tisk-hlavicka

Tip: Máte zkušenosti s homeopatií? Zapojte se také do naší živé diskuze!

Porodní asistentka doporučuje

12.3.2014 Bc. Romana Gogelová

Porod je velmi vzácný okamžik v životě žen i rodin, zcela neopakovatelný prožitek.

Jsem porodní asistentkou přes 20 let a jsem jí opravdu velmi ráda, moje práce je krásná a smysluplná … Porod je velmi vzácný okamžik v životě žen i rodin, zcela neopakovatelný prožitek. Ze zkušenosti vím, že nás ženy takový prožitek celý život buď "nosí" nebo naopak "sráží na kolena". Jsem si tím naprosto jistá, protože kamkoliv přijdu a ženy vědí, že jsem porodní asistentka, otevírají přede mnou svoje porodní příběhy s potřebou sdělit mi, jak skvěle své porody zvládly nebo naopak, jak nerady a bolestně na příchod svých dětí na svět vzpomínají. Přiznám se, že někdy jsou to pro mne smutné příběhy.

Žádná žena si nezaslouží mít na tak výjimečnou chvilku špatnou vzpomínku.

Ženy chtějí své děti porodit bez potíží a komplikací, a to je vskutku velmi důležité – na konci každého porodu by měla být zdravá matka a dítě. Je tu však ještě jedna nadstavbová skutečnost a sice, jak se žena u jakéhokoliv porodu cítí. Má klid, zázemí, pocit důvěry, bezpečí, podporu, může se soustředit na vlastní práci při porodu, může udělat maximum pro klidný průběh? Po letech zůstávají v ženách jen a jen pocity a právě ony mohou negativně vstoupit trvale do našich životů a dlouhou dobu je velmi negativně ovlivňovat.

Mnoho žen se mylně domnívá, že před vlastním porodem je nezbytně nutné shromáždit opravdu obsáhlé penzum informací o způsobech vedení porodů, o zásazích a medikacích při porodu a komplikacích porodů, atd, atd. Tento přístup ženě způsobí pochopitelně jen strach a obavy.

Pojďme se zaměřit na skutečnost, že těhotná maminka má otevřenou jakousi pomyslnou skulinku do vlastního nitra, je zvýšeně vnímavá a přeje si své děťátko ochraňovat. Pojďme při porodu nejdříve čerpat z opravdu vlastních zdrojů, které povzbudíme nebo chcete-li probudíme! Naučte se již v těhotenství vnímat naše tělo a v něm rostoucí děťátko komunikujte s děťátkem přes bříško, zdokonalte se v dechových a relaxačních metodách, které mohou velmi pozitivně ovlivnit jak těhotenství, tak i průběh vlastního porodu.

Citlivému vnímaní vlastního těla a jeho zklidnění mohou velmi účinně napomoci i aromaterapie a homeopatie. Jak v těhotenství, tak v průběhu porodu se pro mě staly opravdu neopakovatelnými pomocníky v mojí práci porodní asistentky.

Aromaterapie působí na lidské tělo především přes čichové vjemy - například v aromalampách, na porodním sále ji můžeme využívat také ve formě teplých lázní pro rodící ženy s obsahem potřebných aromaterapeutických olejů, nebo olejíčky potíráme části těla (podbřišek, kříže, nohy, záda). Možnost využití terapie teplou vodou ve sprše nebo vaně či aromaterapie vždy napovídá o daném pracovišti, že má zájem podpořit ženy v přirozeném porodu. Není však v silách daných zdravotnických zařízení poskytovat aromaterapii ženám např. ze zdravotního pojištění, proto je lépe, když si ji maminky opatří a přinesou samy.

Aromaterapie by měla být vždy produktem kvalitní kosmetiky renomovaných firem.

