tisk-hlavicka

S dítětem v letadle

12.7.2007 Hana Hoffmannová Máma a já 82 názorů

I vy se chystáte na letošní dovolenou jednoduše letadlem bez únavného trmácení se mnoho hodin v autě nebo autobuse? Jediný problém, který vás trápí, je, jak to zvládne váš drobeček? Nebojte se, i s úplně malým děťátkem může být let příjemný, stačí jen, když se na něj dopředu trochu připravíte.

Cesta letadlem není pro děti žádný traumatický zážitek, snášejí ji o mnoho lépe než několikahodinovou jízdu v autě. Abyste byla v klidu i vy, stačí se na cestu předem dobře připravit. Dětská lékařka MUDr. Věra Ševčíková k možnosti létání malých dětí říká: "Létání je běžná součást moderního života. Stále častěji létají malé děti, a to i děti mladší než 2 roky. Obecně lze říci, že létání dětem nezpůsobí žádné komplikace. Je však nutné rodiče upozornit, že každé dítě je jiné, a je tedy vhodné konzultovat cestu letadlem, a to především u dálkových letů, s ošetřujícím lékařem. Ten zná vaše dítě ze zdravotního hlediska nejlépe."

Miminka

Většina leteckých společností přepravuje děti do 2 let s výraznými slevami, případně bezplatně (hradí jen letištní poplatek), ale nemají nárok na vlastní sedadlo. Dítě je v průběhu letu připoutané spolu se svým rodičem na jednom sedadle. Na jeho připoutání se používají speciální pásy, tzv. "baby belts". Některé letecké společnosti mají pro nejmenší děti zvláštní sedačky, které jsou namontované v první řadě sedadel v kabině. Na palubách British Airways jsou například určené dětem do dvou let a do třinácti kilogramů. U ČSA jsou cestovní koše pro děti do 6 měsíců. V letadle jsou obyčejně vyhrazená místa pro matky s úplně malými dětmi hned v první řadě, proto při rezervaci letenky upozorněte pracovníka cestovní kanceláře nebo letecké společnosti, že poletíte s miminkem. Pokud není letadlo úplně plné, můžete při odbavení požádat o volné sedadlo vedle sebe. Při odbavení i na palubě letadel jsou rodiny s dětmi většinou obslouženy přednostně.

Vlastní autosedačku se používat na palubě nedoporučuje, protože většinou není možnost bezpečně ji připevnit. Některé moderní typy autosedaček již mají certifikaci od firmy TÜV Rheinland, která potvrzuje, že byly pro leteckou přepravu úspěšně testovány. Je jich však zatím velmi málo, a je proto lepší se na použití autosedačky informovat u konkrétní letecké společnosti, se kterou se chystáte letět. Pokud použití vaší autosedačky přepravce schválí, musíte dítěti zakoupit vlastní sedadlo (většina leteckých společností poskytne slevy na letenky i dětem do 12 let).

  • Když máte dítě na klíně, požádejte cestujícího před vámi, aby si nesklopil sedadlo bez upozornění.
  • Kočárek vám do letadla nevezmou, dává se do zavazadlového prostoru. Ve většině leteckých společností s ním však můžete přijít až k letadlu a tam ho odevzdat personálu a po přistání si ho hned vyzvednout.
  • Miminku oblečte bavlněné body bez rukávů, tenké bavlněné dupačky (nebo kalhoty a ponožky) a lehké bavlněné tričko s dlouhým rukávem. Nezapomeňte na deku nebo lehkou přikrývku. Mějte po ruce i teplejší ponožky, pro případ většího chladu.
  • Doporučujeme vám těsně před odletem přebalit dítě na letišti. V případě, že potřebujete děťátku nutně vyměnit plenku v době letu, nebojte se požádat o pomoc letušku. Toalety v letadle jsou malé, ale dítě se tam přebalit dá. Z hygienických důvodů mějte v příručním zavazadle jednorázovou papírovou podložku, kterou položíte pod dítě, a navlhčené ubrousky na utření zadečku.
  • Pokud dítě kojíte, bez obav ho nakrmte, pokud má hlad (místo v první řadě vás uchrání od zvědavých pohledů). V případě, že potřebujete ohřát láhev s mlékem, kterou máte připravenou v cestovní chladničce, požádejte o to personál letadla.
  • Plenek a kojenecké stravy si vezměte dostatek, aby vás případné zdržení nebo zpoždění nezaskočilo.

