tisk-hlavicka

Výživa kojence očima alergologa

21.8.2003

Jedním z nejčastějších zdravotních problémů moderní doby se staly alergie. Jako projev přecitlivělé a nepřiměřené reakce organismu na některé látky zevního prostředí - alergeny - se bohužel nevyhýbají ani těm nejmenším, včetně kojenců. Riziko vzniku alergického onemocnění je přitom tím větší, čím častěji se alergie vyskytuje v rodině a v předchozích generacích.

Velký podíl na vzniku alergií u dětí kojeneckého věku mají alergeny přítomné v potravě a konkrétně i bílkovina kravského mléka. Trávicí systém kojence v prvních měsících věku teprve dozrává a tak může podávání kravského mléka podnítit vznik a rozvoj alergického onemocnění.
V případě, že kojení, které je nejlepší prevencí vzniku alergie, je z nějakých důvodů znemožněno nebo přerušeno, je vhodné zvolit pro kojence s rodinnou zátěží výživu, která pokud možno omezí riziko vzniku alergických reakcí. Jedná se o tzv. hypoalergenní mléko, které obsahuje rozštěpenou, hydrolyzovanou bílkovinu. Rozlišujeme přitom mléka s nízkým a vysokým stupněm štěpení. Podle některých údajů mléka první kategorie - s nízkým stupněm štěpení bílkoviny - snižují riziko vzniku alergie až o 50 %. Takovým mlékem je na našem trhu hypoalergenní mléko Beba H.A. od firmy Nestlé. Jeho neocenitelnou výhodou je zachování vysoké nutriční hodnoty při současném snížení alergenicity a jeho vynikající chuť spolu s přirozenou vůní mléka. Pro kojence do 6 měsíců je určeno hypoalergenní mléko Beba H.A. 1 a pro starší pokračovací mléko Beba H. A. 2. Mléko Beba H.A. 2 je již přizpůsobeno výživovým potřebám starších kojenců a pro zvýšení sytícího účinku obsahuje bramborový škrob.

Pro většinu dětí, u kterých předpokládáme vznik alergického onemocnění jako reakce na bílkovinu kravského mléka, je mléko Beba H.A. vhodnou formou umělé výživy a zároveň prevencí rozvoje alergie. U dětí, které již prokazatelně trpí nesnášenlivostí kravského mléko, je nutno zvolit mléko s vysokým stupněm štěpení bílkoviny. V tomto případě by však měl rozhodnutí učinit zkušený lékař alergolog.

      MUDr.Martin Gregora
      dětský lékař
Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.