| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Jak běžné je, že předškolák čte?

 Celkem 104 názorů.
 x x 


Téma: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 8:19:13)
Ahoj všem, zajímalo by mě, kolik dětí co znáte, nebo jsou Vaše :-) umělo před nástupem do první třídy číst? Já jsem se na to ptala na jiném serveru, kde mě maminky setřely, že to umí skoro každé dítě dneska, tak se ptám tady. Já nemyslím, že mám geniální dítě, ale ze 4 dětí je to 2. předškolní čtenář, sama s tím za mnou pořád chodila, nečte tedy úplně plynule, ale věty už čte a samotná slova už pěkně bez slabikování. U první dcery se její znalosti nějak tak koncem první třídy rozplynuly v davu, protože nebyla extra vůle aby se jí někdo ve škole věnoval, a tak si tam něco "šmrdlala" sama vždycky. Odpoutala se od průměru až ve 4. - 5. třídě a pak se dostala na osmiletý gympl a nyní úspěšně soutěží ve znalostních soutěžích na krajské úrovni. Zkrátka posun nastal až v momentě, kdy si začala sama uvědomovat, že na něco má, a že je to v jejich rukou. Teď nevím, jak se postavit ke čtení a celkově znalostem nejmladší dcery, jestli to zkrátka nechat plynout, nebo to nějak řešit, ono možná je to vcelku jedno, ale nechci aby byla do 3. třídy otrávená, že tam vůbec musí chodit. Podporovaly jste svoje děti pokud projevily už před školou nějaké to nadání, řešili to s učiteli?
 Termix 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 8:27:44)
Nemyslím si, že to je úplně běžné. Z mých zkušeností najdeš v září v 1.třídě tak dvě maximálně tři děti, které umí číst. Mám na mysli s porozuměním, ne že přečtou slova. A ani těch moc nebude.
Jinak k dotazu. Obě moje děti uměly číst v před nástupem do první třídy a obě si četly knížky a věděly, co čtou. Syn byl ještě mnohem rychlejší. Uměl číst hodně brzo. Dcera se to naučila v 5 letech. Obě děti se to naučily samy přirozeně genetickou metodou. Jen se hodně brzy ptaly na písmenka. A láska ke čtení jim oběma zůstala. Čtou hodně a hodně rády chodí do knihkupectví.
 Ropucha + 2 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 9:48:49)
Termix, souhlasím, v každé třídě vždy pár dětí, které opravdu samy čtou, a k tomu pár dětí, které starostliví rodiče aktivně
naučili písmenka.

Věk nástupu do školy je určen tak, že děti v tom věku jsou zralé se čtení naučit, takže pod vedením se naučí.
No a vzhledem k nerovnoměrnému vývoji logicky někdo dříve než úderem 6. narozenin a někdo zase pomaleji.
 Marika Letní 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 18:48:49)
Ropucha "a k tomu pár dětí, které starostliví rodiče aktivně naučili písmenka."

Proč by je nutně učili rodiče aktivně? Třeba jo, třeba ne. Mohou být zrovna ve fázi, kdy se o písmenka zajímají. Zrovna tak jako ti pětiletí čtenáři se začnou zajímat, tak jim to také rodiče nezatají. Jinak by se těžko naučili číst, když by jim nikdy nikdo neprozradil, co které písmeno znamená.

A i kdyby aktivně, ani na tom nevidím nic špatného. Zrovna tak jako aktivně říkáš dětem jak dělá kravička, tak můžeš říkat i písmenka, je na nich, zda a kdy je to zaujme.
 Ropucha + 2 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 19:34:19)
Marko, ale jistě, proč ne, jen zkrátka v tom množství průměrné školní třídy bývá vždy pár samouků + pár aktivně rodiči připravených. Možná v současnosti i více, nevím, třeba ze zdejších diskuzí mám dojem, že rodičů, kteří nechtějí nechávat vše až na školu, je poměrně dost. Ale nevím, jak v realitě.
Já jsem každopádně zastávala filosofii, že dítě se má učit číst až ve škole, aby ho škola bavila a zaujala. Že zásadně předem nebudu ukazovat jediné písmenko. No a vydrželo mi to přesně dva roky. Ve dvou letech už dítě beznadějně umělo celou abecedu, přestože jsem zprvu odváděla pozornost a nechtěla na dotazy ohledně tištěného textu odpovídat. Zcela podle hesla "odříkaného chleba největší krajíc" ~d~
 Lída+4 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 20:33:09)
Ropucho, tuhle podivnou filosofii jsem nezastávala nikdy. A přijde mi velice špatný odvádět pozornost dítěte, pokud se ptá na písmenka nebo texty. Prostě odpovídám na otázky, ať už se týkají čehokoli. I v případě, že by se čirou náhodou podařilo ve věci čtení dítě udržet v nevědomosti až do nástupu do školy, i když už dávno bylo na čtení připravený, se to pak naučí velice rychle a nudit se bude stejně, pokud bude mít blbou učitelku.
 Ropucha + 2 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(31.7.2019 13:04:29)
Lído, máš pravdu, také jsem to rychle opustila.
Já jsem vycházela ze svých vlastních vzpomínek, jak jsem se nudila, zatímco děti slabikovaly, a četla si v poslední lavici stále dokola pohádky B. Němcové, které mi paní učitelka dávala, ovšem já je měla dávno přečtené z domova.
Měla jsem hrůzu, co si v takové situaci počne hyperaktivní živel.
 Vítr z hor 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 8:29:54)
Je to celkem bezne, predskolni cteni je o neco castejsi v Praze nez na venkove (asi skrz socioekonomicky status rodin a cetne odklady = vyssi predskolni vek). Predskolni cteni je hlavnim pruvodnim jevem vysoke ctenarske gramotnosti ve 4. tride (na druhem miste je sociokekonomicky status rodiny, vliv skoly je necekane slaby, asi nejhorsi jsou v tomto smyslu skoly ve Stredoceskem kraji).
 Analfabeta 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 12:14:22)
Tím socioekonomickým statutem myslíš co? Že na vesnici žijou jen blbci? Jistě, vliv má i vzdělanost rodiny (číst bude spíš dítě vzdělaných rodičů než dítko rodičů, kteří mají sotva základní vzdělání), ale že by se tito lidé koncentrovali výhradně na vesnici? Spíš bych řekla, že ve vyloučených lokalitách ve městech jich žije daleko víc
 Žžena 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 12:38:01)
Analfabeto,
odliv lidí, a zejména vzdělaných lidí, z venkova obecně, je asi nepopiratelný. Socioekonomickou strukturu obyvatelstva vesnic to mění.
 Žžena 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 12:43:44)
pevalo,
osobní znalost pár spolužáků nevypovídá celkem nic.
Jinak na ten stav je mraky statistik, v praxi každej vidí třeba to, že na venkově prostě mizí ordinace praktických a odborných lékařů, které prostě nemá kdo převzít.
 libik 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 12:46:54)
Žženo, ze vsi se dojíždí do práce ve městě, kam se zároveň chodí k doktoru.

