| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Prvňák - škola doma

 Celkem 17 názorů.
 cyann 


Téma: Prvňák - škola doma 

(18.4.2012 20:02:52)
Mám možnost příští rok odjet pracovně na 5 měsíců do zahraničí. Musela bych ale s sebou vzít synka, který bude v první třídě. Nevím, nakolik je schůdný plán, že bude přes den chodit do školy (anglické) a zároveň s ním budu doma dělat českou školu, aby pak mohl plynule pokračovat doma. (Nebudu mít zas tak náročnou práci.) Jak je náročné učivo v druhém pololetí první třídy? Dá se to zvládnout? Kolik času je třeba tomu věnovat, aby pak nebyl pozadu? Nebylo by to třeba ve druhé třídě jednodušší?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Prvňák - škola doma 

(18.4.2012 20:36:20)
Kamarádka odjela na počátku první třidy synka s rodinou do USA, jsou tam rok a půl a děti (teď už i mladší) chodí do tamní školy. Do té doby anglicky nemluvily. S učením se češtině mají problém, čte se jim špatně, protože vyžaduje jiný přístup než AJ, a když mají sáhnout po knížce, sáhnou po anglické (tamní výukový systém má vypracovanou posloupnost knih podle počtu a množiny používaných slov, takže na dané úrovni vlastně přečtou vše, slova se učí "vizuálně", česšina oproti tomu pracuje s "návodem", jak přečíst jakékoli slovo).

Pět měsíců je ale zase něco dost jiného, to se asi dá systematickou prací zvládnout.

Já osobně chodila ve druhé třídě dva měsíce do francouzské školy a v pohodě.
 cyann 


Re: Prvňák - škola doma 

(18.4.2012 20:36:50)
On chlapec není hloupý, ale není to ani studijní typ :-). Žeby se sám sápal po písmenkách například.
S anglickou školou - spíš se možná pokusím dostat ho do ještě školky, každopádně se bude učit jenom ten jazyk. Ty školy jsou zařízené na to že tam přijde dítě, které jazyk neumí. Navíc už zkušenost s jiným jazykem má, už jsme v zahraničí žili, takže to nebude takový šok (i když lehké to taky nebude).
Jde mi teď spíš o to, jestli se dá zvládnout ta česká škola. A jestli není vhodnější to třeba o rok odložit.
 Simeona+3 


Re: Prvňák - škola doma 

(18.4.2012 20:45:55)
Pokud bude chodit syn do školy, která pojede podle UK osnov tak počítej se zmatením, protože : začínají školu v 5 letech, takže v 6 letech už ve 2. třídě a odpovídá to i učivem. Navíc trochu dělá paseku i způsob psaní, v ČR se ve většině škol jede klasické psací písmo, kdežto prakticky zbytek světa píše tiskacím.
 Simeona+3 


Re: Prvňák - škola doma 

(18.4.2012 20:28:42)
Zrovna mám doma prvňáka a nějakou dobu pojedeme podobný režim, jaký tu popisuješ. Učivo náročné není, douučují se některá písmenka, čtou, sčítají a odčítají do 20. Ale udržet si jeho pozornost tedy náročné je, pořád kouká kde co lítá ~o~
 Debbie 


Re: Prvňák - škola doma 

(19.4.2012 6:01:47)
Kam se budete stehovat? Pokud do USA. Tak bych ti doporucila syna dat do kindergarten, nikoliv do 1.tridy. Kindergarten je takovy pripravny rocnik v elementary school. Je ale spise urovni 1.tridy v CR. Deti se uci cist a psat, ale volnejsi formou. 1.trida uz je mnohem vice akademicky zamerena a hodne deti jiz umi cist.
 T 
  • 

