| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Péče o zoubky

 Celkem 67 názorů.
 Marcela, Jakub 13 měsíců 
  • 

Péče o zoubky 

(24.2.2000 21:55:29)
Ráda bych se vámi podělila o odpovědi, které mi poskytl pan Doc. MUDr. Jan Handzel CSC.
1)Kdy poprvé navštívit dětského stomatologa?

"Nejlepší je navštívit poprvé dětského stomatologa ve věku 6 - 12 měsíců. Při této první návštěvě se má rodič dozvědět, jak má pečovat o dočasné zuby svého dítěte. Především, že je má čistit hned jak proříznou do úst. Čistíme
je zpočátku jenom vlhkou plenkou či čistým zvlhčeným kapesníkem apod., když už je korunka prořezaná celá, čistíme zoubky zvlhčeným dětským zubním kartáčkem. Zubní pastu v útlém věku nepoužíváme, protože ji děti polykají a nekontrolovaně tak vlastně přijímají fluor do svého organizmu, což není vhodné. Se zubní pastou můžeme teoreticky začít, až si dítě dokáže samo
vypláchnout ústa, to je nejdříve tak ve dvou letech. Můžeme však dětský zubní kartáček alespoň velmi lehounce potřísnit dětskou zubní pastou, takové malé množství není škodlivé, i když je dítě spolkne."

2)Jak probíhá návštěva u zubního lékaře, pokud dítě zatím nespolupracuje?

"Když dítě při zubním vyšetření nespolupracuje, musíme jeho úzkost z ošetření velmi trpělivě rozptylovat a odstraňovat. Časný začátek pravidelných preventivních stomatologických prohlídek sleduje právě tento cíl: seznámit dítě s prostředím dětské zubní ordinace v době, kdy dítě nemá žádné potíže a nevyžaduje ošetření. Těžko si dítě oblíbí návštěvu dětské stomatologické ordinace, když jsme mu museli při první návštěvě vrtat
několik zubů nebo dokonce nějaký vytrhnout."

3)Co je zubní kaz a jak mu zabránit?

"Zubní kaz je infekční onemocnění, k jehož vzniku je nezbytné působení
několika faktorů současně: vnímavý povrch zubu, přítomnost kaz
vyvolávajících bakterií, zbytek uhlovodanu (především sladkosti) z potravy na povrchu zubu a časový faktor, t.zn. že tato neblahá situace musí nějakou dobu trvat.
Zabránit vzniku zubního kazu znamená obecně odstranit tyto jednotlivé škodliviny. Můžeme říci, že prevenci zubního kazu zajišťuje především pravidelné
(nejméně dvakrát denně) čištění zubů za použití fluoridované zubní pasty, dále snižování frekvence pojídání jídel s obsahem uhlovodanu (takové "zobaní" by mělo být omezeno na 3-4 snaky - jídla - mezi hlavními jídly).
Nejčastější chybou v posledních letech je dovolit dětem v batolecím věku, aby s sebou téměř po celý den "vláčely" plastikovou láhev se sladkým čajem nebo s
ovocnou šťávou (ta je samozřejmě zdravá, ale ne aby se upíjela každou chvilku; vždy by po jídle či napití měly zůstat asi jedna a půl až dvě hodiny na zrestaurování povrchu skloviny neutralizačními systémy ze sliny)."

Doufám, že vám informace od pana docenta pomohou, tak jako mě.
Marcela Tomešová Martina K. 2 dcery 4 a 9 let 
  • 

Re: Péče o zoubky 

(27.2.2000 8:35:55)
Nám se osvědčilo dát dítěti zubní kartáček do ručičky co nejdříve, a to při koupání jako hračku. Dítě si jej samo prozkoumává i ústy a máte vyhráno.Pastu jsme začali dávat až mnohem později, až umí dítě plivat.
 Iva Brožová, kluci 2 a 4 roky 
  • 

Re: Re: Péče o zoubky 

(2.3.2000 0:21:31)
Jelikož obě děti měli zoubky již v 5 měsíci života, už od této doby jsme začali "čistit" zoubky. Aby si zvykli na novou, neznámou věc v pusince. Vše probíhalo hladce, až kolem 2.roku si starší syn vůbec nechtěl nechat zuby vyčistit. Bylo to obdobi vzdoru, ale asi po půl roce, kdy jsem ho nechala "odpočinou" se vše srovnalo. " Přece si ty červiky, které jsou v pusince po jídle nenecháš !" A tak počítáme, kolik těch červajzů ještě máme v pusince.
U druhého syna to bylo bez problému, přeci jen snaha mladších dětí vyrovnat se těm starším, pomohla. A tak kluci svorně stojí u vany a čistíme a čistíme.
 Eva, 3děti 
  • 

Re: Péče o zoubky 

(27.2.2000 20:11:29)
Podle mých zkušeností je základ začít co nejdříve - takže když se poprvé mrně přibatolí do koupelny (asi kolem 1. roku) a začne Vás pozorovat, co zajímavého to děláte, dejte mu do ruky jeho vlastní kartáček. Bude-li na něm trochu dětské pasty, buďte si jisti, že jakmile si příště začnete čistit zuby, bude hned u Vás. Potom už postupně začnete přidávat ukázky jak správně čistit zuby a máte vyhráno.
 Romana Lakomá 
  • 

Re: Péče o zoubky 

(5.3.2000 20:48:10)
Moje děti si zuby čistí od té doby, co jsou alespoň trošku schopní této činnosti(rok a půl?).Vždy když nás viděly si čistit zuby a chtěly také, tak jsem jim dali kartáček do ručičky.
Mé známé se osvědčilo tohle : nečistí si zuby, ale vyhánějí skřítky a bubáčky z jeskyněk v zoubcích.
Otevřít pusinu u zubaře je asi problém všech dětí, ale kdysi jsem byla z jedním ze svých kluků ve třech letech na vyšetření v Motole a tam měl pan doktor úžasný trik. Nejdříve si s Kubou povídal o hračkách co má doma a kamarádech atd. a potom se chtěl podívat na zoubky a když nechtěl Kuba pusu otevřít, zeptal se pan doktor, jestli by uměl otevřít pusu tak jako on a sám ji otevřel co to šlo. Kuba zůstal zírat a nakonec tu svou pusinu otevřel taky.
 Marcela, Jakub 14 měsíců 
  • 

