| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Adopce, alimenty, změna příjmení

18.9.2014 11:20:48   Jana Frantíková
Dobrý den,
pokud je váš manžel uvedený v rodném listu dítěte, pak ze zákona je jako jeho otec - tudíž je zákonný zástupce dítěte a má právo o dítěti rozhodovat. Matka nemůže tedy změnit příjmení dítěte bez souhlasu vašeho manžela.Váš manžel není povinen dát souhlas ke změně příjmení. Jsou ale i právní cesty (byť zdlouhavé), jak matka může žádat o změnu příjmení dítěte soud a soud ji vyhoví i v případě, že s tím váš partner nebude souhlas.
Pro případnou adopci dítěte současným manželem bývalé partnerky vašeho muže není změna jména důležitá. Důležité je, aby váš manžel dal u soudu souhlas s tím, že dítě může být adoptováno. Bez jeho souhlasu by se adopce nemohla uskutečnit. Pokud bude dítě adoptováno, dojde ke změně otce v rodném listě, váš manžel ztratí k dítěti jakákoliv práva a povinnosti, včetně povinnosti platit výživné. Výživné nyní bude povinnost nového otce.
O všech těchto skutečnostech rozhoduje soud. Není úplně jisté, že bude souhlasit s adopcí nového manžela. Proto jakékoliv vaše soukromá dohoda, byť uzavřená před notářem nemá žádný právní význam.
S pozdravem Jana Frantíková
Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.