| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Hysterektomie

 Celkem 27 názorů.
 Salmon 


Téma: Hysterektomie 

(1.9.2021 21:52:48)
Je mi 50 a budou mi dělat hysterektomii.
A já nevím, co čekat. Nebojím se operace, ani odstranění dělohy, spíš netuším, co mě bude čekat PO.
Příští týden mě čeká setkání s doktorkou, kde mi prý vše vysvětlí a odpoví mi na otázky. A já ani netuším, na co se ptát, co bych měla chtít vědět.
Ráda bych znala vaše zkušenosti. Kdy jste se vrátily normálně do života? Dr říkala, že po 6 týdnech, ale že zná i případy, kdy se ženy vrátily do práce k počítači po 2 tydnech. Já bohužel nedělám s počítačem, nedávno jsem začala podnikat a občas holt musím přenést 3-5 kg balíček ~:(
Měly jste nějaké dlouhodobé problémy?
Budou mi brát dělohu (laparoskopicky bohužel nelze), jestli mi budou brát i vaječníky, se dozvím až příští týden.
 Eva + Klárka2/07 


Re: Hysterektomie 

(1.9.2021 22:20:50)
Osobní zkušenost nemám, jen od kamarádek, s kterými se ale nestýkám často. Já byla na operaci štítné žlázy loni v únoru a co můžu doporučit (po mé zkušenosti i právě od těch holek), určitě se nebránit lázním! I když jste začala podnikat, pokud to lékař, nebo kdo to schvaluje, schválí, tak určitě jeďte! Zdraví máte jen jedno a lepší být 4 týdny (nebo kolik se to dává) v lázních, než pak rok mimo.

A poslouchejte své tělo, každý reaguje jinak. Já mohla být doma 3 měsíce, šla jsem do práce po 3 týdnech. Ale lázně jsem absolvovala.
 Salmon 


Re: Hysterektomie 

(1.9.2021 22:59:44)
Žiju v zahraničí, lázně nehrozí 😒 a výpomoc taky ne. Lidi se nepohrnou do práce, zvlášť když nemám moc co nabídnout.
Já jsem nebyla nikdy nemocná, vůbec neumím s doktory jednat, nevím, na co se ptát.
Ale že potřebuji hysterektomii chápu, mám 3 opravdu velké myomy a velké množství menších.
 Pole levandulové 


Re: Hysterektomie 

(1.9.2021 23:43:38)
Absolvovala moje tchyně, velmi sportovní žena v perfektní kondici, přesto jí to sebralo energii dobře na půl roku. Já i ona jsme se divily, bylo jí tehdy cca 55, takže rozhodně nebyla stará, ale fakt jí to dost vyřadilo i z běžného provozu, byla pořád unavená a spavá. Hormonálně to řešit nemusela nijak, byla už po přechodu, takže tím to nebylo, operace proběhla výborně a bez komplikací.
Já jsem před lety podstoupila jinou břišní operaci a taky jsem byla cca měsíc vykolejená, přestože se jinak hojím dobře a zvládám bez problémů i po jiných operacích, kdy si většina žen dlouhodobě stěžuje. Raději bych si moc neplánovala velké výkony a byla bych na sebe hodná.
 Salmon 


Re: Hysterektomie 

(2.9.2021 0:02:26)
Díky. U mě akorát přechod probíhá, takže netuším, jak to bude dál.
 Salmon 


Re: Hysterektomie 

(2.9.2021 0:39:45)
Já jsem doufala, že to půjde laparoskopicky, ale prý určitě ne ~:(
 susanah 


Re: Hysterektomie 

(2.9.2021 6:21:33)
Já jsem 5 let po operaci (bylo mi 38) a jsem absolutně šťastná. Původně to mělo být laparo, ale kvůli srůstům to nešlo. Vaječníky mám - myslím si ale, že u tebe vzhledem k věku a probíhajícímu přechodu ti je vezmou.
Moje kolegyně (lehce po 50) je po operaci cca 2 roky (děloha i vaječníky) a nestěžuje si, jen má nějaké hormony ve spreji.
Rekonvalescence u mně probíhala dobře, doma jsem byla 6 týdnů a lázně mi nikdo nenabídl ~t~
 Evka... 