Re: Péče o zoubky 

(6.3.2000 21:21:03)
Dneska se nám při večerním koupání povedlo vyčistit zoubky skoro jako dospělákovi. A to jenom díky tomu, že se Kubík začal smát a zoubky pěkně vycenil.(Moc se mi líbilo vyprávění pana Novotného v Novotách, kdy rodič aby zvládl krmení, musí ze sebe dělat blázna, vydávat různé zvuky apod. tak, aby dítě zaujal - je to trefné a funkční u všeho :)))
Takže na zuby s vtipem a smíchem!
Marcela
 Eva Puschenreiterová, 2-ročný syn 
  • 

Re: Péče o zoubky 

(10.3.2000 7:39:54)
Môj syn si čistí zúbky pravidelne každé ráno a večer od 20 mesiacov.
Nebolo to žiadne donucovanie len prejavený záujem z jeho strany a to čo robíme všetci (bývame so starými rodičmi) ráno v kúpelni. A tak sme mu kúpili detskú kefku a on má z toho veľkú radosť, že si môže spolu s nami čistiť zúbky.
Niekedy však svoju aktivitu preháňa natoľko, že chce si čistiť zúbky s každým.
 Pavel Joch, syn 2, dcera 1 
  • 

Re: Péče o zoubky 

(13.3.2000 13:05:07)
Chtěl bych doplnit své zkušenosti, které jsem pozoroval u syna v 8 měsíci, když měl 10 zubů. V té době byl nemocný a lékaři v nemocnici ho léčili penicilinem. Po 4 dnech mu kromě úplné likvidace střevní fluory začali černat zuby. Přestože obvodní lékařka okamžitě změnila antibiotikum za šetrnější, zubní sklovina na 5 zubech zůstala poškozená a jediná stolička, kterou v té době měl, má dnes výrazný kaz.
Všechny další zuby, které měl, i ty které se prořezaly později jsou v pořádku.
Od narození pije dostatek mléka, takže vápníku má spíše přebytek, z láhve smí pít jenom mléko, takže to není "permanentní ucucávač".
Čištění zubů berou děti jako hru, ke které někdy nemají chuť a pokud mohu soudit, tak na stav chrupu nemá takový vliv, jak se tvrdí v reklamách.
S tím, že antibiotika a možná i jiné léky dokáží zuby nenapravitelně poškodit, jsem se setkal vícekrát (dcera mé známé zůstala po léčbě celiakie prakticky bez méčného chrupu - jen hnědé díry v dásni).
Proto se vždycky ptejte lékaře, až bude předepisovat antibiotika vašemu dítěti, co to udělá s jeho chrupem!!
Možná by se i nějaký pediatr mohl k tomuto problému vyjádřit.
 Dana Salvová, syn 2,5 
  • 

Re: Re: Péče o zoubky 

(1.4.2000 21:27:55)
Souhlasím s Vaším názorem. V dětství jsem brala hodně antibiotika a můj chrup podle toho
také vypadá.
 Lucia F., jeden syn, 2.5 roka 
  • 

Re: Re: Re: Péče o zoubky 

(2.5.2000 13:57:13)
my mame podobny problem so zubkami, vo veku 1.5roka sme brali Atb a predtym cca od narodenia zelezo, teraz mame zubky v katastrofalnom stave, hnede diery v dasne, syn si nevie odhryznut a ani niekedy pozuvat jedlo.Ani ked bol maly neohryzkaval hracky, ani prsteky, zubky cistit dovoli len horne, spodne, ktore ma lepsie ani nepouziva. Zda sa mi, ze nevie, ako na to hryzenie ist, ked si chce odhryznut, skryje si spodne zubky pod peru, cize mu to nejde, alebo len tak cucka. Poradte mi, kto s tym ma skusenosti, lebo som z toho dost nestastna. Vdaka
 MUDr. Martin Neumann 
  • 

Re: Re: Péče o zoubky 

(28.7.2000 20:53:27)
Pavle,
je třeba naprosto jasně říci, že penicilin zuby Tvému ani jinému dítěti nepoškodil. Peniciln patří mezi jedno z nejšetrnějších antibiotik, které je na řadu infekcí dodnes dostatečně účinné. Následky na zubech zanechávají jiná antibiotika typu tetracyklinu. Jistě Tvé dítě nedostalo antibiotika zbytečně a srovnej si možné následky v případě, že by PNC nebyl podán a infekce pokračovala dále. Jak a proč vzniká zubní kaz si přečti v příspěvku Marcely, která cituje doc. Handzela. Základní je, aby bylo od mala o zuby pečováno, protože právě přítomnost zubního povlaku s miliardami bakterií způsobuje vznik kazu. Zvláště pak u dočasných zubů, které jsou méně odolné díky tomu, že jejich povrch má méně minerálních látek, než u zubů stálých. A ještě slovo k likvidaci střevní flóry: je jasné, že podání antibiotik usmrtí kromě těch škodlivých - tzv. patogenních bakterií i ty, které tam být mají. To má za následek průvodní projevy podání ATB jako jsou průjmy. Těm lze úspěšně zabránit obnovováním přirozené flóry během užívání ATB s pomocí např. "živých" jogurtů nebo speciálních preparátů - Lactavit a pod.
Martin
 Milada, 25.týden, syn 4,5 roku 
  • 

Re: Re: Re: Péče o zoubky - a co těhotentsví?? 

