| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Používáte s dětmi rčení?

 Celkem 558 názorů.
 ...j.a.s... 


Téma: Používáte s dětmi rčení? 

(28.5.2018 16:19:27)
Vedlejší diskuze o tom, že rčení do maturitních písemek nepatří mě inspirovala k tématu:
Používáte doma s dětmi rčení? Rozumějí vaše děti rčením, používají nějaké?
Máte nějaké rčení oblíbené?

Myslím si, že i znalost rčení patří k maturitnímu vzdělání a rčení typu "nalejme si čistého vína" a "trpělivost růže přináší" nepokládám za nějak extra složitá.
 Z+2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 16:28:22)
Používám, protože jsem to dostal za úkol od manželky. Aby si je zažily do přijmaček. ~t~
A ne opravdu si nemyslím, že patří do přijmaček nebo na maturitu. Je to blbost. A když tak ta aktuální jako je třeba pozdrav"Smrt Spartě!" a správná odpověď "Dejžto pánbůh" ~;)

Apropo "Čas ruže přináší" Použil třeba Čapek. ~;)
 Karkulína 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 17:47:32)
"Smrt Spartě" - tak tady mě hned napadlo "Banik pičo". Ale to není rčení, to je životní filozofie ~:-D
 Alraune 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 16:28:44)
No, takhle rčení fakt ne.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 16:29:26)
já si naopak myslím, že jazyk je živá záležitost, mění se a vyvíjí a lpět na často archaických rčeních je zbytečné... říct dneska dítěti, že je někdo kopyto, pochybuju, že bude i jen tušit, že nemluvím o zvířecím kopytu... prostě bychom se měli smířit s tím, že některé výrazy pozbyly pro současníky smysl, protože předměty, jež označovaly, už se ani nepoužívají...
a s úslovím a rčením je to zrovna tak...
silně pochybuju, že bychom dnes rozuměli vrstevníkům karla IV. například...
 ...j.a.s... 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 16:33:26)
Rose, to je zvláštní... U nás doma se běžně používala rčení typu: "tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne..." nebo "jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá." A to rodiče nebyli žádní velcí intelektuálové.
A zrovna rčení "nalijme si čistého vína" slyším často v médiích.
 Alraune 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 16:41:06)
Kdyby byli intelektuálové, tak to nepoužívají :)Jsou pěkná úsloví, ale tohle jsou takové vyprázdněné omletiny.
 ...j.a.s... 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 16:45:44)
Alraune, co ti na tom připadá vyprázdněné?
 Alraune 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 20:29:23)
Je to slovní výplň. Zamyslíš se nad takovýmihle obecnými cancy? Ranní ptáče dál doskáče, chudoba cti netratí, komu se nelení, tomu se zelení... není to ani vtipné, ani chytré, ani zábavné, ba dokonce ani pravdivé :)Memoriál tedy Kateřiny.

To už se spíš jedou citáty z knihy a her, ale ty zas předpokládají znalost zdroje.
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 20:58:47)
"Je to slovní výplň. Zamyslíš se nad takovýmihle obecnými cancy? Ranní ptáče dál doskáče, chudoba cti netratí, komu se nelení, tomu se zelení... není to ani vtipné, ani chytré, ani zábavné, ba dokonce ani pravdivé :)"


Alraune, tak je to zlidovělé, opakuje se to už po staletí, tudíž to nikomu nezní originálně (proto take lidové rčení, že), ale rozhodně to obsahuje konkrétní myšlenku pro konkrétní situaci.
Posouzení pravdivosti už je na každém, v době vzniku to nejspíš odráželo dobovou realitu.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:03:17)
Tak nikdo se u toho přece nemusí válet smíchy, stejně jako se neválí, když řekneme "dobrý den".

Přesto by mi připadalo hodně divný, aby rodilej mluvčí ty nejdůležitější neznal, a chce-li maturovat, tím spíš.

Jako opravdu snižovat laťku na maturitu takto moc (číst knížky netřeba, přísloví znát netřeba) by se mi nelíbilo, to ať se radši nevzdělanci smířej s tím, že neodmaturujou.
 Alraune 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:06:31)
To, že znáš úsloví "trpělivost přináší růže", nevypovídá nic o vzdělanosti :)
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:09:09)
To možná ne, ale pokud ho neznáš (jakož ani skoro žádný jiný), tak to má určitou výpovědní hodnotu o nevzdělanosti.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:10:20)
Kudlo,
nemá. A dokud si to budeme myslet, tak z té prdele nevylezeme.
 Alraune 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:10:37)
Ale každý nějaký zná :) Ale každej jiný, každá doba má své.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:14:08)
"to možná ne, ale pokud ho neznáš (jakož ani skoro žádný jiný), tak to má určitou výpovědní hodnotu o nevzdělanosti."

Naprosty nesouhlas.

Ze neznas lidova prislovi muze akorat znamenat, ze zijes v jine oblasti, kde se pouzivaji jina.

Vzdelani znamena ucit se neco ve skole, ne prejimat lidove moudrosti od okoli. Jelikoz je to celkem nepotrebna zastarala slovni zasoba, o nicem to nevypovida. Jenom o tom, ze zarucene znas plno jinych veci. Samozrejme clovek, ktery lidova rceni nezna, ale je sectely a ma velky prehled o dalsich a dalsich vecech, muze diskutovat s nekym, kdo jenom zna lidova prislovi a knihu nevzal do ruky, na jeho urovni - cili kdo jaksi ukaze, ze je vzdelany? O nicem to nevypovida, akorat ze ti lide spolu nic moc diskutovat nemuzou - oba povazuji druheho za nevzdelaneho...
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:32:14)
Eudo,

to je ovšem školácká chyba v logice ~;)

"Jelikoz je to celkem nepotrebna zastarala slovni zasoba, o nicem to nevypovida. Jenom o tom, ze zarucene znas plno jinych veci."

neznalost přísloví neříká vůbec nic o tom, jestli znáš nebo neznáš plno jiných věcí, natožpak zaručeně ~;) - můžeš být univerzitní profesor s poněkud omezenými obzory, nebo úplnej vymatlanec, ale co z toho jsi, to ze samotný neznalosti přísloví neodvodíš.

"Samozrejme clovek, ktery lidova rceni nezna, ale je sectely a ma velky prehled o dalsich a dalsich vecech, muze diskutovat s nekym, kdo jenom zna lidova prislovi a knihu nevzal do ruky, na jeho urovni - cili kdo jaksi ukaze, ze je vzdelany? O nicem to nevypovida, akorat ze ti lide spolu nic moc diskutovat nemuzou - oba povazuji druheho za nevzdelaneho..." - to tedy považuji za silně manipulativní argument, kolik myslíš, že bude asi "sečtělých lidí s velkým přehledem", kteří neznají žádná přísloví?
A kolik bude na druhou stranu lidí, kteří přísloví znají jako své boty, ale už pak nic jiného?

Mluvila jsi o "krajových příslovích", tak pokud je něco čistě regionální, tak je logické, že to nebude znát každý a žádný soudný člověk by je do maturitní zkoušky nedával, ale myslím, že existuje dost takových, která jsou natolik univerzální, že si neumím představit, že by je někdo, kdo se chce honosit titulem maturant, neznal.


 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:36:54)
Kudlo, ano, univerzální, to je to slovo.
Mnohá přísloví jsou univerzální, mají svou verzi v mnoha jazycích, odráží historii a je to prostě kulturní záležitost, bez ohledu na to, jestli je člověk chce nebo nechce aktivně používat a jestli je považuje nebo nepovažuje za pravdivá.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:53:00)
to je ovšem školácká chyba v logice

"Jelikoz je to celkem nepotrebna zastarala slovni zasoba, o nicem to nevypovida. Jenom o tom, ze zarucene znas plno jinych veci."

"neznalost přísloví neříká vůbec nic o tom, jestli znáš nebo neznáš plno jiných věcí, natožpak zaručeně - můžeš být univerzitní profesor s poněkud omezenými obzory, nebo úplnej vymatlanec, ale co z toho jsi, to ze samotný neznalosti přísloví neodvodíš."

No jako a co? Tak nak univerzitni profesor spis moc omezene obzory mit nebude, ale to je jina diskuze. Muj argument byla reakce na tve tvrzeni, ze neznalost prislovi svedci o nevzdelanosti. Coz ve zkratce povazuju za nesmysl.


Kolik lidi nezna prislovi je celkem uplne mimo - Co je manipulativniho na argumentu, ze lidska vzdelanost neni stavena na rcenich, ale na uplne jinych znalostech? No a kolik lidi znaji jen prislovi a pak uz nic - to jsem napsala, opet, jako argument na tve tvrzeni, ze to svedci o nevzdelanosti. Clovek s nejakym vseobecnym vzdelanim potrebuje znat kvanta jinych veci, prislovi zadne vzdelani nijak nepotvrzuji, pouze fakt, ze zna prislovi. Doufam, ze i neco k tomu. S lidma, co znaji jen prislovi, si nijak moc nepokecam.



At jsou "univerzalni nebo ne, clovek se bez nich velice vyborne obejde. Univerzalniho dneska na nich nic moc neni. Do testu to davaji postarsi akademici, kteri testy tvorej a povazujou to za dulezite, uz jsem to napsala. Se soudnosti to nema nic moc spolecneho - soudny clovek usoudi, ze krajove nebo ne je celkem prast jak uhod. Slovni zasoba se meni daleko rychleji.

Jojo, kudlo, nekdo, kdo se honosi titulem MATURANT musi sporadak kvanta jinych znalosti, dokazujicich, ze ma nejake zakladni vzdelani. Prislovimi se ohaneli lide v drivejsich dobach, kdy toho oficialniho vzdlani nic moc nemeli, budoucnosti predavali sva moudra "k preziti". Dneska takovy maturant se pripravuje pro budoucnost. Minulost stejne celkove nijak moc nepojme, neco se ve skole nauci, ale co potrebuje nebo o co ma zajem si musi doplnovat behem celeho zivota (coz ani neni zas tak velky rozdin od nasich generaci). My k te "vzdelanosti" mame uplne jiny pristup a moznosti, nez nasi predkove.
 Rodinová 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:55:39)
Smarjaaa Eudo...~t~
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:00:09)
Tak ja tady predvanim snazive, jak nutno bez rceni preziti a silnou obsaznou slovni zasobou se ohaneti, coz pokladam k pouzivani jakehokoli jazyka za delako dulezitejsi. Po krajich se nekterak nepohybuju, a zrejme bych tam byla pokladana za nevzdelance, aneb bych se s lidmi ani nedorozumela, jednak mi chybi dialekticka slova, jedna bych pouzivala uplne spatny prislovi.
 77kraska 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:07:25)
zefyr a Ty doma mluvis hodne odlisne od spisovne cestiny? jen pro zajimavost...
 77kraska 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:49:55)
zefyr, to je pekny, ze se dialekt udrzuje :-)
tady bych nepoznala, odkud jsi, kdybych to nevedela z obsahu
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:08:16)
"Jsme my to ale hlupáci! Zapomněli jsme, že už jsme v cizím kraji. Ten člověk nám vůbec nerozumí. Ještě že mě s sebou máte. Podle klobouku soudím, že jsme na Chodsku. Huž je to tak. Hrom haby do toho huhodíl! Eště že sem se hučíl cizím řečím. Jsem Bystrozrakyj, hdehdo mě huž z dálky pozná. Chtíl bych se tě voptát, hde tu vostává děd Vševěd."
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:17:44)
Monty, jeste mi rekni, ze to pises z hlavy?
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:19:28)
Kat,
ne, tohle ne; znám kousek a celý text si podle toho kousku najdu na netu, aby to byla přesná citace.
 Marta. 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:30:18)
Monty..."A nejhorší ze všeho jsou trpaslíci. Ty potvory vám vlezou všude a strašně rychle se množí...." ~:-D~;)
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:34:48)
Marto,
~R^ ~;)
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:12:16)
Zefyr, nemyslis ty nahodou pocestne?! Ha!
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:14:26)
Není to pocestný? Je to pocestný!
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:08:33)
zase moc nechápu tu ironii - normální lidi přece nemluvěj jak teta Kateřina, ale ty přísloví pasivně znaj, fakt by ti nepřišlo divný, aby dejme tomu středoškolsky vzdělanej člověk kdekoli v republice nedokázal dokončit třeba "tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu...." nebo "komu se nelení, tomu se..."
 fifa3 + jeden kousek 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:44:56)
Ale já třeba někdy schválně mluvím jako teta Kateřina - tedy v nadsázce, někdy přísloví vystihne ve zkratce situaci a odlehčí ji atp...
Zrovna minulou neděli jsem bohužel šla s naším křečkem k veterináři, byl nemocný a byla to jeho cesta poslední. Jak na potvoru plná čekárna, v přepravce chcípající mazlík - a do toho nakráčela nějaká madam s kočičkou, chvíli se ošívala, a pak suverénně zaklepala a všechny předběhla... zírali jsme na ni (teda na zavřené dveře ordinace) s otevřenou pusou - no a já řekla : "nj, drzé čelo - lepší než poplužní dvůr" všichni jsme se trošku pousmáli a nepřišli jsme si jako takoví idioti. Jinak bych asi musela říct něco ve smyslu : co to je za voprsklou pitchu! - a já jsem dáma a sprostě jen myslím :)
Kromě toho nechápu, jak by mohl sečtělý člověk neznat přísloví - co tedy čte? Vždyť to je všude, v literatuře, v kulturním kontextu - je to součást kulturního dědictví. Mění se to, vyvíjí, přidává - ale nemizí...
 ...j.a.s... 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:49:13)
Fífo, já čekala zápletku, že ta kočka sežrala toho křečka ~t~
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:11:13)
Eudo ~t~
 Rodinová 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:21:05)
Eudo, ja nekomentovala tve jazykove dovednosti, lec tu prisernou delku... Mluviti stribro, mlceti zlato~j~
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:09:11)
Rozhodne. A taky se to do dnesni doby davno nehodi. Ruze to rozhodne nijak neprinasi. Spis komplikace.

A tim pada i duvod "lidove moudrosti" - zrovna jako vetsina ostatnich lidovych moudrosti.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:38:40)
Jo, a ja jsem vzdelana a na prislovi kaslu. V jakemokoli jazyce. Lidi s nima nak moc kolem ani nehazej, kdyz se normalne bavi (rada bych napsala "vzdelane", ale by se mi to okamzite omazalo o hubu)
 77kraska 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:39:44)
Eudo, to bych si netroufla napsat "ja jsem vzdelana"

holt vy na Zapade zbytecnou skromnosti netrpite
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 8:26:03)
A proc si netroufnout rict, ze mas naky vzdelani, kdyz ho mas?

To neni nic "zapadniho", ja se za svy vzdelani nestydim, ty jo?
(nebo by bylo lip se vyjadrit dle Kudly "ja znam rceni" a bejt tim padem povazovana za vzdelanou?)

Jinak - maturu nepovazuju za zadny vzdelani, to je proste tak nam "zvyk", dneska to ma kazdej....
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:07:57)
Kudlo,
máme rok 2018, o vzdělanosti nebo nevzdělanosti fakt nerozhoduje, jestli někdo používá archaismy a je schopen přečíst Kříž u potoka.
A jestli pro někoho tohle je vzdělanost, tak potěš prdel.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:18:47)
Monty,

samozřejmě že to není CELÁ vzdělanost, ale jen její kousíček.

Znalost takových věcí je pro vzdělanost podmínka nutná, ale zdaleka nikoli postačující.

Ale i nevzdělaní lidi mají úplně stejný právo na život, takže není důvod se rozčilovat. ~d~

 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:22:35)
Kudlo,
ale já se přece nerozčiluju, pouze se ti s snažím naznačit, že jsi vedle jak ta jedle. ~;)
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:25:55)
Mmch., to je další pěkná scénka do nějaké crazy komedie.
Pacient před operací mozku žádá, aby neurochirurg vyplnil test znalosti rčení a klasické české literatury, protože nějakej nevzdělanec ho přece operovat nebude. ~;)
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:28:07)
zefýr,
jj, to obzvlášť. ~t~
 77kraska 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:08:21)
Kudlo, ja bych radeji, kdyby maturant znal par zasadnich ceskych knih nez tunu rceni a prislovi

aby nedopadl jako ruzni mi americti znami, kteri v 90. letech na dotaz "cetl jsi ...?" rikali "ne, ale videl jsem ten film"......vsichni to byli lidi, co chodili na univerzitu a ja jsem jmenovala fakt zname knihy jako Hlava XXII apod. (u kterych jsem zase ja nevidela ten film, protoze ho u nas proste nedavali)
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:09:47)
Sedmi,
já myslím, že četba českých knih (a ostatně i světových) vypovídají o "vzdělanosti" úplně stejné prd jako trpělivost, co přináší růže. ~;)
 77kraska 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:12:41)
Monty, to je moje velke tema, jestli je cetba beletrie k necemu vubec dobra, ale zatim neznam odpoved, premyslim o tom asi 20 let :-)

protoze pred 20ti lety jsem poprve zacala potkavat lidi (Cechy), kteri necetli skoro zadnou beletrii (krom povinne skolni cetby) a pritom byli chytri, meli VS, byli dobri ve sve profesi atd. - to bylo fakt poprve, protoze do te doby byl kazdy kolem mne knihomol
 Alraune 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:04:43)
Jo, to určitě... řekněme, že to vystihuje přístup k životu ve své době. Ale proč to cpát do maturit? Mě tyhle věci třeba zajímaly, někoho vůbec a použitelné to moc není.
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:14:29)
"Ale proč to cpát do maturit?"

Asi jako tradiční prvek, který patří k jazyku a kultuře.
V angličtině jsme se také učili tradiční přísloví a přestože netuším, zda je mladí lidé ještě používají, v psaných textech (moderních) jsem na ně (nebo na jejich parafráze) už narazila a byla jsem ráda, že chápu kontext.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:19:19)
Ropucho, materil pro testy a ucebnice tvrori lidi, kteri "neco" povazujou za dulezity a druhy k tomu nemaji zas tak moc rict.

Akademici, kteri se pohybujou v jinem svete, (=nepraktickem) a maji jine nazory
na nutne vyrazy a tak.

Jak i z tehle diskuze vyplyva - rceni jsou vyrazne krajova, cili ani ti "vzdelani maturanti" se v praxi s ruznymi rcenimi nesetklaji, ackoli jich treba znaji neco - sve krajove. Ne ta "vybrana".
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:28:36)
Eudo, tak konkrétně třeba v té angličtině jsem se neučila přísloví z žádných učebnic ani od žádných akademiků, ale od rodilých mluvčích, kteří je prostě znali jako součást své jazykové kultury.

Přísloví jsou proste součást jazyka, některá přísloví jsou v mírných obměnách známá v celé řadě jazyků stejně, to nejsou žádné krajové specialitky.
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:15:01)
Al, tak jsem asi trapka, ale zrovna tyhle tebou vybrany mi prijdou relativne nadcasovy. Nic desnyho.
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:12:06)
alraune "komu se nelení, tomu se zelení... není to ani vtipné, ani chytré, ani zábavné, ba dokonce ani pravdivé"

Co na tom není pravdivého? Kdo není línej, tomu roste obživa. Ale to je těžké, když někdo žije ve městě a nikdy nezasel ani pažitku do truhlíku, tak to nevidí v praxi ~;)
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:13:44)
Marko,

i ve městě přece vidíš, jak se Ti do peněženky za Tvé nelenošení sypou pěkně zelené stokorunky (nebo pětitisícovky, ty jsou taky zelené). ~t~
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:20:41)
Kudlo, no nebo tak. Ale snad jen stovky jsou zelené. Eurostovky taky, tak je to opravdu univerzálně použitelné rčení. ~2~
 Analfabeta 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 8:59:59)
Tím zeleněním mi připomínáte jeden hezký kreslený vtip (asi Kerles?): byla tam namalovaná lehká žena se zeleným porostem kolem ohanbí a pod tím text "Komu se nelení,tomu se zelení".
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:16:58)
Marko, uplne zastaraly prislovi:

Dneska se nejvic zeleni vselijakym podvodnikum a hochstaplerum bez neleneni. A obycejnej clovicek se muze ustvat.

Ovsem kdyz se clovek zamysli nad tou historii, nic noveho pod sluncem, ze jo. Nejvic se vzdycky zelenilo tem, co uz neco zelenyho meli
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:23:17)
Eudo, to jsi dost zapšklá, jestli si myslíš, že se zelení jen podvodníkům. ~d~

Každopádně asi i ti podvodníci jen neleží a musí pro to zelenění něco udělat. Pečení holubi nelítají do huby. ~;)
 Rodinová 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:24:03)
A bez prace nejsou kolace!!
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:24:53)
Když nemají chleba, ať jedí koláče. ~;)
 Rodinová 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:26:13)
Monty~t~
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:26:45)
No, a chudák Marie Antoinetta to prý ke všemu ještě takhle vůbec neřekla a je v tom zcela nevinně.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:28:30)
Kudlo,
neřekla to vůbec, je to z Voltaira.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:42:34)
Monty, prave, a tady bych jen dodala to o te "vzdelanosti"....
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:29:13)
Marko, zapskla nezapskla, ja tu podavam dukazy o nespolehlivosti lidovych moudrosti.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:35:26)
Eudo,

a on tady někdo tvrdí, že lidové moudrosti jsou spolehlivé?
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:37:04)
Eudo "ja tu podavam dukazy o nespolehlivosti lidovych moudrosti"

No jenže to jsou domnělé důkazy pramenící z té zapšklosti.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:38:25)
"No jenže to jsou domnělé důkazy pramenící z té zapšklosti. "

a jejdanecku....
 Konzerva 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 13:50:07)
Je to chytré, protože je to současně stručné, pravdivé, výstižné a rýmuje se to.
 Palac + 1 


sama jsi vyprázdněná omletina :)))))))) 

(28.5.2018 17:00:02)
fakt jsi mě rozesmála :)))

klasifikovat přísloví - nedílnou součást lidový slovesnosti - jako vyprázdněnou omletinu, je fakt kuriozní :))

pro mě to je součást plastičnosti českýho jazyka. mám je ráda a myslím, že když se nebudou přenášet a další generace, že to bude škoda...
 Kaipa 


Re: sama jsi vyprázdněná omletina :)))))))) 

(28.5.2018 18:19:40)
No když ona je Alraune ten literát...~;)

Jinak rčení jsou krásnou součástí jazyka a normálně je používáme (tedy ne v každé větě, ale někdy je jedno výstižné rčení lepší než mletí pantem ~:-D pořád dokola). Mám hrůzu z toho, že se nám čeština smrskne na esemeskový jazyk (tvl, jj, nz,... ~l~).
 sylvaina 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:50:10)
To je legrační, u nás doma se zrovna tyhle dvě používala ve tvaru: Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se z lesa ozývá. Jistý druh rodinného humoru.
Jinak dneska, pokud se pokusím použít nějaké přísloví, tak mě děti okřiknou, že jsem jak teta Kateřina. Takže je nepoužívám.
 * Liv 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:55:03)
Sylvaino, u nás doma se říká
tak dlouho se do lesa volá, až se ucho utrhne~t~
Neptej se mě proč.
Každopádně před přijímačkama na 8G jsem to dítě přeučovala....
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 19:00:36)
Liv, tak dlouho se do lesa vola, az z nej vyjde hajnej!~t~
 neznámá 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 19:00:47)
My zas říkáme "kdo jinému jámu jámu, sám do ní sám"
Nebo oblíbené "někdo štěká, pes jde" či "štěk pesá" - ale to už bude rodinná záležitost.
 * Liv 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 19:02:48)
"pes který štěká nekouše"

"kousali všichni"
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:39:55)
neznámá ""kdo jinému jámu jámu, sám do ní sám""

To znám taky. Od kamarádky ze školy, se mi to teď vybavilo. :-)
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:41:51)
Kdo jinému jámu kopá, není ještě brigádník.
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:43:41)
Monty , kraaasa!
 kachna_ 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 20:06:44)
Hele, ale u nás bylo kopyto vždy kopytem zvířecím, konkrétně patřilo pakoňovi ~t~
 TaJ 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 16:34:12)
Mám pocit, že tady na tohle téma dokonce nedávno už i diskuze byla...ale jinak jo, používáme...třeba kdo jinému jámu kopá, líná huba, holé neštěstí, kdo chce kam...bez práce nejsou koláče...prostě takové ty běžné...a dokonce i naše dítě s řečovými problémy, mě nedávno překvapilo, když jsme koukali na soutěž Chcete být milionářem a tam občas bývají otázky, že se má doplnit nějaké rčení, nebo přísloví...tak že to znal, ani sama nevím odkud:-)
 ...j.a.s... 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 16:37:19)
Tino, ano, tyhle jsme taky používali. Nějak mě nenapadlo vnímat to jako něco archaického.
 fifa3 + jeden kousek 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:56:16)
jj, já vtloukám do hlavy : lína huba, holé neštěstí. a domácí zmutované je : neříkej hop, dokud ti nepřeskočilo.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:58:45)
u nás občas říkáme "holá huba, líné neštěstí" ~t~
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 16:48:29)
Já si ani neuvědomuji, nakolik před dětmi používám rčení.
Pro mě jsou to každopádně samozřejmé, automatické záležitosti, moji rodiče a prarodiče je běžně užívali, běžné jsem je četla, vnímám to prostě jako notoricky známou součást jazyka.
Upřímně by mě ani nenapadlo přemýšlet, jestli je mé děti dostatečně znají.
 TaJ 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 16:53:12)
Ropucho, já to mám taky tak a možná jich používáme víc, než si uvědomuju, aspoň podle toho, že je syn celkem dobře zná...navíc se dost často vyskytují i v klasických starších pohádkách, jak v knížkách, tak v těch zfilmovaných...
 *Kate 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 16:51:22)
To mi připomnělo, jak malá dcera říkala: "Mám hlad jako dudek".

