| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Logopedie a poruchy řeči

Na Vaše otázky odpovídá PaedDr. Ilona Kejklíčková Ph.D, přednostka Soukromé kliniky pro vady řeči a sluchu Logo v Brně.
?
88960

Logopedické problémy řeči u 6letého chlapce 
( 14.8.2015 17:41:49 mamina 1+1 )

 Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak pomoci mému nevlastnímu synkovi z manželova prvního manželství. Jeho matka je trochu jednodušší a synovi se nevěnuje jak by měla, je celkově zanedbaný po stránce sociální, že v jeho šesti letech se projevuje jako 4-2 letý chlapec. Jsme z toho s mužem zoufalí. Jeho další problém je mluvení, neumí dobře měkčení, sykavky, r,ř, ščž. Jeho matku jsme "dokopali" se synem k logopedce, ale evidentně se synem moc necvičí, spíše máme dojem, že se učí pouze od dětí ze školky co slyší. Jeho velký problém s mluvením je také to, že když už mluví, hrozně u toho špulí pusu jak kapr a pořád mu tečou sliny a myslím si, že to je právě problém, proč neumí vyslovovat písmenka a následně slova správně. Ujednodušuje si slova, místo bude řekne bue, protože je pže, místo byl sem, řekne bý sem atd.,hrozně huhňá a má celkově problém složit srozumitelnou větu. Ve srovnání s jeho vrstevníky mluví jak tříletý dítě, co teprve začalo mluvit. Nevzali ho ani do školy letos, dostal odklad. S manželem už nevíme jak na něj, i když ho upozorníme a opravujeme, vyžadujeme to po něm, aby si dával pozor, aby otvíral více ústa, stejně to během chvilky zapomene a opět dělá ty stejné chyby. Rádi bychom mu pomohli, ale nevíme jak. Jeho další problém je ta dětinskost i v chování, mává třeba na umělého pejska v obchodě a říká mu pápá, čímž si myslíme,že to mluvení má s tou dětinskostí hodně společného, že je prostě nezralý a proto nechápe, že mluví špatně a nechápe že ho opravujeme. Jeho matka ho má 14 dní a my pak ten jeden víkend za 14 dní, kdy toho samozřejmě moc nezmůžeme, navíc ho taky ten víkend vídá manželova rodina (maminka s tatínkem), a tam je další problém, že dědeček se zasekl na vnukových 2 letech, kdy se manžel se synovou matkou rozvedl a tak na vnuka neustále šišlá, nebo huhňá, místo zuby říká ďuby, místo prosím tě, řekne plosim tě. To už mu manžel také několikrát promlouval do duše ale marně, dědeček to prostě nechce chápat a neprozřel ani, když vnukovi školka doporučila logopeda, a nepomohl ani odklad, aby prozřel a mluvil na vnuka úměrně jeho věku. Rádi bychom s manželem věděli, jak na synka, aby to opravování bylo efektivní, jak k němu přistupovat. Manžel je dost u toho nervák, protože ho vytočí, když mu za den xkrát řekne, neříká se bue ale bude. Já s ním občas zpívám, ale jediné co to nese je,že si pamatuje text, ale neumí ho správně vyslovit. Poradíte prosím, co dělat a jak mu pomoci? S jeho matkou není řeč. Předem moc děkuji za radu a omlouvám se za takový fejeton, bohužel už toho na nás bylo moc.

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
88931

Elektivní (selektivní) mutismus 
( 18.5.2015 11:35:22 rodina )

 Dobrý den,chtěla bych se poradit dr. nám stanovila elektivní mutismus,psycholožka selektivní mutismus,trvá to už třetí rok a moc zlepšení tam neni. V září má nastoupit do první třídy rok už má odklad a mám strach jak to bude zvládat,vůbec nevíme jak s ní pracovat,aby se trošku začala více zapojovat ve školce,hlavně mluvit,psycholožka pořad,že to chce čas,neurologo nám cpe nějaký prášky.

