tisk-hlavicka

O tikotu biologických hodin

22.4.2002 Silná Magda 24 názorů

Přiznejte si otevřeně, proč chcete mít dítě právě teď?

Stála jsem v lékárně se štůskem receptů na všechny možné medicínky holčinám. Kupodivu jsem se nezabývala, co které náš pan doktor předepsal, ale mou pozornost upoutaly dvě ženy.

Jedna stojící přede mnou a druhá za mnou. Oběma, dle mých očí, mohlo být tak do třiceti let - víceméně mé vrstevnice. Obě chtěly těhotenský test.

Ta první dokonce požadovala ten "nejlepší", co zjistí přítomnost HCG (děťátka) již po čtyřech dnech (ani jsem nevěděla, že něco takového existuje -mimochodem, lékárnice taky ne). Ač jsem se tomu bránila, začala jsem se usmívat. Nevím, ale ty dvě dobře vypadající, upravené a na první pohled sebevědomé a zaopatřené ženy, mě jen utvrdily v tom, co už delší dobu pozoruji.

Když jsem začínala s rozením dětí, dívaly se na mě mé spolužačky víceméně jako na chudinku, která si holt v těch skoro třiadvaceti letech nedávala pozor. Pak při četnosti porodů pochopily, že asi budu blázen od přírody, a že něco takového se stává v každé větší skupině lidí. Vzaly to jako fakt. Ony byly ty, které měly dvě vysoké školy, tisíce zájmů, chodily do klubů, vychutnávaly společenského života a hlavně užívaly si svobody.

Teď po pěti letech nastal zlom, který tak úplně nechápu. Něco mateřského se začalo ozývat v jejich nitru, ale nebyl to hlásek slabý, tichý, který teprve zkoumá, zda bude vyslyšen. Je to ječák, který čekal v úkrytu? Zdá se mi, že určitě. Proč jinak by první holčina přemýšlela, že když si v červenci koupí ten nový lustr do obýváku a doplatí v srpnu poslední splátku hypotéky, od září začne dělat děti a příští rok už v práci nebude? Proč by druhá kupovala těhotenský test každé ráno víceméně jako žvýkačky bez cukru a pokoušela se o miminko s milým, přestože s manželem ještě není rozvedena? Proč mi třetí, úspěšná studentka, která pracuje na obhajobě diplomové práce povídá sáhodlouze o pochybnostech, zda po třech letech kariérního růstu, na které se právě chystá, "to" půjde?

Připadá mi to postavené na hlavu, a tak, pokud Vám to pomůže, říkám HOLKY KLID!!!!! Nechte tomu volný průběh. Přestaňte tvrdošíjně plánovat, kriticky soudit svá těla, když nejsou tak pravidelná a "schopná", jak byste si představovala a vydechněte. Hezky zhluboka a dlouze. A poslouchejte, co Vám řeknu.

Mateřství je úžasné, úžasné, úžasné. Nechtějte se ho vzdát, ale na druhou stranu, pokud jste si do teď chtěly užívat, zabezpečit se, budovat kariéru a pořádně se na miminko připravit, dopřejte nyní svému tělu, ale hlavně mysli klid na přípravu. Takové malé souznění duše i těla.

Mateřství je zvláštní. Tisíckrát víte, máte načteno, máte jasno, jak co bude fungovat, co jak dělat, ale realita je tisíckrát složitější i krásnější zároveň. Neznám maminku (myslím z těch upřímnějších), která by nepřiznala, že to v začátcích byla darda. Mateřství naprosto převálcuje Vaše já. Zjistíte, že žijete Jeho já. Dýcháte Jeho já. Jeho já má vždy potřeby potřebnější než Vy či Váš partner.

Mateřství je krásné tím, jak se Vám dostane pod kůži, pod nehty (nepomůže Vám ani ten nejjemnější kartáček). Plíživě se přikrade a zůstane navždy. Už nikdy to nebude jako předtím. Stokrát můžete mít dobré hlídání, skvělou chůvu, volný víkend, už nikdy to nebude jako volný víkend ve dvou lidech před mimi (před.m.- co říkáte takové zkratce?). Vždy se při společné procházce dvou "volných"rodičů (při.m.) přistihnete, že jeden či druhý právě myslel na Vaše dítko, že pouhý pohled na zmrzlinu Vám okamžitě řekne, že Majda by si dala ovocnou, Terka vanilkovou a Laďka by se utloukla po kornoutku. To je rodičovství.

Stokrát můžete prožívat zamilované chvíle s Vaším partnerem a unyle si dívat do očí za svitu svíček, ale sebemenší zakašlání v pokoji Vašeho uzlíčku Vás vrátí rychle do reality a je jasné, kdo má přednost. O tom, že Váš partner bude mít pocit, že během několika měsíců života s Vaším mimi, má doma policejního psa nejvyšších kvalit místo lepé ženy, ani mluvit nemusím. Tak úžasný čich a sluch budete mít, že i v jiné místnosti budete vědět o stavu plínky Vašeho miláčka. To vše tak je a bude to i u Vás.

