| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Rehabilitace

 Celkem 21 názorů.
 Pájuša 


Téma: Rehabilitace 

(26.9.2017 15:12:11)
budou to moje první ,tak nevím co čekat.Dnes jsem byla u obvodní doktorky, aktuálně mě bolí bederní a krční páteř tam mi to střílí až do ramene.Na rameni v práci nosím brašnu-nelze jinak.
I ty bedra mě bolí nejspíš z práce no a taky je tu věk, lehce nad 40, tělo se už opotřebovává :-)
Ve zprávě napsány rehabky na krční páteř, bedra jsem neuváděla, přišlo mi to už blbý, brala jsem žádanku i na "ostruhy" na rentgen, dost mě táhne achilovka, bolí než to ráno rozchodím a celkem často i během dne.....tak aby toho už nebylo moc.
Zajímá mně jak to na rehabkách probíhá, léčbu tam určí kdo? lékař? sestra?děkuji
 Stará Misule 


Re: rehabilitace 

(26.9.2017 15:32:42)
Kam chodim ja,je rehabilitacni dr,ten prohledne,a napise,papir,co se bude rehabilitovat.Na recepci si pak domluvim terminy.Tak az dodelate jedno,jdete stejne k tomu dr zas na kontrolu,a muze napsat zas na bederku.Aspon ja tak navazala.
 Fren 


Re: rehabilitace 

(26.9.2017 15:54:24)
na patní ostruhy,nejen mě,pomohl utz.
 perko 


Re: rehabilitace 

(26.9.2017 16:16:00)
U nás je několik rhb středisek. Vždy si jedno vyberu a tam předložím žádanku, sestra mě objedná na určitý termín a pak už se mnou stejná sestra cvičí, masíruje... Nikdy jsem nebyla u rhb lékaře, vždy jen u obvodní lékařky, která mi vypisuje žádanku.
 Stará Misule 


Re: rehabilitace 

(26.9.2017 17:13:17)
Ten rehabilitacni doktor je dobry v tom,ze muze dal rovnou uz doporucit dalsi lecbu neceho jineho.A myslim,ze cloveka prohmata lepe,nez obvodni lekar.Nevim.Kdyz mam jakykoliv problem,do tydne me objedna,a dalsi den uz nekdy rehabilituju.Muzu v Praze doporucit v Zitomirske ulici,vse na pojistovnu.Uz mi pomohli s bederkou,hrudni,krcni,i pat.ostruhou.Ted tam chodim s artrozou na prste na utz.No,jsema chcipak ~f~
 Bouřka 


Re: rehabilitace 

(26.9.2017 18:47:01)
U nás prohlédne rehabilitační lékař, napíše procedury a člověk už pak chodí k sestrám. Po ukončení cyklu opět kontrola u lékaře, zhodnocení stavu a případné pokračování v procedurách. Za mě to byla ztráta času, spíš mi to ještě domrvili, pomohla až poctivá ruční práce fyzioterapeutů. Ti zkouknou člověka tak nějak celého, rehabilitační řešili jen to, na co jsem si stěžovala - krční páteř, a že problémy vychází už z pánve, to jsem se dozvěděla až na fyzioterapii. Tak ale třeba jsou u vás schopnější. Poptala bych se na zkušenosti.
 Girili 


Re: rehabilitace 

(26.9.2017 23:54:02)
Nejak nechapu, v cem spatrujes rozdil rehabilitace a fyzioterapie. Jsou to, alespon u nas, dva nazvy pro tutez profesi. :-)
 Bouřka 


Re: rehabilitace 

(27.9.2017 1:42:25)
Po svých zkušenostech
rehabilitace - na pojišťovnu, odblokování provádí lékař po provedení opichů, zaměřuje se na konkrétní věc, neposuzuje celého člověka, následně se provádí procedury podle předpisu lékaře bez ohledu na to, jak působí, ten kdo je provádí člověka posuzuje minimálně
fyzioterapie - soukromá, fyzioterapeut bere v úvahu celého člověka, při každé návštěvě si ho zhodnotí a následně se zaměří na to, kde vidí problém, i když ty si stěžuješ jen na něco
 Girili 


Re: rehabilitace 

(27.9.2017 2:23:28)
Ten rozdil, ktery popisujes, neni mezi rehabilitaci a fyzioterapii, ale mezi blbou rehabilitaci a dobrou rehabilitaci. Muzes tomu rikat i blba fyzioterapie a dobra fyzioterapie.
 Girili 


Re: rehabilitace 

(27.9.2017 2:29:27)
Rehabilitacni lekar neni jen nejaky rozmar pojistovny, ktera se snazi usetrit - to zaprve. Za druhe: fyzioterapeut (=rehabilitacni pracovnik) je s pacientem v mnohem intenzivnejsim a pravidelnem kontaktu, takze dokaze doladit i to, co lekar pri vstupni prohlidce nepovazoval za klicove. Vidim to spis tak, ze se na tebe v soukromem zarizeni vic usmivali...
 Adelinkaa 1 dítě. 


