| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Schopnost uvědomit si důsledek chování

11.9.2009 20:57:47   Jitka, 2 děti
Vážená paní doktorko,
ráda bych se Vás přeptala na schopnost téměř pětiletého dítěte odhadnout následky svého chování.
Mám dceru, v říjnu jí bude pět. K tomu mám ještě mladší dceru a té je 14 měsíců. Může si ta starší dopředu uvědomit, co se stane, když např. zakřičí vedle spícího dítěte. Dělá to často. Upozorňuji jí, že jí takto vzbudí a že se mi to nelíbí. Přesto to dělá znovu. Je možné, že je to schválně? Nebo jí to v tu chvíli prostě nedochází a sobecky volá to své mamííí.

Narození sourozence nevzala úplně snadno. První asi dva měsíce mě nenechala téměř s nikým venku promluvit. Strkala do mě a tlačila mě pryč. Žárlila. Do mladší občas nenápadně žďouchá. V její blízkosti mívá občas takovou mírnou křeč kdy jakoby skřípe zubama. Už to ale pomalu odeznívá.

Zajímá mě spíše obecný rozbor mysli pětiletého dítěte než řešení problému (zas takový problém v tom nevidím). Co je a co není schopné samo rozpoznat.. Nerada bych se na ní zlobila neprávem. Bohužel mám tendenci být spíše přísná a bojím se, že někdy zapomínám, že jí je teprve pět.

Moc děkuji za odpověď.
Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.