Jsou problematické lokality, ale neplatí, rozdělení na vísku a město.
 Alena 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 12:51:04)
Neplati rozdeleni na visku a mesto v cem?
 libik 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 12:55:27)
že by na vsi nežili vzdělaní lidé.
 Alena 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 12:58:39)
nikdo netvrdi, ze na vsi neziji vzdelani lide. Ale je jich tam procentualne podstatne mene.
 Analfabeta 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 13:04:32)
Řekla bych, že ještě v době komunistů tam bylo vzdělaných lidí víc, v menších obcích byl učitel v málotřídce, v zemědělském družstvu několik inženýrů, byli tam doktoři, zubaři, veterináři, učitelé... Holt jsme pozavírali málotřídky, doktoři i zubaři odešli do měst, zmizela družstva... Takže dneska na vesnici žije daleko méně obyvatelstva a převažují hlavně důchodci.
 Žžena 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 13:01:21)
Hele, statistiky fakt mluví jasně.
Ne, nikdo netvrdí, že na vsi žijí jen hloupí vidláci. Ale např. poměr VŠ obyvatel ve městské populaci je o desítky procent vyšší. To jsou tvrdá čísla. Průzkum OECD z r. 2016 - v ČR je v populaci měst o 57% víc VŠ než na venkově.
Pracovní příležitosti a dalsí věci prostě táhnou.
 Alena 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 12:50:22)
To co mas kolem sebe je jen tvoje bublina a celostatne to o nicem nevypovida. VS se soustreduji do mest, to je z nabidky pracovnich prilezitosti logicke.https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/mesta-a-venkov-deli-propast-ve-vzdelani-40013358
 Vítr z hor 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 13:47:01)
"Tím socioekonomickým statutem myslíš co? Že na vesnici žijou jen blbci?"

Kdyby sis přečetla tu analýzu PIRLS, tak bys věděla. Děti rodičů, kteří mají vyšší vzdělání a příjmy, dosahují statisticky lepších výsledků v průběhu školního vzdělávání a naopak. Pepíček a Fanynka to mohou mít jinak, ale statistika pracuje s makrodaty, což znamená, že většinou to holt platí. U nás v ČR je ta závislost školních výsledků dětí na socioekonomickém statutu rodičů nadprůměrná.


"Jistě, vliv má i vzdělanost rodiny (číst bude spíš dítě vzdělaných rodičů než dítko rodičů, kteří mají sotva základní vzdělání), ale že by se tito lidé koncentrovali výhradně na vesnici?"

V analýze PIRLS máš barevně rozlišené kraje podle průměrného socio-ekonomicko-kulturního statutu rodin vzdělávaných dětí a na vedlejší stránce podle průměrného výsledku v testu čtenářské gramotnosti. Můžeš sama porovnat, které kraje jsou bohatší či úspěšnější, a které méně.
 Federika 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 13:59:16)
Tsss, proč zrovna "Fanynka"??~:-D
 Vítr z hor 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 15:27:26)
Ach, jakákoli podobnost je čistě náhodná ~t~
 Federika 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 15:56:35)
Jen aby:-))
 Sio 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 8:31:38)
Z mých dětí umělo jedno, ve třídě byli čtenáři 3 z celkem 26 dětí.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 8:31:43)
Starší četl plynule od čtyř let, poslední rok ve školce četl encyklopedie..
Mladší se naučil číst ve škole (a měl roční odklad, je listopadový).
Oba jsou dnes na gymnáziu, každý vyniká ve "svém" oboru.
Mladší je mnohem větší čtenář než starší (pokud beru jako čtivo lmihy, a ne webowky)
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 8:34:23)
už jsem to tady párkrát psala, nejstarší nečetl, protože nemusel, pořád jsem četla já oběma klukům, poslouchali to stejný, takže on sice znal písmena, uměl přečíst nápis, ale plynule nečetl, to až ve škole, ale zato už někdy v říjnu, ve škole pro učitelku slabikoval, když to chtěla, pak jsme na to přišly a pak už slabikovat nemusel, začal číst
mladší četl, počítal, tam jsme už s tím ski do školy a hned do ppp, a zároveň s ním jsem do ppp vzala i staršího, u obou nadání, u mladšího ještě vyšší, ale v kombinaci se všema dys, takže od té doby speciální péče, aby zvládl dys a přitom se rozvíjel, pro oba jiná škola, kde se jim uměli věnovat a super, přineslo to výsledky
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 8:39:22)
kruci, jenže pak to může dopadnout jako u nás, on nechtěl vynikat, když se mělo slabikovat, tak teda jo a učitelka nechápala, proč čte tak pomalu, u druhýho naopak věděla, že čist umí, že řešíme ppp a brala ho od začátku jako jinýho, mohl číst sám co chtěl, počítat druhácký nebo třeťácký věci, a nenudil se
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 9:15:44)
kruci, na nadání, který je prokazatelný už před nástupem do školy, není žádná nálepka, učitelka učila i toho staršího, mladší měl na první pohled spíš spoustu problémů, pohyb, výslovnost, ale přesto bylo výrazný i to nadání, je zbytečný čekat, když to vidíš
 Blanče 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 11:16:49)
Myslím si, že je to právě naopak, že ty první tři měsíce jsou velmi důležité ve vybudování vztahu k vzdělávacímu systému. Vezmi si, že je to délka běžné zkušební doby. Pokud za tu dobu zjistíš, že ta práce je děsný vopruz, půjdeš pryč, pokud budeš moci - a pokud ne, přestaneš do ní chodit ráda. Když vidím, jaký obrovský pokrok v některých směrech dokáží děti udělat v blbých pěti dnech příměšťáku, nedovedu si stejně velké děti většinově představit tři měsíce jen tak někde hnít a čekat, až začne zábava. To už jsou ty dveře, které mají pro poznání otevřené dávno za sedmi zámky a pak se snažíš x let, aby poznání dětem znova přinášelo radost. Když jsme se včera pokoušeli ovládnout 3D tisk, došli jsme ke kartézské soustavě, k určování polohy bodů ve 3D prostoru. Jsem na sebe pyšná, že až na ty nejmenší to pochopili a byli schopní aplikovat. Až jsme se probojovali pro ty starší i k zápisu, zpozorněla jedna z praktikantek a říká - aha, to jsme ve škole brali, nedošlo mi, že je to ono. A bavili jsme se o tom, že oni se ani nesnaží přemýšlet, k čemu se dá použít to, co je ve škole učí a že je pravda, že pokud dítě nechce, kantor v něm zájem nevzbudí, ani kdyby dělal suchý vrby:-(.
 Lída+4 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 9:50:38)
Kruci, nemáš pravdu, záleží na konkrétní učitelce. My jsme to udělali a rozhodně se to vyplatilo. Byla velice ráda, že ví, co to tam v tý třídě má - nešestiletý dítě, který už tři roky plynně četlo, sčítalo a odčítalo víceciferný čísla (i do zápornýho oboru), umělo násobit. Od začátku měl individuální přístup, včetně toho, že pak i přeskočil čtvrtou třídu.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 8:40:27)
Uměl písmena, složit slovo, ale číst knihy teda ne. Ale počítal přes tisícovku.
 Dari79 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 8:41:39)
Běžné je to dost.

