tisk-hlavicka

Jak vystudovat při práci a s rodinou... II. část

21.1.2004 Šárka 12 názorů

Pokud víte, že studovat chcete a útrapy s tím spojené vám stojí za to, je třeba učinit první kroky k vytyčenému cíli. Vybrat tu správnou školu, obor a formu studia, poslat přihlášku a připravit se na přijímací zkoušky.

Forma studia

Co se týče formy studia, teoreticky máte na výběr ze tří možností: prezenční (dříve denní), kombinovaná a distanční forma. Vzhledem k tomu, že se nemůžete věnovat pouze škole, ale máte ještě své mateřské či pracovní povinnosti, jednodušší bude volit mezi takovými obory, které se dají studovat v kombinované nebo distanční formě. Kombinované studium odpovídá dřívějšímu tzv. studiu při zaměstnání, dálkovému nebo také externímu. Je, jak už z názvu vyplývá, kombinací studia prezenčního a distančního. Distanční studium je založené zejména na samostudiu, jde o formu studia na dálku, ve které se využívají písemné materiály, audiovizuální prostředky a interaktivní počítačové programy. U nás zatím není distanční studium jako takové příliš rozšířené; nejčastěji se proto setkáte s kombinovanou formou studia. Může se stát, že obor, který byste ráda studovala je otvírán pouze v prezenční formě. Nezoufejte. Některé obory bývají v kombinované formě otevírány každý druhý rok.

Studovat lze v bakalářských nebo magisterských studijních programech. V současnosti jsou (tam, kde to umožňuje povaha studovaného oboru) dlouhé magisterské studijní programy (4-6 let) postupně nahrazovány preferovaným dvoustupňovým systémem studia: bakalářský program, který trvá obvykle 3-4 roky a na něj navazující magisterský, v délce 1-3 roky. Za přechod na dvoustupňový systém studia vděčíme harmonizaci našeho školství se školstvím evropským.

Studijní obory

Přehled studijních programů a studijních oborů na vysokých školách v České republice lze získat jednak z informací na Internetu - na stránkách jednotlivých vysokých škol nebo například na webu Centra pro studium vysokého školství - www.csvs.cz), a jednak byl uveřejněn v Učitelských novinách ve dvojčísle 39-40 ze dne 11. 11. 2003 (redakce@ucitelskenoviny.cz). Při výběru studijního oboru hleďte také na to, z čeho budete konat přijímací zkoušky a jaké předměty vás čekají v průběhu studia. Pokud vás zajímá například sociologie, měla byste vědět, že přijímací zkoušky jsou z matematiky a její úspěšné zvládnutí je nutností pro absolvování studia.

Přihláška ke studiu

Pokud chcete začít studovat ve školním roce 2004/05 musíte přihlášku podat do konce února (nestanoví-li škola jiný termín). Své šance studovat můžete zvýšit tím, že podáte přihlášek několik. V tomto směru neplatí téměř žádné omezení, nebudete-li brát v úvahu, že poplatky za přijímačky mohou udělat vítr ve vaší peněžence. Za jednu přihlášku odevzdáte částku pohybující se kolem 500,- Kč. Formulář je k dostání na vysokých šklách, v prodejnách tiskopisů nebo je ke stažení na internetu (http://www.volny.cz/mabe/vs).

Vyplňování přihlášky nenechte na poslední chvíli. Kromě řady údajů o vaší osobě, mohou jednotlivé fakulty vyžadovat také další dokumenty, jako například životopis, úředně ověřené kopie vysvědčení a samozřejmě doklad o zaplacení poplatku.

Přijímací zkoušky

Vaše šance na přijetí ke studiu budou tím větší, čím lépe budete připravená. Říká se, že na vysokoškolském studiu je nejtěžší uspět právě u přijímaček. Není to pravda. Pravdou je to, že počty uchazečů daleko převyšují počty přijatých, proto je tak těžké se na vysokou školu dostat. Pokud vám připadají přijímací zkoušky obtížné, nevěste hlavu. Připravovat se můžete nejen samostudiem podle nekonečného množství učebnic, skript a vzorových testů. Vybírat lze i z řady kurzů a přípravných seminářů pořádaných často přímo vybranou fakultou. Přijímací řízení může mít i několik kol. Kromě talentových zkoušek (týká se převážně uměleckých oborů), jsou v prvním kole zpravidla zařazeny písemné testy a ve druhém uchazeči absolvují ústní pohovor. Podmínky se ale mohou velmi lišit. Dobrá zpráva je ta, že v některých případech lze přijímací zkoušky prominout. Podmínky prominutí přijímacích zkoušek stanovují fakulty a profitovat zde mohou zejména vynikající studenti nebo například ti, kteří již analogický obor alespoň rok studovali.

Veřejná nebo soukromá?

Kromě veřejných a státních vysokých škol lze v České republice studovat také na školách soukromých. Rozdílem patrným na první pohled je školné. Částky, které se na soukromých školách platí nejsou nejmenší. Pohybují se řádově v desítkách tisíc korun za semestr. Na celé studium je tedy třeba "odložit" většinou více jak sto, někdy dvě i tři sta tisíc korun. Dlužno říci, že za takové peníze si můžete dopřát opravdový studijní komfort. Možnost zvolit si formu studia, skvělé studijní materiály, nadstandardně vybavené učebny a laboratoře, zahraniční stáže, atp. Pozor, školné neznamená, že si diplom kupujete! Některé studijní programy bývají opravdu náročné (což vám jistě potvrdí například absolventi MBA).

Příště

Ve třetím díle seriálu najdete několik praktických tipů a rad, které se možná budou hodit :o)

Názory k článku (12 názorů)
Dotaz Denča 25.tt 23.1.2004 7:15
*Re: Dotaz Milena, 3 koťátka 23.1.2004 8:36
**Re: Dotaz Denča 25.tt 23.1.2004 9:21
škola a rodina Pengui 25.1.2004 17:1
*Re: škola a rodina Mo-Nina 25.1.2004 18:49
**Re: škola a rodina Pavla, 2 děti 27.1.2004 14:7
**Re: škola a rodina Jana, 1 malá dcera 15.7.2004 11:47
školné Jitka, 2 čerti 25.1.2004 18:28
*Re: školné Lesněnka 25.1.2004 21:19
učitelství pro mateřské školy - poraďte zumík 2.2.2004 21:19
*Re: učitelství pro mateřské školy - po... Denča 25.tt 4.2.2004 14:21
Denní studium Soňa 13.8.2004 22:12




Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.