| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Domácí škola - příprava pro laika

 Celkem 17 názorů.
 frosti 


Téma: Domácí škola - příprava pro laika  

(31.10.2012 10:48:45)
Ahoj,

chci pozadat o radu. Casem chci zacit ucit sve dva syny cestinu (a pozdeji i dejepis a vlastivedu). Je to vice mene z donuceni, protoze zijeme v zahranici. Zadne ucitelske sklony jsem nikdy nemela a trochu v tech vsech informacich ted plavu (nebo se spise topim ~;) ). Potrebovala bych trosku nasmerovat k zakladum, protoze mam jeste dost casu se na to pripravit. Tak bych chtela nejdrive zacit s troskou skoleni pro sebe.

Puvodne jsem chtela jet proste podle ucebnic, ale cteni na internetu a i v teto diskusi mi ukazalo spoustu novych moznosti. Ted k tem dotazum:

1.) Vite o nejake dobre "prirucce (domaciho) ucitelstvi pro zacatecniky"?

2.) Jake jsou mozne druhy vyuky? (Cetla jsem napriklad neco o Waldorfske skole.) Muzete doporucit nejake zdroje informaci? (Zaklady a "jak na to".)

Je mi jasne, ze vysokou pedagogickou za 2 roky nenastuduji, ale chtela bych alespon trochu vedet o moznych pristupech a postupech, at mam pred svou improvizaci trosku zaklady a pojem o moznostech.

P.S. Muze byt i v anglictine.
 Tatramelka+3 


Re: Domácí škola - Příprava pro laika  

(31.10.2012 12:46:50)
Bohužel ti teda neporadím, ale sama jsem zvědavá... . Psala jsem tu nedávno, taky bych se ráda nachystala, probrouzdala jsem internet a nic moc jsem tedy nenašla.
 Žžena 


Re: Domácí škola - Příprava pro laika  

(31.10.2012 13:09:40)
frosti,
já myslím, že nejdůležitější je pro začátek v tom úplně neplavat.
Když neumíš učivo základní školy, přečti si nějaké učebnice pro základní školu, pak třeba pro střední, vyhledávej souvislosti, co Tě zaujme, ptej se na nesrovnalosti (třeba tady) atd. Pak Ti samo vyplave, co Ti přijde důležitý, co bys asi dětem chtěla zdůraznit, jak bys jim to chtěla vysvětlit, aby to pochopily a neměly s tím chápáním třeba takové těžkosti, jako jsi měla Ty, když jsi na to téma poprvé narazila.

Otázka č. 1, tedy "příručka domácího učení pro začátečníky", je absurdní, když neznáš to, co chceš učit.

K otázce č. 2 - samozřejmě existujou různé přístupy, literaturu k nim najdeš v každé knihovně, a to, co bude nejlepší pro Tebe a Tvoje děti, taky musíš pak vybrat sama... každýmu svědčí něco jiného... a svoje děti znáš nejlíp Ty.

Nemůžeš někoho jinýho dobře naučit něco, co sama neznáš. Obě složky "učitelství" - tedy jak schopnost učit, tak znalost té látky, jdou ruku v ruce.
 Žžena 


Re: Domácí škola - Příprava pro laika  

(31.10.2012 13:16:51)
Pro představu Ti může třeba pomoct vžít se sama jakoby do role žáka. Představit si, co by Tobě pomohlo, aby ses danou látku naučila. Zkusit si třeba vzpomenout, jak to učili Tebe, a jestli Ti to vyhovovalo, nebo jestli bys to tenkrát ocenila trochu jinak, co by se dalo vylepšit.
A nebo zkusit jen tak dítě něco naučit. Na vlastní kůži - prostě takovou "demo-verzi" učení. Zkusit si na konkrétní látce, co Tě k tomu napadne, postavit si nějakou osnovu, najít materiály, o kterých si myslíš, že dítě zaujmou... a prostě naživo na svém "pokusném modelu" otestovat, jak na to bude reagovat (protože ta realita toho působení Tvé učitelské snahy na ono konkrétní dítě může být úplně jiná, než jak si to představuješ, dokud to nezkusíš).
 frosti 


Re: Domácí škola - Příprava pro laika  

(31.10.2012 15:46:36)
Diky!