A jakási redaktorka o komsi napsala, že žije ve slonovinové kosti.
 Lída+2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 17:12:37)
Taky hlavně mě zaráží, když se přinejmenším gymnazisté pitvají v knize Saturnin, kde se to tím hemží......, že to pak neví...~d~

Saturnin je v doporučené literatuře k maturitě.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 17:20:54)
Nemyslím si, že znalost rčení nebo přísloví patří k maturitnímu vzdělání.
Cíleně to určitě nepoužívám, ani rčení, ani přísloví; když už, tak něco neznámého a neobvyklého, na co narazím v rámci práce nebo studia a přijde mi to úsměvný.
Nicméně známe to doma asi všichni, protože ta nejomletější jsou přirozená součást jazyka a není dost dobře možné se tomu v komunikaci s různými lidmi, při sledování filmů a televize nebo četbě zcela vyhnout. Na všechny ty věci z PZ a maturit jsem se schválně ptala syna, znal to vždycky všechno, ale proč by z toho měl někdo někoho zkoušet, to nechápe rovněž. ~d~
 Vaitea 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 17:41:39)
zefýr,
já používám asi jenom : "Ti to bude platný , jak mrtvýmu zimník".
To je asi u přijímaček nebo v didaktickém testu k ničemu.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 17:44:09)
Vaiteo,
u nás se říká "platný jak mrtvýmu penze", případně "menzes". Babička zase říkávala "to je mi platný jak vládní vojsko v Itálii". Vůbec všechna podobná rčení a úsloví - např. "držíš to jak panna vocas" - jsou pro účely maturit zcela nevhodná. ~;)
 77kraska 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 17:46:16)
Monty, ja znam zase jihoceske "hrabeš se v tom jak stará panna ve vzpomínkách" :-) to doma taky nerikam
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 17:51:26)
Sedmi,
babička ještě říkávala "stojíš tu jak svatá Dala neví komu". ~;)
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:14:02)
To asi v přijímačkách nebude.
 77kraska 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:22:53)
Monty, to rikala moje babicka taky o te Dale

a taky rikala "v p.deli a v Tejně je stejně" - to bylo o Týnu nad Vltavou :-) ...ale to nevim, jestli je rceni :-)
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:23:54)
Sedmi,
Tejn neznám, ale babička říkala třeba "kdyby měli páni v prdeli ryby, nemusely by bejt rybníčky".
Pro maturitu rovněž nevhodné. Proto asi babička žádnou neměla. ~t~
 77kraska 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:26:16)
ja se budu muset zamyslet, co babicka rikala.....a zapsat si to, dokud si to pamatuju

treba kdyz jsem rekla "to si nevezmu, toho je pro mně škoda", rekla babicka "Škoda je v Plzni"
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:28:01)
Sedmi,
škoda je dobrýho člověka.
A ještě jsem si vzpomněla, že na "to je jedno" říkala "jedno je strčit si dva prsty do prdele a jeden olíznout". ~;)
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:31:21)
zefýr,
ještě taky "na posranýho i hajzl spadne". ~;)
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:35:56)
zefýr,
to je jak z Cimrmana, když provozoval lidové léčitelství... na frigiditu potměchuť a na problémy s erekcí vstavač polní. ~;)
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 20:48:03)
Zefýr,

není "Cyrile zazvoň" něco jako "nekecej"?
 neznámá 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:33:42)
Já to znám ve verzy - vše je na h.vno, jen včely jsou na med a ten je taky na h.vno.
 77kraska 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:31:19)
Monty, no to jsou takovy hodne lidovy rceni :-)

znas knihu Lidova rčení? uz jsem tu o ni psala, ale ted ji nemam pri ruce
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:31:42)
Sedmi,
nemám ji, ale slyšela jsem o ní.
 77kraska 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:33:13)
to je fakt dobra kniha, nevyhyba se ho.num ani p.delim :-)
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:34:35)
Sedmi,
mám Šmírbuch jazyka českého a Stručné dějiny nadávek a sprostých slov, tam je toho taky dost. ~;)
 neznámá 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:32:16)
Rybníčky taky používáme a když už jste u těch peprných, tak tchán mě vždy uzemní rčením "víš h.vno, co je v pr.eli tvrdý", na to se dost blbě reaguje, je to jeho oblíbené rčení.~t~

Já jsem od minulé diskuze zjistila, že rčení nevědomky nevědomky několikrát denně, takže moje děti snad jednou i odmaturují.
"Dala" se u nás taky používá "čumí jak svatá Dala"
 magrata1 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:34:20)
u nás se říká: Kdyby byly v řiti ryby, nemuseli by být rybáři. a Jeden myslel a musel se jít převléct. (toto je zjemnělá verze)
já často používám, že jsem zmrzlá jak sobolí hovno, ale to asi není staré lidové~v~
 TiNiWiNi 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 19:24:28)
Ale to rceni mas spatne: Svatá dala, neví komu. Tzn. ze se s nekym vyspala a nevi s kym. Tam neni zadna Dala.
 77kraska 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 19:32:30)
je tam Dala

humor se tam dela z toho, ze Dala muze byt jmeno a taky "nekomu dala"
 TiNiWiNi 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 19:39:07)
Promiň, ale podle mě to je blbost. Můžeš mi tedy osvětlit, co má znamenat to rčení "svatá Dala neví komu" z jazykového a logického hlediska?
 Žžena 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 19:41:22)
TiNiWiNi,
právě to Dala s velkým D v tom dělá ten vtip.
 JaninaH 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 19:46:32)
Taky si myslím, že je to “svatá Dala” .
 TiNiWiNi 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 20:27:59)
Ale to je rčení, to není vtípek s velkým D u nějaké Daly.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 17:58:55)
zefýr,
který? "Na starým kole se naučíš nejlíp jezdit"? ~;)
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:14:38)
Zefýr,
po starém liči žaludek ti cvičí? ~t~
 vlad. 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:39:46)
Supliku, tak krepelici urcite vyuziju ~t~
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:02:11)
Monty, "platny jak mrtvymu zimnik".
 zen 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 17:46:56)
Pouzivam jak ceska tak i v anglictine. Ale nemyslim si, ze by se z toho meli deti zkouset. Tech rceni je hodne a ze by zrovna kazdy mel povinne vsechny znat to asi ne.
 77kraska 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 17:47:31)
pouzivala jsem rceni ze srandy pred ditetem od mala

pak jsem zjistila, ze to dite potrebuje k prijimackam, tak je pouzivam co nejcasteji cilene
 magrata1 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:15:21)
Někdy jo, ale spíš si z toho dělám srandu. Nejsem teta Kateřina.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:19:56)
Tak já jak si pamatuju každou blbost, používám třeba "sobě ježek kadeřav", to je z Výletu pana Broučka do 15. století, ale dost zřídka se k tomu naskytne příležitost. ~;)
 vlad. 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:38:14)
Magrato, asi tak :-)
 magrata1 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:39:56)
Já s těmi rčeními s oblibou nasí.ám dcery. Funguje to spolehlivě.
 Bulik 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:27:24)
Rčení používáme běžně, jako přirozenou část jazyka, často se s nimi potkají i v knížkách a občas se ptají, co to znamená. Čeština je krásný bohatý jazyk, dá se s ní i krásně hrát a bylo by škoda se o to ochuzovat.
Nejčastější u nás je asi "bez práce nejsou koláče"
 neznámá 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:42:44)
Kdo u vás lže?

V naší rodině se říká "lže jak Fučík"
U manžela "lže jak Frištenský"


 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:44:15)
neznámá,
u nás se lže, jako když Rudý právo tiskne.

Mmch., Frištenský nějak významně lhal? ~;)
 neznámá 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:52:23)
Netuším proč zrovna Frištenský, protě u nich lže Frištenský.~t~

Moje děti rčení nenaštvou, oni je nechápou, jako dysfatici nechápou černý humor nebo ironii a přísloví rozebírají do posledního písmenka. HLavně s tím nestarší si někdy v tomto směru přijdu jak se Sheldonem Cooperem.

Já jsem taky jako dítě přísloví nechápala, vysloveně nepochopitelný pro mě bylo "má se jako prase v žitě" - tam ho přece sejme myslivec.
"Čumí, jak když nadloube volovi" - nechápala jsem jak kouká nadloubaný vůl a teď je to vůči dětem moje nejoblíbenější.


 magrata1 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:48:37)
Gdo cigání, ten aj krade, do pekla si cestu hrabe~t~
 TaJ 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:54:25)
Magrato, to říká manžel "kdo lže, ten krade a do pekla se hrabe":-)
 magrata1 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:46:06)
Děda měl oblíbené Kecá jak Palacký
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:46:48)
U nás "máš řečí jako Palackej".
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:49:24)
U nás nelže nikdo. ~t~ Lež má krátké nohy. Zrovna nedávno jsem to vysvětlovala. :-)
 neznámá 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:55:31)
Ano, u nás se taky říká "kdo lže, ten krade a může i zabít"
 * Liv 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 18:56:41)
náš matikář na gymplu řikal "kdo lže, ten krade a kdo krade, ten vraždí"
Asi je to učej na matfzyu~t~
 Ridwen2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 19:20:45)
U nás se říkalo "kdo vraždí, ten krade a skončí jako lhář". A mámino oblíbené bylo "ranní ptáče dál doskáče, ale dřív chcípne". A "žádnej učenej z nebe nespadl, ale blbý jako kdyby shazovali".
Já přísloví sbírám, v několika jazycích, a obzvlášť mě baví takové ty perly lidové moudrosti, které se vzájemně vylučují, třeba "mluviti stříbro, mlčeti zlato" a "líná huba, holý neštěstí".
 77kraska 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 19:29:17)
Ridwen, to se nevylucuje:

mluviti stribro a mlceti zlato - kdyz nekoho udas/zradis, dostane stribrnaky, ale porusis moralni pravidla (to je to zlato)

lina huba hole nestesti - musis umet komunikovat, domluvit se, vhodne se zeptat
 magrata1 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 20:30:12)
Stojíš tu jak špatně vyřezaný svatý. Stojíš tu jak vidle v hnoji.
a jedno manželovo, co se u nich prý dědí a já ho nesnáším: Dokáď trochu ovoce, prdel řídko lepoce~8~
 Alraune 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 20:34:43)
Nejvíc úsloví, které užívám, je z knih, velká část ze Zaklínače, takže nevím, jestli je dcera dostatečně obohacen prostonárodními moudry.

Ale třeba úsloví Meč osudu má dvě ostří je výborný, protože se hodí úplně na jakoukoli situaci. A ještě mám ráda "Kdo má viset, ten se neutopí" :) A "Jeď, směle jeď, zní odpověď," což je ale citát z Poea.
 Alraune 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 20:44:08)
Jé, kdo se bojí, sere v síni, to používám taky, ale nevím, jestli to zařaděj :) A tedy literárně používám i horší a ty nezařaděj určitě. To by zařadili jen v mé opolské zaklínačské škole :D
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 20:45:47)
Kdo se bojí, sere v síni je další z babiččiny krabičky. ~;)
 Alraune 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 20:49:36)
Ne, jsi teta Kateřina :) Fixírujou tě muži? :D
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:12:04)
Monty, i u nas se to pouziva.
 Analfabeta 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 10:04:19)
Lze doplnit o "se Sovětským Svazem máme ruce na zem"
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 20:41:58)
Tak já občas něco přebírám i z jiných jazyků, když mi to přijde dobrý. Třeba od Poláků jsem převzala "má nos jak brzdu od kolotoče". ~;)
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(30.5.2018 13:57:49)
Ale to se rika Ma frnak jak kliku vod blazince.
 sovice 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 20:44:56)
No jo, naše rodinné oblíbené je "prohlížej si krásy Prahy, bude ještě hůř".
 Konzerva 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:08:49)
Já zas používám, když zjistím, že mi dítě z něčeho vyrostlo:"Ukaž, to je ti nějaký malý, asi tě zmlátím, že jsi tak vyrost."~3~

A pochopitelně "Nechci slevu zadarmo."

A když jsem kupovala lednici, parafrázovala jsem z povídky Můj první klobouk: prohlížela jsem v obchodě lednice, přišel, prodavač a ptal se, jestli mi může pomoci. Řekla jsem "Chci lednici. Ať chladí a moc nestojí."

 Simeona+3 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 20:25:47)
Obcas.Myju si nad tim ruce, potrefena husa nejvic kejha, tezko na cvicisti, lehko na bojisti.
Ale o trpelivosti neznaji ☺.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 20:49:57)
Rčení moc nepoužíváme, ale známe, upřímně mě děsí představa, že by maturant aspoň pár těch nejznámějších neznal.

Nevím, jestli by to mělo být výslovně u maturit, připadalo by mi to trochu jako maturanty zkoušet, jestli uměj napočítat do sta.
 Federika 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:05:00)
Používáme hodně. Nakonec, vyskytuje se téměř v každý knížce, rozhovoru, článku,těžko se bez nich obejít. Navíc se jako vícejazyčná rodina občas bavíme tím, jaký rozdíly ve rčeních a příslovích jsou v různých jazycích. Například proč Čech má něčeho plný zuby a Němec plnej rypák :-) apod..
Máme doma tyhle dvě knížky , od Anny Novotné a jsou docela oblíbený:
-Kdo jinému jámu kopá
-Kdo se směje naposled
Je tam spousta rčení, přísloví, známých i méně známých, s obrázky a vysvětlením..
 Alraune 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:08:03)
Ani do článku už nemůžeš použít taková klišé. Trpělivost přináší růže... to ti každej editor vyhodí :)
 Alraune 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:09:40)
A na tvůrčím psaní bych to dětem omlátila o hlavu. Klišé, stereotyp, beztvarý šedý nic, který říkáš, když tě nic lepšího nenapadne.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:15:46)
Souhlas, Alraune.
 Konzerva 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:09:52)
Snad záleží na kontextu, v jakým se to napíše, ne?
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:07:20)
Rceni je zastarala cast jazyka - jazyk se vyviji a neni zapotrebi aktivne znat vsecko, co uz nove dobe nic nerika. Z naky knizky sem tam je docela mozny se poptat nekoho, kdo vysvetli. Ale zkouset to jako "vybrany slova" a pod., na to je uz davno jina doba. Zaci potrebujou jinou slovni zasobu (a to treba takovou, kterou my dospeli postradame), protoze je vychovavame a ucime pro budoucnost.

Kultura je fajn, ale neni nutne ji mit uplne v malicku. Ona se i ta kultura meni, a ucenim se neceho, co denne nepotrebujeme, nebo to nepotrebujeme vubec, ji nijak nemennou nezachranime.
 white 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:12:43)

Od nás z Hané

"Buď blbé, nebudeš potřebné"

"Čočí, čočí, fajo v čoni , a cog v Čoníně." -překlad: Kouká kouká, dýmku v ústech a vlak je v Čuníně.
 77kraska 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:14:25)
White, moje babicka rikala "nebud blba, blbejch je dost" (Budejovicko)
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:19:52)
"nebuď blbá, když už nejsi hezká" to je ale hnusný. ~d~
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:26:08)
Kudlo, neni to hnusny! Naopak je to vlastne hooodne realisticky a moudry ~t~
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:33:40)
Kat,

na tom není nic realistickýho, je to hloupý a zlý, umíš si představit říct něco takovýho svojí dceři?
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:35:54)
Kudlo, dospele dceri v urcitem kontextu - umim. Umim si to predstavit i vuci mne. Jde o kontext.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:40:20)
Kat,

tak jistě pokud je to něčí styl humoru a všechny strany to tak berou, tak máš určitě pravdu.

Já jsem ale ovlivněná tím, že humor tohohle rázu většinou nemusím, přijde mi to zbytečný.
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:43:25)
Kudlo, no, tak prave to clovek musi svy lidi znat a vedet, co muze. Ale my mame obcas dost brutalni humor ~t~
 77kraska 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:38:05)
Kudlo, diky, ze jsi svou mravolicnosti a suchoparnosti zabila peknou diskusi
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:41:22)
Sedmi, ale prosim te, ja jsem spis prekvapena, ze na povel si nedokazu vybavit to, co frci u nas v rodinach. Az kdyz sem nekdo neco napise, reknu si, ze "no joooo!". Proste blok.
 petluše 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:44:08)
Kolik višní... tolik třešní... takový překladatelský oříšek...
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:47:47)
Jojo, primerene!
 Rodinová 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:49:49)
Jee Kat, Primerene uzivame hodne casto~t~
Vubec hlasky z filmu vic nez rceni.

Ale je tady krasne:)
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:51:04)
Ano ano, rekl jsem 5 a myslel jsem 10. A racte si brat!
 Rodinová 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:54:55)
Maminko, ty nam jen horis~:-D
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:55:28)
Rodinova ~t~~s~
 petluše 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:09:16)
Zřejmě dobrej oddíl. Nebudem se pouštět do žádných větších akcí.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:10:18)
Spadlo ti to, Máchale!
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:55:43)
Ha, teď použili na ČT stylovou parafrázi na téma této debaty - "Zavři oči a mysli na metro."
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:47:25)
Petluse, coz mi pripomina "my k vy, nebo vy k my?"
 Rodinová 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:48:22)
Neni to Co vy k my, to my k vy ~:-D?
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:50:09)
Rodinova, alebrz "jak my k vy, tak vy k my". Lze kreativne menit ~t~ ale uz z toho mam tik v oku, jak to pisu, je to desna k.o.tina.
 77kraska 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:52:15)
Kat, jak my k vy, tak vy k my - to je super, to rikala taky moje babicka...teda ona rikala "jak vy k my, tak my k vy"
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:54:06)
Jsem zcela nevzdelana, s tim jsem se v zivote nesetkala. Kterej to bude kraj?
 77kraska 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:56:06)
jak vy k my, tak my k vy - to nevim, to je mozna z filmu....neprijde mi to jako lidove rceni
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:09:57)
Sedmi, mozna. Ja nevim. Ale evidentne to zlidovelo dost ~t~
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:53:01)
Kat,

já myslím, že i novodobá "pokladnice mudrosloví národu českého" obsahuje přísloví/hlášky, který zná většina lidí, a na základě toho si pak můžou dělat srandu a navzájem si notovat.

Přišlo by mi docela smutný, kdyby tam takovejhle "průnik množin" vůbec neexistoval.

 Len 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:52:43)
No, tohle se opravdu ujalo hodne. Muj deda mel ve zprave od doktora pro pojistovnu napsano, ze pri trhani tresni spadl z visne~t~
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:47:31)
7mi,

vážně?

Že by jeden jedinej člověk dvěma příspěvky, který byly zcela k věci, dokázal "zabít pěknou diskusi?

Asi tedy na sebe začnu být pyšná, když mám takovou moc ~t~

Ale teda vážně - fakt ti přijde jako něco mravoličnýho a suchopárnýho, když se podivím, že to, co mě až dosud nenapadlo považovat za nijak náročnou znalost a měla jsem víceméně za samozřejmý, že to zná většina dětí na prvním stupni tak jaksi mimochodem, někdo, kdo o sobě jedním dechem prohlásí, že je vzdělanec, dotčeně zpochybní řka, že takovýhle triviality nezná a ani znát nehodlá a vynadá každýmu, kdo se nad tím pozastaví?
 77kraska 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:50:52)
Kudlo, tady bezi diskuse vedena lehkym tonem, uzivatele/lky pisou zajimavy rceni, nektery si kopiruju (ty krajovy, ktery neznam) a do toho vpadnes Ty jednak moralizovanim (o tom, co rict a nerict dceri) a jednak dlouhymi prispevky, ktere musim slozite preskakovat a stejne nerikaji nic podstatneho
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:52:56)
Ciwe, Sedmi, tak je necti. Kudla proste strucna nebude NIKDY! Proste Palackej, je to tak. A jiny to nebude ~t~ to uz je vyrizeno a probrano mnohokrat.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:58:30)
ehm, sedmi, krom příspěvku, kterým reaguju na Eudo a cituju ji, takže je trochu delší, je převážná většina mých příspěvků v této diskusi na šest a méně řádků.

Takže to asi nebude tak úplně o přílišné délce, spíš o tom, že "kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde" ~t~
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:01:26)
Kudlo, ja se bit nenecham, klidne hledej hul, nebo spis akademicky slovnik - lina huba holy nestesti.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:02:30)
Eudo,

to s tou holí bylo ale na 7mi ~d~
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:03:16)
Ale to vubec nevadi, mne se to hodilo. Prilezitost dela zlodeje.
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:02:47)
77 "a do toho vpadnes Ty"

A tak divit se na veřejný diskuzi, navíc na nijak závažné téma, že do ní někdo vpadne? :-)
 77kraska 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:05:58)
Marko, to je kazdyho pravo psat na verejny diskusi co chce.....ale zkus si to predstavit v realu: lidi si vymenuji kratky hlasky, rehtaji se u toho a najednou prijde nekdo jako Kudla :-) a je po mejdanu
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:07:33)
"Asi tedy na sebe začnu být pyšná, když mám takovou moc"

Pycha predchazi pad, Kudlo.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:12:10)
Eudo,

komu čest, tomu čest, ne? Sice na jednu stranu chlubné plíce lezou z hrnce, ale na druhou líná huba holé neštěstí a drzé čelo lepší než poplužní dvůr, a je ostatně logické, že každá liška svůj vlastní ocas chválí. Ne?
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:13:11)
Kudlo ~b~ cestina je proste bozi.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:18:51)
No prave, Kudlo. Takze i ta lidova moudrost je prast jak uhod - komu se co hodi do kramu. Nic moc moudreho, na to prijde kazdej sam dle situace.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:25:48)
Eudo,

to, že jsou přísloví protichůdná, zjistil už tuším Saturninův pán, "nehas co tě nepálí" by zcela popíralo význam dobrovolných hasičů, a "líná huba holé neštěstí" a "mluviti stříbro, mlčeti zlato" jdou vyloženě proti sobě.

Jistěže "lidová moudrost" JE to, co se komu hodí do krámu, a jistěže to často není vůbec nic moudrého, ale tady přece o to vůbec nejde, soudný člověk to přece nebude považovat za žádnej návod na život, ale je to součást toho jazyka a jeho bohatství, a kdo to nezná, tak se o část toho bohatství připravuje, což mi přijde jako dost škoda.

I když žít se s tím samozřejmě asi docela pohodlně dá taky.
 77kraska 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:48:11)
zefyr, muj zase rika, kdyz uvarim vyjimecne neco jakz takz dobreho : "ona tu byla na navsteve tvoje matka?" (vyhlasena kucharka)
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:50:46)
Zefýr,

já právě u takovejchhle "shazujících" rčení mám problém s tím, že aby to bylo neškodný a vtipný, tak se to musí říct někomu, kdo NA BETON ví, že to není pravda (zaručeně není blbej/ošklivej apod).

Ale já si vždycky představím spíš, jak to řekne někdo zlomyslnej někomu nejistýmu, ostatně i tady občas čteme nějakej příklad, jak to někomu říkali v dětství a on z toho pak měl trauma ještě hluboko do dospělosti.
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:54:02)
Kudlo, ale nemuzes byt furt tak podezrivava! ~t~
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 21:56:47)
"Ale já si vždycky představím spíš, jak to řekne někdo zlomyslnej někomu nejistýmu, ostatně i tady občas čteme nějakej příklad, jak to někomu říkali v dětství a on z toho pak měl trauma ještě hluboko do dospělost"

Hezky.
Tak maturanti se maj ucit prislovi, ,aby byli zlomyslny.

Tak takovej duvod mne nijak nenapadl. Ja zas tak nak vychazim z toho, jak to jsou zastarala lidova moudra, detem kdysi hlasana namisto dosazitelneho nejakeho vzdelani skolastickeho.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:01:12)
Eudo,

hm, to je ale zas totálně překroucený. ~d~

To s tím zlomyslným a nejistým byla reakce na jedno konkrétní rčení (něco ve smyslu "musíš být aspoň chytrá, když nejsi hezká"), což bych určitě neoznačila za univerzální přísloví a u maturity by se to octlo jen velmi těžko. Což jsem ovšem taky napsala, stejně tak, jako že se mi to jako rčení nelíbí.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:02:40)
Ale nijak prekrouceny - procvicovat rceni k tomuy, aby je clovek stejne neumel pouzivat, ale jenom je znal, je taktez zcela mimo (tim myslim ty maturanty - stejne to zapomenou)
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:05:26)
Eudo "Ale nijak prekrouceny"

Ale jo, překroutila jsi to. Kudla myslela to jedno zlomyslné, konkrétní. Která mimochodem taky nemám ráda. Urážka schovaná za humor. Někoho to může dost zranit.
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:07:47)
Eudo, cílem není naučit maturanty aktivně používat přísloví, nýbrž poskytnout jim povědomí o této běžné, tradiční, celosvětově rozšířené součásti jazykové kultury.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:13:07)
"Eudo, cílem není naučit maturanty aktivně používat přísloví, nýbrž poskytnout jim povědomí o této běžné, tradiční, celosvětově rozšířené součásti jazykové kultury."

Ropucho, problem je, ze se ruznym vecem, napr. zrovna tem prislovim, priklada vetsi dulezitost, nez ji maji. Napr. tvuj vyrok "celosvetove rozsirena soucast kultury" neni v dnesni dobe bezna, tradicni a celkove rozsirena. To je jaksi domnenka lidi, kteri to povazuji za bezne, tradicni a celkove rozsirene.
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:19:52)
Eudo, ja v tom nevidim vubec zadny problem.
Tady se o tom píše v souvislosti s maturitou, což je komplexní zkouška z jazyka a předpokládám, že příslovím je tam věnována jedna otázka, tedy zanedbatelný zlomek z toho, ce je požadováno.
Nikdo jistě neselže u maturity jen proto, že nebude znát přísloví.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:21:07)
tak znalost přísloví jistě není klíčová skoro pro nic "užitečnýho" natolik, že by se konkrétně na ní muselo izolovaně bazírovat, ale vzdělanost přeci není znalost žádné konkrétní jednotlivé věci, ale komplexní spleti věcí a jejich vzájemných souvislostí, tak, že když nečekaně "ťukneš" na náhodný místo, tak se ten člověk ve většině případů "chytí" a bude vědět aspoň přibližně, "která bije".

