První měsíce...
Před odchodem z porodnice jsem byla náležitě poučena - výsledek? Posuďte sami - bylo mi mj. sděleno, že vzhledem k předčasnému porodu se našim miminkům šestinedělí vypočítává od plánovaného termínu porodu tj. 23. března + šest týdnů, tzn. "předvést" naše zázraky veřejně můžeme nejdříve počátkem června. Chtěla bych vidět toho Kerbera, který by udržel zavřenou branku k domku v případě, že mám tolik příbuzných a známých. Ovšem to, že hned po příjezdu z porodnice na nás bude doma čekat jedna návštěva v podobě mé tety….. to jsem tedy nepředpokládala…….Také jsem se dozvěděla, že vzhledem k "nedozrálosti" našich miminek budu muset vlastně k jejich věku vždycky připočítávat 7 týdnů, jakoby se narodili až onoho 23. března, proto se nemáme bát v případě, kdy by některé části jejich vývoje neodpovídaly jejich datu narození, naopak vždy mají rezervu oněch 7 týdnů, na druhé straně i podávání jiné potravy musíme přizpůsobovat plánovanému datu narození. A abychom si tak po měsíci (cca na konci dubna) došli na kontrolu kyčlí.
Jé, to bylo prima, táta - to byl ten pán, co řídil - prý auto, hihi, nás dovezl domů, u babičky a maminky v náručí jsme krásně spinkali a maminka jen co vešla do dveří, prohlásí: "Ježiši, tady je binec…!". My jsme teda žádnej neviděli, jenom fůru hromádek s různými věcmi. Pak překontrolovala, jestli nám babí dobře připravila postýlky - to totiž nějak před porodem nezvládla - a mamí, máme hlad!!!
Přímo binec doma nebyl, tatínek je pořádkumilovný a systematický člověk, proto si věci, které má uklidit, vyřídit, vytřídit, založit tzv. "silážuje" do hromádek a těchto hromádek bylo kromě ztvrdlého vánočního cukroví všude docela dost…. Předem jsem se domluvila s babičkou, že tatínkovi uvaří (móóć hodná), vypere a vyžehlí a klukům připraví postýlky, protože jsem z pověrčivosti nic nekupovala, nesháněla (tedy nic moc) tak dlouho, až bylo pozdě, ale uklízet nebude (kdyby také "stíhala?").
Pozdě také bylo na změnu příjmení - tedy - zřejmě jsem pozapomněla prozradit, že jsem otěhotněla dřív než jsme zařídili svatbu, potom mi bylo špatně, potom jsem byla "neforemná" do šatů, potom jsem kojila, poté nebyly korunky atd. atd. a v den, kdy jsme chtěli jet uznat našeho tatínka tatínkem, jsem porodila, proto změna příjmení proběhla v porodnici.
Mimoto jsem na porodním sále zcela úmyslně a při vědomí (tedy skoro) klukům "prohodila" jména - domluva zněla - Já chci Lukáška, tatínek Ondráška, Ondrášek bude starší - HIHI, nějak se mi "rozsvítilo" až na porodním sále - také jste byly všechny tak "jasnozřivé"? a když se první narodil kluk, řekla jsem si - hm, a co když to druhé miminko bude holčička (hlavně tatínek chtěl Aničku) - tatínek bude mít Ondráška, Aničku a já nic - výsledkem byl tedy 1. Lukášek. Tatínek tvrdil lékařům opak. Do toho jsme "stihli" změnu příjmení ve 14.-ti dnech života našich Cipísků, tudíž občas přišly stejné výsledky dvojčat s různými příjmeními. Nakonec - neměli by to ti doktoři bez nás moc jednoduché???
No jo, oni jsou velcí, zvládnou to, ale co si o tom mám myslet já, když mi chvíli říkali Ondrášku, potom zas Lukášku a bráchovi obráceně - tobě by se to nepletlo???
Ještě takovou "perličku". Hned druhý den po porodu jsem začala chvátat směr váha…..POTVORA - navážila 67 kg - říkám si "To není možné, vážila jsem 70 kilo před porodem, kluci měli každý kolem dvou kil, vezmu-li váhu plodové vody a všeho ostatního, měla bych se dostat cca na 63 kg". Takhle to šlo celý měsíc, pořád stejná "tonáž" - až při odchodu jsem se dozvěděla, že váha roky nefunguje…..UUFF, to se mi ulevilo.
Mami promiň, ale těžko můžeš předpokládat, že jakmile jsi nás "vykopla" z bříška, budeš zase nosit své oblíbené dětské velikosti. Jednak už se ti to ani nesluší a potom - nečekalas ve skutečnosti, že se vrátíš na svou původní váhu, že ne?
Víte, jak se kojí dvojčata??? Nejlépe najednou. V porodnici nám to moc nešlo, ale doma na letišti - inu, jiná káva, pohodlíčko a klídeček.
