tisk-hlavicka

Ohlédnutí za rozmarným létem v Čechách

16.9.2005 Souradová Věra 14 názorů

Když jsme letos v létě dorazili do Prahy a lilo jako z konve, vybavila se mi opět okřídlená slova Antonína Důry z Vančurova Rozmarného léta

"Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným...." Znovu jsem si uvědomila, proč tolik Čechů vyráží o prázdninách směrem na jih. V takovém létě, jak se letos předvedlo téměř po celý srpen, si moc kostičky nevyhřejete... Také jsme se s hrůzou odvraceli od přístroje Celsiova, neboť bylo chladno. Vody jsme v Čechách také moc nepozřeli (byli jsme mimo jiné na svatbě), přesto byl náš dech mrazivý.

Hlavně jsme neměli dost teplého oblečení, nějak jsme ve slunné Kalifornii pozapomněli, jak studené léto může být... Za pomoci dobrých rad a podpory přátel a příbuzných jsme si však to rozmarné léto přece jen užili.

Jak víte, my "odtamtud" (nechci používat jiná přízviska, nemám je ráda) platíme za rozmazlené a příliš kritické, takže , když se s vámi podělím o některé ty pěkné zkušenosti, budete alespoň vědět, že je to skutečně "prověřené".

Taky se vždycky přimlouvám, že bychom si měli vytvořit takovou "databázi"a navzájem si poradit, kde to bylo pěkné, kde nejsou na děti nabroušeni ještě než jste s nimi doopravdy vešli, kde jsou na děti naopak zařízeni a kde nám bylo fajn.

Rodina.cz má přátele snad v každém koutě světa, tak by to byla informace opravdu globální v nejlepším smyslu toho slova.

Moje dnešní troška do mlýna bude, jak vyplývá z úvodu, o Čechách.

Hned na začátku se musím přiznat, že jsem se divila: Kolik se toho za poslední roky změnilo, kolik se opravilo, postavilo a kolik je lidí, kteří už umí jednat se "zákazníky", i když jsou to rodiny s dětmi. Objevila jsem znovu své rodné město (Českou Lípu) a celé severní Čechy.

A pořád jsem si opakovala otázku, jak je možné, že to nešlo dřív: Mít třeba hrací koutek v restauraci (jako mají na Ještědu), dětská jídla s vtipnými názvy (skoro všude), přebalovaní pro mimina (v Babylonu v Liberci ), ježdění na koni (třeba pod Kunětickou Horou) atd. Co na tom komu mohlo vadit, proč už to tu nemohlo být dávno?

Tak začněme třeba s tou Kunětickou Horou. Už se tu na její vhodnosti i pro výlet s malými dětmi shodlo pár maminek.

Jak už tu bylo moudře řečeno: hrady, které si můžete prohlédnout bez průvodce (ale pro zvídavé a trpělivé třeba i poslechnout výklad) jsou pro prťata (ale i větší děti) vhodnější než zdlouhavé prohlídky zámků, kdy nemůžete přerušit prohlídku, kdy se vám zachce...(zamknou za vámi na deset zámků).


Střílení s lukem a kuší na Kunětické Hoře.

Na Kunětické Hoře mají pro děti, ale i dospělé, kterým nevyhasla romantická žíla, po celé léto, a snad i teď o sobotách a nedělích, možnost zahrát si na rytíře střílením z luků a kuší. Naše holky si to vyzkoušely a moc se jim to líbilo. Na hradním nádvoří mohou děti pobíhat kolik se jim chce. Jen při ceště na věž na ně musíte dát trochu pozor. V ohradě pod hradem jsou pštrosi, daňci, jeleni a nádherní koně. Můžete si zajezdit, (posouzení ceny nechám na vás) ale i koukání děti potěší. V restauraci tam mají průlezky a pískoviště, obsluha je příjemná, k dětem se chovají báječně, dá se tam pobýt i par dní v motýlku či kampovat. Takže je to vhodný výlet i pro ty, kdo to do Pardubic mají daleko.


Koně pod Kunětickou Horou. Z hlazení měly holky víc než z ježdění samého. Hříbátko ještě nemělo jméno...Možná Marcus, možná Magic. Zkrátka od M...

Podobné to bylo na Ještědu. Jaký zážitek je jízda lanovkou nemusím nikomu vykládat. Můžete, jste-li sportovci i jen vyjet nahoru a dolů se vydat pěšky a sbírat borůvky nebo houby. Sporná krása kdysi omedajlovaného projektu věže s restaurací už poněkud opelichala, ale restaurace je velice příjemná, s až neobvykle milou obsluhou (to v Čechách ještě mnohde pokulhává) a opravdu tam mají průlezky a hrací koutek uvnitř v restauraci. A i přebalování pro miminka před záchodky, takže se tam může o dítě postarat i tatínek!

