| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Potíže s přijímáním pevné stravy

5.3.2013 15:27:50   Slávka
Vážená paní doktorko,

ráda bych Vás poprosila o Váš názor. Syn, 33 měsíců (korigovaný věk 2,5 roku, předčasně narozený ve 26tg) má potíže s přijímáním pevné stravy, resp. jejím zpracování v ústech. Potíže tohoto rázu má od začátku zavádění tužší stravy. Vývoj v této oblasti sice postupuje, ale velmi pomalu. V současné době bez potíží přijímá měkké kousky jídla anebo takové, které lze snadno polknout bez nutnosti pořádného rozkousání (tj. drobné těstoviny, rýži, luštěniny, rybí maso apod.), případně ty, které se v ústech rozpustí (piškoty, některé sušenky, knäckebrot). Maso sní pouze pomleté/rozsekané společně s omáčkou/kaší. O jídlo má zájem, snaží se samostatně jíst. Pokud je mu ale podána běžná pevná strava, není schopen ji v ústech zpracovat, drží ji v puse, příp. se poblinká.
Tento problém jsem cca před půl rokem řešila s pediatričkou, radila vyčkat, až se problém sám upraví. V té době neměl syn prořezané stoličky, nyní má všechny čtyři první stoličky, druhé se zatím neprořezaly. Mám obavu, abych něco nezanedbala. Uvažuji, zda by bylo vhodné podstoupit odborné vyšetření a třeba zkusit cvičit kousání ještě jiným způsobem než dosud.

V řečové oblasti je dle mého názoru synův vývoj v pořádku. Mluví ve větách, lehce se učí nová slova, texty písniček a říkanek, rozumí dobře, spolupracuje. V dalších oblastech psychomotorického vývoje je také v normě. Zvláštní zdravotní potíže nyní nemá.

Prosím Vás o sdělení Vašeho názoru na výše popsanou situaci.

Předem Vám velmi děkuji.
Slávka
Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.