tisk-hlavicka

Jak vybrat správnou hračku

14.1.2004 Majka Vinická Děti a my 2 názory

Nenechala jsem se odradit ani nabídkou, ani pokoji plnými hraček a vydala jsem se na dobrodružné objevování zajímavostí, které nám trh s hračkami nabízí.

Kvůli tichému okouzlení u rozsvíceného stromečku a nadšenému výskání při rozbalování dárků se rok co rok v obchodech pokoušíme objevit poklady, které našim nejmilejším udělají radost. Nikdo se neumí tak krásně radovat jako děti, proto není divu, že nejnavštěvovanějšími obchody v předvánočním čase jsou právě obchody s hračkami.

Vybrat zajímavý dárek není tak jednoduché, jak se při pohledu do polic plných barevných hraček zdá. Inspirují nás dopisy, které s prvními sychravými dny děti malují a píší Ježíškovi, aby se při rozdávání dárků nespletl. Jenže jak ubývá dětí celý rok snících o stavebnici nebo o nádobíčku pro panenky, tak přibývá těch, které touží po bojovníkovi útočícímu poslední měsíc každý den z obrazovky v reklamě. Pro tentokrát jsem nechala stranou reklamy i dopisy a vydala se na výpravu za hračkami, které by mohly vyvolat ono očekávané: „ Jé, přesně tohle jsem si přál…!“

Naše kreativita a snaha objevit neotřelou a zajímavou hračku může být omezena nabídkou, protože většina obchodů je zásobena podobným, ne-li stejným sortimentem hraček. „Ze začátku jsme se snažili nakupovat dřevěné hračky, které se nám líbí, ale ty se málo prodávaly, takže jsme se museli částečně přizpůsobit vkusu zákazníků,“ vysvětlila mi pravidla poptávky a nabídky paní prodavačka z mého oblíbeného obchodu. „Lidi nakupují podle ceny, ne podle kvality a před Vánoci chtějí hlavně výrobky, které vidí v televizi.“

Nenechala jsem se odradit ani nabídkou, ani pokoji plnými hraček a vydala jsem se na dobrodružné objevování zajímavostí, které nám trh s hračkami nabízí. Ostatně, co jiného zbývá mamince se třemi dětmi, když se Vánoce blíží…

Pro miminka

Miminka sice prožívají obdarovávání zdaleka nejméně ze všech, ale to nezmenšuje naši chuť dárky nakupovat. Plastová chrastítka známe všichni, ale na trhu se postupně objevuje více měkkých látkových chrastítek, které jsou příjemné do ruky a mívají jemné pastelové barvy. Dítě se jimi nemůže uhodit a mohou se prát. Mne okouzlily závěsné kolotoče a hrazdičky nad postýlku s látkovými hračkami, které se mohou obměňovat nebo sundat a dát dítěti do ruky na hraní. Dřevěné varianty jsou sice také krásné, ale vzhledem k nedokonalé koordinaci pohybu se děti do půl roku mohou dřevěnou hračkou poranit. Obecně platí, že kromě materiálu, barvy, tvaru a ceny by se při výběru hraček pro nejmenší měl brát ohled i na bezpečnost při hře.

Pro batolata

Děti od půl roku do tří let hračky ocení mnohem více. Nikdy neodolám různým formám dřevěných skládaček. Vlastně princip puzzle, kdy se do různých otvorů vkládají příslušné tvary nebo se z několika dílků skládají jednouché dřevěné obrázky. Mám vyzkoušeno, že právě s těmito skládačkami se dítě zabaví poměrně dlouhou dobu a pokud se jednotlivé dílky nezakutálí, užije si jich ještě další sourozenec.

Hračky, které za sebou děti vozí na šňůrce, vydržely požadavky vývoje trhu a dodnes neztratily své kouzlo. S kačerem cinkajícím za jízdy na zvonky jste si hráli vy, vaši rodiče a ocení ho i vaše děti. Klasickým dárkem uvolňujícím napětí a přemíru energie je stojánek s kladívkem na zatloukání špalíčků. Zábavné, ale bohužel nákladné jsou obrovské látkové kostky, ze kterých se dá postavit hrad, loď, auto, bunkr. Ostatně do skrýše postavené z látkových kostek se schovávají i dvanáctiletí kluci s knihou.