Zkusim to trosku objasnit. Ucivo ZS s pomoci ucebnice snad nejak zvladnu. (Mam vystudovanou VS.) I kdyz priznavam, ze v oblasti cestiny budu muset hodne opakovat ~f~

V cem plavu je ta spousta pojmu: genetická metoda, analyticko-synteticka metoda, montessori a waldorfska pedagogika, atd. nejaky strucny prehled s hlavnimy pojmy, pristupy, klady a nevyhodami by se mi hodil ~;) Je napriklad nejaky rozdil mezi montessori a waldorfskou pedagogikou?

I kdyz bez tech pojmu bych se i obesla. Co vsak potrebuji je prave to "jak na to". A tak jsem doufala, ze tu snad uz nekdo provedl ten nejrozsahlejsi vyzkum a trosku poradi, co je dobre si precist. Priklady jak motivovat, jak zaujmout, cemu se vyhnout, atd.

Kluk je v mnohem zcela jiny nez ja a tak hledam inspiraci jak na nej. ~;)





 Žžena 


Re: Domácí škola - Příprava pro laika  

(31.10.2012 17:07:49)
Frosti,
ale ono neexistuje jedno "jak na to", který by Ti někdo řekl, a Ty budeš mít vystaráno. Těch přístupů je víc, každýmu může fungovat něco jiného; různí lidé - různé volby; různé děti - různé potřeby.
Spíš než teorie (kterou bez představy o praxi nepobereš) by Ti pomohla praxe - podívat se na někoho jiného, jak učí. Klidně na nějaké záznamy ze škol, na netu je takových mraky, jsou tam i nahrávky hodin z různách předmětů, kde se děti učí třeba i venku atd.
Pro informace o tom, jak učit, pohledej klidně na netu články, které jsou o metodice, didaktice, o motivaci... google Ti toho vyplivne mraky. V knihovně taky určitě najdeš. Neexistuje jedna všespásná a nejlepší kniha. Ale nějakou prostě vezmi do ruky, přečti, a nad obsahem se zamysli. Zamysli se nad tím, co z té knihy by u vás asi fungovalo, to zkus třeba použít, zamysli se nad tím, co by u vás nefungovalo, v tom případě budeš vědět, co máš konkrétně hledat jinde, jestli to jiný autor nepojímá jinak a nedal by Ti lepší návod.
 Žžena 


Re: Domácí škola - Příprava pro laika  

(31.10.2012 17:08:57)
A ty pojmy, ve kterých plaveš, najdeš na wiki, vygooglíš.
 noemmi 


Re: Domácí škola - Příprava pro laika  

(31.10.2012 17:28:08)
NEvím, možná už to tu někdo psal, ale dnes poštovné zdarma.
http://www.albatrosmedia.cz/~o~
 Bodlík 


Re: Domácí škola - Příprava pro laika  

(31.10.2012 17:40:42)
Co se týče čtení: "V cem plavu je ta spousta pojmu: genetická metoda, analyticko-synteticka metoda", z toho si nic nedělej. Taky jsem z toho byla nervózní, jak to zvládnu. No, děti to zvládly naprosto v pohodě. Jakou metodou? Upřímně nevím, asi od všeho něco. Výsledkem je, že jsem první dítě naučila číst. Čte dobře. A to naučilo číst to druhé. Hrály si na školu. Nemohu si vynachválit místo slabikáře staré Čtyřlístky. Ten příběh a pohihňávání je velkým motorem k dočtení. První děcko milovalo textíky, kde byla nějaká slova nahrazena obrázkem. Druhé to nerado. I teď zjišťuju, že stejně na každého musím trochu jinak.
 Kamisi 


Re: Domácí škola - Příprava pro laika  

(31.10.2012 21:11:30)
Jo jo, čtyřlístky u nás taky bodovaly.
Starší syn se třeba naučil číst s atlasem vlajek, potřeboval si ty státy přečíst.

