| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Pěstování náprstníku

 Celkem 13 názorů.
 lela, rosa, niki 


Téma: Pěstování náprstníku 

(29.7.2021 15:48:34)
Jsem zahradnice začátečnice. Mým snem je mít hezkou venkovskou zahradu. Zakoupila jsem náprstníky, teď už odkvetly, listy zčásti sežraly slimáci. Co teď s tím? Nechat, ostříhat, nechat vysemenit...chtěla bych je mít příští rok na stejném místě. Z internetových popisu nejsem moc moudrá...děkuji moc!!!
 Půlka psa 


Re: Pestovani naprstnikU 

(29.7.2021 16:58:24)
Dobře se množí dělením trsů. Stará rostlina náprstníku odumře, ale vyrobí kolem sebe mnoho malých trsíků dalších rostlinek. Ty tam budˇ necháš nebo přesadíš. Klidně tu starou můžeš nechat vysemenit, tím ničemu neublížíš. Rostlinky, co už máš pod sukní té staré, jsou sázka na jistotu, ale i semínky to jde dobře. Celkově se náprstník množí sám a nevyžaduje péči.
 Škrpál 


Re: Pestovani naprstnikU 

(29.7.2021 18:16:25)
Pokud chceš další jejich mláďata v okolí původních rostlin, nech odkvetlé části vyzrát a volně vypustit semena. Pokud se ti na odkvetlé stvoly nekouká dobře, odřízni je a obal netkankou a na suchém místě zavěs "hlavou dolů" - semínka postupně popadaná do netkanky rozházej okolo starých rostlin. Neděs se toho ožrání od slimáků, to je teď takový nešvar~:-D, sežerou, na co přijdou, trápí to všechny zahrady...~;) Rostlině to příliš nevadí. Upřímně - jednou mi hazlové slimáčí ožrali trvalkové karafiáty až k zemi (fakt až k půdě) - znovu vyrašené rostliny byly potom ještě hezčí a kompaktnější ~;)
 Škrpál 


Re: Pestovani naprstnikU 

(29.7.2021 18:19:47)
ještě jsem zapomněla zmínit, že náprstník je dvouletka (první rok po výsevu nekvete, druhý už nakvétá). Často se mi dvouletky chovají jako víceleté (pokud není hodně silný mráz v zimě) a vydrží několik sezón.
Bacha na děti, náprstník je jedovatý.
 Škrpál 


Re: Pestovani naprstnikU 

(29.7.2021 18:31:21)
jo, a ještě, hodně efektní, opravdové krasavice v zahradě jsou ostrožky - neuvěřitelná krása (tóny od bílé přes několik modrých odstínů po fialovou). Jsou to trvalky, budeš je mít dlouhé roky. Nesnáší větrné lokality (lámou se), ale my větrné místo jsme a dávají to dobře.~d~ A proskurníky jsou náádherné taky, jdou absolutně jednoduše vypěstovat ze semínek (jsou to dvouletky-víceletky). Ale největší mou láskou jsou staročeské jarmanky, jen nejsou na plné slunce, chtějí alespoň polostín, nebo alespoň zamulčovat a udržovat vlhkou zem. A koukni na topolovky, taky stojí za to.
Jo, a azurově modrý len - taky dvouletý/víceletý, vydržel mi pět let, než se ze záhonu "odhlásil". Zahradní architektka nad tím kroutila hlavou: "Šmarjá, nikdy jsem neslyšela, že by někdo měl v záhoně len!" Ale je to nádhera kouzelná..~;)
 lela, rosa, niki 


Re: Pestovani naprstnikU 

(29.7.2021 20:34:16)
Dekuji, jsi zlata! Ostrozku jsem si dnes poridila, je nadherna... Na ty ostatni kouknu. Diky!!!
 Vranice 


Re: Pestovani naprstnikU 

(29.7.2021 22:39:25)
Marťasíno, díky za tipy na další trvalky. Ostrožku jsem koupila vloni, ale nějak skomírá, má jen pár listů, nevím, jestli se ke kořenům nenastěhovali mravenci. Zato se celkem daří floxům, zrovna kvetou ve 3 barvách, taky denivky, třapatky a neúnavně už měsíc kvete dvoubarevné krásnoočko.

Náprstník si pamatuju z dětství z dědečkovy zahrady, vyséval se sám a každým rokem kvetl na stejném místě.
 Simeona+3 


Re: Pěstování náprstníku 

(29.7.2021 22:09:44)
Držím palce. Mám stejný sen. Náprstníku jsem už zakoupila postupně cca 10ks, jeden rok jsem je napěstovala že semínek, jeden rok vyrypla v lese. Výsledek je vždy stejný - chcípnou.
 Půlka psa 


Re: Pěstování náprstníku 

(29.7.2021 22:42:41)
Fakt, jo? Přijde mi to jako takovej plevel (krásnej samozřejmě). Roste to všude a množí se to jak šílený. Dokonce i ve spárách zámkové dlažby máme malé rostlinky, jak kolem poletují semena z odkvetlých rostlin.
 Katka a 2 výrostci 


Re: Pěstování náprstníku 

(30.7.2021 9:46:45)
Jsou toho plný Krkonoše (východní).
 Vítr z hor 


Re: Pěstování náprstníku 

(30.7.2021 9:59:35)
Hlasim se k neuspesnym pestitelum. Zkusila jsem opakovane - a pres ruzne varianty (nechat vysemenit, uriznout, aby kvetlo dal) to nevyslo. Usoudila jsem, ze Darwina neukecam a preorientovala jsem se na jine rostliny.
 * Liv 


Re: Pěstování náprstníku 

(30.7.2021 10:16:03)
Hlásím se mezi neúspěšné pěstitele náprstníku.
Mám chalupu v kraji kde náprstníky rostou všude - na lesních pasekách, v nepřístupných stržích, na černých skládkách.
Kdekoliv a v top kvalitě.
Vyjma naší zahrady...
Zřejmě máme jiné geologické podloží či co.
 Koníček mořský 


Re: Pěstování náprstníku 

(30.7.2021 12:59:40)
Náprstníky pěstuji a miluji. Jsou nespoutané a divoké. Jako já. Ale mají své mouchy. Jako já.
Dají se pěstovat ze semínek. Semínka jsou velmi drobná, rostlinky též, než dorostou do velikosti, kdy nepotřebují hýčkat. Ano, rostou v divočině, bez lásky a péče, ale z mnoha se jich dožije jen pár, navíc mají své oblíbené podmínky. Takže založit humózní záhon, vysít semínka, hojně zalévat, pečovat a plít. První rok narostou růžice - z hodně semínek jen pár, příští rok narostou stvoly a vykvetou. Dají se ustřihnout a z rostliny se stane krátkověká trvalka. Většinou však vyhnijící a umřoucí. Nebo nechat vysemenit a doufat v přeživší růžice, které porostou všudemožně, ale ne na úplně stejném místě. Na stejném místě navíc už není náprstník tak hezký, roste slaběji.
Mně se nejvíc osvědčilo najít náprstníkové naleziště, vyrýpnout si pár růžic, vysadit, zalévat a druhým rokem se těšit z náprstníků na správném místě. Chtějí hodně humusu a vláhy. I když mi povedeně rostou i v suchém jižním svahu, protože se tak rozhodly. Takže nebo rozhodit semínka a čekat na náprstníkovo rozhodnutí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.