(30.7.2000 11:56:51)
Dobrý den,
v té diskuzi o zoubkách mi chybí informace o tom, jak se podávání antibiotik projeví (a zda se vůbec projeví na) pokud je těhotná žena musí brát. Já jsem slyšela již spoustu "rad", že miminko má pak zuby velmi kazivé a "žluté". Já konkrétně jsem v 10.týdnu nynějšího těhotentsví brala ampicilin. Nemáte s tím někdo zkušenosti?
Jinak naštěstí já i můj 4,5 syn máme zuby úplně zdravé (já ve svých 28 letech mám jednu plombu - a to si lékařka nebyla ještě úplně jistá, zda má vrtat). Se synem jsme byli u zubařky nedávno, paní doktorka ho pochválila - je bez kazu - a myslím, že tady hodně hraje důležitou roli dědičnost. Jinak zuby si čistí celkem rád, také u nás zafungovalo vyprávění o "červívcích" a ty on mít v puse nechce.
 Kamila Š., syn 10 měsíců 
  • 

Re: Re: Re: Re: Péče o zoubky - a co těhotentsví?? 

(27.9.2000 12:35:00)
Milado,

já jsem brala také v těhotenství, také někdy asi kolem 10. týdne Ampicilin a syn má zatím 6 zubů a všechny krásně bílé. Také jsem četla, že po antibiotikách braných v těhotenství mají pak děti žluté zuby, ale jen po některých (nevím teď přesně, které to byly). Takže se neboj a důvěřuj lékařům, je na nich, aby vybrali takové léky, které neuškodí.

Kamila
 Milada, 34.týden, syn 4 a 3/4 roku 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Péče o zoubky - a co těhotentsví?? 

(28.9.2000 21:07:21)
Kamilo,

děkuji moc za uklidnění a Vaši odpověď.

Milada
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Péče o zoubky 

(15.2.2007 20:55:13)
Tak jak pak tedy vysvětlíte můj případ? Do 13 let jsem neměla ani jeden zubní kaz. Ošetřen jsem měla jeden zub,který se ulomil. Ve 13 jsem onemocněla,nejdříve angína,pak zápal plic,následovala mononukleoza a pak další angína. to vše během 7 měsíců. Po tuto dobu jsem brala různá antibiotika,Penicilin byl mezi nima. Na následné kontrole u zubaře,lékařka našla 19 kazů. Po celou dobu jsem o chrup dbala,ostatně stejně jako od malinka. I sama lékařka mi potvrdila,že za to mohou antibiotika.
 Iva, 1+? 
  • 

Re: Péče o zoubky 

(16.6.2000 22:22:52)
Dobrý den,
Naše 20-ti měsíční Zuzka se na kartáček a pastu jenom třese. Nejspíš jsme naštěstí náhodou sáhli po pastě, která jí moc chutná (většinou ji prostě sní) a taky se jí strašně líbí, když si s ní myje zoubky tatínek, který při tom dělá nejrůznější opičky, prská vodu, atd. Zuzka stojí ve vaně u umyvadla a nadšeně si maže pastu na zuby, na tváře, na tričko... Nikdy ji nikdo nenutil, spíš čelíme záchvatům vzteku, když jí po pěti minutách vytahujeme z vany a bereme jí kartáček.
Je to ovšem Zuzčina téměř jediná prospěšná dovednost, která se u nás takhle ujala...
Hodně štěstí
 Alice, Vojtík 1,5 
  • 

Re: Péče o zoubky 

(28.7.2000 17:34:50)
Ráda přispěji svojí zkušeností, můj syn mne častokrát viděl čisti si zuby a asi od 14 měsíců se začal dožadovat, že si chce taky čistit a tak jsem koupila dětský kartáček a dnes si čistíme zoubky oba. No asi ta zatím není žádná sláva, ale ví co to znamená a nebrá ní se.
Pro mne je závěr ten, že je moc fajn aby dítě vidělo řadu věcí, které děláme mi dospělí a jelokož jsou velmi zvědavé chtějí to zkusit taky. A tak jim to ve většině případů dopřejme.

Alice
 MUDr. Martin Neumann 
  • 

Re: Re: Péče o zoubky 

(28.7.2000 20:35:05)
Milá Alice,
děláš to naprosto správně protože 1)od chvíle kdy jsou zoubky v puse by se mělo o ně pečovat a zbavovat je plaku - zpočátku třeba jen otíráním, později mu pomůžete sama s pomocí kartáčku a dětské zubní pasty
2) je důležté, aby se dítě učilo a fixovalo si od mala základní hygienické návyky.
Jan tak dál
S pozdravem
Martin
 Dana , 29 let , dvojčata 18 měsíců 
  • 

Re: Re: Péče o zoubky 

(31.7.2000 21:41:25)
Pan doktor¨mi mluví z duše. Klukům jsem zpočátku tzn. od objevení prvním zoubků - prstem s minimem dětské pasty - ono se to asi nemá, ale opravdu kolem "profrčela", čistila zoubky a povídala básničku. Po pár týdnech stačilo říct "ZOUBKY" a už otevírali pusinku. V roce jsme koupili malinké kartáčky, asi každé dítě je taková malá opička a začali si "čistit" zoubky s námi, takže někdy to stihli i čtyřikrát denně. Na to jejich "šudlání" jsem vyzrála tak, že jim prostě zoubky ještě jednou přečistím sama. Teď už to funguje tak, že přijdou do koupelny, nebo večer ve vaně a mamí - dej. Až jim dorostou všechny zoubky, vyrazíme na kontrolu k zubaři. V tomto směru rozhodně nic nezanedbám, protože problémy se zuby (zřejmě díky antibiotikům - slova zubaře a špatné dětské hygieně - to si myslím já) jsem měla celé dětství.
Takže - bílým zoubkům zdar!!!
 Jitka Čertová dvě dcery 6 a 11  
  • 

Zázrak! 

