tisk-hlavicka

Nechte se pozvat do snů svých dětí

3.8.2015 Marta Helingerová Psychologie Dnes 1 názor

Děti mají bohatší snový život než dospělí, daleko více jsou v něm zastoupeny například fantastické sny.

Děti mají mnohem pestřejší paletu snů než dospělí -když s nimi budeme o jejich snech mluvit, máme šanci lépe porozumět jejich světu, poznat, co je trápí i co je láká. Můžeme s tím začít třeba právě teď, o prázdninách, kdy na sebe máme víc času.

Děti mají bohatší snový život než dospělí, daleko více jsou v něm zastoupeny například fantastické sny. O mnohých z nich se ale nic nedozvíme. Jednak proto, že děti nemají tak širokou slovní zásobu, takže mohou mít problém snové scény i pocity popsat. Mohou mít ale i blok o snech s rodiči hovořit, když cítí, že s nimi nemohou otevřeně mluvit, a bojí se, že je rodiče budou považovat za špatné nebo hloupé, když se jim něco takového zdá. Nebo na takové hovory nemají rodiče prostě čas.

Pozitivní sny

Pozitivní sny odrážejí zážitky bdělého života. Dítě se v nich vrací k denním událostem nebo zkušenostem a zpracovává je. V některých snech prostě jen přehrává prožitou událost, jindy je děj obohacený o nové scény. Jindy je sen vytvořený snovou imaginací, nemá odraz v reálném životě, ale vystupují v něm lidé z okolí dítěte a odehrává se ve známém prostředí.

Rodiče se díky takovým snům mohou dozvědět, jaké zážitky na dítě nejvíce zapůsobily. Jak vnímá to, co se kolem něj děje, vztahy, události. Sny mohou také odrážet zájmy dítěte, nejen ty, kterým se věnuje, ale mohou se ukázat i nové oblasti, které by ho mohly zajímat. Pro rodiče to může být známka, jak potomka citlivě vést a rozvíjet jeho osobnost.

Fantastické a tvořivé sny

Z nich vidíme, jak se dítě vyvíjí; takové sny poskytují bohatý symbolický materiál. Děti jsou z nich nadšené, zažívají netušená dobrodružství, která můžete sdílet s nimi. Takové sny přímo vybízejí ke kreativnímu zpracování - kromě zapsání snového příběhu jej dítě může namalovat, vyrobit si něco, co ve snu vidělo apod.

Sny rušivého charakteru a noční můry

Nepříjemné, úzkostné sny a noční můry jsou prostorem, v němž dítě zpracovává určité problémy, se kterými se setkalo, které mohou být dlouhotrvající (např. konfl iktní vztah rodičů), nebo jde o jednorázový zážitek (trapný, nepříjemný zážitek ze školy), případně se v nich vyrovnává se závažnou životní změnou - vstup do školy, stěhování, rozvod rodičů, úmrtí v rodině…

Objevují se, když v životě dítěte došlo k nějaké změně, se kterou se vědomě nedokázalo vyrovnat. Nebo je natolik zásadní, že její zpracování vyžaduje čas, osvojení si nových dovedností, postojů, případně potřebuje pomoci s řešením, poradit, jak na to. Někdy dítě problém skrývá, někdy si ho nedokáže přiznat či pojmenovat. A tak se projeví ve snech.

Úzkostné sny nebo noční můry nás mohou upozornit na problémy, o kterých dítě nehovoří, o kterých nevíme, nebo je nepovažujeme za tak závažné. Noční můry jsou signál, že dítě stojí před nějakým problémem, se kterým si neví rady a třeba ho ani neumí popsat. Potřebuje však o něm mluvit, sdílet ho s rodičem, nebýt na něj samo.

Další informace o dětských snech naleznete v časopisu Psychologie Dnes.

Názory k článku (1 názorů)
Plitký obsah Tomáš K 10.8.2015 19:24




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.