| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Předškolní, školní a adolescentní psychologie

Upozornění:
v této poradně nejsme schopni odpovědět na všechny otázky. Vybíráme proto pouze ty nejzajímavější a ty, na které jsme dosud neodpověděli. (Viz archív). Dotazy, které nebudou do 14 dnů zodpovězeny, budou vymazány. Děkujeme za pochopení.
Na vaše otázky týkající problémů vašich školních i předškolních dětí s učením a chováním odpovídá Mgr. Jitka Jeklová, psycholožka z Brna.
Bližší informace naleznete na stránkách www.psycholog-jitkajeklova.cz. Potřebujete-li objednat nebo potřebujete rychlou pomoc se skutečným problémem, který si přejete probrat s psychologem telefonicky nebo osobně, volejte telefonní číslo 605 734 920 .

Poznámka: chcete-li poradit s mladšími dětmi, použijte poradnu Ilony ŠpaňhelovéPsychologie těhotenství a ranného vývoje dětí (do 3. let věku)!
Nezodpovězené dotazy
89307

Časté střídání nálad, nesoustředěné dítě 
( 22.4.2022 12:21:03 Eleanor )

 Dobrý den, ráda bych se poradila ohledně své skoro 4 leté dcery. Dcera je z dvojčat, aktuálně chodí od 2 let do jeslí. Letos bude v září přestupovat do běžné MŠ. Dcera je vesměs milá, šikovná holka, která má ráda pozornost dospělé osoby. Má velmi silnou povahu a její problém je, že často upřednostňuje sebe na úkor druhých. V jeslích na dcerku vypracovali posudek, ve kterém např. uvádějí, že pokud není ihned uspokojena potřeba dcery, přichází rychle vztek, pláč občas fyzická agrese. Dcera je pak poslána do ústraní od ostatních dětí, po chvíli se vrátí s úsměvem, jakoby se nic nestalo. Rychle se u ní střídají nálady od pláče, vzteku ke smíchu, je vznětlivá, impulsivní. S nastaveným režimem nemá problém, do aktivit se dříve nezapojovala, nyní se poslední dobou snaží a zapojuje se. Chce cvičení vést sama, když tu možnost má, je moc ráda. Zná všechny cviky, říkanky, ale dělá jen ty, co jí zajímají. Je velice soutěživá. Má velmi bujnou fantazii,v jejích příbězích se objevuje převážně otec, o matce skoro vůbec nemluví. Pokud kreslí, tak převážně otce. Na otce je velmi fixovaná, dokonce si vybírá oblečení tmavé, klučičí, má radost, že má stejné botky jako tatínek apod. Doma je to podobné, jakmile není všechno tak jak chce, začne se vztekat, případně použije fyzickou agresi vůči sestře, nebo mě. Na otce agresivní nebývá. Nyní se ale hodně zlepšuje. Dlouhodobě však máme velký problém s oblékáním. Obléci se umí, ale nechce, nesoustředí se. Je běžné, že je nahá i 2 hodiny, pokud jí nechám, neoblékne se. Když si k ní sednu a trvám na oblékání, rychle nastává změna nálady, na pláč, vztek, křik, případně bez vzteku ale místo toho blbne. Zpívá, cvičí, neustále odbíhá. Oblékání jí zabere klidně hodinu. Obleče si 1 ponožku pak odběhne a začne dělat něco jiného. V jeslích je to stejné, skoro denně jim leží i hodinu nahá na zemi a sama se neobleče. Prý se prostě nesoustředí, nebo nemá zrovna dobrou náladu. Bojíme se, jak zvládne oblékání a režim v běžné školce. Zde v jeslích jsou jen 4 děti a 2 tedy, takže velmi malý kolektiv a dcera má neustále pozornost dospělé osoby. Což jí vyhovuje. Chtěla jsem se tedy poradit, zda myslíte, že je toto normální běžné chování u 4 leté dívky, možná stále období vzdoru, nebo je dobré věc řešit např. PPP?

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

89306

Psychické i peněžní vydírání ze strany otce = 58 
( 17.2.2022 8:21:51 Petr = syn 19 )

 Požádám o radu. Otec poslední dva týdny mi často psychicky i finančně vidírá . Prý že od té doby co pro mě přijel že mu dlužím údajně 100 000 ,- Kč. Poslední týden mě každý den vyřvává ve stylu já mám dvě vysoké školy a ty nemáš nic tak mi budeš poslouchat a budeš prvně dělat to co ti řeknu a pak se třeba po*er. Do toho teď řeším věc aby mi matka platila alimenty a tátovo slova" ten čas mi zaplatíš to ti přidám." A nevím co mám dělat dále takhle už jsem kvůli nervům pokazil autoškolu. A dvakrát když mi vyřval a i peněžně vydíral mám nahráno. Poraďte prosím.

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

89296

dotaz 
( 16.4.2020 13:51:51 mer )

 Dobrý den mám dceru 5,5let dcera je rozmazlená chápu naše chyba spousty hraček,telefon,tablet atd... dceru milujeme s manželem nadevšecko jako každé rodiče je vytoužená... ale dcera je poslední dobou nervozní,vzteklá a neposlušná...nevíme si rady na zadek dostane,má ruzné zákazy ale nic nepomáhá....

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

89258

lže a krade 
( 18.6.2018 14:34:09 Jana - zoufá )

 Dcera (nyní necelých 12 let) krade a lže téměř denně. Vím, že v tomhle věku je to víceméně vývoj, ale ona to tak má od malička. Někdy od 2 let naprosto promyšleně kradla třeba u kamarádek drobnosti, pašovala v ponožkách nebo spodkách atd... takhle se to s ní táhne celé ty roky. Většinou jde o drobnosti, ale je to naprosto neovladatelná potřeba a pak následné lhaní a zapírání. I když sama uznává, že jí nikdo hlavu za to nikdy neutrhl a nemá se čeho bát, stejně zapírá do krve. Samozřejmě vždy dostane vynadáno, snažíme se jí vysvětlovat co je na tom špatně a proč, když jde o velký prohřešek, má třeba nějaký zákaz. Mám ale pocit, že je vše ještě horší. Teď se u mojí mámy ztratil velký obnos peněz, který měla schovaný doma jako rezervu a nemám ani šanci to z ní dostat. Nevím co s ní dělat. Jak poznat, jestli je to ještě normální nebo je potřeba to řešit s odborníkem? Jak na to správně reagovat? Co jí k tomu může vést? Děkuji J.

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

Nezodpovězené dotazy

(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.