| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Jakou pořídit výbavičku?

 Celkem 35 názorů.
 Jana, 20. týden 
  • 

Jakou pořídit výbavičku? 

(8.3.2001 16:53:12)
Ahoj všichni zkušení, ráda bych poprosila o radu. Čekáme naše první miminko, moc se na něj těšíme a samozřejmě bychom chtěli mít všechno dopředu krásně nachystané. Ale nejsem si úplně jistá, co všechno koupit (jsme z obou stran první, takže dědit se nic nebude, krom toho by to manžel stejně nechtěl, chce mít všechno nové), v jakém množství, v jakých velikostech, jaké značky, na co si dát pozor, ... atd. Kamarádky radí, ať toho hlavně nekupuju moc, ale kde najít nějaký seznam, co všechno bude třeba? Díky za každou radu! Jana
 Míša, syn 4 roky 
  • 

Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(8.3.2001 21:28:32)
Ahoj Jano,
téměř v každé knížce o těhotenství najdeš seznam základních věcí, které bude miminko potřebovat. Bývá to dokonce přehledně rozdělené na "oblečení", "potřeby pro koupání", "co na procházku" a "co na spinkání".
Pamatuju si, že takováhle kapitola je určitě ve "Velké knize o matce a dítěti", v "Početí, těhotenství a porod" a v "Čekám děťátko".
Hezké nakupování.
 Mirka, Míša 1. rok 
  • 

Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(8.3.2001 23:22:29)
Milá Jano,
mám doma seznam, který jsem posíla již několika svým kamarádkám. Je sestaven na základě mé subjektivní zkušenosti a na rozdíl od knih nic nepřikazuje, ale dává prostor k úvahám i nezkušené mamince.
Jestli máš zájem napíš na můj e-mail. (je pod jménem)
Mirka
 Zuzana,32 let,syn 8 let 
  • 

Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(9.3.2001 7:02:22)
Milá Jano,
seznam výbavičky najdeš v knize"Velká kniha o matce a dítěti".Je to moc pěkná knížka,určitě si ji kup.Jsou tam i jiné rady.Neodmítej starší věci třeba od kamarádek.Hodí se ti na doma.Když budeš miminko krmit hodně krát se ti poblinká,nebo jídlo vyplivne a ušpiní tak oblečení.Omáčky a ovoce jde špatně vyprat,takže u starších věcí to tak nebolí,hlavně když bude miminko v čistém.Značkové oblečení je podle mně pro miminka zbytečné.Děti ti rostou přímo před očima.Je zbytečné kupovat hodně dupaček,košilek atd.Nosí všechno chvilku.Radši to postupně dokupuj.Jistě máš kamarádky a rodinu,takže až bude miminko na světě,určitě něco taky dostaneš.Na začátek bych koupila minimum,dnes už výběr v obchodech je velký a zboží je pořád,dokoupit můžeš vždy.
Měj se hezky.
 Helena, 29. týden 
  • 

Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(9.3.2001 15:43:56)
Ahoj Jani,

celkem pěkný seznam najdeš i na stránkách www.emimino.cz. Přeji Ti krásný zbytek těhotenství a zdravé miminko. Helena
 Zuzana,syn 12 měs. 
  • 

Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(11.3.2001 10:02:21)
Mne hodne vyhovoval nákup pres katalog Laveta.Našla jsem tam i seznam výbavičky,různý textil a spoustu doplňků.Velmi mi vyhovují např. skleněné lahve Simax.V katalogu najdeš různé věci se kterými se v obchodě nesetkáš.Například buničité čtvrečky na vytírání nosu a oušek.
Zkus www.laveta.cz - zatím tam toho mnoho není,ale slibují rozšíření stránek ? A taky jsou často v Betynce.
S množstvím nakoupených výrobků je to složité,ale pokud nemáte finanční nouzi a manžel je pro,tak bych si miminko "činčala".Jednak nikdy není jisté,zda budeš mít další a pokud ano,tak vše použiješ znovu.
Možná si dej jen pozor v nejmenší velikosti - můj syn měl 3,75 a vel.56 byla malá už cca za tři týdny.Ovšem zase neuznávám kupovat vše tak velké,že vypadá jako šáša..
Ovšem co člověk,to názor.
Přeji Ti dobrou ruku a hlavně zdravé dítě !!
Ahoj Zuzana
 Anna 
  • 

Re: Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(11.3.2001 20:18:22)
pro jistotu bych ráda dodala: pokud jste finančně spíš v průměru, klidně nakup oblečky sice značkové, ale v second handech. Je totiž už lehce seprané, měkoučké, tvarově stálé-vyhneš se překvapením. Navíc mi připadá, že jsem v sekáčích vždy nalezla mnohem zajímavější modely /mám dost vyhraněný vkus a trvám na 100 % přírodních materiálech/.
Ještě mě napadlo pár rad ke kočárku, dobře si promysli, jestli s ním budeš jezdit MHD, nebo ho dokonce nosit jako já do třetího patra bez výtahu. Pečlivě prověř, jak je těžký /nejlehčí mi přišla Inglesina, nejde ale vepředu chytit při výstupu z tramvaje, což mi dost komplikovalo život/, neváhej si sama vyzkoušet, jak se skládá pro cesty autem apod.
Přeju ti krásné miminko Anna
 Jitka, Ríša 3 roky 
  • 

