| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přechod na školu do zahraničí a zpět

 Celkem 22 názorů.
 hildegarda 


Téma: Přechod na školu do zahraničí a zpět  

(24.2.2020 10:42:35)
Ahojte, syn studuje 8letý gympl (je v sekundě) a vypadá to, že se budeme stěhovat na cca 3 roky do zahraničí (Brusel). Nevíte, jak řešit přechod na obdobný typ školy v cizině, s tím, že se budeme po 3 letech vracet zpět a bude nastupovat do sexty?
Tady je třeba v kvartě a kvintě latina, to podle mě vůbec nemá šanci se sám někde naučit, aby udržel tempo... Nevíte, jak se to dá řešit? Byla jsem za ředitelem gymnázia a ten řekl, že vůbec neví, že žádného takového studenta neměli., že bude muset dělat rozdílové zkoušky, ale že neví … Nebylo by ho potom lepší stáhnout z gymplu? Děkuji za nápady a zkušenosti
 Ropucha + 2 


Re: přechod na školu do zahraničí a zpět  

(24.2.2020 10:53:27)
Hildegardo, mám zkušenost pouze s ročním pobytem na zahraniční škole shodného typu, kdy student zůstal zároveň studentem domácí školy a studoval vlastně dálkově, posílali mu učivo a jezdil psát testy z ČJ a M a myslím z jazyků. Ostatní předměty mu byly odpuštěny, i když je v zahraniční škole třeba vůbec neměl nebo tam měly jinou náplň.
K maturitě si samozřejmě musí dostudovat všechno, co potřebuje.
 hildegarda 


Re: přechod na školu do zahraničí a zpět  

(24.2.2020 10:56:50)
takže to záleží na řediteli - je to jeho pravomoc, že mu něco odpustí (třeba tu latinu ?)
 Pole levandulové 


Re: přechod na školu do zahraničí a zpět  

(24.2.2020 11:18:18)
Tak zrovna ta latina nemusí být až takový problém, to můžete řešit i soukromým učitelem buď v místě pobytu nebo i přes skype.
 Ropucha + 2 


Re: přechod na školu do zahraničí a zpět  

(24.2.2020 11:19:36)
Hildegardo, já bych to tak viděla, že záleží na dohodě s ředitelem, na jeho rozhodnutí.

Můj student stihl absolvovat jeden rok latiny v Čechách, v zahraničí byla latina volitelná, on si místo ní vzal jiný jazyk a v české škole to nikdo neřešil.
Podstatné bylo projít z těch klíčových předmětů. Kdyby býval neprošel, musel by opakovat ročník. Takže existuje i řešení nastoupit zpět do ročníku tak, jak školu opustil, ale v případě tří let už je to velká ztráta.
 hildegarda 


Re: přechod na školu do zahraničí a zpět  

(24.2.2020 11:40:16)
právě, 3 roky je hodně. Myslím, že bude mít co dělat s fyzikou, matikou, aj.:-) ještě než se naučí řeč, tak aby v ní mohl studovat no bude to sranda … dvě mladší jsou na základce na 1. stupni, tam to budeme řešit nějak operativně, ale ten 8letý gympl fakt nevím, bojím se, aby mu to neublížilo, aby mu neujel vlak a už to nedohnal, přeci jen se fakt valí na výkon ...
 Ropucha + 2 


Re: přechod na školu do zahraničí a zpět  

(24.2.2020 11:46:45)
Hildegardo, neumí ještě řeč země, kam míříte?
Myslím, že v takovém případě stejně ztratí minimálně rok. Dělává se to tak, že je student v zahraniční škole zařazen o ročník níž, tedy vlastně opakuje ročník, který už absolvoval doma, aby snáze rozuměl.
Ale samozřejmě nemám vyčerpávající zkušenost, mohou být i jiné cesty, o nichž nevím.
 hildegarda 


Re: přechod na školu do zahraničí a zpět  

(24.2.2020 12:00:21)
Bude chodit do nějaké mezinárodní (anglické), aj se učí normálně ve škole. Ale pro život tam bude muset zvládnout frj :-)
 Ropucha + 2 


Re: přechod na školu do zahraničí a zpět  

(24.2.2020 12:04:02)
To mě napadlo, že ve vašem případě asi bude navštěvovat mezinárodní školu.
Myslím, že je dobrý nápad informovat se na ministerstvu, jak tu někdo zmiňuje.
Určitě nejste ojedinělý případ, nějaký návod by měl existovat.
 Kahlan+5 