Říkám "ve většině", protože nikdo neví ÚPLNĚ všecko a není to ani v jeho silách, ale kdyby nevěděl skoro nic, tak už by se asi o nějaký vzdělanosti nedalo moc mluvit.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:28:08)
Kudlo,
šmarjá, to už se tu přece řešilo.
Není prakticky nikdo, kdo by neznal "skoro nic", protože se tomu nejde vyhnout, pokud jsi Čech a žiješ v ČR. Ale každý zná něco, podle toho, co mu život přinese. Proto je nesmysl posuzovat vzdělanost podle takových marginální.
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:28:27)
Kudlo, no tak nějak.
Ono se dneska zpochybňuje úplně všechno, co se po dětech ve škole tradičně chce - gramatika, matematika, historie, literatura... Zajímalo by mě, co by vlastně mělo být vyučováno, aby to pro děti bylo náležitě užitečné a nezatěžující.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:34:23)
Ropucho, deti se potrebuji ucit to, co budou potrebovat v budoucnosti.

To hodne casto (temer nikdy a to uz dlouha leta) neodpovida tomu, co se my dospeli= uplne jina generace - domnivame, ze potrebuji znat a o cem se domnivame, ze je dulezite.

Napr. ty "dulezite" znalosti si dnesni deti v pripade potreby dovedou najit zpusobem, ktery z velke casti jen o malo starsi generaci uz dela potize.
(nezacinam jinou diskuzi na tema co si kdo predstavuje pod nutnym zakladnimi znalosti -tady mam nazor, ze vetsina Tech znalosti se podstatne a hodne rychle meni, napr hodne z toho, co se treba moje generace ucila ve skole uz neplati takovych 10 let)
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:38:20)
Eudo,

a jak poznáš, co přesně budou potřebovat v budoucnosti a co ne?

On se ten svět zas až tak zásadně nemění, a pokud někomu dáš solidní základ, tak pravděpodobně ustojí i to, když se ta budoucnost bude vyvíjet úplně jiným směrem, než se v dobré víře domnívali jeho učitelé.

Plus tedy aby držel krok s dobou, tak se bude muset pravděpodobně učit a zajímat o věci průběžně tak, jak se budou vyvíjet. A s přístupem "proč se mám učit tohle a tamto a ještě toto, když to přece nebude vůbec potřebovat" to na moc velkou ochotu v tomto směru nevidím.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:39:45)
"On se ten svět zas až tak zásadně nemění, a pokud někomu dáš solidní základ, tak pravděpodobně ustojí i to, když se ta budoucnost bude vyvíjet úplně jiným směrem, než se v dobré víře domnívali jeho učitelé."

no, Kudlo, tady jsi na velice velkem omylu, ale i to uz jsme tu nekolikrat probirali.

Jinak - CO je solidni zaklad? To, za co to povazujes ty?
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:44:17)
"Jinak - CO je solidni zaklad? To, za co to povazujes ty?

Mám pocit, že trošičku v tomto směru napovídaj i učební osnovy. ~;)

Třeba naučit se abecedu a posléze jak pracovat s jazykem, nějaký více či méně složitý početní úkony, na vyšším stupni základy přírodních věd... obávám se, že bez takovýchhle znalostí budeš v jakékoli době poněkud nahraná.
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:51:30)
Kudlo, mně to přijde prostě jako aktuální móda, hledat si alternativní cesty.
Netvrdím, že ve školství nemá docházet k modernizaci, to určitě má.
Ale jestli rezignovat na všechny požadavky a nechat každého zabývat se pouze úzkou výsečí toho, co ho zajímá, je zrovna ta cesta, to si nejsem jistá.
Nehledíc na to, že podstatnou část dětí nezajímá nic, s těmi tedy nevím, jak potom naložit:-)
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:53:41)
Anet, ale proč ne, alternativní cesta není špatně. Jde o tom, kam ta cesta vede.

"Nehledíc na to, že podstatnou část dětí nezajímá nic"
To si nemyslím.
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:56:28)
Marko, právě. Kam ta cesta vede.
Může vést také k tomu, že dítě bude sebevědomé, ale pologramotné.
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:00:48)
Marko, tak je to trochu nadsázka, ale opravdu si nedělám iluze, že všechny děti mají uvědomělý hluboký zájem, který by jim zajistil dostatečnou vzdělanost.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:58:03)
Ropucho, s prominutim - a pak si ucitele stezuji na to, ze se skolstvi nemeni..... kdyz nic menit ani nechtej.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:06:12)
"Nehledíc na to, že podstatnou část dětí nezajímá nic, s těmi tedy nevím, jak potom naloži"

Ovsem takovy nahled deti okamzite vyciti. S nimi potom nic moc nenalozis.
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:40:24)
Eudo, v tom případě škola a vzdělávání vůbec nemá význam v dnešní rychle se měnící době. Napojíme děti na internet a ať si tam drží prstík na tepu doby a přizpůsobují se operativně tomu, co zrovna jede a co se jim zalíbí.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:49:45)
Zefýr,

tak nějak. ~R^

Ono i to, aby člověk mohl vyhledávat efektivně v Googlu, už u něho určité znalosti předpokládá, navíc potom bude to, co najde, potřebovat nějak přetřídit, a tam platí totéž.

Fakt si nemyslím, že by strejda Gůgl byl univerzální řešení pro všechny, komu se nechce učit.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:58:42)
Souhlas, zefyr.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:00:01)
Zefýr,

přesně.

Pokud hledám něco z oboru, kterýmu nerozumím vůbec nebo jen málo, tak sice najdu nějaký informace, ale je pro mě těžký až nemožný se v nich rozebrat, protože tam nevidím ty souvislosti.

Takže si myslím, že sice strejda Gůgl ty informace najde, ale bez schopnosti je nějak kriticky vyhodnotit bude člověk stejně dost namydlenej.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:04:56)
"Takže si myslím, že sice strejda Gůgl ty informace najde, ale bez schopnosti je nějak kriticky vyhodnotit bude člověk stejně dost namydlenej."

Kudlo,
tak informaci o tom, že je hlavní město Portugalska Lisabon nic kriticky vyhodnocovat nemusíš. ~t~
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:05:47)
Monty,

no, ale občas potřebuješ tu informaci přeci jen o trošičku složitější.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:07:08)
Kudlo,
to jistě, ale bavíme se snad o rčeních a příslovích, ne?
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:11:32)
Monty to je jako se ptát, proč umět 2x3, když si to můžu vygůglit. Nebo proč vědět, při jaké teplotě se mění skupenství vody. Když si bude "vzdělanec" pořád něco tak běžného gůglit, nebude dělat nic jiného. ~d~
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:12:41)
Marko,
moment, já se nebavím o ZÁKLADNÍM vzdělání, ale o středoškolském, zakončeném maturitou. ~;)
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:05:06)
Zefýr,

tohle bych pokládala zdaleka za nejplatnější argument z celý debaty. ~R^
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:06:06)
Zefýr, samozřejmě, že práce s informacemi a jejich zdroji v dnešní době musí být součástí vzdělávání.
Jenže nesmí se to podle mě zaměňovat za iluzí, že už není třeba nic nosit v hlavě, že všechno se najde, až to bude potřeba.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:07:34)
"Jenže nesmí se to podle mě zaměňovat za iluzí, že už není třeba nic nosit v hlavě, že všechno se najde, až to bude potřeba."

Je znamo, ze co te zajima ti v hlave obvykle uvizne. Posleze na tom i budujes. Co te nezajima muzes biflovat a behem tydne to zapomenes.
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:12:10)
Tak já budu doufat, že toho doktora, co se mě chystá operovat, bavilo úplně všechno a nic nezapomněl ~:-D Pokud ho náhodou zrovna nebavila ta věc, o niž mi jde, a nestihne to vygooglit, tak jsem v pytli ~:-D
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:17:07)
"ak já budu doufat, že toho doktora, co se mě chystá operovat, bavilo úplně všechno a nic nezapomněl"

Takovyho doktora bych teda chtela videt....
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:18:14)
Takze dobrou noc, damy.
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:23:20)
"Takovyho doktora bych teda chtela videt...."

No počkej, to je tvoje filosofie - šprtání zapomněl, co ho nebavilo také zapomněl, googlit asi nestihne, takže na základě čeho tu práci udělá?
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:31:24)
"No počkej, to je tvoje filosofie - šprtání zapomněl, co ho nebavilo také zapomněl, googlit asi nestihne, takže na základě čeho tu práci udělá?"

Jenze, jaka moje filozofie? Ropucho, tohle ja jsem nikde netvrdila.

Ja pisu porad dokola, ze je MOZNE SE UCIT JINYM ZPUSOBEM.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:34:47)
Eudo jak víš, že by to bylo"jiným způsobem", když Ropucha o žádném konkrétním způsobu nemluvila? ~;)

Já bych osobně taky radši, aby doktor, který by mě případně operoval, měl jasno, kde je žaludek a kde ledvina a nemusel odbíhat k počítači, aby si to vygůglil. ~;)
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:39:01)
Kudlo, ja pisu dost casto v ruznych tematech o jinem zpusobu vyucovani. Hlavne o SVEM. O tom, jak vidim, ze se dite muze naucit. Nejen znalosti, ale rozvijet zajem, schopnost myslet atd atd.

Na rozdil o tom, jak se ceske skolstvi popisuje v techto tematech.
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:43:52)
Eudo, já asi pro jistotu chci doktora, který se tu anatomii pěkně zastarale a spolehlivě našprtal a má ji v hlavě na věky věků ;-)

Čímž chci říci, že samozřejmě chápu a vím, že lépe a radostněji se člověk učí to, co ho zajímá a baví, ovšem k ucelenému vzdělání patří i informace, které člověka až tak nebaví, ale prostě je potřebuje.
 Konzerva 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:19:24)
"Je znamo, ze co te zajima ti v hlave obvykle uvizne. Posleze na tom i budujes. Co te nezajima muzes biflovat a behem tydne to zapomenes."

To je tedy blbost. ~a~ Pamatuju si takovou spoustu věcí, který mě nezajímají a bohužel se mi zařadily do Cimrmanovy "pomněnky".
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:22:18)
""Je znamo, ze co te zajima ti v hlave obvykle uvizne. Posleze na tom i budujes. Co te nezajima muzes biflovat a behem tydne to zapomenes." "

Vyjimky potvrzujou pravidla.(ono je to totiz celkem i vedecky dost prozkoumany a potvrzeny)

A co jeste si pamatujes?
 Konzerva 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 15:34:23)
"Vyjimky potvrzujou pravidla.(ono je to totiz celkem i vedecky dost prozkoumany a potvrzeny)

A co jeste si pamatujes?"


Já si myslím, že si zapamatuješ to, co tě zajímá a pak ještě to, co používáš (ať už ve smyslu praxe nebo že se to ve škole opakuje dokola).

A nerozumím otázce, co si ještě pamatuju. Máš na mysli, co si pamatuju, ačkoliv mně to nezajímá?
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:08:49)
" práce s informacemi a jejich zdroji v dnešní době musí být součástí vzdělávání.
Jenže nesmí se to podle mě zaměňovat za iluzí, že už není třeba nic nosit v hlavě, že všechno se najde, až to bude potřeba."

Ano, ano, ano.

Samozřejmě lze dohledat leccos, ale bez jakékoli znalosti souvislostí, kterou by už člověk měl v hlavě, by hledal sakra dlouho a ještě by si to poskládal všelijak, jestli vůbec.


 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:48:14)
Ropucho, mozna by to bylo i vhodnejsi.

Ovsem to jsem nerekla.
Muj nazor je, ze deti jsou zvidave, a tim padem se jim ma dat prilezitost se ucit to, co je zajima, a vest je k novym zajmum, a hlavne je ucit SE UCIT a mit zajem a znalosti hledat. m(A jelikoz jsem tohle desitky let praktikovala, vim, ze je to mozne a ze dojdu dokonce i k tomu, co dle "predpisu" umet maji, kdyz je ze svych sparu vypustim).

To je samozrejme neucime tim, ze se jim nami vybrane znalosti ruznym zpusobem vnucujou. Tim obvykle jejich zajem utluceme a uci se jen kvuli znamkam. A opet - zas jina diskuze. A velice dlouha.

(Ono se to totiz posleze i vyuziva v ruznych povolanich).
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:51:12)
Eudo "deti jsou zvidave, a tim padem se jim ma dat prilezitost se ucit to, co je zajima, a vest je k novym zajmum, a hlavne je ucit SE UCIT a mit zajem a znalosti hledat"

Jasně, třeba je můžeš vést k zájmu o přísloví. ~;)
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:56:41)
"Jasně, třeba je můžeš vést k zájmu o přísloví"

nevidim k tomu zadny duvod. To si klidne muzou vygooglit, na Internetu je takovych seznamu doist a dost.

Ja je vedu k zajmu o literaturu a schopnosti se vyjadrovat. A to velice sikovne a nenapadne, to bys koukala.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:58:19)
Eudo, já občas koukám už teď. ~t~
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:59:32)
Kudlo, ja vidim, ze koukas.

Jinak bys z toho koukani mohla i neco mit, kdybys koukala, abys videla.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:02:27)
Tak já zatím jen koukám a vidím, že o sobě tvrdíš, jaká jsi šikovná a jak to děláš dobře.

Což je sice hezký, ale huba se člověku zavře za vším (to je krajový, takže případnou neznalost ti prominu), takže důvěřuj, ale prověřuj, protože není všechno zlato, co se třpytí, a často chlubné plíce lezou z hrnce (to je taky krajový, rozšířenější asi bude, že samochvála smrdí).
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:00:37)
Eudo koukám už teď. Takové zmatené psaní. Nejen dnes. ~d~
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:01:52)
Marko, klidne koukej. Mohla bys si z toho i neco prevzit. Rozhodne by to nebylo na skodu.
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:03:25)
Eudo - promiň nechci tě urazit, ale od tebe fakt ne. Nemá to hlavu ani patu. ~d~
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:53:53)
Supliku ""reknete mi, jak bude vypadat svet za 8, 13, 18 let, az bude vase dite dospele a já ho naucim vse, co bude v tom svete potrebovat.""

Nenaucis.
Protoze tvoje mysl neni schopna se tomu otevrit a sama ty znalosti ziskat. A ty znalosti sama nebudes mit - to spis to dite si je zvladne najit tam, kde potrebuje.

Ono staci se na ty deti ve skole zadivat - jak jsou odvazne s tou technikou pracovat, ruzne znalosti si najit, aplikovat, jak jsou sikovne a neboji se experimentovat a vyvodit ruzne konsekvence.
Tohle nam chybi. My vychazime z toho, ze jsme to MY, kdo detem znalosti poskytujeme a nemame u nich co ziskat.
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:59:22)
Eudo "ruzne znalosti si najit, aplikovat, jak jsou sikovne a neboji se experimentovat a vyvodit ruzne konsekvence.
Tohle nam chybi. My vychazime z toho, ze jsme to MY, kdo detem znalosti poskytujeme a nemame u nich co ziskat."


Zkráceně: Děti si nacházejí znalosti... my vycházíme z toho, že dětem znalosti poskytujeme.

A ne snad? Děti se učí od nás. Jejich čas něco vyzkoumat teprve přijde. ~;)
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:00:56)
Marko, "A ne snad? Děti se učí od nás. Jejich čas něco vyzkoumat teprve přijde."

No vidis - to je prave ten omyl, ve kterem mnohy ucitel zije cely svuj ucitelsky zivot, a dokonce je s tim velice spokojen.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:13:12)
"le bouby eudo. Proste nevime, kam se svet posouva a deti potrebuji nauci hlavne pouzivat mozek. Nejsem si jista, ze jde o nejake znalosti, co se maji naucit, i kdyz ty jsou samozrejme zaklad. Spis schopnosti a dovednost, naucit se myslet. Goooglistu jsou mraky, myslicich malo"

Supliku, pri spravnem vedeni se deti nauci googlit =kriticky porovnavat a pouzivat mozek. Ne nekriticky prijmout prvni, co jim google vyplivne. Kam se svet posouva zkoumaji ruzni experti, a tim ucenim pro budoucnost mam na mysli hlavne "jit s dobou", ne se ucit neco, co uz je davno prekonane =jenom jako priklad, co mne zrovna napadl a co uz se (teda z hloubi duse doufam) neuci na prumyslovce: treba pred par lety vyucovat: rysovat vykresy tusi a s pravitkem na papir, ale pouzivat prislusny program na pocitaci. Kdyz uz to podniky par let pouzivaly...
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:19:58)
Eudo "co uz se (teda z hloubi duse doufam) neuci na prumyslovce: treba pred par lety vyucovat: rysovat vykresy tusi a s pravitkem na papir, ale pouzivat prislusny program na pocitaci. Kdyz uz to podniky par let pouzivaly..."

To je ale jen technologie, nakreslit ten dům musí stejně umět. Projekt je stále nutný, aby podle toho mohl někdo další stavět.

A proč není dobré být jen otrok programu (a googlu), ale umět myslet, je dobré pro odhad situace. Pokud bude počítat zatížení stropu a uklikne se nebo mu dá někdo blbé podklady, je dobré aby tušil, jak to má přibližně být správně.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:29:24)
"A proč není dobré být jen otrok programu (a googlu), ale umět myslet, je dobré pro odhad situace. Pokud bude počítat zatížení stropu a uklikne se nebo mu dá někdo blbé podklady, je dobré aby tušil, jak to má přibližně být správně."

A ty si myslis, ze ten program ti jen tak neco namaluje????
Abys umela pracovat s tim programem, musis ten program umet pouzivat - a k tomu potrebujes daleko vic znalosti, nez posleze vykres nakreslit na papir tusi.

Jak udat vsechny potrebne udaje do programu, jak si to zkontrolovat atyd atd atd - tohle vsecko musis umet pouzit (v tom programu) = myslet. A to dost trenovat.

(Jinak mne nijak neprekvapuje tyvoje odpoved. Jaeste mam v zive pameti, jak jsem pred 20 lety navstivila sve byvale kolegy, vysokoskolske inzenyry, kteri mi tvrdili totez. Ja jsem tehda ucila krome svedstiny i CAD program, a oni mi tvrdili, ze k tomu bohda nikdy nedojde, aby se technicke vykresy kreslily na pocitaci, kdyz nejlepsi je milimetrak......)
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:37:46)
Eudo - píšeš to samé, co před tím. O tom, jestli malovat tuší nebo myší, snad není řeč.

Já mluvím o něčem, jiném. Spoléhat se jen na program a nemít vlastní znalosti je hloupé. Protože pak ti to vyplivne výsledek, který netušíš, jestli je ok nebo mimo.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:43:41)
Marko, ja nepisu o MALOVANI vykresu mysi nebo tusi, ale o POUZIVANI PROGRAMU, ktery jednak kresli technicke vykresy, ale az po tom, co do nej naprogramujes potrebne technicke udaje, a to spravne..... Ke kteremu je totiz zapotrebi umet myslet, chapat, co delas, jak to delas, proc to delas a co ti z toho posleze ma vypadnout - proste MYSLET, a to prinejmensim nejmit stejne moc, jako kdyz to malujes na papir.

A z tvych i Kudlinych odpovedi vidim vice nez jasne, ze nemate ani jedna paru o tom, o cem to vlastne pisu.

A tak je to s vetsinou toho, co pisu - to je potom moc a moc tezky neco vubec nekde menit.
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:46:06)
Eudo, asi neumíš vyjádřit, co chceš sdělit tak, aby to bylo pochopitelné. ~d~
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:52:29)
"asi neumíš vyjádřit, co chceš sdělit tak, aby to bylo pochopitelné."

Omyl, Marko. Ja totiz o voze, ty o koze.

Problem je v tom, ze se ty kozy drzis jak kliste.
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:56:42)
Eudo přečti si, co napsala Kudla, ať to nemusím psát znovu. Nechápe tě více lidí. ~5~
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:57:30)
No, stacis ty a Kudla.
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 0:02:28)
Eudo, píšeš zmateně. Jak říkám, nejen dnes.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 0:04:01)
Tv uj nazor.

Obvykle se takovymi nazory ohaneji ti, kteri maji problem pochopit, co tim chtel basnik rici, ze jo.

 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 0:04:51)
Ted fakt dobrou.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:51:42)
"A z tvych i Kudlinych odpovedi vidim vice nez jasne, ze nemate ani jedna paru o tom, o cem to vlastne pisu."

no spíš mám pocit, že my píšem "program sám mu není moc platnej, když nemá ty základy" a ty píšeš "no ale vy mě vůbec nechápete, přece program sám mu není moc platnej, když nemá ty základy" ~t~

"A tak je to s vetsinou toho, co pisu - to je potom moc a moc tezky neco vubec nekde menit."

Tak pokud mě nechápe jeden člověk, tak je možná chyba na jeho straně.

Pokud mě nechápe víc lidí, případně nikdo, tak by třeba neškodilo začít s tím měněním u sebe a zaměřit se na to, zda umím dostatečně srozumitelně vyjadřovat to, co mám na mysli. ~;)
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:53:41)
"no spíš mám pocit, že my píšem "program sám mu není moc platnej, když nemá ty základy" a ty píšeš "no ale vy mě vůbec nechápete, přece program sám mu není moc platnej, když nemá ty základy""

Ne, Kudlo. To TY ctes.

Ja pisu, ze k tomu, aby program mohl pouzivat, musi mit JINY ZAKLADY.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 0:01:23)
Jaký "jiný základy", Eudo?

Na to, aby navrhnul barák nebo napsal smysluplnej článek nebo báseň?
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 0:03:05)
Ne, Kudlo: jednoduse - umet hodne JINYCH veci k tomu, jak ty zaklady do programu vlozit atd atd.

Zbytecny vysvetlovat.
Umis pracovat s CAD? Mas prumyslovku?
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 0:06:41)
Neumím a nemám, takže bych ten barák nenakreslila ani v ruce, ale jak to souvisí?

Ten barák bude pořád barák, bude mít nějaký parametry, který bude muset splňovat, aby nespadnul nikomu na hlavu, ať ho navrhneš v ruce nebo na počítači.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 0:23:51)
"
Neumím a nemám, takže bych ten barák nenakreslila ani v ruce, ale jak to souvisí?"


Jak to souvisi?

Uplne jednoduse:

Proste to je totiz prave duvod toho, ze ti uplne unika, co tady vysvetluju. (=ty JINY ZAKLADY, jiny znalosti - to, co k tomu vsecko musis umet na rozdil od toho, kdyz ten technicky vykres kreslis jinym zpusobem se vsemi K TOMU potrebnymi parametry, aby to fungovalo jak ma.

Tady totiz ani nahodou nejde o to neco "nakreslit". Tady jde o technicky vykres se vsemi parametry k tomu, aby se to dalo nazyvat "technicky vykres (jinak existuje i program, kde si muzes nakreslit domecek s kominem, co se z nej Kouri, to jo).

A z toho duvodu je uplne zbytecny neco dal vysvetlovat a snazit se predlozit JINY POHLED na vzdelani, JINY POHLED na to, jak se co da naucit, JINY POHLED na to, co je potreba, atd atd.


 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 0:43:26)
Eudo,

nějak pořád nechápu, o co ti jde a co se mi tu snažíš vysvětlit.

Mám pocit, že se mnou mluvíš tak, jako bych netušila, že ten barák musí mít nějaké parametry, které se řídí určitými zákonitostmi, což nechápu, jak jsi na to přišla , když furt dokola píšu, že takový parametry mít musí a že ten, kdo ho navrhuje, musí vědět jaký.

Jak konkrétně ten barák navrhnout, to samozřejmě nevím, jelikož nejsem architekt, ale už několikrát jsem psala, že ty fyzikální zákonitosti patrně zůstanou stejný bez ohledu na to, jestli to navrhuje v ruce nebo na počítači. Že mu ten počítač usnadní život, ale bez těch znalostí se to NEOBEJDE, to tady píšu už minimálně potřetí, tak o co ti teda vlastně jde? Že ten výkres musí mít všechny náležitosti jak na papíře, tak na počítači, jsem nikdy nezpochybnila, po pravdě řečeno jsem to pokládala za tak evidentní, že o tom není vůbec nutný se zmiňovat.

A furt nechápu, v čem je ten pohled podle tebe tak JINEJ, snad v tom, že se ten člověk naučí pracovat s tím počítačem? To já osobně za nic tak diametrálně JINÝHO nepovažuju, prostě začne dělat na počítači to, co před tím dělal ručně, samozřejmě že to bude dělat technicky trochu jinak (je samozřejmě rozdíl, jestli něco rýsuješ tužkou nebo děláš v počítači), bude se kvůli tomu muset naučit pracovat s tím programem... ale podstata tý práce, tj. že navrhne barák tak, aby se podle toho návrhu dal postavit, přece zůstává pořád stejná.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 8:42:39)
"Mám pocit, že se mnou mluvíš tak, jako bych netušila, že ten barák musí mít nějaké parametry..." - Jo, Kudlo, Na zacatku jsem psala TECHNICKY VYKRESY, to o baraku jste do toho vlozily ty a Marka, ale to je jedno - vsimni si, ze jsem psala o JINYCH ZNALOSTECH, a o to hlavne slo. Taky jsem to i vysvetlila, co tim myslim.

"... fyzikální zákonitosti patrně zůstanou stejný bez ohledu na to, jestli to navrhuje v ruce nebo na počítači. Že mu ten počítač usnadní život, ale bez těch znalostí se to NEOBEJDE, to tady píšu už minimálně potřetí, tak o co ti teda vlastně jde?"