Re: Re: Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(12.3.2001 14:22:37)
Ahoj, úplně s tebou souhlasím, pokud jde o sekáče. Asi by mi trhalo srdce ( a tak ypeněženku), dkyby se naše aktivní robátko válelo na pískovišti v teplákové soupravě za pár stovek... v sekáči právě na tyhle případy ( anejen na ně, kolikrát jsem tam objevila skutečně krásné a v podstatě nenošené věci)nakupuju moc ráda a netrápí mě, když Ríša něco venku zlikviduje... navíc na těhle starších věcech vypadají mnohem lépe nějaké originální záplaty a vylepšení..
ahoj Jitka
 Markéta, Anička 5 měs. 
  • 

Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(12.3.2001 21:45:28)
Musela jsem se pousmát, když jsem si přečetla, že Tvůj manžel chce pro miminko všechno nové. U nás to bylo stejné, pořád jsem slyšela, že na tom přece nejsme tak špatně, abychom museli nakupovat v sekáčích. Tak jsem jednou manžela donutila, aby se šel se mnou podívat v Tescu, co tam mají a za kolik. Oblečení se nám ani jednomu vůbec nelíbilo a ceny byly nehorázné (samozřejmě, že ve srovnání s jinými obchody to ještě šlo). Navíc v sekáčích (a už to tady padlo) najdeš věci nejen laciné, ale i krásné, originální a osvědčené, tedy několikrát prané, nošené, už víš, že něco vydrží.
Co se týče velikostí, všichni mi říkali, ať nekupuju nic velikosti 50 a 56, že přeci u větších věcí ohrnu rukávy a bude. Nebylo, Anička měřila 50 cm a neměla málem v čem jet z porodnice domů, protože ze všeho vypadla. Největší problém byla čepice, která jí padala až k bradě. Takže doporučuju sehnat malinkatou čepičku! :)
Přeju šťastnou ruku a když budeš chtít nakupovat z druhé ruky, tak zkus manžela přesvědčit podobně jako já, uvidíš, že se to povede! ;-)

Markéta
 Iva, 12. týden 
  • 

Re: Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(13.3.2001 8:46:07)
Ahoj Markéto,

se zájme jsem si přečetla Tvou odpověď na téma výbavička. Čekáme první miminko a tak zkušenosti nemám žádné. Od kamarádek ale vím, že miminka oblečení moc "neunosí" a často jsou věci ještě takřka jako nové a už z nich vyrostou. Takže nemám nic proti nakupování v "sekáči" nebo bazaru, samozřejmě jen těch pěkných věciček. Chtěla jsem se zeptat, jestli nevíš (nebo kdokoliv jiný kdo si čtete tento přízpěvek) o nějakém specializovaném sekáči na dětské a kojenecké oblečky. Nevím odkud jsi, mne zajímá především Praha. Vím, že v cizině takové obchody běžně fungují, ale u nás jsem o takovém ještě neslyšela.

Díky a přeji Tobě, miminku a celé Vaší rodině hodně štěstíčka.

Iva
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(13.3.2001 9:26:32)
Milá Ivo,
zrovna minulý týden jsem našla dva pěkné sekáče zaměřené na kojenecké a dětské oblečení. Oba dva jsou v Karlíně, na Sokolovské ulici, nedaleko od sebe. Pokud pojedeš tramvají (8), vystup na zastávce Křižíkova a vydej se směrem k Florenci. Oba dva jsou na pravé
straně.
Jana
 Linda, Sara 2 měsíce 
  • 

Re: Re: Re: Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(13.3.2001 17:00:06)
Milá Ivo,
dva sekáče jsou nad Krčskou nemocnicí na Tempu (2. zastávka) a na Zálesí (3. zastávka) po Krčské nemocnici. Oba jsou veliké a miminkovské věci tam mají sice vystavené,ale je to jen pár kousků. Když se zeptáš, vyndají ti ochotně celý pytel. Nemají to vystavené, protože je to vždycky rychle rozhrabané. Zrovna o víkendu jsem tam pěkně nakoupila.
S pozdravem Linda
 Martina, Andulka 15m 
  • 

Re: Re: Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(14.3.2001 21:34:08)
Pokud se pohybujete po severní Praze, zkuste na sídlišti Ďáblice výběrový dětský secondhand Sluníčko ve Famfulíkově ulici 1145, otevřeno v pondělí, úterý a ve středu 10-13 a 14-17.30 a v sobotu 9-12. O pár set metrů dál je v areálu spotřebního družstva Včela mezi ulicemi Tanvaldská a Střelničná dětský bazar V.I.P., otevřeno v pondělí až čtvrtek 9-17, pátek 9-12. Spojení tramvaj 10, 17, 24 zastávka Štěpničná nebo autobus 175 od metra Nádraží Holešovice, konečná Šimůnkova.
 Kateřina, dcera 3,5 roku 
  • 

Re: Re: Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(16.3.2001 9:23:40)
Mohu doporučit bazar U krtka proti Veletržnímu paláci (myslím, že je to Šternberkova ulice). Dají se tam nejen koupit velmi zachovalé oblečky od miminka po velikost 160, ale i prodat to, co žádná maminka v okolí nepotřebuje. Včetně autosedaček, odrážecích vozítek a pod. Kateřina
 Sylvie 
  • 

Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(13.3.2001 19:12:39)
Ahoj Jano,
než začneš obíhat prodejny, zkus se nejdřív zamyslet, jak si život s miminkem představuješ. Tím myslím:
- jak ho budeš koupat? Ve vaničce, v kyblíčku nebo rovnou ve velké vaně? Zkus si zjistit, co komu vyhovovalo a proč.
- kde bude spát, jaké máš požadavky na postýlku? Pokud bude mít od mala vlastní pokoj, je dobré koupit si i tzv. elektronickou chůvičku. Co se postýlek týká, mně se nejvíc líbila dřevěná kolíbka s nebesy - a pak jsem dala přednost posteli, která roste spolu s dítětem, má i úložný prostor, pro malé děti přebalovací pult, a když už pult nebude potřeba a odstraní se, tak děti mohou spát v postýle s postranicemi, takže ani při divočejší noci nespadnou a zároveň odstraněním pultu vznikne mezera, kudy si mohou vylézt ven. A nakonec se sundají i postranice.
- jak se budeš s dítětem přepravovat? Pokud ponejvíce autem, je dobré koupit si kromě kočárku (podle čeho ho vybírat Ti dobře poradila Anna) i přenosnou autosedačku. Pokud hlavně hromadnou dopravou, tak se zamysli nad tím, jestli by nebylo vhodné koupit si taky nějaké nosítko - klokanku, šátek, babyvak. Opět je vhodné zjistit si, jaké s nimi má kdo zkušenosti- budeš používat pleny papírové nebo hadrové? Ať už se rozhodneš pro jakékoli, je fajn, když po návratu z porodnice máš doma zásobu papírových (cca šest na den) a nemusíš se v první dny zatěžovat praním a žehlením (mně trvalo celé šestinedělí, než jsem byla schopná začít fungovat - celou tu dobu Verunka trvala na tom, že mi bude plandat u prsu aspoň pětadvacet hodin denně a teprve pak zjistila, jak je báječné se z času na čas taky trochu protáhnout na podložce). A naopak - i když budeš používat papírové, tak několik hadrových se Ti bude hodit, třeba jako podložka do poradny nebo až budeš po krmení dávat mimčo odříhnout.
- jak krmit? Pokud nechceš kojit, budeš potřebovat daleko víc věcí, keré naopak při kojení neužiješ.
A teď několik mých zkušeností. Malé jsou tři měsíce a z oblečení používám asi čtyři overaly, troje dupačky a zrovna tak košilek, čtvery ponožky, dvoje rukavičky a dvě čepičky, dva svetříky. Hadříků mám doma víc (starších), ale zatím obměňuji stále to samé, každý druhý den peru (teda - já ne, pračka). Vyřazené oblečky doplňuji v sekáči. Vyhovuje mi, když overaly a dupačky mají rozepínání mezi nožkami, je to praktické při přebalování. Košilky mám radši natahovací přes hlavu (musí mít velký výstřih na knoflíček), z klasických zavinovacích se Verča neustále svlékala. Zapínání oblečků je lepší na bříšku než na zádech, mimčo se líp obléká.
Hračky jsme žádné nekupovali, bohatě nás s nimi zásobilo příbuzenstvo. Nejvíc se osvědčila naprosto jednoduchá chrastítka ve tvaru kroužku nebo špendlíku, ty se Verče dobře drží, jsou dost lehké a nejsou zbytečně velké. Je fajn, když se dají zavěsit na hrazdičku (s hračkami na hrazdičce si Verča dokáže hrát skoro hodinu v kuse). Je dobré mít doma teploměr, já dala přednost digitálnímu. S nákupem teploměru ve tvaru dudlíku bych počkala, já když se pokoušela dát Verče dudlíka, tak jsem neuspěla, malá vyváděla, jak kdybych se jí právě pokoušela zavraždit. Zrovna tak je zbytečné kupovat moc kosmetiky, na novorozence by se zbytečně používat neměla. Já většinou koupu pouze ve vodě, bez mýdla a olejíček jsem potřebovala zatím jenom párkrát, většinou máme kůži dobrou. Zadeček mažu Ondřejovou mastí, dobrá je i rybí mast (obojí se dá koupit v lékárně). Osvědčil se mi velký míč na sezení, když už nevím, jak bych malou zklidnila, tak pohupování na míči většinou pomůže (ocenila jsem ho i v těhotenství - ve 30. týdnu se mi zablokovala záda a od té doby byl míč to jediné, na čem jsem mohla sedět). Jestli máte víc jak jednopokojový byt, tak doporučuji koupit (nebo půjčit) si koš na prádlo. Když ho vyložíš dekou, máš z něj přenosnou postýlku a malý máš pořád na očích.
Ahoj Sylvie
 Lída, syn 22m 
  • 

Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(15.3.2001 19:12:15)
Ahoj,
mně se ještě osvědčilo kupovat nejmenší oblečky ve světlých barvách. Ze začátku bylo miminkovského prádla na praní tolik, že v pohodě zaplnilo pračku, takže jem ho prala samostatně s přidaným cyklem máchání. Darované tmavší oblečení jsem musela prát buď v ruce, nebo s naším oblečením.
Příjemné nakupování
Lída
 Darja, dcera, 5 a půl měsíce 
  • 

Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(22.3.2001 10:42:17)
Právě před nedávnem jsem dokončila článke pro speciál o těhotenství a porodu pro časopis Vlasta, který vyjde v dubnu. Tento článek ti tedy posílám.:
Pořizujeme výbavu aneb vše, co potřebujete vy i vaše děťátko, než přijde na svět
Narození dítěte je nepochybně jedním z nejkrásnějších okamžiků života. Moment, kdy se z partnerů stává rodina je nezapomenutelným zázrakem. Avšak příchodu miminka na svět předchází vždy důkladné přípravy. Protože nastávající maminky očekávající narození prvního děťátka často při vstupu do prodejny s dětskými potřebami propadnou panice z nepřeberné nabídky všech možných i nemožných součástí dětské výbavičky, nabízíme vám přehled toho nejdůležitějšího do začátků, ale i potřeb, které využijete vy sama v porodnici, i po návratu domů.
Možná jste nadšeně běžela koupit první dupačky vzápětí poté, co vám těhotenský test potvrdil onu radostnou novinu. Některé nastávající maminky naopak nechávají pořizování výbavičky až na poslední chvíli, kdy existuje pouze malá pravděpodobnost, že by nějaká nepříjemná událost mohla těhotenství přerušit. Kdy tedy začít s nákupy, jak se orientovat v nabídce a co je opravdu důležité?
Jedním z klíčových faktorů rozhodujících o složení výbavičky pro vaše miminko je roční období, ve kterém se má dítě narodit. Pokud termín porodu vychází na podzim nebo zimu, je třeba tomu přizpůsobit jak oblečení, tak například i výběr kočárku. Výbavu byste měla pořizovat ve chvíli, kdy těhotenství již poněkud pokročilo, ale ještě vás příliš neomezuje v pohybu a aktivitě. Je totiž třeba být připravena na to, že některé děti se hlásí na svět trochu dříve (předčasný porod). Proto je lepší mít asi okolo sedmého měsíce těhotenství výbavu kompletní. Můžete tak sdílet radost z jejího pořizování s partnerem.
Základní výbava neměnná pro „letní“ i „zimní“ děti zahrnuje postýlku, která by měla mít tzv. zdravotní atest. To znamená, že její povrchová úprava je zdravotně nezávadná a nejsou na ní žádné výčnělky, o které by se dítě mohlo zranit. Postýlka by měla mít tři polohy a pohyblivou bočnici, která by však měla být zajištěna proti tomu, aby s ní mohlo manipulovat dítě. Klasický rozměr postýlek bývá 60x120 cm. Taková postýlka vydrží vašemu dítěti asi do tří let. Vyrábějí se však také větší postýlky, které se později dají sestavit na normální lůžko pro starší dítě. Ty bývají ale také cenově náročnější. Matrací do postýlek existuje také mnoho typů. Například molitanové, antialergické či vyrobené z kokosového vlákna. Důležité však je, aby se matrace neproležela a byla vzduchově prodyšná. I u matrací hledejte proto zdravotní atest. K postýlce potřebujete peřinky a povlečení. Nejčastěji pořizované peřinky jsou vyrobené z tzv. dutého vlákna, které je možné prát v pračce. Prostěradlo by mělo být lemované pružnou gumou, aby se mohlo zachytit za okraj matrace. Vystačíte s asi trojím bavlněným povlečením a třemi prostěradly. K postýlkám je vhodné mít postranní mantinely, které se často kupují v balení ještě s nebesy a povlečením. Ty vytvářejí dítěti zpočátku intimnější pocit ve velké postýlce a později zabraňují otlačení či bouchnutí se o její stěny. Velmi šikovným pomocníkem zejména pro větší či patrové byty je proutěný koš na konstrukci s kolečky, který dítěti asi do tří až čtyř měsíců slouží jako „denní“ postýlka. Tuto službu vám prokáže také tzv. polohovací lehátko. Jeho nevýhodou je, že na něm dítě nemůže ležet na bříšku. Asi od dvou měsíců děťátko ocení hrací kolotoč nad postýlkou, který také podporuje vývoj psychomotorických funkcí. Dále potřebujete vícekombinační kočárek, který vám poslouží jako hluboký kočárek a později jako sportovní verze. K němu patří pláštěnka a v létě síťka proti hmyzu. Ty někdy bývají zahrnuty do výbavy kočárku. Do korbičky se pořizuje tzv. plymo, což je polštářek a peřinka. Maminky, které si nepotrpí na ozdobený kočárek pak budou potřebovat alespoň dětskou deku.
Od 1.1. 2001 dopravní vyhláška nařizuje povinnou autosedačku pro přepravu dětí do 12 let. Pro novorozence pořídíte sedačku zhruba od 1500 Kč. Ta by měla dítěti vydržet asi rok. Na autosedačce je lepší nešetřit a zakoupit opravdu kvalitní typ s pětibodovými bezpečnostními pásy. Zezačátku bude třeba ji vybavit polstrovanou opěrkou na ještě nestabilní hlavičku a v zimě také fusakem. Autosedačku pro novorozence zakupte raději ve specializované dětské prodejně, kde vám pomůže s výběrem odborný personál. Autosedačka vám také značně usnadní běhání po nákupech. Ty vám zjednoduší i klokanka na dítě. Když ale děťátko trochu povyroste, mohou vás z ní bolet záda.
Ke každodenní výbavě pak budete potřebovat asi 30 látkových plen, 1 zavinovačku, kterou využijete již při odchodu z porodnice, jednu samozavinovačku, která se zezačátku může hodit jak v postýlce, tak v kočárku, ale i při kojení. Dále je dobré zakoupit asi dvě různě velké lahvičky pro případ, že byste odsávala mléko či krmila umělou výživou, ale také pro podávání dětského čaje. K nim potřebujete kartáč na lahve a hodí se i termoobal na lahvičky. Kromě toho by vám neměly chybět nůžtičky na nehty, odsávačka na hleny, lžička na případné podávání čaje nebo odstříkaného mléka, teploměr (digitální či obyčejná rychloběžka), kartáček na vlasy, 2 žínky, 2 ručníky s dětskou kapucí, ale také podložka na přebalování. S takovými doplňky, jako odsávačka mléka či ohřívačka na láhve raději počkejte až podle toho, co budete potřebovat po návratu z porodnice. Pokud nechcete ztrácet čas s vyvařováním dudlíků a lahviček, bude se vám hodit sterilizátor.