Re: Hysterektomie 

(2.9.2021 7:32:19)
Netuším, jestli máš i jiné problémy, ale u mne přišla úleva. Byla jsem již hodně chudokrevná, kvůli covidu odložená operace (operace byla řazena mezi akutní, ale onemocněli lékaři), a kdyby proběhla další menstruace, tak jsem chtěla jít na neschopenku (železo jsem měla téměř na nule).
Byla jsem řezem, kvůli hodně velké děloze byl také dlouhý. Ten první týden byl náročnější, ale měla jsem i nějaké komplikace. Za dva týdny jsem již chodila na procházky.
Břemena do pěti kil jsem nosila běžně, nad jsem se snažila hlídat.

Paní co šla na tu samou, ale robotickou operaci přišla druhý den na pokoj a dle pohybu mi připadalo, že na žádné operaci nebyla ;-) . On přece jen nejvíce bolel ten řez.

Doma jsem byla déle, ale ještě pro diagnostiku jiných zdr.problémů (další hospitalizace).
 Salmon 


Re: Hysterektomie 

(2.9.2021 8:36:40)
Evko, to je přesné! Kvůli chudokrevnosti jsem začala skoro plešatět. Ale teď už je to fajn, vyléčili nejdřív to.
Mám velmi velkou dělohu, podle dr jak v 6 měsíci, takže taky půjdu řezem. Laparoskopii rovnou zamítli a robotická léčba by prý nic nevyřešila a k hysteroktomii by nakonec stejně došlo.
Smím se zeptat,. jaké kompilace jsi měla, kromě té chudokrevnosti?
A za jak dlouho jsi byla fit?
 Evka... 


Re: Hysterektomie 

(2.9.2021 15:34:50)
Měla jsem běžné komplikace - zánět močového měchýře, ale začali řešit až za několik dní a po dvou návštěvách pohotovosti (první byla docela odbytá), pže všechno dle nich bylo v pořádku i ten bezdotykový teploměr ;-) (měla jsem na něm 36.7 a ve skutečnosti k 39st, pocitově jsem horečku měla už dva dny před propuštěním. Pro mě to značí, že kdyby někdy něco, beru si s sebou rtuťový teploměr). Tímto to nejhorší trvalo přes 2 týdny.

Řez jsem měla k 30cm. Jo a od té doby necítím část podbřišku (asi 20 cm na výšku). Všude říkají a píší, že by se to mělo spravit, ale už to je 3/4 roku a nic.
Vaječníky mi ponechali. Je mi o 4 méně a zatím to bylo OK.
 Salmon 


Re: Hysterektomie 

(2.9.2021 19:22:07)
Takže hlídat zánět močáku. Nikdy jsem ho neměla, jedná se o průvodní jev?
Z té jizvy mám docela strach. Máš horizontální nebo vertikální?
 Evka... 


Re: Hysterektomie 

(2.9.2021 19:43:30)
Horizontální.
Začalo to bolestí zad (myslela jsem, že to je z cizí postele), zimnicí s horkostí, pak bolest těla a nakonec časté močení. Bolelo mě i břicho, ale bylo to spojené i s tím, že na stolici jsem byla až po více jak týdnu (no to jim také bylo jedno, ale bylo to utrpení).
 Salmon 


Re: Hysterektomie 

(2.9.2021 19:54:26)
Díky moc. Budu ráda za jakoukoliv radu, na kterou si ještě vzpomeneš. ~s~
 Salmon 


Re: Hysterektomie 

(2.9.2021 8:37:07)
A brali ti i vaječníky?
 rascal-ka 


Re: Hysterektomie 

(2.9.2021 8:17:48)
Salmon, já byla na tomto zákroku (odstranění dělohy i vaječníků) v 35 letech. Operace byla vedená přes vagínu, takže v tomto směru bez problému, za 2 týdny jsem už byla v práci. Nicméně dlouhodobé problémy jsem měla kvůli přechodu. Přece jen mi bylo pouze 35 a navíc běžný přechod probíhá postupně, operativní je prostě radikální. Mám víc zdravotních problémů, včetně kompletního odstranění štítné žlázy, takže vzhledem k hormonům jsem ani nemohla brát nic, na zmírnění přechodu. Tedy kromě bylinek, třeba červený jetel. Takže přechod jsem si opravdu užívala a vzpamatovávala jsem se z něj skoro 5 let.
 Salmon 


Re: Hysterektomie 

(2.9.2021 8:38:51)
Já už jsem v přechodu. Je to neskutečný opruz.
Doufám, že už jsi v pořádku.
 Kreta 


