| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Podmínky k adopci

11.9.2012 17:30:48   Středisko náhradní rodinné péče
Dobrý den,

náš zákon připouští osvojení manželem matky, pokud matka s takovým osvojením dítěte souhlasí.Pokud však existuje otec dítěte, který má zachovanou vůči dítěti rodičovskou zodpovědnost (tedy nebyla mu soudem omezena či jí nebyl zbaven a také nebyl omezen či zbaven své způsobilosti k právním úkonům) pak je třeba i jeho souhlasu.

O osvojení rozhoduje soud, před kterým je třeba k adopci přivolit. Tento souhlas se neodvíjí tedy nijak od toho, zda otec platí či neplatí výživné na dítě, či se o něj zajímá nebo nezajímá, je to projev jeho svobodné vůle.Dlouhodobé neplacení výživného, nezájem rodiče o dítě však může vést právě k podání návrhu na zbavení či omezení rodičovské zodpovědnosti a pokud o omezení či zbavení rozhodne soud, pak k osvojení dítěte již souhlas otce zbaveného rodičovské zodpovědnosti již není třeba. Tato cesta se nám jeví jako zdlouhavá a zbytečná, šlo by o dvě soudní řízení s nejasným výsledkem.Pokud v současné době otec dítěte nechce platit výživné a je ochoten přivolit k jeho osvojení, pak není třeba nic odkládat. Váš manžel si může podat návrh k soudu o osvojení Vašeho dítěte ( příslušný bude soud dle trvalého bydliště dítěte v ČR ). Otec i Vy budete účastníky tohoto soudního řízení a před soudem k osvojení přivolíte.Doporučujeme Vám informovat se jak budou rozhodnutí našeho soudu respektovat úřady v Anglii.

Hezký zbytek dne přeje

za Středisko NRP

Alena Vávrová
Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.