Zvukové hračky ocení všechny děti, méně už nervózní tatínkové. Ale s měkkým sluníčkem, které hraje něžnou a nepříliš hlasitou melodii, se nádherně usíná. Před nákupem si vyzkoušejte, jestli není zvuk příliš agresivní. Bubínek nebo xylofon je lepší kupovat trochu větší, aby se do nich dítěti lépe trefovalo a také bytelnější.

A znáte prstové barvy? S nimi mohou tvořit i malé děti, protože nevadí, když skončí jinde než na papíře a nenanášejí se štětcem, takže je manipulace s nimi snadnější.

Plyšové hračky provázejí děti od miminka někdy až do dospělosti. Znám děti obložené v postýlce svými deseti nejoblíbenějšími plyšáky, bez kterých by rozhodně neusnuly, ale i hromadu zaprášených chlupáčů na polici. Já osobně pokaždé v hračkárně bojuji s chutí koupit „toho roztomilého zeleného medvídka“, který je na pohled i na dotek tak příjemný, přestože podobných zvířátek různých velikostí máme plný pokoj. Nápad koupit plyšové zvíře mívá totiž téměř každý. Originální mezi plyšovými hračkami jsou oboustranná zvířátka. Rozuměj, z jedné strany housenka a když se zastrčí, vykuklí se z housenky motýl. Nebo pulec měnící se v žábu. Něco jako plyšová evoluce.

Pro předškoláky

Děti od tří do šesti let ocení hračky snad úplně nejvíce. Hrát si je jejich hlavní „pracovní náplní“, takže právě pro ně je radost vybírat. Ale právě u této věkové kategorie začíná být nejpatrnější rozdíl mezi hračkami pro holky a pro kluky. Zatímco kluci jsou fanoušky stavebnic, z holek se stávají „maminky“. Stavebnic existuje velké množství druhů, takže při výběru je dobré se řídit nejen cenou, ale i tím, jestli se dají dokupovat další sady od jednoho druhu, jestli „poroste“ s dítětem. S dřevěnými kostkami si vyhrají malé děti, ale aby byly zábavné i pro předškoláky a školáky, mělo by jich být velké množství potřebné na složité stavby.

Pro předškoláky – a to už opravdu od tří let – existují společenské hry. Skládání obrázků na magnetickou tabuli zvládnou děti samy, ale v tomto věku počítejte s tím, že budete muset hrát společně. Krásná hra je například Safari, při které sbíráte dřevěná zvířátka, která doplňujete na hrací karty. Her je mnoho a každý prodavač by vám měl být schopen říct, jak se hraje a pro jak velké děti je vhodná, protože jen z obalu těžko poznáte, je-li hra zábavná nebo zůstane ležet ve skříňce. Ještě z dětství si pamatuji elektronické vzdělávací hračky (já jsem si s nimi procvičovala znalost zvířat), a tak mě potěšilo, že jsou k dostání i dnes. Pro předškoláky, kteří ještě neumějí číst, je vhodná „Školička“, ve které nejsou písmenka a děti hledají předměty, které spolu souvisejí. Podaří-li se najít správnou dvojici, rozsvítí se kontrolní žárovička.

Protože si v tomto věku děti hrají na „někoho“, nabízejí prodejny soupravy pro hru na doktora, prodavačku, výpravčího, kuchyňky včetně nádobí, vysavačů, mixerů, nářadí, sekaček – cokoli, aby si dítě mohlo hrát na „dospěláka“. V zásadě mi na takových hračkách nepřipadá nic špatného až na trvanlivost. Takový stetoskop, ať ho koupíte v jakékoli velké či malé sadě, toho moc nevydrží a pětileté dítě si těžko bude dávat pozor, jestli ho příliš neohýbá.

