tisk-hlavicka

Budou místo dětských skupin jesle?

8.7.2020 Mpsv 1 názor

Podle nového návrhu vlády, by dětské skupiny, jak je známe nyní, měly do čtyř let nejspíš přestat existovat.

Nahradit by je měly jesle pro děti od půl roku do čtyř let. Zároveň by se zpřísnily požadavky na jejich podobu a fungování. Rodičům, kteří pracují či studují, by na jesle přispíval stát. Podle plánu, který zveřejnila na svém webu vláda, by měl zákon platit od poloviny příštího roku, na provedení změn by byl čas do konce června 2024. Poté by za porušování pravidel přišly na řadu sankce.

Česko patří v EU ke státům s nejnižší dostupností péče o malé děti. Chybějící místa ve školkách měly zajistit dětské skupiny. Zákon o nich prosadili poslanci v roce 2014 přes veto prezidenta Miloše Zemana. Zásluhu na přijetí normy si pak připisovaly tehdejší vládní i opoziční strany. Dosud vznikla víc než tisícovka skupin s asi 14.900 místy. Služba se platí převážně z peněz EU. Jejich čerpání skončí v polovině roku 2022.
České noviny

Přísnější pravidla by znamenala, že jesle by musely mít kromě jiného šatnu, oddělené prostory na spaní, místnost na prádlo.

Předpokládá se, že stát by přispíval na místo jen dětem do čtyř let, za podmínky, že rodiče pracují, studují, podnikají či si hledají práci. Dle návrhu ministerstva by příspěvek mohl být 7500 korun. V jeslích by mohlo být nejvýš 24 dětí s tím, že do šesti dětí by stačil jeden pečující, do 12 dětí dva a u 13 a více dětí by museli být pracovníci tři. V novele se také hovoří o mikrojeslích - ty by byly nejvýš pro čtyři děti.

Názory k článku (1 názorů)
No, možná Kat 9.7.2020 15:42
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.