Mne fakt nejde o nic - ty se ptas, jaky JINY ZNALOSTI, ja se ti snazim vysvetlit, ze musis umet s tim pocitacem (a nto nejen zapnout knoflik, googlit a neco sepsat), vkladat do toho ty stary znalosti, ze to tak pisu, umet je spojit a tak, aby z toho neco vypadlo, atd atd a pod - PROTO JSEM SE TE PTALA, JESTLI MAS TECHNICKY VZDELANI A ZNAS NAPR. PROGRAM CAD. To jsou totiz (castecne)ty jiny znalosti, ktery potrebujes, a co by napr. prumyslovaci meli mit na programu uz ve skole, ne az na Vysoky. Od toho ta vysoka fakt neni, tam uz to maji umet pri prichodu (treba misto nakych rceni, ty si dogoogli bez problemu.)Nebudu to dal rozbirat,


"Že ten výkres musí mít všechny náležitosti jak na papíře, tak na počítači, jsem nikdy nezpochybnila, po pravdě řečeno jsem to pokládala za tak evidentní, že o tom není vůbec nutný se zmiňovat." No zajuiste - ovsem program, ktery ti ten vykres vyplivne, predpoklada, ze s tim umis zachazet, aby ti z toho neco vubec posleze vypadlo - a to jsou ty JINY ZNALOSTI. Vzit tuzku do ruky a podle pravitka neco nakreslit - to delaly kreslicky - ty nepotrebovaly umet vsechny ty "parametry" - jen obkreslily to, co inzenyri "vymysleli" - dneska toho proste vsichni v tom smeru potrebujou umet vic a kreslicky jako profese vymizely (a to jen na okraj k vysvetleni, jaky JINY ZNALOSTI..... ze jo, jinak je mi to fakt uplne fuk).

 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 8:52:50)
No a jelikoz to uz je tak dlouhy, tak to rozdelim:

""A furt nechápu, v čem je ten pohled podle tebe tak JINEJ, snad v tom, že se ten člověk naučí pracovat s tím počítačem? To já osobně za nic tak diametrálně JINÝHO nepovažuju, prostě začne dělat na počítači to, co před tím dělal ručně, samozřejmě že to bude dělat technicky trochu jinak (je samozřejmě rozdíl, jestli něco rýsuješ tužkou nebo děláš v počítači), bude se kvůli tomu muset naučit pracovat s tím programem... ale podstata tý práce, tj. že navrhne barák tak, aby se podle toho návrhu dal postavit, přece zůstává pořád stejná.""

To mi jue uplne jasny, ze to nechapes, a ze ti to nevysvetlim.

Ono totiz naucit se pracovat s pocitacem ma obrovsky moznosti, a cim vic Tech "jinych znalosti" mas od zacatku (=ze skoly), tim jednodusejc se ty dalsi "jiny znalosti", krome Tech obvyklych, ze si k tomu napr sednes a neco delas, co te bavi.

Tak jestem jednou - ten "technicky vykres" neni jen o tom, ze neco budes delat tuzkou nebo na pocitaci. S tou tuzkou ti odpada plno veci - o tu praci se musis rozdelit s jinymi "profesemi". Jeden to vymysli a propocita a navrhne a ten konecny technicky vykres tuzkou, podle kteryho se to vyrabi, udela nekdo, kdo tu tuzku umi drzet.... Tak ve zkratce jako, ze. S tim programem to udela jeden vsecko. Ale musi znat plno veci, jak s tim zachazet. No a jinej zas ten p+rogram musel nako vymyslet, ze jo. A cestu k tomu vsemu jaksi ulehci, kdys se s tim deti seznamujou davno ve skole. Napr. uz i ve skolce. Ono s tim pocitacem a mobilem nejde jen o ztratu casu a udelovani hodin na hrani - ty hodiny je uci s tim zachazet a myslet ponekud jinak, nez my, co hazime kolem sebe rcenimi "co na tom pocitaci furt mas", "uz zas, uc se neco" a podobne.

A fakt - ten priklad na vysvetleni byl jen o JINYCH ZNALOSTECH, ktery lidi potrebujou do novyho tisicileti a dale.

NO - vemu jinej priklad: kdyby vsichni furt mysleli stejne, pisem dneska husim brkem. NJHe ze bysme sedeli u pocitace a navzajem si vymenovali JINY POHLEDY A JINY ZNALOSTI A a snazili se jeden druheho ponekud privzdelat, nebo se jen tak proste bavili a pri tom si rozsirili nako obzor..
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 9:10:41)
Eudo,

opravdu nejsem architekt, ale vůbec by mě nenapadlo, že by mohl někdo přemýšlet stylem "mechanicky to zanesu do počítače a dál se nestarám", nebo že by to pro toho architekta mělo představovat nějaký problém.

Těch pár architektů, co znám, s počítačem pracuje zcela samozřejmě a nenapadlo by mě, že by v tom měla být nějaká věda nebo "jiný myšlení".
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 9:16:55)
"Těch pár architektů, co znám, s počítačem pracuje zcela samozřejmě a nenapadlo by mě, že by v tom měla být nějaká věda nebo "jiný myšlení". "

Kudlo, ale to MNE je uplne jasny z tvych reakci, ze te to nenapadlo.

Jeste jednou - proto jsem se te ptala, jestli mas technicky vzdelani.....
Oni ti architekti zrejme rovnez maji povedomi, ze je ztrata casu ti vysvetlovat, jak s tim pocitacem uplne samozrejme pracujou.

Jo, a krome toho, ten muj prikladecek by pouze k vysvetleni, jak je zapotrebi do Tech zarnych zitrku "JINAK MYSLET".

(A jeste - technicky vykresy nedelaj jen architekti a nemalujou jen domy, a opet - ja ani o malovani nakych domu vubec nepsala, to jsi sem vtahla ty.Tech odvetvi, ktery by to potrebovali je kopec. O cemz je taky dobry mit povedomost, aby clovek byl tak nak "vzdelanej")

Takze vzelany lidi si muzou klidne podiskutovat i bez lidovych receni. Kdyz maji o cem.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:38:49)
"To je ale jen technologie, nakreslit ten dům musí stejně umět. Projekt je stále nutný, aby podle toho mohl někdo další stavět.

A proč není dobré být jen otrok programu (a googlu), ale umět myslet, je dobré pro odhad situace. Pokud bude počítat zatížení stropu a uklikne se nebo mu dá někdo blbé podklady, je dobré aby tušil, jak to má přibližně být správně."

Marko, přesně.

Mně dát takovej program, tak mi to bude prd platný, protože nemám ty základy.
 Marta. 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:26:31)
Šuplíku, můj syn spoléhá na logaritmické pravítko po dědečkovi. Neustále ho nosí sebou do školy. Naučil se ho používat.
 77kraska 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:45:15)
zefyr a to jsi napred musela s sebou tahat papirovy jizdni rad?
jak byl tlustej a kolik vazil?
 77kraska 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:47:26)
ja to zase mela tak, ze jsem na zacatku "kariery" musela vsechno vymyslet (pred 20-30ti lety), protoze k tomu nebyly info, ale hrozilo, ze to vymyslim spatne....a ted si muzu najit odpovedi na spoustu odbornych dotazu, protoze o kazdem prdu se popsaly stohy papiru, ale je toho tolik, ze to stejne nezvladnu precist
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:37:11)
Přesně tak.

Program je urychlení a usnadnění některých věcí, ale představu o tom, jak ty věci fungujou, musíš mít pořád.

Stejně tak jako dnes napíšeš na počítači, co se dřív psalo na stroji a ještě dřív v ruce, tudíž se nemusíš zatěžovat s krasopisem a jde to mnohem rychleji, ale pořád to za Tebe nevymyslí smysluplnej text a to, aby to mělo hlavu a patu, tomu musíš dodat Ty.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:49:52)
"Program je urychlení a usnadnění některých věcí, ale představu o tom, jak ty věci fungujou, musíš mít pořád.

Stejně tak jako dnes napíšeš na počítači, co se dřív psalo na stroji a ještě dřív v ruce, tudíž se nemusíš zatěžovat s krasopisem a jde to mnohem rychleji, ale pořád to za Tebe nevymyslí smysluplnej text a to, aby to mělo hlavu a patu, tomu musíš dodat Ty."


Bozicku, Kudlo - prave tenhle postoj mi uplne jasne ukazuje, jak je ti uplne mimo to, co se snazim vysvetlit.

Ty mas dojem, ze lidi, kteri pouzivaji pocitac, ho pouzivaji jako "psaci stroj"? Ze lidi, kter konstruujou ruzny programy, nepotrebujou myslet? Ze lidi, kteri s nejakymi programy pracujou, nepotrebujou myslet a umet plno veci, aby s nimi pracovat mohli (=na to poradaji podniky ruzny kurzy, na to ti skola nestaci, ani vysoka, to je specificky pro jak kterej podnik ktery jak ktery programy pouzivaji). Ale to je zbytecny vysvetlovat - proste deti ve skole maji potrebu se ucit myslet a UCIT se timhle zpusobem, ne memorovat prislovi a podobne. Google je jen minimikroskopicka castecka, co s tim pocitacem muzou delat.

Ale to je zbytecny. Clovek to totiz nejdriv musi chapat sam a umet to, aby ty deti, co uz plno veci umeji, mohl vest
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:55:06)
Eudo "ne memorovat prislovi"

Memorovat přísloví nemusí, když vzbudíš o to téma zájem, ne? ~t~

A mimochodem, některé věci se memorovat musí. A není to špatně, naopak, pamět je dobré trénovat.
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:55:20)
Eudo, jenže ono u tech přísloví vůbec nemusí jít o žádné memorování bez dalšího smyslu.
Jde o velmi starý a specifický jazykový prostředek, patri do mozaiky toho, co vsechno jazyk umi vyjadrovat, jak odrazi lidske mysleni a lidskou zkusenost, může mít přesah do latiny a dalších jazyků atd. atd.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:57:29)
Eudo,

a ty máš dojem, že když napíšu "pořád to za Tebe nevymyslí smysluplnej text a to, aby to mělo hlavu a patu, tomu musíš dodat Ty."

že to znamená, že si myslím, že

"lidi, kteri pouzivaji pocitac, ho pouzivaji jako "psaci stroj"? Ze lidi, kter konstruujou ruzny programy, nepotrebujou myslet? Ze lidi, kteri s nejakymi programy pracujou, nepotrebujou myslet a umet plno veci, aby s nimi pracovat mohli"? ~e~ ~e~

Jako že když napíšu "počítač je usnadnění práce, ale znalosti, jak to funguje, musíš mít pořád", tak že to znamená, že ty znalosti nepotřebuješ?

Tak buď já se vyjadřuju úplně blbě (což si nemyslím), nebo ty máš nějakej problém s funkční gramotností.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:59:51)
Je to celkem zbytecny vysvetlovat.

Ono zrejme nestaci jen cist, ale jeste k tomu je potreba myslet. Tak nak ta "vzdelanost" vyzaduje jeste neco navic. Ze ano.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 0:01:42)
Stacilo by docist to:


Ja pisu, ze k tomu, aby program mohl pouzivat, musi mit JINY ZAKLADY.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 0:04:21)
Však jsem na to už reagovala, Eudo.

Jaký JINÝ ZÁKLADY si představuješ u navrhování baráku/psaní smysluplnýho textu v ruce versus na počítači?

Já vidím rozdílnou techniku, ale princip pořád stejnej.
 Konzerva 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:25:42)
Jako když si Škopkovi koupili počítač "na králíky". ~b~
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:34:38)
"Ono se dneska zpochybňuje úplně všechno, co se po dětech ve škole tradičně chce - gramatika, matematika, historie, literatura... Zajímalo by mě, co by vlastně mělo být vyučováno, aby to pro děti bylo náležitě užitečné a nezatěžující."

Ropucho, přesně.

Viz můj předchozí příspěvek - VZDĚLANÝHO člověka si představuju tak, že má primárně radost z toho, že se může něco novýho dovědět a dát si to do souvislostí, a i když samozřejmě nemůže vědět úplně všecko, tak má aktivní zájem o víc oborů a nejen třeba jen o ten svůj, ve kterým pracuje.

Ale tady čtu, co všechno by se po něm nemělo chtít, protože to vlastně žádná vzdělanost ani není - matika, pak čtení knížek, teď přísloví... naivně jsem si myslela, že vzdělanec bude spíš informace vyhledávat než před nimi prchat. ~d~
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:42:13)
Kudlo,
pokud ti to není známo, tak lidé se dost často vzdělávají v rámci nějakého zaměření, což je obvykle humanitní, technické nebo přírodovědné. Stejně jako si skladník ve šroubárně může přečísti Vergilia v originále, může si jistě i student ČVUT ve volném čase pročítat Sbírku přísloví, ale očekávat to od něj jako důkaz vzdělanosti mi přijde... hmmm, zvláštní.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:45:23)
no, pokud student ČVUT bude ovládat pouze svůj obor a ve všem ostatním se nebude chytat, tak to by zas přišlo trochu zvláštní mně.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:54:42)
Kudlo,
to je furt dokola. Jak "nebude se chytat", když tu žije a komunikuje, tak je nějakým způsobem v obraze, pokud není autista.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 22:57:31)
No právě proto mi, Monty, přijde tak divný obhajovat, že by takovej člověk, co tu žije a komunikuje a není autista, nebyl natolik v obraze, že by neznal ani pár základních přísloví (Čelakovského zpaměti by po něm jistě nikdo nechtěl).
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:03:34)
Kudlo,
ale on nikdo neobhajuje, že by neměl nic z toho znát.
Bavíme se pouze o tom, jestli to patří do maturitní zkoušky.
Tyhle voloviny typu "trpělivost růže přináší" zná i moje vyloženě nehumanitně založený dítě, ovšem proč by to měl mít u jakékoli zkoušky, v tom tedy smysl nevidím, ať se na to dívám z jaké strany chci. ~d~
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:04:36)
tak zase pokud to zná zcela samozřejmě, tak čemu bude na škodu, když se ho na to někdo zeptá?
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:05:35)
Kudlo,
protože to ani podle něj není žádný VZDĚLÁNÍ. ~;)
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:07:16)
no, to při vší úctě asi tak úplně nepřísluší maturantovi, aby rozhodoval, co je a není vzdělání.

 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:10:46)
Kudlo,
no, já myslím, že člověk, který se hodlá věnovat nějakému oboru dokáže už jako maturant celkem dobře odhadnout, co v rámci toho oboru je vzdělání a co píčovina. ~;)
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:13:32)
Šuplíku,
jasně, takže budoucí student matfyzu nedokáže odhadnout, že lidová rčení ke svému vzdělání nepotřebuje. ~;)
 Konzerva 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:29:59)
"Šuplíku,
jasně, takže budoucí student matfyzu nedokáže odhadnout, že lidová rčení ke svému vzdělání nepotřebuje. ~;)"

Monty, lidová rčení jsou běžná součást jazyka živého, knižního, filmového, a u maturanta očekávám, že je buď zná z těchto všech zdrojů nebo, pokud narazí na nějaké, které nezná, tak díky tomu, že má znalost svého rodného jazyka na střední úrovni, tak mu dokáže porozumět.
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:13:51)
Monty, dost často k nějaké obejvné myšlence dojde člověk tak, že propojí znalosti z více oborů. ~;) Že nemá klapky na očích.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:16:27)
Marko,
no tak pokud jde o znalost rčení, silně o tom pochybuji.
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:20:29)
Maturita z českeho jazyka se neskládá primárně k tomu, aby se člověk věnoval jazyku jako oboru.
Ta se skládá proto, aby člověk prokázal schopnost správně jazyk používat na vysoké úrovni a na vysoké úrovni se orientovat v české kultuře.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:22:28)
Ropucho,
na vysoké úrovni?
Tak to je fór dne.
Státní maturitu z českého jazyka zvládne kdejaký deváťák.
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:27:30)
Nevím, kolik deváťáků zvládne současnou maturitu, jen stále vidím kritiku, jak je náročná a zatěžující.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:28:44)
Ropucho,
a od koho?
Já třeba slyším něco úplně jiného.
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:37:32)
No tak já tady třeba čtu, že u maturity po ubohých studentech chtějí znát nějaké přísloví, což je pro ně zoufale náročný úkol ~:-D
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:40:08)
A ještě taky po chudácích chtějí, aby přečetli celých 20 knih, no uznej, copak to má v dnešní moderní době nějaký smysl? Přece když někdo nečte vůbec nic, tak to v žádným případě neznamená, že by snad nebyl vzdělanej ~t~
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:42:23)
Kudlo "Přece když někdo nečte vůbec nic, tak to v žádným případě neznamená, že by snad nebyl vzdělanej"

Však si ty obsahy knih vygůglí, když bude mít zájem, ne? ~2~
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:45:35)
Marko,
já si tu fakt přijdu jak v nějakým paralelním vesmíru.
Kdo přečte 20 beletristických titulů, je vzdělanec? ~d~
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:50:30)
Monty, ne, kdo chce mít maturitu z ČJ, musí taky něco z české literatury přečíst. Dvacet knih není nic, co by nemohl středoškák zvládnout, ne?

Ale ty propaguješ dělat jen to, co baví. Tak asi když studenta nebaví připravit se k maturitě, tak ji holt mít nebude. ~d~

To jako ten řidičák. Taky mě nebavilo se učit pravidla silničního provozu. Nuda. Zoufalá. Buď se překonám a složím zkoušku, nebo jezdím mhd.
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 0:00:46)
Marko, vidíš, autoškola je pěkný příklad.
Když tě některá značka či pravidlo nezaujme, prostě zapomeneš a v praxi se pak ukáže kreativita ~:-D
Kdyby to nebylo příliš tragické téma na žertování, řekla bych, že někteří už tento alternativní způsob i testují.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 0:03:07)
Ropucho,
to je úplně blbý příklad, protože každý, kdo dělá řidičák na nějakou skupinu vozidel potřebuje stejné znalosti.
Což u maturantů naprosto neplatí.
U řidičáku tě nikdo nezkouší z lidových rčení ani rozboru literárního díla. ~;)
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 0:11:02)
Monty "U řidičáku tě nikdo nezkouší z lidových rčení ani rozboru literárního díla."

A proč by měl? V autoškole je předmět ČJ a literatura nebo, co?
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 0:11:33)
"každý, kdo dělá řidičák na nějakou skupinu vozidel potřebuje stejné znalosti."

Nepotřebuje.
Řadu teoretických znalostí v praxi nikdy nevyužije a naopak využije řadu znalostí, které autoškola nevyučuje.
Je to stejný princip jako každá jiná škola.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 0:13:49)
Přesně tak.

"Řadu teoretických znalostí v praxi nikdy nevyužije a naopak využije řadu znalostí, které autoškola nevyučuje.
Je to stejný princip jako každá jiná škola. "

Problém je, že nikdy nevíš dopředu, který to budou ~t~
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 0:15:41)
Ropucho,
no, není, ale už jsem stačila pochopit, že existuje skupina lidí, co se bude držet svých názorů z minulého století a nelze s nimi hnout.
 sovice 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 7:15:22)
A měla jsem si před reakcí na Monty přečíst i tvůj příspěvek a neopakovat se ~:-D
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 0:21:47)
Tak ono ne všechno, co je z minulého století, bylo automaticky špatně.

Některé věci platěj univerzálně a něco uměli naši předci líp než my. Zahazovat to všechno jen proto, že "my jsme přece moderní" je trochu pošetilé. Má smysl nahradit to něčím novým, pokud je to nové lepší, ale nemám pocit, že zrovna ty bys nabízela nějakou smysluplnou alternativu.
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 0:25:49)
Také si nemyslím, že by každé století potřebovalo fungl nové názory :-)
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 0:29:59)
Kudlo,
tak si tu Karolinu Světlou nechte, pro Krista pána, když ji pokládáte za důkaz vzdělanosti. Jen se holt smiřte s tím, že to paušálně neplatí a existují i jiné názory se stejnou relevancí.
Pro dnešek dobrou noc. ~;)
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 0:49:22)
Monty,

tak předně - to s tou Světlou je zavádějící a myslím, že to nemůžeš nevědět.

Nikdo nebazíruje konkrétně na Světlé/jakémkoli jednom klíčovém díle, které když neznáš, jsi automaticky nevzdělanec. Těch děl je tam na výběr hafo a i jako vzdělanec můžeš neznat kterékoli jedno, dvě, tři... ale nemůžeš neznat ŽÁDNÉ.

A o té stejné relevanci by se dalo také silně polemizovat.
 sovice 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 7:14:10)
Kdyby z minulého století, Monty.
Já se stále držím některých svých názorů z minulého tisíciletí!

 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:52:59)
Monty,

ne, 20 titulů je na to, aby byl vzdělancem, zoufale málo.

Chceš říct, že vzdělanec je ten, kdo si nepřečte ANI těch 20 titulů?
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:56:18)
Kudlo,
ano, protože si přečte třeba 200 nebo 2000 titulů, který pro jeho vzdělání mají význam.
Četba beletrie ho nemá, to je koníček, nikoli vzdělanost - to leda u studentů bohemistiky, a tam zas očekávám mnohem víc než nějakých 20 titulů.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:41:02)
Ropucho,
je to zoufale zbytečný úkol.
Stejně jako číst 20 knih.
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:44:44)
Monty "zoufale zbytečný úkol.
Stejně jako číst 20 knih."

Touhle logikou je zoufale zbytečné maturitu skládat. Nuda, moc práce. Stačí i najít na netu obrázek vysvědčení a vytisknout.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:46:10)
Marko,
aha, takže buď bude blbá a nepraktická, nebo nebude vůbec.
Zvláštní logika. ~;)
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:47:51)
já mám dle toho, co píšeš, pocit, že zoufalé je vlastně chtít po nich k maturitě skoro cokoli - knížky jsou špatně, matika je špatně, přísloví - který teda údajně normální člověk pochytí jen tak z éteru - jsou taky špatně... mám skoro pocit, že bys chtěla snížit ty nároky tak, aby u té maturity nemuseli předvést vlastně vůbec nic.

K tomu už asi po dvacáté připomínám, že mít maturitu není povinnost a lidi bez maturity se u nás nestřílej ani nezavíraj do vězení, takže je každého volba, nakolik je ochoten podstupovat ty "zoufale zbytečné" zkoušky a nakolik se cítí na to stát se skvělým vzdělancem-samoukem, který se strýcem Františkem volá "neříkejte mi, že existoval nějaký Pythagoras nebo Archimédes, dejte mi pravítko a kružítko a já si na to přijdu sám". Nebo vlastně nevolá, protože Saturnin patřil do volitelné literatury a přece nikdo nemůže po něm chtít, aby takový věci čet.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:51:07)
"á mám dle toho, co píšeš, pocit, že zoufalé je vlastně chtít po nich k maturitě skoro cokoli - knížky jsou špatně, matika je špatně, přísloví - který teda údajně normální člověk pochytí jen tak z éteru - jsou taky špatně... mám skoro pocit, že bys chtěla snížit ty nároky tak, aby u té maturity nemuseli předvést vlastně vůbec nic."

no jo, Kudlo, a zas jsi ani nectla, co jsem psala, tak to je potom potiz.
Mam ti sem frknout naky prislovi pro usnadneni?
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:59:50)
Eudo,

a ty zas nesleduješ strom, toto bylo na Monty.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:54:48)
Kudlo,
to je marný, ty prostě nedokážeš překročit svůj stín a přestat trvat na píčovinách typu rozbor díla Karolíny Světlý.
Já chci daleko těžší maturity, ale takové, které mají SMYSL.
Sorry, ale rozbor díla žádný smysl nemá, ani sloh o 250 slovech a znalost rčení. Nepíšeme rok 1918.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:56:45)
Souhlas, Monty.
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(28.5.2018 23:58:25)
Monty "Já chci daleko těžší maturity"

Aha, takže maturitu by mělo mít kolik procent populace, dle tebe?
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 0:00:01)
Marko,
no určitě ne 90 %.
Maturitu beru jako "osvědčení" k tomu, že mám na to, abych studoval/a na VŠ.
Nemusí ji mít spousta oborů, kde se dnes nabízí nebo je vyžadována, mistrovská zkouška je daleko smysluplnější.
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 0:09:03)
Monty, 90% lidí maturitu nemá.

Tak znovu - maturitu by mělo mít kolik procent populace, dle tebe?
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 0:13:57)
Marko,
tolik, kolik se jich bude hlásit na vysokou školu. S tím, že si ji může kdokoli kdykoli dodělat, když se pro to studium rozhodne, a může se na ni klidně připravit sám. Maturita není žádný svatý grál, proboha. Ani "důkaz vzdělanosti".
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 0:19:38)
"S tím, že si ji může kdokoli kdykoli dodělat, když se pro to studium rozhodne, a může se na ni klidně připravit sám. "

Tak jo, jen klidně do toho. Když splní podmínky, proč ne. Ostatně jiný zkoušky se taky tak dělaj. Akorát bych teda pak byla na ty samouky zvědavá, kolik by jich bylo.

 Ropucha + 2 


Co je důkazem vzdělanosti? 

(29.5.2018 0:23:07)
Já bych nastolila otázku, co je to tedy ta vzdělanost, co je jejím důkazem a koho smíme považovat za vzdělaného.
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 0:50:39)
Monty "tolik, kolik se jich bude hlásit na vysokou školu."

To je pořád kličování. ~d~ Mohla bys odpovědět jasn kolik % populace má mít maturitu, dle tvé představy, když má být o tolik náročnější než teď.

"S tím, že si ji může kdokoli kdykoli dodělat, když se pro to studium rozhodne, a může se na ni klidně připravit sám."
Jo to může, ale obvyklé je udělat závěrečnou zkoušku na závěr studia, nikoli 5 let poté. A navíc, po střední je obvyklé pokračovat na VŠ celkem hned. Odkládání začátku a doučování toho, co student po přestávce mezitím zapomněl je kontraproduktivní.