Batolata a větší děti

O letu si s dětmi dopředu hodně povídejte, ukažte jim na obrázcích, jak to uvnitř letadla nebo na letišti vypadá. Připravte je i na to, že na letišti budete trávit před odletem relativně dlouhou dobu. Bude-li malý cestovatel předem na vše připraven, nebude se bát a vše lépe zvládne.

Děti, které nemají vlastní letenku a sedadlo, nemají ani nárok na jídlo. U některých letů není jídlo podáváno vůbec, proto si do příručního zavazadla přibalte pro děti svačinu a něco k zakousnutí, může se vám to hodit i před odletem nebo naopak po přistání, než se dostanete do cílového místa. Některé letecké společnosti (např. British Airways) zajistí na požádání i dětskou stravu vhodnou pro batolata. Požádat o ni musíte už v době rezervace letu.

Do příručního zavazadla si přibalte několik hraček. Pozor ale na hračky napodobující skutečné zbraně (např. pistole). Podle platných mezinárodních předpisů je nesmíte mít u sebe, ale pouze v zavazadle umístěném v zavazadlovém prostoru. Většina leteckých společností má pro dětské pasažéry s vlastní letenkou připravené balíčky s dárečky a hračkami.

Při odletu a přistávání může dětem - stejně jako dospělým - zaléhat v uších. Tomu můžete jednoduše předejít. Při startu a při přistávání udržujte dítě v bdělém stavu, dejte mu pít nebo mu dejte do dudlík. Polykání zabrání zalehnutí uší. Starším dětem nabídněte žvýkačku.

Stejně jako vy dospělí i děti by měly dodržovat pitný režim tak, aby v suchém ovzduší kabiny letadla nedošlo k případné dehydrataci citlivého dětského organizmu.

MP3 přehrávač s pohádkami, nebo dokonce přehrávač DVD vám může při dlouhém čekání na letišti a při letu hodně usnadnit situaci. Nejsou-li k dispozici, dobře poslouží i pohádková knížka.

Obecná doporučení

Pojistěte se pro případ zrušení letu. U letenek obvykle nebývá nárok na vrácení ani části ceny, a to ani v případě závažných zdravotních důvodů pro zrušení letu.

V letadlech je z bezpečnostních důvodů zakázáno používat mobilní telefony. Vypněte mobil před vstupem do letadla a po celou dobu letu jej nepoužívejte. Má-li svůj mobil i vaše dítě, upozorněte ho, že po dobu letu nesmí na mobilu ani hrát hry, nebo raději vezměte i jeho mobil k sobě. Porušení zákazu může být pokutováno (u ČSA např. až do výše 100 000 Kč).

Pamatujte na to, že podle nových pravidel EU nesmí být obsah žádného balení s tekutinou (počítají se mezi ně např. i zubní pasty, gely na vlasy, spreje, krémy atd.), které máte v kabinovém zavazadle, větší než 100 ml. Při průchodu bezpečnostní kontrolou musí být všechna balení s tekutinami v uzavíratelném igelitovém sáčku. Maximálně si takto do kabiny letadla můžete vzít tekutiny o celkovém obsahu 1 litr na osobu. Výjimkou je například mléko a strava pro děti, ale jen v množství určeném na dobu letu.

Předem se u přepravce informujte na maximální povolenou váhu zavazadel. Při jejím překročení byste museli doplácet.

O své zkušenosti a dojmy z letu s malým dítětem na Nový Zéland se s námi podělila anestezioložka MUDr. Magdaléna Záchová.

Kolik bylo vaší dceři Šárce, když jste se společně s manželem vypravili na Nový Zéland?

Rok a půl.

Jak dlouho jsme byli na cestě a kolik přestupů jste absolvovali?