Jo, to bylo super, brácha "tahal" já se vezl, pak jsme si to na chvilku prohodili, zase jsem na něj mrknul, že už jsem utahanej a znovu dokola……. Mlíčko nám teče samo…. Jen jsem zvědavej, co nám povíš na první zoubky - cha cha.
Mimo babičky máme doma také dědečka - ten se nás bojí chovat, tetu (jé, ta je suprová, s tou bude sranda) a takovýho malýho chlupatýho - jo, prej psa….. Takže papáme, spinkáme, likvidujeme jednu plenku za druhou a takhle "hezky" nám "seděly" dupačky nejmenší velikosti, které byly k sehnání, tj. 56. Je to brácha, kromě mámy a táty jsme pro všechny okolní "hlupáčky" stejní …..
To je "dílko" což? Našim kulíškům bylo velké všechno kromě osušky, dudlíku a zavinovačky, ve které se pro změnu ztratili…. A stejní? Nebyli ani minutu. Od narození oba naprosto jasně vykazovali rozdílný povahový rys - Lukášek - vztekloun a ukřičenec, Ondrášek - napapaný, spokojený, klidný. Lukášek - brzy usnul, brzy vstával, Ondrášek "noční můra" - po kom asi? Spal by celé dopoledne a večer "strašil" do jedenácti. Tohle všechno přišlo až časem, první dva měsíce jejich života mimo bříško jsme nevěděli, že máme děti. Napapali, přebalili, spali, napapali, přebalili a tak pořád dokolečka…….
A abyste "nebrblali", že se Vám neukážeme oba - tak tady nás máte - doufám, že "nafasuju" časem vlastní postel - tohle je mi mírně nepříjemné, když mi do ucha "funí" brácha……jo, a babi nás už taky v pohodě rozezná.
Teď teprve "zírám" jak naše miminka byla malinká a dobře si vzpomínám na mé obavy, že nám snad nikdy nevyrostou. Vyrostli, buďte klidní.
První tatínkův pracovní den, který jsem měla trávit s kluky sama doma byl jedním slovem "očistec". Ne, proto, že bych nezvládala, jednak jsem určitou zručnost získala v porodnici a zadruhé jsem toho názoru, že když je potřeba něco udělat, člověk by se s tím neměl moc "pytlíkovat", to šlo, ale kromě kojení, přebalování, gruntování, chování dětí, vaření oběda jsem každou půlhodinku brala telefon, kdy volal "silně nervní otec rodiny" a pořád se ptal: "Co kluci?", "Jsi v pořádku?", "Jsou kluci v pořádku?", "Co děláte?", "Jak to zvládáš?" atd. atd. atd. Jinak - naprostá pohoda.
A jak to dál bylo s babičkou? Stačilo malinko víc kníknout, nebo zvýšit hlásek, babí se přiřítila z dolního patra celá říčná a se slovy: "Přeci ho nenecháš brečet" nás brala do náruče - to ještě netuší, že jí to zůstane……… Jo a když viděla, jak nás maminka bere pod krkem a hrudníčkem do jedné ruky a vesele nás myje pod kohoutkem, málem to s ní praštilo….. A tady se "vyvalujeme" v bábrlinčině posteli.
Ten "mycí systém" jsem se naučila v porodnici pro případy, kdy se miminko "zřídilo" tak moc, že nějaké velké omývání plenou nebo ubrousky nepřicházelo v úvahu a na koupání bylo ještě brzy. Je to poměrně bezpečné a pohodlné. Fakt je, že komukoliv nezúčastněnému jsem se v momentě tohoto druhu očisty nutně musela jevit jako Herodes, alespoň naší "babí" to tak prostě připadalo.
Také jsme si "vyrazili" na pár malých výletů
Hm, mami, malinko cvičit, "natahovalas mě na skřipec" 4 x denně. Nemůžeš se divit, že jsem se tak rozčiloval, tobě by se to určitě taky nelíbilo.
A mimochodem - úplně ses zapomněla zmínit o plínkách…….
Tak, abych vyhověla - byla jsem pevně rozhodnutá, že přes den budeme používat plenky látkové, v noci a na cestování jednorázové. Buď neumím dítě do látkové plenky balit, nebo byli kluci opravdu malincí, výsledkem byla vždy mokrá postýlka, plenka visící někde mimo tělíčko a promočené dupačky. Vyzkoušeli jsme také několik druhů plenek a nakonec jednoznačně vyhrály Pampers - Lukášek má poměrně citlivou pokožku a ve všech jiných měl po chvíli opruzeniny.
Júúúú, to je lidí a zážitků, zatím v tom máme mírný chaos, ale časem to určitě zvládneme všechno pochopit a všechny rozeznat, jsme přeci šikovní kluci….
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.