Re: přechod na školu do zahraničí a zpět  

(24.2.2020 22:37:22)
V Bruselu je Evropska skola, s ceskou sekci, je tam I latina... to by pro Vas I pro nej bylo nejjednodussi....
 hildegarda 


Re: přechod na školu do zahraničí a zpět  

(25.2.2020 7:02:46)
Kahlan děkuji za zkusenost, mohla bys mi prosím napsat na mejl nick@centrum.cz děkuji, požádala bych Tě o zkušenost, pokud by to nevadilo
 Kahlan+5 


Re: přechod na školu do zahraničí a zpět  

(29.2.2020 17:48:48)
Psala jsem Ti na mail, ale vratilo se mi to jako nedorucitelne...
 Kahlan+5 


Re: přechod na školu do zahraničí a zpět  

(29.2.2020 18:45:01)
Muzes mi napsat na pebo77@seznam.cz...
 Olga.P. 


Re: přechod na školu do zahraničí a zpět  

(24.2.2020 11:48:10)
Existuje i možnost uznání vzdělání v zahraničí a zkoušky se dělají jen z předmětů, které se v zahraniční škole nevyučují, typicky čeština. Zkus se zeptat na ministerstvu školství.
 Cvičenka 


Re: přechod na školu do zahraničí a zpět  

(24.2.2020 13:05:57)
Ahoj, mám osobní zkušenost, čerstvou, byli jsme 2 roky v Německu. Syn po ukončení tercie absolvoval 2 roky na standardním gymnáziu v Německu, přičemž jeho kmenová škola bylo v ČR jeho gymnázium. Každé pololetí musel v ČR na tomto gymplu skládat zkoušky ze !všech! předmětů. Bylo to hrozně náročné, studovat v němčině a ještě při tom dělat českou školu. Syn udělal zkoušky za tři pololetí, přičemž v tom posledním čtvrtém neudělal !1! zkoušku z jednoho předmětu a p. ředitel mu nabídl opakování ročníku, v tomto případě kvinty. Rozhodli jsme se, že v jeho případě by byla opakování roku škoda, kontaktovali jsme tedy jiný gympl, kde studovala v tu dobu jeho sestra - ta byla taky 2 roky pryč a bez jediné zkoušky ji vzali do ročníku, který odpovídal jejímu věku. Na tento jiný gympl syn složil srovnávací zkoušky (jako přestup z jiného gymplu) během týdne ze 3 hlavních předmětů a vzali jej normálně do sexty, naprosto v pohodě, je tu spokojený.

Z mojí zkušenosti - zkoušky jsou v kompetenci ředitele, jaké a kdy a z čeho bude chtít. Takže doporučují přečíst školský zákon, co je a co není možné a promluvit s ředitelem, co bude chtít, hodně na něm zálěží.

Dlouhodobější studium v zahraničí je určitě do života moc fajn, jsme rádi, že se všechno povedlo, ale bylo to náročné. A boj s českým školstvím je leckdy jako boj s větrnými mlýny. Držím pěsti.
 hildegarda 


Re: přechod na školu do zahraničí a zpět  

(24.2.2020 13:21:48)
Děkuji moc za zkušenost, toho se právě bojím, že je to na libovůli ředitele. Syn je na gymplu moc spokojený, ale škola jede na výkon, tak aby to nenapáchalo víc škody než užitku. Syn má ADHD, už tak je to pro něj psychicky náročné ustát ten tlak, ale školu miluje - a jít zpět na základku nechce ani slyšet.
 Cvičenka 


Re: přechod na školu do zahraničí a zpět  

(24.2.2020 13:36:45)
Rozumím, u nás to bylo vlastně hodně podobné. Syn taky ADHD, na gymplu byl moc spokojený, vytrhli jsme ho (všechny děti) v podstatě z jeho prostředí manželovou prací jinde... Přes všechny náročnosti ale musím říct, že mu ten pobyt "jinde" hodně pomohl, dodal sebevědomí (umí to, co moc lidí ne), hodně se posunul. Na starém gymplu byl moc spokojený a na novém je ještě spokojenější.