Let trval 27 hod. čistého času plus doba strávená na přestupech, které byly tři - v Amsterdamu, v Bangkoku a na Tchaj-wanu. Odlétali jsme asi v 6 hod ráno z Prahy, tzn. že jsme Šárku budili kolem 3. hod. ráno, abychom se dopravili včas na letiště. Původně jsem myslela, že ji spící přeneseme do auta a ona bude pospávat, ale vzbudila se, a tak začal maratón krátkých spánků a bdění, který trval 2 dny.

Měla dcera vlastní sedadlo, nebo jste ji museli mít celou cestu na klíně?

Děti do 2 let věku nemají nárok na sedadlo, nezaplatíte-li si letenku. Jestliže letíte s dítětem, je třeba jej nahlásit na check-inu a přiřadí vám sedadlo v první řadě, kam je možnost připevnit cestovní koš. Ten je však dost malý a 18měsíční dítě se do něj rozhodně nevejde, takže jsme dceru měli až do Bangkoku na klíně, a pak nás letušky operativně v letadle posadily tak, aby mohla Šárka pohodlně spát přes několik sedadel. Musím poznamenat, že nám v tomto směru vycházely maximálně vstříc.

Co všechno jste si vzala do kabinového zavazadla? Chybělo vám během cesty něco?

Kabinové zavazadlo obsahovalo stejné věci, jako když chodím s dítětem na procházku. Pleny, pití, konzervičky s jídlem, náhradní oblečení, vlhčené ubrousky, látkovou plenu, dudlík, oblíbenou hračku a několik knížeček. Kdybych však něco zapomněla, nebyl by problém, jelikož v letadle vám dají jak pleny, tak dětské jídlo. Navíc na každém letu dostanete balíček s hračkami, takže byla i "nová zábava" pro mrňouse.

Jak dcera let zvládala? Došlo i na nějaké krize?

Let dcera zvládala daleko lépe než my rodiče. Rozhodně se nedá mluvit o nějakém dodržování rytmu spánku. Jelikož jsme ji brzy ráno vytáhli z postýlky a pak byla velmi zvědavá na letišti, usínala chaoticky, když byla unavená. V době bdění jsme jí četli knížečky, stále dokola jsem jí říkala různé básničky a pak jsme samozřejmě pochodovali po letadle. Naštěstí v letadle bylo možno s dítětem chodit mezi sedadly a letušky nás pustily i do přípravné místnosti. Navíc jsme měli štěstí, že s námi letěly další děti podobného věku, a tak došlo i na dětské honičky. Asi nejkritičtější místo bylo každé podávání jídla, kdy se nám nevešel tác s jídlem na klín, jelikož tam sedělo dítě. Letušky však byly ohleduplné a jídlo mi nosily, až když se najedl manžel a převzal si dítě. Celkově musím konstatovat, že děti jsou velmi adaptabilní. Takto dlouhý přelet je stresující víc pro rodiče, a to i z toho důvodu, že dítě spí, když je unavené, ale dospělí moc šancí na vyspání nemají. Ke krizi došlo až při zpátečním letu na letišti ve Vídni, kde jsme čekali 4 hod. na letadlo zpožděné kvůli sněhové vánici. Navíc se nevědělo, kdy bude odlet, a čekali jsme v malé části vídeňského letiště, unavení a nevyspalí. Nebyl tam ani žádný dětský koutek, žádné restaurace, kde bychom se mohli občerstvit.

Stačilo dceři k pohodlnému spánku sklopené sedadlo?

Šárka na sklopeném sedadle nespala, ale spala mi v náručí, a pak jsme ji položili na složenou deku zem k nohám, kde je v první řadě dost místa. Další dva lety, z toho 11hodinový z Tchaj-wanu do Aucklandu, spala dcera natažená přes několik sedadel.

Jak se vypořádala se změnou tlaku a bolestí uší?

S tím nebyly problémy, protože té době ještě dudala dudlíček a tím se krásně vyrovnávaly změny tlaků.

Jak probíhalo přebalování během letu?

To byla trochu slabina celého letu. Na toaletě je sice přebalovací stolek, ale místa je žalostně málo a navíc 18měsíční dítě se rozhodně nepřebaluje v klidu vleže. Ale nakonec jsme to nějak zvládli.