Osobně ve svém okolí mám jen 1 dítě (neodkladové), které teď půjde do první a číst neumí.

V malého první třídě uměla číst při nástupu více než polovina dětí.

Jinak - já, jako správná matka, samozřejmě mám také "strášně chytré" dítě, protože před nástupem do první třídy už běžně uměl všechno, kromě psacích písmen, tak jsem si dala práci s výběrem školy, takže je ve věkově smíšené třídě soukromé školy, s malým počtem žáků a tedy s možností individuálního přístupu, ale bez drilu!!! Je to spíš o podnětech, které mu poskytujeme (doma i ve škole), určitě neuvažuju o tom, že by třeba přeskočil třídu nebo tak něco. On ten první stupeň je furt jen o základních vědomostech a ty rozumná učitelka dokáže přizpůsobit všem typům dětí, které má - takže nečtenáři se holt učí písmenka a čtenáři už si sami něco čtou, v matice těm víc napřed dá pracovní listy s náročnějším obsahem, některé holčičky zas překrásně psaly psace už při nástupu, tak ty taky nenutila "učit se" psát písmenka - psaly rovnou třeba nějaké příběhy nebo tak...

Čili dle mého názoru, v září zjistíš, že takových dětí je půlka první třídy a pokud si s tím nedáš práci, tak můžeš doufat, že učitelka bude rozumná a dokáže to zohlednit a nebude nutit čtenáře číst máma má mísu ~t~ ~t~
 *Owls* 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 8:47:16)
U dcery v 1. třídě četly 4 děti z 19. Dcera mezi nimi nebyla. Vím to proto, že jsem často třídu doprovázela na akce, takže jsem se s učitelkou víc bavila. Slabikovalo víc dětí, ale čtení s porozuměním to nebylo.
 Lída+4 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 9:53:31)
U mě naopak nečetl jen ten nejstarší, je dyslektik. Číst začal až s ostatníma v první třídě (s odkladem)-
 Stará Misule 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 9:10:16)
Starší dcera se naučila až ve škole, mladší se ve čtyrech letech začla vyptávat na nápisy prodejen,písmenka, nacucavala to do sebe, a jeden den vzala časopis, a pomalu četla. Poslední rok ve školce už si tam nosila knížky. Ale psaní ji nezajímalo, to až ve škole.
 Ivatema 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 9:14:28)
Z mých tří dětí jedna četla, jedna uměla "jen" slabikovat a jedna četla naprosto plynule. Ve třídě bylo také tak kolem tří dětí, které už četly. (Lituju učitelky v první třídě, když se sejdou děti, kde někdo čte plynule, někdo slabikuje, někdo pozná pár písmenek a někdo třeba ani jedno. zvolit tempo a individuální přístup ke každému dítěti..)
Když jsem byla s nejmladší u zápisu ve spádové škole(větší vesnice), byli z ní úplně vedle, že by mohla jít rovnou do druhé třídy. Takže tam to asi běžné nebylo. Dali jsme ji do školy v Praze a tady se nikdo nedivil, neobdivoval....ve třídě jich bylo asi 5, co nějak četli.
A do Vánoc čtou všechny děti ~t~
 Len 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 9:34:04)
Tak cteni naskoci kazdemu diteti jinak, syn cetl az skoro v osmi letech, dcera zacala sama od sebe po tretim roce. Bezne jsou deti schopne cist kolem tech ctyr let, neznam nespecialni dite, ktere by se nenaucilo cist v reception tride, coz je prvni trida nasi zakladky, nastup v zari po ctvrtych narozeninach, takze v peti letech deti ctou bezne.
 Ropucha + 2 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 9:37:21)
Všechny předskolní děti určitě nečtou.
Část ano, část k tomu sama z vlastního zájmu dojde vždycky před nástupem do školy, většina ne.