Na koupání potřebujete vaničku (nekupujte úplně nejmenší, ať vám nějaký čas vydrží) a podložku do vaničky. Koupání však zvládnete i bez podložky, pokud do tohoto každodenního rituálu zapojíte tatínka. Ten si alespoň drobečka užije a při koupání jej podrží. To vám umožní nalít do vaničky více vody, aby dítě nadnášela.
Mezi základní kosmetiku patří dětská koupel, tělové mléko, dětský olej, dětský šampon, ušní anatomicky tvarované tampony, dětská mast s rybím tukem a na ošetření pupíku již můžete mít připravený 60% líh a čtverečkovou buničinu.
Pro začátek je dobré mít také asi tři dudlíky (anatomicky tvarované, či obyčejné kulaté, silikonové ale děti často odmítají, protože jsou tvrdší)
K základnímu oblečení novorozence patří asi 6 body s dlouhým rukávem ve velikosti 50-56 ( do zásoby můžete mít i větší kusy ve vel. 62) a 2 s krátkým. Dále asi 5 dupaček ve velikosti 56 – 62 (pozor při výběru značek, zahraniční velikost 62 může být jako vel. 56 u českých výrobců), čtvero ponožek, 2 svetříky propínací vpředu – vel. 62, 2 kabátky – vel. 62, 2 overaly – na spaní a na ven, 2 čepičky ( materiál volte podle ročního období – viz. později v tomto článku), případně rukavičky a kombinézu.
Na přebalování je dobré mít doma v zásobě kromě přebalovací podložky také několik balení papírových plen ve velikosti „mini“ (od 2-5 či od 3-6 kg.) Klidně vyzkoušejte více značek, uvidíte, co děťátku vyhovuje nejvíce. Plenky by měly udržet dětskou pokožku v suchu a také umožňovat přístup vzduchu. Hodí se vám také několik balení vlhčených ubrousků na očištění dětského zadečku.
Příruční zavazadlo do porodnice by mělo být pro každý případ připravené již od 7 měsíce těhotenství a mělo by obsahovat základní kosmetiku pro vás (skvělým pomocníkem je sprchový šampon a tělové mléko s obsahem tea tree oil, které zbaví pokožku choroboplodných zárodků jež by se při kojení mohly dostat dítěti do úst a způsobit zde onemocnění zvané moučnivka. Jde o bolestivou a někdy obtížně léčitelnou infekci), 2-3 ručníky, 2 žínky, župan, vložky do podprsenky na unikající mléko, 2 mateřské podprsenky s odepínacími košíčky, jednorázové kalhotky (zakoupíte ve zdravotnických potřebách – 1 balení asi po 5 kusech), přezůvky, ale také vlastní toaletní papír. Tzv. erární noční košile a oblečení, plenky i kosmetiku na dítě dnes již ve většině porodnic dostanete k dispozici. Je lepší se ale o tom informovat. Na sezení vám po porodu pomůže nafukovací dětský kruh. Kromě toho s sebou nezapomeňte také občanský průkaz, oddací list (u neprovdaných rodný list) a dohodu o jménu dítěte podepsanou oběma rodiči. (tu obdržíte v porodnici při první návštěvě těhotenské poradny). Pro dítě přibalte také dudlík. Oceníte ho zejména v prvních dnech, kdy si budete chtít odpočinout. K porodu vezměte také láhev vody a případně minerální vodu ve spreji, která příjemně osvěží obličej. Pokud bude manžel u porodu, připravte mu větší svačinu. Určitě jí při delší první době porodní ocení. Na propuštění z porodnice si přichystejte oblečení, které jste nosila asi ve 4-5 měsíci těhotenství. Jenom velmi málo maminek odchází z porodnice v kalhotách, které nosily před otěhotněním. Pro děťátko potřebujete body s dlouhým rukávem, kabátek, overal, ponožky, čepičku a v zimě také kombinézu či alespoň teplou bundičku. Dále zavinovačku s teplou vložkou a dětskou deku.
Děťátko se narodí na podzim či v zimě
V tom případě je třeba myslet na to, že termoregulační systém dětského tělíčka je ještě značně nevyvinutý, a proto snadno prochladne stejně tak, jako se přehřeje. Na zimu je lepší vybírat hluboký kočárek, s dostatečně dlouhou, prostornou korbou do které se vám vejde i větší dítě v zimním fusaku. Podle ročního období a terénu, na kterém budete kočár vozit volte úpravu podvozku a kol. Lepší jsou větší kola s hrubším vzorkem (můžete mít i nafukovací). V prvních týdnech je lepší dítě na noc zabalit do samozavinovačky. Pocit těsnějšího sevření ho zklidní, protože mu připomene pobyt v bříšku a také tím zabráníte prochladnutí odspoda. V přetopeném bytě vytápěném ústředním topením dítěti snadno vysychá sliznice. Velkým pomocníkem v takové situaci je zvlhčovač vzduchu nebo odpařovače vody na topných tělesech. Teplota v pokoji, kde dítě spí by se měla pohybovat okolo 18-19 stupňů Celsia. Dítě na ven oblékejte raději do více vrstev, než do jedné silné. Vybírejte dostatečně vyteplené oblečení jako například kombinézku – overal s kapucí a uzavřenými nohavicemi a teplou čepičku (například z vlny či fleecu). Přes zimní fusak budete ve větší zimě potřebovat teplou dětskou deku. I při oblékání ven ale dbejte na to, aby se dítě nepotilo. Raději oblečte více vrstev než dvě silné. Doma dítě příliš nenabalujte, aby se nepřehřálo, stačí body s dlouhým rukávem, dupačky, případně ponožky a pokud mu bude chladněji také kabátek.
Děťátko narozené v jarních a letních měsících
Potřebuje mnohem méně oblečení, než zimní děti. Je ale třeba pamatovat na to, že i v létě se může silně ochladit. Při výběru kočárku můžete zvolit sportovnější vícekombinaci s možností úpravy na hluboký kočárek a pro chladnější či deštivější dny nánožník na kočár. Při velmi teplém počasí postačí dítěti přes plenky obléci volnější tričko. U novorozenců s dlouhým, u staršího kojence s krátkým rukávem. U velmi malých dětí ale kontrolujte, zda nemá chladná chodidla a dlaně. V tom případě jej přikryjte lehkou dekou a oblečte bavlněné ponožky. I při kratším pobytu na slunci by dítě v prvních měsících života mělo mít krytou hlavičku bavlněnou čepičkou nebo kloboučkem. Pokožku miminka je třeba chránit šetrným krémem s UV filtrem (faktor 25 a více)a to alespoň půl hodiny před odchodem ven.
V každém případě je však nejdůležitější pro děťátko připravit láskyplné, útulné zázemí, ve kterém bude prospívat jak tělesně, tak duševně.