"Maturita není žádný svatý grál, proboha."
Opravdu to není svatý grál. Není třeba ho z ní dělat a požadovat o hodně náročnější maturitu.
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 1:01:05)
Marko, student nového tisíciletí studuje výhradně to, co ho zajímá, výhradně ze zdrojů, které si sám zvolí, žádná škola mu do toho nemluví a neotravuje ho jinými předměty studia, neotravuje ho maturitní zkouškou, načež student nastupuje do otevřené náruče renomované univerzity, která ho shledá v oboru vzdělaným a přichází akademický titul a hvězdná kariéra ;-)
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 6:44:20)
Ještě jsi zapomněla na plat nejmíň jako v Německu ~t~
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 7:23:10)
jinak Ropucho, to je naprosto přesný. ~t~
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 8:49:19)
Kudlo,
ne, není to "naprosto přesný", je to jen naprosto přesná ukázka pomýlenýho myšlení, který není schopné akceptovat vývoj ve společnosti.
Nedávno jsem sem myslím vkládala dokument z osmdesátých let o základním vzdělávání. Už tehdy tam nějaký pracovník Pedagogického ústavu řekl: "Ve středověku byl vzdělanec ten, kdo uměl násobilku, dnes ji umí kdejaké malé dítě. Nároky na vzdělání se změnily."
Opravdu mi není jasné, jak někdo, kdo nevyrůstal v lese, kde ho vychovávaly srny může nevidět ten rozdíl mezi objemem znalostí a vědomostí v průběhu třeba od doby, kdy u nás byla povinná školní docházka zavedena a může lpět na něčem, co je úplně mimo jen proto, že je to pěkný zvyk a "doma si s taťkou myslíme, že vzdělanec čte krásnou literaturu". ~d~
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 8:53:43)
Krasny, Monty. Naprosty souhlas.
 susu. 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 8:54:16)
Monty, vzdělanec má mít vědomosti i o tom vývoji, ne jen o posledním stavu, a k tomu rčení patří.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 9:01:09)
susu,
pak se ale smiř s tím, že podle tvé definice žiješ ve světě nevzdělanců a "fachidiotů", kteří byli vzdělaní naposled u maturity, kde pohovořili o Ruchovcích a Májovcích. ~;)
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 8:54:20)
No ono takové svérázné cestě za vzděláním nakonec v reálu nic nebrání.
Středoškolské vzdělání není povinné, maturita není povinná.
Jestli někdo chce studovat na vlastní pěst a oslnit zahraniční univerzitu, tak může.
Ale následovat příklady výjimečných talentů chce odvahu.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 9:02:58)
Ropucho,
a chápeš rozdíl mezi "učit se o něčem ve škole" a "skládat z toho maturitní zkoušku"?
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 9:11:09)
Monty, já žiji v domnění, že maturitní zkouška se skládá z toho učiva (všeho učiva), které se studenti ve škole učili.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 9:12:18)
Ropucho,
opravdu? Ono se povinně maturuje ze všech předmětů, které se učí na střední? A odkdy?
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 9:17:29)
Monty, soustřeď se ~t~ UČIVO. Obsah předmětu. Jednoho předmětu. Maturitního předmětu.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 9:19:27)
Ropucho,
a obsah předmětu, z něhož se maturuje by neměl odpovídat požadavkům roku 2018?
Myslíš, že třeba v nestátní maturitě z fyziky se jede podle sto let starých osnov? Že by prošel někdo, kdo by se vzdělával podle učebnic z přelomu 19. a 20. století?
 susu. 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 9:22:54)
Monty, ale i v té fyzice se učíš vývoj daného oboru.
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 9:23:48)
Monty, formuluj požadavky roku 2018 na maturitu z českého jazyka.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 9:29:40)
Ropucho,
už jsem to tu psala x krát.
Smysluplný požadavek je ovládat jazyk slovem i písmem na té tvé "vysoké úrovni".
Tzn. nepsat a nemluvit jako Tatar, dokázat formulovat myšlenku a slovně ji obhájit.
Smysluplný maturitní test je např. předložit maturantům souvislý text s pravopisnými, věcnými a logickými chybami a nechat je tento text opravit se zdůvodněním. Plus předložení vlastní práce v nějakém daném rozsahu z libovolného oboru, který musí před komisí slovně obhájit.
Slohovka o 250 znacích, rozbor díla z oblasti krásné literatury a didakťák od CERMATU je na "vysokou úroveň" dost málo a kromě toho se o jeho smysluplnosti dá dost úspěšně pochybovat.
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 9:42:51)
Monty, to testuješ pouze pravopis a vyjadřovací schopnosti.
Ne že by to nebylo důležité, ale celá kultura navázaná na jazyk ti tam chybí.
Ani cizí jazyky se neučí takto úzce, natož mateřština.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 9:47:08)
Ropucho,
"kultura navázaná na jazyk" je všeobecný přehled a rozborem nějakého díla ji neprokazuješ.
Pokud chceš testovat toto, musíš změnit podobu zkoušky. Pohovořit jednorázově o Kříži u potoka zvládne i člověk s přehledem měňavky.
 Konzerva 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:40:10)
"Plus předložení vlastní práce v nějakém daném rozsahu z libovolného oboru, který musí před komisí slovně obhájit."

Obávám se, že v praxi by to často dopadlo tak, že dotyčnému to někdo doma napíše, on se to jakž takž naučí nazpaměť a pak to napíše.

Ale dalo by se to možná praktikovat tak, že by bylo volné téma, ale daný útvar. Takže student by věděl, že bude psát o Kamenožroutovi Zeleném, ale nebude vědět, jestli vyprávění, fejeton nebo popis.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:48:45)
"Obávám se, že v praxi by to často dopadlo tak, že dotyčnému to někdo doma napíše, on se to jakž takž naučí nazpaměť a pak to napíše. "

tak to se jednak tady nijak moc nepraktikuje (tady rodice nejsou ani zas tak posedli vysvedcenim), a krome toho - tahle prace se dela ve skole, ne doma. A ucitele maji hodne prehled, jak pokracuje, a znalosti o tom, co ten student sam zna/jak se vyjadruje a p. Jinak je taky docela jednoduchy si to hodit do googlu a jinych "hotovych praci" pro kontrolu, kdyz ucitel pojme podezreni - jestli je neco pouzityho a p. Skola si na to plati servery se studentskymi pracemi - pro ucitele na kontrolu, ne pro studenty.
 Konzerva 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 15:37:47)
Eduo, to nebylo na to, co se dělá u vás. To byla reakce na Montyin návrh, jak by měla vypadat maturita z ČJ.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 9:30:59)
to je přesně ono, co mě na příslovích u maturit štve... že se lpí na věcech, které už dávno nemusí být aktuální... zajímalo by mě, kolik z těch obhájců přísloví by přečetlo bez potíží texty ve starších podobách češtiny... spousta výrazů byla zapomenuta, jiné dostaly nový význam a jen pro příklad takové hezké staré české slovíčko "děvka" ~;)
já bych byla spíše pro to, aby děti uměly přísloví vysvětlit (porozumění textu) než že by je musely znát doslova (jen proto, že to je považováno za známku vzdělanosti)
btw do nedávna patřilo k bontonu umět hrát na klavír... ~;)
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 9:37:02)
Rose,

k bontonu, ale nikdy to nebyla povinnost.

Navíc vědět, že se říká "komu se nelení, tomu se zelení" nelze srovnávat s tím, že běžně čteš a interpretuješ takový věci jako "aj já děvka Páně" nebo "jako kus jablka zrnatého jsou židoviny tvé mezi tvářemi tvými" ~;)
 sovice 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 9:47:14)
Haž řeknu krleš, vezmem to šturmem!
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 9:48:02)
sovice,
~t~~t~~t~
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 10:30:43)
Rose "zajímalo by mě, kolik z těch obhájců přísloví by přečetlo bez potíží texty ve starších podobách češtiny"

Až na to, že přísloví nejsou starší podoba češtiny. Je to spíše taková abstrakce, nadstavba. Bez toho nebude člověk chápat, že ne všechno, co slyší a přečte, je myšleno doslova. Nejde jen o rčení, jsou taky fráze, idiomy, lecckdy to splývá.

Pak by si takový novodobý "vzdělanec" mohl myslet, že ten kdo si po prohraném šachovém turnaji "líže rány", si fakt olizuje rozbité koleno. Že kolega mluvící o "španělské vesnici" vypráví o dovolené. Atd. Je to i v jiných jazycích. Řekneš mu "Answer the door, please." A on si půjde popovídat s dveřmi. ~t~
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 10:32:34)
Marko,
a ti tvoji vzdělanci žijí někde v rezervaci obehnané ostnatým drátem a komunikují spolu posunky? ~;)
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 10:48:41)
Monty "tvoji vzdělanci žijí někde v rezervaci obehnané ostnatým drátem a komunikují spolu posunky?"

~8~ Píšu něco takového? TO spíše ty voláš po úzké specializaci už na střední škole. A nezatěžování "vzdělance" už jinými obory, které jsou mu k ničemu a nebaví ho.

Kolik procent lidí má dle tebe mít tu těžkou maturitu, jsem se nedozvěděla. (Pokud jsem to přehlédla, tak se předem omlouvám za otázku zopakovanou počtvrté.)



 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 10:55:49)
Marko,
ano, to porozumění psanému textu, že.
Kdo chce těží maturity, které mají SMYSL, ten volá po "specializaci od nejútlejšího věku", ideálně od školky.
Procento lidí s maturitou ti těžko mohu nějak vyčíslit, protože momentálně existuje falešně vytvořená potřeba jak maturit, tak VŠ vzdělání v určitých oborech.
Neznám úplně nejnovější čísla, ale cca tři - čtyři roky zpátky mělo Německo podíl vysokoškoláků v populaci 28 %. Nejlépe na tom byly severské státy, přes 40 %.
Osobně si myslím, že výstup vzdělání by se měl změnit v návaznosti na reálné požadavky. Maturita = prokázání určitých schopností pro další studium.
Oborová zkouška = prokázání schopností pro výkon oboru.
Mistrovská zkouška = prokázání schopnosti ovládat řemeslo.
Když si odmyslíme malou skupinu lidí nevzdělavatelných, přijde mi celkem přijatelné, aby byly tyto tři skupiny v populaci rozděleny rovnoměrně, tzn. po zhruba 30 %.
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 11:08:25)
Monty, cílových 30% je méně, než to je aktuálně, jestli tuším správně.

Pokud letos vyletělo od maturity trochu více lidí, tak jak se k těm 30% dostaneme a je vše ok. Není potřeba dělat maturity zásadně těžší. Stačí, pokud budou obdobné jako letos (nesloží ji automaticky každý) a za pár let se tam dostaneme.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 11:10:37)
Marko,
30 % lidí by ji mělo dát bez problémů i těžší. Pokud to nedávají, je to v první řadě vina školského systému. Takže bych začala od reformy školství, abychom si tu těžší maturitu, která by měla smysl mohli dovolit.
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 11:17:24)
Monty, ale však nyní ji má cca těch 30 % (no více). Je to tedy plus mínus tak, jak si i ty představuješ. Výrazně ji ztížit by znamenalo, že ji bude mít sotva 15 %.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 11:18:20)
Marko,
opět, to záleží na tom, jaké budeme mít školství.
15 % by ji možná mělo dnes, protože školství NEFUNGUJE tak, jak má.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 11:17:36)
Jo, a ještě jedna drobná poznámka.
Odborná nebo populárně naučná literatura rozhodně není psána jako vysokoškolská skripta.
U zahraničních titulů samozřejmě hodně záleží na překladateli, ale pokud ji neomezíme na nějaké motivační voloviny a esoteriku, tak i tato literatura používá velmi bohatý jazyk a dokonce často pracuje i s rčeními nebo příslovími.
Tudíž funkce krásné literatury jako nějakého "zdroje slovní zásoby" nebo "znalosti jazyka" je s jejím rozšířením dávno passé.
Vzhledem k tomu, že ke každému oboru existuje velmi široká škála této literatury je lpění na Karolínách Světlých nesmyslný archaismus. Pozor, netvrdím, že se o krásné literatuře nemá ve škole UČIT. Pouze to, že trvat na četbě a rozboru u maturitní zkoušky je v roce 2018 na hranici kreténismu.
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 11:26:42)
Monty, klid ~t~
Uvidíš, že v praxi studenta ta literatura zase tolik nezatíží, oni po něm žádnou rozsáhlou četbu klasiků chtít nebudou. Vystačí si s ukázkami a prezvykanymi rozbory z internetu.
V klidu může věnovat kapacitu četbě hodnotné odborné literatury a odmaturuje ;-)
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 11:34:23)
Ropucho,
mně je úplně jedno, koho to jak zatíží nebo nezatíží. Stejně to většina lidí nečte a nečetla to už v době, kdy jsem maturovala já.
To, že něco nezatěžuje přece není důvod pro to to obhajovat, pokud to nemá smysl. ~d~
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 11:30:14)
Monty "Tudíž funkce krásné literatury jako nějakého "zdroje slovní zásoby" nebo "znalosti jazyka" je s jejím rozšířením dávno passé."

To není jediný důvod, proč číst beletrii.

"Vzhledem k tomu, že ke každému oboru existuje velmi široká škála této literatury je lpění na Karolínách Světlých nesmyslný archaismus."
Znovu, nikdo nelpí zrovna na Karolíně Světlé, výběr je dost široký.

"Pozor, netvrdím, že se o krásné literatuře nemá ve škole UČIT."
Jen se o něčem učit je zlomek toho, co přinese zážitek. To je snad jasné. Když se budu učit o pěstování hrášku, je to jiné, když ho s dětmi zasadím. Když jim budu ukazovat obrázek stromu, je to jiné, než když ho uvidí ve skutečnosti.

A stejně tak jiné je učit se o knize, kterou jsem nečetla. To se nedá vůbec srovnat. ~a~ To je pouze zprostředkovaný dojem někoho jiného, nikoli můj vlastní zážitek a názor, jaký si na danou knihu udělám.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 11:36:00)
Marko,
a je zážitek z četby něco, co by mělo být součástí maturitní zkoušky?
Musí ten zážitek každý mít? A k čemu přesně? ~d~
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 13:50:10)
Prave, Monty. A je ten zazitek povolen mit presne stejny jako doporucene povoleny nebo osobnevlastni? Jak se to pak znamkuje?
 ...j.a.s... 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 11:42:05)
Monty, ty asi očekáváš hlavně ten "zážitek" úplně ve všem. A jak to není super zážitek, tak nezájem a zbytečnost, že?
Nesmyslně plácáš... u maturity nad přečtenou literaturou to zdaleka není jen o nějakém zážitku, ale o schopnosti vyjadřovat se o literatuře a pokud možno trochu rozsáhleji než jen líbí nebo nelíbí. Ale pro tebe je evidentně všechno problém.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 11:49:56)
jas,
vůbec nechápeš, co píšu, o čem píšu a proč.
Krásná literatura nemá v roce 2018 žádné výsadní postavení a kdo nechápe proč, když ho před sto lety ještě měla, ten má poměrně zásadní mezery ve znalosti historie.

Pokud jde o názory vzdělanců, co třeba tohle?

https://www.novinky.cz/komentare/473233-komentar-tradicni-debakl-u-maturit-vaclav-klaus-ml.html

Nemám toho pána ráda, ale vzdělaný jistě je a také si nemyslí, že by laťka u maturity měla být tak nízko, aby prolezl každý.
A sorry, požadavky na literaturu takové prostě jsou. To už je lepší ji nedělat vůbec, než tahle kašpařina. Chceš jít na fildu? OK, udělej si TĚŽKOU maturitu z jazyka a rozebírej tam třeba Erazima Vocela. Opruzovat s tím plošně a na veškeré další oblasti "všeobecného vzdělání" hodit vidle je nesmysl a nelze to nijak obhájit.

 libik 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 11:53:31)
Monty, tak literaturu máme 4 tisíce let, fakt jí spláchlo jedno stoletíčko technických hraček?
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 11:55:17)
Libiku,
tak popřemýšlej o tom, kdo se k té 4000 let staré literatuře dostal ještě před těmi 100 lety a možná ti to dojde. To s nějakými "technickými hračkami" nemá vůbec co do činění. Nebo aspoň ne tak, jak to asi myslíš.
 ...j.a.s... 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:00:27)
"tak popřemýšlej o tom, kdo se k té 4000 let staré literatuře dostal ještě před těmi 100 lety a možná ti to dojde"
A to je co za blábol? Jsou v dnešní povinné literatuře díla stará 4 tis. let?
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:02:25)
jas,
bože, vy jste tu teda fakt parta vzdělanců se schopností porozumět psanému textu. ~;)
Nehledě na to, že v seznamu četby k maturitě je i Epos i Gilgamešovi, jak myslíš, že je asi tak starej?
 susu. 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:04:12)
Epos jsem četla dobrovolně, i když je to už dávno, ale docela se mi líbil.~d~
 ...j.a.s... 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:05:10)
Bože, tak je tam jeden Epos o Gilgamešovi ~t~, ale není to jediná kniha.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:14:17)
OK, tak po lopatě.
Lidé dříve NEUMĚLI ČÍST. A neuměli ani psát. Přístup ke vzdělání byl na rozdíl ode dneška velmi, velmi omezený a omezené byly i znalosti, ke kterým se dalo vzděláním dopracovat. Ještě dlouho poté, co se díky Marii Terezii zavedla síť veřejných škol s cílem naučit ty, kteří do té doby žádný přístup ke vzdělání neměli alespoň číst, psát a počítat nebylo čtenářství nijak masově rozšířené. Nebyl na to totiž čas. Četba krásné literatury byla do značné míry výsadou šlechty a vzdělaných lidí od gymnaziální úrovně výš. Byla určitým symbolem té vzdělanosti, úspěchu, majetkových poměrů. Dělník nebo rolník na to neměl čas a ani náladu, ten si tak přečetl noviny, co si půjčil v hospodě a nazdar. Dneska to neplatí, vědeckotechnická revoluce nás osvobodila od dřiny, můžeme si číst každý den a máme k dispozici neskutečnou nabídku titulů všech možných žánrů. Proto je nesmysl lpět na četbě krásné literatury. Není to dávno výsada vzdělaných. Je to koníček, který může provozovat i skladník ve šroubárně a obecná znalost literatury se učí už na základní škole. Chtít dnes klást rovnítko mezi vzdělanost a četbu krásné literatury je asi na té úrovni jako klást ho mezi slušné vychování a smrkání do kapesníku.
 Žžena 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:17:48)
No jo, akorát já nesrovnávám dnešní maturanty s rolníky z doby Marie Terezie. Já je srovnávám třeba s mojí generací, která teda přišla taky až PO průmyslové revoluci, a složitější maturitu zvládla.
 ...j.a.s... 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:18:58)
Monty, ať si všichni čtou, jak chtějí v rámci koníčku, ale ve škole, v rámci vzdělání, si prostě budou muset přečíst i něco povinně. Jak ta děcka objeví, že čtení je fajn, když je k tomu nebudou vést ani ve škole? Ne každý má štěstí na osvícené rodiče.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:21:14)
Jas,
nemusí, už dlouho nemusí.
Musí si max. tak někde přečíst obsah díla, který zpracoval někdo jiný.
Pokud to vy zde pokládáte za smysluplné, těžko vám to vyvracet, mohu si o tom jen myslet své.
 Žžena 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:22:10)
Jo tak své si tu myslí každej ~t~
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 13:49:57)
Monty "Musí si max. tak někde přečíst obsah díla, který zpracoval někdo jiný. "

Pokud si přečte jen obsah díla, o kterém pak tvrdí, že ho četl, je to podvod. Navíc papouškuje cizí názor. Kde je jeho vlastní?
 ...j.a.s... 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 11:56:20)
Monty, tak jednou píšeš, že rozbor díla je pro některé maturity moc těžký a tudíž zbytečný a pak zas, že je maturita hodně lehká. Ať je lehká nebo ne, já mám názor takový, že rozbor literárních děl u nichž je předpoklad, že si je přečteš a nebudeš to opisovat z netu, patří do maturitní zkoušky. Vadí ti i sloh?
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 11:59:21)
jas,
ale já nikde nepsala, že je těžký, píšu od začátku, že je zbytečný.
Od čtenářů (a obhájců) krásné literatury bych očekávala, že vědí, jak to s tou četbou literatury bylo a - opakuji - proč byla před sto lety na piedestalu a dnes už není.
 Žžena 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:05:21)
No to není o tom, že by někdo NECHÁPAL, PROČ dnes četba není na piedestalu. To chápou asi všichni, že číst knihu znamená bejt delší dobu offline, což je průda.
Tady jde o to, jestli ten stav lidi SCHVALUJÍ a spokojí se s "to víš, dneska je dost jiné zábavy, tak po nich teda už nebudem chtít, aby četli".
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:11:54)
Žženo, kdyz to chvíli vezmu seriózně, tak ona literatura nebyla na žádném velkém piedestalu nikdy.
Vždycky to byla záležitost určité vrstvy lidí a bez ohledu na snahu zahrnout ji co nejsireji do všeobecného vzdělání, vždycky někdo četl a někdo nečetl. V mé generaci, v generaci mých rodičů, v generací mých prarodičů...
V určitých historických obdobích hraje literatura politickou roli, tam pak přichází vlna větší popularity, ale obecně podle mě vždycky bude platit, že jakákoliv kultura je zalezitost spis mendinova nez masová.
 Žžena 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:15:35)
Ropucho,
já bez ohledu na piedestal jen připomenu, že při čtení je člověk "vystaven" (obvykle) gramaticky a stylisticky správné formě jazyka, což u mnoha lidí má přímý vliv v tom, že si fixují správný pravopis a spol.
Čili to, že Monty vadí, že lidi píšou jak hotentoti, ve skutečnosti může být argumentem pro to, že číst by měli VÍC ~j~
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:18:05)
Žženo, ale však, tento argument už jsme zde též protočili :-)
 Žžena 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:20:01)
Ropucho,
já vím, jen jsem zaskočila při obědu, dýl tu roztáček kolo nebudu ~t~
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:24:30)
Žženo, já myslím, že když zaskočíš zase při večeři, můžeš si dát pár úplně stejných koleček znovu :-)
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:16:54)
...menšinová

Omlouvám se za ty hrozné překlepy, není to tím, že bych neměla maturitu, ale tím, že se flexibilne adaptují na moderní techniku.
 Žžena 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 11:58:39)
Není mi jasný, jak můžeš tento článek Klause mladšího, napasovat na svou tezi. On kritizuje to, že ty děcka nezvládaj ani tyto nevysoké požadavky současné maturity. V žádném případě nehoruje pro restrukturalizaci obsahu zkoušky.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:00:21)
Žženo,
já to do ničeho "nepasuji", pokud sis nevšimla, tak lehké státní maturity tu kritizuji poměrně dlouho, z čeho soudíš, že je obhajuji? ~d~
 Žžena 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:01:34)
Já nesoudím, že je obhajuješ, kritizuji oslí můstek, který jsi v dotyčném příspěvku natáhla mezi rolí krásné literatury a Klausovým článkem.
 ...j.a.s... 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:03:48)
Monty a jak si představuješ ty - maturitu z literatury? Když rozbor četby je zbytečný. Tak ti tam zbyde možná slohová písemná práce a vše ostatní vyškrtneš, protože diskuze nad dílem není třeba.
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:04:30)
"Není mi jasný, jak můžeš tento článek Klause mladšího, napasovat na svou tezi."

Napasovat jakoukoliv tezi na libovolnou jinou tezi je základ nekonečných diskuzi :-) S věcnou a logickou argumentací bychom dávno skončili (a mohli si v klidu jít číst obohacující krásnou literaturu) :-)
 ...j.a.s... 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:07:06)
Ropucho ~t~ A Monty je v tom přebornice. Nikdy nestudovala gympl ani VŠ, ale má vždy plno argumentů, jak je to zbytečné.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:15:46)
Ropucho,
a vy to snad věcně umíte?
Já tu jediný věcný argument pro literaturu u maturity v roce 2018 ještě nečetla.
Jen samé znevažování a osobní špilce proti tomu, kdo s vámi nesouhlasí. ~d~
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:21:09)
Monty, no tak.
Logických argumentů tady zazněly spousty, ale vždycky jsou znevazeny a smeteny a diskuze je nasměrována do estrádní roviny, tak holt se vede v estradni rovině.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:23:24)
Ropucho,
žádný jsem tu nečetla.
Že se to tak "dělalo dřív" argument není, to bychom také mohli obhajovat natahování na skřipec, rozšiřování slovní zásoby také ne, vzhledem k nabídce nejen četby, ale i audiovizuálních děl, zapomněla jsem na něco?
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:25:28)
Zapomněla jsi úplně na všechno, co tady kdo zkoušel psát vážně ~3~
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:25:54)
Ropucho,
ale nepovídej, myslíš "zážitek z četby"? ~t~
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:27:23)
"já bez ohledu na piedestal jen připomenu, že při čtení je člověk "vystaven" (obvykle) gramaticky a stylisticky správné formě jazyka, což u mnoha lidí má přímý vliv v tom, že si fixují správný pravopis a spol.
Čili to, že Monty vadí, že lidi píšou jak hotentoti, ve skutečnosti může být argumentem pro to, že číst by měli VÍC ~j~"

Monty,

za věcný argument považuji třeba toto.

Ale ty to ignoruješ nebo smeteš ze stolu.

A znevažování a osobní špílce tu zdaleka převažujou od tebe. ~d~
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:30:56)
Kudlo,
kolikrát jsem tu psala, že k nabytí těchto znalostí není potřeba číst výhradně krásnou literaturu? Že tuto funkci splní prakticky jakákoli literatura? Mně to někdy přijde, že tu hovořím s lidmi, co v životě nedrželi v ruce jinou knihu než povinnou četbu. ~d~
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:36:23)
Monty,

ale my se přece vůbec nebavíme o tom, zda "číst VÝHRADNĚ krásnou literaturu", ale zda číst VUBEC NĚJAKOU krásnou literaturu.

