| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Re: Dědictví - dědic v exekuci

 Celkem 11 názorů.
 tacka 


Re: Dědictví - dědic v exekuci 

(1.2.2019 21:37:37)
Až to exekutor zjistí... Že bude na dotyčného jeho podíl prepsany, uvali na majetek zástavu a měla by se vydražit.
 Bellinka 


Re: Dědictví - dědic v exekuci 

(1.2.2019 21:51:05)
Pokud je dedic v insolvenci, nesmi zdedit mene, nez cini jeho podil. Resp. zdedit mene muze pouze se souhlasem insolv. spravce (který by ten souhlas těžko udelil).
Majetek, ktery takovy dedic zdedi, jde pak věřitelům. Pokud jde o nemovitost, ta se proda a vytezek jde veritelum. Pokud je nem. v podilu, bude prodávaný podil nejprve nabídnut spoluvlastníkům.
 Monika 


Re: Dědictví - dědic v exekuci 

(1.2.2019 22:17:57)
Insolvence není to samé, jako exekuce.
 Bellinka 


Re: Dědictví - dědic v exekuci 

(1.2.2019 22:22:53)
jj, vim, po odeslání jsem si pořádně precetla zadání a vsimla si, ze nejde o ins., ale o exekuci ~5~ :)
 Monika 


Re: Dědictví - dědic v exekuci 

(1.2.2019 22:22:29)
Při podílovém spoluvlastnictví je možné prodat (ať už "dobrovolně" nebo "exekučně" každý podíl zvlášť, ovšem dost by to snížilo cenu). Ideální by bylo prodat byt se souhlasem exekutorů celý a výtěžkem umořit dluhy, zbytek si rozdělit ...
 Dari79 


Re: Dědictví - dědic v exekuci 

(1.2.2019 22:38:11)
Je to úplně jednoduchý. Najdou si kupce, ten vyplatí jejich exekuce formou zálohy na kupní cenu a pak byt normálně koupí a zaplatí jim už jen ten zbytek - v popisovaném případě tedy kupec zaplatí 2x300,000 Kč na účty exekutorů a 2x450.000 na účty dědiců.

Samozřejmě všechno přes advokáta, ať je to právně čisté.

Nebo si dědici seženou nějakou půjčku třeba v rodině, vyplatí si exekuce sami a až pak byt prodají, tak to tomu někomu vrátí.

Řešení, že byt nechají prodat exekutorem, je asi to nejblbější.
 ivett30 


Re: Dědictví - dědic v exekuci 

(2.2.2019 11:07:48)
Soused, který je momentálně v insolvenci mi popisoval, že každý kdo požádá o insolvenci, bude zapsán na nějaké veřejné stránky a tam se k němu ve lhůtě tří měsíců mají přihlásit všechny společnosti, kterým dluží. Na základě toho prý pak soud určí, jestli ten dlužník má nebo nemá šanci na insolvenci dosáhnout.
Když se k Vám ve lhůtě tří měsíců někdo nestihne přihlásit, tak ten dluh prý propadá - to se ale asi moc často nestává.

Je to zkušenost zprostředkovaná od souseda, tak taky nevím jestli je 100% pravdivá
 77kraska 


Re: Dědictví - dědic v exekuci 

(2.2.2019 22:08:12)
jo, kazdy dluznik v insolvenci je k nalezeni tady:

https://isir.justice.cz/isir/common/index.do

 Dari79 


Re: Dědictví - dědic v exekuci 

(2.2.2019 15:59:27)
BOhužel, neposlouchej ostatní holky, neví, o čem mluví...

Toto není tak snadné.

Likvidaci dědictví v tomto případě neuděláš, protože dědictví není předlužené.
Beru to tedy tak, že dlužil zemřelý (zůstavitel), dědici sami žádné dluhy nemají a tudíž se jen bojí, že s bytem zdědí i dluhy, jejichž přesnou výši samozřejmě vědět nemůžou.