Re: rehabilitace 

(27.9.2017 8:13:38)
Přiznávám, že na kvalitní rehabilitaci, předepsanou od ortopeda jsem ještě nenarazila..vždy je to jak na běžícím páse, za 10 min jsem byla venku..
 Bouřka 


Re: rehabilitace 

(27.9.2017 8:42:01)
Girili, ani omylem. A není to jen moje zkušenost. Členové rodiny z jiných koutů mají tu samou zkušenost. Rehabilitační lékaří se mnou byly vždy hotoví za pár minut, něco mi píchli, něco předepsali a nazdar. Rehabilitační pracovnice se pak řídili jen pokyny lékaře a neměly žádnou pravomoc do toho nějak zasahovat. I když minimálně u jedné jsem měla dojem, že si myslí svoje. Fyzioterapeuti pořádně probrali anamnézu, první, co udělali, že si mně postavili, zkoukli celý tělo a následně vysvětlovali a začali napravovat. On je prostě rozdíl jestli s tebou pracuje někdo na základě instrukcí někoho jiného (lékaře), který ti obvykle nevěnuje moc pozornosti (čest případným výjimkám) nebo je to celé v kompetenci jedné osoby, která k tomu přistupuje komplexně. To co se mnou dělali na rehabilitacích bylo naprosto vzdálené tomu, jak se mnou pracovali fyzioterapeuti. Už první návštěva fyzioterapie vyřešila to, s čím se rehabilitace potýkala (bez zlepšení, spíš se to zhoršilo, špatná procedura) celé měsíce.
 Girili 


Re: rehabilitace 

(27.9.2017 12:10:02)
Jsi jak kafemlynek. Pochazim z rodiny ortopedu, rehabilitacnich lekaru, rehabilitacnich pracovnic (=fyzioteraputek), tak proste VIM, ze rehabilitacni pracovnik = fyzioterapeut. Jediny rozdil je ten, ze rehabilitacni pracovnik se pouzivalo spise drive, ted se tatez profese oznacuje spise jako fyzioterapeut. Samozrejme se casem meni i pristup a nutne vzdelani. Dnes maji fyzioterapeuti VŠ. V soucasne dobe je znatelny komplexnejsi pristup, odklon od tvrdych manipulacnich technik k mekkym technikam, pacient se snazi vest k vlastnimu aktivnejsimu pristupu ap. Je mozne, ze ve statnich ordinacich pretrvava konzervativnejsi starsi pristup a na soukromem pracovisti jsou vstricnejsi. Nebo proste jen horsi a lepsi. Fakt ale je ten, ze je to jedna a tataz profese, delana ruznymi zpusoby.
 Mariana +2 


Re: rehabilitace 

(27.9.2017 14:49:28)
jo a Girili má pravdu,
rehabilitacnich pracovnice = fyzioterapeut - jde o "nový" název (v úvozovkch proto že už je to nové tak minimálně něco přes jedno desetiletí)
ale profese je to pořád tatáž, jen se za tu dobu změnily požadavky na vzdělání, dnes již je to VŠ, a i ti starší si museli dodělat atestaci. Může být rozdíl v tom - ohledně úrovně vzdělání, zda je to fyzioterapeut který může pracovat bez dohledu, nebo jen s dohledem (ovšem opět fyzioterapeuta).

Rhb lékař je něco jiného, jiná profese, jiná činnost, jiné vzdělání, jiná atestace.
Samozřejmě není vyloučeno že se může prolínat v jednom člověku pokud má obě atestace. Ale ty kombinace jsou i jiné, třeba na rhb lékaře mívají atestaci někteří ortopedi apod.
Nebo že rhb lékař má zaměstnance fyzioterapeuta a tudíž na jednom místě poskytnou "obě činnosti.
 Girili 


Re: rehabilitace 

(27.9.2017 12:14:35)
Saozrejme si muzes selskym rozumem prebrat, jestli kdyz budes dobry fyzioterapeut, lide se k tobe potahnou, jestli se ti vyplati byt ve statnim za tabulkovy plat nebo pujdes do soukroma... Ale zaroven to automaticky neplati, ze rehabilitace na pojistovnu rovna se automaticky spatna rehabilitace. Velka cast me rodiny pracuje ve vyhlasene lecebne, ktera se zameruje predevsim na fyzioterapii (s pridruzenymi procedurami - vodolecba, elektrolecba, magnetoterapie, ergoterapie, hipoterapie a dalsi...) Lecba je vetsinou na pojistovnu. Prala bych ti, aby sis mohla vyzkouset, jak to muze fungovat.
 Mariana +2 


Re: rehabilitace 

(27.9.2017 9:01:55)
abo jsou to dva názvy pro totéž, respektive starý a nový - aktuální. Správně se tato profese jmenuje fyzioterapeut, pracoviště fyzioterapie. Rehabilitace je název dřívější.

Fyzioterapeut a rehabilitační lékař jsou dvě různé profese, každý dělá něco trochu jiného. Zjednodušeně řečeno lékař vyšetřuje a předepisuje.