Re: Hysterektomie 

(2.9.2021 15:08:13)
Po operaci si hlídej přísun vápníku, v kombinaci s déčkem.
Mě brali všechno v 48. Bylo to laparoskopicky, takže samotná operace úplně v pohodě a po ní taky. Ale jak ty hormony ubyly naráz a ne postupně, odvápnili se mě kosti, takže osteoporoza. Nikdo z doktorů mě na to neupozornil, kdybych to věděla, brala bych preventivně vápník.
 Salmon 


Re: Hysterektomie 

(2.9.2021 19:19:38)
Dobré vědět, děkuji.
 nekázanka 


prevence srůstů 

(2.9.2021 17:21:56)
Jeden tip: požádejte o přípravek pro prevenci srůstů, je to preparát na bázi kyseliny hyaluronové. Je to sice docela drahá věc, ale možná se díky němu vyhnete srůstům v břišní dutině.
Více zde: https://www.srusty.cz/

Sama jsem o tom před pěti lety nevěděla a mám se srůsty obtíže, vytvořila se mi velká vnitřní jizva, ke které mi přirostly střevní kličky. Docela to bolí.

Držím palce.
 Salmon 


Re: prevence srůstů 

(2.9.2021 19:20:11)
Podívám se po tom. Díky!
 Marti22 


Re: Hysterektomie 

(2.9.2021 22:21:45)
Byla jsem ve 46 letech na hysterektomii. Operace byla spodem (ne že bych měla na výběr :-) ). Řekli mi, že nesmím nosit více než 2 kg, po měsíci můžu do práce a zhruba po dvou letech bude vše OK. Bohužel, pár dní po propuštění domů jsem dostala horečku a zjistilo se, že jsem alergická na ty nitě, kterými mě šili (bolesti, horečka, antibiotika, protože prý zánět). Nová operace ve vagíně, moje"šestinedělí" trvalo 12 týdnů, půl roku jsem byla vyřízená, unavená, neschopná ničeho. Dohromady jsem se dala asi za 3 roky, i psychicky. Je to několik let, cítím se teď dobře. Nemám ani děložní čípek. To byla jedna z věcí, kterou jsem si před operací lámala hlavu ~f~(prý to tak nemá každá, aspoň to v nemocnici říkali). Jsem šťastná, že to špatné uvnitř nebylo zhoubné a ostatní věci beru tak, že prostě "se stalo". Ještě k tomu zvedání břemen - prý kdybych zvedala těžší, může to vést k inkontinenci. Mě to tedy spíš od ní pomohlo, dělohu jsem měla zvětšenou a tlačila mi na močový měchýř, takže to bylo po téhle stránce náročnější, ale operace pomohla. Operace jako taková mi nevadila, ani klystýr před ní a tamponáda a cévkování po ní. Všechno se to dalo vydržet.~6~
 Markéta 


Re: Hysterektomie 

(3.9.2021 9:50:40)
Osobní zkušenost nemám, ale v mém okolí to absolvovala řada žen, průběh rekonvalescence byl zcela individuální.

Moje máma - operace asi v 55. Spodem. Po operaci zánět jizvy, antibiotika, alergická reakce na antibiotika, jiná antibiotika, dlouhé hojení. Sbírala se z toho asi rok, byla unavená, bylo jí špatně.

Moje tchyně - operace asi v 75. Spodem. Naprosto bez problémů, po měsíci prý ani neveděla, že něco proběhlo.

Kamarádka - operace ve 47. Spodem. V dubnu byla na operaci, v červenci s námi lezla po horách v Itálii (občas teda vypadala, že umře, ale ona hrozně snese). Brali jí jen dělohu.

Kamarádka 2 - operace taky asi ve 47, vzali jí i vaječníky. Říkala, že dva dny pro propuštění z nemocnice stála u okna a říkala si , že skočí. Psychicky v pytli. Dostala hormonální substituci a vše bylo OK. Fyzicky OK.

Držím palce.


 Zpohledumuze 


Re: Hysterektomie 

(13.4.2023 8:50:12)
Omlouvám se, že se vracím ke starému vláknu, ale musím.
Je to o tom, co vám asi váš gynekolog neřekl.
Běžná informace je, že v ranném stádiu myomu ho stačí jenom sledovat, o možnostech bylinné léčby asi řekne málokterý, pravda, není stoprocentní. Zesnulá léčitelka Eva Moučková měla úspěchy s přípravkem Audiron, pár kapek nakapaných na intimku každý den. Dále třeba bylinné směsi od DIOCHI či Naděje-byliny. Když už je myom větší, je na byliny pozdě (většinou tak nad 1,5 až 2 cm). Přitom sonograficky se dá zjistit od velikosti 5 mm a to je řešitelné, ne však stoprocentně, ale za pokus to vždycky stojí. Avšak málokterý gynekolog vám udělá sono dělohy při každém pravidelném vyšetření, některý ho nedělá vůbec.