Řešila jsem to čistě proto, aby nenastaly problémy s nudícím se hyperaktivním dítětem.
Nakonec s ním bylo dost problémů i ve třídě, kde četli všichni.
U klidného dítěte jsem to neřešila nijak, prostě se nudilo, četlo si pod lavicí nebo kreslilo a z páté třídy s úlevou odešlo na gymnázium.
Ona jiná cesta než cesta na gymnázium ani neexistuje, že.
První roky školní docházky holt musí dítě nějak přežít podle svého naturelu.
 Tante Bante 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 9:57:27)
Část dětí při nástupu do první třídy čte.
Čtyři pětiny rodičů prvňáků jsou si jisti, že jejich dítě je mimořádně nadané, zaslouží si zvláštní zacházení a něco se musí udělat, aby je ve škole nepoškozovali a nebrzdili.
Jde to řešit administrativně, PPP ti vydá potvrzení o tom, že dítě je mimořádně nadané, ty si zažádáš školu o vytvoření individuálního studijního plánu a tady už máš obrovské pole k seberealizaci.
Viděla jsem už i děti, které mohly jít rovnou do druhé třídy. Udělaly rozdílovku s prstem nose a nemusely se zdržovat. Je nevím proč to obvykle byly malé a hubené děti, takže o třídu výš jim, řekněme kulantně, chyběla fyzická převaha.
 Vítr z hor 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 10:32:33)
"Je nevím proč to obvykle byly malé a hubené děti, takže o třídu výš jim, řekněme kulantně, chyběla fyzická převaha."

Nikdy by mě nenapadlo, jak je výška pro děti důležitá a měla jsem to zařazeno v kategorii "brýle a podobně". Jenže když to ve třídě u mládežnic začalo drhnout, najednou z nich vylezlo, jak je pro ně strašně nepříjemné, že jsou nejmenší ze všech, ukázalo se, že jim to dost komplikovalo sociální vztahy a působilo různé další technické potíže, které považovaly za zásadní.
 Termix 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 10:45:14)
Mám dvě letní prázdninové děti a obě šly do školy bez odkladu v čerstvých 6 letech. Oba dva byli nejmladší a nejmenší. Dcera s tím problém nikdy neměla, ve škole jí říkali talisman třídy. Ani teď na 8G to neřeší, ale teď je ten rozdíl proti některým vyspělým spolužačkám obrovský.
U syna jsem od třetí třídy litovala, že jsme mu odklad nedali. Jenže zrovna on uměl číst fakt brzo, bavila ho matematika a to trvá dodnes. Ve třetí třídě byl obrovský rozdíl v tom sociálnu a fyzičnu. Zlepšilo se to až s přechodem na 6G6G. Teď je sice pořád takový mimoň, ale je jich tam podobných více a konečně je ve škole šťastný.
 Vítr z hor 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 10:54:10)
Přesně tak, obě mládežnice přečetly svoje jméno ve 3 letech, ve 4 slabikovaly (ehm, naučily se to zřejmě samy na hrobech), v 5 četly a při nástupu do školy už normálně četly knížky a jedna četla i s přednesem jak v rádiu. Nedokázala jsem si představit, co by dělaly další rok ve školce, ale vzrůstem odpovídaly tak 4 rokům.

Celou pátou třídu jsem si říkala, jestli jsem jim přece jen neměla nechat dát odklad (na výšku a zdravotní stav by ho zaručeně dostaly). U nás byl rozdíl nejen v sociálnu a fyzičnu, ale hlavně ve výchově, přičemž mládežnice měly smůlu na třídu, kde učitelky upřednostňovaly vyspělé a spíše sportovně (než intelektuálně) zaměřené děti s hodně ostrými lokty.
Teď se strašně těším/bojím a držím jim palce, protože jdou v září do nové školy.
 Renka + 3 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 9:59:50)
Ze tří děti jedno četlo jednotlivá slova, jedno vůbec a nejmladší syn sám od sebe slova od 4 let a bez nějakého našeho vlivu v pěti letech četl plynule celé věty. Chytré jsou všechny :-)

Něco to vypovídat může, syn je třeba skutečně jazykově nadaný a má absolutní hudební sluch, podle mě to spolu souvisí. Ale zase bych v tom neviděla kdovíco, brala bych to jako fakt.
 Tinity 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 10:07:08)
Úplně běžně není, aby předškoláčkové četli s poruzuměním, někteří nečtou vůbec a myslím, že to vůbec nevadí, v první třídě se většina rychle naučí. Důležitější je výběr školy tak, aby se dítě nenudilo hned od počátku - pokud předškoláček se jeví jako chytrý, pak je dobré zvolit náročnější ZŠ (pokud v okolí taková je dostupná).
 Federika 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 10:16:09)
Všechny tři moje dětí před nástupem do školy četly. Všechny to objevily samy, prostě si začaly spojovat písmenka dohromady.
V dnešní době to určitě není žádnej rys vyšší inteligence, písmenka kolem těch dětí lítají už snad i na kolotočích nad postýlkou, pejskové štěkají abecedu, není možný, aby to dítě úplně minulo.
Ve škole s tím učitelky počítaly, nenutily je skládat písmenka a i slabikovat.
 Vítr z hor 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 10:45:30)
"V dnešní době to určitě není žádnej rys vyšší inteligence, písmenka kolem těch dětí lítají už snad i na kolotočích nad postýlkou, pejskové štěkají abecedu, není možný, aby to dítě úplně minulo."