Čili skutečně zde ti dědici mají jen dvě možnosti:

a) nedělat si s tím starosti, dědictví odmítnout (pak ale dědí další dědici z dalších skupin, takže se jen "černý petr" přenese na jiné - nedejbože na jejich vlastní děti)

nebo

b) dědictví přijmout, tedy zdědit ten byt a s ním skutečně i všechny dluhy, které ten zůstavitel měl, i když o všech opravdu vědět nemusí. Dluhy aktuální se zjistit dají celkem spolehlivě ty, které jsou už na exekuci - čili ty jsou zapsané jednak v centrální exekuci exekucí (výpis za 50,- Kč na poště) nebo jsou zapsané na LV k tomu bytu (za 100,- Kč na katastru). Dluhy, které zatím nejsou žalované a nejsou na exekuci, se skutečně zjistit spolehlivě nedají - můžou si projít poštu zůstavitele a jiné papíry, pohledat, kde co je. Ale jistotu mít nebudou. Čili pokud opravdu "tipují", že dluhy jsou 600.000- Kč a byt má hodnotu 1.500.000,- Kč, tak se jim asi vyplatí do toho rizika jít. ROzhodně tedy u notáře uplatnit výhradu soupisu, pak budou ručit za ty dluhy jen do výše nabytého dědictví...

Musí počítat s tím, že vstoupí do té exekuce jako noví povinní, takže skutečně ihned můžou exekutoři šlapat i proti nim, čii osobně bych to dělala tak, že:

a) zjistila bych si všechny exekuce, který zůstavitel měl - viz výše, v notářském spisu už by mělo být i přesné vyčíslení toho dluhu (posílá to exekutor notářce téměř automaticky), pokud nebude, požádat notářku, ať ty exekutory osloví a požádá je o vyčíslení

b) na okresním soudu podle místa bydlliště zemřelého bych si zjistila, jestli tam jsou nějaká neukončená soudní řízení - čili jestli jsou další věřitelé, kteří zůstavitele teprve žalovali a zatím to není až tak daleko (na exekuci) - to chvíli trvá + je nutné prokázat, že jsem potenciální dědic - příp. zase v součinnosti s notářkou

c) projít všechny papíry zůstavitele, vybírat mu schránku - dívat se, jestli chodí nějaké upomínky...

d) plus zjistit příp. jiné dluhy, typu dluh na nájmu, na elektřině atd.

e) takto zjištěné dluhy si spočítat a poměřit s hodnotou bytu

f) pokud to bude tak, že fakt můžu zdědit 1,5 miln a dluhy vychází kolem 600.000,- Kč, našla bych si kupce na byt, který bude ochoten ty dluhy vyplatit (ty na exekuci)

g) až poté bych dědictví přijala samozřejmě s výhradou soupisu - okamžitě poté podepsala s kupcem smlouvu, on by vyplatil exekuce, byt bych prodala, zbylých 900.000,- Kč bych hned neutratila, ale min. si nechala přiměřenou rezervu, kdyby se ozvali další věřitelé (neexekuční).


O likvidaci pozůstalosti je možné žádat až v případě, kdy je dědictví předlužené - čili dluhy by byly vyšší, než hodnota bytu.

POkud by se mi s tím nechtělo babrat a hrozilo by, že dluhy jsou třeba 1,2 miln, a neměla bych nezletilé děti, tak bych to dědictví odmítla...

Osobně si myslím, že zisk 900.000 Kč za trochu té námahy stojí.

A závěrem jako vždy - pořád existují advokáti, kteří všechnu tuto práci umí vyřídit (čili zkusit sepsat maximum jasných dluhů) - víc než 20.000,- Kč by to stát nemělo. :-)

(za tuto právní konzultaci jsi už ušetřila tak 2000 Kč, které bych ti naúčtovala, kdyby jsi s tímto dotazem přišla ke mně...)
 Dari79 


Re: Dědictví - dědic v exekuci 

(2.2.2019 16:22:14)
Jestli ale zůstavitel dluhy neměl (čili na bytě jako takovém exekuce nejsou) a dluhy mají ti dědici, tak to přece není problém... Ti dědici sami snad proboha vědí, komu a kolik dluží... (to, že to nevíš ty, neznamená, že to nevědí oni).