(26.6.2005 10:23:58)
Dobrý den já ám dvě dcery aničce je šest a ještě neměla kaz ale to asi každé dítě v tomto věku nemělo a Markétce je jedenáct a ještě také neměla kaz mě ještě nevrtaly a to mi je 29 a manželovi vrtaly jednou a to ve 30 je to užasné že celá rodina má tak zdravé zuby
 Kudátko+3 


lokální anestezie 

(27.6.2005 10:22:31)
Chtela jsem se zeptat, jestli se v tehotenstvi muze provadet lokalni anestezie. Mam zubni kaz v koreni:( a cekam detatko:)
 Rena,Kačka 26měs. 
  • 

Re: lokální anestezie 

(22.10.2005 15:14:36)
Moje malá si zoubky čistí od 1.roku a bavilo ji to.Asi na 18měs. se jí začaly
přední zuby kazit a žloutnout,těď Z nich má jen polovinu(předních 5 horních),zbytek chrupu je v pořádku(zatím?).Jsem z toho celá nešťastná.Zčeho to má?Z dudlíku(od 1.roku má jen na noc),ze sladkého(moc jí toho nedávám),z léků(od 5měs.bere pravid.Antihistaminikum na exem),dědičnost(já ve svých30letech mám horní přední korunky a zbytek samá polmba-prostě děs i přesto, že remineralizuji tabletkami a specialní pastou)????????????.Moc jsm si přála,aby ona měla zuby jak perličky.Může mi někdo říct,jestli i druhé,ty stálé bude mít zkažené,nebo je naděje,že se to zlepší?
 Evka 73 


Re: Re: lokální anestezie 

(22.10.2005 20:10:46)
Janina má taky zoubky hodně zkažené, na všech prvních už má plombu, jedničky nahoře měla úplně černé, ty měla nějaké vytrhlé, dvojky plombované, k zubařce nechodíme po půl roce ale po čtvrt roce a co návštěva to plomba. Bude jí sedm let, už má vyrostlé šestky, a musím hooodně zaklepat, ani jedna plomba na nich. A na druhých jedničkách taky ne (ty jsou ale daleko od sebe, takže rovnátka jisté). Zubařka mi řekla, že se prostě někomu víc kazí zuby (vápníku má spoustu, bereme tabletky na zuby, med nejedla, sladké pití v lahvi neměla, ....). Ale vůbec není pravidlo, že by první zuby byli stejné jako ty druhé.
Maruška naopak na prvních zubech ani jeden kaz, druhé má prokažené.
Při každé návštěvě doktorka prováděla dětem fluorizaci takovou žlutou vodičkou, trošku se to zlepšilo. Teď jsem si nechala udělat fluorizaci takovou pastou, dává se to na takový obal, vypadá to jako u otisků, ale děti by to neměli polykat, když mají tendenci slintat tak to musí prskat ven. Synovi to ani nechtěla udělat (5 let) ale protože to taky chtěl, tak mu to dala. Uvidím jak to pomůže, mělo by to být účinnější než jenom ta vodička. A ještě mi to proplácí plně pojišťovna a dá k tomu nový kartáček.
Evka
 Jana a kluci 


Zoubky 

(31.10.2005 14:44:09)
Mohu vám nabídnout zubní pastu z léčivé a hojivé rostliny Aloe Vera (LRcosmetic) 177,-, vhodnou i pro malé děti. A taky ze stejné rostliny kapesní sprejíček 1.pomoci na dásně, rty (hojivý a antibakteriální)100,-. Při zájmu napište.
 MARKETA TOMANOVÁ 1 DÍTĚ DCERA 
  • 

Re: Péče o zoubky 

(17.1.2006 11:11:07)
AHOJ JMENUJI SE MARKÉTA A MÁM DCERU KTERÁ MĚLA ZE ZOUBKY UŽ PROBLÉMY VE 2 LETECH.PRVNÍ DVA ZOUBKY JEDNIČKY JI PĚKNĚ NAROSTLY ALE PAK SE JI ZNIČEHO NIC ZAČALY JAKO BY STRÁCET A PAK ČERNAT.POZDĚJI ZAČALY I DVOJKY A PAK NAKONEC I ČTIŘKY.HNED JSME ZAČALI CHODIT K ZUBAŘI.ZAČÁTKY BYLY PRO NÍ DOST KRUTÉ PROTOŽE JSEM JÍ MUSELA PŘIDRŽOVAT NOHY ,RUCE I HLAVU ABY JSME MOHLY VŠECHNO LÉČIT GELEM KTERÝ POUŽÍVALA PANÍ ZUBAŘKA ,PROTOŽE SE JÍ TVOŘILI NA DÁSNU VÁČKY KTERÉ BYLY BOLESTIVÉ.V 5 LETECH JÍ ZAČALY LÉZT DRUHÉ ZUBY JEDNIČKY KTERÉ LEZLY BOKEM PATRA ,TAK SE TY ŠKAREDÉ MUSELY VYTRHNOUT.PROŽILA SI TOHO UŽ DOST ALE MÁ TED KRÁSNÉ ZOUBKY I KDYŽ BUDE MÍT ASI ROVNÁTKA PROTOŽE JI ZOUBKY LEZOU KŘIVĚ HLAVNĚ DVOJKY ALE JSEM KONEČNĚ RÁDA ŽE MÁ HEZKÉ ZDRAVÉ ZOUBKY O KTERÉ SE MUSÍ DOBŘE STARAT.
 Karel,kluk-holka,6a3roky 
  • 

Re: Péče o zoubky 

(27.2.2006 10:56:32)
Děkuji za všechny vaše rady,ale jednu tu nejduležitějši jsem tu nenašel-jak přinutit zubaře aby me děti vubec někdo ošetřil.Obvolal jsem všechna doporučeni obvodni lekařky,zubaře sveho,manželky,rodiny,kolegu,znamych a všude stejna reakce-děti neberem,mame plnej stav a nikdo nam to nezaplati.Klukovi padaji zuby,naštěsti ma jen /jeden/ kaz,ale zubaře mu sehnat nemohu.Takže vaše rady co se tyka preventivnych kontrol u dětskeho zubaře odchazeji vniveč,ale alespon vy se snažite.Děkuji Karel,Praha 10
 Vika a kluci 