Fed, bohužel to tak není. Spousta dětí nemá jak k těm písmenkům přijít. Možná je to dokonce těžší než dřív. Málokdo dnes pravidelně kupuje noviny, časopisy – vždyť je pohodlnější to číst elektronicky. Ekonomický, sociální a kulturní status je u nás lehce nad průměrem OECD jen v Praze, jinak je to bída. U nás jako typický znak ESKS stanovili počet knih v domácnosti, přičemž nejvyšší stupeň pro účely ČŠI je v současné době 200 knih a více (dříve to bylo 100). No a představ si, že ani těch bídných 200 knih spousta lidí doma nemá. Taky dost lidí nechává děti "přirozeně zrát", nechce, aby se ve škole nudily, "času mají dost" a podobně.
 Žžena 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 11:10:47)
Větře,
a na "přirozeném zrání" je něco špatně? Existuje tolik jiných podnětů a dovedností, které dítě může v předškolním věku nasávat... čtení je jen jeden aspekt.
 Federika 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 11:51:27)
Větře,
já nevím, mně fakt přjde, že sotva dítě vystrčí hlavu, už kolem něj lítají písmenka a anglická abeceda: ej bý sý dý...~:-D My takový hračky neměli.
Je fakt že mě rodiče nechali taky růst jako dříví v lese, nic jsem číst neuměla, do školy jsem šla čerstvě v šesti, číst mě bavilo a vždycky jsme byla vášnivá čtenářka. Taky, počítač nebyl ipad nebyl, mobil nebyl..~:-D
Dcera třeba byla celkem líná,ale číst se naučila tak, že jí nikdo nechtěl zadávat do ipadu různá hesla jako třeba :" Barbie girl", my little pony."~:-D Tak se to s evtrekem naučila sama.
 Žžena 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 12:40:58)
Federiko,
souhlasím, taky v tom vidím posun. Prostřední synátor takto okoukal ve dvou letech na youtube názvy barev v angličtině. Prostě na to rád koukal místo pohádek, dnes je to všude.
 Analfabeta 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 12:34:51)
My jsme teda hodně knih zlikvidovali, něco si vzal antikvariát, něco skončilo ve sběru, ale zase jsme si hodně půjčovalil z knihovny, svého času přes 400 knížek do roka. Kdybych to měla všechno koupit, tak bychom snad ani nejedli. Ja si osobně myslím, že velké knihovny byly v módě ještě tak pár let po nástupu televize, dneska nemají smysl. Kam by se to taky všechno vešlo? Spoustu beletrie nechtějí už ani domovy důchodců
 Luc. 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 10:43:03)
Děti mám tři a všechny četly před nástupem do školy a uměly psát tiskace. U nejmladšího syna ve třídě uměla číst víc jak polovina dětí. Ale podle mně to o ničem nevypovídá. Děti jsou zvídavé, tak nějak jim to jde samo.
 Vítr z hor 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 10:57:17)
"Jiné děti v rodině nečetly, byla snaha je k tomu pak vycepovat, ale moc se to nepovedlo"

Hodně jsem se snažila a už jsem si říkala, že jsem to nezvládla, ale cca na konci 4 třídy se z mládežnic najednou staly vášnivé čtenářky, čtou denně a nadšeně, čtení má přednost před čímkoli. Dost se mi ulevilo a je to jeden z řídkých okamžiků, kdy si říkám, že se mi ve výchově něco fakt povedlo. ~:-D
 kája+dva 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 11:56:35)
Ze dvou dětí četl v předškolním věku jeden. V první třídě měl štěstí na učitelku, dávala mu navíc i jiné úkoly než ostatním dětem. V druhé přišla nová paní učitelka, která ho nechtěla "trestat", že je napřed než ostatní a on začal stagnovat. Nikdo po něm nic nechtěl, stačilo mu to málo ze školy. V září nastupuje na gymnázium, uvidíme, jestli se mu podaří rozjet se nebo bude na chvostu.
 Adda6a 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 11:59:10)
Mne to tak vyjimecne neprijde. Pred vice nez 40 lety jsem sla do skoly a cetla jsem vpodstate plynule. Pamatuju si velmi dobre ze jsem nebyla jedina. Nastesti ucitelka byla normalni a dokazala to vyuzit ke prospechu vsech.
Moje deti sly do skoly taky schopne cist a psat, taky nebyly jedine, ale bylo jim 4 a pul. O genialnosti to nesvedci, spis o zamereni a preferencich rodiny.
 libik 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 12:09:39)
Je to naprosto normální u dětí, co mluví o vylodění v Normandii a nemáchají klacky při hře.

Mé děti nečetly (nejsem si jista u starší dcery)

Jinak tedy spolužačka mé nejmladší s námi jednou šla v 5 letech kolem zahradnického areálu a radostně přečetla "Arboles, velký výběr...(odstavec textu)!

Dneska je ráda, že proleze~d~
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 12:18:39)
ani jedno z mých dětí před školou nečetlo... mrňavka teda zná tiskací písmena (z přípravky), ale číst neumí... celkem obstojně sčítá a odčítá do 100, chápe násobení... (oba starší teda počítali velmi dobře už ve školce, oba chápali i mocniny, ta matematika jim přišla naprosto přirozená a vidí ji v běžném životě všude, asi nějaký logický gen ~;))
já jsem je programově držela od čtení a četla jsem jim výhradně sama... já četla velmi brzy, do školy jsem šla s hromadou přečtených knížek a neslo to víc problémů než užitku, tak asi proto ~d~
 Federika 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 12:54:10)
Rose,
ono se moc programově držet od čtení nedá.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 13:04:10)
bylo to spíš myšleno tak, že jsem je v tom nijak nepodporovala, neukazovali jsme si písmenka, nehráli si se slabikářem, nezkoušeli jsme si slabikovat... ale oni teda jsou fakt zaměření spíš na tu matematiku, čísla je zajímala mnohem víc než písmenka, víc se na to ptali, víc ji viděli kolem sebe... kdyby se tolik ptali na písmenka, asi by se přirozeně naučili číst, to nijak nepopírám... spíš je to o tom, že třeba barvy jsme se se synem museli učit cíleně, on rozeznal přesně značku (logo) auta, ale barvu prostě nepoznal, takže to bylo opravdu o programovém učení se, kdybych chtěla, mohla bych ho tak naučit i číst (rozeznával třeba "tvary slov", takže na netu si myší naklikal co chtěl), ale prostě jsme to pominuli...
 Žžena 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 12:29:12)
My s mužem jsme se úspěšně účastnili předmětových olympiád na úrovni národní i mezinárodní. Ale číst jsme v předškolním věku neuměli ani jeden.
 K_at 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 12:29:45)
Hele, neni to bezny. Ale zase ne ojedinele. Nevim, zda zrovna nadani, spis zralost. A resila bych to, aby nemusela hodiny tydne cist pes, ul, mama....
 kachna_ 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 12:43:57)
Xy
U nás to tedy určitě běžné nebylo.
Hele já si myslím, že mám jedno dítě nadané, bohužel se dost podceňuje. Baví jí kroužky, tak jich má hodně a celkem to funguje
Tedy soudě dle této diskuse je dcera nanejvýš průměrná, ale jsme středočeský kraj, tak to celkem stačí~:-D.
 Gabriela Šanovcová 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 13:14:52)
Setkala jsem se už s různými přístupy. Někteří rodičové děti všemožně podporují, čtou jim, věnují se jejich "rozvíjení" po svém, a stejně to mnohdy nikam nevede. Děti v mém okolí kolikrát projevili touhu a nadání, rodičové si myslí, jak nemají ultra-inteligentní dítě a nakonec se v první třídě mládě zastaví nebo se dokonce zhorší.. Jiní rodičové se zase nevěnují, někteří vyloženě na své děti kašlou.. kolikrát je to výchova "řev a pláč", dítě je chycené ve vlastním světě, s rodiči navštěvuje PPP. Nakonec se v prvních školních letech krásně chytne a nad ostatními vyniká..myslím si, že je zbytečné to řešit :) Já jsem četla velmi brzy i počítala, anglicky a německy jsem se učila zcela sama ze slovníků apod. a nikdo se mnou nezacházel jinak než s ostatními. Je pravda, že jsem se často ve škole nudila, asi do 5. třídy, pak už to bylo lepší..pro naše bylo mé nadání peklem, takže to nikdy neřešili. Já se svým dětem tedy věnuji, ale jejich iniciativu nechávám čistě na nich. Samozřejmě jsem tu neustále pro ně, mohou si přijít pro radu s čímkoliv.
 ivaxx 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 14:46:52)
Obě děti četly - nikoli plynule, ale dětské knížky s obrázky a krátkými větami pod tím ano. Já i sestra jsme také číst uměly ve školce, manžel s bratrem ne. Ani děti, ani nás to nikdo cíleně neučil, ale hodně se nám i jim četlo a děti koukaly do obrázků a textů. Pak to asi naskočí samo.

