tisk-hlavicka

Nepodceňujme zubní hygienu

12.6.2000 Barbora Cifková Portál 2 názory

Zubní lékaři bijí na poplach – stav dětského chrupu v naší republice se stále zhoršuje. Varovné signály vysílá i Světová zdravotnická organizace. Co můžeme udělat pro to, aby naše děti měly zdravé zuby?

Správná péče o chrup začíná ještě před narozením. Proto by si měla každá maminka uvědomit, jaké je složení jejího jídelníčku, aby svému děťátku neubližovala. Strava musí být pestrá a vyvážená, a to platí samozřejmě i u dětí. Důležitý je dostatečný přísun vitaminů a minerálů. Prvním krokem ke zdravým zubům je omezit sladkosti, hlavně slazené nápoje. A sladkosti děti milují, a tomu maminky někdy těžko odolávají. Neznamená to samozřejmě, že nesmějí dítěti dopřávat žádné dobroty, ale všeho s mírou.

Co je zubní kaz

Jde o změknutí zubní skloviny a zuboviny. Na postiženém místě se zub zbarví dohněda. Zubní kaz je jednou z nejrozšířenějších civilizačních chorob, která se projevuje asi u 95 % Evropanů. Vyskytuje se už i u mléčných zubů – v posledních letech stále častěji.

Jaké jsou jeho příznaky? Bývají to trhliny v zubní sklovině, hnědé zabarvení, bolesti zubů, viklavé zuby, bolesti při konzumaci sladkého, teplého či naopak studeného jídla.

Proč zubní kaz vniká? Při kousání sladkostí za přítomnosti slin vstupují do akce bakterie a v ústech vznikají kvasné kyseliny. Kyselé prostředí pak může způsobit vyplavování vápníku ze zubní skloviny. Průběh tohoto procesu je ještě zesílen bakteriemi, které žijí v měkkých povlacích zubů, tedy v zubním plaku.

Postup při čistění zubů

  • Provádějte pohyb kartáčku od dásní směrem k zubu.
  • Doporučuje se začít na nejobtížnějším místě, tj. na vnitřních plochách zadních zubů.
  • Pro čištění vnitřních ploch předních zubů používejte pouze konec kartáčku.
  • Poté pokračujte čištěním všech vnějších ploch zubů.
  • Nakonec vyčistěte žvýkací plošky zubů.
  • Ke vzniku zubního kazu však nevede jen pouze požívání cukrů, ale podílejí se na něm další faktory – např. nezdravá výživa, náchylnost ke kazivosti, špatné kousání potravy a především špatná zubní hygiena. Kromě toho hrají významnou roli i postavení a tvar zubů. Např. zanícené dásně a odhalené krčky nabízejí vhodné plochy a příležitost k tvorbě kazu. Zubní kaz se musí vždy odborně odstranit. Zubní kaz není dobré podceňovat. Zanícené zuby jsou nejen bolestivé, ale mohou vést i k závažnému poškození zdraví, např. k chorobám srdečním a k revmatismu.

    Nejrozšířenějším onemocněním v dospělé populaci je paradentóza, která vzniká většinou zanedbanou prevencí a škodlivým vlivem zubního plaku. Dentální plak je tenký, měkký nános na povrchu zubů či na jiných površích v ústní dutině. Tvorba a rychlost vývoje je u každého jedince jiná. Vzniká především usazováním mikroorganismů, bakterií, slin a částí potravy. Plak se tvoří každý den a pevně drží na celém povrchu zubů, dokonce i pod dásní. Je hlavní příčinou vzniku zubního kamene, zubního kazu a onemocnění dásní. Proto je tak důležité jeho každodenní odstraňování.

    Co může za zkažené zuby? Odpověď není složitá – především špatná ústní hygiena. Většina maminek si myslí, že u mléčných zoubků na prevenci tolik nezáleží, vždyť stejně vypadají. Ale to je omyl. Kazí-li se už první zoubky, roste riziko, že i druhé zuby se začnou kazit velmi brzy.

    Zubní lékaři doporučují začít čistit smotkem vaty prakticky hned, jak se první zoubky prořežou. Preventivní prohlídka a konzultace se zubním lékařem se doporučuje asi ve dvou letech. Čištění zoubků dětským kartáčkem a vodou by si děti měly navyknout v téže době. Potom mohou přejít postupně na pastu s různou příchutí a fluorem. Rodiče by měli z povinnosti udělat dětem zábavu. V opačném případě mohou vyvolat negativní postoj dítěte k čištění zubů. Pravidelná zubní hygiena od útlého věku zajistí, že jí děti přivyknou na celý život.

    Jak předcházet zubnímu kazu

    Několik praktických rad pro rodiče – Neukládejte děti ke spánku s lahví sladkého nápoje nebo s dudlíkem namočeným v medu. Dávejte pozor na špatné návyky – prsty v ústech, dýchání ústy apod. Nedovolte dětem konzumovat sladkosti a sladká jídla před spaním, pokud si už nebudou znovu čistit zuby. Od šestého měsíce dbejte na to, aby dětský lékař pravidelně kontrolovat prořezávání zubů a stav dásní. Pečlivě veďte děti k tomu, aby si zoubky vždy před spaním vyčistily, a aby si je čistily vždy po jídle (nejméně však dvakrát denně). Naučte děti správnému držení a správným tahům zubním kartáčkem. Nepodceňujte preventivní prohlídky. Vybírejte správné a kvalitní výrobky pro dentální hygienu.