Což jsou dvě dost odlišný věci.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:38:13)
"prakticky jakákoli literatura" - no nevím, přece jen vidím určitej rozdíl mezi Biblí a návodem na zapojení pračky.
 susu. 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:44:45)
Zvlášť když ten návod překládal automatický překladač.
 susu. 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:38:14)
Monty, letmé nakouknutí do dceřiny pubertální literatury mě přesvědčilo, že správné gramatické tvary a sloh se čtením něčeho takového rozhodně nezíská.
 ...j.a.s... 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:38:17)
Monty a jakou jinou knihu si přečte běžné děcko na ZŠ nebo SŠ kromě učebnice a (ne)povinné četby? Že tvůj syn čte odborné knihy k biologii není argumentem. Kolik děcek čte bez ohledu na povinnou četbu? Myslíš, že je jich většina?
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:42:52)
jas,
teď moc nechápu, co tím chtěl básník říci.
Pokud dítě na ZŠ/SŠ kromě učebnic nic jiného nečte, nebude to číst ani s povinnou četbou, ani bez ní. Ony tu učebnice taky nejsou psané ve větách holých, pokud budou číst ASPOŇ učebnice, tak pořád dobrý, ne? Zvlášť u učebnic českého jazyka a literatury. ~d~
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 13:02:17)
jako to si děláš legraci, Monty?

myslíš opravdu, že z učebnice českého jazyka získáš takové informace o jazyku (ve smyslu slovní zásoby a vyjadřování) jako z jakékoli slušnější beletristické knížky?

Navíc tam bylo napsáno (NE)povinná literatura, já to měla tak, že jsem četla knížek strašně moc a neřešila jsem, jestli jsou povinný nebo ne, a tak to má jistě docela dost děcek.

Ostatně i ty sama máš myslím docela dost načteno, nebo se pletu?

 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 13:04:41)
Kudlo,
pokud je mi známo, ten předmět se stále jmenuje ČESKÝ JAZYK A LITERATURA.
Takže asi nemluvím o učebnici pravopisu, ale o tom, čemu se za našeho mládí říkávalo "čítanka". Tam je, představ si to, spousta textů z oblasti krásné literatury. ~;)
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 13:08:20)
monty, fakt, neke?

Čítanka je velmi příjemná "ochutnávka", která by mě osobně často navnadila k tomu si ty knížky přečíst celý. Laskavý čtenář nechť posoudí, zda je totožným přínosem přečíst si čítanku s dejme tomu padesáti ukázkama nebo přečíst si tu čítanku plus ještě dejme tomu aspoň deset z těch padesáti knížek, co z nich jsou ty ukázky.

 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 13:12:09)
Šuplíku,
mhm, kolikrát ještě musím napsat, že UČIT SE O TOM není totéž jako MATUROVAT Z TOHO?
Vy vzdělanci to ani cca napotřetí nepobíráte? ~d~
 Konzerva 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 15:04:48)
"Že tuto funkci splní prakticky jakákoli literatura?" (naučit se gramatiku a slovní zásobu)

To tedy rozhodně ne. Budu-li blázen do vesmíru a budu-li číst jen knihy o vesmíru, rozhodně nezískám četbou gramatickou znalost např. těchto slov: bydlit, byt, příbytek, nábytek, dobytek, obyčej, kobyla, mlýn, polykat, vzlykat, lýtko, lýko, lyže, pelyněk, plyš, myš, hlemýžď, sytý, sýr, sýkora, sýček, sysel, pytel, pysk, netopýr, slepýš, pyl....

A budu mít velmi omezenou slovní zásobu, protože nebudu nepřijdu do styku s výrazy typu červeňoučké jablíčko, potůček zurčil, bublal, klokotal.

A neseznámím se se zvukomalebnostmi typu "Běžte matko do komory, jsou tam oči naší Dory". ~b~
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 15:05:33)
Si to vygůglíš, né? ~t~
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 15:10:37)
Konzervo,
zdá se, že nemáš moc představu o tom, jak ta "nebeletristická literatura" vypadá nebo přinejmenším může vypadat.

Kromě toho ty vzletné řeči o kráse jazyka a kulaťoučkých jablíčkách jsou takové klišé, až to hezké není.

Zřejmě následek tragické výuky češtiny na školách.
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 15:28:40)
Monty, "kulaťoučkých jablíčkách jsou takové klišé"

No jen, aby někdo tušil, na co se odkazuješ. My, trapně maturující z ČJ a litaratury v minulém století, to ještě dáme. Ale víš, jak, zastaralé klišé to je. ~;)
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 15:31:31)
Marko,
i kdyby netušil, je to úplně fuk.
Že starší generace učurává z Wericha je čistě její věc a její problém.
Dnešní mládež má zase jiné idoly.
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 15:36:49)
Monty, "Že starší generace učurává z Wericha, je čistě její věc a její problém."

Takže tušit, kdo se tak vyjádřil o češtině, je učurávání? ~t~
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 15:41:20)
Marko,
učurávání je prožívat to.
Vědět to je zcela a naprosto zbytné.
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 15:42:59)
Monty, tak to se muzeme bavit o tom, ze vlastne muzeme vynechat vetsinu uciva. Pro nekoho je zbytnej celej dejepis, pro nekoho fyzika atd.
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 15:59:07)
Monty
"učurávání je prožívat to."

Proč tak pejorativně? Že ve mně zážitek (z četby literatury) vyvolá emoce je imho dobře. A teď nemluvím o tom, jaké ty emoce jsou.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 16:06:46)
Marko,

tak hlavně Monty velmi účelově posunuje význam - "znát" něco přece nic nevypovídá o tom, jestli se Ti to líbí, a pokud se Ti něco líbí, tak je to snad naprosto legitimní a proto se ty knížky čtou, "učurávat" je v tomhle smyslu dost nevhodně použitý.

To bych si představila tak v případě, když by někdo toho Wericha vynášel do nebe, ostatní díla zcela pomíjel a u Wericha nesnes žádnou negativní kritiku.
 McGruber 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 15:53:28)
Monty, asi tak, jabka mi nic nerikaj, ale hlavne, ze sem musel cist Turbinu. Nakonec prisel internet a pak uz jsme jen opisovali z nej.
 Konzerva 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 15:59:50)
Tak zrovna Karel Matěj Čapek-CHod, mě bavil, přečetla jsem od něj všechno.

Nicméně, když jsi použil ten příklad. Moje představa je, že student si přečte jedno dílo naturalistické. A jestli to bude Turbína, Zabiják nebo úplně jiný autor, bych nechala na něm.
 McGruber 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 16:15:21)
Konzervo, to je ale prave problem, si myslim. Chodil jsem na gympl a i tak to dobrou polovinu studentu lautr nezajimalo, ale jeko vubec, takze se naucili seznam a pak to v klidu zapomneli. Nevim, jak se to uci dnes, ale souhlasim s Monty, ze venovat tolik casu literature je dost skoda. Protoze nakonec co s tim, ve sroubarne.
 McGruber 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 16:16:42)
Navic teda nejpotupnejsi co bylo, byl ctenarsky denik. Stejne tam clovek svuj nazor napsat nemohl. Tenkrat. Treba neska jo.
 Konzerva 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(30.5.2018 9:11:37)
"Konzervo, to je ale prave problem, si myslim. Chodil jsem na gympl a i tak to dobrou polovinu studentu lautr nezajimalo, ale jeko vubec, takze se naucili seznam a pak to v klidu zapomneli. Nevim, jak se to uci dnes, ale souhlasim s Monty, ze venovat tolik casu literature je dost skoda. Protoze nakonec co s tim, ve sroubarne."

Nemáš-li zájem čísti si ve šroubárně Vergília v originále, nestuduj na gymnáziu.~y~

Ale vážně. Přece střední škola je o přípravě na nějaké povolání. U studenta gymnázia se nepředpokládá, že bude dělat ve šroubárně skladníka, ale aspoň vedoucího skladu a pak postoupí dál. Resp. že půjde studovat vysokou. U studenta průmyslovky bych měla nároky na znalosti literatury nižší než u gymnázia. Ale nikoliv nulové, že stačí si číst technické příručky, jak navrhuje Monty.

Souhlasila bych s tím pánem, jehož názor sem MOnty vložila, jít od těch pro puberťáky zajímavějších autorů postupně k těm těžším.~R^ Ale rozhodně si nemyslím, že by se to teď ve škole nějak přeháněla. KOnec konců ani nás už nikdo nenutil číst Palackýho. ~z~
 Andulka, tři děti 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(30.5.2018 9:21:54)
K.,

v běžném skladu v Čechách je skladniku smaturitou velký počet, i těch s maturitou z gymnázia.
 Konzerva 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(30.5.2018 9:50:04)
"K.,

v běžném skladu v Čechách je skladniku smaturitou velký počet, i těch s maturitou z gymnázia."

Andulko, to jistě. Určitě tam taky najdeš třeba servírky nebo zedníky. Ale cílem gymnázia není vzdělat skladníka, nýbrž studenta vysoké školy. Chceš-li být skladník, jdi na učňák a tam nikdo tam po tobě nebude chtít vědět, co je to "hrdobce".
 Andulka, tři děti 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(30.5.2018 10:24:26)
K.,

psala jsi, že se nepředpokládá. A já ti pisi, že v praxi to tak ale velmi často je.
 Konzerva 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 15:43:57)
"Konzervo,
zdá se, že nemáš moc představu o tom, jak ta "nebeletristická literatura" vypadá nebo přinejmenším může vypadat.

Kromě toho ty vzletné řeči o kráse jazyka a kulaťoučkých jablíčkách jsou takové klišé, až to hezké není.

Zřejmě následek tragické výuky češtiny na školách."

Tak fakt si neumím představit, kde v odborné literatuře o vesmíru najdeš slova jako "sýr" nebo "sýček". Možná "Saturn vypadá jako sýr obtočený prstýnkem." Nebo "Pan kolega z Německu na na kongresu sýčkoval, ale zcela zbytečně. "~y~

V mém případě řeči o kráse jazyka nejsou klišé, protože ji vnímám. Ale to samozřejmě nemůžeš vědět, protože mě neznáš. Na druhou stranu bys ale právě proto neměla tvrdit, že to je klišé.~5~
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 15:47:17)
Konzervo,
až na to, že tu opakovaně píšu o literatuře odborné a populárně naučné.
Ostatně většina dětí na ZŠ a SŠ bude číst spíše knihy populárně naučné než odborné.
 Konzerva 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 15:57:27)
Ale ani v populárně-naučné některé výrazy, spojení, postupy nenajdeš. Prostě proto, že se tam nehodí, že její účel je prvotně jiný. Jejím účelem je informovat. Zajímavě, třeba i vtipně, ale informovat.
Naproti tomu beletrie (kromě toho, že ti taky může přinášet fakta), má hlavně vyvolávat nějaké emoce. A proto je psaná jinak.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 16:14:43)
Konzervo,
a jak to souvisí s maturitou a vzdělaností?
To se snad má maturovat z emocí?

Populárně naučná literatura pro děti fakt není psaná ve větách holých a používá velmi bohatý a pro děti přitažlivý jazyk. Je pro ně přitažlivá i tím, že nabízí informace a umí je podat zábavně a čtivě.
Ať se to komu líbí nebo ne, vzdělání je o informacích a práci s nimi. Není o emocích z četby. Nutit dnešní děti, aby se dojímaly nad klasikou a měly z toho "ten správný zážitek", i když by si mnohem raději přečetly třeba Jirkův tajný klíč k vesmíru je jen nejrychlejší cesta k tomu, jak jim beletrii navždy znechutit.
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 16:27:31)
Monty "Populárně naučná literatura pro děti fakt není psaná ve větách holých a používá velmi bohatý a pro děti přitažlivý jazyk. Je pro ně přitažlivá i tím, že nabízí informace a umí je podat zábavně a čtivě."

Mluvíme stále o maturantech? Tedy lidech kolem 18 let?

"Ať se to komu líbí nebo ne, vzdělání je o informacích a práci s nimi. Není o emocích z četby."

Nejen o informacích.

"Nutit dnešní děti, aby se dojímaly nad klasikou a měly z toho "ten správný zážitek", i když by si mnohem raději přečetly třeba Jirkův tajný klíč k vesmíru je jen nejrychlejší cesta k tomu, jak jim beletrii navždy znechutit."
Nikdo nechce nutit děti k dojímání. Emoce jsou snad širšího spektra než jen dojetí. Nikdo nechce jeden "správný zážitek", ale ten jeden JEJICH, nepřežvýkaný v učebnici nebo učitelem. Pokud by si chtěly přečíst o vesmíru, zakazuje to někdo?
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 16:33:55)
Marko,
i pro maturanty samozřejmě existuje populárně naučná literatura. Ta pro dospělé. Ani ta není psaná v holých větách a má ještě daleko širší záběr než ta pro děti.
Z hlediska jazyka je jedno, jestli maturant čte beletrii nebo populárně naučnou literaturu, navíc s "bohatstvím jazyka" přichází do styku i jinde než v literatuře a to denně.
Pokud je účelem maturitní zkoušky umět chápat psaný text, analyzovat jej a udělat si z něj závěr, který slovně obhájím, není potřeba, aby šlo o nějakou "emocionální" literaturu.
Myslet si, že někoho vzdělá emoce při četbě knihy Jarmily Glazarové a její popis je dle mého soudu zcela mimo.
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 16:28:07)
Monty, proc by se mely dojimat? Jakoze reknu, ze se mi to necetlo dobre a nechapu, proc x delal y. Treba? Prijde mi, ze cokoliv co zavani prozitkem, je podle tebe blby.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 16:40:15)
"Prijde mi, ze cokoliv co zavani prozitkem, je podle tebe blby."

Kat,
nevím, jestli blbý, ale rozhodně to podle mě nepatří k maturitě.
A pro případné poznámky o tom, že se řeší věci typu "zasadit výňatek do kontextu díla; tvrzení zdůvodnit, analyzovat situaci zachycenou ve výňatku, postihnout téma celého díla, analyzovat čas a prostor výňatku i celého díla" (reálie z pracovních listů) podotýkám, že v rámci volitelného předmětu proč ne. Chtít toto plošně po všech maturantech je tak fousatý, že jsou proti tomu všichni hipstři světa holobrádci.
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 17:00:19)
Monty, jakoze mam nejaky material a mam byt schopna o nem nejak hovorit, premyslet o nem a neco z nej vyvodit? Tak to by snad melo byt normalni, ne?
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 17:11:15)
Kat,
ale ano, o tom tu mluvíme pořád do zblbnutí.
Jen nevidím důvod, proč by to musela být jen beletrie ze seznamu. Proč by nemohl maturant analyzovat a hodnotit výtvarné dílo, film, hudební skladbu, divadelní představení nebo jakoukoli populárně naučnou knihu.
Literatura není nic výjimečného, je to jen jedna z mnoha uměleckých forem. Není důvod ji privilegovat. Navíc, pokud maturant neví, kdo byl Antonín Dvořák nebo Miloš Forman, přijde mi to mnohem smutnější, než když nepřečetl Turbínu.
Tady se neustále argumentuje všeobecným rozhledem a málokomu dojde, že vyzdvihováním literatury na úkor ostatních uměleckých forem se ještě ničí všeobecný rozhled nezlepšil, natož nucením do její četby. Dosáhne se tím jen toho googlení a papouškování obsahů děl. Jasně, vždycky se najde někdo, kdo to bude číst a koho to bude zajímat. Ovšem vycházet z toho, že kdo nebude číst Glazarovou je nekulturní hovado a musí být zkulturněn formou státní maturity je něco, co mi hlava nebere. ~d~
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 17:20:44)
Monty "kdo nebude číst Glazarovou" Nemusí, má na výběr jiné.

"a musí být zkulturněn formou státní maturity"

Zas překroucení. ~8~ Nemusí. Maturita není povinná.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 17:26:19)
Marko,
OMG, vy jste tu fakt jak z jinýho století.
Samozřejmě, že není povinná. Dokonce je pro řadu povolání zcela zbytečná, byť je pro jejich výkon vyžadovaná.
Ale když něco takového existuje, proč by to nemělo být smysluplný, proč to musí být pořád nějaká variace na Rakousko-Uhersko?
Proč nemůžeme mít náročnou maturitu pro budoucí vysokoškoláky, ke které si vyberou předměty dle svého zaměření + cizí jazyk + použitelnou maturitu z jazyka mateřského, pro studenty odborných škol oborové zkoušky a mistrovské zkoušky pro absolventy učebních oborů? Proč se studenti pořád musí připravovat na minulost, ve který žít nebudou? Protože je to "zvykem"? A k čemu je takový zvyk dobrý, pro Krista pána? ~d~
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 17:53:41)
Šuplíku,
maturita z českého jazyka a literatury nepřipravuje na minulost?
Zajímavý názor. Zjevně žiju v nějaké jiné současnosti. ~d~
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 18:05:40)
Šuplíku,
protože mám jiný názor, tak nevím, jak dneska maturita vypadá? Tak to potom jo. ~;)
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 18:15:56)
Šuplíku,
opakovaně jsem ti psala, že matematiku co do úrovně hodnotit nemohu, protože ji neovládám. Na vyjadřování se k věcem, o kterých dotyčný ví kulové jsou tu jiní experti.
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 17:44:51)
Monty, tak řekla bych, že už to je zase jiná věc - pro koho má být ta maturita. Pro gymnázia zcela jistě.
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 18:02:12)
Monty asi proto, že četbu literatury nepovažuje většina lidí za zbytečnou disciplínu k maturitě. O učňácích jsme se už bavili, já jsem také pro učňovskou zkoušku.

Maturita je závěrečná zkouška na střední škole. Specializace tak úzká, jak asi chceš ty, probíhá v terciárním vzdělávání.

Nemyslím, že znalost minulosti (historie) je příprava na minulost. A v případě četby literatury už vůbec ne.
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 18:03:45)
Marko, přesně tak.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 18:08:26)
"Specializace tak úzká, jak asi chceš ty, probíhá v terciárním vzdělávání."

Marko,
stále si nerozumíme.
Maturita z literatury je úzká specializace, která patří do terciárního vzdělávání. Samozřejmě o něco obtížnější než ta současná státní.
Já naopak očekávám od maturantů v esteticko-výchovném směru ten všeobecný přehled. ~;)
 Kaipa 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 18:27:26)
Monty, a proč vlastně cizí jazyk povinně? Oč je důležitější než matematika?
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 17:24:18)
Monty, ok, pokud bude nejen literatura (primo souvisejici s jazykem), ale i treba hudba a vytvarno, super. Proc ne?
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 17:52:34)
Šuplíku,
vidíš, a já bych skoro řekla, že je lepší, když to ti učitelé neznají.
Už jen proto, že mohou lépe posoudit schopnost studenta zaujmout. Když dvacet let posloucháš rozbory klasiky ze seznamu, musí to přece nudit až na pokraj smrti.
Nejde přece o to, o čem mluví/píše, ale jak mluví a píše, jaké volí výrazové prostředky, jak dokáže argumentovat, to je pro jakoukoli formu vzdělanosti přece daleko lepší než odříkat to, co už za tebe vymyslel někdo jiný. Protože ke každému dílu ze seznamu existuje x odborných posudků, recenzí... dost těžko vymyslíš něco nového ke sto a více let staré knize, max. můžeš rebelsky vyjádřit vlastní názor a říct, že to je kokotina. Což asi není u maturity tak úplně žádoucí.
Fakt netuším, proč by měli maturanti deklamovat školometské znalosti o literatuře, co tím mají přesně prokázat. Jejich VLASTNÍ prezentace, obsahem i formou, mi přijde daleko přínosnější.
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 17:56:49)
Monty, no tak pokud si student vytáhne recenzi a obsah z webu, tak skutečně nebude předkládat svůj názor. To nebude. A těžko bude argumentovat, když ji učitel znát nebude. ~b~
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 18:05:05)
Kat,
učitel neumí argumentovat podle mluveného slova? Musí mít nějaký manuál? No to potěš prdel.
Když někdo říká zjevný nesmysl, tak to snad pozná i "neučitel", proboha.
Může klást doplňující otázky a hodnotit reakci studenta. Může se ho zeptat, jak myslel tu či onu formulaci. To je zkouška Z JAZYKA. Z jazykové praxe.
Když si projedu Googlem jakoukoli knihu ze seznamu k maturitě, vyjede mi spousta rozborů, hodnocení, referátů, stručných obsahů... to ti přijde LEPŠÍ??? Přečíst si něco, co sesmolil někdo jiný, aniž bych měl ponětí o tom, o čem pak mluvím? Prostě se to jen naučím nazpaměť a je to.
No nevím, asi mám dost jinou představu o tom, jak má vypadat zkouška na úrovni maturity.
Speciálně pro Šuplíka - ano, na některých školách maturanty dusí, aby je nachytali na švestkách a dokázali jim, že to ve skutečnosti nečetli. Ovšem ani to není podle mého názoru žádoucí průběh maturitní zkoušky.
 Senedra 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 18:07:42)
Monty a co je podle tebe " nachytat na švestkách"? To, že se ukáže, že se dotyčný jen navrčel ten stažený rozbor?

Fakt si nějak nedokážu představit, jak by vypadala maturita, která by vyhovovala TOBĚ. Dokážu si ale dost dobře představit, jak by se zneužívala.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 18:09:28)
Senedro,
já jsem tu "funkční" maturitu z českého jazyka popisovala minimálně 3x (naposledy dnes) a při nejlepší vůli nevím, jak by se při ní dalo podvádět.
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 18:09:38)
Monty, když se bude student bavit o nějaké knize, učitel jaksi neví, zda si to cucá z prstu. Pokud nebude uvádět úplné do uší bijící voloviny tedy. Jinak jsi psala, že " Protože ke každému dílu ze seznamu existuje x odborných posudků, recenzí... dost těžko vymyslíš něco nového ke sto a více let staré knize". A já na to psala, že pokud student nepřečte, ale jenom využije tyto dostupné předžvejkané zdroje, tak sám opravdu nic nevymyslí. ~d~ Možná, že kdyby ji přečetl, vyjádří třea nějaký neortodoxní názor.
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 18:18:24)
jEŠTĚ BYCH DODALA, ŽE TO TEDY NEMÁ BÝT ZKOUŠKA Z RÉTORIKY, Z LOGIKY, A ŽE I TAKOVEJ MATURANT MÁ NÁROK NA TRÉMU JAK PRASE. Sorry, caps lock.
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 18:10:13)
Monty "odříkat to, co už za tebe vymyslel někdo jiný. Protože ke každému dílu ze seznamu existuje x odborných posudků, recenzí... dost těžko vymyslíš něco nového ke sto a více let staré knize, max. můžeš rebelsky vyjádřit vlastní názor a říct, že to je kokotina."

Ty když přečteš knihu, tak řešíš, co si myslet podle odborných posudků? Nemáš z toho vlastní pocity, vlastní názor? Co na tom, že se s někým ne/shodneš.

Stejně bys mohla smáznout diskuzi nad jakýmkoli dílem. I nad těmi filmy. Mohou být klidně z minulého roku. Taky už je někdo před tebou viděl a hodnotil.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 18:23:45)
Marko,
ty o koze, já o voze.
Celou dobu tu píšu o SMYSLUPLNÉ maturitě. Povídat si s někým o knize nebo filmu není žádná vzdělanost a pokud to má být obsah maturitní zkoušky, tak jsme na tom hůř, než jsem si myslela.
Od maturanta čekám, že dokáže v českém jazyce psát a hovořit na nějaké úrovni. Jestli to bude o knize nebo o výletu na Kokořín je úplně jedno. Stejně jako je jedno, jestli čte beletrii nebo ne. O tom jazyk prostě není, rozhodně ne v roce 2018.
Až na tom budeme tak dobře, že nebudu denně narážet na texty SŠ/VŠ vzdělaných lidí, které jsou samá hrubka a často postrádají i smysl, protože tito neovládají ani větnou stavbu, nebudu slyšet i od moderátorů a reportérů veřejnoprávní televize prasáckou češtinu, můžeme si povídat o krásné literatuře.
V situaci, kdy tu češtinu prostě lidi NEUMÍ je státní maturita z literatury zhovadilost.
Myslet si o tom samozřejmě může každý co chce, to mu nikdo nebere. Já si zkrátka myslím tohle. Zjevně mám úplně jiné nároky a představy o tom, co je a co není "středoškolské vzdělání" nebo "všeobecný přehled".
 Kaipa 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 18:28:43)
Monty, tak jestli umí psát, to snad prokáže u maturitních písemek. Takže písemky a šlus?
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 18:45:26)
Kaipo,
ne, vždyť to tu píšu pořád dokola, jak by měla maturita z českého jazyka vypadat.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 18:49:51)
Šuplíku,
no, to opravdu nevypadá.
Dokonce ani přibližně.
Leda byste u vás ve škole měli nějakou alternativní státní maturitu.
Nebo, což je pravděpodobnější, nevíš o čem jsem psala a jak bych si tu maturitu představovala. ~;)
 Kaipa 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 18:51:28)
Monty, a ten cizí jazyk povinně proč?
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 18:54:13)
Kaipo,
tak už nějaký čas nežijeme za železnou oponou a minimálně angličtinu v životě užije prakticky každý. Zvlášť pokud se bavíme o maturantech, že.
Opakuji ale, že MATURITU bych vyžadovala jako výstup pouze u těch studentů, kteří se chtějí hlásit na VŠ.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 19:32:50)
Mmch., kromě toho, že byl odvolán ředitel CERMATU dneska vyšlo také toto:

https://www.novinky.cz/veda-skoly/473202-statni-maturita-ucnu-je-zbytecna-soudi-odbornici.html

Debatu o úpravách státních maturit nevyloučil ani ministr Robert Plaga (ANO). Také ředitel Cermatu Jiří Zíka minulý týden řekl, že by řemeslníci nemuseli mít státní maturitu. Podle něj by jim měla stačit kvalifikace zakončená například maturitou s odborným zaměřením. „Nemuseli by pak mít státní maturitu, která je vstupenkou pro studium na vysoké škole. A kdyby chtěli jít na vysokou školu, tak nechť si dodělají státní maturitu formou nástavbového studia.“ dodal Zíka.