Kolik nás bylo ve třídě nevím, nezajímalo to tenkrát ani mě, ani učitele. Žádné speciální zacházení nebylo.
Totéž u dětí - prostě spylnuly s davem, ale rozhodně nebyly samy.
 Bellinka 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 15:33:35)
Moje dite cetlo jako predskolak - plynule od 5 a 3/4 roku. Do 1.tridy nastupovali celkem 2 ctenari.
 sylvaina 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 16:15:25)
No zrovna moje holky se obě doopravdy naučily číst snad někdy na začátku druhé třídy. Obě jsou dys. Myslela jsem, že jejich první třídu nepřežiju. A to jsme poctivě četly i o prázdninách. No a obě jsou dneska na 8G. Tož tak.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 16:27:13)
Já, i obě moje děti.
 Klara 68 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 16:59:20)
Úplně běžné to není, ale výjimečné také ne. Ve většině 1. tříd je minimálně několik dětí, které 1. září plynule čtou a učitelky s tím počítají. Myslím si, že když je náplní hodiny naučit se jedno písmenko, musí kolem toho být spousta zajímavých činností, že je ve finále jedno, kdo to už uměl a kdo ne. Slabikovat snad příčetná učitelka ty plynule čtoucí nenutí (i když snad jednou to tu někdo psal). Jednou jsem četla (ale už nevím, jak důvěryhodný to byl zdroj, ale snad nějaký psycholog či pedagog), že známkou výjimečného nadání je umět číst plynule PŘED čtvrtými narozeninami. Všechny moje děti se to naučily až ve čtyřech letech (a já taky), takže žádná genialita~:-D A beru to tak, že někdo je bez plín třeba v roce a někdo až skoro ve třech, tak stejně tak někdo čte ve čtyřech a někdo v sedmi.
 Ropucha + 2 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 19:40:25)
Kláro, tomu bych věřila, že čtení po čtvrtých narozeninách je prostě jen rychlejší, nicméně standardní vývoj.
Jsou země, kde se děti plošně učí od pěti nebo právě už od čtyř let.
V šesti letech, jak je tomu u nás, se všechny děti (nemají-li specifickou poruchu) naučí velice rychle, během pár týdnů, jsou už evidentně zralé.
 Ropucha + 2 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(31.7.2019 12:59:25)
Valkýro, podle toho, co vidím sama na sobě a svých již dospělých dětech, je to opravdu jen rychlejší vývoj a dejme tomu jistý jazykový talent. Určitě žádná všeobecná genialita.
Ano, děti dodnes nadprůměrně hodně čtou, samy dobře píší, čestinu ve škole mají bez práce, ale je to prostě jen zaměření, podobně jako jiní vyhrávají olympiády třeba z chemie. Bez další práce to člověku celkem k ničemu není.
 Termix 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 20:01:05)
Až budu u počítače a mít trošku více času, napíšu ti k tomu více soukromě.
 Federika 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 20:43:44)
Buchli,
moje dvě děti chodily do Year 1, anglický první třídy, od pěti let.
Učily se normálně číst , psát počítat, měly cosi jako prvouku. Škola byla denně do 15.30.
Číst se naučily hodně rychle, měly k dispozici spoustu obrázkových knížek, kde bylo na začátku jen pár jednoduchých slov, zároveň pak dělala spellingy psaly skupinky podobných hodně krátkých slov, takovou jednoduchou metodou, nebyl to těžký. Ta metoda,kterou se děti učí číst v angličtině se myslím jmenuje "globální", učí se celý slovo, s výslovností, jako obrázek a jde to hodně rychle.
V český první třídě četly děti rozhodně líp anglicky než česky, ta angličtina je prostě lehčí.
 K_at 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 21:22:36)
Fed, to byla asi tzv geneticka metoda....????
 Federika 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 22:44:14)
Kat,
ne, to určitě ne. Genetickou metodou se děti naučily číst samy, česky. To prostě hláskovaly, dávaly si jednotlivá písmenka k sobě.
V tý angličtině by to takhle nešlo. Zapamatovaly si slova jako obrázky. To slovo se jinak píše než čte.
 K_at 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 22:46:21)
Fed, no jo! Ja ji v praxi neznam. Jen se mi vybavila knizka s genet.metodou. Ale uz nevim, jak to v praxi deti delaji. Dik!
 X__X 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 22:56:14)
federiko, já mám pocit, že tomu se říká globální metoda čtení, když se děti učí číst slovo jako celek.
 Federika 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 22:58:30)
Jo, globální, to jsem právě psala.
Zajímavý je, že se naprostá většina dětí naučí číst anglicky rychlejš než česky.
 X__X 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 23:08:01)
aha, sorry, to jsem nějak přehlídla a chtěla jsem být za chytrou ~f~