    Dětská ústa jsou samozřejmě citlivější a menší než ústa dospělých, proto je pro ně třeba vybírat speciální dětské kartáčky. Dětské zubní kartáčky jsou menší, mají speciálně přizpůsobenou hlavu a rukojeť a měkká vlákna, která zabraňují poškození dásní.

    Vhodné kartáčky se dělí podle věku dítěte. Společnost Oral-B nabízí na českém trhu několik kvalitních kartáčků pro děti. Kartáček Oral-B Disney je vhodný pro děti od dvou do pěti let. Má velmi měkká, zaoblená vlákna, která pomáhají chránit dásně a zubní sklovinu. Vlákna Indikátor pomáhají rodičům sledovat, jestli si jejich děti zuby skutečně čistí a kdy je čas kartáček vyměnit. Modrá vlákna totiž blednou s opotřebováním kartáčku. Tento typ kartáčku je vhodné používat se zubní pastou Oral-B Disney bez cukru a s jemnou mentolovou příchutí.

    Příznaky onemocnění dásní

  • při čištění dásně krvácejí
  • dásně jsou červené a nateklé
  • při doteku jsou citlivé a bolestivé
  • soustavná nepříjemná chuť v ústech
  • zápach z úst
  • některý zub vypadá na první pohled delší než ostatní, neboť dáseň ustupuje
  • dáseň se odděluje od zubu

  • Jak onemocnění dásní předcházet

  • dodržovat správnou ústní hygienu
  • pravidelně a pečlivě odstraňovat zubní plak
  • pravidelně navštěvovat zubního lékaře
  • dodržovat pravidla správné výživy (omezit konzumaci potravin a nápojů s cukrem mezi hlavními jídly)
  • vyvarovat se razance při čištění zubů – tlak na kost může onemocnění zhoršovat
  • Dětem od pěti let je určen kartáček Oral-B Squish Grip. Speciálně uzpůsobená rukojeť je široká, s opěrkou pro palec, což zlepšuje ovládání kartáčku. Také tento kartáček má barevný Indikátor, který ukáže, kdy je potřeba kartáček vyměnit.

    Zhruba kolem devátého roku může dítě začít používat kartáček Oral-B Advantage. Ten má v hlavě zapuštěny tři druhy vláken – čistící vlákna Action Cup odstraňují plak z plošek zubů, ale také šetrně masírují podél dásňového žlábku, vyvýšená a na konci zaoblená vlákna Power Tip dosáhnou až na zadní zuby a do mezizubních prostor a vlákna Indicator, která opotřebováním blednou. Tento kartáček představil také v roce 1996 novinku – patentovanou technologii pokrytí vláken mikrostrukturou, která zvětšuje jejich povrch a dodává jim tak čistící schopnosti po celé jejich délce (plak se odstraňuje nejen špičkami vláken, ale také jejich stranami). Oral-B Advantage má také zdrsněný povrch rukojetí, takže se lépe drží, a jako jediný na trhu nabízí čtyři velikosti čistících hlav, tedy pro děti i dospělé. Prodává se jako měkký a středně tvrdý (medium). Tyto zubní kartáčky vydrží maximálně dva až tři měsíce. Pokud je kartáček ve špatném stavu, poškozuje ústní dutinu a také se v něm drží mnoho bakterií a jiné nečistoty. Kartáček je proto třeba pravidelně měnit každé dva až tři měsíce a vždy po onemocnění.

    Další možnosti

    Ústní hygiena není však jen o zubních kartáčcích. Děti by se měly naučit správně používat také dentální nitě, které dokonale vyčistí mezizubní prostory. Správné používání dentálních nití děti nejlépe naučí stomatolog.

    I pro dospělé doporučují stomatologové kartáčky s měkkými a středně tvrdými štětinami z umělých vláken, která jsou na koncích dobře zaoblena. Krátká pracovní plocha kartáčku (u dospělých se doporučuje 30 až 40 mm) umožňuje čištění každého zubu zvlášť. Některé kartáčky mají vlákna různě dlouhá, s různým sklonem, takže kromě zubů čistí i mezizubní prostory a masírují dásně.

    Pro ty, kdo neradi používají mechanické kartáčky, existují kartáčky elektrické. Stomatologové nejčastěji doporučují Braun Oral-B Plak Control. Elektrický kartáček je stejně jemný a šetrný k zubům jako kartáček mechanický, ale daleko lépe odstraňuje odolný zubní plak.

    Stomatologové radí, abychom si chrup čistili nejméně dvakrát denně po dobu dvou minut, nejlépe však po každém jídle. Pokud nemáte možnost si po jídle zuby vyčistit, žvýkejte žvýkačku bez cukru, protože zvyšuje tvorbu slin, které pak rychleji a lépe neutralizují nebezpečné kyseliny z plaku.

    PR

    Názory k článku (2 názorů)
    Zuby a zdraví Luděk 23.6.2005 19:15
    Zubní kaz způsobují bakterie Mikrobiolog 14.9.2006 11:33





    Zajimavé odkazy:
    Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.