Co se týče základních věcí, jako je čtení a psaní, s tím bych si vůbec hlavu nelámala. Na začátek bych vzala magnetky nebo puzzle s písmenkama a obrázkové knížky, většině dětem to začne jít tak nějak "samo", když na to dospějou.
Co se týče dalších výukových témat, na to je dost brzo, to, co se učí na prvním stupni, se děti většinou naučí naprosto přirozeně, tím, že si spolu povídáte a chodíte na procházky.
 Kamisi 


Re: Domácí škola - Příprava pro laika  

(31.10.2012 21:32:46)
Když se tak nad tím zamýšlím, kluci se vlastně naučili číst doma, aniž bychom měli cílenou domácí výuku. Starší se to naučil ještě před nástupem do školy, mladší v první třídě, ale ve škole vůbec nechtěl ze začátku spolupracovat, nechtěl nahlas číst, připadal si hloupě, že to neumí, když některé děti už jo. A pak najednou hup, třída byla sotva v polovině abecedy a on už četl všechno. Najednou pochopil a šlo to samo.

Pokud by mě škola netlačila, byla bych pro co nejpozvolnější a nenucený způsob, je jedno, jestli se dítě naučí číst ve čtyřech nebo v osmi letech, nakonec se to naučí.
Důležité je inspirativní prostředí, písmenka, knížky, hlavně zábavné, tématicky takové, aby se dítěti líbily, každé dítě je jiné. A když začne poznávat první písmenka, přidat volně psaní, ale fakt netlačit a nenutit, toho bude mít dost ve škole, i když ne v češtině.

Já mám teda zkušenost s dětmi, které se nejlíp učí, když jim do toho nikdo moc nezasahuje a nejlepší je, když se člověk učí, aniž si to uvědomuje. K tomu je doma úžasný prostor.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Domácí škola - Příprava pro laika  

(31.10.2012 18:00:05)
Frosti, číst si o waldorfu a Montessori (rozdíl mezi nima je obrovskej) je jako učit se o přírodě z domu přes okno místo v lese a na louce...

Pokud Tě to fakt zajímá, doporučuju spíš kurz nebo návštěvu školy (pokud bys měla zájem zajet do Montessorky, nabízím přijet k nám - v jedný učim a mohli byste u nás strávit den - kdyžtak mi napiš na mail pod nickem; MMCH určitě by Ti totéž umožnili i jinde, takže pokud máš něco v dosahu, neboj se tam zeptat).

Jinak mám o alterškolách webovky, ale tam jsou jen nejzákladnější informace - aby si rodiče přečetli, co existuje a vybrali si, čím se chtějí zabejvat podrobněji. Je to na http://www.alternativniskoly.cz/
 Delete 


Re: Domácí škola - Příprava pro laika  

(31.10.2012 18:03:37)
Mohu pomoci trochu s těmi pojmy.

Analyticko-syntetická metoda čtení je ta, kterou se učila číst většina z nás, tedy přes písmenka a slabiky ke slovům. Učí se postupně písmenka, z nich se postupně učí číst slabiky a z nich slova, nejdříve dvojslabičná, později jednoslabičná a víceslabičná.
Genetická metoda čtení je s vynecháním těch slabik. Začíná se jen velkými tiskacími písmeny, naučí se několk málo písmen a z nich se učí číst rovnou celá slova. Takže se začíná jednoslabičnými třípísmenými slovy, aby dítě zvládlo očima obsáhnout všechna písmenka ve slově, ta si v hlavě spojit a nahlas pak vyslovit přečtené slovo. Krátká slova se tak dítě aučí číst poměrně rychle, u delších si později samo dopomůže přes slabiky, protože očima zvládne najednou jen určitý počet písmen (tak do pěti, šesti). Takže děti jsou poměrně brzy (běhe několika týdnů) přečíst si jednoduchá zadání úkolů, pokud jsou psaná hůlkovým písmem. Teprve později, když už dítě zvládá princip, se přidávají malá tiskací písmena a psací písmo.
Ještě existuje metoda splývavého čtení, tam se dítě učí číst po písmenkách, ae ne celé slovo najednou, ale písmenko po písmenku a to tak, že vyslovuje první písmeno tak dlouho, až si očima najde další, to naváže, přejde očima na třetí, přitom vyslovuje druhé....ze začátku to pak vypadá tak, že dítě slovo MÁMA čte jako mmmmmmmááááááááámmmmmmma. Postupně se zkracuje doba potřebná k přečtení následujícího písmene, takže časem se slovo zkrátí na klasickou podobu, tedy máma.