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
88771

Vada řeči 
( 24.11.2014 12:39:15 Květa )

 Dobrý den,jsem už bezradná,syn 15 let,Chiari malformace-nesouvisí s řečí,od malička vývojová dysfázie,po logopedickém pobytu před 2 lety začal koktat,jeho mluva je velmi překotná,opakuje první slabiky,poslední slabiky polyká,špatná koordinace jazyka,není mu vůbec rozumět.Trápí to nás,ale hlavně jeho...stydí se před vrstevníky,nikam nechce chodit atd.Před rokem léčen antidepresivy,Stratterou bez úspěchu,vysazeno,před 14dny nasazen Formoterol,zatím žádný efekt.Na logo docházíme jednou měsíčně,tam mluví pomalu a lépe,ale jakmile je v běžném životě,tak je to hrůza.Co zkusit hypnózu?Máte pro nás nějakou radu?Děkuji za odpověď.

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
88701

Kdy začít řešit vadu řeči? 
( 12.9.2014 21:44:41 Iva )

 Dobrý den, prosím Vás pěkně, chtěla jsem se zeptam, synovi je 4,5 roku, zatím mu moc nejde R a Ř, to bych zatím neřešila, na to má asi čas. Dále by potřeboval zlepšit měkčení a Ž, Š. Četla jsem , že toto se upevňuje samovolně až okolo toho 4,5 roku, tak nevím, jestli mám počkat do 5 roku a zkoušet měkčení a Ž,Š zatím doma s říkankami a kdyby to v pěti letech nebylo dobré, tak navštívit logopedii. Nebo jestli máme jít hned ve 4,5 s tímto na logopedii, nerada bych něco zanedbala, ale na druhou stranu se mi nechce něco začít nacvičovat atd, když by to mohlo ještě do tich pěti naskočit samo. Co by jste mně prosím doporučila? Děkuji moc,I.

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
88680

Koktavost a zajíkání se 
( 20.8.2014 22:02:32 chivava )

 Dobrý den, docela mě znepokojuje má 4 letá dcera. Mluvit začala velmi brzy a mluví krásně i když někdy hodně rychle. Poslední měsíc u ní pozoruji že když chce něco říct tak se několikrát ve větě zasekne (hmm,ehmmm), jako by chtěla najít správný výraz a třeba část věty zopakuje 2x.Ale není to pořád, jen několikrát za den.A písmenko ř jí taky dělá problémy, ale to bude mít asi po mě, já s tím taky měla velké problémy. Určitě s ní zajdu k logopedovy, ale chtěla bych poprosit o nějakou radu jak zatím postupovat doma, než nás logoped objedná. děkuji

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
88637

Kdy začít z tréninkem výslovnosti? 
( 16.6.2014 11:01:41 Kateřina )

 Dobrý den, chtěla jsem se zeptat od kolika let a hlavně jakým způsobem by se mělo dbát na výslovnost písmen s,r toto jsou písmenka, která dceři dělají dle mého názoru problém. V srpnu oslaví teprve 3 roky, ale její vyjadřovací schopnosti jsou dobré, tak jsi myslím, že by nebylo od věci, začít tyto písmenka opravovat, ale bohužel nevím jak na to. S výslovností v celku problémy nemá rozumí jí i ostatní lidé. Nerada bych něco zanedbala.Poradíte mi prosím?

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
88618

Koktání a angličtina u dětí, biofeedback 
( 27.5.2014 8:28:54 Lenka )

 Dobrý den, syn 4 roky koktá,(zač. mezi 3. -4. rokem) - potvrzeno logopedem, do poradny chodíme, problém není rovnoměrně ustálený, některé dny je řeč plynulejší, jiné je dny neslyším jedinou plynulou větu, jsme poučeni, dýcháme, atd., ale sbírám názory odborníků na výuku angličtiny s rodilým mluvčím v tomto případě, která probíhá od malička, baví ho, máme teď přestat? Jsme domluvení na pasivní výuce - společná hra, tzn. nechtějí po něm žádné řečové výkony, pozoruje, poslouchá, hraje si. Může pomoct BIOFEEDBACK? děkuji

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
88604

Vývojová dysfázie, vada sluchu 
( 19.5.2014 11:42:22 Hana )