Fyzioterapeut péči provádí - ať už ji předepíše kterýkoliv z možných lékařů. Fyzioterapeut terapii nemůže předepsat ani určit, tedy na pojišťovnu, musí mít předpis od lékaře - obvodní, neurolog, ortoped, reh.lékař - podle toho kde ten člověk byla a co má za potíže.
Na předpisu musí být co přesně se má dělat, kolikrát, jak dlouho.

Fyzioterapie funguje stejně jedno jestli soukromá nebo ne, i když obvykle jsou soukromé. Jediné "nesoukromé" jsou v nemocnici nebo v léčebnách.
 Bouřka 


Re: rehabilitace 

(27.9.2017 11:12:08)
Soukromí fyzioterapeuti, co jsem poznala, vždy pracovali na základě vlastního úsudku, komplexně a ne teda na pojišťovnu. To co bylo na pojišťovnu nebo v nemocnici, to byla vždy nemilá zkušenost. Nejmarkantnější to bylo při péči o dědu, nemocniční fyzioterapeuti děs běs, minimální péče, neukázali ani jak se má posazovat ~q~. Raději jsme zaplatili soukromou fyzioterapeutku, která tam za ním chodila, a nastal výrazný posun. Bez ní by se asi už nikdy nepostavil. Nebylo to sice na extra dlouho, ale alespoň nezemřel jako ležák.
 Mariana +2 


Re: rehabilitace 

(27.9.2017 14:19:05)
soukromí fyzioterapeuti alespoň u nás pracují všichni (i) na pojišťovnu, bez toho by se prostě tady neuživili, ale třeba v Praze to může být jiné.

jasně že zdravotníci a fyzioterapeuti pracují na základě vlastního úsudku, ale prostě na pojišťovnu tu péči musí mít předepsanou na předpise od lékaře, taková jsou pravidla.
Byť naprosto souhlasím s tím že tomu problému fyzioterapeut rozumí mnohdy mnohem lépe než ten lékař, jelikož je to prostě jeho denní "chleba" a obvykle mají mnohaletou zkušenost.

zakladatelka se evidentně ptá na péči předepsanou a na pojišťovnu, a ta prostě musí být fyzioterapeutovi předepsaná lékařem
 Mariana +2 


Re: rehabilitace 

(27.9.2017 14:31:11)
jo a souhlasím s Girili, péče na pojišťovnu neznamená špatná péče, je to prostě stejně jako v jiných profesích fyzioterepeut může být dobrý nebo špatný.

Souhlasím však že úroveň těch nemocničních je (obvykle) spíš mizerná, ale pravidlo to rozhodně být nemusí, v našem městě to tak ale třeba je.

To zda soukromý dělá na pojišťovnu nebo ne je jen forma klientely. Nejobvyklejší je v tomto oboru kombinace obojího - pojišťovny a část péče přímo hrazená klienty. To je vlastně i nutnost, jelikož spousta procedur, někdy i bohužel těch nejúčinnějších, není prostě ze pojištění hrazena. Typicky je to třeba laser nebo ty masáže.

Ovšem dalším možným důvodem proč soukromý fyzioterapeut nedělá na pojišťovny je velmi prostý fakt že je nesmírně obtížné ty smlouvy získat, ta bariéra vstupu je obrovská. Pro nové, mladé, je prakticky jediná možnost odkoupení existující praxe někoho kdo končí (tj jde do důchodu), pojišťovna nikomu nové úvazky nenasmlouvá. Že by někdo ty smlouvy nechtěl cíleně, to si fakt dovedu představit snad jen v tý Praze, kde ta možnost uživit se jen platící klientelou snad je solidní.
 Girili 


Re: rehabilitace 

(28.9.2017 0:39:36)
Ano, presne tak. O tech smlouvach s pojistovnami jsem take chtela napsat, taktez o tom, ze vetsina tech soukromych ma take smlouvy s pojistovnami a presto si pacient doplaci. Ale shrnula jsi to perfektne a driv. :-)
 Mariana +2 


Re: rehabilitace 

(26.9.2017 22:16:39)
Tak záleží jestli už doktorka předepsala rovnou procedury anebo máš jít teprv na vyšetření k rhb lékaři a ten je předepíše.
Předepsat může jakýkoliv lékař, obvodní neurolog, ortoped anebo ten rhb.

No nicméně ono toho zas není až tak moc co se dá předepsat na pojišťovnu, v tomto stavu nejspíš nějakou elektroléčbu, zábaly. To umí předepsat i obvoďák.

Přímo procedury vykonává fyzioterapeut, to už dávno nejsou "sestry", dnes vzděláním magistři/ry.
A jako všude je to kvalitě daného místa a lidí tam. Třeba u nás bych v životě nešla do nemocniční, ale vybrala některou ze soukromých fyzioterapií. Čekací lhůty bohužel jsou a dost velké všude, jelikož tato péče je tvrdě limitována pojišťovnami.

Doporučuju pak pokračovat masážemi, chce to dlouhodobější údržbu a péči o sebe, ovšem raději od "zdravotníka" fyzioteraputa, žádného "maséra s kursem".

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.