Pak platí to, co jsem psala výše, tedy že:

a) najdou si kupce

b) dědictví přijmou (oni ani odmítnout v takovém případě nesmí, protože by tím krátili svoje vlastní věřitele - takový úkon je pak odporovatelný ze strany věřitelů (dotčených exekutorů) )

c) kupec vyplatí jejich exekuce formou zálohy na kupní cenu

d) exekuce zaniknou, oni byt v pohodě prodají a zbytek peněz si nechají... Jestli mají i jiné dluhy, než v exekuci, tak "dobrovolně" z toho zbytku ty svoje dluhy mohou poplatit.
Na kupce žádné jejich dluhy nepřejdou... Pokud oni (dědici) zbytek peněz rozfrcají a nebudou to brát jako možnost, jak své dluhy poplatit, tak to je celkem jejich problém a nikoho jiného. Pro prodej bytu je zásadní pouze nemít exekuci - čili podmínkou je vyplatit jen všechny exekuce těch dědiců...


Pak je samozřejmě kombinovaná možnost, kdy dluhy měl i zůstavitel i je mají dědici a to je pak už ještě lepší kombinace... To už bych si bez zkušeného advokáta asi ani netroufla řešit.



 Dari79 


Re: Dědictví - dědic v exekuci 

(2.2.2019 16:31:24)
a ano, je tu i ta možnost, že pokud ani ti dědici sami (chudáčci) neví, komu a kolik vlastně dluží (což je pro mě vždy těžko pochopitelné, že někdo neví, u koho si bral úvěr atd. - spíš si myslím, že lžou, resp. že se za to stydí, tak to nepřiznají) a zejména v kombinaci, kdy

dědici dluží
zůstavitel dlužil
dědici mají nezletilé děti

přijmout dědictví, jít do oddlužení, pak ten byt prodá ten správce a poplatí jejich dluhy i dluhy zůstavitele (které ti dědici zdědili) a v lepším případě dědici dostanou osvobození od zbytku dluhů - ale to je celkem drahé řešení (z prodeje nezajištěného majetku si správce bere až 25%), takže to bych volila spíše v případě, kdy fakt třeba ti dědici dluží přes milion, zůstavitel měl taky nějaké dluhy, byt má hodnotu 1,5 miln Kč, tam už by se to vyplatilo...

(pro zjednodušení, byl-li by to jen 1 dědic, dluhy celkem (jeho i zůstavitele) jsou 600.000,- Kč, ¨byt má hodnotu 1,5 miln Kč, pak by v insu správce byt prodal třeba za 1,4 miln Kč, 600.000 by dostali věřitelé, správce by si vzal svých asi tak 180.000,- Kč a tomu dědici by zbylo jen asi 620.000,- Kč.

Zatímco když by si to udělal "sám", byt by prodal za 1,5 miln, 600.000,- Kč by dostali věřitelé, asi by si musel vzít na to zkušeného advokáta, což by ho stálo se vším všudy počítám max. 50.000,- Kč, tak by mu zbylo třeba 850.000,- Kč).

Ale s rezervou, protože čím víc je tam exekucí, tím může být výhodnější řešení přes inso, než jen přes právníka, protože v inso se sice platí slušná odměna správci, ale zase se neplatí odměny exekutorům (které bývají 15% + DPH).

Čili - toto fakt není úplně jednoduché - šla bych za někým, kdo tomu rozumí se nejdříve poradit. A šla bych rychle. Denně přirůstají na exekkucích úroky, smluvní pokuty..., čím dřív, tím líp.



Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.