 Dobrý den, mám 9 letého syna,kterému byla až v téměř v 6 letech diagnostikována kombinovaná vývojová dysfázie. I přesto, že jsme již na začátku podstoupili opakovaně vyšetření sluchu, až nyní v 8,7 mu nově byla zjištěna oboustranná bazokochleární percepční vada sluchu - korekce sluchadly. Jsme v péče klinického logopeda, a SPC v Hradci Králové, zároveň jsme absolvovali pobyt na foniatrii v Žitné v Praze. Chlapec chodí do do druhé třídy ZŠ. Má individuální plán, bez asistenta. V současné době máme velké problémy s určení sykavek, z měkčením. Není naprosto schopen napsat jakýkoliv diktovaný text. Velmi těžko si zapamatuje např. básničky, roční období .... Řeč zatím také není zcela srozumitelná. Intelekt v průměru. Klinická logopedka se kloní k tomu, abychom zopakovali druhou třídu, abychom měli více času na dopilování řeči .... V SPC zastávají názor, že se tímto nic nevyřeší a další rok nám nepomůže. Neumím si představi, že se ve 3. začne učit např. angl. jazyk. Ale zároveň nevím, jestli pouze o rok neoddálíme to co stejně přijde. Chápu, že je pro vás velmi obtížné vyjadřovat se k problému, který neznáte detailně. Chtěla jsem se Vás pouze zeptat, zda jste nějaký takový podobný případ ve své praxi měla? Jestli se třeba domníváte, že by nám zopakování druhé třídy pomohlo? Zda při kombinaci vad mého syna, není po něm žádáno nemožné. Děkuji Vám za odpověď. Pěkný den Kadavá Vaše zkušenosti:
dysfatik (Veronika Janačkova)

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
88396

Problémy s řečí, dysartrie 
( 20.3.2014 20:57:34 Tomáš )

 Dobrý den, rád bych se zeptal, ohledně mého problému. Poslední dobou se mi velice obtížně mluví. Faktem je, že trpím neuropatií a v její důsledku mám oslabená i mluvidla. Když s někým komunikuji, často se zadrhávám, některá slova se mi těžko vyslovují, třeba obtížné je pro mě vyslovit například slovo "dědictví",které asi vyžaduje určitou sílu jazyka. Nepřijde mi ovšem, že mám mluvidla oslabené natolik, abych mluvil tak výrazně špatně, jako teď. Především si tento problém hrozně připouštím a při projevu se výrazně soustředím na výslovnost, nemohu se soustředit co chci říkat a čím více se soustředím na běžné vyslovování, které pro mě bylo dříve naprosto automatické, tím mluvím hůře. Čeština mi najednou v důsledku přišla uplně "neautomatická". Přitom když třeba čtu nahlas, tak vyslovuji poměrně bez problémů, nebo když mám zkoušku ve škole a musím se soustředit intenzivně na to, co říkám a nemám čas zabývat se svým komplexem a jsem pod tlakem, dostanu se do stavu, kdy mluvím také souvisle, dobře, bez problémů. Nejhorší je to v běžném rozhovoru s lidmi, nedokáži na to nemyslet. Myslím tedy, že daleko více než jemná dysartrie mě omezuje určitý psychický blok..Dal by se můj problém nějak řešit a má smysl také nějakým způsobem posilovat jazyk apod. při dysartrii ? Děkuji

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

?
88364

Uplatnění kromě logopedie 
( 2.3.2014 17:30:14 Jakub )

 Rád bych se zeptal, zda existuje pro zaujatého a namotivovaného člověka pomáhat lidem s vadou řeči nějaká jiná možnost uplatnění, než jen v logopedii. Onen člověk studuje Sociální pedagogiku a chtěl by napsat absolventskou práci na toto téma. Jelikož musí práce souviset s budoucím zaměstnáním, neví, jak obhájit tuto práci, když logopedem být bez vzdělání nemůže. Proto bych rád věděl o nějakých neziskovkách, či jiných organizacích, které se tímto problémem zabývají,či jiných profesích. Děkuji za odpovědi

Napište váš názor, vaše zkušenosti.

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.