tisk-hlavicka

Už jste psali Ježíškovi?

6.12.2000 Mgr. Jana Kabrdová

Mám pro vás jeden tip na vánoční dárek pro vaše děti.

Blíží se konec roku a s ním Vánoce, křesťanské svátky spojené s obdarováváním jeden druhého. Vánoční atmosféru pokoje, lásky a solidarity má rád každý. Zvláště děti se na toto období velmi těší. S předvánoční náladou, kterou vytváří advent - očekávání narození Jezulátka, už to tak idylické není. Alespoň u většiny dospělých.

Sháníme dárky i dary, přemýšlíme co koupit, kde etc.

Mám pro vás jeden tip na vánoční dárek pro vaše děti. Co takhle zobcová flétna? Je to hudební nástroj, jehož prostřednictvím dítě udělá první krůčky do světa hudby. Zobcová flétna spadá do kategorie dřevěných dechových nástrojů. Z toho plyne, že má nezanedbatelný vliv na rozvoj správného dýchání dítěte, přičemž při správném vedení a pravidelnosti v "pískání" vede ke zvyšování plicní kapacity stejně jako dnes módní plavání s dětmi. Již několik let mám možnost se ve své učitelské praxi setkávat s dětmi, které trpí nějakým plicním onemocněním a jimž hra na zobcovou flétnu velmi pomáhá.

Flétnička je vhodným dárkem jak pro malé předškoláky, tak pro starší děti školního věku. Pro nejmenší doporučuji dětskou pětidírkovou flétnu, na niž lze zahrát jednoduché písničky (Běžela ovečka, Ovčáci,čtveráci, Pec nám spadla). Tato flétna je vhodná pro děti mezi třetím až pátým rokem, záleží na psychomotorické vyspělosti. Dítě se tak seznámí s tvořením tónu na zobcovou flétnu a je důležité, aby se naučilo sebe poslouchat. Vždy je rozhodující radost ze hry.

Od pěti let děti mohou hrát již na sopránovou zobcovou flétnu. Tvoření tónu je na ni už náročnější, zapojují se všechny prsty rukou (kromě pravého palce, plnícího funkci podpěry). Vyžaduje větší soustředění, a pokud se rozhodnete děti učit sami, neměly by vám chybět dobré hudební základy. Pokud si netroufáte vést svoje děti, přihlaste je do ZUŠ nebo soukromé hudební školy. Připomínám, že máte právo vybrat si školu i učitele. Podmínkou kladenou ZUŠ je hudební talent vašeho dítěte a postupně stále náročnější domácí příprava malého flétnisty. Základní literaturou pro výuku na sopránovou zobcovou flétnu jsou tři díly učebnice Ladislava Daniela - Škola hry na sopránovou zobcovou flétnu. Po té malý hudebník může přejít na větší flétnu s hlubším tónem - altovou zobcovou flétnu. Nebo vymění flétničku za jiný dechový nástroj, například za klarinet, příčnou flétnu.

Sopránových zobcových fléten je na trhu celá řada, různých cen i různé kvality. Pokud rozpoznáte u vašeho potomka hudební talent a myslíte to s muzikou vážně, doporučuji umělohmotnou flétnu značky YAMAHA YRS 312 B nebo YRS 314B. Cena se pohybuje do 700 Kč. U levnějších typů už není tak dobrá kvalita tónu i ladění je horší. Vyšší kvality dosahují dřevěné nástroje, které jsou ovšem dražší. O tom jak dýchat a jak začít hrát zase někdy příště.

Názory k článku (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!
Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.