Už chápete, proč Vám to tu říkám. Už nikdy nebudou (no, řekněme minimálně pět let, nebudu na Vás tak zlá) tak klidné večerní koupele v horké vodě (uši budete mít stále u postýlky- vysílačka nevysílačka). Už nebudete mít takové soukromí ani na místech, kam i císař pán chodil sám (ostatně holčiny jsou schopné přijít mi ukazovat i právě namalované obrázky do oné místnosti). Už si nebudete jista, jestli jste si po probdělé noci našminkovala obličej na správné straně své hlavy, když po Vás ostatní tak divně koukají.

Neříkám to proto, abych Vás odradila, abych ve Vás vzbudila lítost, že přesně to chcete prožívat už teď a ještě "pořád" nic. Naopak říkám jen -ZVOLNĚTE VE SVÉ USILOVNOSTI. Přestaňte si kupovat testy ihned po, měnit tu nejintimnější část Vašeho a partnerova života v maratón, který nemá vítězů, ale mnoho poražených či každý měsíc trýznit svou mysl tím, co bude. Užívejte si. Doslova i obrazně. Nesnažte se dohnat všechny ty roky během měsíce.

Prožíváte to nejúžasnější období. Jste krásná, mladá, zdravá, máte to, co jste vždycky chtěla a teď navíc i víte, že už chcete mít miminko. Netrýzněte se obavami, zda může mít děťátko holka, která se s partnerem popere, zlochtá ho do bezvědomí, která si při společných hrátkách vyskočí klidně na svého broučka jako Káča na čerta (viď, Zlatko?! ). Nehrozte se budoucího otce, který si jako malý kluk dokáže zařádit v lese při hře na indiány nebo hraje v metru na kuš jako na hudební nástroj a falešně přizvukuje. To vše mi zní tak normálně, že mi připadá jako byste viděli do naší domácnosti a to už máme děti tři.

Nikde jsem se nedočetla, ani nedoslechla, že by existoval nějaký morální řád či konsensus pro to, jak má vypadat člověk připravený pro rodičovskou roli. Bylo by to bláznovství něco takového chtít vědět. Úžasné je, že něco čekáte, něco dostanete, něco přelezete, něčím se proplížíte, něco přeskočíte ani nevíte jak a něco, i když neradi, podlezete. I to je rodičovství.

Užívejte si. Dělejte dál věci, které máte rády, dívejte se klidně na těhotné maminky s úsměvem na rtech a vědomím, když ne tento měsíc, tak jindy. Jednou určitě.

Možná díky tomuto přístupu to bude dřív než se sama nadějete. A já už dnes vím, že určitě Vaše mimi získá ty nejlepší rodiče, kteří na tomto světě vyrostli právě jenom pro toho Vašeho budoucího broučka.

Názory k článku (24 názorů)
Skvělé ... Simona 22.4.2002 11:58
*Re: Skvělé ... Martina, 26, vdaná, bezdětná 22.4.2002 14:59
**Maminy Henri Ani/Toni/Šíša/Miki 22.4.2002 17:49
***Re: Maminy Olga, bezdětná 30 let 3.5.2002 22:23
****Re: Maminy Petra, 3 kluci - 9, 7,4 7.6.2002 15:9
o zabezpeceni se... Zuzana.. 22.4.2002 19:14
*Re: o zabezpeceni se... a jak to bylo... Hanka, 2 holčičky 23.4.2002 9:33
**Rozkoš největší:) Hanka, 2 holčičky 23.4.2002 9:48
***Re: Rozkoš největší:) Daniela 23.4.2002 10:36
**Re: o zabezpeceni se... a jak to by... Zuzana.. 24.4.2002 0:3
...vůbec to není tak jednoduché... Jolma 22.4.2002 20:5
Je to dost komplikovaný Helena 22.4.2002 21:28
Nebo Vás už nic nebaví.... Viki 23.4.2002 9:32
Super Iva, 21. týden prvního těhotenství 23.4.2002 10:36
Super Iva, 21. týden prvního těhotenství 23.4.2002 10:38
Konečně obhajoba mateřství Šárka 23.4.2002 11:20
je mozne ze TO nikdy neprijde ? Karolina 23.4.2002 12:38
*Re: je mozne ze TO nikdy neprijde ? Miška, 3 děti 23.4.2002 13:5
*Re: je mozne ze TO nikdy neprijde ? Lenka, Kryštůfek *1.8.2002 23.4.2002 15:23
*Re: je mozne ze TO nikdy neprijde ? Jáňa,26,svobodná 29.4.2002 15:19
*Re: je mozne ze TO nikdy neprijde ? Ája 29.4.2002 20:14
Sláva mateřství Věra, syn 9,5 dcera téměř 7 23.4.2002 15:33
davam za pravdu Agniezska, rocni holcicka 23.4.2002 20:51
Ječák z rozumu Veronika, dva kluci 4,5 a 3 roky, 7. měsíc 4.5.2002 23:16
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.