Pak můžete mít takového, který vám tvrdí dobrý, zatím dobrý, ono se to v klimakteriu zmenší. A to také není zcela pravda, viz náš případ.

Další co vám neřekne je to, že v případě především jednoho lokalizovaného myomu, a je jedno, zda je spíš uvnitř dělohy, spíš vně dělohy a zda je zpředu nebo zezadu dělohy, je možné odstranit pouze ten, obzvláště je-li žena již v klimakteriu, vznik nového takřka stoprocentně nehrozí a tyto operace se běžně provádějí u žen, které jsou ještě v reprodukčně produktivním věku, tedy pouze odstranění myomu z dělohy.( tzv. myomektomie) Není to netypický zákrok. Další možností, například pro riziko velkého poranění dělohy, se provádějí výkony, které omezují krevní průtok myomy a tím způsobují jejich zmenšování. Jedná se buď o laparoskopický uzávěr děložních tepen - LUAO - nebo radiologem prováděnou embolizaci děložních tepen UAE. Viz třeba zde http://www.nemocnicekladno.cz/oddeleni/chirurgicke-obory/gynekologicke-oddeleni/centrum-pro-lecbu-deloznich-myomu

Další mýtus je preventivní odstranění vaječníků z důvodů rakoviny, pravda, u žen v klimakteriu již produkují minimum estrogenu, ale nějaký produkují a tato produkce se dá stimulovat bylinnými prostředky. Jinak, rakovinou vaječníků je postiženo cca 0,17% žen z toho 50% starších 50ti let, tedy 0,085% žen. Rakovina dělohy pak postihuje 0,35% žen, z toho většinu po klimakteriu, tedy cca 0,20% žen nad 50 let. Jinými slovy, rakovina vaječníku postihne celkově 1 ženu z 585 žen, a jednu ženu z 1176 nad 50 let. Rakovina dělohy postihne celkově 1 ženu z 285 a nad 50 let jednu ženu z cca 500. Tolik statistika. Bohužel statistika již nerozlišuje, v kolika procentech případů se jednalo o rakovinu vaječníků či dělohy jako prioritní onemocnění a kdy se jednalo o rakovinu jakožto následek rakoviny v jiné části těla, třeba tlustého střeva. Pak se v oblasti ohrožení rakovinou vaječníků a děložního čípku dostáváme ještě k nižším číslům.Tedy zvažte, jak dalece jste ohroženy. Tedy životní styl, dědičné předpoklady atd..

Upozornil vás váš gynekolog co vše nastane, když vám zcela odstraní vaječníky? U mladších žen asi ano, řekne že přijde přechod, sice překotně, ale dá se to řešit hormonálně, tato léčba však paradoxně zvyšuje riziko vzniku rakoviny, proti které byly vaječníky preventivně odstraněny, a může se podávat po dobu nejvíce 6ti let.
Tedy u mladších žen nastoupí klimakterium, běžné příznaky klimakteria jsou všeobecně známé. O tom, že začnete mít problémy s vaginálním zvlhčením, že se vám ztenčí sliznice už řekne málokterý. A ke zhoršení dojde i u žen v klimakteriu, protože estrogen najednou není žádný. Řekl vám váš gynekolog, že s odstraněním vaječníků u vás podstatně stoupne nebezpečí osteoporózy a kloubních problémů? A samozřejmě u většiny žen k přibírání na váze. Všechno to souvisí s estrogenem, který není vůbec. Dále se může zhoršit kvalita vlasů a pleti.
Odstraněním dělohy dojde k přetnutí řady nervových spojení mezi páteří a vagínou, které jdou přes dělohu. Proto některé ženy popisují zhoršení orgasmu či problémy s jeho dosažením a jde s tím ruku v ruce i ono zhoršené zvlhčení, chybí některé zpětné vazby do mozku. Odstraněním dělohy a vaječníků dojde k přetnutí a odstranění řady vazů, které mimo jiné spojovaly kromě uvedených orgánů také tlusté střevo, močový měchýř s močovou trubicí a pochvu a udržovaly tak tyto orgány (u zdravých žen) ve správné poloze. Proto je nutná dlouhodobá rekonvalescence, aby nedošlo k poškození zbylých a narušených vazů a zároveň posilování svalů pánevního dna, které napomáhají udržet orgány ve správné poloze.

