tisk-hlavicka

I v péči o kůži novorozenců a kojenců platí "všeho s mírou"

Dnešní trh nabízí nepřeberné množství kosmetiky pro malinké i větší děti. Nakolik ji ale naše dítě opravdu potřebuje? Jak máme pečovat o pokožku těch nejmenších jsme se zeptali kožní lékařky MUDr. Hany Moosové z Liberce. Na promazání, udržení kůže vláčné jsou nejvhodnější oleje, které neobsahují konzervační látky ani parfémy.

Dnes se stále častěji setkáváme s názorem, že každodenní koupání novorozenců a kojenců není nutné - což si starší maminky a babičky ani nedovedou představit.

Určitě platí, že není potřeba celé miminko koupat každý den, stačí obden, ale i třeba jen dvakrát týdně. Jedině na místech zapářky, tedy ve faldíčcích, pod krkem, pod plenkami atd. je denní omývání nutné, protože tato styčná místa by se mohla zanítit a oprudit.

Nečistoty (hlavně stolici) je dobré šetrně odstraňovat olejem - v lékárně se dá koupit slunečnicový nebo olivový, ale můžeme použít i obyčejný jedlý olej, do kterého namočíme kousek vaty nebo čistý hadřík. Pokud miminko koupeme ve vodě, není potřeba žádné mýdlo. Můžeme ale použít nedráždivé mycí gely nebo olejové emulze, event. mýdlo pro citlivou pokožku. Tyto prostředky je nejlepší koupit v lékárně.

Co je nejvhodnější na promazávání pokožky těch nejmenších?

Na promazání, udržení kůže vláčné jsou zase nejvhodnější oleje, o kterých jsem už mluvila, protože neobsahují konzervační látky ani parfémy. Lze použít i tzv. indiferentní masťové základy, které je také neobsahují, nebo osvědčené vitaminové masti.

Maminky by si měly pamatovat, že maličké děti nemají promašťovat něčím příliš mastným. Rozhodně ne například vazelínou, protože ta udělá na kůži tzv. okluzivní efekt - kůže se pod ní zvýšeně potí, snáze zapaří a děťátko semůže i přehřát! Kůže novorozence ještě není schopná dokonale udržovat stálou tělesnou teplotu, jako je tomu u starších dětí a dospělých. Zvyšuje se tím tendence k přehřátí nebo naopak k podchlazení.

Co by tedy měla mít maminka doma připraveno, když přijde s miminkem z porodnice?

Určitě nějaký olej a mast na místa zapářky. Dnes existuje velký sortiment mastí, které jsou přímo určené k ošetření těchto tzv. styčných míst, například s přídavkem zinku. Na mytí může koupit v lékárně zmiňovaný mycí gel určený na umývání citlivé pokožky.

Záleží na tom, zda má rodina tvrdou nebo měkkou vodu?

To si nemyslím, ale může vadit voda chlorovaná! Citlivější děti reagují na chlor podrážděním, takže se doporučuje vodu převařit nebo koupat dítě v kojenecké vodě.

Důležitý je způsob osušování po koupeli - nikoli třením a tahem, ale jakoby pijákovat, osušovat, lepší je jemná bavlněná osuška než froté.

Pleny už se dnes většinou neperou - ale co praní kojeneckého prádélka?

Prát kojenecké prádlo bychom měli vždy v prášcích určených pro kojence. Není vhodné používat aviváž - lepší než aviváž je přežehlit obleček z rubu, žehlení ho změkčí.

To, co oblékáme nejmenším, by vždy mělo být měkké, bavlněné, na tělo by nemělo přijít nic chlupatého, lepší jsou světlejší látky než barevné a tmavé. Nové oblečky je dobré před prvním použitím vyprat a důkladně několikrát vymáchat.

A co plenky - jednorázové, nebo prací bavlněné?

V současné době jsou na trhu kvalitní jednorázové plenky a jsou pro dítě vhodnější, protože skutečně odvádějí vlhkost od jeho pokožky. Děťátko však nesmí zůstat v plenkách dlouho, zvlášť tehdy, když jsou znečištěné stolicí. Maminky bohužel někdy ve snaze ušetřit dítě nechávají v plenkových kalhotkách příliš dlouho - a o problém s kůží je postaráno!.

Bavlněné prací pleny však samozřejmě také nejsou na závadu, dítě, které to snáší, je jistě může mít, ale "jednorázovky" jsou pohodlnější, zdravotně nezávadné a děťátko je v nich v suchu. Je třeba dát pozor a kupovat správnou velikost kalhotek.