Státní maturita na učebních oborech podle Zíky ubírá prostor pro odbornou část výuky a zbytečně zatěžuje děti, které nechtějí na vysokou školu a svých znalostí nevyužijí. S tím souhlasí i ředitelka Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. „Je otázka, zda mají mít maturitu všechny obory, které ji nyní skládají, zda některým nestačí učňovský list,“ uvedla.

 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 19:37:50)
No, tak to, že maturitu by měly mít jen některé školy, s tím souhlasím. Nesouhlasím s různými maturitami. Maturita by prostě měla mít jednotnou úroveň.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 19:40:21)
Kat,
to je slovíčkaření, co je maturita a co třeba "závěrečná zkouška".
Každá škola by měla mít odpovídající výstup. Jak se bude jmenovat je úplně jedno. Klidně se může přestat užívat i termín "maturita", aspoň by byl pokoj. ~;)
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 19:41:41)
Šuplíku,
pokud vím, tak měl v prosinci stejně skončit.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 19:54:05)
Šuplíku,
tak to těžko říct, ale skončit fakt měl, dohledala jsem to.
Je to ze 14. listopadu 2017.


Ředitelkou Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) bude od prosince 2018 analytička Michaela Kleňhová. Dříve vedla sekci demografie a sociálních statistik Českého statistického úřadu. Dosavadní ředitel Cermatu Jiří Zíka skončil ve výběrovém řízení druhý, uvedl server iRozhlas.cz. Ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) rozhodl, že Zíka povede organizaci dočasně ještě jeden rok.


https://www.lidovky.cz/cermat-vymeni-reditele-misto-dosavadniho-ziky-nastoupi-od-prosince-analyticka-klenhova-g64-/zpravy-domov.aspx?c=A171114_160407_ln_domov_ele
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 21:27:27)
Čas růže přináší jsem v životě neslyšela, trpělivost mockrát.

 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(30.5.2018 10:02:33)
Šuplík "Nemuzu si pomoct, ale odvolani ziky mi pripada ucelove, stejne jako uznani rceni "cas" ruze prinasi. "

Myslím, že ve chvíli, kdy uznali čas růže přichází, měl to Zika spočteno. Už měl problém s přijímačkami, pak ten dopis, kterým reagoval taky nebyl nejlepší.

Čas růže přináší neměli nikdy uznat.~:(
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(30.5.2018 13:58:53)
Se rika Dockej casu jako husa klasu
 Kaipa 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 21:15:19)
Cizí jazyk užije, zatímco matematiku ne? Aha.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 21:16:29)
Kaipo,
no tak matematiku na současné maturitní úrovni dle mého názoru fakt využije méně lidí než cizí jazyk. ~d~
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 21:19:51)
Šuplíku,
já o úrovni ZŠ v matice nepsala, to si mě pleteš myslím s Buchli?
Matiku neposoudím, o úrovni ZŠ jsem psala v češtině a angličtině.
 Senedra 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 21:24:13)
šuplíku, jo, je to úroveň ZŠ ~n~~n~~n~~n~
 K_at 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 18:31:05)
Monty, tak tohle je ale taky o tom, jaké nároky mají oni zaměstnavatelé. Pokud prostě tolerují podobné "výstupy", tak bohužel úroveň jde dolů. A možná, že to byli zrovna lidé, kteří maturovali s odřenýma ušima.
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 18:34:53)
Monty "o výletu na Kokořín"

To chtěj u zápisu do první třídy. ~t~
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 18:44:08)
Marko,
tak pokud máš za to, že se o výletu na Kokořín dá psát a vyprávět pouze na úrovni zápisu do 1. třídy, zjevně ti ta četba krásné literatury až tak moc nedala.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 18:48:05)
...ovšem vybavila se mi díky tomu geniální pasáž z nějakého satirického článku o literatuře. "Strany 9 - 16 v knize Terézy Novákové ´Drašar´ se dají shrnout do věty ´Mlynář jede na křtiny.´" ~t~
 Konzerva 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(30.5.2018 9:42:06)
"Až na tom budeme tak dobře, že nebudu denně narážet na texty SŠ/VŠ vzdělaných lidí, které jsou samá hrubka a často postrádají i smysl, protože tito neovládají ani větnou stavbu, nebudu slyšet i od moderátorů a reportérů veřejnoprávní televize prasáckou češtinu, můžeme si povídat o krásné literatuře.
V situaci, kdy tu češtinu prostě lidi NEUMÍ je státní maturita z literatury zhovadilost."

A já si právě myslím, že na neznalosti češtiny současných (nebo nedávno) mladých lidí má velký podíl i ~5~to, že nečtou různou beletrii. ~5~
 Konzerva 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(30.5.2018 9:05:24)
"Konzervo,
a jak to souvisí s maturitou a vzdělaností?
To se snad má maturovat z emocí?

Populárně naučná literatura pro děti fakt není psaná ve větách holých a používá velmi bohatý a pro děti přitažlivý jazyk. Je pro ně přitažlivá i tím, že nabízí informace a umí je podat zábavně a čtivě.
Ať se to komu líbí nebo ne, vzdělání je o informacích a práci s nimi. Není o emocích z četby. Nutit dnešní děti, aby se dojímaly nad klasikou a měly z toho "ten správný zážitek", i když by si mnohem raději přečetly třeba Jirkův tajný klíč k vesmíru je jen nejrychlejší cesta k tomu, jak jim beletrii navždy znechutit."


O těch emocích jsem psala v té souvislosti, že beletrie má jiný účel než populárně naučná literatura, proto používá jiný jazyk. Čteš-li jen jeden typ literatury, nezískáš všeobecný přehled.

A pokud jde o knížky o Jirkovi, tak ty znám a zařadila bych je do beletrie, nikoliv do populárně-naučné. Ano, jsou tam stránky, kde jsou fakta, ale podstatou těch knížek ( z literárního hlediska) je vyprávění příběhů, v podstatě sci-fi, ne poučení. Za populárně-naučné považuji např. takové ty knihy, nevím jak se přesně jmenují, něco jako Děsivá fyzika, které vysvětlují různé jevy a teorie, jsou vtipné a prokládané vtipnými obrázky.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(30.5.2018 9:57:11)
Konzervo,
ale Děsivé dějiny nejsou tak úplně pro maturanty, to jsou knížky spíš pro základku.
Fakt mi přijde, že tu má hodně lidí předsudky proti populárně naučné a odborné literatuře, ale ono to je opravdu často psané v podstatě beletristicky, jen tam není ta "emoce", ovšem ta jaksi není povinná, že. Tu z nikoho nevymáčkneš, i když ho donutíš něco číst.
Jsou lidi, co to v sobě prostě nemají a nemyslím, že by kvůli tomu neměli studovat. ~;)
 Konzerva 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(30.5.2018 13:24:21)
"Konzervo,
ale Děsivé dějiny nejsou tak úplně pro maturanty, to jsou knížky spíš pro základku.
Fakt mi přijde, že tu má hodně lidí předsudky proti populárně naučné a odborné literatuře, ale ono to je opravdu často psané v podstatě beletristicky, jen tam není ta "emoce", ovšem ta jaksi není povinná, že. Tu z nikoho nevymáčkneš, i když ho donutíš něco číst.
Jsou lidi, co to v sobě prostě nemají a nemyslím, že by kvůli tomu neměli studovat. ~;)"

No tak 3x Jirka a něco taky nepovažuju za beletrii pro středoškoláka a tuhle knížku jsi první zmínila ty.~;)

Já nemám nic proti populárně-naučné literatuře. Ale opakuji - má určitý cíl a proto ti nedá všeobecný přehled ohledně jazyka, který by maturant z čj mít měl, zejm. pak gymnazista.

A co se týká těch emocí - člověk, který nemá emoce, je těžce postižený a může být pro společnost velmi nebezpečný.

Nevěřím tomu, že by pro člověka, který je normální a má emoce, neexistovala žádná beletristická knížka, která by oslovila. Jen ji prostě ještě nenašel. ~n~
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(30.5.2018 13:26:17)
Konzervo,
myšleno samozřejmě "nemá emoce při četbě beletrie", ne že je nemá vůbec. ~;)
 Konzerva 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(31.5.2018 13:45:04)
"Konzervo,
myšleno samozřejmě "nemá emoce při četbě beletrie", ne že je nemá vůbec. ~;)"

Monty, a tomu právě nevěřím. Má-li člověk emoce, určitě existuje beletrie, která by je v něm dokázala vyvolat. Jen jde o to, jestli na ní v životě narazí.
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 15:25:43)
Konzervo - většina těch slov je zastaralá. Z minulého století, možná i starší ~;) K čemu potřebuješ lýko v moderní době? Nebo pelyněk? ~t~
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 12:58:06)
Šuplíku,

přesně tak.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 13:02:14)
Šuplíku,
však jo, každý si necháme to své.
Vy si dál připravujte děti na minulost, pokud to pokládáte za žádoucí a smysluplné, já si ponechám svůj názor a svůj přístup ke vzdělávání mládeže. Časem se uvidí, čí názor dojde uplatnění v praxi. Ono se to jednou změnit musí, i když se toho možná už nedožijeme. ~;)
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 13:09:26)
Šuplíku,

tak teď jsi mě zklamala, Pythagoras, takovej zastaralej dědek, je třeba učit po novu, moderně ... jak že to bylo s tím trojúhelníkem? ~t~
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 13:05:52)
Monty,

tak v tomhle je pro mě daleko relevantnější názor třeba Šuplíka, která je učitelka, a mý vlastní zkušenosti, než to, co říkáš Ty.

Tvoje názory v tomto směru pokládám, kulantně řečeno, za dosti extravagantní, a moc tomu nepomáhá, že nemáš v tomto oboru ani vzdělání, ani zkušenosti. Prostě se domnívám, že se se vyjadřuješ k něčemu, čemu příliš nerozumíš.

Takže si myslím, že jestli na "něčí slova dojde", tak to bude téměř s jistotou ten druhej tábor, kterej o tom aspoň něco ví a má to nějak podložený (a i učitelé se samozřejmě vyvíjej).
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 13:10:58)
Kudlo,
to víš, že tomu vůbec nerozumím. Matikářka ti to vysvětlí líp. Co by ses bavila s nějakým nevzdělancem. Teď by to chtělo si tu náležitě vzdělaně rozebrat pár děl z krásné literatury, to bych nejspíš nad vaší vysokou úrovní vzdělanosti vztekem pukla. ~;)
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 13:14:29)
Monty,

neboj, my bychom si dostatečně erudovanou odpověď kdyžtak vygůglily. ~t~
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 13:17:32)
Kudlo,
já bych se na tvém místě nejdřív zaměřila na výrokovou logiku a porozumění textu, ono se ti s tím bude googlit o něco líp.
Mmch., výuka matematiky skončila v Pythagorových dobách? Nereflektuje její další vývoj? To jsi vygooglila kde?
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 13:24:22)
Monty,

tu výrokovou logiku zcela pominu (protože si myslím, že má-li tu někdo mezery, já to nejsem).

Ale řekni mi, kde jsem psala, že "výuka matematiky skončila v Pythagorových dobách? Nereflektuje její další vývoj? " a podle které výrokové logiky lze takto přeložit výrok, že Pythagorova věta platí beze změny od Pythagorových dob až dodnes?
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 13:28:59)
Kudlo,
inu, poznámka "Pythagoras, takovej zastaralej dědek, je třeba učit po novu, moderně..." kromě toho, že je trapná nabízí i tuto možnost výkladu.
Každopádně už jsem tu s vámi ztratila příliš mnoho času.
Pochopila jsem, že vysvětlit někomu jako jsi ty, Ropucha nebo Šuplík rozdíl mezi funkcí jazyka nebo literatury nyní a v minulosti je nemožné. Vy si prostě ty zaprděné maloměstské představy o vzdělání hodláte zachovat až do hrobu.
Tak si je nechte a můžete se tu plácat po ramenou, jak jste vzdělané, když máte zážitky z četby klasiků a uměly jste u maturity pohovořit o Ruchovcích. Já jdu dělat něco užitečného nebo aspoň zábavného. ~;)
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 13:39:47)
Já bohužel nejsem vzdělaná a velmi mě to mrzí.
Chtěla bych být.
V klasické literatuře i v jiných oborech.
Ale to je práce a já jsem byla lina za mlada a jsem lina i dnes.
Čímž mohu vinit ze své nevzdělanosti pouze sama sebe a nikoliv systém. Systém mi nabízel slušné základy, za mé ignorantství nemůže.
 ...j.a.s... 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 13:43:07)
Monty, po 150 povinná četba není jen o Ruchovcích.
 ...j.a.s... 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 13:48:30)
Seznam literárních děl pro maturitní zkoušku z Českého jazyka a literatury školní rok 2017/2018
Studenti si celkem vybírají 20 děl. To mi nepřijde jako extra množství, které by i nečtenáře výrazně poškodilo.

Světová a česká literatura do konce 18. století min. 2 literární díla
Světová a česká literatura do konce 19. století min. 3 literární díla
Světová literatura 20. a 21. století min. 4 literární díla
Česká literatura 20. a 21. století min. 5 literárních děl

Světová a česká literatura do konce 18. století

Alighieri, Dante: Božská komedie, (Vrchlický, Jaroslav, Dobrovský, 2014)
Boccaccio, Giovanni: Dekameron, (Krátký, Radovan, SNKLU, 1959)
Cervantes y Saavedra, Miguel de: Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha, (Černý, Václav, Odeon, 1966)
Defoe, Daniel: Robinson Crusoe, (Novotný, František, Albatros, 2005)
Diderot, Denis: Jeptiška (Smetanová, Věra, SNKLU, 1963)
Goethe, Johann Wolfgang: Utrpení mladého Werthera, (Saudek, Erik Adolf, Máj, 1968)
Homér: Odysseia, (Šrámek, Vladimír, Academia, 2012)
Komenský, Jan Amos: Labyrint světa
Moliére: Lakomec, (Mikeš, Vladimír, Artur, 2008)
Shakespeare, William: Hamlet, (Hilský, Martin, Knižní klub, 2012)
Shakespeare, William: Romeo a Julie, (Topol, Josef, Artur, 2010)
Shakespeare, William: Zkrocení zlé ženy, (Hilský, Martin, Atlantis, 2011)
Sofokles: Král Oidipus, (Stiebitz, Ferdinand, Artur, 2010)
Villon, François: Básně, (Fišer, Otokar, Mladá fronta, 1995)
Světová poesie a próza 19. století

Austenová, Jane: Pýcha a předsudek, (Kondrýsová, Eva, odeon, 1974)
Balzac, Honoré de: Otec Goriot, (Zimová, Božena, Mladá fronta, 1970)
Baudelaire, Charles: Květy zla, (Nezval, Vítězslav, Mladá fronta, 1964)
Dickens, Charles: Oliver Twist, (Tilschovi, Emanuela a Emanuel, Academia, 1974)
Dostojevskij, Fjodor Michajlovič: Zločin a trest, (Hulák, Jaroslav, Politizdat, 1955)
Dumas, Alexandre: Tři mušketýři, (Pochovi, Jaroslav a Růžena, Mladá fronta, 1968)
Flaubert, Gustave: Paní Bovaryová, (Melanová, Dana, Odeon, 2012)
Hugo, Victor: Bídníci, (Pavlousková, Zdeňka, Academia, 2001)
Hugo, Victor: Chrám Matky Boží v Paříži, (Tomášková, Milena, Odeon, 1965)
Maupassant, Guy de: Kulička, (Štorm, Břetislav, Omega, 2014)
Maupassant, Guy de: Miláček, (Štorm, Břetislav, Omega, 2014)
Poe, Edgar Allan: Havran + Filozofie básnické skladby, (Nezval, Vítězslav, Odeon, 1990, Šestnáct českých překladů)
Poe, Edgar Allan: Jáma a kyvadlo a jiné povídky, (Schwarz, Josef, Odeon, 1988)
Puškin, Alexandr Sergejevič: Evžen Oněgin, (Mašková, Olga, Akademie nauk, 1969)
Rimbaud, Jean Arthur: Opilý koráb, (Nezval, Vítězslav, Maťa, 2012)
Tolstoj, Lev Nikolajevič: Anna Kareninová, (Hašková, Taťjana, Odeon, 1978)
Wilde, Oscar: Obraz Doriana Graye, (Novák, Jan Ladislav, Alpress, 2005)
Zola, Émile: Zabiják, (Guth, Jiří, Dobrovský, 2013)
Česká poezie a próza 19. století

Arbes, Jakub: Svatý Xaverius
Čech, Svatopluk: Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XV. století
Dyk, Viktor: Krysař
Erben, Karel Jaromír: Kytice
Havlíček Borovský, Karel: Křest svatého Vladimíra
Havlíček Borovský, Karel: Tyrolské elegie
Jirásek, Alois: Filosofská historie
Mácha, Karel Hynek: Máj
Němcová, Božena: Babička
Neruda, Jan: Balady a romance
Neruda, Jan: Povídky malostranské
Světlá, Karolína: Vesnický román
Světová a česká dramatická tvorba 19. – 21. století

Beckett, Samuel: Čekání na Godota, (Ouředník, Patrik, Odeon, 1986)
Brecht, Bertolt: Žebrácká opera (Vápník, Rudolf, Kundera, Ludvík, Artur, 2012)
Čapek, Karel: Bílá nemoc
Čapek, Karel: R.U.R.
Čapek, Karel: Věc Makropulos
Čapkové, Josef a Karel: Ze života hmyzu
Čechov, Anton Pavlovič: Racek, (Mahler, Zdeněk, Artur, 2010)
Čechov, Anton Pavlovič: Višňový sad, (Mahler, Zdeněk, Artur, 2010)
Gogol, Nikolaj Vasiljevič: Revizor, (Suchařípa, Leoš, Artur, 2011)
Havel, Václav: Zahradní slavnost
Jirásek, Alois: Lucerna
Mrštíkové, Alois a Vilém: Maryša
Nezval, Vítězslav: Manon Lescaut
Preissová, Gabriela: Její pastorkyňa
Rostand, Edmond: Cyrano z Bergeracu, (Pokorný, Jindřich, Artur, 2006)
Shaw, George Bernard: Pygmalion, (Lukeš, Milan, Artur, 2007)
Voskovec, Jiří – Werich, Jan: Balada z hadrů
Světová a česká poezie 20. a 21. století

Bezruč, Petr: Slezské písně
Halas, František: Torzo naděje
Hrabě, Václav: Blues pro bláznivou holku
Hrubín, František: Romance pro křídlovku
Nezval, Vítězslav: Edison
Seifert, Jaroslav: Maminka
Seifert, Jaroslav: Koncert na ostrově
Skácel, Jan: Smuténka
Toman, Karel: Měsíce
Wolker, Jiří: Těžká hodina
Světová próza 20. a 21. století

Clarke, Arthur C.: 2001 Vesmírná odyssea, (Svoboda, Vladimír, Odeon, 1988)
Coelho, Paulo: Alchymista, (Lidmilová, Pavla, Argo, 2012)
Doyle, Arthur Conan: Pes baskervillský, (Pachmayer, Josef, XYZ, 2009)
Eco, Umberto: Jméno růže, (Frýbort, Zdeněk, Český klub, 2012)
Fitzgerald, Francis Scott: Velký Gatsby, (Dorůžka, Libor, Urbánek, Zdeněk, Odeon, 1970
Frank, Anne: Deník Anny Frankové, (Drápal, Miroslav, Jacobsenová, Michaela, Triáda, 2004)
Fulghum, Robert: Všechno, co opravdu potřebuju znát…, (Hrubý, Jiří, Odeon, 1970)
Hemingway, Ernest: Komu zvoní hrana, (Valja, Jiří, Vyšehrad, 1987)
Hemingway, Ernest: Stařec a moře, (Deyl, Daniel, Rákos, Václav, Občanské sdružení, 2012)
Christie, Agatha: Vražda v Orient expresu, (Kondrysová, Eva, Knižní klub, 2003)
Irving, John: Pravidla moštárny, (Košťál, Miroslav, Odeon, 2005)
Kafka, Franz: Proces, (Eisnerovi, Dana a Pavel, Argo, 1992)
Kafka, Franz: Proměna, (Kafka, Václav, Nakladatelství F. Kafky, 2013)
Kerouac, Jack: Na cestě, (Popel, Jiří, Argo, 2005)
Kesey, Ken: Vyhoďme ho z kola ven, (Kořán, Jaroslav, Argo, 2010)
King, Stephen: Řbitov zvířátek, (Němeček, Ivan, Beta, 2008)
Larsson, Stieg: Milénium, (Haidarová, Azita, Host, 2009)
Lee, Harper: Jako zabít ptáčka, (Mašková, Marcela, Hájek, Igor, SNKLU, 1964)
Márquez, Gabriel García: Sto roků samoty, (Medek, Vladimír, Odeon, 2009)
Murakami, Haruki: Norské dřevo, (Jurkovič, Tomáš, Odeon, 2002)
Nabokov, Vladimír: Lolita, (Dominik, Pavel, Paseka, 2007)
Nesbo, Jo: Sněhulák, (Křištůfková, Kateřina, Kniha Zlín, 2012)
Orwell, George: Farma zvířat, (Gabriel Gössel, Aurora, 2004)
Orwell, George: 1984, (Šimečková, Eva, Naše vojsko, 1991)
Remarque, Erich Maria: Na západní frontě klid, (Parkmanová, Ivana, IKAR, 2011)
Rolland, Romain: Petr a Lucie, (Zaorálek, Jaroslav, Melantrich, 1984)
Rowling, Joanne K.: Harry Potter, (Medkovi, Pavel a Ivan, Albatros, 2005)
Saint-Exupéry, Antoine de: Malý princ, (Podaný, Richard, Albatros, 2010)
Solženicyn, Alexandr: Jeden den Ivana Děnisoviče, (Machonin, Sergej, Rozmluvy, 2011)
Steinbeck, John: O myších a lidech, (Vendyš, Vladimír, Alpress, 2013)
Styron, William: Sophiina volba, (Nenadál, Radoslav, Knižní klub, 2005)
Tolkien, John Ronald Reuel: Společenstvo prstenu, (Pošustová, Stanislava, Argo, 2006)
Twain, Mark: Dobrodružství Toma Sawyera, (Gel, František, Albatros, 1998)
Waltari, Mika: Egypťan Sinuhet, (Hellmuthová, Marta, NJŠ, 2013)
Woolfová, Virginia: Paní Dallowayová, (Hilská, Kateřina, Odeon, 2008)
Zusak, Markus: Posel, (Simerová, Lucie, Argo, 2012)
Zusak, Markus: Zlodějka knih, (Penkala, Vít, Argo, 2014)
Česká próza 20. a 21. století

Boček, Evžen: Aristokratka
Čapek, Karel: Hordubal
Čapek, Karel: Krakatit
Fuks, Ladislav: Spalovač mrtvol
Glazarová, Jarmila: Advent
Hašek, Jaroslav: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války
Hůlová, Petra: Paměť mojí babičce
Hrabal, Bohumil: Obsluhoval jsem anglického krále
Hrabal, Bohumil: Ostře sledované vlaky
Jirotka, Zdeněk: Saturnin
Kundera, Milan: Nesnesitelná lehkost bytí
Kundera, Milan: Žert
Lustig, Arnošt: Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou
Olbracht, Ivan: Nikola Šuhaj loupežník
Otčenášek, Jan: Romeo, Julie a tma
Pavel, Ota: Smrt krásných srnců
Placák, Petr: Medorek
Poláček, Karel: Bylo nás pět
Šabach, Petr: Hovno hoří
Škvorecký, Josef: Zbabělci
Šrámek, Fráňa: Stříbrný vítr
Tučková, Kateřina: Žítkovské bohyně
Vaculík, Ludvík: Sekyra
Vančura, Vladislav: Markéta Lazarová
Vančura, Vladislav: Rozmarné léto
Viewegh, Michal: Báječná léta pod psa

http://www.gymroznov.cz/maturitni-zkousky/seznam-literarnich-del-pro-maturitni-zkousku-z-ceskeho-jazyka-a-literatury
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 13:56:56)
Jas, to je zbytečná námaha.
Já myslím, že většina lidí chápe, co je to jazyk a kultura a nepředstavuje si maturitu z mateřského jazyka jako disputaci na libovolné téma, které studenta baví.
Od toho, aby se člověk profiloval podle zájmu, jsou odborné předměty a volitelné předměty.
Tam se lze předvést.
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 13:53:37)
Monty po kolikáte se točíš na Ruchovcích a Karolíně Světlé? ~a~

Ty ti nějak leží v žaludku (nepředpokládám, že by to někdo pochopil doslova, ale kdo ví, za pár let ~2~). Je tam spousta knih k výběru, předpokládám, že některé jsi četla i ty. ~;)
 ...j.a.s... 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 13:59:05)
Marko,
povinnou četbu jsem zkopírovala níže. Je to zhruba 150 nebo 180 knih a studenti musí mít přečteno 20 celkem... Ten seznam mi nepřijde nějak šílený. Já jsem z toho přečetla o hodně víc než nějakých 20 a co jsem nečetla jsem viděla třeba v divadle.
Myslím, že v tom seznamu si bohatě vybere i ten, co moc nečte a literatura ho zas tolik nebere.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 13:56:56)
"neboj, my bychom si dostatečně erudovanou odpověď kdyžtak vygůglily"

Holka, kdyz nas tento dojem, to se ti pak hodne tezko vysvetli JINY ZPUSOB uceni.......
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:00:45)
Eudo, ale tady se vubec nediskutuje o způsobu učení.
Já vím, že se specializuješ na inovativní metody učení, ale o to tady vůbec nejde, tady jde o zkoušku, o testování.
Jakými způsoby studenti získávali své vědomosti, to nikdo neřeší.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:14:44)
"ale tady se vubec nediskutuje o způsobu učení.
Já vím, že se specializuješ na inovativní metody učení, ale o to tady vůbec nejde, tady jde o zkoušku, o testování.
Jakými způsoby studenti získávali své vědomosti, to nikdo neřeší."