3 roky venku už jsou hodně a české školství je dost biflující a těch informací tady ve škole jsou mraky, samozřejmě zbytečně:-), ale tak to prostě je. Já být vámi bych určitě ven jela, předem si domluvila ve škole co nejvíc pro případ, že se všichni chtějí vrátit na svá původní místa. Ono se toho za 3 roky hodně uděje a změní, nakonec může být všechno jinak, uvidíte... a užijte si to:-).
 hildegarda 


Re: přechod na školu do zahraničí a zpět  

(24.2.2020 14:34:53)
díky moc za positivní zkušenost :-)
 sally 


Re: přechod na školu do zahraničí a zpět  

(24.2.2020 16:32:04)
jestli bude chodit na mezinárodní anglickou školu, tak přechodu na ní bych se nebála vůbec, mají zkušenost s dětmi, pro které angličtina není rodný jazyk, doučí ho.
Francouzštinu možná ani potřebovat nebude, protože se spolužáky bude mluvit anglicky a francouzsky mu bude stačit naučit se základní fráze, aby se domluvil "na ulici". V Bruselu budou hodně zvyklí na to, že lidi francouzsky neumí.

V české škole - jde o ředitele - může chtít doplnit i výkresy, může být "pružný". Může chtít zkoušky každé pololetí, může je chtít na konci roku (nejspíš) - a nebo pak požádáte o přestup na jiný gympl. A nebo to třeba skončí úplně jinak, že zůstane na té anglické škole a udělá si anglické zkoušky (IGCSE), na základě kterých může pak žádat o přijetí na mezinárodních VŠ / universitách.

Za ředitelem bych došla ještě jednou, pozjišťovala, co přesně musí ze zákona váš syn dodržet (to fakt nevím, mění se to každých pár let) - a předložila to řediteli jako že je to pro něj výhoda - pokud bude mít syna coby na kmenové škole, tak na něj "dostane peníze" stejně, jako kdyby tam syn denně docházel - bude mít naplněné třídy a přitom tam bude o jednoho žáka méně (a někdy je to fakt znát). Takže by skutečně mohl být vstřícný. Škola na tom jen vydělá (zvlášť pokud pojme zkoušky nějak rozumně a nebude trvat na věcech, které nutné nejsou - bohužel na druhém a třetím stupni budou asi nutné i předměty jako fyzika a přírodopis, protože holt české názvosloví).

Další varianta je Březová - nemám zkušenosti, ale dělají online výuku - že by syn nechodil v zahraničí do školy, ale dělal toto. http://www.zsbrezova.eu/. Případně dělal tu online výuku při té anglické škole (to nevím, nakolik je zvládnutelný - anglická škola bude každý den cca od osmi do tří).

Nicméně variant máte hodně a dají se různě kombinovat. Neupínala bych se úplně na to, že teď se mu na tom gymplu líbí, za tři roky bude úplně jinde, zvlášť v tomhle věku. Takže bych zvolila cestu nejmenšího momentálního odporu - když bude ředitel klást nesmyslné požadavky, typu dodělávat výkresy či dělat zkoušky i z hudební výchovy a tělocviku 2x ročně, tak bych ho klidně i ze školy odhlásila.
Podle mě teď jde totiž udělat i to, že bude povinnou školní docházku plnit v zahraničí a pak by dělal "jen" vyrovnávací zkoušky.

 hildegarda 


Re: přechod na školu do zahraničí a zpět  

(25.2.2020 7:07:14)
sally děkuji moc, mohla bys mi prosím napsat na mejl, už jsme ho tu psala kahlan, děkuji a zdravím
 Analfabeta 


Re: přechod na školu do zahraničí a zpět  

(24.2.2020 16:53:27)
Hildegardo, záleží to jen a pouze na řediteli. Dcera byla rok v Německu, škola ji bez problémů pustila i poté přijala zpět. Bylo to v rámci výměnného programu. Jednomu hochovi, co měl taky jet, ve škole řekli, ať si klidně jede, ale že ho po návratu do školy nepřijmou, tak to vzdal. Tak se holt místo latiny naučí jiný jazyk (frj). Bude latinu potřebovat? Pokud nebude studovat medicínu nebo historii, tak mu bude v životě stejně k prdu.
 hildegarda 


Re: přechod na školu do zahraničí a zpět  

(25.2.2020 7:05:09)
vypadá to, že mi jde o latinu, právě nejde, myslím, že pokud se jí vyhne, tak to neva, ale ředitel jí operoval, že ji asi po něm budou chtít a jak to zvládne, ale že sám neví, že to bude muset pozjištovat ... já bych byla nejraději, aby dělal třeba jen rozdílovky čj, mat ..., ale aby zase potom udržel tempo, až se vrátí, nevím no ...

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.