Re: Re: Péče o zoubky 

(27.2.2006 12:58:31)
Pročítala jsem si příspěvky a docela mě zarazilo téma tzv. elektrických kartáčků , mám dva kluky 3 a 6 let a oba si čistí zuby těmito kartáčky a ani ve snu mě nenapadlo , že bych jim mohla zoubky poničit , touto technikou . Jestli někdo víte něco více , dejte mi vědět . Třeba jenom , jakou technikou čistit aby se dásně neponičily . Děkuji
 Lidka 
  • 

Re: Re: Re: Péče o zoubky 

(27.2.2006 22:19:50)
Viky-já myslím,že když ty kartáčky rotujou-tak vlastně "čistí" i od zubu směrem k dásni-což už není dobře-myslím,že není nad obyčejný kartáček a čistit od dásně směrem k zubu...
 Vika a kluci 


Re: Re: Re: Re: Péče o zoubky 

(28.2.2006 9:09:03)
Tak to mě asi kluci chvilku nebudou mít rádi , mají je teprve pár dní a jsou z nich nadšení . Tak jim to budu muset patřičně vysvětlit . Byla jsem ráda , že je máme , kluci si s nima rádi čistí a nemusím je nutit . Znáte to , kluci a péče o tělo , co neřeknu to neudělají . dík
 LIdka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Péče o zoubky 

(28.2.2006 18:07:27)
Viko-já myslím,že to zas tak moc nevadí,ne?Hlavně,když si rádi čistí zuby..
 Vika a kluci 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Péče o zoubky 

(28.2.2006 18:28:53)
Moje řeč :-))))))
 katkamat 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Péče o zoubky 

(1.3.2006 19:34:02)
Milá Viky, pracuji jako dentální hygienistka a ze zkušenosti vím, že většina dospělé populace si neumí správně čistit zuby a už vůbec netuší, jaké správné pomůcky by se měly používat. Rovněž jsou velkým problémem obnažené a citlivé krčky, které jsou způsobené kombinací špatné techniky a špatné pomůcky!!! Pokud se el. kartáček neumí používat, může tedy způsobit více škody než užitku! O to víc je nutné dávat pozor u dětí. Při čištění by se neměly téměř dotýkat dásní. Jenže na druhou stranu, tam je to paradoxně nejnutnější čistit, jinak se vyskytne zánět dásně a tím se může spustit řada problémů.
Já osobně doporučuji el. kartáčky pouze zdravotně postiženým lidem, kteří mají velké problémy s kartáčkem normálním.
 Vika a kluci 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Péče o zoubky 

(1.3.2006 19:39:43)
Děkuji moc za rady , nějak to budeme muset zkloubit , se zubama bojujeme a tak nechci nic pokazit , asi to budeme kombinovat .
 Vika a kluci 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Péče o zoubky 

(2.3.2006 10:54:23)
Tak máme o zábavu postaráno , na hoře čistíme elektrickým a po stranách normálním a jsme všici happy . je u toho docela sranda . čauky
 Verera 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Péče o zoubky 

(3.3.2006 9:10:54)
Můžete mi, prosím, napsat, v jakém věku vašim dětem vypadl první zub? Staršímu synovi v 6 a půl. Holčičce bude za měsíc 5 a vypadá to, že první zoubek vypadne během pár dní. Zdá se mi to hrozně brzo. Prý nejdřív narostou stoličky, aby měly děti čím kousat a pak teprve vypadávají mléčné zoubky. U ní není po stoličkách ani památky a pokud to bude vypadat jako u syna, kterému vypadlo 8 zubů současně, tak asi bude muset mít tekutou stravu.

Stejně to nijak neovlivním, a asi to ani nijak nevadí, ale stejně by mě to zajímalo.
 lidka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Péče o zoubky 

(3.3.2006 9:35:38)
Tak našemu vypadli přední asi nějak v těch pěti letech-byl ještě ve školce...
 Vika a kluci 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Péče o zoubky 

(3.3.2006 11:16:17)
Starší syn měl první zoubek už mezi 4 a 5 měsícem a to se říká , že brzo vypadaj . Tak první zoubky šly ven kolem pátého roku a ted mu je šest a máme šest nových zubů . A možná se nám začal kývat ještě dříve ....
 Insula 


Re: Re: Re: Péče o zoubky 

(4.3.2006 2:27:42)
Viko, zeptej se zubní lékařky. Já ho u dcery nepoužívám, ale my s manželem ano. Musím říct, že od té doby, co ho máme, mám rozhodně méně kazů. Předtím jsem si mohla čistit zuby 5x denně a stejně jsem vždycky skončila s plombou. A to chodím k zubaři každých 6 měsíců.
 Vika a kluci 


Re: Re: Re: Re: Péče o zoubky 

(4.3.2006 14:13:12)
Ted tam jdeme ve středu , tak to s ní budu muset probrat . Protože čistíme a čistíme a stejně jsem mu objevila další kaz ( asi ) . Ještě že máme dobrou zubařku a se vším nám poradí .....
 Evka 73 


Re: Re: Péče o zoubky 

(27.2.2006 19:02:57)
Karle,
zkusil jsi volat Mudr.Hanyšovou (Praha 4 - Jižní město). Nevím jestli ale taky není z těch, co mají plno. Je to specialista na děti, my k ní chodíme. Telefon je : 272917010

Evka
 Lída+2 


Re: Re: Péče o zoubky 

(28.2.2006 17:43:32)
teda to je divný. Obě moje děti vzala naše zubařka(takže návštěva zubaře je taková že jdeme všichni 4 najednou:-)).Stará se o ně moc hezky. Ale před tím mi zubař odmítal děti ošetřit. Odešěli jsme od něj a jezdíme k zubaři 50km.Nedá se nic dělat.K zubaři chodíme pravidelně co 1/2roku.
 Lída+2 


