tisk-hlavicka

Jak zneškodnit noční můry

24.7.2015 Marta Helingerová Psychologie Dnes 1 názor

Děti jsou oproti dospělým zranitelnější, daleko více je zaplaví strach, nevědí, co si s nočními můrami a nepříjemnými sny počít.

Pro rodiče je to příležitost pomoci dítěti, aby je zvládlo, naučilo se mluvit o svých pocitech, poznat je, pojmenovat a zacházet s nimi a učit se řešit problémy. Nenechat se jen válcovat těžkými emocemi strachu, smutku nebo bezmoci, ale hledat účinné strategie, jak se s nočními můrami vyrovnat.

Psycholožka Pam Spurrová doporučuje například následující techniky:

Ovládací panel: Dítě si namaluje vlastní ovládací panel, jakousi palubní desku s tlačítky, páčkami, které slouží k ovládání snu, takže nepříjemné postavy může nechat zmizet, nebo na ně použít nějakou zbraň ovládanou příslušným knoflíkem, která strach nahánějící postavu zaručené odklidí. Tento ovládací panel, který si dítě namaluje a vytvoří podle své fantazie, pak připevní ve svém pokoji. Večer s ním pak můžete pracovat a společně si představovat, jak nechává zmizet noční můru. Tato technika má posílit víru dítěte ve svoje možnosti, v to, že má moc se svými nočními můrami zatočit. Nechává při tom pracovat svoji fantazii a tvořivost.

Superhrdina: Dítě bude hledat vlastnosti, jaké by chtělo mít, aby porazilo jakoukoliv příšeru nebo noční můru. Může se inspirovat oblíbenou postavou z pohádky a být jako ona. Nechte dítě, ať pojmenuje vlastnosti, které by mu pomohly překonat noční můru. Dítě si pak představuje, že tyto vlastnosti má a jak díky nim přemůže ošklivé bytosti ze snu (např. umí létat, má obrovskou sílu, zná kouzelné formulky, má kouzelné předměty). Osvědčilo se, když si dítě namaluje obrázek, kde je samo v roli svého superhrdiny v obří velikosti, zatímco postavy ze zlého snu jsou úplně malinkaté. Pak si můžete převyprávět sen se šťastným koncem a obrázek roztrhat nebo příšery začmárat. Případně vše doprovodit slovně: „Vy potvory už mě strašit nebudete, je po vás, všechny jsem vás zničila.“

Lepší konec je technika, kdy spolu s dítětem vymýšlíme jiné, lepší zakončení snu. Když se dítěti například zdá o zombících, kteří se chystají ublížit jemu nebo mamince, dítě využije ovládací panel (viz výše) a prostě s nimi zatočí. Než se k němu stihnou zombíci dostat, dítě vytáhne kouzelnou hůlku a nechá je zmizet nebo je změní v nějaké neškodné věci (plyšáky, nafukovací balonek apod.) Nebo si přivolá zachránce.

Silové pole, které má ochrannou funkci a chrání před ošklivými sny, si můžeme představit kolem celého pokoje - noční můry se přes něj nedostanou. Silovým polem dokáže projít jenom maminka a tatínek (sourozenec, domácí mazlíček a další přátelské a blízké osoby). Fantazii se meze nekladou.

Dobré je vlastně jakékoliv řešení, pokud přináší úlevu a zbavuje strachu. Důležité je, aby vaše dítě toto nové řešení vymyslelo do nejmenšího detailu. Kromě zvládnutí noční můry rozvíjí tvořivost a učí se zvládat problém vlastními silami (byť samozřejmě zatím s vaší pomocí).

Literatura: Spurr, P. (2007). Jak porozumět dětským snům. Ostrava: Gnossis

Názory k článku (1 názorů)
My holka anonymka 27.7.2015 15:22




Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě


Zajimavé odkazy:
Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.