Rozdíly mezi Montessori a Waldorfem jsou obrovské, jde o úplně jiný způsob výuky. Waldorfská pedagogika má výhodu, že má koncepci asi na 11 let, takže ji lze aplikovat i na druhém stupni. Montessori je zatím jen pro první stupeň. Ve Waldorsfké škole je vše založeno na prožitku, pocitech, v Montessori na práci s pomůckami, které jsou udělané ta, aby si dítě mohlo samo kontrolovat svou práci. Třeba známé Motanice mají takový způsob sebekontroly. Ve waldorfských třídách jsou děti rozdělené klasicky podle věku a dělají všechny ve stejnou chvíli víceméně to samé, montessori třídy jsou věkově smíšené a společně ve skupině probíhá jen část výuky. Montessori je méně vhodná pro děti s ADHD, protože tyto děti potřebují řád, ke kterému přispívá např. rozvrh, ten v Montessori škole není. Každé dítě tam má svůj plán (týdenní, měsíční, pololetní), a kromě společných projektů si víceméně samo rozhoduje, kdy co bude dělat. Ve Waldorfu probíhá výuka v takzvaných epochách takže se určitou dobu (několik týdnů) učí jen jeden naukový předmět (zhruba dvě hodiny, rozdělené na tři části, z nichž každá probíhá jiným způsobem). Výchovy a jazyky se učí klasicky.
 Tragika 


Písanky pro 1.třídu -Lencová 

(31.10.2012 18:33:08)
Dnes mi přišly v balíčku dvě písanky - analyticko-syntetická metoda. Mmch. praktický manuál mne zabavil na celé dopoledne.
Psaní je v písankách opravdu hodně, uf! Zajímalo by mne, zda postupujete přesně podle stran. Nebo kombinujete malá písmena s velkými a do toho čísla?
Do sešitů píšete střídavě s písankou?
Pro Lencovou jsem se rozhodla v momentě, když jsem spatřila písanky pro druhou a třetí třídu. (Asi sobecky vybírám to, co bude bavit učitele~;))
 Dobra1 


Re: Domácí škola - Příprava pro laika  

(31.10.2012 18:55:25)
Já když jsem se připravovala na češtinu, tak jsem narazila na (podle mě) super metodu, která u normálních dětí brání vzniku dyslexie a vede k návyku efektivního plynulého čtení. Je to Sfumato, ale nejde se to naučit z učebnic, je tčeba absolvovat v Čechách kurz, což pro tebe není.
Jinak doporučuju spojit se ze školou, která je v oblasti domácího vzdělávání hodně kovaná, např. Bratrská škola v Praze. Zkus se podívat na http://www.domaciskola.cz/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=81&Itemid=490

Snad ti poradí i přes mail.
 pega 


Re: Domácí škola - Příprava pro laika  

(31.10.2012 14:08:02)
Ucim doma cestinu a ostatni uz 5 let [5. a 3.trida] a pouzivam ucebnice, ktere mi poskytuje skola. Deti chodi do International school, takze ve srovnani s ceskou skolou do skoly alternativni [uci se v blocich, nemaji ucebnice, nejsou hodnoceni atd.] a doma je tedy skola klasicka ucebnicova. Je to pro mne mnohem jednodussi na organizaci a vim, ze splnime vse, co mame. Zprvu to deti braly jako srandu, pak se cukaly a ted uz si tak zvykly, ze ani neprotestuji a kazdy den vecer si sednou a zacnou samy [starsi] a mladsi se pta, co ma delat. Chce to ale trpelivost a pevne nervy, je to tezke skloubit s jinou skolou a ostatnimi aktivitami, kazdym rokem vic a vic.
Pokud nevis, kde zacit a nemas jasnou predstavu, jak na to, projdi si nejake ucebnice, ramcovy vzdelavaci program nejake ceske skoly...
 frosti 


Re: Domácí škola - příprava pro laika  

(14.11.2012 10:31:27)
Moc dekuji za vsechny rady, nazory, vysvetleni a tipy. ~s~

Nastesti mam jeste par let na ziskavani napadu a zkusenosti. :-)

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.