Takže pokud je vše v pořádku a u dítěte se neprojeví nějaké alergické problémy, není péče o jeho pokožku nic složitého.

Ano, pokud dítě nemá alergické problémy, skutečně není nutné to příliš "dramatizovat". Naopak, přílišná úzkostlivá čistota může být na škodu, protože pokožka má svou regenerační schopnost, která je u nejmenších trochu opožděná oproti dospělým, takže pokožku dítěte přílišnou čistotou vlastně namáháme - s nečistotami totiž smyjeme i film, který má ochrannou funkci a ten se musí vždycky znovu vytvořit, což je pro kůži vlastně zátěž. Čistota je samozřejmě nutná, ale myslím, že není třeba běžnou domácnost dezinfikovat, jak k tomu nabádají některé reklamy, protože se potřebujeme s mikroorganismy setkávat.

Může miminku uškodit, když má rodina doma psa nebo kočku?

Pokud je dítě zdravé, nemá projevy alergie a v rodině nejsou k alergii dispozice, styk se zvířetem nevadí, ale byla bych opatrná v rodinách, kde už alergika mají, protože existuje potenciální možnost, že se u děťátka alergie projeví. V těchto rodinách by měli dbát už od těhotenství a pak po narození dítěte, aby domácnost byla bezprašná - čím méně záclon, závěsů, koberců, tím lépe, bez domácích zvířat a hlavně bez kouře z cigaret.

Může maminka životním stylem v těhotenství ovlivnit eventuální alergické problémy dítěte?

U každé maminky je důležité, aby v těhotenství nekouřila, prožívala toto období v pohodě, v čistém a příjemném prostředí.

Vyskytují se u nejmenších dětí i jiné závažné kožní problémy než alergie a ekzémy?

Vyskytuje se seboroická dermatitida. Nejedná se o závažnou chorobu, i když může vypadat někdy dost dramaticky, ale sama odezní, nesouvisí s alergií, ale se zvýšenou tvorbou kožního mazu a s nadměrným osídlením kožníhopovrchu kvasinkami. Vyskytuje se u nejmenších dětí v prvních 3 měsících života, ale i později. Projevuje se nánosem mastných šupin ve vlasech a zarudlými plochami v místech ohybů a v kožních řasách.

Zda je to ekzém nebo ne určí lékař a často se mu to nepodaří poznat hned napoprvé, ale až podle vývoje onemocnění. Určitým vodítkem může být, že atopický ekzém začíná většinou až od třetího měsíce věku a více svědí. Svou roli hraje i výskyt ekzému nebo alergie v rodině. Kůže postižená seboroickou dermatitidou vyžaduje šetrné zacházení, děťátko oblékáme do vzdušného lehkého oblečení, promašťujeme jen lehce krémy. Lékař předepisuje masti santimykotiky (léky proti kvasinkám).

Reklamy nabízejí mnoho dětských šamponů - takže co je pro dětské vlásky nejvhodnější?

Šampony pro umývání vlásků nejmenších dětí nejsou nutné - můžeme použít například zmiňované šetrné mycí gely. Pokud se ve vlasové části hlavičky dělají strupy a šupiny, což je hodně časté, je dobře před koupelí hlavičku jemně promastit olejem, nechat ho působit několik hodin, a potom mastné šupiny jemně vymýt. Určitě se nikdy nesnažte stroupky drhnout nebo strhávat!

Většina lidí dnes ví, že opalování není zdravé, ale léto je přede dveřmi, tak se přece jen zeptám - co děti a sluníčko?

Do šesti měsíců bychom děti sluníčku vystavovat neměli, takže kočárek vždy do stínu. A ani později opalování opravdu není zdravé - pro nikoho! Děti bychom vždy měli chránit oděvem, kloboučkem se širokým okrajem a nechodits nimi na sluníčko zhruba mezi 11. až 15. hodinou.

Z ochranných krémů jsou pro děti lepší ty s tzv. fyzikálními UV filtry obsahujícími mikročástečky, které odrážejí sluneční záření a s kůží nijak nereagují, nedráždí ji. Dají se koupit v lékárně. V našich podmínkách by měl stačit ochranný faktor 20, pokud se rodiče vypraví s kojencem k moři, pak se dá koupit i faktor 40 .

Je důležité vědět, že je třeba mazat dítě tak hodinu předem, aby se krém stačil na kůži rozprostřít, dále počítat s tím, že se při koupání krém částečně opláchne, že slunce opaluje i ve stínu i pod vodou, více to opaluje uvody odrazem od vodní hladiny, na horách odrazem od sněhu, a také tam, kde jsou betonové plochy to opaluje víc než v přírodě, kde se záření rozptyluje.

