| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Špatná výslovnost "R" po laserovém zákroku

29.5.2009 17:18:58   Magdalena
Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu a pomoc v problematice špatné výslovnosti hlásky "R" po laserovém zákroku pro odstranění chrápání.
Dne 4. 2. 2009 jsem se podrobila na oddělení ORL zdejší krajské nemocnice zákroku - odstranění chrápání. Během zákroku bylo provedeno (cituji): "1% Mesocain Celon 13W 2x paramediálně 3x oboustranně laterárně šikmo, snesena uvula, ošetřeny zadní oblouky."
Již hned po zákroku jsem lékaře upozornila, že nemohu vyslovit hlásku "R". Dostalo se mi ujištění, že to je jen následek umrtvení a že "R" se tvoří jazykem mezi zuby, a že zákrok na to nemohl mít žádný vliv. Snažila jsem se lékaři vysvětlit, že jsem měla lehkou vadu řeči, takřka neznatelnou, a že "R" jsem vyslovovala spíše na patře a že po tomto zákroku nemohu vyslovit "R" takřka vůbec.
Dnes, čtyři měsíce po zákroku je operační rána (místo po zákroku) zcela zhojeno, avšak hlásku "R" nemohu stále uspokojivě vyslovit. "R" je buď zcela nehlasné nebo spadne do krku - ráčkuji.
Vzhledem k tomu, že ve svém zaměstnání jsem stále ve styku s lidmi, důsledek tohoto zákroku je pro mne velmi omezující, až znemožňující řádně vykonávat svoje zaměstnání. Z nastalé situace jsem velmi nešťastná.
Primářem tohoto oddělení mi bylo doporučeno navštěvovat logopedii - což činím zhruba v intervalu jednou za čtrnáct dní (přímo na tomto oddělení). Náprava řeči spočívala ve výslovnosti "R" pomocí rotavibrátoru nebo výslovnosti pomocí masáže spodní části jazyka. Celkem uspokojivě se podařilo docílit výslovnosti "R" po hláskách "T" a "D", ale pouze tehdy, pokud čtu jednotlivá slova - v běžné řeči je takto nedokážu použít. Po ostatních hláskách "R" nedokážu správně vyslovit - ráčkuji. To je důsledkem zkrácení patra, ke kterému při laserovém zákroku došlo.
Prosím Vás o radu: je možné někakým způsobem (jinými metodami logopedie nebo operativně) docílit toho, abych byla schopna tuto hlásku vyslovovat jako před operací? Je mi 52 let, paní logopedka říká, že náprava řeči je možná i u dospělých, ale sama vidím, že za čtvrt roku, co tuto logopedii navštěvuji, nedošlo k žádnému zlepšení.
Děkuji za odpověď.

Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.