Tedy, běžná informace od gynekologa je: „Máte myom, jediné řešení je odstranění dělohy a nejlépe preventivně odstranit i vaječníky“ U starších žen dále upozorní, že vlastně už o nic nejde a že se na komfortu života včetně sexu vůbec nic nezmění. Toť vše. Maximálně vás ještě upozorní na možnost vzniku inkontinence a tedy potřeby po operaci posilovat pánevní dno. POZOR - neříká vám celou pravdu.
Samozřejmě celé tohle povídání není o ženách s jinými navázanými gynekologickými problémy či onkologickými problémy.
Tedy, pokud máte „pouze“ myom, bez jakýchkoli dalších problémů, požadujte po svém gynekologovi úplné informace.

A nutnost operace pořádně zvažte, ptejte se na všechny možnosti řešení.
 Zpohledumuze 


Re: Hysterektomie 

(14.4.2023 12:52:07)
Tedy jednoduše shrnu výše popsané.
Pokud máte jiné gynekologické problémy, je především na doktorovi a na Vás a na momenálním zdravotním stavu, pro jaké řešení se rozhodnete, protože v každém případě se zlepší komfort Vašeho budoucího života.
Pokud máte myom, o kterém vlastně nevíte, o kterém Vám řekl gynekolog a který vám nečiní absolutně žádné problémy, pak velmi zvažte, jaké řešení zvolíte, protože se komfort Vašeho života po takovém zákroku jednoznačně zhorší.
 Zpohledumuze 


Re: Hysterektomie 

(10.5.2023 13:24:30)
Máte pocit, že jste byly svým gynekologem vyčerpávajícím způsobem a srozumitelně informovány o všech možnostech řešení problému (třeba myomektomie - odstranění samotného myomu, nebo zaslepení děložních tepen kde ve 100% případů dojde k zastavení růstu) a zároveń jste byly informovány o bonusech a mínusech a zdravotních dopadech takového zákroku? Doporučuji tyto diplomové práce, které se mimo jiné zabývají právě i etikou a nedostatečným informováním pacientak. https://is.vszdrav.cz/do/vsz/bakalarske_prace/Bakalarske_prace_v_akademickem_roce_2015-2016/Porodni_asistentka_2016/LOJKOVA_BARBORA/LOJKOVA_BARBORA.pdf https://is.muni.cz/th/iuug4/Diplomova_prace_-_K._Kacerova.pdf
 Zpohledumuze 


Re: Hysterektomie 

(19.5.2023 6:03:18)
Dostalo se mi dalších informací, které jsem, bohužel, neměl v minulosti.

Vážené dámy, pokud je jediným důvodem k operaci zvětšující se myom, byť spojený s navazujícími problémy a vy z jakýchkoli důvodů nechcete podstoupit operaci, zadejte do vyhledavače - ptejte se po KRANIOSAKRÁLNÍ TERAPII.
Není to hrazeno pojišťovnami, tedy za své. Mám však reference od naprosto důvěryhodných žen, které tuto terapii podstoupily a konkrétně v oblasti problémů s myomy problém touto metodou zcela vyřešily a vyhnuly se tak operaci a tedy i všem následkům, lteré tuto operaci provázejí.
 Zpohledumuze 


Re: Hysterektomie 

(16.6.2023 12:39:30)
Tak že. Málokterý lékař Vám řekne, co Vás skutečně čeká po. Hysterektomie s případnou adnexektomií může odstranit některé problémy - krvácení, bolesti - o jejichž řešení se může žena pokusit bylinnou léčbou, která je daleko úspěšnější jak ta klasická, která myom sleduje, fyzicky odstraňuje a nebo "léčí" hormonálně. Po operaci vám jednoznačně přijdou komplikace a životní diskonfort. Kéž bych věděl v době, kdy s důvěrou doporučil doktor ženě tuto operyci, to co vím dnes. Pokud jde o onkologické problémy tak je to jasné. Pokud jde pouze o myom, je hysterektomie s adnexektomií to nejhorší možné žešení způsobující do budoucna řadu komplikací a bohužel i ohrožení života - cévní problémy - zvýšené riziko infarktu a mrtvice. Poměrně ucelený pohled i s možným řešením alternativně je popsaný na FB skupině https://www.facebook.com/groups/1625978237906871

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.