: Mám vám vzkázat obrovské poděkování od ukrajinského velvyslance @YPerebyinis.
Ale jeho prosba teď je: Ukrajinci nejlépe vědí, co potřebují.
Nejvíce jim pomůže finanční příspěvek na konto ukrajinské ambasády: 304452700/0300 🇺🇦
 Liaa 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 12:34:48)
Tak u nás zrovna teď sousední obec hračky poptává. Mají v sokolovně asi dvacet maminek s dětmi ve věku 3-5 let a ty děti se potřebují nějak zabavit. ~d~
 Ropucha + 2 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 13:54:01)
Simeono, lidí z Ukrajiny na našem území bude přibývat, jiné než finanční možnosti pomoci se určitě vyloupnou, budou potřeba dobrovolníci.
Já bych sledovala informace místních úřadů, co konkrétně ve tvém okolí bude třeba.
 Pawlla 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 15:32:09)
Já posílám peníze přes organizaci Člověk v tísni. Některé lidi tam znám osobně, věřím jim. Myslím, že je lepší, když si to zorganizují sami, než, aby tam každý zvlášť jezdil a vozil, co ho napadne.
 Vážný2 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 17:37:03)
Chtěl jsem přispět na zbraně, tak jsem přispěl na stránce centrální banky Ukrajiny. Na charitu bude sbírat kde-kdo a kde-kdo se bude snažit zbavit z domova "odpadu" cestou charity.
 vertigo 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 20:32:59)
Poslala jsem peníze přes Člověka v tísni. Taky mám pocit, že těch materiálních sbírek je nějak moc, že to se snad ani neupotřebí. Ale v blízkém okolí byla sbírka na konkrétní místo, kde jsou již ukrajinské rodiny ubytované. Odnesla jsem tam zimní bundy po dětech (slušné, nezničené, nebudu se zbavovat nějakých šuntů, to by bylo dost ponižující), zimní boty a čepice. Tyto věci vyloženě chtěli, tak věřím, že to uplatnění najde.
 Rigel 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(3.3.2022 23:15:21)
Poslala jsem peníze svým na dálku "adoptovaným" seniorům na Ukrajině. A peníze na sbírku ukrajinské ambasády na nákup zbraní.
Kdysi dávno, když můj příbuzný s člověkem v tísni vozil náklaďáky oblečení, drogerie atd. do českých vesnic v Banátu, tak jsem přispívala hodně oblečením - bylo tam vítané.
Dnes myslím, že je efektivnější poslat peníze zkušené organizaci, která nakoupí potřebné a v požadovaném objemu.
 Muumi 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(4.3.2022 0:36:28)
Tak já jsem dnes (teda vlastně už včera) náhodou narazila na místní FB skupině na rusky psaný příspěvek, jestli někdo nenabídne bydlení pro maminku s dítětem, na který nikdo nereagoval. S pánem jsem se spojila, přes kamarády se mi podařilo sehnat bydlení, odpoledne jsme s pánem vyrazili od nás na hlavní nádraží. Přijela maminka s dětmi 16 a 8 let, jsou v bezpečí u hodných lidí kousek od nás, mám radost. Po víkendu oběháme cizineckou policii a VZP a začneme zjišťovat, jak to bude dál (jestli děti nastoupí do školy?). Tak jsem si pořád připadala, že nemůžu nic pořádně udělat, a pak stačilo umět číst azbuku:) Nás je doma jak sardinek, tři lidi bych sem nacpala fakt jenom ve velké nouzi, tak jsem aspoň pomohla jako řidič (a tlumočník, to by člověk nevěřil, kolik ze sebe vydoluje ruštiny, kterou nemluvil 30 let). Na nádraží teda za tu dobu, co jsme tam strávili (hodina a půl zpoždění) přijely dva narvané vlaky, viděla jsem i úplně maličká miminka. Je tam spousta dobrovolníků, hlídá to policie, pomáhají hasiči. Vždycky mě potěší, že něco v tomto státě funguje.
 Ina z Radešína 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(4.3.2022 6:44:00)
Přeji Člověku v tísni schopné manažery...snad je mají.
Nechci Vám moc brát iluze u ranní kavicky, napíšu jen tolik: ještě v sobotu mluvčí Člověka žvanil v televizi o tom, že se zatím na druhou stranu s pomocí nedostanou. Přitom tam v noci bylo pod nulou a děti mrzly venku.
Pomoc se na druhou stranu dostala díky dobrovolníkům a místním lidem, kteří věděli, koho uplatit. Člověk v tísni postavil první stan teprve v úterý....
Pokud máte představu, že to u slovenských hranic snad řídí armáda, policie nebo červený kříž, tak ani náhodou. Ono tam není ani fungující samospráva, ty obce mají 300-500 obyvatel a polovina z toho je romské getto. Dobrovolníci tam padají únavou. Materiální dary proudí ale chybí lidé.
 libik 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(4.3.2022 11:41:52)
Ino, to není pravda, co píšeš.
 Ina z Radešína 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(4.3.2022 13:34:44)
Libiku, bohužel je. Máme tam lidi a auta. ~d~
 K_at 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(4.3.2022 13:38:51)
Libiku, bohužel asi je. Nemám představu o všech přechodech. Ale někde to je jen o dobrovolnících....
 kosatka2 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(4.3.2022 15:55:05)
Prý je na některých přechodech i několik stánků, check-pointů, vzdálených pár set metrů od sebe, fungujících nezávisle na sobě, protože ten menší o tom druhém neví, ten větší je na logisticky výhodnějším místě třeba, a živelně vznikají i zanikají další. A ten organizovanější nemá čas řešit o, co živelně vzniká okolo. I se objevilo dost podvodníků, kteří převážejí auty rodiny za velké částky a po dorazení do cíle chtějí částku dvojnásobnou...
 Ina z Radešína 


Re: Materiální x finanční pomoc Ukrajině 

(4.3.2022 18:48:46)
K_at a Kosatko, takhle nějak....chybí organizator, který by to celé zastřesil.

Ohledně těch podvodníků: proto tam máme auta, která vozí lidí zcela zdarma...snaží se dělat logicke trasy.

K těm stanum: ny slovenske straně jsou stany jistě fajn ale na UK to bylo naprosto kritické. V sobotu tam lidé byli bez jediné deky, nebyly vody, nic..

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.