Re: Re: Re: Péče o zoubky 

(6.3.2006 7:54:06)
Simono asi Ti opravdu nezbyde než dojíždět. MY taky dojíždíme a to 50km. A z Kladna do Prahy to máš asi taky tak. To se fakt nechá 2x ročně přežít. Tvojí zubařku bych poprosila,aby přibrala manžela a i dítko.
A jinak zkusit někde najít a hledat nejspíš v tý Praze.
Nezoufej.
 Ivuša+Šárka93,Radim98,Honza05 


Ahojky 

(6.3.2006 19:20:42)
Mám ročního syna a má 39,4 teplotu. Byli jsme na pohotovsti a krom zánětu spojivek a mírné vodové rými nejeví žádné známky nemoc. Ráno teplota nejni, odpoledne je mrzutý, slintá, kouše na co příde (hlavně vanu,stůl,lžičku...) prostě si myslím (i dle stavu dásní), že mu leze zoubek. Již měl teploty při prvních zoubcích, ale max 38,5. Chci se zeptat, měly Vaše děti taky tak vysoké teploty? Jo a ještě má řidší stolici, silně zapáchá a má víc větry. Téměř vůbec nejí a hodně pije. Děkuji za odpověď, radu.
 ZIMMERMANNOVA77, DCERA 4 ROKY 
  • 

Re: Re: Péče o zoubky 

(27.8.2006 0:21:22)
Ahoj všem,bydlíme v Praze a nemohu nikde sehnat dětského zubaře,naštěstí nemáme se zuby žádný problém.Má zubařka dceru neveme,že děti nespolupracují.Poradí mi někdo???Předem děkuji.
 Lída+2 


Re: Re: Re: Péče o zoubky 

(27.8.2006 9:46:10)
kvůli tomu jsme s manželem před 4 lety měnili zubaře, protože mi odmítal ošetřit druhého syna. Našli jsme zubařku a sice jezdíme 50km,ale 2x za rok to člověk přežije.

Já osobně bych začala pátrat a ptát se a určitě někoho seženete.
Jasně, že děti občas nespolupracují,ale krom jedný návštěvy jsem s dětma problém neměla.
Dr si nechala plexisklo a syn se jí mladší bál. NAkonec ho sundala a nechal se vyšetřit. Ale než nám došlo co mu vadí bylo aso 10minut. Až když si přišla do čekárny pro manžela bez něj a mladší tam zase šel bez problémů nám to došlo.:-)
 Monika, syn 1rok 2měsíce 
  • 

Re: Péče o zoubky 

(3.3.2010 23:35:00)
Ahoj, bydlíme na Barrandově a od naší pediatričky jsme dostali kontakt na zubařku Ingrid Špákovou. Dětské pacienty přibýrá a je moc milá. Kontakt na ní je: 251812538. Ordinaci má na Poliklinice Barrandov.
Nevím, odkud přesně z Prahy jste, ale snad to pro vás není moc z ruky...
 Ivana, dcera 10 let 
  • 

Re: Péče o zoubky 

(19.5.2006 21:56:29)
Ahoj, je tu někde diskuze na téma rovnátka? Moje dcera má jít za týden na otisky a poté rovnátka na noc. Nevím co ji čeká...Je hrozně citlivá na bolest, mám ji připravit na nejhorší?
 Martina,dvě děti 


Re: Re: Péče o zoubky 

(20.5.2006 19:32:54)
Neni to tak strašný,ale nemluvím ze svý zkušenosti..O:))
jen jsem nějaký čas pracovala na ortodoncii...
Při otisku dostane do pusinky hmotu na lžíci do které zakousne,možná se jí trošku zvedne žaludek,ale když bude funět"jako hroch" tak to rozdýchá.Ty hmoty jsou i ochucené-vanilka,mentol atd.
Většina ordinací dává vybrat barvu na ten plast/i flitry a hvězdičky se dají/
Samotná rovnátka nebolí,tlačí jde hlavně o zvyk,přibude v pusince něco cizího,naučí se neslintat,někdo zezačátku lehce šišlá..
Samotné kontroly jsou v pohodě,prohlídka,lehce se rovnátka utáhnou a tak pořár dokola....
To zvládne....
 Ivana, dcera 10 let 
  • 

Re: Re: Re: Péče o zoubky 

(20.5.2006 20:42:21)
Ahoj, díky za povzbuzení. Mám strach že bude vyvádět a opět omdlí. Nejlépe vyslat babičku, nebo tatínka, s nima tolik nevyvádí. Ozvu se jak to dopadlo.
 jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Péče o zoubky 

(21.5.2006 9:41:35)
Ivano-otisky jsou úplně v pohodě-je to jako "plastelíny",kterou ti dá do pusy a do ní se zakousneš...fakt to vůbec nebolí,a ani to nijak není cítit-mě se z toho teda špatně nedělalo-je to normální,jako kdyby si tam dala už rozžvýkanou žvýkačku bez chuti...Tak jí to tak vysvětli. V deseti letech by to mohla zvládnout...Vrtání zubu je podstatně horší...
 Lída+2 


Re: Re: Péče o zoubky 

(21.5.2006 9:14:55)
když jsme byla malá tak jsme měla rovnátka na noc.
Ty otisky fakt nejsou tak strašný.:-) Spíš docela zábavný.
Aspoň tak jsem to v tý pátý třídě cítila.
A ty rovnátka na noc jsem nosila a musím říct,že to táhlo ty zuby dozadu tak některou noc jsem to musela vyndat někdy k ránu, že se to nedalo... ale další noc zase až do rána v pohodě...Měla jsme to asi 3 roky.A pak už to byla brnkačka.
Spíš jí vysvětli,že je to pro její dobro.A že jí to bude tak jako tlačit... spíš to tlačí než bolí..
 Jana a Matěj-17měsíců 
  • 

Zkažené zoubky u 17měsíčního dítěte...!!! 