Jak se na Šárce projevil časový posun?

Časový posun byl 12 hodin. První dny dcera spala dost chaoticky, po obědě, kdy byl organizmus nastaven z Čech na noční spánek, spala asi 5 hod., a pak nám samozřejmě zase ponocovala až do 1 hodiny ranní. Následující dny jsme již začali cestovat po Zélandu, a tak jsme se snažili přizpůsobit přesuny autem na dobu, kdy byla unavená, a snažili jsme se tento čas nastavit do odpoledních hodin, kdy v Čechách normálně spinkala. Celý proces trval asi 5 dní.

Jak jste trávili dobu na tranzitních letištích?

Ani tady nebyly problémy. Na většině letišť je dětský koutek s prolézačkami. Na Tchaj-wanu jsme měli 8 hodin čas, a tak jsme měli nárok na letištní hotel. Celý tento čas jsme prospali.

Šárce je dnes už 5 let. Pamatuje si na něco ze svého velkého výletu?

Šárka už vůbec neví, že něco takového zažila.

Článek je červencového čísla časopisu Máma a já. Obsah čísla najdete zde.

Získejte předplatné i dárek z MÁMA a já! Objednejte si v období od 28. června do 27.července 2007 na jeden rok předplatné časopisu MÁMA a já a získejte automaticky dáreček - hrníček s úchyty a pítkem, kartáč a hřeben SAFARI od Canpol babies. Časopis si můžete předplatit i prostřednictvím internetu zde.