Nejlepší je děti neopalovat vůbec - největší dávku UV záření člověk získá během dětství, a pozdní následky se často projeví za dlouho, i když už pak třeba vůbec na sluníčko nechodí.

Co si myslíte, že je tedy v péči o pokožku novorozenců a kojenců nejdůležitější?

Řekla bych to lakonicky - zdravý selský rozum a trpělivost! Rodiče by se neměli nechat "zmasírovat" reklamami, tím, že firmy potřebují prodávat své výrobky. Kosmetika většinou obsahuje řadu různých látek a není nejlepší, když miminko s nimi přichází od malička do styku! Co bych tedy rodičům poradila? Aby o pokožku svého děťátka - a nejen o pokožku - pečovali jemně, přirozeně, klidně a aby byli hodně trpěliví, protože většina kožních problémů, které malé děti trápí, má naštěstí tendenci se vyhojit nebo alespoň zmírnit. Takže se přimlouvám za klidnou, přirozenou péči a trpělivost!

Názory k článku (39 názorů)
koupani Lana+Julik05/05+Kristian10/07 21.6.2006 9:48
*Re: koupani JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 21.6.2006 10:22
**Re: koupani Eva K 21.6.2006 20:22
*Re: faktor 30 a více B&A&M 21.6.2006 15:6
**Normy na UV faktory Kopretin@ 22.6.2006 8:28
*Re: koupani Radka N (tři děti) 28.6.2006 12:23
Péče o pokožku u mrňat Marcela, 2děti 21.6.2006 10:49
*Re: Péče o pokožku u mrňat Haluška 21.6.2006 18:59
**Re: Péče o pokožku u mrňat Kačka+Miška+Eli+Anička 21.6.2006 21:3
**Re: Péče o pokožku u mrňat Vevka + Kubinek (2,5m) 22.6.2006 18:22
***Re: Péče o pokožku u mrňat Eva K 24.6.2006 12:58
****Re: Péče o pokožku u mrňat Vevka 26.6.2006 14:36
ale co v bazénu Dáša, Vojta 1 rok 21.6.2006 11:58
*Re: ale co v bazénu Marie 21.6.2006 12:3
**Re: ale co v bazénu Dáša, Vojta 1 rok 21.6.2006 12:14
***Re: ale co v bazénu Káča,3měsíční kulíšek 21.6.2006 14:50
****Re: ale co v bazénu Lana+Julik05/05+Kristian10/07 21.6.2006 15:28
*****Re: ale co v bazénu ...neviditelná... 21.6.2006 16:42
*****Re: ale co v bazénu caira (Vojta1/03,Mates11/04) 21.6.2006 20:25
*****Re: jak mám umýt jenom podpaží... Olina, Anička 4r. a Honzík 10měs. 22.6.2006 23:15
******Re: jak mám umýt jenom podpa... Vevka 23.6.2006 16:52
*******umývání Eva K 24.6.2006 17:10
*Re: ale co v bazénu Lenka 21.6.2006 16:42
**Re: ale co v bazénu Tina, syn 3 roky a 37 tyden 21.6.2006 22:28
UV faktor pro mimi Věra, Tomášek 3,5 měsíce 23.6.2006 7:35
*Re: UV faktor pro mimi Radka, Terezka 4,5měs. 23.6.2006 9:8
**ubrousky Eva 23.6.2006 11:29
***Re: ubrousky Olina a dvojčata 17m 23.6.2006 13:41
***Re: ubrousky Tina 23.6.2006 20:15
****Re: ubrousky P + 6 23.6.2006 23:7
***Re: ubrousky Lucka,Adélka a Kubík 25.6.2006 17:46
***Re: ubrousky Markéta, Vojta 6 měs. 30.6.2006 22:41
***Re: ubrousky Markéta, Vojta 6 měs. 30.6.2006 22:42
***Re: ubrousky Markéta, Vojta 6 měs. 30.6.2006 22:42
*Re: UV faktor pro mimi Shayla a 3 kluci 23.6.2006 14:9
**Re: UV faktor pro mimi lydushe + 3 háďata 25.6.2006 20:10
***Re: UV faktor pro mimi Dáša (Natali 1,5 + Niky 9) 26.6.2006 13:22
Sádlo Marss 30.6.2006 19:30
*Re: Sádlo Lenka 24.10.2007 14:17
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.