 Stáňa(40)+Ondra(7) 
  • 

Re: Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(22.3.2001 13:00:26)
Ahoj Darjo,
pokud chceš svůj článek publikovat v tom znění, jak jsi ho uvedla tady, chtěla bych Ti jej v jednom bodě malinko upřesnit (pokud už není pozdě). Povinnost přepravovat dítě v autosedačce vyplývá ze zák. č. 361/2000 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění zák. č. 60/2001 Sb. (nikoliv z „dopravní vyhlášky“). Ustanovení § 6 odst. 1 tohoto zákona stanoví, že řidič je povinen „přepravovat při jízdě po dálnici nebo po silnici pro motorová vozidla osoby mladší 18 let a menší než 150 cm na sedadle jiném než uvedeném v písmenu b), které je vybaveno bezpečnostním pásem, pouze za použití zádržného systému“(sedadlem uvedeným v písmeni b) je sedadlo vedle řidiče – pro to platí speciální úprava, a zádržným systémem se podle § 2 písm. ii) rozumí kromě jiného právě dětská autosedačka). Tato úprava, podle které je povinnost používat autosedačku, vztahuje jen na dálnice a silnice pro motorová vozidla, platí od 18. 2. 2001 (v období 1.1. 2001 až 17.2. 2001 tato povinnost platila obecně).
Podotýkám, že nechci vyvolat diskusi o prospěšnosti nebo nutnosti dětských autosedaček – konec konců, k tomu se tu v jiné rubrice diskutovalo někdy na podzim. Chci jen pomoci Darje, aby její článek byl pokud možno přesný a protože neuvedla svůj mail, činím to tady.
 Ivana, 9 tyzden tehotenstva 
  • 

Re: Re: Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(23.3.2001 1:59:26)
Muslim, ze v Darjinom prispevku nebolo podstatne, ci uviedla spravne podla akej vyhlasky je autosedacka povinna, v tomto prispevku slo v prvom rade o radu aku si zaobstarat vybavicku a podla mojho nazoru je to najlepsie spracovany prispevok, aky som tu citala. Taktiez ma zaujima, co pre svoje buduce dieta kupit, pretoze je to moje prve dieta a konecne som natrafila ne celkom podrobny zoznam, ktoreho sa mozem pidrziavat. Ja za Darjin prispevok dakujem.
 Darja, pětiměsíční dcera 
  • 

