| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Jak zpacifikovat jedináčka?

 Celkem 27 názorů.
 Marie-Ellena 


Téma: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(1.2.2011 8:58:13)
Máme syna-prozatím jedináčka. Byl plánovaný, chtěný, celá širší rodina se na něj moc těšila. je to naše jedniné dítě, je to také jediné vnouče na obou stranách. V prvních letech života měl zdravotní komplikace, které snad už (ťuk ťuk) pomíjejí. Do svých 5ti let byl hravý, hodný, poslušný, milý, veselý...snažili jsme se ho ale stále vychovávat k zodpovědnosti, povinnostem...a věnovat se mu (čtení pohádfek, společné hraní, návštěva divadla, návštěva bazén...)ale postupem času zjišťuji, jak ho prarodiče i my milujeme, dostával asi (vzhledem ke zdr. stavu, operacím apod.) dárky i mimo svátky, Vánoce apod., začíná být "roztaženej", od každého dárky očekává, až je mi kolikrát za něj trapně. Aktuálně jsme tedy zahájili stopstav dárkům, ale nevím, zda to pomůže. Nechci, aby z něj byl "jedináček" v negativním slova smyslu. Snažíme se mu spíš věnovat čas, ale nedokáže si hrát sám, furt je nám za zadkem, jsme vyfluslí na kost. Asi jsme někde udělali chybu, nevím, ale máte rady či zkušenosti, jak z toho ven? Jinak je to fajn kluk, ve školce si ho chválí. Díky za rady, tipy a názory. Jen se do mně, prosím, moc nepouštějte, už tak je mi z toho nanic, že jsme zklamali. Snad se dá v 6ti letech ještě něco zachránit.
Pozn. druhé dítě se zatím nedaří :-(
 Petra 
  • 

Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(1.2.2011 9:07:44)
Asi Ti neporadím. Také máme jedináčka, teď je mu 16. Není rozmazlený a náročný co se týče věcí, nebyl zvyklý dostávat vše, co chtěl. Ale je náročný na pozornost. A to doteď. Sice už je to lepší, má kamarády, už o nás tolik nestojí, ale stejně, když je doma, u našich apod. očekává, že se budeme kolem něj točit. A také ho máme pořád "za zadkem". Nesnáší zavřené dveře do svého pokoje, do obýváku, nikam. Nechce být vůbec sám. A upřímně -nějak zvlášť nám to nevadí:)
 helena + veverčátka 


Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(1.2.2011 14:24:56)
¨Chudák snacha jednou....
 Petra 
  • 

Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(1.2.2011 15:03:55)
Proč myslíš? Je naprosto soběstačný, samostatný, schopný postarat se sám o sebe i o druhé. Já tím nemyslela, že mu posluhuju. Myslela jsem tím opravdu jen to, že si chce pořád s někým povídat, chce mít s námi kontakt, nechce být sám. Ne že potřebuje posluhu a je bordelář.
 Minka+Sabi 11/05+Sebi 4/11 


Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(2.2.2011 6:57:13)
Ta touha jedinacka po spolecnosti a pozornosti mi prijde prirozena. Kdo chce byt v pokojicku ci koute o samote ........ a stejne i tak jedinackovi chybi vrstevnik doma, takze v tomto smeru urcite Sabi dle nekterych rozmazluji. Myslim tou pozornosti, i kdyz je to vycerpavajici nekdy. Nastesti funguje babi o 2 patra nize a o vikendech manzel.
 Minka+Sabi 11/05+Sebi 4/11 


Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(2.2.2011 6:58:18)
Tem darkum - jak jsem psala - se snazim zamezit a jiz ted ucit, ze penize jsou za praci a je jich omezeny pocet, takze na vsechno neni.
 Minka+Sabi 11/05+Sebi 4/11 


Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(2.2.2011 6:59:08)
Nemyslim si, ze jedinacci jsou rozmazleni a uz vubec ne sobecti ........... asi nejvetsi problem u nich bude prizpusobivost.
 Terinka4444 


Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(1.2.2011 9:07:46)
Heligonko, nezklamali, nesmíš si to tak moc brát. Pokud byl nemocný, znám to moc dobře, šlověk je zoufalý a prostě dává alespoň to, z čeho vyloudí úsměv. Brácha byl těžký astmatik, v kuse na kyslíku a jen ležel a dusil se, byl zahrnovaný hračkami všeho druhu, jen nová věc ho na chvíli zaujala a vyvedla z té letargie. V sedmi už mu bylo lépe, a byl to s prominutím skřet rozmazlený, hrůza. Začali jsme pomalu přitahovat, vysvětlili jsme, že nemůže dostat dárky, že nejsou peníze a babička mu dala minulý týden a teď už nemůže a tak a tak. V deseti z něho byl príma kluk, dneska je mu 23, je to skromný, perfektní, nenáročný člověk, v jehož přítomnosti je radost pobývati. Hlavně si nic nevyčítej, a zkuste to přes : nemůžeme koupit dárek, nebyly by peníze na plavání a tak. Na okolí nehleď, vím jak na nás koukali v nejhorším bráchovo období, každý viděl a kritizoval, že ho zahrnujeme materiálnem, to že umíral a nikdo si s ním nevěděk rady, to už okolí moc neřešilo. A dneska je skoro v pořádku a super člověk.
 Evka13 


Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(1.2.2011 9:10:09)
Myslím, že s těmi dárky(tj. nedávat až tolik mimo svátky, narozeniny....) jste na dobré cestě, hlavně aby to dodržovali i prarodiče. Jinak s tím hraním a tak si myslím, že prostě je sám a chce společnost a má jen vás, takže asi smůla... určitě jsou i tipy dětí, které si hrají více samy, ale to si myslím souvisí více s charakterem než počtem dětí...

 Insula 


Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(1.2.2011 9:12:59)
Nemyslím, že jste zklamali. Moc si to bereš. Moje dcera by třeba také pořád chtěla nějaké dárky a pořád nějaké očekává a přitom má mladšího bratra a rozhodně nemůžu říct, že dostala vždycky všechno, co chtěla. ~d~ Syn je opak. Když mu v obchodě řeknu, že tohle kupovat nebudeme, tak to vrátí do regálu a je klid. Když to řeknu dceři, je scéna, že jí nemám ráda, že jsem hnusná máma apod. Kamarádka má naprosto totéž s dcerou (taky dvě děti, holka - kluk). ~;) A to mám děti zdravé.
 dadlenka 


Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(1.2.2011 9:13:48)
Mám 3 děti a můžu říct , že sem tam jsou taky roztažení, prostě nastolíme pevnější režim. Stává se to po Vánocích apod. Už jenom to, že si to uvědomuješ je dobře. Normálně se synem promluv, že každá věc něco stojí, že na peníze je potřeba pracovat. V pochopení hodnoty peněz nám pomohlo kapesné- symbolické, zpočátku 20 Kč a za to si mohl koupit, co chtěl. Hlavně se neobviňuj, tímhle prochází víc dětí a je na nás rodičích, abysme to zkorigovali~;((
 Albar 


Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(1.2.2011 9:15:57)
Já myslím, že v šesti letech se toho dá ještě hodně napravit, jen musíte vydržet vy i prarodiče a nepovolit. Urřitě to bude zkoušet, nejdřív na vás, potom na prarodiče a pokud ti mu něco podstčí bokem, abyste nevěděli, půjde to těžko~d~ Chodí do školy? Kamarádky malá byla taky pěkný rozmazlenec, ale ve škole se to trochu srovnalo, asi zjistila, že není jediná na světě a nebudou všichni skákat jen kolem ní~;) Jinak má sestřičku o pět let mladší a hrozně na ni žárlí, dokonce jí i ubližovala, ono se říká, že děti, co jsou od sebe víc jak pět let jsou jak dva jedináčci. Ještě me napadlo, pokud nechodí do školy, co zkusit ke školce nějaký kroužek, aby se zabavil?
 Ocicko 


Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(1.2.2011 9:17:40)
mam 2 deti a je to same - darky ocekavaj ~7~ mysli si ze jim je kazdy musi dat a ted o vanocich jen rozbalovaly a spis je bavilo to nez ty darky ~n~

s tim hranim - hraji si samotny minimalne - furt jim musi clovek asistovat :( sileny.....
 Lucieza + upíři 03,11,14 


Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(1.2.2011 9:18:42)
Heligonko nebuď z toho špatná.Je to těžký jedináčka vychovat tak aby si nemyslel že se vše točí kolem něj, protože prostě to tak je. Já nemohla syna zaboha naučit se dělit, radši jsem mu ze všech sladkostí pak půlku snědla a on byl schopný se rozbrečet.~t~ Samozřejmě měl všeho dost, dárkama jsme ho teda nezahrnovali, snažila jsem se o kontakt s vrsteníkama co největší, 3x za rok školka v přírodě atd.Teď je mu 7, sourozenec na cestě, moc se těší. Přeju ti taky aby se vám brzy zadařilo, věkový rozdíl neřeš jaký bude, hlavně že bude a on tím taky trochu dospěje.
 Pawlla 


Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(1.2.2011 9:22:54)
Heligonko,to je přece přirozené,je jediné dítě,tak se veškérá péče široké rodiny soustřeďuju jen na něj,to není vaše chyba.Důležité je,že si to uvědomuješ a snažíš se s tím něco dělat.Já bych se asi co nejvíc snažila,aby byl v kolektivu,třeba i zvala děti domů ať se naučí dělit o hračky,sladkosti atd.:-)
 Xantipa. 


Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(1.2.2011 9:29:13)
Není špatný, že dítě chce a očekává dárky. To moje děti taky. Někdy je dostanou a někdy ne - prostě to nejde, jednak nemohou mít všechno a druhak taky nejsme milionáři.
Je to jednoduchý - ne, dárek neočekávej, protože - stavebnic máš hafo, autíček milion.........
My ale postupovali tak, že misto daru dostali pidičoko, nějakou sušenku, bombon......aby neměli pocit, že dřív pořád něco dostávali a najednou nic. A časem dostali jen občas, pak ještě méně často a pak se to odbouralo.
 fisperanda 


Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(1.2.2011 9:30:22)
Já bych řekla, že to snad ani není výchovou, ale povahový rys. Mám dcerku, je jedináček, ale sama od sebe je jaksi samostatná, sama si hraje, chce se sama oblíkat, všechno chce dělat od malička sama a vzteká se, když jí do toho zasahuju. volný čas si vyplní sama, sama se zabaví. A přitom si nemyslím, že by byl rozdíl ve výchově narozdíl od tebe. Dárky dostává ode mě každou chvíli, protože přece jí nebudu pořizovat věci, ze kterých má radost, jenom na vánoce. Pozornosti má taky dost na všech frontách. Když si o něco řekne, že to chce, můžu se přetrhnout, aby to dostala. Přesto mě neotravuje nikdy tím, že by se mi věšela na nohu nebo si vynucovala pozornost. Takže kdoví, třeba za to vůbec nemůže výchova.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(1.2.2011 10:35:32)
Taky si myslím, že to vůbec nemusí být jedináčkovstvím, ale povahou. Byla jsem jedináček skoro do devíti let a preferovala jsem být sama, hrát si sama, zabavit se sama; syn je jedináček, je mu osm let a sám se zabaví tak max. na 30 minut. Pořád chce komunikovat, sdílet, exhibovat... jemu je fuk, koho má za sparring partnera, ale sám být prostě neumí a nechce.
 kasandra 33 


Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(1.2.2011 10:37:04)
Heligonko, vůbec si z toho nic nedělej. Může se i jednat jen o přechodné období. Osobně bych dárky ubrala,ale nepřestala bych s nima úplně, aby neměl pocit, že ho najednou "nemáte rádi". Četla jsem v jedné knížce o výchově názor, že pokud je dítě zvyklé na dárky je také dobré, začít s ním kupovat dárky pro někoho jiného než jen pro něj, aby nebyl zvyklý jen dostávat a nic nedávat, aby se nesoustředil jen na sebe - př. jdete do obchodu, dítě chce třeba sladkost, tak mu říct, ale dneska bychom spíš mohli něco koupit tatínkovi, až se vrátí z práce, udělalo by mu to radost, co bys vybral?Nebo táta je nemocný, nekoupímemu raději pomeranče? Nebo např. babičce, že tě minule tak hezky hlídala, co bys jí vybral atd.? U nás to zabíralo,ale dcera je velký empatik řekla bych od přírody, ráda dárky i dává. Tento názor se mi fakt líbí. Je od PhDr. Pekařové, má velmi zajímavé knížky a ještě zajímavější přednášky o výchově.
Jinak já má děti 5 let od sebe a navzájem se mají moc rádi. V rodině máme i děti 8 let od sebe a také se mají rády. A naopak znám děti 2 roky od sebe a řežou se jak koně, řekla bych, že je to spíš o tom, jak si sednou ty dvě povahy dětí než o věku.
 foxyna 


Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(1.2.2011 10:37:59)
Heligonko já si nemyslím, že jste udělali něco špatně. Dítě potřebuje smečku. Když ji nemá v rovině sourozenců, navěsí se na dospělé, je to přirozené. Dělali jste pro něj to nejlepší, co jste mohli, to si nevyčítej.
Zkorigovat to určitě jde, jen to - stejně jakákoliv změna - stojí úsilí, energii, čas ...
S šestiletým dítětem už jde mluvit, vysvětlovat, objasňovat - samozřejmě na jeho úrovni, ne jako s dospělým.
A taky - chodí už do školy? Nebo je ve školce? Snažila bych se ho co nejvíc zapojit do nějakých dětstkých kolektivů, to jednak, druhak bych mu tak trochu já sama s manželem začala suplovat ty chybějící sourozence - myslím to ve smyslu dělení se o věci, dělení se o čas atd.
Vím, není to jednoduché, sama mám "nedobrovolného" jedináčka, je o něco mladší než váš, vidím to na něm, že bez sourozenců to není ono :-( a vidím sama, jak těžké to je ukorigovat.
 Anni&Annika 


Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(1.2.2011 10:48:21)
tak koukam, ze se pomalu stavate otrokem sveho ditete....to co popisujes, maji nasi znami a maji takove deti 3....rodice celi vyflusani padaji vecer na usta, neb se cely den dela vsechno podle deti a pro deti......ted je to malinko lepsi, dve starsi holky jsou ve skole a jsou chovanim uz malinko nekde jinde, a maly zacal chodit na par dni do skolky.....takze snad pomuze az trochu povyroste..

jinak darky.....nase dite dostane vsechno po cem zatouzi, ze mame i o vanocich problem co, ale nemuzu rict, ze by byla s tim co ma nespokojena~d~....jen nekdy me napada, ze vsechno vzdy mit je sice hezke, lec asi ne nejlepsi, z kazdeho nakupu si nese tasku s necim a tak jsem posledni dobou zacala vysvetlovat, ze jedna vec a ne kazdy den staci. Tohle vsechno se da vysvetlit a dite chape......
takze stopstav darku bych zase az tak drasticky nedela....koupit kdyz je duvod a jeden vetsi darek staci~;)

ale kdyby bylo teda vsechno jen na manzelovi, asi jsem uz v blazinci, vsechno dovoli, vsechno koupi. Proste jina doba, jine moznosti. Takze se nemusis hroutit nad tim jak spatne vychovavas, je to asi normalni~;)
 Maličkáček 


Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(1.2.2011 10:53:16)
Taky máme 6-ti letého jedináčka (ale už jen měsíc:-)). Chodí do školky i když jsem nyní doma, protože by se nudou ukousal. Zjistila jsem, že nemůžu být na něj jako med, protože potom to jde od 10 k 5. I když ho mám moc ráda,taky má skoro všechno na co si ukáže a vůbec si toho neváží, vše je samozřejmost... hold i proti své vůli musím občas přitvrdit. Když mě opět otravoval že nutně potřebuje novou hračku - nějaký traktor a vydíral a nedal pokoj, tak jsem mu všechny hračky co má rád zabavila a řekla mu že je prodávám a že zítra si pro ně přijede chlapeček, který si s nima bude hrát a ne kolem nich chodit a chtít jen další. Dva dny byly hračky schované a směl si je vytáhnout až když už jsem viděla že je mu to opravdu líto že je nemá. Musím říct že to hodně zabralo a vždycky mu to připomenu když je otravný nebo neposlušný. Ale na každé dítě jistě platí něco jiného, ale hlavně nebuďte ústupná a pokud mu něčím pohrozíte,tak to i udělejte a stůjte si za tím, jinak si z nás budou dělat pořád "srandu":-)
 Půlka psa 


Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(1.2.2011 11:10:36)
My sice jedináčka nemáme, ale naše starší pětileté dítě taky pořád něco dostává. Ode mě tedy ne. Zavedla jsem to, že má nějaké domácí práce, které musí dělat. Když udělá víc, tak dostane nějaké peníze a ty si kupuje co chce. Ale manžel kupuje pořád něco. Z každého nákupu si odnáší minimálně bombony a DVD. A k tomu většinou časopis, knížku nebo hračku. Nicméně o Vánocích a o narozeninách má stejně za dárky radost.
 Líza 


Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(1.2.2011 11:35:33)
No, snad jedině, že méně je více - jak v tom aktivním věnování a rozvíjení dítěte ;), tak i v tom, brát si na vlastní hrb všechny jeho špatné vlastnosti nebo věci, které se ti nelíbí.
Je to prostě dítě, svébytnej člověk, v některejch věcech ti vždycky bude připadat fajn a skvělej a v některejch budeš mít pocit, že hrůza a fakt se ti něco nepovedlo - je to NORMÁLNÍ a každý dítě má obě tyhle stránky.
 š. 
  • 

Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(1.2.2011 12:06:17)
Když vám šéf bude 5 let dávat benefity a pak je najednou utne, budete protestovat? To dítě není rozmazlený, ale zvyklý na určitej stav věcí... Moje děti jsou zdravé, a též jim z každého nákupu něco donesu, maličkost, sladkost, časopis, výtvarné potřeby... Dopřávám jim stejně jako dopřávám sobě, dle finanční situace a zájmů .... Hračky, i velké dostávají i mimo narozeniny a Vánoce, ze spousty hraček se vyroste, a kdybychom se vším novým měli čekat na vánoce...
 Theend 


Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(1.2.2011 12:19:54)
Našemu "jedináčkovi" přibyl sourozenec už v jeho dvou letech, přesto je na něm hrozně znát, že je to první dítě. Nerad si hraje sám, pořád vyžaduje pozornost .. je takový příliš aktivní, až je to otravné. Dárky ho tedy nerozmazlujeme, to ne. Ale chtěla jsem ti říct, že to je prostě asi úděl prvních dětí, ať už jim sourozenec přijde, nebo ne. Řešením by bylo bývalo, kdybyste si ho tolik nevšímali a nechali ho více napospas sobě samému. Ale kdo z rodičů to dokáže? Dneska bych to taky dělala jinak. Ber to tak, že pořadí, v jakém člověk do rodiny přijde, na něj má celoživotně vliv. V něčem je to vždy pozitivní a v něčem negativní. To asi nezměníme.
 Minka+Sabi 11/05+Sebi 4/11 


Re: Jak zpacifikovat jedináčka? 

(1.2.2011 13:38:47)
U 5 lete dcery se snazim uz najet na to, ze penize nerostou na strome, a kdyz se koupi jedno, tak nebude na druhe. Take rada chodi domu po obede, tak ji rikam, ze to potom maminka nebude moci dostatecne pracovat a koupit treba to a to.
Zase nerada odmenuji za to, co by melo byt normalni, ze si po sobe uklidi, ustroji se sama atd. A uz vubec ne za vysledky ve skolce a na krouzcich.
Ona by velmi spatne nesla, kdyby potom nahodou odmenena nebyla a spis by se sprajcla.
Asi clovek musi jednat i dle te povahy ditete.

Jinak mame ten samy problem, co se pozornosti tyce. Ted je nemocna a jsme cely den doma a ja pritom neudelam vubec nic. Manzel nechape.
Navic babicka a deda jsou o 2 patra niz, takze tu pozronost ma nonostop.

No v dubnu se narodi bracha, tak uvidime. Zatim se strasne tesi ~;)

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.