| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re: Výživa

29.8.2002 14:40:20   MUDr. Tomáš Jirkovský
Je chvályhodné, že dosud kojíte.
Vzhledem k tomu, že sklon k atopii je u dětí atopických rodičů zřetelně větší, bylo by vhodné zohlednit ve stravě vašeho syna to, že je otec dítěte atopik.
Jak už jsem uváděl na jiných místech, má vše kolem zdraví a tedy i kolem výživy široké fyziologické meze, takže nelze říci s absolutní platností jakou potravinu od kdy podávat. Je třeba se držet obecných rad.
Jídelníček v 6 měsících by měl vypadat u dítěte dosud pouze kojeného asi takto:
První příkrm masozeleninový (jedna, až 10 lžiček před poledním kojením, množství se pomalu zvyšuje, až nahradí polední dávku mléka)
Po 2 - 3 týdnech po zavedení 1. nemléčného příkrmu zavádíme druhý, ovocnomléčný. Jedná se o mixované ovoce, začínáme jedním druhem, nearomatickým, postupně zkoušíme další druhy. Možno podávat buď dopoledne, nebo odpoledne. Od 7 měsíce možno přidat, jak zmiňováno v starších odpovědích, bílý, netučný, uměle neslazený jogurt. Nepřidávají se piškoty.
Co se týká nealergizujících potravin, (již jsem se o nich ve svých odpovědích zmiňoval), uvedu vám zde několik, opět obecných rad:
S ovocem je to stejné, jako se zeleninou. Je lépe používat ovoce vypěstované doma. Za kvalitu ovoce v dětských přesnídávkách ručí výrobce.
Vejce možno používat i od soukromníka, za předpokladu, že žloutek v zeleninovém příkrmu přešel varem. Bílek, jak jistě víte a jak jsem také opakovaně psal, není vhodný pro děti do roka věku pro možnou alergizaci.
Zelenina zřídka alergizující: okurka, cuketa, dýně, baklažány, fenykl, kořen pastiňáku, petržele, černý kořen, mrkev, tuřín, kedlubny, čekanka, zelené saláty, špenát, pórek, mangold, červená řepa, všechny druhy košťálovin (květák, zelí, kapusta), zelený hrášek a fazolky.
Ovoce zřídka alergizující: jablka, hrušky, meloun, avokádo, sladké třešně, hroznové víno, borůvky, švestky, meruňky.
Při použití výše uvedené zeleniny a ovoce je však třeba uvážit i jejich jiné vlastnosti, např. jejich nadýmavost, obsah oxalátů (špenát).. a tedy i vhodnost jejich podání kojencům.
Vámi zmíněný banán se někdy používá jako dieta u dětí s průjmy, lze jej tedy také podávat.
Masa: drůbeží, jehněčí, hovězí, králičí. (z masa, které dítě snáší je možné použít i vývar a v malém množství i vnitřnosti)
Nápoje: čaj dětský, černý, šalvěj, sléz, lípa, černý bez, fenykl, šťávy ze svrchu zmíněného ovoce, pokud dítě ovoce snáší.
Pojící prostředky: rýžový, kukuřičný, bramborový škrob.
Tuky: rafinované rostlinné oleje, (slunečnicový, kukuřičný, sezamový, olivový), olejomargariny bez mléčné bílkoviny (Vitagen, Vitaguell extra)
Jako sladidlo Glukopur.
Všeobecně platí, že tepelně upravená potravina je méně alergizující. Teplem dochází k denaturaci bílkovin, které pak jsou méně alergizující. Proto je vhodné novou potravinu zařadit do jídelníčku vařenou, nebo dušenou.
Další, ještě podrobnější informace lze získat z brožurky firmy Nestlé "Allergenarmes Kochen".
Dr Jirkovský
Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

Tato poradna již není aktivní - nelze vkládat nové dotazy.

Poslední komentované ze všech poraden


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.