A co teprve jídelníček pro děti! Mají celou řadu oblíbených dětských jídel (špagety, omáčky, brambůrky a ovocné knedlíky, palačinky). A jak nádherně je servírují!. Myslím, že by jej mohli závidět i němečtí sousedé, od kterých se to na severu Čech naučili, o Američanech ani nemluvě (jídla pro děti jsou v každé restauraci, ale téměř všude na jedno kopyto). Servírka se vesele smála, když jí děti běhaly do cesty, vyhověla "vymejšlení" o barvách brček. Zkrátka poměli jsme se tam.


Pod Ještědem

Stejně tak v restauraci v Městských Lázních v Hradci Králové. Obsluha příjemná a ochotná, vynikající výběr jídel. Dětských také celá stránka. Když jsme si nebyli něčím jisti, ochotně poradili. A tak se dodnes oblizujeme při vzpomínce na teplý desert z lesních darů s vanilkovou zmrzlinou. Vyzkoušeli jsme si ho ještě i v Praze, ale kam se na něj hrabal (o cenovém rozdílu ani nemluvě...). Návštěva v restauraci byla samozřejmě jen zakončením náročného dne v aquaparku. Holky byly vymočené jako močenky a umíraly hlady...

A co lázně samotné? O koupání a plavání vám napíšu příště. Teď zůstanu u těch hospůdek a restaurací, kde jsou hodní na děti a udělají jim pomyšlení.

Například v Podzámecké restauraci v Zákupech. Nemají sice jídelníček pro děti, ale udělají vám jakékoliv jídlo poloviční, nebo jak si to děti přejí udělat (jen nudle a omáčku, vajíčko ke kopračce atd.). Hezky se k dětem chovají (měli jsme s sebou 4 uštěbenaté cácorky) a servírka se chichotala s nimi.

Stejně tak v restauraci U Čapků ve Stružníci u České Lípy. Pan vedoucí hned pochopil, že potřebujeme velký stůl, upravili jakákoliv jídla pro děti a dokonce i nejdřív poněkud nepříjemná servírka roztála, když viděla, jak dětem chutná.


Střelený divočák

To dříve opravdu nebývalo. A jak pěkně a vkusně jsou zařízené i nejmenší restaurace na malých mětech! Co ve městech i v docela malých vískách jako v Klášteře nad Jizerou, v Bosni u Mnichova Hradiště nebo v Zahrádkách u České Lípy... Jak to, že to nemohlo být dříve?

Ne všude je obsluha milá a příjemná. Mnohde jim ještě zůstal ten "postkomunistický" výraz v obličeji, že je obtěžujete (ač jim dáváte vydělat), ale o těch vám psát nebudu. S těmi máte své zkušenosti. Ostatně se s takových chováním můžete někdy setkat i v Německu. Zvláště v jeho bývalé "východní" části.

Nejpříjemnější je poznání, že většina těch míst na venkově není vypiglována pro turisty. Poznáte to nejen podle cen, ale i podle publika, že jsou určena pro "místní".

Tak jsme přes všechny ty deště fukéře (na Ještědu byla skutečně kosa) ani nenastydli. Prohřáli jsme si kostičky zevnitř. A taky radost z těch všech novinek nás pěkně hřála.

Názory k článku (14 názorů)
všem stejně Helena, dva kluci 16.9.2005 12:29
*Zahrádky Petra, Dominik 3/04 16.9.2005 13:46
Zahrádky Petra, Dominik 3/04 16.9.2005 13:49
Měli jste docela kliku, Olina 17.9.2005 21:8
jak kde jak komu evien 18.9.2005 20:51
*Re: jak kde jak komu Bob 18.9.2005 21:57
**Re: jak kde jak komu Ivana Procházková 18.9.2005 23:33
***Re: jak kde jak komu ...neviditelná... 18.9.2005 23:44
****Re: jak kde jak komu Jajda 19.9.2005 13:12
*****Re: jak kde jak komu Petra, Dominik (3/04) 19.9.2005 13:19
******Re: jak kde jak komu Jajda 19.9.2005 13:44
****Re: jak kde jak komu Ivana Procházková 19.9.2005 16:34
krásný Ještěd Inka II 19.9.2005 21:40
musím jen souhlasit Káča - dvě děti 20.9.2005 14:4
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.