Re: Re: Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(26.3.2001 9:59:29)
Milá Stáňo, moc ti děkuji za upřesnění k mému článku,je velmi přesné. Tuto vyhlášku jsem samozřejmě četla, ale problém je, že pro článek jsem silně limitovaná prostorem, a kdybych se tam sáhodlouze rozepisovala o přesném znění vyhlášky, už by se tam nevešly další podstatné věci. Navíc já sama mám doma miminko a vím, že i když nejedem po dálnici nebo motorové silnici, korbička kočáru zabere moc místa, takže autosedačka je nakonec nejpraktičtější a z hlediska dětských lékařů nezávadná věc. Navíc jsem zjistila, že právě na dálnici na dlouhé vzdálenosti bych dceru spíše uložila do korbičky kočárku, protože se po dvou hodinách začne kroutit a protahovat a v sedačce nevydrží. Každopádně děkuji a zdravím.
 Míša, syn 4 roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(26.3.2001 11:03:36)
Ahoj Darjo,
prosím, nezaměňuj VYHLÁŠKU se ZÁKONEM. Povinnost používat pro děti zádržný systém ukládá přímo zákon č.361/2000 Sb. ve znění zákona č. 60/2001 (ostatně to tu už psala Stáňa). Už nad Tvým článkem mě trochu zarazilo, že sis to neověřila (přece jenom noviny a časopisy vytváří "veřejné mínění"), a ještě víc mě zaráží, že když Tě na to někdo (Stáňa) upozorní, dál vytrvale píšeš o "vyhlášce". Možná Ti to přijde jako nedůležité puntíčkářství, ale mezi vyhláškou a zákonem je veliký rozdíl.
Nevykládej si to špatně, nijak nekritizuju Tvůj článek (naopak mi přijde velmi přehledný a pro budoucí maminky užitečný), ani nemíním diskutovat o vhodnosti používání sedaček na dálnici nebo ve městě, jen mi přijde, že při současném chabém právním povědomí, by se do toho nemusel zanášet ještě větší zmatek.
 Milada, dcera 4m., syn 5let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(3.4.2001 10:13:53)
Darjo,

prosím, můžete uvést, zda jste článek upravila podle Stáni a Míšy a v kterém čísle Vlasty ho najdu?

Děkuji
Milada

 Milada, dcera 4m.,syn 5let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(3.4.2001 17:14:29)
Darjo,
omlouvám se za tu hrubku.
Milada
 Darja 24, půlroční dcera 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(11.4.2001 21:25:44)
Ahoj Milado. Mám velkou smůlu. Volala jsem do redakce, aby celou věc v mém článku upřesnili, ale bohužel již bylo celé vydání posláno do grafického studia, takže budu muset udělat nějakou zpětnou omluvu. Toto číslo vyjde v nejbližších týdnech v dubnu a bude to zvláštní vydání ne ve Vlastě, ale součást Vlasty - speciál o těhotenství a porodu. Takže se všem omlouvám za nepřesné znění - místo zákon týkající se přepravy osob mám napsáno vyhláška. Omluvte mě, Ale snad v tomto čísle najdete mnoho jiných článků ode mě, které vám pomohou v začátcích. Díky Darja
 Milada, dcera m., syn let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(11.4.2001 22:08:21)
Darjo,

díky za odpověď.

Milada
 Míša, syn 4 roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(12.4.2001 12:08:05)
Darjo,
ach jo. Zase špatně (i když už jsi alespoň opustila tu utkvělou představu o vyhlášce) - není to "zákon týkající se přepravy osob". Je to "zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích". Nedá se nic dělat, když už ses rozhodla zmínit o právním předpise, musíš ho citovat přesně (kdybys v článku napsala jen "je dobré opatřit dítěti autosedačku", mohla jsi mít klid).
Promiň mi mou zvědavost, ale je psaní článků pro časopisy jenom Tvůj koníček, nebo jsi novinářka původní profesí (tj. absolventka žurnalistiky)?
 Darja, půlroční dcera 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(12.4.2001 16:57:41)
Ahoj Míšo. Vyhrabeme se někdy z toho upřesňování? Až budu psát omluvu, upřesním tento zákon o provozu na pozemních komunikacích přesně podle dané sbírky zákonů. Možná máš dojem, že působím jako neprofesionální novinář. Pokud ano, mrzí mě to. Uznávám, že tuto chybu jsem si způsobila sama. I když jsem žurnalistiku nevystudovala, vystudovala jsem politiku a sociální vědy. Novinařinu jsem měla jako postranní obor. Studovala jsem na zahraniční vysoké škole. V právu se přiznávám moc nevyznám, takže to radši příště obejdu. Jako redaktorka pracuji již čtvrtým rokem. Začala jsem v Cosmopolitanu a Harper´s Bazaaru a nyní jsem ve Vlastě. Protože nejsem v redakci, ale píšu z domova, nepodařilo se mi najít si veškeré faktické podklady. Ještě jednou se omlouvám a chybu v dohledné době ( po vydání čísla) opravím.
 Míša, syn 4 roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(12.4.2001 20:39:26)
Ahoj Darjo,
teď už jen maličkou připomínku, že se Sbírka zákonů píše s velkým S (protože se tak jmenuje) a máme to vychytaný. Přijde Ti jako nestydatý požadavek, že by tohle všechno měl novinář udělat dřív, než článek odevzdá?
Zkus si, prosím, představit, že narazíš v článku na něco, co se týká Tvého oboru a co je evidentní blbost (a to ta "dopravní vyhláška" vážně byla), někdo autora na chybu upozorní a uvede to na pravou míru, autor poděkuje, ale problém zcela nepochopí, napíšeš k tomu druhé upozornění, autor opět poděkuje, ale je tam chyba do třetice. Co si budeš myslet? Uvádím to na svoji omluvu, pokud se Ti zdálo, že moc prudím a útočím.
No, už tím tady dál nehodlám zabírat místo. Moje adresa je kdyžtak nahoře.