Ostatně mám dojem, že výrobci tak trochu s krátkou životností některých hraček počítají. Každý rok najdou děti pod stromeček alespoň jednu hračku, která nevydrží ani do Silvestra. Kluci si k Vánocům často přejí meče a pistolky, luky, ale i tyto hračky bývají z neodolného plastu, takže nepočítejte s tím, že vydrží ještě pro další sourozence.

Nemůžu přejít velké holčičí téma – panenky. Při pohledu do kočárků malých slečen je vidět, že největší zájem je o panenky, které vypadají jako opravdová miminka. Některé se tak i trochu projevují, brečí, smějí se, čůrají do plínek, opakují vaše slova, reagují na to, jestli je houpete nebo jim dáváte jídlo. Takové panenky bývají poměrně drahé a je třeba zvážit, jestli by je více neocenily holčičky až ve školním věku. K panenkám patří nejen oblečky a kočárky, ale i doplňky. Postýlka, kolébka, autosedačka, židlička na krmení…Krásné, ale drahé jsou dřevěné domečky na panenky.

Pro školáky

Školáci už začínají mít i jiné zájmy než hrát si. Hledají oblast, která upoutá jejich zájem, takže vybrat dobrý dárek pro školní dítě je trochu složitější. Máte-li doma fotbalistu, uděláte mu největší radost novými kopačkami nebo dresem, ale vymyslet něco nového a zajímavého vyžaduje více přemýšlení. Jsme-li u sportovních dárků, co třeba pentague, stará francouzská hra, při které se snažíte své koule dohodit co nejblíže malé kuličce-“košonku“. Trochu jako klasické kuličky, ale s velkými koulemi. Nebo alternativní výuka zmíněnými elektronickými vzdělávacími hračkami?

Pro kluky v tomto období jsou krásné stavebnice, které se spojují šrouby a matkami. Jsou poměrně obtížné na manipulaci, ale fantazii a zručnost rozvíjejí dokonale. Děti také oceňují kvalitní plastové stavebnice. Potěšily mě české cenově dostupné výrobky. Také mě zaujaly některé hlavolamy, ačkoli mám dojem, že zaujmou jen do doby, než je dítě vyřeší. Zábava na delší dobu jsou jednoduché žonglérské pomůcky. Jejich zvládnutí vyžaduje určitou časovou perspektivu, protože je sice obtížnější, než to na první pohled vypadá, ale ne natolik aby dítě odradilo. Známé je Diabolo, dvě tyčky spojené provázkem, na kterých se snažíte udržet předmět, připomínající tvarem přesýpací hodiny nebo dvě tyčky, jejichž pomocí se pokoušíme dostat do vzduchu třetí tyčku z obou stran zakončenou gumovými třásněmi.

Pro výtvarně zaměřené děti existuje velký výběr různých výtvarných technik. Barvy na sklo, souprava se kterou vyrobíte a pomalujete sádrové odlitky, pro větší holky barvy na hedvábí atd.

Pro toto věkové rozpětí existuje nejvíce společenských her. Od karet, přes klasické hry (jako jsou šachy nebo dáma, námořní bitva, Logik) po interaktivní hry , založené na podobném principu jako soutěžní pořad Kufr (jako je Activity), nebo Scrable rozvíjející slovní zásobu.

Protože jsem nakupovala jen v hračkářstvích, vynechala jsem knihy, kazety a CD, oblečení (zvlášť holkám od určitého věku udělá větší radost nová sukně než Člověče, nezlob se), speciální sportovní potřeby a dalších věcí, které dělají dětem každý rok radost. Já se snažím každý rok alespoň některé dárky vyrobit, protože z nich máme radost dvojnásobnou.

Všichni víme, že na Vánocích nejsou nejkrásnější dárky a stoly plné jídla, ačkoli to v obchodech působí poněkud jinak, takže vám i sobě přeji, aby se nám i letos podařilo vytvořit alespoň trochu nálady, která se nám i po mnoha letech vybaví z dětství, kdykoli se řekne Vánoce.

Názory k článku (2 názorů)
Hracky miluji Lanka 15.1.2004 21:52
vnoucata Miluska,babicka 30.11.2004 15:56
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.