(15.2.2007 18:14:51)
Náš syn má 16 zubů, 8 nahoře a 8 dole. Z 8 zubů nahoře jich má 6 !!!zkažených. Od 8 měsíců zuby čistíme, sladkému neholdujeme, ještě ho kojím... Před dvěma měsíci měl antibiotika (zánět dýchacích cest), 14dní poté co je dobral z nich dostal do pusy plísňovu infekci a za dalších 14dní má na 6ti zubech kaz, je to strašný jsem z toho nešťastná!
Dudlíka nemá, je pravda, že s lahví je kamarád, dostává do ní jen neslazený čaj a vodu.

Byli jsem u zubaře řekl, že s tím nic nejde dělat, zvýšit hygienu, časem vypadají a nemusí být jako ty první. Napsal nám fluoridové tabletky a za 4měsíce jdeme na kontrolu.

Poraďte prosím 1/nemohou nakazit první zkažené zoubky- druhé zoubky nad nimi? Kdysi jsem četla, že se pod narkozou malým dětem trhají, aby nenakazily ty druhé zuby. Nevím zda je to pravda.

2/je nějaké "mazání" na zacelení skloviny?

Děkuji
 Yuki 00,03,07 


Re: Zkažené zoubky u 17měsíčního dítěte...!!! 

(15.2.2007 21:40:36)
Ahoj

Tomášek má se zoubkama dost podobný problém.
Opravdu se můžou vytrhat aby nenakazily ty nové, ale není to nutné, dokud nedělají potíže. Něco málo se dá zalepit, zbytek se nechá, ale zubař mu to při kontrole jednou za 3-4 měsíce potírá nějakou žlutou asi fluorovou vodičkou. Taky dostává fluoridový tabletky a jednou za týden čistíme Elmexem gelee, je to sice pro starší 6 let, ale záleží hlavně na tom, jestli už umí plivat. Ten den ani den pak nedostává ty tablety, aby nebylo flouru už moc.
Tomáškovi rostly už první zoubky v 10 měsících flekaté, asi špatně rozložený fluor a tak špatně založená sklovina. Nedá se s tím nic moc dělat, ale zatím má vytržený 1 zub, který odumřel a další 2 má odrolené, dolní zoubky má 2 zalepené a jinak zdravé, horní se drží v mezích.
Podle našeho zubaře je to zvýšená kazivost zubů, týká se těch prvních, většinou má průběh horní jedničky, pak čtyřky, pak dvojky a trojky, někde mezi tím jsou dolní čtyřky. Ostatní zuby se moc nekazí, což je dobře. Protože první z trvalých zubů rostou 6. stoličky a tak je důležité, aby byly zdravé pětky. Jedničky sice vypadnou někomu dřív, než ty 6. vyrostou, ale tyto děti jsou bez nemocných předních zubů asi dřív, tak je to jedno.

Ještě si dej moc pozor na zubaře. My jsme jich napřed pár vystřídali, jenom bez zákroků, než to byl konečně doktor, kteý věděl, co s tím.
V Brně ve fakultní nemocnici, klinika v Černých Polích, je MUDr. Žáčková, ta prohlásila, že půl roku počkáme a ono se to zatím zkazí všechno a vytrhá mu to v narkóze všechno najednou. Utíkali jsme co to šlo a nekoupili jsme Ibalgin, který doporučila na bolest, když ji neposlechneme. Nepotřebovali jsme ho, Pan doktor v Olomouci poradil líp, stará se výborně, Tomášek ho má rád a zoubky zatím máme, čím dýl, tím líp.

Jednou měl Tomášek zánět dásní. Koupali jsme zoubky v šalvějovém čaji, ne že by mu to chutnalo, ale pochopil a poslechl, důkladně jsme čistili, tím gelee a za tři dny bylo po potížích. Předtím měl bílé puchýřky u všch zoubků, kupodivu to nebolelo, ale je to zánět.

Už jsem toho napsala víc než dost, jestli Tě ještě něco napadne, ptej se, klidně i na mailu. Vzpomínám si, že jsem tenkrát taky potřebovala radu, bohužel jsme museli sami a to je zbytečné, proto ji dávám já teď.
doporučuju fakultní stomatologickou kliniku, nebo něco takového, v Čechách Hradec Králové, na Moravě Olomouc, jestli i jinde nevím. V tomáškové kartě studují postupy studenti, tak to fakt musí být dobře udělaný :-)
 Eva Toušova,2 děti(8 a 3 roky) 
  • 

Re: Péče o zoubky 

(12.4.2007 8:52:58)

Mám 3 letého syna,který má 5 opravených zoubků,2 přední vytržené.Syn byl do dvou let kojený,bez dudlíku,lahvičku nechtěl.Nevím,kde se stala chyba.Ale jednu zkušenost si dovolím Vám sdělit.Postoj zubních lékařů k takto malým pacientům se značně liší,zda zoubky spravovat či ne.Dalo nám s manželem hodně práce sehnat lékaře,který by synovi zuby opravil.Z 10 lékařů nám vyhověl až lékař,se kterým VZP rozvázala smlouvu,tak jsme museli synovi změnit pojišťovnu,abychom se dočkali ošetření.Dcera má zuby pěkné,bez jediného kazu.
S pozdravem vaše čtenářka Eva Toušová
 Yuki 00,03,07 


Re: Re: Péče o zoubky 

(12.4.2007 16:37:08)
péče o dětské zuby je u nás dost špatná, právě proto, že je málo specialistů. Opravit dítěti pokažený zub, pokud je jeden nebo dva, zvládne skoro každý zubař, ale když je problém, chce to specialistu a těch je v ČR jenom 20, teda aspoň před rokem a půl bylo. sháněli jsme tenkrát zubaře pro syna a tento údaj mám od naší dětské doktorky.
Proto pomáhám i tady naměrovat problémy do Olomouce, tam právě je odborník. Taky si myslím, že je v Hradci Králové, je tam stomatologická klinika a specializují se na děti, od nich pochází program pro malé děti "zdravý úsměv"
doporučuju všem, kdo hledají zubaře pro dítě, aby se zeptali svého pediatra, oni by měli mít seznam specialistů.
nebo se třeba zeptat právě v Olomouci nebo Hradci, určitě poradí, kdo je nejblíž.
 Josef Kocánek 
  • 