Re: Prvňák - škola doma 

(18.4.2012 20:42:25)
Znam ve svem okoli pripad, kdy dite chodilo prvni rok do skoly v Americe, pak se vratili do CR.
Dite, do te doby naprosto vynikajici, melo s prichodem do ceske skoly problemy - nebo spis ucitelky mely problemy - neumela psat psacim pismem, v cestine trosku zaostavala.
Ale za rok uz to bylo uplne v pohode a je jedna z nejlepsich ve tride. Jen ta nizka mira tolerance ceskych ucitelek byla prekvapujici - fakt navrhovaly, at opakuje rocnik, protoze neumi psat (psala po americku hulkovym pismem).
 Svitka + 06/2011 + 10/2016 


Re: Prvňák - škola doma 

(18.4.2012 20:48:35)
A jsme opět u toho, proč se u nás učíme psát psace??? Strašně mě překvapilo, že to jinde nikdo neumí. Zbytečné trápení dětí, které se stejně postupem času naučí psát tiskace a v dospělosti psace píše málo kdo...
 Simeona+3 


Re: Prvňák - škola doma 

(18.4.2012 20:56:27)
Svitko, já třeba psacím píšu, pokud teda píšu rukou (málokdy), ale muž to po mně nepřečte ~d~
 Roya 


Re: Prvňák - škola doma 

(18.4.2012 21:46:13)
Psát tiskacím sice umím, ale kdybych nesměla používat psací písmo, bylo by to pro mě za trest. Psacím píšu mnohem rychleji, nenamáhá mě to tolik, a i se mi to víc líbí. A v tom, že ostatní národy můj dopis nepřečtou, vidím spíš možnosti, než nedostatky...
 Ecim 


Re: Prvňák - škola doma 

(19.4.2012 0:14:25)
Royo, líp bych to nevyjádřila. ~R^~R^
 Žanika, Rony 03, Willy 05 


Re: Prvňák - škola doma 

(20.4.2012 9:56:24)
Já jen dodám k tomu psacímu, už jsem to tu jistě psala... že zde v Česku vždy všichni na základce šíleli z mého škrabopisu:-) a při studování střední školy v USA jsem patřila za úžasného krasopisce, protože tohle písmo dokázala pořádně psát a číst jen jedna profesorka. Nedávno jsem se po dlouhé době spojila se spolužačkou a ta si mne připomněla, jo to jsi ty, co tak nádherně psala... Ha ha ha:-):-) Ale je pravda, že tím, jak jsem se musela přizpůsobit tiskacímu, tak jsem u něho již zůstala až do té doby, než jsme začala učit své kluky psát tiskací. Teď píšu jak kdy, ale většinou tiskacím. A kluci taky.
Nedávno se ROny ptal, zda se budeme učit těsnopis a co prý to je a na co:-):-)
 Winky 
  • 

Re: Prvňák - škola doma 

(18.4.2012 23:31:14)
ve druhém pololetí první třídy dělá dcera psací písmo (předtím jen hůlkové a tužkou, od února psací a perem), plus ve čtení všechna malá písmenka a souvislý text (předtím jen všechna velká a text ve slovech, max. kratičké věty), mají tu genetickou metodu čtení. U čísel jsou zatím pořád do 10 ale to mi vůbec nevadí, naopak, předtím dcera příklady jen odhadovala nebo pořád počítala na prstech, teď už si je jistá a ty kombinace sčítání a odečítání (a větší/menší/rovná se) má tak nacvičené, že už krásně "od pohledu" vidí výsledek (to je podle mě hlavní cíl - aby děti měly ty čísla fest pod kůží a nechybovali, pak teprve se dá jít dál a stavět na tomhle získaném základu složitější příklady, já jsem zářný příklad toho jak to dopadá, když se tahle fáze nedotáhne - v jednom psychologickém testu založeném na opakovaném sčítání a odčítání jednoduchých číslic jsem totálně propadla, ostatní měli během časového limitu spočítané vše, já 3! řádky (z asi 20ti)....

