| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Náhradní rodinná péče

19.2.2013 10:38:59   Jirka
Dobrý den.
Ujali jsme se takřka zletilé neteře, kterou její matka (otec s nimi nežije a nikdy nežil, pouze řádně platí určené výživné)vyhnala cca před třemi měsíci bezdůvodně z domu. Matka tehdy souhlasila s tím, že její dcera bude bydlet u nás, dále s tím, že její otec bude výživné posílat na náš účet a rovněž s tím, že budeme vystupovat jako zástupci neteře ve vztahu ke škole, kterou navštěvuje. Logicky jsme také počítali s tím, že nám matka bude přispívat na zajištění potřeb neteře (školné, strava, doprava, kapesné) a že nám bude hradit i náklady spojené s tím, že její dcera bydlí u nás (nákup potravin, ošacení apod.). Bohužel se situace vyhrotila natolik, že po naší žádosti o příspěvek alespoň na kapesné neteře se její matka k situaci postavila tak, že její dcera je u nás vlastně proti její vůli a že nechá věc řešit právní cestou a bude platit až soudem určené výživné. O svou dceru však nejeví nejmenší zájem, v podstatě jí tento stav vyhovuje, přes učiněnou proklamaci sama žádné řešení nenabízí.
Zajímalo by nás, jaké jsou naše možnosti donucení matky k placení "výživného". Dále jak bychom měli postupovat, když bychom rádi poskytli neteři náhradní rodinnou péči, ona nás má ráda, my i naše děti ji máme rádi rovněž a ona sama se k matce vrátit nechce. Současně však neuvažujeme o adopci, již s ohledem na její věk. Jako nejvhodnější prostředek se nám tedy jeví institut poručenství s péčí. Jak bychom tedy měli postupovat, abychom při řešení celé věci co nejvíce šetřili neteř? Rádi bychom se zejména vyhnuli byť teoretickému riziku jejího umístění do ústavu před vyřešením celé záležitosti. I proto jsme se zatím neobrátili na příslušný orgán obce a zvolili tuto anonymní formu dotazu.
Děkujeme.
Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.