Re: Péče o zoubky 

(29.6.2007 13:07:34)
Co dělat, když na naší poliklinice na Praze 10 řekne naší dceři/18let/ na děts.zubním její paní doktorka, že bude muset přejít na oddělení pro dospělé a tady se dcera dozví, že nové pacienty nikdo ze zub. lékařů na tomto oddělení nepřijímá. Platí se za přijetí k dospělým nějaký poplatek? Děkuji za radu. Kocánek
 Petra+Kačenka 4/06+Ondra 2/10 


Teplota při růstu zoubků 

(29.6.2007 18:03:18)
Ahoj, může někdo poradit ze zkušenějších rodičů?? Mám 14 měsíční holčičku a už podruhé za 14 dní se jí objevila zvýšená teplota. Poprvé to bylo na pět dní a měla teploty kolem 38, pak klid za pár dní zvýšená teplota večer a teď po třech dnech zvýšená teplota kolem 39. Můžou to být zoubky? Je trochu mrzutá, ale dobře jí a žádné obtíže (kašel, rýma, vyrážka) nemá. Do pusinky si sáhnout nechá, ale nevypadá to že by na dotek dásně bolely. Po předchozích teplotách jsme byly u pediatra a bral dceři krev a říkal že je v pořádku (zřejmě sedimentace), takže závěr byl zřejmě malá viróza a zoubky.
Poradí někdo, prosím, předem děkuji!
 Kikuš 


Re: Péče o zoubky 

(17.8.2007 13:16:50)
Za přijetí se neplatí,ale obecně je to BOHUŽEL tak, že zubaři mají pacientů až nad hlavu a opravdu NEPŘIJÍMAJÍ nové, je jedno,jestli v Praze, nebo jinde :-(((( s tímhle se budeš muset poprat a hledat a hledat :-(((
 Bára 
  • 

Zoubky- v 18 měsících jen 6 zubů 

(20.9.2007 17:02:34)
Můj 18-ti měsíční syn má pořád jem 6 zubů a zatím to nevypadá že by mu další rostly. je to normální, nebo myslíte že mám vyhledat zubního lékaře?
Děkuji za rady BáraS.
 Lída+2 


Re: Zoubky- v 18 měsících jen 6 zubů 

(21.9.2007 6:49:48)
Báro, to není nic nenormálního..oni rostou jak se jim chce..syn měl na 1 roce 2 na 1,5 roce 4...v 3 letech pořád ještě neměl všechny.. v 3,5letech konečně dorostlo co mělo....doteď se divím, když vidím dítko a je mu rok a má klidně 8-10 zubů...neznám to ani u jednoho dítka.....
A v 6letech mu to začalo padat a v 9letech má už 8 zubů zase pryč.....4 druhý
 Milada,9měsíční holčička 
  • 

Re: Péče o zoubky 

(29.3.2008 18:06:54)
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,kdy mám své dceři pořídit první zubní kartáček,má již 5zoubků a myslím že by o již bylo vhodné,poradíte mi?děkuji Milada
 IrenaČ 


Re: Péče o zoubky 

(29.3.2008 19:28:44)
Dobrý den,
již první zoubek, který prořeže do dutiny ústní, by měl být čištěn. Ze začátku je sice možné použít např. vlhkou gázu či látkový kapesník, nebo "prsťáček" (kartáček, který navléknete na prst), ale čím dřív začnete dítě zvykat na pravidelné čištění dětským zubním kartáčkem (ráno po jídle a večer před spaním), tím lépe - ušetříte si spoustu starostí do budoucna. ;)
Přeji hodně trpělivosti,
Irena
 Radka, 2,5 a 10 měs 


Re: Péče o zoubky 

(23.2.2010 22:30:00)
Dobrý večer,
chtěla bych se zeptat, jestli neumí někdo poradit. Moje 10 měsíční dcera má horní zoubky úplně hnědé (jakoby zkažené). Stále ji kojím, dudlík vůbec nemá, z lahvičky se naučila pít asi před týdnem, příkrmy nedoslazuji a snažím se dávat zdravou stravu. Zubní lékařka mi řekla, že to je z nočního kojení (syna jsem v noci také kojila a zoubky má bezproblémové). Na zoubky si dcera vůbec nenechá sahnout, ale snažím se čistit prsťáčkem i násilím, alespoň aby si zvykla. Zkoušela jsem i v noci po kojení zoubky otírat, ale to pak nespí nikdo. Nemá někdo podobné zkušenosti? Ráda bych alespoň ostatní zoubky zachránila.
 aachje skunk a tři holky 


Re: Péče o zoubky 

(23.2.2010 22:44:58)
~t~~t~stahuje pusu~t~a oentlovaná huba~t~~t~
 Darka Elli 


Re: Péče o zoubky 

(20.2.2009 22:48:40)
Dobrý den, mám tip jak děti hezky navyknout na péči o zoubky. Prodává se sada, která obsahuje malý zubní kartáček, malý zubní pryžový kartáček a pryžový kotouček, který je určený na masírování dásní, když svědí. Používám od třetího měsíce kotouček na dásně, když dělají přes den "neplechu" a děťátku se navozuje pocit úlevy. Do hlavičky si ukládá spojitost péče o chrup - příjemný pocit. Sadu koupíte v DM drogerii. Ať s ní taky uspějete~c~
 hvízdalka 


Re: Péče o zoubky 

(8.12.2009 23:27:07)
prosím o radu,jak přesvětčit mou 20měs dceru,aby si nechala vyčistit zoubky
 Miri30 


Re: Péče o zoubky 

(9.12.2009 21:23:28)
Hvízdalko, těžko Ti někdo poví universální radu. U nás taky byly boje. Děti jsem vzala k zubaři a když to vysvětlila paní zubařka, tak to najednou šlo :-)

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.