tak ono i v češtině se děti klidně naučí číst rychle, na začátku prosince už mívají slavnost čtení, kde čte celá třída a ani u jednoho děcka jsem nezažila, že by ve třídě měli někoho, kdo by to nezvládnul. čtvrt roku mi nepřijde jako dlouhá doba, ale samozřejmě nevím, jak dlouho to trvá v angličtině.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(31.7.2019 8:54:22)
většina dětí čte kolem Vánoc, ale některý to nezvládají ještě dost dlouho potom, a druhá věc je pak to porozumění, někdo nechápe, někdo si nepamatuje, a to si s sebou nesou i na druhý stupeň, než schopnosti rozumět textu se nemůžou učit, a tento problém má spousta dětí nejen kvůli inteligenci, péči rodičů, ale i děti s dys, neuvěřitelně to omezuje nejen v jazycích, většina lidí ještě rozumí tomu, že mají problém v dějepise, ale neuvěřitelně to škodí v chemii, fyzice i matematice
dokud nečtou s porozuměním, nemají zvládnutý dys, nemůžou se sami naučit téměř nic, teda můžou, ale zase to předpokládá spoustu snahy navíc
 Vítr z hor 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(31.7.2019 10:52:06)
Je otázka, v čem ta předškolní schopnost čtení tolik napomáhá pozdějšímu porozumění textu (čtení s porozuměním v první třídě chápu jako základní porozumění slovům a větám, která dává dítě dohromady). Možná jde jen o čas, tedy o ten náskok, které dříve čtoucí děti mají.

Rozhodně toho času děti zas tak moc nemají, zvlášť pokud se sejdou blbé okolnosti, jak píšeš (dys, rodina, dlouhé lhůty v PPP a podobně). Když se nenaučí funkčně číst do cca 11 let, tak už je v podstatě pozdě...
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(31.7.2019 21:09:20)
náš prostřední v 5 letech odmítal písmenka, dokonce ve školce prohlásili, že nebude moc chytrý, o půl roku později četl, z atlasu, s porozuměním, jak to udělal nevím, každopádně je rychločtenář, neumí ale číst dobře nahlas, kvůli dysfázii asi a je docela těžký dyslektik, prostě někdy se to naskládá divné 😁

ale čemu to pomáhá, když čte před školou, hlavně tomu, že kdo má zájem o informace už jako malý, ten přemýšlí úplně jinak než ten, komu je to jedno, a ani nezáleží na tom, jestli čte sám, nebo chce, aby někdo četl jemu
 boží žena 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(31.7.2019 13:06:56)
já tuhle narazila na metodu čtení,, zvláštní, sfumato
a to jsem se pobavila~:-D
 K_at 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(31.7.2019 13:16:43)
Bozi, no neznam, ted jsem jen koukla, co ze to ma byt. Netusim, jak vypada praxe, ale zni to logicky, nebot to zapojuje asi vsechno od rozvijeni percepci, dechovych cviceni az po dramatak.....
 Vítr z hor 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(31.7.2019 13:56:31)
Zní to divně ~:-D ale náhodou...někteří učitelé přejímají prvky ze sfumata do běžné analyticko-syntetické metody. Třeba při přechodu ke čtení slabik začínají od S. Nejdřív se syčí sssssssssss, načež se přidá nějaké samohláska. třeba SSSSSSSSSSSI.
 Marika Letní 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 18:44:48)
Ze 4 dětí, o kterých vím blíže, 1 umělo číst, ale ne plynně. Když začalo číst 1. třídě, tak se ukázalo, že jak si četlo pro sebe (nahlas jsme ho samozřejmě souvislý text před nástupem do školy nenutili), tak si delší slova vymýšlelo, nebo zaměňovalo jsme-jsem a pod. Prostě s nástupem do 1. třídy jsme museli čtení doladit, aby se dalo říct, že opravdu přečte nahlas souvislý text s porozumněním.

Ty zbylé 3 děti nějaká písmenka uměly, ale přečíst neznámé slovo ne.
 magrata1 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 19:11:28)
U nás četly v 5 letech 2 ze tří dcer. Ta nejstarší se naučila sama číst za týden v nemocnici. Abecedu se naučila pomocí pěnových puzzle ve 2 letech. 4etla rovnou noviny s porozuměním. Prostřední byla přechodně skoro 2 roky hluchá, takže měla skluz i s mluvením, nejmladší četla knížky, kde byly pod obrázkem třeba 2 věty. Já jsem taky četla knihy v 5 letech. Ale běžné to rozhodně nebylo. Prostřední byla v první třídě lepší průměr, nejstarší ve čtení a v jazyce míle v předstihu, nejmladší mírný předstih.
Děti čtení neučím, jen jim asi od roku denně čtu. Teď už teda jen výjimečně, nejmladší je 8 a čte si sama, ale pořád mají rády, když jim předčítám.
 X__X 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(30.7.2019 22:53:33)
mám tři děti, před vstupem do první třídy četly dvě, jedno naopak bylo poslední ze třídy, které princip čtení pochopilo. jedno se naučilo číst díky časopisu pro předškoláky, který milovalo a který byl právě o písmenkách, číslech a tak (Pojď si hrát... nebo tak nějak, bývaly k tomu kartičky s písmenky a pandou, krokodýlem a ještě někým). další s naučilo díky logopedii, kdy s ním logopedka trénovala jak výslovnost, tak mu ta písmenka ukazovala napsaná a zároveň ho vedla, aby danou hlásku ve slově slyšel - jakmile se naučil slovo rozdělit na hlásky, tak začal i číst, písmenka jako taková už znal ze školky či časopisů pro děti. všechny tři čtou rády, včetně dyslektika (tomu tedy přečíst knihu trvá déle, ale čte ji dobrovolně a rád). kolik dětí z okolí četlo jako předškoláci, to fakt nemám páru, nikdy jsem se o to nezajímala. podle učitelek ze školy to bývá zhruba třetina třídy. a vzpomínám si, jak nám jeden rok ředitelka ve školce vykládala, jak jedna holčička - předškolačka uměla číst a ve volné zábavě to při hře na školu naučila všechny své předškolní kamarádky :-) (třída jinak byla věkově smíšená, takže to nebyla plná třída čtoucích holčiček, ale jenom těch, co se chystaly do školy).

