tisk-hlavicka

Není nočník jako nočník

2.4.2003 Nejanka 5 názorů

O historii nočníků se bohužel nedozvíme mnoho. Stejně jako my nyní i naši předci nepovažovali své vyměšování za tak důležité, aby jej zaznamenali do kronik a jiných spisů.

Můžeme se tedy jen dohadovat jak to vlastně s nočníkem bylo. Jedno je jisté - nočník až donedávna nepatřil jen dětem, ale hlavně dospělým. Byl uložen v ložnici, pod postelí nebo v truhle s dírou ve víku a puklicí. Pokud domácnost měla také venkovní "kadibudku", byl používán hlavně v noci. Jinak byl užíván celodenně a jeho obsah vyléván jednoduše z okna na ulici. Patřilo k dobrému mravu u toho zakřičet něco jako "Pozóóór vodááá", ale hospodyně většinou křičely a vylévaly zároveň a tak často docházelo k polití kolemjdoucích. Že to není nic z daleké historie svědčí třeba fakt, že za takové polití vylévaným nočníkem byl znamý herec Marlon Brando vyloučen z vojenské akademie. Asi se strefil zrovna na některého z učitelů.


Nočníky byly vyráběny nejčastěji z keramiky či později porcelánu, movitější rodiny měly nočníky z různých kovů, nevyjímaje ani stříbro a dokonce zlato. S nástupem splachovacích toalet, zhruba před 150 let začaly nočníky patřit více a více pouze dětem a dnes jsou z nich občas i malé technické vymoženosti, s melodiemi, vyhříváním či různými senzory. Ale ty už znáte asi samy.

Pro pobavení Vám nabízím ještě úryvek z písníčky ze staré Anglie a několik obrázků různých nočníků a jedné z prvních toaletních mís.

V sobotu jsem přišel domů
nalitý jak duha.
A pod mou postelí,
kde bývá čapka má
ležela čepice neznámá.
Tak jsem řek ženě své,
potvůrce protivné,
"řekni mi ale šupem
kdo si dal semhle na zem
na moje místo čepici ?"
"Jak zákon káže opilý,
hlupáku starý hloupý,
zlitý jak (neslušný výraz)
nepoznáš zase
ani nočník pod postelí."

Názory k článku (5 názorů)
báječný článek :-)) Jitka 2.4.2003 17:48
*Re: báječný článek :-)) Tereza3 a můj roční uživatel nočníku 15.4.2003 21:39
Museum nocniku Vera S. Clarisska skoro 7, USA 7.4.2003 23:37
nočník Hana 11.11.2006 15:52
nočník Hana 11.11.2006 16:0
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.