Ale ja to chapu, Ropucho, ovsem uz vcera vecer se preslo na to, co kdo povazuje za dulezity vedomosti, ktery by se mely zkouset u matury, a z toho vyplyvajci vse dalsi - ty jak a co by se meli do zarnych zitrku misto toho (=lidovych prislovi a p.) vubec ucit. A hlavne jak.
Takze se o zpusobu uceni celkem diskutuje, dle meho mineni.
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:19:42)
Eudo "Takze se o zpusobu uceni celkem diskutuje, dle meho mineni."

Ne, to jen ty. ~;)
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:20:49)
Hm. Takze kdyz ty mi my nazory vyvracis, tak o tom teda nediskutujes, ze jo.
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:33:16)
Eudo "Takze kdyz ty mi my nazory vyvracis, tak o tom teda nediskutujes, ze jo."

Já reaguju na to, jak na moje názory k OBSAHU maturity z ČJ, odpovídáš prohlášením o ZPŮSOBU učení. To je ta celá "diskuze". O voze, o koze.

Znovu opakuji, já nejsem ta, co obhajuje slepé memorování a klasickou frontální výuku. Mám dítě v jiné škole. Přesvědčuješ přesvědčenou. To, že se válí po koberci nebo seje hrášek, neznamená, že nemá znát násobilku nebo rčení. Nebo nepřečíst nic z beletrie.

Už nevím, jak ti to vysvětlit jasněji. ~d~
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:35:35)
Marko, ty mi vubec nic uz vysvetlovat nemusis.

Mne je nad slunce jasnejsi, ze jsi vubec nepochopila NIC z toho, co tu pisu, (a to pisu dost podrobnosti, a presto sis to prekroutila k obrazu svemu....) tak se ani nenamahej, vono je to uplne jedno.
 susu. 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:36:32)
Eudo, ale já rozumím, o čem píšeš, jen podle mě je diskuse o něčem jiném, což ty pořád nechápeš.~d~
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:05:57)
Eudo,

no, ehm, ona to měla být ironie v návaznosti na to, že tu Monty už v mnoha předchozích diskusích napsala, parafrázuji, že spousta znalostí je zbytečná, když to jde přece vygůglit.

Chápu, že to z toho možná nemuselo být zřetelné, dobře mi tak, to jen potvrzuje mou teorii, že ironie není dobrý komunikační prostředek. Příště se toho zdržím, nebo tam dám aspoň smajlík)

(ale nedá mi to - jako ty ses po těch všech debatách, co tady vedem, fakt domnívala, že něco takovýho jako "vygůglím si erudovanou odpověď" můžu myslet vážně? ~e~)
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:12:19)
"ona to měla být ironie v návaznosti na to, že tu Monty už v mnoha předchozích diskusích napsala, parafrázuji, že spousta znalostí je zbytečná, když to jde přece vygůglit."

Jelikoz ja si momentalne s Monty notuju, tak mi podstata jejiho navrhu nijak neunikla. Na rozdil od jinych.

Proste spousta znalosti pro vetsinu obyvatel zbytecna je. Na rozdil od spousty jinych znalosti, ktery potrebny jsou a jsou nutny se ucit JINYM ZPUSOBEM...

(a jo, clekm ti to verim, bohuzel...)
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:18:35)
http://fertek-blog.eduin.cz/2015/10/14/mame-ucit-dejiny-ceskeho-kralikarstvi/

Učit literární dějepis, který v naprosté většině škol končí tak nejpozději v šedesátých či sedmdesátých letech, je čím dál absurdnější. Za prvé proto, že 99% těch knih 99% středoškoláků nikdy ani nevidělo a zcela jistě je nebudou teď ani nikdy později číst, takže se z této podivné disciplíny stal jen telefonní seznam autorů a děl. A za druhé proto, že literatura a obecně estetické disciplíny jsou v moderním vzdělávání natolik důležité, že je trestuhodné plýtvat vymezeným časem na něco tak zbytečného, jako jsou abstraktní dvojice či trojice pojmů typu Nezval – poetismus – Edison, které je třeba si zapamatovat, aby byl člověk uznán za vzdělaného. To bychom mohli stejně dobře učit dějiny českého králíkářství. Například – 1934, František Kožíšek ze Skutče, samec Michael, župní výstava ve Znojmě, 15 bodů z dvaceti možných. Vám to snad nepřipadá důležité?

Mám k tomu dvě stručné historky. Na vzdělávací konferenci Hýl, která tenhle týden probíhá v Praze na Malé Straně, vyprávěl ekonom Tomáš Sedláček o svém studiu na dánském gymnáziu a říkal, že tam každý týden museli přečíst knihu, o níž se pak celou hodinu diskutovalo. Bylo dobré vědět, v kterém desetiletí zhruba vznikla, ale vážně se studentů nikdy nikdo neptal, kdy se přesně narodil autor a nenutil je vyjmenovat, co dalšího napsal.

Ta druhá historka je domácí. Sedíme se synem u večeře a on se zmíní, že za písemku z českých meziválečných literárních směrů byl oceněn nízkou číslicí.

„Konstantin Biebel S lodí, jež dováží čaj a kávu? S. K. Neumann Rudé zpěvy?“ utrousím.

„Jo, tak něco.“

„Za kolik?“

„Za jedna“

„Aha!“

Samozřejmě, že je to k smíchu. Poezii nečte a z těch knih, jejichž znalost osvědčil na výbornou, zná leda tak Čapkovy povídky, ty ho bavily. Ostatní nikdy neviděl ani z dálky. V mojí knihovně, kde se takové věci najdou, rozhodně nebrousí, čte jiné knížky. Ale škole, kam chodí, stačí, když si zapamatuje pojmy bez obsahu a umí je v testu k sobě správně přiřadit. Případně na poslední chvíli přečte dvacet knih ke státní maturitě a cosi banálního o nich řekne před komisí, aby dosvědčil, že je opravdu četl. Jaké může mít takové vzdělání cenu a smysl? Takhle pitomě se učila literatura už před třiceti lety, kdy jsem střední školu končil já.

Ani na vteřinu nepopírám, že literatura je zásadní věc pro kultivaci osobnosti a poznání světa. Ale důležitá jsou ta písmena uvnitř a jejich smysl, ne ty desky s autorem a titulkem. Čest těm, kteří i u nás učí literaturu „po dánsku“, ale stát jim to rozhodně neusnadňuje. Podívejte se do školních osnov nebo do testů státní maturity. Pořád stejná literární veteš fakticky beze smyslu.

Že jsem zbytečně razantní? Mám snad nějaký lepší nápad? Mám. Vejde se do čtyř bodů.

Na základní škole bych literární teorii a literární dějepis neučil vůbec, to je jen zabíjení času, které vede u dětí k pocitu, že literatura je nuda k nesnesení. Ať čtou v tomhle věku cokoli, výběr je na nich, občas bych jim z dětské a dobrodružné literatury přistrkoval ty kvalitnější kousky a snažil se s nimi o tom co nejvíc mluvit. Smyslem základní školy je, aby tištěnému textu co nejpřesněji rozuměli a brali čtení jako zajímavou a přínosnou činnost.

Na střední škole bych nezačínal Mastičkářem, Jiráskem a Antonínem Sovou, ale Hůlovou, Wieveghem, Škvoreckým a třeba současným americkým románem. Smyslem je vzbudit u studentů pocit, že i velká literatura se jich týká a řeší jejich problémy. S vyššími ročníky bych přidával na náročnosti četby (to bude různé školu od školy) a směřoval bych postupně zpátky do historie (Topol, Hrabal, Bulgakov, Hemingway, Tolstoj, Goethe). Hodiny bych stavěl výhradně na diskusi o konkrétních knihách a zadával bych jako domácí práce eseje o nich. Přičemž na některých školách typu učilišť a průmyslovek si pod slovem esej nepředstavujte nic moc sofistikovaného. Prostě pokus o vlastní názor na knížku. Literární dějepis v dnešním slova smyslu bych nechal jen jako obsah výběrových seminářů pro zájemce a maturovat bych z něj nechal jen v profilové části maturity na školách, které chtějí vychovávat lidi pro studium na příslušných specializovaných fakultách.

Detailní dějiny literatury a literární teorii bych nechal až na vysoké školy a pro ty, kteří ke své profesi tenhle metajazyk potřebují. Samozřejmě, při mluvení o knihách na střední škole pár pojmů potřebujete – motiv, fabule, syžet, kompozice – ale je jich minimum a seznamoval bych studenty opravdu jen s těmi, které v praxi školních debat užijí.

A po celou tu dobu bych pro posílení schopnosti vnímat estetické a strukturní kvality nějakého díla využíval debat o filmech, protože ty jsou na rozdíl od knih každodenní součástí života všech dětí. Domácí úkol: podívejte se na třetího Harryho Pottera, příště se budeme bavit o tom, jak v té a té scéně dosahuje režisér napětí, očima jaké postavy ten příběh vypráví. A na další hodinu si stejnou pasáž přečtěte v knížce a řekneme si, jak totéž dělá literární autor. Podobnou úlohu pro vyšší gymnazisty třeba s Coppolovou Apocalypse Now, Pelíšky nebo Simpsonovými. Jednak by mi to umožnilo alespoň částečně kultivovat divácký vkus studentů, což se jim zcela jistě v životě bude hodit, a mně to pomůže při výchově k pochopení, k čemu je dobrá literární teorie a komparatistika.

Vše. Je to podle vás nesmysl? I kdyby nebyl. Podívejte se na dnešní osnovy – Rámcové vzdělávací programy pro základní a střední školy a uvidíte, že tahle cesta je v praxi velmi obtížně průchodná. A ještě jednou vrcholné uznání všem učitelům, kteří se snaží alespoň částečně po ní jít.

Pch, extravagantní nevzdělanec!
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:28:26)
"Hodiny bych stavěl výhradně na diskusi o konkrétních knihách a zadával bych jako domácí práce eseje o nich."

no a o čem jiným se tu, Mlho, celou dobu bavíme?

Přece není úkolem dát nazpaměť, co napsala dejme tomu ta Světlá, ale pokud chci, aby si ti lidi tu knížku od ní přečetli, tak se musím s nima o tý knížce BAVIT a chtít od nich, aby o ní mluvili konkrétně a ne jenom nějaký povšechný pindy, protože na to si ji musej fakt přečíst.

A je jedno, která konkrétní knížka to bude (i když kdyby to byl Viewegh, tak by to pro mě bylo fyzický utrpení, ale pro maturitu bych se asi nějak zapřela, zvláště kdybych mohla v rámci debaty vyjádřit i negativní názor ~;))
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:29:13)
"o svém studiu na dánském gymnáziu a říkal, že tam každý týden museli přečíst knihu, o níž se pak celou hodinu diskutovalo. Bylo dobré vědět, v kterém desetiletí zhruba vznikla, ale vážně se studentů nikdy nikdo neptal, kdy se přesně narodil autor a nenutil je vyjmenovat, co dalšího napsal."

tak takhle i ja pracovala se svymi pristehovalci cela dlouha leta (na nejvyssim stadiu zakladky a i s dospelymi v ruznych kurzech jazyka pro velice ruzne profese, prevazne technicke) - a knihu si vybirali sami, ne nejakych predlozenych seznamu - to je kdyz se jim chtelo. Na tom jsem mela postaveny cely projekt, jak ucit svedstinu jako druhy jazyk.

Tu knihu cetli krome vyse uvedeneho i kvuli jazyku, frazim, pravopisu, "kulture" - jak se tu zije, a diskutovalo se hlavne proc, jak, kdo a jaky rozdil tady a "u nas". Krome ustni diskuze a ucasti na dalsich diskuzich museli o knize i psat, a to ne zadny rozbor a la "co tim chtel basnik rici", ale proste vypravet obsah svymi slovy, aby si trenovali nabyty obohaceny slovnik ruznymi zpusoby (na rozdil od biflovani slovicek)
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:44:22)
Eudo,

tak ten Tvůj popis práce s knihou pokládám za velmi užitečnej a i já si představuju, že tak nějak by se s nimi mělo pracovat. Dokonce si myslím, že pro ty přistěhovalce je úplně jedno, jaká knížka to bude, protože hlavní je, že to bude švédsky (kdežto u rodilých mluvčí si myslím, že si lze klidně dovolit jim tu knihu "nadiktovat" jako nějaký stěžejní dílo, a pak ji tímto způsobem rozebírat společně a dobrat se toho, proč je to dílo považovaný za stěžejní)


Co ale nepochopím, je tvoje potřeba se vymezovat proti tomu, že tě údajně nechápem a že si něco představujem úplně blbě, aniž by ses namáhala s ověřováním, jak si to vlastně vůbec představujem ~d~

 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:52:36)
Kudlo, ja se nijak nevymezuju - ja poukazuju na to, jak vyletis jak certik z krabicky, kdyz napisu "jiny zpusob" a dokazujes mi, ze to je blbost.

Tohle to JE jiny zpusob vyuky. Zrovna tak jako jiny zpusob je vyhotovovat technicky vykresy se vsim vsudy, co k tomu potrebujes umet, atd atd. Uz to nebudu opakovat.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 15:03:29)
"Tohle to JE jiny zpusob vyuky. Zrovna tak jako jiny zpusob je vyhotovovat technicky vykresy se vsim vsudy, co k tomu potrebujes umet, atd atd. Uz to nebudu opakovat."

když já furt nechápu, co je na tom tak jinýho, když mně to přijde normální, a zejména u toho technickýho výkresu nějak moc nechápu, jak jinak než "se vším všudy" by se to mělo dělat a proč to považuješ za něco tak převratnýho?
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 15:46:08)
Kudlo, ptala jsem se te, jestli mas technicky vzdelani

To melo svuj duvod. Kdyz jsi odpovedela, ze ne, ztratila jsem zcela nadeji, ze se mi podari ti neco vysvetlit.

Ten program CAD (=ktery ma jako KONECNY VYSLEDEK tchnicky vykres) uz jsem vzdala uplne.

Abys vedela, jak v tomto pripade je zpusob JINY, musela bys mit poneti o tom "puvodnim"

(ja to technicky krome dalsich profesi taky mam, to "puvodni", diky tomu jsem dostala zajimavou praci pred lety - ucit bosnaky Inzenyry krome technicke a jine svedstiny i pracovat s CAD, aby vubec se svou vysokou tady meli moznost se uplatnit. Ale nejdriv jsem sla na kurz, kde jsem se s tim CAD ucila pracovat. No a po Tech letech uz je to taky jiny a obsaznejsi/jednodussi. Tem inzenyrum jsem taky tezko vysvetlovala, proc tu nemuzou pracovat jako inzenyri, kdyz teda maj tu vysokou.... Ale pochopili to rychlejc, protoze to technicky vzdelani meli.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 16:03:30)
Eudo,

já si nemyslím, že bych musela umět pracovat s tím konkrétním programem, abych pochopila princip. ~d~

Chápu to tak, že ti inženýři přišli ze země, kde bylo zvykem to dělat ručně, do země, kde se to už dělalo na počítači, a na to, aby se tam s nima v oboru vůbec někdo bavil, tak se museli naučit to dělat taky na počítači.

A že se jim do toho asi moc nechtělo, protože ne každej je ochotnej se učit nový věci, ale nakonec stejně museli.

To celý chápu, ale nechápu, co je na tom za takovou vědu, že máš pocit, že se ti to nedaří mi vysvětlit, když nemám technický vzdělání. ~d~

 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 16:08:18)
Kudlo obdivuji tvou schopnost a trpělivost přepisovat zmatené věty do jasných a smysluplných vyjádření. Jestli ti to nepřinese růže, tak už pak jedině květinářka. ~;)
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 16:10:21)
Děkuji, Marko, no a když ne květinářka, tak už zbejvá jedině čas ~t~
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:55:17)
"kdežto u rodilých mluvčí si myslím, že si lze klidně dovolit jim tu knihu "nadiktovat" jako nějaký stěžejní dílo, a pak ji tímto způsobem rozebírat společně a dobrat se toho, proč je to dílo považovaný za stěžejní)"

tak ono se nediktuje ani tem rodilym mluvcim. Proste si ctou. Nekdo knihu tlustou, nekdo tenkou, hlavne, ze ctou neco. Nic moc to nerozbiraji.

 susu. 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:31:02)
"Domácí úkol: podívejte se na třetího Harryho Pottera, příště se budeme bavit o tom, jak v té a té scéně dosahuje režisér napětí, očima jaké postavy ten příběh vypráví. A na další hodinu si stejnou pasáž přečtěte v knížce a řekneme si, jak totéž dělá literární autor"

Monty, v nějakých 12 mi bylo zcela jedno, jak nějaký autor dosahuje napětí ve scéně a nebavilo mě to o nic víc než obsah díla.

Bylo to v kategorii líbilo/nelíbilo, vše ostatní bylo pruda.

Nemluvě o potížích s rodiči, kdy někteří Harryho odmítají z ideologických důvodů, jiní nechtějí,a by dítko čučelo na telku a další nemají konkrétní DVD,....
 ...j.a.s... 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:41:42)
Monty, ale Feřtek píše o tom, že by začínal současnými autory a od nich by postupoval dál do historie. Nemá tam ani slovo o tom, že povinná četba je zbytečná. Jo, pro ZŠ doporučuje nechat číst podle vlastního výběru... Ale jak pak chceš dělat diskuzi, když si většina nepřečte nic... anebo přečte pouze brak.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:44:20)
Monty - JAK JA S TIMHLE SOUHLASIM!

A jaky stesti jsem cela leta mela, ze mne moji sefove nechali delat, co jsem chtela! Jak jsem se timhle stylem leta letouci vyradila!

A hlavne - KOLIK JSEM SE TIMHLE ZPUSOBEM SAMA NAUCILA od vsech svych zaku! Kolik novych zajmu jsem od nich pochytila.

A jeste k tomu - kolik z toho ciselo ze mne zpatky na me zaky a hlavne na moje deti!

Obcas popremyslim, kde bych dneska byla, kdyby...
 Marika Letní 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:44:52)
Monty - no dobrý, ale Feřtek jako důkaz zbytečnosti čtení beletrie? A podpora tvých výroků. No možná jen v tom ohedu, že podporuje víc i zapojení filmové tvorby. Proti tomu nic nemám, jen to nepovažuji za náhradu čtení beletrie, což ale netvrdí ani Feřtek.

"99% těch knih 99% středoškoláků nikdy ani nevidělo a zcela jistě je nebudou teď ani nikdy později číst, takže se z této podivné disciplíny stal jen telefonní seznam autorů a děl. A za druhé proto, že literatura a obecně estetické disciplíny jsou v moderním vzdělávání natolik důležité, že je trestuhodné plýtvat vymezeným časem na něco tak zbytečného, jako jsou abstraktní dvojice či trojice pojmů typu Nezval – poetismus – Edison, které je třeba si zapamatovat, aby byl člověk uznán za vzdělaného."

To snad tady nikdo netvrdí, že vzdělanost je odvyprávění seznamu děl. Naopak já podporuji, aby student skutečně ty knihy přečetl (aspoň 20 ~;)). A nestačí mu ukázka nebo obsah díla zpracovaný někým jiným.

"Ani na vteřinu nepopírám, že literatura je zásadní věc pro kultivaci osobnosti a poznání světa."
No vida.

"Smyslem základní školy je, aby tištěnému textu co nejpřesněji rozuměli a brali čtení jako zajímavou a přínosnou činnost."
Přesně.
 Monty 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:50:38)
Marko,
ach můj ty Bože, já si snad napíšu do Wordu odpovědi na nejčastěji ignorované pasáže z toho, co píšu, a budu to prostě kopírovat a vkládat.

1. Nejsem proti výuce literatury, jsem proti povinné MATURITĚ Z LITERATURY.
2. Nejsem proti četbě, ale proti POVINNÉ ČETBĚ, složené výhradně z tzv. krásné literatury.

O zařazení literatury do esteticko - výchovného bloku jsem už také minimálně jednou psala, že?
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:47:24)
No vida, pan Feřtek je pro, aby se četla beletrie :-)
A aby se o ní ve škole do hloubky diskutovalo, výborně.
Myslím, že něco takového se na skole mých dětí i děje.
Maturitu z literární historie by nechal volitelnou, budiž, je to názor, mně osobně plošná maturita z literárního dějepisu nepřekáží.
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:22:27)
"a jo, clekm ti to verim, bohuzel...)"

no, pak ale mám pocit, že mě vůbec nečteš a jen mi podsouváš něco, co tam ty sama chceš vidět. ~d~
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:09:10)
Tak Kudlo, ja jsem taky ucitelka.

A nazory mam podstatne jiny.

A ted si jeste k tomu predstav, ze "u nas" se matura v tradicnim smyslu typu v CR, Rakousku a kde, nekona snad stejne dlouho, co jsi na svete.

Nasi studenti popremyslej nad tematem, kteremu se na ukonceni gymnazia budou venovat posledni pololeti, a ktery se ma z urcite casti predmetu na gymnaziu studovan. Pochopitelne se to nevyhne materskemu/dalsimu jazyku a matematice. Toto tema nastini (=napr. kterych predmetu se bude tykat, kteri ucitele v tom budou zainteresovany jako "vedouci diskutatori", sepisou strucny seznam materialu (=ucebnic, mnoha dalsich doplnku, strucny obsah prace, konecny vysledek a jak k nemu chteji dojit. Tohle obvykle vypracovavaji s par spoluzaky, kteri na tom chteji pracovat. Tohle posleze podiskutuji se zaclenenymi uciteli, se kterymi se pravidelne dle domluvy schazi a predkladaji hotove casti k podiskutovani a navrzenym zmenam.

Jelikoz u nas gymnazium zastresuje veskere stredoskolske obory vcetne ucebnich, je to dost zajimavy sledovat (a tomu se venujou i noviny, kdyz je to neco zajimaveho). Posleze to za ucasti dotycnych ucitelu touhle dobou obhajuji.

Tomu se taky rika "JINY ZPUSOB" studia. Celkem hodne vhodny pro budouci jak studia, tak mnoha zamestnani.
 Ropucha + 2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:18:26)
No tak tohle odpovídá cca bakalářské zkoušce.
U nás holt máme napřed povinný všeobecný základ a pak se teprve každý specializuje na to své.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:19:59)
Uroven je gymnazium, ale proste JINY ZPUSOB dokazovani nakych znalosti a jak s nimi hospodarit. To "mysleni"
 Kudla2 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:23:50)
"studenti popremyslej nad tematem, kteremu se na ukonceni gymnazia budou venovat posledni pololeti, a ktery se ma z urcite casti predmetu na gymnaziu studovan."

prosím o výklad, tomuhle moc nerozumím
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 14:33:31)
Proste studenti dostali instrukce, co je nutne do prace zahrnout, jak obsazna ma byt, a pak se rozhodli, s cim chteji pracovat. Vypracovali podklady, co, jak jak dlouho, kolik chteji delat a jaky material pro to budou pouzivat (= ucebnice a dalsi material, ktery si sami obstaraji a ktery daji ke kontrolo ucitelum, jestli je dostacujici/az moc a podobne. Ptom se schazeji a diskutuji, jak ta jejich prace pokracuje a ceho dosahli a co maji vylepsit/dat pryc atd.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 19:28:19)
"Praci z oboru molekularni genetika a druhy treba z historie a pak se sejdou a diskutuji? O cem? Nebo jsou nejake skupinky s podobnym tematem? U nas ve skole tohle probiha v nekterych seminarich...."

ne. jsou to 2 - 4 studenti, kteri se dohodnou na spolecne praci a spolecne vyberou tema, ktere prodiskutuji se zodpovednym vedoucim "handledare" (aby to odpovidalo pozadavkum, nebylo to az mizive nebo prehnane obsazne), se kterym posleze pracujou. K tomu dostanou instrukce, co musi kazde tema obsahovat, jak rozsahle (=kolik hodin "usilovne prace" nejmin musi zabrat, jake predmety do toho zapoji. Nemusi to byt jen pisemna cast, ale i prakticka cast. Nekdy maji takovych praci i vic s jinym skupinovym obsazenim. Je to proste takovy mensi "vyzkum" na gymnazialni urovni, ke kterymu musi pouzit znalosti ziskane na gymnaziu + dalsi material.

Muj syn napr.kdysi chodil na fotbalove gymnazium. Se spoluzakem napsal manus pro film, interviev s ponekud znamymi fotbalisty tady k mani, intervju s juniory (jejich sny do budoucna atd), neco historie fotbalu, neco anglickych klubu, ap., uz si to moc nepamatuju, nafilmovali to, sestrihali, dali k tomu hudbu, doprovodili vykladem ap.

Dneska je ucitel sportu (jeho projekt jsem tu popsala) a sportovni psycholog.
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(29.5.2018 19:29:26)
Jo, a kdyz to je hotove, obhajuji to pred vic uciteli a studenty, kteri maji zajem se ucastnit = vsichni muzou klast doplnujici otazky.
 Konzerva 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(30.5.2018 9:45:01)
Co když nenajdu nikoho, s kým tu práci chci dělat - buď proto, že nikdo jiný nechce dělat totéž téma, nebo nechci dělat právě s dotyčným člověkem?
 Eudo 


Re: Používáte s dětma rčení? 

(30.5.2018 14:01:21)
"Co když nenajdu nikoho, s kým tu práci chci dělat - buď proto, že nikdo jiný nechce dělat totéž téma, nebo nechci dělat právě s dotyčným člověkem?"

Od toho jsou ucitele, s temi se to domlouva a koriguje. Studenti se na to pripravuje delsi cas, ne ze je neco rapne a budou vypracovavat. A jelikoz do bot tece vsem stejne, tak se radi prizpusobi, aby neco zvladli.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.