 Vítr z hor 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(31.7.2019 8:36:44)
Tak to se tedy rozhodně neučí – a už vůbec ne povinně ~;)

(To, že předškolní znalost čtení děti zvýhodňuje při pozdějším porozumění textu nemusí nutně znamenat, že je to podmínka zmíněného porozumění nebo důkaz nadání/geniality – spíš, že je to faktor, který je mimo školu, a že ho škola nedokáže překonat, tedy že škola nemá dostatečnou přidanou hodnotu.)
 boží žena 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(31.7.2019 12:48:19)
ani jedno mé dítě se ve školce písmena ani čísla neučilo
 boží žena 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(31.7.2019 12:47:09)
běžné to rozhodně není
dost jich má problémy se čtením i na konci první třídy

žádné dítě , nikdo, se ještě sám číst nenaučil

vždy je k tomu třeba někdo, kdo číst již umí
takže na pohádky nevěřím, respektive tolik geniů co čtou ve 4 moc není
spíš ambice, aktivních rodičů

 Vítr z hor 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(31.7.2019 14:02:24)
Jak kdo, ale pro některé děti jsou důležitá písmena, pro jiné auto nebo dinosauři. Znalost písmen taky spojuje hodně dětí s osobní identitou – paní učitelka jim podepisuje výkresy, maminka podepisuje náhradní oblečení nebo pyžamo, prostě ta správná písmena znamenají, že je něco JEJICH... jasně, že jsou ve školce značky, ale ty na všechno nestačí. Pak je třeba začne zajímat, ČÍ to něco je, když to není JEJICH. No a už do toho lezou písmena někoho jiného. Někdy děti zkoumají výkladní skříně nebo cedule nad obchody, u nás nejsou, tak moje děti holt řešily hroby... asi je to dědičné, protože když jsem jako dítě vyrůstala na Pankráci, četla jsem jména na pomníčcích. ~2~
 Federika 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(31.7.2019 20:03:01)
Boží ženo,
nevím úplně, jak to myslíš.
Moje děti se naučily číst samy. První dítě se mě ptalo na písmenka, pravda.
Ale to poslední, ta prostě jen chtěla vztekle vědě, jak má do ipadu napsat "Barbie girl":-)
Čas na ni tomhle směru nebyl a jednoho dne, když jsme letěli na dovolenou, vytáhla zpod zad sedačky takovej ten letadlovej časopis a lámaně mi tam začala něco číst. Rozhodně s ní předtím ečetl nikod.
A většinu dětí, co se takhle naučí číst sama, to nikdo neučí.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(31.7.2019 20:13:24)
A jak pozná, že a je a, když mu to nikdo neřekne ? To se mu samo vylíhne v hlavě? Taky nechápu jak se může někdo naučit číst aniž by mu někdo řekl, co který písmeno znamená.
 Žžena 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(31.7.2019 20:15:56)
Inko,
v dnešní době, s přístupem na youtube - snadno.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(31.7.2019 20:17:52)
To chápu, když se ptá na písmena. Ale že se neptá a pak vytáhne časopis a čte mi přijde divný.
 Federika 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(31.7.2019 20:23:39)
Inko,
už jsem o tom psala. Dneska se dítě ani ptát nemusí. Hračky a ně chrlí písmenka od narození. Zmáčkneš na autíčko "A" a ono to odpoví nahlas:" A"... Na ipadu máš hry, kde klimpr klampr hraje když zmáčkneš správně písmenko...Co já vím,prostě všude jsou písmena, abecedy...
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(31.7.2019 20:24:45)
Takže jim pomáhá technika.
 Federika 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(31.7.2019 20:28:21)
No vůbec dnešní doba. Technika, hračky...Mobily, ipady. Dcera třeba není nějak extra snaživá, ale je vzteklá, když jí něco nejde.
Straší bratry věčně otravovala, že jí mají napsat do youtube něco, na co se chtěla koukat. Odbejvali ji, že když je blbá a neumí číst a psát, tak se na nic koukat nebude. Tak ji to nutilo zapamatovat si, jak jí to někdy napsali a pak už si to zadávala sama.
To samý s počítáním. Nehráli s ní "člověče", protože "je blbá a neumí počítat".
Vztekle se to naučila, teda to, co potřebovala do "člověče":-))
 Termix 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(31.7.2019 20:35:12)
Frederiko, tohle jsem právě četla mojí dceři a ta nechápavě kroutí hlavou. Tvoje dcera nám přijde tak neskutečně klidné dítě ... Fakt si ji neumím představit se vztekat :-).
 Federika 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(31.7.2019 20:45:29)
Hehe, to bys koukala, když jí něco nejde:-)
 Cimbur 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(1.8.2019 17:33:12)
Ale jo, já jsem přišla za mamkou do kuchyně, pár týdnů před svými pátými narozeninami. Chtěla jsem noviny, že budu číst. No a četla jsem.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(31.7.2019 20:19:08)
Nejdřív mu ty texty někdo přečetl, nenaučil se sám.
 Federika 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(31.7.2019 20:21:08)
Určitě jim ty texty nikdo napřed nečte. To je blbost.
 Renka + 3 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(2.8.2019 20:43:08)
Já taky nechápu, jak je to možné, ale syn takhle jako čtyřletý stál jednoho letního dne u stánku se zmrzlinou a najednou začal číst nabídku dne. Zkusili jsme jiná slova, uměl. Prostřední dcera měla teprve po prázdninách jít do první třídy, číst neuměla, ta ho to nenaučila určitě, my taky ne. Nejstarší šla do šesté, ta by ho učit mohla, ale prý ne. Tak se mu to asi v té hlavně fakt nějak vylíhlo samo.
 Lída+4 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(2.8.2019 23:11:01)
Jo, já jsem tohle zažila u dítěte ještě ne tříletýho. Prostě přečetl nápis na reklamní tabuli u doktorky.
 bdo 


Re: Jak běžné je, že předškolák čte? 

(4.8.2019 17:30:01)
Řekla bych, že je to docela běžné, určitě ne známka geniality, ale rychlejšího vývoje. Pokud v tomto věku už čte s porozuměním, ve smyslu, že je schopná si přečíst sama jednodušší pohádku, to bych řekla, že už je méně obvyklé. Podporuju každý zájem, bez ohledu na to, jestli je dítě popředu, nebo pozadu. Ale spíš doma, ne ve škole.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.