Ve své praxi porodní asistentky nejčastěji využívám z aroma olejů levanduli – působí úžasně na psychiku – zklidňuje, i na tělo, uvolňuje. Používání levandule by se měly vyhnout jen ženy se sklonem k nízkému tlaku a ty, kterým je tato vůně extrémně nepříjemná. Šíře jejího uplatnění je velká – v předporodním období doporučuji ženám lázeň s levandulovým olejem v období "poslíčků" (od 38-42 t gravidity), aby dokázaly rozpoznat skutečný začátek porodu. Lázeň se připraví jednoduše požitím 10 kapek oleje v 1 lžíci hydrofilního oleje nebo obyčejného mléka do obsahu ne příliš horké vody. Olej rozpuštěný v těchto nosičích se dostane rovnoměrně do celého obsahu lázně a kromě čichu působí na náš největší tělesný orgán – kůži. Lázeň nesmí být horká, jste-li v ní delší dobu, raději vodu vypouštějte a připouštějte, horká voda způsobuje bušení srdíčka děťátka a nedobrou látkovou výměnu. Tutéž lázeň může maminka použít při porodu v I. době porodní – kdy dochází k otevírání porodních cest. Rodící ženu zklidní a porodním cestám napomáhá v otevírání. Levandulový olej v aromalampě se uplatní při potížích se spánkem. Olejíček se dá natírat i přímo na podbřišek v průběhu porodu (doporučuji bříško zabalit do deky.)

Ke zklidnění ve vypjatých situacích, tedy i při porodu pomáhají rovněž oleje: mandarinka, pomeranč, neroli, grapefruit, limetka, litsea cubeba (směs citrusů) použité v aromalampě.

K aktivizaci a zintenzivnění práce dělohy i fyzických rezerv ženy je skvělý rozmarýn (lázeň připravíme stejným způsobem jako v případě levandule) – pozor tuto lázeň nemají využívat ženy s vysokým tlakem krve.

Podobně a velmi pozitivně působí v období těhotenství a při porodu homeopatie. Využívám homeopatika ve své praxi již 3 roky, a to v podstatě denně, protože homeopatie mi dává možnost pomoci ženám v oblastech, ve kterých (právě díky nedotknutelnosti a křehkosti tohoto období) je medicína často bezradná. Homeopatika působí velmi pozitivně nejen na fyzické, ale především na psychické úrovni. Strach z nepoznaného, obavy o dítě, o vlastní zdraví i život, stres, tréma, jak jen to všechno zvládnu – to všechno jsou tíživé pocity nastávajících maminek.

Velkým zaklínadlem na strachy těhulek je homeopatikum Gelsemium sempervirens 15 CH nebo 30 CH. Uplatní se kdykoliv má žena velkou obavu a jeho účinek se dá srovnat s pocitem "teplé polévky" v žaludku. Ženy jej mohou užívat buď dlouhodoběji (v případě trvalých psychických potíží) nebo i nárazově např. při porodu a šestinedělí. Gelsemium působí na těhotné ženy opravdu velmi blahodárně i při velkých obavách těsně před porodem a při něm. Při vlastním porodu velmi ráda (mimo jiné) využívám homeopatikum Actea racemosa 9 CH nebo 15 CH, které kromě zklidnění psychiky má skvělý vliv i na koordinaci děložní činnosti. Klid a pohodu při porodu skvěle podporují i Resque remedy kapky - homeopatie Bachových květových esencí. Dávkování je vždy dobré probrat s odborníkem v lékárně, homeopatem či porodní asistentkou.

Klidná mysl a pohoda rodící maminky, uklidní i rodící se dítě (při porodu jsou žena a dítě rovnocennými partnery). Mimo „paniku“ je prostor pro dobrou práci těla a zejména dělohy –pro Váš klidný porod.

Všem ženám moc přeji, aby dokázaly přivést své dítě na svět beze strachu ….

Bc. Romana Gogelová je registrovaná porodní asistentka s dlouholetou praxí na porodním sále a oddělení šestinedělí.




Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

Vyhledávání článků podle věku


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.