Jinak jsem si ten článek teď znova přečetla a je vážně dobrý. Pochybnosti mám jen o dudlíku - mě pediatři tvrdili, že by se miminku neměl v prvních šesti týdnech dávat, aby se mu nenaboural sací reflex. Na druhou stranu, znám děti, které s dudlíčkem spaly opravdu už v porodnici a kojení zvládly v pohodě. Stáňa(40)+Ondra(7) 
  • 

Re: Jakou pořídit výbavičku? - Pro Darju 

(13.4.2001 10:12:45)
Ahoj Darjo,
protože v době, kdy jsme byla na MD, jsem se potýkala s podobným problémem - v případech, kdy po mně někdo chtěl radu z mého oboru, neměla jsem taky možnost si některé věci pořádně ověřit a musím říci, že mi to dost vadilo), tak Ti nabízím následující. Budeš-li si potřebovat ověřit konkrétní číslo právního předpisu nebo jeho znění, ozvi se na můj mail. Já mám teď v práci poměrně slušný přístup k posledním znění jednotlivých právních předpisů včetně určité možnosti vyhledávání, takže bude-li to v mých silách, ráda Ti pomůžu. Můj mail je u jména.
 Darja, půlroční dcera 
  • 

Re: Re: Jakou pořídit výbavičku? - Pro Darju 

(13.4.2001 12:24:01)
Milá Stáňo, moc ti děkuju za vstřícnost, ráda tvou pomoc využiju, až to budu potřebovat. Je skvělý, že člověk získá takovou pomoc i přes internet. Kdybys na oplátku ty něco potřebovala ohledně zdraví svého nebo svého dítěte, taky se mi ozvi na mail, uvádím ho. Ještě jednou díky a krásné svátky
 Darja, půlroční dcera 
  • 

Re: Re: Jakou pořídit výbavičku? - Pro Darju 

(13.4.2001 12:24:37)
Milá Stáňo, moc ti děkuju za vstřícnost, ráda tvou pomoc využiju, až to budu potřebovat. Je skvělý, že člověk získá takovou pomoc i přes internet. Kdybys na oplátku ty něco potřebovala ohledně zdraví svého nebo svého dítěte, taky se mi ozvi na mail, uvádím ho. Ještě jednou díky a krásné svátky. Sorry, až tahle zpráva má můj mail.
 Lucka (20 let), bezdětná 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(10.5.2001 15:56:10)
Milado, co to tvrdé Y ve slově MÍŠY?!
 Milada, dcera 6m, syn 5 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(10.5.2001 23:08:39)
Lucko, prosím, podívej se o kousek dál v této diskuzi, na den 3.4., čas 17:14:29. Ono se prostě s dítětem na klíně někdy něco nepovede, ale já se za tu hrubku alespoň zpětně omluvila.
Milada
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jakou pořídit výbavičku? 

(11.5.2001 8:03:14)
Lucko, nic ve zlém, ale zde se diskutuje na téma Výbavička, a chybička se někdy vloudí, tak se snad nebudeme napadat. Nejsi náhodou učitelka? Kontroluj redaktory v novinách, ale ne kamarádky, které si pomáhají...
 Katka + Péťa 6m. 
  • 

Re: Kde nakoupit výbavičku? 

(7.4.2001 18:53:47)
Zazněl tady názor, že ne Tescu není nic pěkného na mimnko. Nevím kam dotyčná jezdí do Tesca, ale já s manželem jezdím do Heršpic (u Brna) a jsme tam maximálně spokojeni.Nakoupili jsme tam (a také v Hypernově, též v Heršpicích),bodíčka, dupačky, ponožky, koj. láhve, dudlíky, kabátky, svetříky, vaničku atd. Pouze kočárek (zn. DEMA) jsme koupili přímo ve velkoslakadě v Hodoníně.Postýlku, peřiny a peřinky do kočárku jsme koupili v Břeclavi.Do Tesca a Hypernovy jezdíme nakupovat stále, protože ceny jsou tam podstatně nejlevnější něž v našem blízkém okolí.Nejsme žádní boháči a nemáme peněz na zbyt ale přesto bych oblečení pro sebe a už vůbec NE pro dítě v sekáči nikdy nekoupila!!!To je ale každého věc kde nakupuje, já jsem pouze napsala svůj názor.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde

Všechna témata


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.