Názory k článku (82 názorů)
Jak resite piti? & 12.7.2007 9:50
*Re: Jak resite piti? LaraKroft 12.7.2007 10:7
**Re: Jak resite piti? LaraKroft 12.7.2007 10:9
**Re: Jak resite piti? & 12.7.2007 10:47
***Re: Jak resite piti? LaraKroft 12.7.2007 11:56
****Re: Jak resite piti? LENKA+K+K 12.7.2007 13:29
***pití problém? Kiara 12.7.2007 19:51
****Re: pití problém? Luciq+Anetka02/06+Nikolka09/09 13.7.2007 10:36
****Re: pití problém? Iva , Klarka 18 mes 13.7.2007 23:35
****Re: pití problém? Jo + 2 20.7.2007 11:5
***Re: Jak resite piti? Utopýr 13.7.2007 9:22
**Re: Jak resite piti? Iva, Viki (08/05) 12.7.2007 13:53
***Re: Jak resite piti? Mickey16 12.7.2007 18:38
****Re: Jak resite piti? - magic cup... kuliočko 29.7.2007 14:44
*Re: Jak resite piti? Firsty+Matouš07/06+Šimon01/08 12.7.2007 10:16
**Re: Jak resite piti? Lída+2 12.7.2007 10:23
*Re: Jak resite piti? Mače 12.7.2007 11:24
**Re: Jak resite piti? Vlasta a Eliška  12.7.2007 13:22
**Re: Jak resite piti? Luciq+Anetka02/06+Nikolka09/09 12.7.2007 16:32
*Re: Jak resite piti? Lenka, Charlotte 10 mesicu 12.7.2007 13:36
**Re: Jak resite piti? Míša 16.7.2007 20:51
*Re: Jak resite piti? Majka a čtyřlístek 15.7.2007 10:19
*Re: Jak resite piti? Shayla a 3 kluci 18.7.2007 22:59
*Pití pro dítě v letadle Martina 20.11.2007 14:27
Ach jo Hana 12.7.2007 10:27
*Re: Ach jo Terka 12.7.2007 10:36
**Re: Ach jo Alča, bezdětná 12.7.2007 15:40
***Re: Ach jo Terka 12.7.2007 15:48
****OT dudlík Dana, Kubík 4/05 12.7.2007 18:7
*****Re: OT dudlík Majka a čtyřlístek 15.7.2007 9:37
****protidudlíkářky Jana, Igy 19měsíců 13.7.2007 8:34
*****Re: protidudlíkářky LaraKroft 13.7.2007 11:33
*****Re: protidudlíkářky Linda, dcera 21 měsíců 13.7.2007 15:50
Bezpečnostní opatření Lassie 12.7.2007 10:34
*Re: Bezpečnostní opatření & 12.7.2007 10:57
**Re: Bezpečnostní opatření Verka 12.7.2007 12:56
***Re: Bezpečnostní opatření & 12.7.2007 15:32
*Skusenosti let s rocnym dietatom cez A... Janka / Klarka 08/2005 12.7.2007 11:26
**Re: článek je skutečně o ničem.... eva 12.7.2007 12:59
***Re: článek je skutečně o ničem.... Jitule 12.7.2007 14:50
**Re: Skusenosti let s rocnym dietatom... Mirka 12.7.2007 14:48
***zvl. pas pro dite starsi dvou let Lana+Julik05/05+Kristian10/07 12.7.2007 19:45
****Re: zvl. pas pro dite starsi dvo... Mirka 12.7.2007 22:28
*****Re: zvl. pas pro dite starsi d... Alice 12.7.2007 23:26
******Re: zvl. pas pro dite starsi... Lenka 13.7.2007 12:12
*******Re: zvl. pas pro dite star... Mirka 13.7.2007 12:53
********Re: zvl. pas pro dite st... Alice 13.7.2007 16:21
*********Re: zvl. pas pro dite ... misabaku,syn Sam 4,5mes. 15.7.2007 0:49
**********Re: zvl. pas pro dit... Alice 15.7.2007 21:15
***********Re: zvl. pas pro d... misabaku,syn Sam 17.7.2007 23:15
*******Re: zvl. pas pro dite star... Gabča, Adélka 12/02 14.7.2007 21:30
********Re: zvl. pas pro dite st... Lassie 15.7.2007 10:45
*********Re: zvl. pas pro dite ... Lassie 15.7.2007 12:1
********Re: zvl. pas pro dite st... Shayla a 3 kluci 18.7.2007 23:10
*******Let s tříletým dítětem Majka a čtyřlístek 15.7.2007 10:45
********Re: Let s tříletým dítět... Alice 15.7.2007 20:54
Nebude se bát? Linda 12.7.2007 15:59
*Re: Nebude se bát? Kačka+Jára04 12.7.2007 16:35
**Re: Nebude se bát? Kačka+Jára04 12.7.2007 16:36
*Re: Nebude se bát? Luciq+Anetka02/06+Nikolka09/09 12.7.2007 16:45
*Re: Nebude se bát? Lenka 12.7.2007 18:29
*Re: Nebude se bát? Vranice 15.7.2007 12:40
**Re: Nebude se bát? Jitule 16.7.2007 10:39
Zabavit dítě během letu Lenka 12.7.2007 18:24
Zkušenost s letem s dětmi (6měsíční a 4l... -Majda 12.7.2007 18:58
*Jina zkusenost Ivana 13.7.2007 0:24
**Re: Jina zkusenost Žabi 13.7.2007 8:3
***Dalsi "jina" zkusenost Olča + Adélka + Ondra 14.7.2007 19:54
****Kocarek v letadle Olča + Adélka + Ondra 14.7.2007 19:57
neštovice a letadlo martina 13.7.2007 13:28
*Re: neštovice a letadlo štěpánka 13.7.2007 14:37
**Re: neštovice a letadlo martina 13.7.2007 14:46
***Re: neštovice a letadlo štěpánka 13.7.2007 16:7
****Re: neštovice a letadlo Alice 13.7.2007 16:29
*****Re: neštovice a letadlo martina 13.7.2007 20:15
******Re: neštovice a letadlo Míša, Junior *97, Beruška*2006 13.7.2007 22:10
*******Re: neštovice a letadlo Zdenka 16.7.2007 21:14
Reklamace kočárku Liamka+Ajka06 15.7.2007 22:42
*Re: Reklamace kočárku Evista 15.7.2007 23:30
**Re: Reklamace kočárku Liamka+Ajka06 16.7.2007 8:5
***autosedačka X, 4,5 mesice 17.3.2008 2:55
Jak létáme my Dolca 24.6.2012 12:35
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.