řeším něco podobného, jedeme teda ale na 2 roky, v té cizí škole se učí bilingvně (oj, nebo se to píše bilingválně?) no prostě vyučovací jazyk AJ + místní jazyk (těžký), což chci vyjednat aby dcera nemusela (není sice v AJ začátečník ale plynulá taky ne), no vzhledem k věku ji doporučili do 2. třídy , což by teoreticky odpovídalo, jenže u nich to třeba v matice znamená sčítání a odčítání trojciferných čísel + začátek násobilky, v AJ už rozlišování slovních druhů a dost psaní (chůďě sotva začla pěkně psát, tak jí překopou její chápání slov s anglickým rozdílem ve fonetice a spellingu). Tak se právě připravuju na tel. konzultaci jestli by mi napsali ještě rozvrh pro první třídu a možná bych radši aby šla jakoby zpět. Můj dojem je, že stres bude mít přestěhováním a změnou školy už dost velkej, tak ať má aspoň šanci zažít úspěch aby ji to mohlo začít aspoň trošičku bavit, a objem vzdělávání stejně budem dolaďovat spolu, domácí školou (i když neoficiální, oficiální by pro nás znamenalo hodně přezkušování, a navíc já bych opravdu ráda aby tam chodila do školy mezi děti, jedeme úplně sami, žádná komunita čechů tu není tak aby tu nebyla jak kůl v plotě, navíc synek tam může taky chodit do školky, tak aby on chodil a ona ne je řešení nanic).
 Simeona+3 


Re: Prvňák - škola doma 

(19.4.2012 6:13:35)
Winky, to bude pro dcerku těžký start, držím palce.
Tady je to podobné, ve škole Aj+ místní jazyk, jakýkoli Čech kromě mě v nedohlednu. Ale syn má výhodu že je angličtina jeho druhou mateřskou řečí a předem jsme s ním začali probírat učivo v Aj i matematice, tak snad zapadne do třídy podle jeho věku.
 cyann 


Re: Prvňák - škola doma 

(19.4.2012 11:49:12)
My bychom právě jeli do Budapešti. Maďarštině ho moc vystavovat nechci. Zároveň ale potřebuju nějaké "hlídání" - někam chodit musí, abych mohla pracovat aspoň part-time, navíc je hodně společenský a bez dětí by umřel. Takže jediné řešení je škola nebo školka v angličtině, aby mu to třeba i k něčemu trochu bylo. Anglicky umí bohužel jen pár slov, ale mezi 3 a 5. rokem byl bilingvní - česko holandský, takže má zkušenost s cizím jazykem a ta holandština se angličtině aspoň trochu podobá (v porovnání s maďarštinou).
Takže asi nejlepší řešení je ho dostat do co nejnižšího stupně mezinárodní či britské školy, pokud ho tam vůbec na půl roku vezmou. Nebo nějaká soukromá aj školka, kde by ho vzali i v 6-7 letech.
No, nevím jestli si zbytečně nekomplikuju život.
 Evís+3 ks 


Re: Prvňák - škola doma 

(18.4.2012 23:51:48)
My píšeme psací písmena, to není zásadní problém. Z matematiky děláme počítání do 20. A asi čtení. Ale to my teda cíleně netrénujeme, páč F. čte dobře, takže spíš on čte sám mladším sourozencům a tak. A v prvouce jsou to hodně obecné věci, které si troufám tvrdit, že většina dětí v pohodě zná.
 .Katka 


Re: Prvňák - škola doma 

(19.4.2012 1:15:27)
Když byla starší dcera druhačka, tak jsem takhle s oběma dcerami byla v Anglii, na 6 měsíců. Chodila do normální školy. Odpoledne jsme dělaly jen češtinu 3krát týdně asi hodinu čtení a psaní, víc se nedalo zvládnout a ani mi to nepřišlo důležité, matiku měla ve škole a v prvouce se nic veledůležitého nebere. Myslím, že proti 1. třídě to není velký rozdíl. Pokud jde o písmo, dcera během několika dní zcela opustila české psací písmo a spontánně začala ve škole psát tiskacím a ještě v porovnání s ostatními dětmi velmi pěkně, a to v porovnání s českými dětmi přitom psala děsně.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.