tisk-hlavicka

Tip: Máte zkušenosti s homeopatií? Zapojte se také do naší živé diskuze!

Jak zvládnout horké počasí bez úžehu či úpalu?

23.8.2018 PharmDr. Jana Strieglerová 1 názor

Co můžeme udělat pro to, abychom pobyt na slunci a v horkém počasí zvládli bez potíží?

Letní dovolená, užívání si sluníčka a krásného počasí neodmyslitelně k prázdninám patří. Co ale můžeme udělat pro to, abychom pobyt na slunci a v horkém počasí zvládli bez úpalu, úžehu, bolestí hlavy a celkově bez potíží?

Základem je soubor režimových opatření:

  • Pitný režim: pít nejlépe čistou vodu, nechlazenou. Dále jsou vhodné šťávy z čerstvě lisovaného ovoce a zeleniny nebo smoothie.
  • Přijímat ve stravě dostatek přirozených antioxidantů (vit.C, vit.E a čerstvé enzymy obsažené v ovoci, zelenině, v semínkách, oříšcích a klíčcích).
  • V době od 11-15 hodin je sluneční záření nejintenzivnější, v tuto dobu raději na přímé slunce nechodit.
  • Používat ochranné prostředky (opalovací krém, pokrývku hlavy).

Mezi nejčastější komplikace spojené s pobytem v horku a na slunci patří úpal a úžeh.

Úpal představuje soubor příznaků, které vzniknou pobytem v horku. Nejčastěji jde o přehřátí z pobytu v nevětraných místech s vysokou teplotou (např. jízda v autě ve velkých vedrech nebo sportování v nevětraných místnostech). Obzvláště malé děti a starší lidé jsou více citliví.

Mezi příznaky patří bolest hlavy, pocit na omdlení, slabost až zmatenost, horká a suchá kůže.

Naproti tomu úžeh je spojený s přímým působením slunce na organismus. Často vzniká, když není hlava chráněna pokrývkou. Mezi příznaky patří celková nevolnost, bolest hlavy, nauzea až zvracení, kůže může být spálená.

Nejdříve nemocného co nejdříve dopravíme do stínu. Je třeba postupně, pomalu doplňovat tekutiny, které by ale neměly být studené. Také příjemná vlažná sprcha prospěje. Nesmí být studená, abychom nezpůsobili tepelný šok!

Homeopatie nám v těchto případech může být velkým pomocníkem.

  • Belladonna 15 C - je lékem první volby úpalu i úžehu. Mezi příznaky patří zarudlý, zpocený obličej nebo i celé tělo, tepavé bolesti hlavy, žízeň, může být teplota až horečka. Podáváme co nejčastěji (po 10 min. nebo rozpuštěné ve vodě).
  • China 9 C - pomáhá regulovat metabolismus vody v těle. Zabraňuje dehydrataci a pomáhá organismu lépe distribuovat tekutiny v těle. Můžeme ji podávat i preventivně, pokud je období veder nebo u dětí, které málo pijí. Dávkování 3x denně nebo formou pitného režimu (10 granulí do 0,5 l neperlivé vody). Mezi další časté komplikace patří spálení kůže od sluníčka. Co nejdříve zabráníme působení paprsků na kůži a lokálně potíráme přípravky s obsahem panthenolu, kys.hyaluronové nebo Dapis gelem. Vnitřně podáváme homeopatika na podporu regenerace poškozených buněk. Dávkujeme často, po 10 - 15 min. nebo v pitném režimu. Po zlepšení příznaků pokračujeme 3x denně do vyléčení.
  • Apis mellifica 15 C - podáváme při spálení kůže od sluníčka, které je provázeno pocitem píchání. Velmi ulevuje studená voda nebo studený obklad. Na kůži může vzniknout i otok, kůže je horká a silně narůžovělá až červená.
  • Cantharis 9 C - na spálené kůži jsou puchýře vyplněné čirou tekutinou.
  • Belladonna 9 C - zarudlá opocená kůže s pocitem žízně.

Pro ty, kteří trpí sluneční vyrážkou (nepříjemná kožní reakce po slunění), doporučuji preventivně užívat lék:

  • Hypericum perforatum 15 C - je vhodné začít už týden před sluneční sezónou užívat 1x denně a pak v době nejsilnějších slunečných dní 2x denně.

Názory k článku (1 názorů)
Pavěda Bureš Leon 26.8.2018 11:50




Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

Vyhledávání článků podle věku


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.